Şimdi Ara

Octavia 1.6 TDi DSG yakıt tüketimim!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
36
Cevap
1
Favori
25.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet arkadaşlar aracımı 25 şubat ta teslim aldım ve 25 şubat 11 mart tarihleri arasında ilk depo yakıtımı tükettim :)
    aldığım yakıt miktarı 67 litre kalan yakıt 9 litre olarak hesaplandığı zaman( yakıt az ışığı yandığı zaman)
    tüketilen yakıt miktarı 58 litre shellden alınmış eurodizel (tasarruf yakıtı diye geçiyor)

aracı 70 bin nüfuslu bir ilçede kullanıyorum yani şehiriçi çok yoğun degil

58 litre yakıt ile tam ışık yandığında 1060 km yol yapmıştım (şehir içi ve dışı karışık)
    ( 500 km civarı şehirlerarası ,350 km köy yolu ,kalan km de ilçe içerisinde kullanıldı)
    tabiki çok küçük yanılma paylarım vardır km miktarlarında.

yol bilgisayarında da genel yakıt ortalamam 5.5 litre

dediğim gibi şehir içi kısmı çok yoğun trafikli bir şehir içi değil sizce nasıl ilk depo verilerine göre ?

• quote:

Orijinalden alıntı: rapidturkey

evet arkadaşlar aracımı 25 şubat ta teslim aldım ve 25 şubat 11 mart tarihleri arasında ilk depo yakıtımı tükettim :)
    aldığım yakıt miktarı 67 litre kalan yakıt 9 litre olarak hesaplandığı zaman( yakıt az ışığı yandığı zaman)
    tüketilen yakıt miktarı 58 litre shellden alınmış eurodizel (tasarruf yakıtı diye geçiyor)

aracı 70 bin nüfuslu bir ilçede kullanıyorum yani şehiriçi çok yoğun degil

58 litre yakıt ile tam ışık yandığında 1060 km yol yapmıştım (şehir içi ve dışı karışık)
    ( 500 km civarı şehirlerarası ,350 km köy yolu ,kalan km de ilçe içerisinde kullanıldı)
    tabiki çok küçük yanılma paylarım vardır km miktarlarında.

yol bilgisayarında da genel yakıt ortalamam 5.5 litre

dediğim gibi şehir içi kısmı çok yoğun trafikli bir şehir içi değil sizce nasıl ilk depo verilerine göre ?

Şahsi görüşüm yakıt tüketiminizin son derece iyi olduğu.. Hele ki aracınızın daha rodaj döneminde olduğunu ve kış aylarında bulunduğumuzu düşünürsek; ileride bu tüketim biraz daha azalacaktır..

• teşekkürler buna sevindim ama şunuda belirteyim aracı çok fazla zorlamadım :) sakin kullandım
  • quote:

teşekkürler buna sevindim ama şunuda belirteyim aracı çok fazla zorlamadım :) sakin kullandım

İlk 1.500km.de aracı fazla zorlamamakta, yüksek devir çevirmemekte fayda var. Kullanım klavuzuna göz atmışsınızdır diye tahmin ediyorum, klavuzun rodaj ile ilgili bölümünde önemli uyarılar yer alıyor; bu doğrultuda hareket etmek daha iyi olacaktır.
  • eveet okudum o yüzden aşırı zorlamam olmadı sadece 1-2 kısa mesafe :) o kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapidturkey -- 14 Mart 2011; 14:37:10 >
  • Sayın rapidturkey aracınız hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. Yakıt tüketiminizde köy yolunu da gözönüne alırsak çok iyi görünüyor. Oktavia kullanıcıları forumuna da gelseniz ve bu bilgileri paylaşsanız memnun oluruz. Selamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trabzon61_66

Sayın rapidturkey aracınız hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. Yakıt tüketiminizde köy yolunu da gözönüne alırsak çok iyi görünüyor. Oktavia kullanıcıları forumuna da gelseniz ve bu bilgileri paylaşsanız memnun oluruz. Selamlar...

teşekkür ederim tamam geliyorum :)
  • bu rodaj olayı tam olarak ne olmakta?
    ben hıc oyle bır seye dıkkat etmedım.aldıgım gıbı devır lımıtorunun sesını duydum
  • Benim anlamadığım Octavia'nın deposu nasıl 67 litre yakıt alıyor

Ben 55 lt deposu var diye biliyorum.

Sitesine baktım teknik verilerde bu bilgi yazmıyor.
  • depo 55 litre ben toplam aldığım yakıtları yazdım ve ışık yandığı zaman yaklaşık 9 litre yakıt kaldığını varsayarak kullandığım litre yi yazdım (katalog bilgilerine göre 9 litre)
    yani toplamda 67 litre yakıt aldım 9 u düşünce 58 litre kullanım çıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapidturkey -- 1 Nisan 2011; 13:23:13 >
  • quote:

depo 55 litre ben toplam aldığım yakıtları yazdım ve ışık yandığı zaman yaklaşık 9 litre yakıt kaldığını varsayarak kullandığım litre yi yazdım (katalog bilgilerine göre 9 litre)
    yani toplamda 67 litre yakıt aldım 9 u düşünce 58 litre kullanım çıkıyor

Arkadasım aracından memnum musun? Bana olumlu ve olumsuz yönlerini detaylı bir şekilde anlatırmısın? DSG idi aracınız sanırsam?.....
  • valla gene araç alsam gene dizel + dsg alırım
    araçtan memnunum hem yakıt oranalrı hemde performans tan dolayı
    skoda ya gelince ailecek skoda kullanıyoruz zaten babamda 1.4 tsi manuel octavia
    kardeşimde de 1.2 tsi fabia mevcut

ben öneririm aracı.
  • Bilgilendirme için saol. Ses sistemi, yol tutuşu,yalıtımı, plastik kalitesi felan nasıl peki? Bilgilendirirseniz sevnirim.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: smg05

Bilgilendirme için saol. Ses sistemi, yol tutuşu,yalıtımı, plastik kalitesi felan nasıl peki? Bilgilendirirseniz sevnirim.....

ses sistemi yeterli ama imkanınız varsa bolero ekranlı getirmenizi öneririm sonradan taktırmak hem masraflı hemde ço kzor oluyor .
    yol tutuşundan da memnunum esp virajlarda ve ani manevralarda güven veriyor.
    plastik kalitesine gelince orta sertlikte bir plastik kullanılmış benim donanımım elegance olduğundan direksiyon deri vites topuzumda ambiante göre daha kullanışlı oluyor elegance alamasanda bu opsiyonelleri ekletmeni öneririm.
  • Bilgi için çok teşekkür ederim....
  • arkadaşlar benim de 1.6 TDI DSG aracım 8000 km de olup,şehir içi yakıt tüketimi hiçbir zaman 8 lt /100km nin altına inmiyor.Bu durumu nasıl değerlendiririsiniz?
  • Benim araç 1.6 tdi dsg 4.000 km ye geldim. Genelde eşim kullanıyo ben izindeyken kullanıyorum. İzine geldiğimde ortalama tüketim 8 lt gösteriyodu bilgisayar (genelde istanbul şehiriçi). izindeyken şehiriçi şehirdışı yaklaşık 1.000 kullanımla 4.000 km ye geldi ve genel ortalama tüketim 6.8 lt ye düştü. İstanbul şehiriçi kullanım genelde 6.5-7 lt civarı gösteriyo. Bu değer yumuşak kullanım, pendik - kurtköy civarı genelde sıkışık olmayan trafik, ama ev kurtköy aydos civarında olduğu için genelde yokuş çıkma inme şeklinde yani yüksek tüketim. Sahil yolunda 70 km/saat hızda CC açıkkenki tüketim yolbilgisayarında 2.8-3 lt arasında oynuyo. Uzun yolda CC açıkken yanlış hatırlamıyosam 4.5-5 lt arası gösteriyodu yolb.

Bolero ses sistemi var ve ses kalitesinden çok memnunum. Araçta dsg olması çok çok keyifli kesinlile tavsiye ederim. Bursa çevre yolunda genelde düz bölümde 3 kez test yaptım çok rahat 200 km ye çıktım ve hız az bişe daha artabilirdi ama her 3 denemedede diğer araçların yol vermemesi nedeniyle son hızı görme şansım olmadı. Uzaklardan selektörle yol isteme ve o yüksek hızda daha fazla riske girmemek için çokta zorlamadım. Bu hız sadece aracın sınırını görmek açısından çok kısa süreli denemedir ve bazı gerekli durumlar dışında genelde 110-120 km yi aşmam onuda belirteyim.

Mercedes bmw de olsa sonuçta 2-2.2 bar hava basılmış 4 adet lastiğin üzerinde seyahat ediyoruz ve kendi aracımız ne kadar güvenli bakımlıda olsa, arşıdaki araçlardan ve yollardan ne gibi tehlikelerin karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Hızımız ne kadar az olursa çıkabilecek ani tehlikeleri o kadar az hasarla atlatacağımızı da unutmayalım lütfen. Canım yurdumda yolumuza insanların, hayvanların, bozuk satıhların, kaplama lastiklerden kopmuş parçaların, hatta aşırı hız yapan tırın dorsesi üzerindeki konteynırın (biriki gün önceki kaza) düşebileceğini gözönünde bulunduralımki önce canımızı sonra malımızı kurtarma şansımız artsın. Araçtaki ön ve arka yolcularımızada emniyet kemerlerini mutlaka taktırmayı unutmayın lütfen. Yine 2 gün evvel takla atan otomobilde şöfor kurtuldu ama araçtaki eşi ve 2 çocuğu maalesef hayatını kaybetti yanlış hatırlamıyosam.

Uzun oldu kusura bakmayın ama her zaman bu uyarıları yapalım...Herkese kazasız belasız yolculuklar.

• Teknik bilgilerde Şehir içi tüketim 5.6 lt/100km yazıyor.Acaba hangi hızlarda ve hangi test koşullarında bu değer yakalanıyor?
  • şuan benim yol bilgisayarımda genel ortalamam 5.5 e kadar düştü 100 tl lik vpower dizel ile (3,88 litre fiyatı )
    şehirler arası 540 km yi rahat yapıyor
    şehir içinde ise aynı litre ile 400 km yaptım
    zamanla yakıtınız düşecektir ama tabiki aracı çok kasmadan 100 km ortalama hızlarda
    hepinize iyi sürüşler.
  • şehirler arası tüketimde sorun yok dostum 4.5-5 lt arasında
    ancak şehir içi dur kalk trafiğinde kullanımda 8 lt nin altına düşmüyor.Sizin de öylemi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.