Şimdi Ara

ARABA İLE AVRUPA TATİLİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
17.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçen yıl nisan ayı başında e 10 gün için Almanya –İtalya- İsviçre – Almanya rotasını takip ederek tatil yaptık. Çok memnun kaldık, maliyetin Türkiye´de tatil yapmaktan pek farklı olmadığın gördük. Bu yıl için farklı rota ile 11 gün tatil planı yaptık.
    Tur şirketlerin mahkûm olmadan Avrupa gezisi yapmayı planlayanlara rehber olur diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.

1- VİZE – PASAPORT

Yeni pasaportlar eskiye göre daha ucuz. Bir yıllık pasaport 150 TL, 10 yıllık ise 350 TL civarında.
    Vize Almanya için 60 euro. Bazı evrakları hazır etmek gerekiyor.
    Vize almanın zor olduğu söylense de evrakları eksiksiz tamamlar, tatiliniz için yeterince paranız olduğunu gösterir, Türkiyeye geri döneceğinize dair kanaat oluşturursanız Tapu, Araç Ruhsatı, Düzenli gelir vb. ) sorun olacağını sanmıyorum.

2- UÇAK

Geçen yıl Pegasusun kampanyası ile 20 euroya Avrupa bileti almıştım. Bu yıl 50 euroya bilet için kampanya yaptılar. Şu anda 75 euro civarında bilet bulunabiliyor. 2 kişi gidiş geliş uçak masrafı yaklaşık 300 euro.
    İngiltere için easyjetten 50 euroya gidiş, 70 euroya geliş bileti alınabiliyor.
    İtalya için blue Express 75 euro civarında bilet satıyor.
    Bence en avantajlısı pegasus. Arada bir ciddi kampanyalar yapıyor. Ayrıca İzmir Antalya Kayseri Ankara gibi illerden de dikerek uçuş şansı var.
    75 eur*2*2=300 euro

3- ARAÇ

Gezilecek yerlerin çokluğu ve valiz taşımanın güçlüğü nedeniyle araç kiralamak avantalı oluyor.
    İnternetten rezervasyon yaptırmakta fayda var. Uçaktan inince aracınız hazır oluyor. Araç kiralama ücretleri 10 gün için 300.-Euro civarında. (Europcar, Avis)
    Araç kiralamak için Türk ehliyeti 6 ay için yeterli. Bazı araçlar için 21 yaş 25 yaş sınırı, 3 yıllık ehliyet gibi sınırlamalar var.
    Araç kiraladığınızda kredi kartınıza 250 euro civarında bloke koyuyorlar. Aracı teslim ettiğinizde bloke kalkıyor. Araçta hasar olması durumunda ise en fazla 850 euro ile sorumlusunuz. Benim kiraladığım araç 9000 km de idi. Europcar için araçların ortalama yaşı 6 ay imiş.
    Trafik Türkiye´dekinden daha rahat. Yayalara öncelik vermek , hız kurallarına uymak gerekiyor. Almanya´da otoyollar ücretsiz. İtalyada Fransada otoyollar ücretli. Fransa pahalı, 100 km için 10 euro gibi ücret ödemek zorundasınız.
    Aracınızda Navigasyonunuz olmalı, kiralamak isterseniz 50 euro civarında. Buradan götürmek daha avantajlı oluyor. Gideceğiniz ülkelerin haritasını internetten bulabilirsiniz. Ben telefondaki navigasyonu kullandım. Yürürken bile navigasyon kullandım. Yol tarifine ihtiyaç olmadı.
    Almanyada benzin 1.5 euro İsviçrede 1,2 euro İtalya 1,35 euro civarında.
    2500.-KM yol için 200 euro benzin 50 euro otopark ve yol 300.- Euro araç kirası masraf olur.

4- KONAKLAMA

Seyahat boyunca mümkün olduğunca İbis Otelllerde konakladık. Günlük 2 kişi 50 euro civarında. Hafta sonları hafta içinden ucuz oluyor. Neredeyse dünyanın her yerinde otelleri var.İnternetten rezervasyon yaptırmak gerekli. Türkiyedeki 3 yıldızlı otel standartında. Şehir merkezine uzak olabiliyor ama araba olunca dert olmuyor. Temiz , bütün otelleri aynı donanıma sahip.
    İtalya için ev kiralamak da mümkün.www.Rentalinrome.com üzerinden Roma´da tam donanımlı yüzlerce evi kiralayabilirsiniz. 60- 70 euro civarında günlük kiralar da mevcut.
    Ortalama 50 eurodan toplamda 500.-Euro konaklama maliyeti olur.

5- YEME – İÇME

Yemek için standart fiyat belirlemek zor. Otellerde 7- euro civarında paraya kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıları bizimkine benzemiyor. %80 i şekerli çörek, turta, kek gibi çeşitler oluyor. Birkaç domuz mamulü, krem peynir veriyorlar. Marketlerde gördüğünüz peynirleri zeytinleri kahvaltıda tüketmiyorlar.
    Restoranlarda fiyatlar çok değişken 10 eurodan 500 euroya kadar fiyatlar görülebilir. İtalyada ortalama pizzacıda 6-10 euroya pizza ve benzerlerin bulursunuz. Mc donalds – Burger king her yerde karşınıza çıkıyor. Fiyatları menu için 6-7 euro civarında. Menuler bizdekinden daha çeşitli, etli ve lezzetli.
    Biz yemek için çok para harcamadık. Süpermarketten Alışveriş yaptık bolca. Fiyatlar türkiyedeki ile aynı hatta daha da ucuz. Meyve – ekmek – sandviç malzemesi, peynir, salam, konserve balık, içecek gibi ürünleri aldık. Kendi kahvaltımız öğlen yemeğimizi hazırladık. Vakit kaybetmeden yolda, gezerken, arabada atıştırdık. Denk geldikçe dışarıda Mc donalds, pizzacı gibi yerlerde yemek yedik.
    Tahmini maliyet günlük 15 euro*2*10 gün =300 euro

6- GEZİLECEK YERLER / DİL

Gezi planını önceden yapmakta, görülecek yerleri belirlemekte büyük fayda var. Müzeler çok çeşitli. 5-10 euro arasında ücret ödemek gerekiyor. Romada Vatikan müzesi, Pariste Eyfel kulesi, gibi birkaç yerde para ödemek gerekecek. Gezilecek yerlerin çoğunda ise paraya gerek yok.
    Benim lise yıllarından kalma İngilizcem var. Ama dile pek ihtiyaç olmuyor. Zaten gidilecek yerleri planlayıp navigasyon ile yolculuk yapıyorsunuz. Yol tarif derdiniz olmuyor. Alışveriş yaparken, restoranda, otelde ile temel bilgi ile anlaşmak mümkün olur.
    2 kişi *25 euro = 50 euro

7- NETİCE

Netice olarak 2 kişi için 150.-Euro pasaport, 300.-Euro uçak, 550.-Euro araç, 500.-Euro konaklama, 300.-Euro yemek, 50.-Euro müze olmak üzere 1.850.-Euroya bilemedin 2.000.-euroya 10 gün tatil yapmak mümkün.
    Çocukla gitmek isteyenler için sadece ilave uçak, pasaport ve yeme içme harcaması gerekiyor. Araç ve konaklama ücreti değişmiyor.

İlla deniz olsun diyenler için İtalyada ve Güney Fransada denize girme imkanı mevcut. Cannes bölgesinde ev kiralayarak deniz tatili yapan bir ailenin yazdığı blogu okumuştum. Maliyetler çok değişmiyor.

Türkiye´de keyif verecek 10 gün deniz tatili için ortalama 200TL *2 *10 =4000.-bütçe gerekir.

Bence rakamlar arasında pek fark yok. Ayrıca Avrupadan dönerken cep telefonu, kamera gibi ürünler getirerek maliyeti indirmeniz de mümkün ( iphone 4 600 euro burada 2250TL. 1750 TL ye rahat satılıyor. HTC desire HD 400 euro, burada 1500.-TL. 1200.-TL ye rahat satılıyor. ) Havaalanında alkol sigara da Türkiyeden baya ucuz.

Bildiklerimi, deneyimlerimi paylaştım. Soruları elden geldiğince cevaplarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferther -- 17 Mart 2011; 17:07:56 >

• en ucuz donemde ucak bileti bulup gidep gelmek isterim
  • ben lufthansadan gidiş dönüş izmir prag 310 tl ye aldım kampanya devam ediyor sanıyorum.araba ile prag-almanya-amsterdam-budapeşte-viyana-bratislava turuyapacağız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferther

AVRUPA TATİLİ

Geçen yıl nisan ayı başında e 10 gün için Almanya �İtalya- İsviçre � Almanya rotasını takip ederek tatil yaptık. Çok memnun kaldık, maliyetin Türkiye´de tatil yapmaktan pek farklı olmadığın gördük. Bu yıl için farklı rota ile 11 gün tatil planı yaptık.
    Tur şirketlerin mahkûm olmadan Avrupa gezisi yapmayı planlayanlara rehber olur diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.

1- VİZE � PASAPORT

Yeni pasaportlar eskiye göre daha ucuz. Bir yıllık pasaport 150 TL, 10 yıllık ise 350 TL civarında.
    Vize Almanya için 60 euro. Bazı evrakları hazır etmek gerekiyor.
    Vize almanın zor olduğu söylense de evrakları eksiksiz tamamlar, tatiliniz için yeterince paranız olduğunu gösterir, Türkiyeye geri döneceğinize dair kanaat oluşturursanız Tapu, Araç Ruhsatı, Düzenli gelir vb. ) sorun olacağını sanmıyorum.

2- UÇAK

Geçen yıl Pegasusun kampanyası ile 20 euroya Avrupa bileti almıştım. Bu yıl 50 euroya bilet için kampanya yaptılar. Şu anda 75 euro civarında bilet bulunabiliyor. 2 kişi gidiş geliş uçak masrafı yaklaşık 300 euro.
    İngiltere için easyjetten 50 euroya gidiş, 70 euroya geliş bileti alınabiliyor.
    İtalya için blue Express 75 euro civarında bilet satıyor.
    Bence en avantajlısı pegasus. Arada bir ciddi kampanyalar yapıyor. Ayrıca İzmir Antalya Kayseri Ankara gibi illerden de dikerek uçuş şansı var.
    75 eur*2*2=300 euro

3- ARAÇ

Gezilecek yerlerin çokluğu ve valiz taşımanın güçlüğü nedeniyle araç kiralamak avantalı oluyor.
    İnternetten rezervasyon yaptırmakta fayda var. Uçaktan inince aracınız hazır oluyor. Araç kiralama ücretleri 10 gün için 300.-Euro civarında. (Europcar, Avis)
    Araç kiralamak için Türk ehliyeti 6 ay için yeterli. Bazı araçlar için 21 yaş 25 yaş sınırı, 3 yıllık ehliyet gibi sınırlamalar var.
    Araç kiraladığınızda kredi kartınıza 250 euro civarında bloke koyuyorlar. Aracı teslim ettiğinizde bloke kalkıyor. Araçta hasar olması durumunda ise en fazla 850 euro ile sorumlusunuz. Benim kiraladığım araç 9000 km de idi. Europcar için araçların ortalama yaşı 6 ay imiş.
    Trafik Türkiye´dekinden daha rahat. Yayalara öncelik vermek , hız kurallarına uymak gerekiyor. Almanya´da otoyollar ücretsiz. İtalyada Fransada otoyollar ücretli. Fransa pahalı, 100 km için 10 euro gibi ücret ödemek zorundasınız.
    Aracınızda Navigasyonunuz olmalı, kiralamak isterseniz 50 euro civarında. Buradan götürmek daha avantajlı oluyor. Gideceğiniz ülkelerin haritasını internetten bulabilirsiniz. Ben telefondaki navigasyonu kullandım. Yürürken bile navigasyon kullandım. Yol tarifine ihtiyaç olmadı.
    Almanyada benzin 1.5 euro İsviçrede 1,2 euro İtalya 1,35 euro civarında.
    2500.-KM yol için 200 euro benzin 50 euro otopark ve yol 300.- Euro araç kirası masraf olur.

4- KONAKLAMA

Seyahat boyunca mümkün olduğunca İbis Otelllerde konakladık. Günlük 2 kişi 50 euro civarında. Hafta sonları hafta içinden ucuz oluyor. Neredeyse dünyanın her yerinde otelleri var.İnternetten rezervasyon yaptırmak gerekli. Türkiyedeki 3 yıldızlı otel standartında. Şehir merkezine uzak olabiliyor ama araba olunca dert olmuyor. Temiz , bütün otelleri aynı donanıma sahip.
    İtalya için ev kiralamak da mümkün.www.Rentalinrome.com üzerinden Roma´da tam donanımlı yüzlerce evi kiralayabilirsiniz. 60- 70 euro civarında günlük kiralar da mevcut.
    Ortalama 50 eurodan toplamda 500.-Euro konaklama maliyeti olur.

5- YEME � İÇME

Yemek için standart fiyat belirlemek zor. Otellerde 7- euro civarında paraya kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıları bizimkine benzemiyor. %80 i şekerli çörek, turta, kek gibi çeşitler oluyor. Birkaç domuz mamulü, krem peynir veriyorlar. Marketlerde gördüğünüz peynirleri zeytinleri kahvaltıda tüketmiyorlar.
    Restoranlarda fiyatlar çok değişken 10 eurodan 500 euroya kadar fiyatlar görülebilir. İtalyada ortalama pizzacıda 6-10 euroya pizza ve benzerlerin bulursunuz. Mc donalds � Burger king her yerde karşınıza çıkıyor. Fiyatları menu için 6-7 euro civarında. Menuler bizdekinden daha çeşitli, etli ve lezzetli.
    Biz yemek için çok para harcamadık. Süpermarketten Alışveriş yaptık bolca. Fiyatlar türkiyedeki ile aynı hatta daha da ucuz. Meyve � ekmek � sandviç malzemesi, peynir, salam, konserve balık, içecek gibi ürünleri aldık. Kendi kahvaltımız öğlen yemeğimizi hazırladık. Vakit kaybetmeden yolda, gezerken, arabada atıştırdık. Denk geldikçe dışarıda Mc donalds, pizzacı gibi yerlerde yemek yedik.
    Tahmini maliyet günlük 15 euro*2*10 gün =300 euro

6- GEZİLECEK YERLER / DİL

Gezi planını önceden yapmakta, görülecek yerleri belirlemekte büyük fayda var. Müzeler çok çeşitli. 5-10 euro arasında ücret ödemek gerekiyor. Romada Vatikan müzesi, Pariste Eyfel kulesi, gibi birkaç yerde para ödemek gerekecek. Gezilecek yerlerin çoğunda ise paraya gerek yok.
    Benim lise yıllarından kalma İngilizcem var. Ama dile pek ihtiyaç olmuyor. Zaten gidilecek yerleri planlayıp navigasyon ile yolculuk yapıyorsunuz. Yol tarif derdiniz olmuyor. Alışveriş yaparken, restoranda, otelde ile temel bilgi ile anlaşmak mümkün olur.
    2 kişi *25 euro = 50 euro

7- NETİCE

Netice olarak 2 kişi için 150.-Euro pasaport, 300.-Euro uçak, 550.-Euro araç, 500.-Euro konaklama, 300.-Euro yemek, 50.-Euro müze olmak üzere 1.850.-Euroya bilemedin 2.000.-euroya 10 gün tatil yapmak mümkün.
    Çocukla gitmek isteyenler için sadece ilave uçak, pasaport ve yeme içme harcaması gerekiyor. Araç ve konaklama ücreti değişmiyor.

İlla deniz olsun diyenler için İtalyada ve Güney Fransada denize girme imkanı mevcut. Cannes bölgesinde ev kiralayarak deniz tatili yapan bir ailenin yazdığı blogu okumuştum. Maliyetler çok değişmiyor.

Türkiye´de keyif verecek 10 gün deniz tatili için ortalama 200TL *2 *10 =4000.-bütçe gerekir.

Bence rakamlar arasında pek fark yok. Ayrıca Avrupadan dönerken cep telefonu, kamera gibi ürünler getirerek maliyeti indirmeniz de mümkün ( iphone 4 600 euro burada 2250TL. 1750 TL ye rahat satılıyor. HTC desire HD 400 euro, burada 1500.-TL. 1200.-TL ye rahat satılıyor. ) Havaalanında alkol sigara da Türkiyeden baya ucuz.

Bildiklerimi, deneyimlerimi paylaştım. Soruları elden geldiğince cevaplarım.

tam da böyle bir anlatıma ihtiyacım vardı. çok yararlı oldu teşekkürler.

• Arkadaşım ben de eşimle birlikte bu yaz 10 günlük italya isviçre düşünüyorum araba kiralayarak. Yalnız bende mi bir hata var anlamadım ne yaptımsa 5500 6000 den aşağı 10 günlük tatil maliyeti düşmüyor. Aman aman da lüks değil planım.booking comdan otelleri bakıyorum özellikle isvicrede normal bir otel 90 100 franktan aşağıya bulamadım. Daha uygun otelleri barındıran bir site bilen arkadaşlar varsa sevinirim. Bir de araba kiralamayı şimdiden yapoarsam daha uygun olur herhalde orda gittiğimde kiralarsam çok pahalı olur zannediyorum.
  • 10 numara paylasim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Okan30

Arkadaşım ben de eşimle birlikte bu yaz 10 günlük italya isviçre düşünüyorum araba kiralayarak. Yalnız bende mi bir hata var anlamadım ne yaptımsa 5500 6000 den aşağı 10 günlük tatil maliyeti düşmüyor. Aman aman da lüks değil planım.booking comdan otelleri bakıyorum özellikle isvicrede normal bir otel 90 100 franktan aşağıya bulamadım. Daha uygun otelleri barındıran bir site bilen arkadaşlar varsa sevinirim. Bir de araba kiralamayı şimdiden yapoarsam daha uygun olur herhalde orda gittiğimde kiralarsam çok pahalı olur zannediyorum.

İtalyada küçük araçlar çok uygun. 23 euroya fiat panda kiralamak mümkün. Europcar daha iyi ve ucuz.
    Aracı hertzden, avisten peşin ödemeyle kiralarsan bir miktar indirim oluyor.
    Europcarda katrran 1-2 günlük kirayı alıyorlar. Kalanı teslimatta çekiyorlar karttan.
    Kesinlikle rezervasyonsuz gitmeyin. Ellerinde araç kalmıyor.

İtalyada Romada ve Venedikte 50 euroya ibis otel mevcut.www.accorhotels.com
    İsviçrede 30 euroya f1 55 euroya ibis bulmak mümkün. ( f1 accor un en ucuz oteli, odada banyo yok.)
    İsviçreye girip çıkarken polis kontrolü var, otoyol kullanmak için araç pulu şart, bazı yerlerde euro kullanılmıyor. İsviçrede oteller biraz pahalı ama market, benzin ucuz. (benzin 1,2 eur)

ARABA İLE AVRUPA TATİLİ

ARABA İLE AVRUPA TATİLİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferther -- 27 Mart 2011; 18:20:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ferther

quote:

Orijinalden alıntı: Okan30

Arkadaşım ben de eşimle birlikte bu yaz 10 günlük italya isviçre düşünüyorum araba kiralayarak. Yalnız bende mi bir hata var anlamadım ne yaptımsa 5500 6000 den aşağı 10 günlük tatil maliyeti düşmüyor. Aman aman da lüks değil planım.booking comdan otelleri bakıyorum özellikle isvicrede normal bir otel 90 100 franktan aşağıya bulamadım. Daha uygun otelleri barındıran bir site bilen arkadaşlar varsa sevinirim. Bir de araba kiralamayı şimdiden yapoarsam daha uygun olur herhalde orda gittiğimde kiralarsam çok pahalı olur zannediyorum.

İtalyada küçük araçlar çok uygun. 23 euroya fiat panda kiralamak mümkün. Europcar daha iyi ve ucuz.
    Aracı hertzden, avisten peşin ödemeyle kiralarsan bir miktar indirim oluyor.
    Europcarda katrran 1-2 günlük kirayı alıyorlar. Kalanı teslimatta çekiyorlar karttan.
    Kesinlikle rezervasyonsuz gitmeyin. Ellerinde araç kalmıyor.

İtalyada Romada ve Venedikte 50 euroya ibis otel mevcut.www.accorhotels.com
    İsviçrede 30 euroya f1 55 euroya ibis bulmak mümkün. ( f1 accor un en ucuz oteli, odada banyo yok.)
    İsviçreye girip çıkarken polis kontrolü var, otoyol kullanmak için araç pulu şart, bazı yerlerde euro kullanılmıyor. İsviçrede oteller biraz pahalı ama market, benzin ucuz. (benzin 1,2 eur)

ARABA İLE AVRUPA TATİLİ

ARABA İLE AVRUPA TATİLİ

Benim planım önce züriche inmek o yüzdsen arabayı italyada kiralamam lazım. Aldığım yere arabayı vermeyince de iyice uçuk bir rakam çıkıyor o yüzden arabayı zürich havaalanından alıp tekrar ,italyayadan sonra zürich havaalanına bırakmam lazım. Dediğin otelleri bir inceleyeyim bakalım bir de ibis otelleri. İbislerden memnıun kaldın sanırım.? Çok sağol bi,lgilerin için.

• arabayı italyada kiralamam lazım demişim KİRALAMAMAM lazım demek istemiştim pardon :)
  • böyle bir turu 7-8 arkadaş biz de yapmayı düşünüyoruz ağustosta. ağustos olmasının önemi var , avrupa futbol ligleri başlayacağı için bir iki de maç izlemek isityoruz gitmişken ;)

dediğiniz gibi yaptığımız araştırmalarda , otel ve araç kiralama maliyetleri aynı düzeylerde , hatta biz bir arabada 4 kişi olacağımız için maliyetlerimiz daha da düşük olacak.

2 rotamız var , uçak biletini almadığımız için karar veremedik.

milano - monaco - marsilya - barcelona - lyon - zürih - milano

dusseldorf - amsterdam - brüksel - lille - paris - lüksemburg - dusseldorf

ikisi de bizim için heyecan verici.

fakat bizim takıldığımız tek nokta , uçak bileti. 1-1,5 ay önce pegasus ta iki kişi gidiş dönüş 500 TL idi , şu anda 1.000 TL nin altına bilet yok.

istanbul ya da izmir çıkışlı , uygun fiyata milano - zürih - dusseldorf - amsterdam dan birine uçuş bulduğumuz anda alıcaz biletlerimizi.

paylaşımda bulunmaya değer gelişme kaydedersek burdan bilgilendiririm.

• Germanwings de ağustosta 50 euroya köln - istanbul mevcut.
    İstanbul - köln 80 eurodan başlıyor.
    150 euro civarında gidiş dönüş alınabilir.
  • Hocam benimde arabayla gezme planim var..daha once bikac kez avrupaya gittim ve malum yollari gayet guzel ve genis,merak ettigim kiraladigin araclar ne marka ve model?motorlari kac cc? Zira o yollarda 1.2 1.4 motorlarla gezilmez hemde 2500km gibi bi rota o motorlu araclarla cekilmez bence.bilgilerini paylasirsan sevinirim.bir 3.20d bmw ile o yollar gayet zevkli bi hal alir hemde ekonomik olur yakit acisindan
  • BENDE FRANSADA İBİS OTELDE KALDIM. PARİS KUZEY GARINDA .OLDUKÇA IYIYDI
  • İngiltreye ucuz uçak bulabiliyorsun ama nedeni adamların yeşil pasaportta bile vize uygulaması ve vize ücretinin baya yüksek olması.
    En iyisi schengen vizesi almak kara avrupasında gidemeyeceğiniz ülke kalmıyor schengenle. ben iki kere araba kiralayıp benalux + almanya turu yaptım.
    KESİNLİKLE havaalanı araba kiralama yerlerinden almamak gerkiyor hatta almanydan başlıyacaksanız türk bir şirkette başvurun yardımcı oluyorlar. Eğer 2 kişiyseniz smart kiralayın hem en ucuz hem az yakıyor hemde değişik bir deneyim oluyor küçücük arabayla :D
    Otopark sorun olabiliyor ama P+R (park and ride) lar en ucuz otoparklar oluyor bilginize
  • peki diyelim buradan almanyaya vize işlerini hallettin almanyadan başka ülkeye geçerken vize işini nasıl yapıcaz
  • Hocam elinize sağlık, her şeyi çok güzel anlatmışsınız :) Yalnız bir şey eksik kamış gibi; mümkünse takip ettiğiniz güzergahı da detaylı olarak öğrenmek isteriz :) Nereleri gördünüz? Nerelerde konakladınız?

Bir de aklıma takılan bir şey oldu; o kadar yolu arabayla katederken gerçekten gezip görmeye zamanınız kalıyor mu? Mesela tahminen 10 günün ne kadarını araba sürerek geçirmişsinizdir? Ve katettiğiniz toplam mesafe hakkında herhangi bir bilginiz ya da tahmininiz var mı?

Tüm bunları sormamın nedeni ileride bu tür seyahat düşünüyor olmam. Eğer yukarıdaki soruları cevaplayabilirseniz hem benim için, hem de bu tür bir seyahat düşünenler için aydınlatıcı olacağına inanıyorum.

Şimdiden teşekkürler :)
  • Geçen sene münih, venedik, floransa, roma, cenova, milano, zürih, münih rotasını takip ettik. Harita üzerinde 2300 Km gibi bir yol görünüyor. Ama biz 3000 Km den fazla yol yaptık.
    Yolculuk tercihi sana kalmış. Araba sürmekten herkes hoşlanmaz. Bu yolu otoyoldan gidersen 1 gün gibi bir zaman alır.Otoyollarda 110-130 Km gibi hız sınırları var. Otoyolların çoğu yerleşim merkezinden geçmiyor, geçtiği yerlerde de gürültü önleyici bariyer nedeniyle etraf görünmüyor.

Ama navigasyonlarda otoyolları kullanma diye seçenek de var. Bu seçenek ile ufak tefek yollardan da gidebiliyorsun. Biz bunu tercih ettik.
    Münihte bir gece konakladık, sabah yola çıktık. Schloss Neuschwanstein diye bir şato var. Burayı görüp Münih - Venedik arasında Almanyada köyleri, kasabaları, Avusturyada alpleri görerek yolculuk yaptık. Venedik -floransa arasında dağlık ormanlık yolda italyan üzüm bağlarını gördük. Romada 3 gün kaldık Roma - Cenova arasında sahilden gittik, Como gölü yakınında konakladık. Buradan Alpler arasından yolculukla Zürihe gittik. Burada 1 gece kaldık ve Münihe döndük. Biz geziyi planlarken mümkün olduğunca çok yer görmeyi, otele-yemeğe az para vermeyi, bunlandan tasarruf edilen para ile gezinin süresini - görülecek yerleri artırmayı hedefledik.

Bu sene 2 şoför olmanın avantajıyla 4000-Km den fazla yol yapacağız. Bunun 2500 ü 2 günde geçilecek, kalan günlerde 300-500 er Km gibi bir yol yapılacak. 5 günde ise hiç yolculuk yok.

Yani söyleyeceğim o ki her şey senin planına bağlı. az yol yapayım dersen 1500 Km yol ile İtalyayı detaylıca gezebilirsin. İlla araç kiralamana da gerek yok. Şehir merkezlerini göreceksen, alacağın şeyler sınırlı, valizin küçük ise Tren ile de gezebilirsin.
    Roma-Paris veya Venedik Paris arasında gece hızlı tren var. Bunu kullanarak italyadaki geziye Parisi de ekleyebilirsin. Veya denize girmeden olmaz dersen 2-3 gün batı italyada, venedikte veya cann civarında deniz tatili de ekleyebilirsin. Alternatif çok. Niyetine ve bütçene bağlı plan yapmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferther -- 6 Nisan 2011; 10:24:20 >

• Cevaplar için çok teşekkürler :)
  • harika bir anlatım olmus
  • Ellerinize sağlık. Birçok kişi için çok faydalı bir yazı. Kendi adıma teşekkür ediyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.