Şimdi Ara

GeForce GTX 590'ın saat hızlarına ilişkin yeni bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
5.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin çift grafik işlemcili Radeon HD 6990 modelini pazara sürmesiyle birlikte gözlerin çevrildiği Nvidia cephesinde de geri sayım başlamış durumda. Uzun süredir merakla beklenen çift grafik işlemcili GeForce GTX 590, 22 Mart'ta yapılacak resmi lansman ile birlikte pazardaki yerini alacak. Rekabet açısından grafik endüstrinin unutmayacağı zaman dilimlerinden birisi olacak Mart 2011, 28nm GPU'ların çıkışına kadar geçecek süre için performans liderinin belirlendiği dönem olacak. Radeon HD 5970 ile iki yıldır zirvede yer alan AMD, Radeon HD 6990 ile konumunu pekiştirirken, Nvidia ise tek GPU'da sınıfındaki liderliğini GeForce GTX 590 ile genele yaymanın planlarını yapıyor.

Temsili görsel; Galaxy GeForce GTX 460 X2

GeForce GTX 590 ile ilgili olarak sır perdesinin önemli bir kısmı aralanmış durumda. Aylardır konuşulduğu üzere GF110 GPU'sunun çiftine sahip olacak GeForce GTX 590, 2x 384-bit bellek veri yolu desteğine, 3072MB GDDR5 bellek kapasitesine ve her GPU için 512 adet olmak üzere toplamda 1024x paralel işlem birimine (CUDA) çekirdeğine sahip olacak. Öte taraftan GeForce GTX 590'ın saat hızları ise belirsizliğini koruyor. Radeon HD 6990'ın çıkışıyla birlikte rakibinin performansını gören Nvidia'nın artık son hazırlıklarını yaptığı belirtiliyor. Saat hızları konusunda henüz net bir bilgi olmasa da, NordicHardware, bilgi sahibi kaynaklardan elde ettiği detayları yayınladı.

GeForce GTX 590'a, GF110 GPU'sunun çifti güç veriyor.

Açıklanan bilgilere göre GeForce GTX 590'a güç veren GF110 GPU'larının her biri 600MHz seviyesinde, paralel işlemciler 1200MHz'de bellekler de 3400MHz civarında görev yapacak. GeForce GTX 580 ile kıyaslandığı saat hızlarının ciddi oranda düşürüldüğünü görüyoruz. Tabi bu zorunlu bir uygulama zira AMD'nin mimarisi ile kıyaslandığında Nvidia, güç tüketiminde daha bonkör bir tasarıma sahip. Belirtilen saat hızları kapsamında Nvidia, GeForce GTX 590 modelinde GeForce GTX 580'e kıyasla %55 daha fazla performans sunacak gibi görünüyor. AMD'ye baktığımızda ise Radeon HD 6990 modelinin, Radeon HD 6970 ile kıyaslandığında %89 ve %100 (OC modu) fark yaratıyor.

GTX 590 GTX 580 HD 6990 HD 6990 OC
    GPU 2 x GF110 1 x GF110 2 x Cayman XT 2 x Cayman XT  
    GPU Hızı
    ~ 600 MHz 772 MHz 830 MHz 880 MHz  
    Teorik İşlem Gücü 2,46 TFLOPs* 1.58TFLOPs 5,1 TFLOPS 5,4 TFLOPS  
    Bellek Miktarı
    3 072 MB 1 536 MB 4 096 MB 4 096 MB  
    Bellek Hızı
    ~ 3 400 MHz 4 008 MHz 5 000 MHz 5 000 MHz  

Yapılan testlerin ortaya koyduğu sonuçlar itibariyle, GeForce GTX 580 SLI ve Radeon HD 6970 Crossfire, Radeon HD 6990'ı geride bırakmayı başarıyor. Ancak saat hızları 600MHz seviyesine düşürülen GF110 GPU'sunun çifti ile GeForce GTX 590'ın, Radeon HD 6990 karşısında ne derece rekabetçi olacağını 22 Mart tarihinde göreceğiz.

Kaynak; http://www.nordichardware.com/news/71-graphics/42600-nvidia-downclocks-geforce-gtx-590-substantially.html

• En sonunda bana bunuda söylettiler
    Tamamen rezil olmuş oldu şuan benim gözümde o kadar güvenmiştim ama fos AMD yi tebrik ediyorum Kahrolsun Nvidia
  • Nvidia bu kartla bişi yapamicak umutlarım vardı
  • Yahu yok mu bir site, şöyle GTX590'ın tahmini saat hızları ile GTX580 SLI ve HD6990 karşılaştırması yapabilecek? Bu kadar merakta kalmazdı millet.
  • @M@U, GeForce GTX 580 SLI ile GeForce GTX 590 performans simülasyonu, Radeon HD 6990 karşılaştırmalı;http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/naytonohjaimet/ennakkokatsaus-nvidia-geforce-gtx-590
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Yahu yok mu bir site, şöyle GTX590'ın tahmini saat hızları ile GTX580 SLI ve HD6990 karşılaştırması yapabilecek? Bu kadar merakta kalmazdı millet.

Elbet çıkacaktır bir babayiğit diye düşünüyorum.

edit: varmış bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXcom_Zkko -- 13 Mart 2011; 19:49:41 >
  • Eğer öyle olursa HD6990 büyük ihtimalle önde yer alacak diye düşünüyorum. Benim asıl merak ettiğim şey ise 28nm e.kartları. HD6990 ve GTX 590 ikiside gövde gösterisi yapmak için çıkacak kartlar. Yüksek ısı, yüksek güç tüketimi, kartı soğutmak için deliler gibi çırpınan fan ve dolayısıyla gürültülü olacağı için ikiside(6990-590) bana göre alınacak kartlar değiller.

HD7xxx(AMD 28nm gpulu) ve GTX 6xx (nvidia 28nm gpulu) kartlar ne zaman çıkacak bir bilgi var mı??
  • Eğer sonuçlar simülasyondaki gibi olursa, GTX 590 ölü doğmuş bir kart olacaktır...
  • 600 mhz de güç tüketimini de fazla düşürememiş,bu saat hızıyla gelirse nvidia avucunu yalar anca
  • Diyecek bir şey yok. Nvidia > FAIL
  • quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Diyecek bir şey yok. Nvidia > FAIL

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: fx57

@M@U, GeForce GTX 580 SLI ile GeForce GTX 590 performans simülasyonu, Radeon HD 6990 karşılaştırmalı;http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/naytonohjaimet/ennakkokatsaus-nvidia-geforce-gtx-590

Teşekkürler.

Bu değerlerle bu kart çıkmaz!

• eğer bu kesine yakın bir bilgiyse boşuna cıkarmasınlar masrafa yazık :D
  • nvidia bide 6990 ı gecemeyen kartı, 6990' dan pahalı bi fiyata hangi yüzle satacak acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Wanted

nvidia bide 6990 ı gecemeyen kartı, 6990' dan pahalı bi fiyata hangi yüzle satacak acaba

HD6990'ı geçemeyeceğini nerden biliyorsunuz? Hadi geçemedi diyelim, HD6990'dan pahalı olduğunu nerden biliyorsunuz? Nvidia size mail mi gönderdi?
  • Teorik performans dediğiniz değer, matematik hesaplama kapasitesini gösteriyor, ekran kartının grafik işleme kapasitesini değil. Bence yanlış bir imâ oluşturuyor. Bunlar işlemci olsa anlarım, ama önemli olan grafik performansı olduğundan teorik performansı demek nokta ve doku üretim hızları demek bence. O takdirde de sonuçlar gpureview'dan kıyaslarsak şöyle:
    Gtx 590: 602/1704 mhz hızında,
    Bellek performansı: 327.2 GB/sn
    Matematik hesaplama: 2813.952 milyar işlem/sn
    Nokta üretim: 57792 Milyon nokta/sn
    Doku üretim: 77056 Milyon doku/sn
    Hd6990: 830/5000 mhz hızında,
    Bellek performansı: 320 GB/sn
    Matematik hesaplama: 5099.52 milyar işlem/sn
    Nokta üretim: 53120 Milyon nokta/sn
    Doku üretim: 159360 Milyon doku/sn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 13 Mart 2011; 20:46:53 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: The Wanted

nvidia bide 6990 ı gecemeyen kartı, 6990' dan pahalı bi fiyata hangi yüzle satacak acaba

HD6990'ı geçemeyeceğini nerden biliyorsunuz? Hadi geçemedi diyelim, HD6990'dan pahalı olduğunu nerden biliyorsunuz? Nvidia size mail mi gönderdi?

bunları anlamak için kahin olmaya gerek yok vaziyet bunu gösteriyor sölediklerim varsayım ve tahminden ibaret saygılar
  • dünkü haber değil mi bu ? umarım gerçeklik payı yoktur.. yoksa epic fail'e imza atılmış olur.. 6990'nında fiyatı düşmez..
  • quote:

Hadi geçemedi diyelim, HD6990'dan pahalı olduğunu nerden biliyorsunuz? Nvidia size mail mi gönderdi?

Fiyat olarak 590'ın pahalı olacağını iddia etmek için kahin olmaya gerek yok. Mevcut 580 ile 6970'i fiyat olarak karşılaştırdığınızda aradaki fiyat farkının çift GPU nedeniyle 2 kata yakın artacağını da hesaba katarsak hesap ortaya çıkıyor. Eğer 590 6970'ten daha ucuza piyasaya sürülürse NVidia'nın feci bir şekilde zararına satması durumu demektir ki bu segment kartların varlığına aykırı bir olay zira giriş ve orta segmentte bir kartın performansı rakibine göre daha zayıfsa fiyatı düşük tutulup idare edilebilir ama üst performans segmentinde bu taktik işlemez, önemli olan sadece ve sadece en hızlı olabilmektir.
  • Guc tuketimin 375W oldugu soyleniyor bu hali ile

SAYGILARLA
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.