Şimdi Ara

2010 TDK'ya göre bazı kelimelerin yazım şekli. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
4
Favori
63.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ceko1905

quote:

Orijinalden alıntı: TechN9ne

internette bi kaç yerde araştırma yaptım peri bacaları şeklinde yazılıyor
    coğrafya kitapları yazım kurallarına kesin uyacak diye bişi yok, çoğu kitap yazım kurallarını dikkate almıyor zaten

TDK nın sitesindeki sözlüktede bitişik yazmışlar http://tdkterim.gov.tr/bts/
    Klavuzu Tdk olanın

Tamam sıkıntını nerden kaynaklandığını anladım peri bacası şeklindeymiş.
    4 farklı sözlükten 3 ünde (Güncel türkçe sözlüğü ,orta öğretim terimler sözlüğü ve yer bilimleri sözlüğü) ayrı
    1 inde (coğrafya terimler sözlüğü) bitişik yazıyo.
    Bizim için geçerli olan güncel türkçe sözlüğü.

• evet ben de onu dicektim şimdi baktım ayrı yazınca da başka çıkıyo ama coğrafyada terim olduğu için bitişik yazılıyomuş o zaman cümleye bakarak işaretlicez
  • quote:

evet ben de onu dicektim şimdi baktım ayrı yazınca da başka çıkıyo ama coğrafyada terim olduğu için bitişik yazılıyomuş o zaman cümleye bakarak işaretlicez

Cümleye bakarak değil hocam Türkçe güncel sözlüğünde nasıl yazıyosa ki zaten bunada gerek yok tdk nın klavuzunda da ayrı yazıyo ne olursa olsun ayrı yazılacak
  • demek istediğim şu peribacalarıyla ilgili coğrafi terim çerçevesinde bi bilgi veriyosa bitişik yazılır
    tıpkı dünya kelimesini normal kullandığımızda küçük yazıp, 'Dünya, Güneş sisteminin gezegenidir' gibi terimsel ifadelerde büyük yazdığımız gibi anlatabildim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceko1905

quote:

evet ben de onu dicektim şimdi baktım ayrı yazınca da başka çıkıyo ama coğrafyada terim olduğu için bitişik yazılıyomuş o zaman cümleye bakarak işaretlicez

Cümleye bakarak değil hocam Türkçe güncel sözlüğünde nasıl yazıyosa ki zaten bunada gerek yok tdk nın klavuzunda da ayrı yazıyo ne olursa olsun ayrı yazılacak

benim kafam iyice karıştı.Şimdi Büyük türkçe sözlükte baktım 4 farklı sözlüğü göstermiş bunlardan biride güncel türkçe sözlük . büyük türkçe sözlüğünde güncel türkçe sözlüğünü kaynak gösterip ayrı yazmış.Bende birde güncel türkçe sözlüğüne baktım oda ne orada bitişik yazıyo.

http://tdk.org.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=peribacas%c4%b1

• bu kadar farklılık varsa salla sormazlar
  • quote:

demek istediğim şu peribacalarıyla ilgili coğrafi terim çerçevesinde bi bilgi veriyosa bitişik yazılır
    tıpkı dünya kelimesini normal kullandığımızda küçük yazıp, 'Dünya, Güneş sisteminin gezegenidir' gibi terimsel ifadelerde büyük yazdığımız gibi anlatabildim mi?

iyide Peribacasını coğrafi terim dışında nasıl kullanabiliriz ki.Neyse zaten bu konuda Tdk kendi kendine çelişiyo ben klavuzda nasıl yamışlarsa öyle alıcam çünkü sözlüklere göre daha birinci kaynaktır gibime geliyo bunun içi ayrı olarak alırım soru gelirse.

• quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

quote:

Orijinalden alıntı: eendless

quote:

Orijinalden alıntı: M@XWeLL

Doğrularını araştırıp buldum

2001 Eylülü
    2001 Eylülü'nde
    25 Haziran'da.

2001 Eylülünde ve 25 Haziranda olacak.

Aynen böyle olacak.TDK dışında hiçbir kaynağa güvenmeyin.

İlgili TDK sayfasını gösterir misiniz?

• quote:

internette bi kaç yerde araştırma yaptım peri bacaları şeklinde yazılıyor
    coğrafya kitapları yazım kurallarına kesin uyacak diye bişi yok, çoğu kitap yazım kurallarını dikkate almıyor zaten

Bitişik de yazılıyor ayrıda.. Bence bakmamız gereken husus şu.. Dikkat ettiyseniz bitişik olan 1980 in kuralına ait ama ayrı olan güncel türkçe yani günümüz.. Peri bacasının ayrımı bitişik mi yazıldığı gibi bir soru geliceğini sanmıyorum ama eğer gelirse güncel türkçeyi esas alabilirler.

• Tamam arkadaşlar buldum, önceki bilgi için kusura bakmayın.
    Ama siz de linklerle gelin lütfen

1919 senesi Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım.
    http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF38C9FF22CFEEDAF0
  • orta noktada mutabık olduk mu
  • 2010 dan bugüne değişen var mı
  • TDK'ye olacak yalnız.
  • faydalı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.