Şimdi Ara

#DH Bağlama Severleri ve İcracıları Klübü# (61 Kişi Olduk!) (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
688
Cevap
14
Favori
48.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: umtont

quote:

Orijinalden alıntı: Urfa_Lee

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir sorum olacaktı.Cem evlerindeki kursların fiyatları hakkında bilginiz var mı?

Benide eklerseniz sevinirim.

ben aylık 50 tl ye gidiyuorum ama belki yerine göre değişklik göstere bilir.

Cem evi değil mi?Birde haftada kaç saat ders görüyorsunuz?

evet cem evi ankara'da gidiyorum ben. Haftada 1 gün 2 saat.( ama eğerki yetenek ve ilginizde varsa bizim hocamız her türlü desteği ve yardımı veriyor özel ders olsun gruptan ayrı çalışma olsun.. tabiki maddi bir karşılık beklemeden)

Çok teşekkürler cevap için bende en kısa zamanda başlamayı düşünüyorum.

hocam başlayınca ilk 1-2 ay sıkılırsın ama sonra birşeyler çıkarmaya başladıkça elinden düşmüyecek. vede başlarsan kesinlikle yapamıyorum diye bırakma sadece daha fazla çalış benim tavsiyem bunlar. başarılar

Doğrusunu söylemek gerekirse gitar aldım ve sıkıldım hemen ama bağlama tutkusu çocukluktan beri var.En yakın zamanda gidip soracağım Cem evine.Teşekkürler :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kral1840

quote:

Orijinalden alıntı: albati

Teşekkür ederim.
    Çalım tekniği ile ilgili bilmek istedikleriniz nedir?
    Yöre tavırları mı? Düzenli egzersizler mi?
    Aslında egzersizlerle ilgili nette oldukça geniş arşivler var, önce onları izleyerek, dinleyerek bi kulak altyapısı oluşturmak gerek.

(sizin için demiyorum) Bağlama dersi verdiğim öğrencilerde hep aynı istek oluyordu, mesela Kurtlar Vadisinde bi türkü duyup ertesi gün hemen onu geçelim diyolardı, bunu diyen henüz bağlama tutuş şekli ve pozisyonlarını yeni öğrenmeye çalışan biriydi.
    Tüm enstrumanlarda olduğu gibi bağlama çalımında da sabır en önemli şeydir. Sonra yetenek, istek ve ortam gelir.
    Çok kişi başlar bir hevesle önce bağlama alınır sonra bi kursa yazılınır ama umduğunuzu 1-2 ay içinde bulamayınca bağlama tozlanmak üzere duvardaki yerini alır.

epey bi video ve yazı var nette,sabırda gerektiriyor ama ben sizin özel olarak tavsiye de bulunmak istediğiniz egzersiz yöntemi varmı onu öğrensem yeter bana.
    teşekkürler.

Şimdi hastalığınızın derecesini bilmeden reçete yazmak olmaz
    Çalma seviyeniz nedir, bi videonuz falan var mı? Ya da en son hangi türküleri geçtiniz mesela?
    Hangi yörenin tavrını çalmak istiyosun? Ege, Yozgat, Konya vs.
    Ya da türküden çok arabesk, özgün mü çalmak istiyosun?
    Ben ilk başladığımda iki ses egzersizleri yapıyordum.
    Yani la'dan başlayıp: la-si (8 defa, mızrap aşağı-yukarı), si-do, do-re, re-mi... gibi.
    Bunu zamanla hızlandırabilirsin, özellikle metronomla çalışman iyi olur, ilerde çalarken ritim kaçırmazsın.
    Metronomun yoksa pcde metronom programları var.

• Merhabalar.Bağlama kursuna yazıldım ekimde başlayacağm.Uzun sap bağlama öğrencekmişiz.Bir yerden fiyat sordum.Cevizden yapılmış+ kılıfı 160TL , duttan yapılmış+ kılıfı 140 TL dedi.Şuan araştırma içerisindeyim.Bide sizlere sorayım dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurkan_66

Merhabalar.Bağlama kursuna yazıldım ekimde başlayacağm.Uzun sap bağlama öğrencekmişiz.Bir yerden fiyat sordum.Cevizden yapılmış+ kılıfı 160TL , duttan yapılmış+ kılıfı 140 TL dedi.Şuan araştırma içerisindeyim.Bide sizlere sorayım dedim.

O fiyata anca maun bulursunuz normalde neresiymiş o satan yer
  • quote:

Merhabalar.Bağlama kursuna yazıldım ekimde başlayacağm.Uzun sap bağlama öğrencekmişiz.Bir yerden fiyat sordum.Cevizden yapılmış+ kılıfı 160TL , duttan yapılmış+ kılıfı 140 TL dedi.Şuan araştırma içerisindeyim.Bide sizlere sorayım dedim.

kesinlikle ya ardıç yada dut al ben ardıç kullanıyorum tınısı ve tonu çok güzel kesinlikle tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nasozby

quote:

O fiyata anca maun bulursunuz normalde neresiymiş o satan yer

maun nedir hocam.Ben Antalya'dayım burda çalgı aletleri satan bi yer var ordan sordum.
  • Sadık bir dinleyici olarak beni de ekleyebilirsiniz.
  • Maunda enstürüman yapımında sıkça kullanılan bir ağaçtır. Bağlamayada iyi gider fakat 140 liraya dut bulabileceğiniz sanmıyorum.

Dut ve maunun sesleri birbirine benzer. İkiside tok ve gür ses verir. Artıçta tercih edilebilir. Ardıç, dut ve mauna göre daha parlak ve canlı ses verir. Sadece karakteristiği farklıdır. Benim için sıralama Dut>Maun>Ardıç şeklinde. Tabi bu sizin zevkinize göre değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jason Becker -- 18 Eylül 2011; 13:34:08 >
  • Ben de söylediği fiyat acısından öyle dedim zaten.Maun giriş seviyesi için ideal. O fiyata dut çok zor
  • o zaman adam beni kandırdı.Bende anlamam bu işlerden.dut olduğunu nasıl anlıycam peki.Antalya'da nerden alabilirim.Alırken nelere dikkat etmeliyim.Yeni başlıycak birisi olarak tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  • Bu konuda onlarca kez söylüyorum.

Bağlama alırken kesinlikle yanınızda çalan, bilen birisi bulunsun.

Dut ağacı diğerlerine nazaran daha ağırdır. Fakat bu ağırlığın bağlamanın şekline, teknesine, sapına göre değişir. Yani belirli bir standartı yoktur. Onun dışında dut olup olmadığı tekne içi kokusundan da anlaşılıyor fakat ben kokudan anlamıyorum

Oyma bağlamalar, yaprak bağlamalara göre çok daha ağır olur.

Azda olsa çalabiliyorsanız elinize alıp çalın. Zaten iyi bağlama direk kendini beli ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jason Becker -- 18 Eylül 2011; 15:16:54 >
  • Yeni başlayan biri için hangi ağaç olduğu hiç önemli değil.
    Bu, PC bölümünde "Hangi masaüstü? Exper mi? Casper mı?" tartışması gibi bişey
    Piyasada nice katledilmiş, mobilya kıvamında dutlar var ya da en basit gürgenden güzel bağlamalar yapan ustalar var.
    Unutmayın ki bağlamanın kalitesini %90 oranında ustalık belirler. Ustalık olmazsa bahsedilenler sadece tahtadır, başka bişey değildir.
    Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi yanınıza bir bileni, çalanı alıp gidin. Çok ucuz bağlamalar içinde deneyerek güzelini bulabilirsiniz.
    Ben İzmir'de bana gelenlere yardımcı oluyorum, 80-100 TL aralığında size rahat 3-5 yıl gidecek bağlamalar bulunabilir.
  • Şöyle bir durum vardı. Gittiğim kursta hocaların kullandığı bir bağlama vardı. Elime alıp birkaç kez kullanma şansı yakaladım. Gerçekten çok iyi bir bağlamaydı. Klavyesi çok rahattı ve tellere dokunmayla ses çıkıyordu. Ben bağlamayı en az 500 lira falan sanıyordum ki 100 liralık öğrenci bağlamasıymış

Yıllar önce Avni Kaysal benim gittiğim kursta öğretmenlik yapıyormuş. Öğrenciler için spariş verilen bağlamaların arasından seçmiş.
  • Benide yazın arkadaşlar 1 yıldır çalıyorum
  • Çalan arkadaşlar uzun sap mı kısa sap mı olduğunu yazarsa sevinirim.
  • Pardon hocam kısa sap genelde semah tarzlarında
  • Benide yaz hocam
  • ekledim. Kısa sap mı uzun sap mı olduğunu söylemeyi unutmayın.
  • Tekeli Sazevi, Kastamonu.

• Videodaki bağlama oyma tip. Oyma bağlamalar yaprak bağlamalara göre çok daha pahalı olmasının sebebi videoda açıkça görülüyor Fakat gereçkten ustasının iyi olması gerekiyor. Oyma bağlamalar yaprak bağlamalara göre dış etkenlerden çok daha kolay etkileniyor. Dış etkenlerden en az etkilenmesini sağlamakta yapan ustanın tecrübesine kalmış birşey.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.