Şimdi Ara

Dünyanın en uzun yolcu uçağı ilk uçuşunu bugün yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
24.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sivil havacılık dünyası bugün bir ilke daha tanık olacak ve Boeing'in ilk detaylarını bir süre önce verdiğimiz 747-8 Intercontinental model isimli yeni yolcu uçağı, ilk uçuşunu bugün gerçekleştirecek. Bu önemli çünkü 747-8 Intercontinental, dünyanın en uzun yolcu uçağı unvanına sahip. Selefi olan 747-400 ile kıyaslandığında operasyon maliyetlerini %12 düşüren ve %16 yakıt ekonomisi sağlayan 747-8 Intercontinental, yolcu başına karbon emisyonunu %16 düşürürken aynı zamanda %30 daha az gürültü ayakizi yaratıyor.

alt="Dünyanın en uzun yolcu uçağı ilk uçuşunu bugün yapıyor"

Uzunluğu 76.25 metre olan 747-8 Intercontinental, 442,000 kg ağırlık ile kalkış yapabiliyor. General Electric tarafından üretilen ve benzerlerine kıyasla hem %30 daha az parça içeren dolayısıyla daha düşük bakım maliyetleri gerektiren GEnx-2b67 motorlarının kullanıldığı 747-8 Intercontinental'in en yüksek sürati 920 km/saat olarak belirtiliyor. Airbus A380'e rakip olarak geliştirilen 747-8 Intercontinental aslına bakılırsa sıfırdan ele alınmış bir yepyeni bir tasarım sayılmaz. Zira 747'nin temel özelliklerini koruyan uçak, 787 Dreamliner'daki yeni nesil kanat tasarımı olmak üzere pek çok önemli teknolojiyi bünyesinde barındırırken, üretici firma Boeing iddialı açıklamalar yapmakta kaçınmıyor.

alt="Dünyanın en uzun yolcu uçağı ilk uçuşunu bugün yapıyor"

Şirketin tepe yöneticisi Jim Albaugh; "Yeni 747-8 Intercontinental en son teknolojik yeniliklere sahip. 787 Dreamliner'da da bulunan pek çok ilki uyguladık. Müşterilerimiz düşük operasyon maliyetlerini gözardı etmeyecek ve yolcular, komfor ile gözalıcı yeni iç mekanın tadını çıkaracak." dedi. Boeing'den Elizabeth Lund ise "A380 ile uçuş ne zaman olursa olsun tüm koltukları dolduramama riskini alırsınız. 747-8 Intercontinental'ın pek çok pazardaki pek çok zaman için doğru boyutta olduğunu düşünüyoruz." dedi. Boeing'in Everett'teki tesislerinde geliştirilen ve tanıtımı geçtiğimiz ay yapılan 747-8 Intercontinental'in yolcu versiyonu için 33 sipariş alan Boeing, ilk teslimatı sene sonuna doğru yapacak.

Boeing 747-8 Intercontinental için bugün yapılacak ilk uçuşu, yerel saat ile 18:45'ten itibaren http://www.newairplane.com/747/incredible/ adresinden canlı izlenebilecek.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Boeing 747-8 Intercontinental

• AİRBUS A380 DAHA GÜZEL BENCE
  • Ben de katılıyorum, bu tasarım artık demodeleşti. Kanat tasarımı ve uzunluk haricinde pek bir oynama yapmamışlar. A380 daha zarif
  • "aynı zamanda %30 daha az gürültü ayakizi yaratıyor."

"gürültü ayakizi" ne yaaa?
  • :D Ben hiç ucaga binmedm :D
  • "Gürültü ayakizi" dediği çıkardığı ses olsa gerek, ne kadar az ses çıkarırsa o kadar az belli olur uçup kalktığı yerlerde, veya kabin içine etki ediyor mu bilmem ama çıkardığı ses işte.. :D

Uçağa bende binmedim ama binenlerin uçak bile ayırt ettiğini görünce şaşırıyorum o.O Biniyorsun uçuyorsun işte, koltuk rahat olsuktan sorna ayrıma ne gerek var :D
  • Tasarımı felan eski diyorsunuz ama en güzel uçak bence tip olarak
  • @fuckulteli
    sana katılıyorum ama uçaklara birazda firmalar açısından bakmak lazım yani az benzin tüketen daha çok yolcu alan daha çok sevilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhadinyo

@fuckulteli
    sana katılıyorum ama uçaklara birazda firmalar açısından bakmak lazım yani az benzin tüketen daha çok yolcu alan daha çok sevilir

Tabi hava yolu şirketleri maliyetleri az olan uçağı serverler, ben zaten yolcu açısından dedim.. Koltuğun rahat olsun, dış görünüşün ne önemi var.. Menzili vs. tercih edilen motoru bile takip edenler var..
  • Titanik'in de ilk seferiydi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Askerlik hizmeti olmasa herhalde daha uzun süre uçağa binemeyecektim. Kısmet askere gitmek için binmiştim uçağa:)) Pistte yavaş yavaş giderken birden jetler ateşlendiğinde koltuğa yapışıyorsunuz:))))) Müthiş bir duygu:)))))

Bilenler bilir Van havaalanında pist gölün yanındadır. Altınızda uçsuz bucaksız su alçalıverirsiniz nerdeyse göle ineceksinizdir yere inmeye çok az kala piste varırsınız.
    O da ayrı bir heyecendı :))))
    Uçağa binmeyenler boş bir pazar gününe ucuza gidiş geliş günübirlik toplam 100 tl'ye Van'a gidip gelsinler:))))))
  • vatana millete hayırlı uğurlu olsun diyor ve kurdeleyi kesiyorum

:D
  • hazir konu acilmisken aklima takilan birsey var 10saat ve uzeri ucuslarda ucak icin tehlike olusturabilecek durumlar nelerdir? 2 saat havada kalan ucak ile 10 saat havada kalan ucAk ayni riskleri mi tasiyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • abi bu tonlarca ağırlığındaki koca şey nasıl uçuyor anlamıyorum ben ya
  • Boeing zor günleri yeni yeni atlatıyor, Airbus'a birçok müsterisini kaptırmış, birçok projesi başarısızlıkla son bulmuştu, 2009-2011 hareketli geçiyor. Seattle'a olan hayranlığımdan severim Boeng'i. Bu arada uçak yakıt tüketimindeki 1 litre bile sayısız uçus için binlerce litre kazanç, kanattaki ufak bir eğim için bile yıllarca uğraşıyorlar.
  • uçak rakibinden küçük olsada bir çok avantajı var...en başta da daha hafifi olmasından dolayı az yakıt harcaması ve rakibine göre az bakım gerektiren (motor vs.) kullanması..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

abi bu tonlarca ağırlığındaki koca şey nasıl uçuyor anlamıyorum ben ya

itme gücüyle evladım o motorları neye taksan uçar
  • Gövde kanatlar ne zmn gelecek acaba?
  • bu ucagi iri genis yapmak yerine uzun yapmislar boing muhendisleri gercekten akilli, zira airbusun ucagi her tur piste inis kalkis yapamiyor ... boingin tipi benimde hosuma gidiyor siradan ucak tipinden farkli motorlarda parca sayisini baya azaltmislar tamiride kolay maliyetide az yakit tuketimi ve emisyonu azaltmislar buna karsilik yolcu kapasitesi artmis bi cok firma bu ucagi tercih edebilir bilet fiyatlarina da etkisi olur umarim bu ozellilerin.. ust kati sanki daha buyuk yapmislar gerci bi onemi yok biz hep tekerin uzerinde gidiyoz :)
  • Yakında bu uçağı 100 metree kadar çıkarırlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.