Şimdi Ara

### Jungle Rehberi ###

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
5
Favori
134.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Jungle Nedir?
    Basit olarak, herhangi bir koridora gitmeyip, ormandaki yaratıkları keserek gelişmeye jungling denir.
    Bu rehberin amacı jungle yapmak isteyenlere başlangıç düzeyinde bilgi vermek. Eski halinde her şampiyon için ayrı ayrı anlatmıştım ama çok fazla şampiyon olduğu için yenileme gereksinimi duydum. Umarım okuyanlara faydası olur.

### Jungle Rehberi ###
    Jungle Yapmanın Artıları ve Eksileri
    + İki solo koridor olduğu için daha hızlı seviye atlamak.
    + Ormandan aldığımız buff'lar sayesinde daha kolay kill almak.
    + Rakip takım nerde olduğunuzu bilemez, bu da yüksek gank olanağı sağlar.
    + Sürekli gezdiğimiz için üç koridora da gerektiğinde yardım edebilirsiniz.
    + Her çıktığında Dragon alarak, takıma daha fazla para sağlarsınız.
    - Jungle sırasında sürekli gank yapar, rahat bırakmazlarsa oyundan düşersiniz.
    - Bire karşı iki olan koridorda işler iyi gitmezse erkenden kule kaybedersiniz.

### Jungle Rehberi ###
    Jungle Yapan Başlıca Karakterler
     ### Jungle Rehberi ###
    Warwick
     ### Jungle Rehberi ###
    Shaco
     ### Jungle Rehberi ###
    Udyr
     ### Jungle Rehberi ###
    Fiddlesticks
     ### Jungle Rehberi ###
    Xin Zhao
     ### Jungle Rehberi ###
    Amumu
     ### Jungle Rehberi ###
    Olaf
     ### Jungle Rehberi ###
    Shen
     ### Jungle Rehberi ###
    Rammus
     ### Jungle Rehberi ###
    Nocturne
     ### Jungle Rehberi ###
    Irelia
     ### Jungle Rehberi ###
    Lee Sin
     ### Jungle Rehberi ###
    Nunu
     ### Jungle Rehberi ###
    Trundle
     ### Jungle Rehberi ###
    Master Yi
     ### Jungle Rehberi ###
    Gragas
     ### Jungle Rehberi ###
    Sion
     ### Jungle Rehberi ###
    Jarvan IV
     ### Jungle Rehberi ###
    Nasus
     ### Jungle Rehberi ###
    Tryndamere

### Jungle Rehberi ###
    Smite Kullanmanın Artıları ve Eksileri
    + Daha hızlı jungle yapmanızı sağlar.
    + Para kazanmanıza katkısı olur.
    + Güvenle buff, dragon, baron almanızı veya çalmanızı sağlar.
    - Jungle yapacağınız anlaşılır ve rakip tuzak kurabiliri.
    - Oyun sonlarına doğru işlevsel değildir.

Shaco, Warwick, Fiddlesticks gibi bazı karakterlerin jungle yapabilmek için Smite gereksinimi yoktur. Oyun tarzınıza göre kendiniz karar vermelisiniz, ama bana soracak olursanız bir Ignite ya da Exhaust tercih ederim.

### Jungle Rehberi ###
    Rune Gereksinimleri
    Aslında jungle çok masraflı bir iş değil. Tek önemli nokta Armor Seal kullanmak. Hatta Warwick, Udyr, Nunu için o bile gerekli değil.
    Armor çok büyük avantaj sağlar kesinlikle öneririm, alternatif olarak Dodge olabilir. Test etmek için Custom Game kullanın, deneme yapmadan normal/ranked oyuna girip ilk dakikada ölürseniz büyük rezillik olur.
    Mark olarak Armor Penetration, Attack Speed, Attack Damage, Critical Chance çoğu jungler için uygundur.
    Glyph olarak Cooldown Reduction, Magic Resist, Attack Speed kullanabilirsiniz.
    Quintessence ise Health öneriyorum şiddetle, dayanıklı olmak için bire bir ve herkese uygun.

Jungle Yolları 1 - İki Golem Yolu
    Burdan başlamak en güvenli yoldur ama her karakter için uygun değil, özellikle mana gereksinimi yüksek olanlar için hiç değil.
    Warwick, Olaf, Xin Zhao, Master Yi, Shen, Nunu, Tryndamere, Trundle bu yolu kullanabilecek şampiyonlardan.

1) Golemlerden birine Smite kullanın ilk kampta. Warwick ile spell kullanmadan da temizleyebilirsiniz Hunter's Call(W) ile.
    2) Wraith kampına gidin ve büyük olan daima ilk hedefiniz olsun.
    3) Sonra kurt kampına gidin, büyük olan yine ilk hedef.
    4) Sırada ise mavi buff alacağımız Mana Golem var. Burada tekrar Smite kullanıyoruz.
    Jungle yapmaya devam edebiliriz, gank yapabiliriz ya da recall yapabiliriz duruma göre devam ediyoruz.
    Jungle yapmaya devam ediyorsanız ve Madred's Razors yapacaksanız 700 altın biriktirmek gerekiyor.
    Karar vermeden önce koridorların durumunu göz önünde bulundurun. Artık seviye 4'teyiz ve gank yapmak için uygun durumdayız.

### Jungle Rehberi ###
    Jungle Yolları 2 - Mana Golem Yolu
    En çok bilinen yol olmakla birlikte oldukça risklidir. Rune/Mastery düzeniniz çok önemlidir bu yolu seçtiyseniz. Mana/Energy gereksinimi yüksek olan şampiyonlar için çok iyi bir başlangıç sağlar. Ayrıca rakip takımın sizi burada rahatsız etme ihtimali çok yüksek, dikkatli olmalısınız.
    Warwick, Olaf, Shen, Rammus, Shaco, Amumu, Udyr bu yol için uygun.

1) Golem ilk hedef, Smite kullanın. Takımda uzaktan saldırabilen birisi ilk vuruşa yaparsa çok yardımı olur. İlk saldıran kişiye doğru yürümeye çalışırlar ve bu sürede size saldırmazlar. Bu da daha yüksek canla kampı temizlemenizi sağlar.
    Shaco ile kampın hemen yakınındaki çalılara doldurabildiğiniz kadar Jack in the Box(W) doldurun. Goleme ilk vuruşu yaptıktan sonra oyuncakların yanına kaçın.
    2) Sonra kurt kampına gidin önce büyük kurtu öldürün.
    3) Hemen ardından Wraith kampına gidin, yine önce büyük olana saldırın.
    4) Sırada ise iki golem kampı var, burada Smite kullanabilirsiniz.
    Yol burada sona eriyor, kurt kampına gidip jungle yapmaya devam edebilirsiniz, gank yapabilirsiniz ya da canınız yeterli değilse recall.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
    Gank yapmak bu işin en önemli noktalarından. Gank yapacağınız zaman iki şeye dikkat etmelisiniz. Birincisi rakip şampiyonların kule dibinde olmaması gerekiyor. İkincisi de takımdakilerin, gank sırasında size yardım edebilecek pozisyonda olması gerekiyor. Gank yapmadan önce ilk hedefin kim olacağını işaretleyin ya da söyleyin.
    Eğer takımdaki birisi sorun yaşıyorsa ve recall yapması gerekiyorsa, kuleyi geçici olarak onun için koruyun ve sakın bu durumda gank yapmaya çalışmayın!

Başka bir önemli nokta ise warding. Takımdakilere olabildiğince harita kontrolü ve görüş alanı kazandırmak bizim görevimiz. Çünkü takımda en çok gezen jungle yapanlardır, diğerlerinin warding yapması oldukça zahmetli ve alanları da çok daha kısıtlı. Zaten çoğu jungler yapılandırma gereği Wriggle's Lantern kullanıyor ki bedava ward demek bu.

Eğer jungle sırasında sürekli rahatsız ediliyorsanız, gank yiyorsanız kendi ormanınıza bol bol ward koyun. Smite kullanarak buff kaptırmamaya çalışın. Gerekiyorsa takımdan yardım isteyin.

Rehber burada sona eriyor, daha detaylı bilgi isteyenler alttaki konuya bakabilirler.
    ## Detaylı Jungle Guide (+Practice Replayler) ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dovahkiin -- 22 Mayıs 2011; 15:08:18 >

• süper paylaşım olmuş teşekkürler,

udyr ve noc ta smite alan karanterlerle aynı tarza sahipler hemen hemen

fakat fiddle 2lv de bile red alabiliyor (rune kullanmadanda denemek lazım tabi bi ara)en kolay jung yapan champ oldugunu düşünüyorum.

edit:udyr de ilk olarak heart of god alıyorum ben tank gideceksem,mumu da öyle yapmalı bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi papy0n -- 17 Mart 2011; 15:20:36 >
  • Bunlariın dısında Master yi de jungle yapar. Jungle yapan Shende görmüstüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arawn -- 17 Mart 2011; 18:33:46 >
  • Bugün Jungle Shaco Denemek İstiyorum Bakalım
  • Ooo forumda böyle yardımcı konular açılırda biz yardım etmez miyiz. Çorbada bizimde tuzumuz olsun kendi fiddle jungle rehberimi vereyim.

FIDDLESTİCKS
     ### Jungle Rehberi ###

Mark: Magic Penetration, Ability Power
    Seal: Magic Penetration, Ability Power
    Glyph: Magic Penetration, Ability Power
    Quints: Magic Penetration, Ability Power

Mastery: Klasik 9/0/21

Starting Items:
    Amplifying Tome + Health Potion

Summoner Spells:
     ### Jungle Rehberi ###
     ### Jungle Rehberi ###
    Ghost ve Flash. Olabildiğince ulti ile birlikte kullanmaya çalışalım.

Abilities: Drain ile başlıyoruz. Drain ile mana golemi yiyip dark wind skiline veriyoruz. Dark wind'e 1 kere verdikten sonra ilk önce Drain sonra Fear'ı fulluyoruz. Tabi geldikçe ultiye veriyoruz.

Jungle Rotation: D-C-B-E-A

6 level olana kadar yada 800 gold birikene kadar jungle takılın. 6 olunca 800 gold daha olmamışsa ultiniz ile bi koridora gang atın. %90 kill alırsınız. Dönüp
    Mejai'yi alın ve jungle devam edin. Ulti geldikçe gang yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *HardCore* -- 17 Mart 2011; 16:18:05 >

• çok güzel olmuş arkadaşım ben jax ve xin le yapıyorum rahatça :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: papy0n

süper paylaşım olmuş teşekkürler,

fakat fiddle 2lv de bile red alabiliyor (rune kullanmadanda denemek lazım tabi bi ara)en kolay jung yapan champ oldugunu düşünüyorum.

edit:udyr de ilk olarak heart of god alıyorum ben tank gideceksem,mumu da öyle yapmalı bence

1 levelde dragon kesen bile var fiddle ile youtubede videosu vardı.
  • Eline sağlık güzel hazırlamışsın ancak Warwick için şöyle bir orman tavsiyesinde bulunabilirim ,
    Masteries : 19-0-11
    Spell : Teleport ve Exhaust
    Rune : Atak hızı
    Skill : q-w-q-w-e-r-w-w
    Rotasyon : Kendi tarafınızda "c-d" sonra karşı tarafın "b-e-a" , Teleport ile kendi tarafınızdaki "a"ya yakın kuleye giderek "a-e-b" sonra karşı tarafın "c-d" oradan mekana ışınlanıp gereken eşyaları aldıktan sonra aynı rotada devam.

Taktik : Takımınızda Teemo "mantar" yada Heimerdinger "turret" yok ise koridorda kasan arkadaşlarınızdan ward almasını isteyebilirsiniz , çimene atılacak warda teleport olup gang yapabilirsiniz.
  • rankedda karthus ve morgana ile yapan denk geldi denedim ama zor biraz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: *HardCore*

Ooo forumda böyle yardımcı konular açılırda biz yardım etmez miyiz. Çorbada bizimde tuzumuz olsun kendi fiddle jungle rehberimi vereyim.

FIDDLESTİCKS
     ### Jungle Rehberi ###

Starting Items:
    />
    />

Summoner Spells:
     ### Jungle Rehberi ###
     ### Jungle Rehberi ###

Abilities: Drain ile başlıyoruz. Drain ile mana golemi yiyip dark wind skiline veriyoruz. Dark wind'e 1 kere verdikten sonra ilk önce Drain sonra Fear'ı fulluyoruz. Tabi geldikçe ultiye veriyoruz.

6 level olana kadar yada 800 gold birikene kadar jungle takılın. 6 olunca 800 gold daha olmamışsa ultiniz ile bi koridora gang atın. %90 kill alırsınız. Dönüp
    />

armorsuz,tek hp potuyla fiddle jungle'ın fail olmasın?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mike Oldfield

quote:

Ooo forumda böyle yardımcı konular açılırda biz yardım etmez miyiz. Çorbada bizimde tuzumuz olsun kendi fiddle jungle rehberimi vereyim.

FIDDLESTİCKS
     ### Jungle Rehberi ###

Starting Items:
    />
    />

Summoner Spells:
     ### Jungle Rehberi ###
     ### Jungle Rehberi ###

/>

armorsuz,tek hp potuyla fiddle jungle'ın fail olmasın?

hayır gayet rahat yapabiliyor biraz armor rune varsa

• quote:

FIDDLESTİCKS
     ### Jungle Rehberi ###

Starting Items:
    />
    />

Summoner Spells:
     ### Jungle Rehberi ###
     ### Jungle Rehberi ###

/>

Glyph ve seallara Mpen mi ?!? Ne içtiysen aynısından ben de istiyorum :)

Onun dışında bu build hakkında şüphelerim var, son patchlerden sonra artık fiddle 3 drain atayım full canda keseyim ohhş şeklinde kullanılamıyor. Şahsen bir iki vuruş daha dayanmak için doranla başlamama rağmen ucu ucuna vs. bitiriyordum golemi (bahsettiğim doran doranlar daha 435 ken gerçi tutupta doran almaya kalkmayın artık ortada kalırsınız) 20 ap alınınca kesilir mi bilmiyorum, özellikle hiç armor almadığını düşünürsek büyük ihtimalle yapamazsın (custom da deniyip son neticeyi yazarım belki unutmazsam, yine de bunu deneyecekler ilk önce customda bir denesin sonra rezil olmayin)

• quote:

Orijinalden alıntı: hdloader11

quote:

Orijinalden alıntı: papy0n

süper paylaşım olmuş teşekkürler,

1 levelde dragon kesen bile var fiddle ile youtubede videosu vardı.

bi patchle dragonu güçlendirmişlerdi daha sonra gidip denemedim
    ama sanırım 1lvde artık drag kesilemiyor.

edit:tek hp potla 2 tur jung bile yapabiliyor fiddle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi papy0n -- 17 Mart 2011; 18:13:21 >

• Forumda ki en yararlı rehber herhalde , boş olduğum bir zamanda udyr için yazabilirim.
  • Bende flat armor seal runelar var ekstra 11 armor falan ekliyor ki ben jungle yapcağım zaman masteries da defence a ağırlık veriyorum fiddle la 30 armor gibi bi armorla çok rahat jungle yapıyorum. Irelia shen blitzcrank jarvan xin rammus daha bissürü champion jungle yapıyor.
  • amumu ile denedim de. bence çok kullanışlı jungle'dayken ilk skill sayesinde ganglerde baş rl oynuyor eğer firecap i hızlı kasarsanız 2. skill ile mükemmel oluyor. saniyede çevreme yaklaşık %4.7 + 40 damage veriyordum. %2.7(+2) yani.
  • HardCore sağol dostum katkın için, şu an beleş olduğundan dediğin gibi denedim. İki drain arasındaki boşlukta can çok hızlı bir şekilde iniyor 20 armor olduğundan dolayı.
    Yine de yatmadan başarıyla tamamladım, Mana Golem sonrası çok kolay zaten. Onaylıyorum ve rehbere ekledim.

Ayrıca ejderhayı artık başta sololayamazsınız. Güncelleme ile ejderha ve baron baya güçlendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dovahkiin -- 17 Mart 2011; 21:45:10 >
  • Evet 2 drain arası bayağı hp gidiyor ama heyecan yapmadan drain gelince hemen basarsak yine full sağlıp mana golemi alabiliyoruz. Dediğin gibi gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yarında Jungle Rammus eklerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *HardCore* -- 17 Mart 2011; 21:47:37 >
  • Ben olsam çok riskli olduğunu rakip takımdan birinin gelip bir poke atmasıyla ölceğini düşünerek başka bi şekil çizerdim fiddle için.
  • Süper konu teşekkürler,fiddle ile bir türlü beceremiyordum ilk fırsatta deniyeceğim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.