Şimdi Ara

AMD Radeon HD 6790'ın teknik özellikleri detaylandı; 800x paralel işlem birimi ve 256-bit

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
5.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'nin orta segment için hazırladığı ve yakında duyurmayı planladığı Radeon HD 6790 modeline ilişkin teknik özellikler detaylandı. Daha önce de belirttiğimiz gibi Radeon HD 6850'ye güç veren Barts Pro grafik yongasının kırpılmış versiyonuna (Barts LE) sahip olan yeni model, Nvidia'nın GeForce GTX 550 Ti çözümüne karşı konumlandırılacak.

Gün ışığına çıkan bilgilere göre Radeon HD 6790, 800x paralel işlem birimine sahip. AMD'nin Radeon HD 6900 serisi öncesinde takip ettiği geleneksel VLIW5 tasarımını temel alan Barts LE GPU'su, Barts Pro'dan farklı olarak 12 yerine 10 SM ünitesi ile geiyor. Tabi yapılan kırpılmaya bağlı olarak paralel işlemci sayısına ek olarak diğer birimlerde de değişiklik olduğunu görüyoruz. Radeon HD 6850'den farklı olarak 48 yerine 40x doku ünitesine sahip olan HD 6790'ın ROP sayısı ise diğer modeller gibi 32.

256-bit bellek veri yolu desteğine sahip olan Radeon HD 6790, 1GB GDDR5 bellek kapasitesiyle geliyor. Grafik işlem birimi 840MHz'de çalışan ekran kartında, bellekler ise 4200MHz'de görev yapıyor. Bellek bant genişliği 134.4 GB/saniye olarak bildirilen kartın doku doldurma performansı ise 33.6 Gtexel/saniye olarak açıklanıyor.

Üzerinde iki adet 6pin güç konnektörü bulunan kart, performans olarak Radeon HD 6850'nin gerisinde olmakla birlikte güç tüketim değerleri açısından Radeon HD 6870 ile benzer seviyede yer alacak gibi görünüyor. Zira Nordic Hardware sitesinin haberine göre Radeon HD 6790 yük altında 150 Watt güç tüketecek.

Tasarım olarak Radeon HD 6800 serisinin diğer üyeleriyle benzer olması beklenen Radeon HD 6790 için AMD'nin, iş ortaklarına herhangi bir tasarım sınırlaması getirmesi de beklenmiyor. Henüz resmi olarak doğrulanmasa da 130 dolar seviyesinden sunulması beklenen kartın, 31 Mart olarak belirtilen çıkış tarihinin de 5 Nisan'a ertelendiği bildiriliyor.

HD 6790 HD 6850
    GPU Barts LE Barts Pro  
    Üretim Teknolojisi 40nm 40nm  
    Zar Boyutu
    255 mm2 255 mm2  
    Transistör Sayısı 1.7 Billion 1.7 Billion  
    SM Üniteleri 10
    12

Paralel İşlemci S. 800
    960

GPU Hızı
    840 MHz 775 MHz  
    Hesaplama Gücü 1.34 TFLOPs 1.5 TFLOPs  
    Doku Ünitesi
    40 48

Doku Doldurma 33.6 Gtexel/s 37.2 Gtexel/s  
    ROP 32
    32

Bellek Tipi GDDR5 GDDR5  
    Bellek Kapasitesi 1GB 1GB  
    Bellek Hızı 4200MHz 4000MHz  
    Bellek Veri Yolu
    256-bit 256-bit  
    Bellek Bantgenişliği 134.4 GB/s 128 GB/s  
    Güç Konnektörü
    2 x 6-pin 1 x 6-pin  
    Güç Tüketimi 19/150W 19/129W  

• 130$!Bu kart tam bana göre ekran kartı almak için para biriktiriyordum (: çok iyi oldu.. Tabi 350TLyı bulur .
  • Fiyatı da iyi olursa orta segmentin f/p kralı olur gibi
  • 363 tl ye şuan teknobiyotikte 5850 var git onu al ozaman
  • güç tüketimi 6870 ile aynı

bu özelliklere göre performans olarak gtx 460se'den biraz daha hızlı olmalı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 28 Mart 2011; 23:11:08 >
  • HD 6850'den özellikleri kötü olmasına rağmen daha fazla güç tüketiyorsa ya saat hızları yüksek yada takoz GPU'ları kırpıp koydular
  • Orta segmet için oldukça iddialı bir model. 550ti karşısında oldukça güçlü olacağı kesin. GPU pazarının aslan payını orta sınıf kartların oluşturduğunu düşünürsek (!) yakında 6790 gpu'lu hazır bilgisayarlardan piyasada sıkça (Ve oldukça fahiş fiyatta) bulunacağını söyleyebiliriz.

Acaba OC ile 6850'ye yetişebilirmi çok merak ediyorum?!
  • tablo güzel.Testleri bekelyelim görelim. gpu ve bellek hızı 6850 den yuksek bence yakın bir performans vericekmiş gibi durmakta
  • Bu hali ile performansı HD6850'ye oldukça yakın olacak gibi. Ancak tek güç girişi konularak oc olmayan ve yapılan oc'a da fazla tepki vermeyen bir kart olacaktır sanıyorum. Böylece HD6850'nin de yeri korunmuş olur. Fiyatın ise 130$ olacağını pek zannetmesem de olabilir. Tabi her türlü GTX550 TI'ın önünde olacaktır.
  • @AnarcHiest evet varmış ama kart indirimli fiyattan satılıyor, param olsa alırdım ama hala biriktirmekle uğraşıyorum. Paranın gözü kör olsun :D
  • 2 adet 6 pinmi yazıyor benmi yanlış okuyorum :D
  • Haberde bir yanlışlık olmalı, çünkü aynı gpunun kırpılmış ve saat hızı düşük olan bir modelin kendi üstündeki bir model'den yüksek harcaması pek doğru durmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bkadem

Haberde bir yanlışlık olmalı, çünkü aynı gpunun kırpılmış ve saat hızı düşük olan bir modelin kendi üstündeki bir model'den yüksek harcaması pek doğru durmuyor.

5830???????????????????
  • fiyatı ucuz olursa çok güzel olur 320tl falan yoksa hd6850 yakın fiyata kimse almaz az daha para veririm hd6850 alırım 360 tl falan olursa gtx550ti gibi olmasın f/p dediler kart 400 tl çıktı
  • Zaten gpu aynı gpu saat hızı daha yüksek olduğu için daha fazla tüketiyor 6850de aynı hızlarda 150W tüketir. Tahminimce çokta güçsüz olmayack aynı saat hızlarında 6850nin hemen peşinden gelir. 275TL olsa tadından yenmez yeni f/p kralı olur.

6850 @860/4400
  • fiyat uygun olursa cf+oc ile 6970'in çok önünde olur diye tahmin ediyorum.
  • 300lirayı geçtiği an manasızlaşır diye düşünüyorum.. haa ne olur.. bilgisayar firmalarının üst seviye oyun canavarı modellerinde kitlenir millete =) ve güç tüketimini göz önüne alındığında cf icinde cok mantıklı gözükmedi bana..

yani kısaca 6850 ile aralarındaki fiyat farkı belirler bu kartın kaderini..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malkavian -- 29 Mart 2011; 1:41:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Malkavian

300lirayı geçtiği an manasızlaşır diye düşünüyorum.. haa ne olur.. bilgisayar firmalarının üst seviye oyun canavarı modellerinde kitlenir millete =) ve güç tüketimini göz önüne alındığında cf icinde cok mantıklı gözükmedi bana..

yani kısaca 6850 ile aralarındaki fiyat farkı belirler bu kartın kaderini..

300 değil 275'ten fazla olursa 550 liraya 6950@70 mod+oc varken mantıklı olmaz cf için.
  • Bence hd4730 ve hd5830 un yanına takoz arkadaş geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _kerem

2 adet 6 pinmi yazıyor benmi yanlış okuyorum :D

bir yandan kartın temel ünitelerinden kırpıp diğer yandan performansı artırmaya çalışınca ortaya böyle bir tablo çıkıyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.