Şimdi Ara

#DH Bağlama Severleri ve İcracıları Klübü# (61 Kişi Olduk!) (34. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
688
Cevap
14
Favori
48.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Artık konu başına kimseyi yazmıyorum çünkü her benide ekleyin diyeni yazmak inanılmaz sıkıcı ve zor bir iş. İlk başlarda kolaydı şimdi herkesi yazmam için bir 5-6 sayfa geri gidip tek tek taramam lazım
  • Merhaba arkadaşlar,türkülere ve bağlamaya olan sevgim ve sanki bağlama çaldığım zaman dertlerim tasalarım gidecekmiş gibi bir his olduğundan ötürü şu güzelim enstürmanı öğrenmem gerekiyor.demem o ki benim bu aletle dertleşmem gerekiyor.evet hiç bilmiyorum ve şu ana bana bu işi öğretecek bir kurs arıyorum varsa anadolu yakasında önerebileceğiniz bir yer sevinirim.
    Teşekkürler...
  • Merhaba dostlar

Lise yıllarında 1 aylık kısa bir solfej eğitimi sonrası kariyer ve eğitim için ayrıldığım bağlamaya yaklaşık 10 yıl sonra geri dönmek istiyorum.

Ümraniyede yaşıyorum.Daha önce Erdal Erzincan saz kursunda solfej eğitimini aldım. Aradığım kursun biraz kurumsal kimlikte olmasını tercih ediyorum. 2 saatlik derste geyik olmadan adam gibi eğitim veren bir kurs arıyorum.Ataşehir ümraniye bölgesi bildiğiniz bir kurs varsa yazmanızı rica ederim.
  • Merhabalar.Elimde bana hediye gelmiş bir bağlama var.Hediye veren el yapımı olduğunu söylüyor.Baglamadan anlayan biri yardımcı olabilirmi ne kadar eder ogrenmek istiyorum fotoğraf video falan atabilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: prfsimcity

Merhabalar.Elimde bana hediye gelmiş bir bağlama var.Hediye veren el yapımı olduğunu söylüyor.Baglamadan anlayan biri yardımcı olabilirmi ne kadar eder ogrenmek istiyorum fotoğraf video falan atabilirim

Bağlamaların hepsi el yapımıdır hocam zaten :))
    Belki el oyması tekne demek istemiştir.
    Bağlamanın kalitesini ancak elinize alıp çalınca anlarsınız yani resimle videoyla bağlamanın kalitesi anlaşılmaz.
    Kaba bir tahminle (hediye geldiyse hediyelik alınmıştır ki o da öğrenci bağlamasıdır) 100-200 arası bişey edebilir.
  • Bir bağlamanın değerini kabaca şunlarla anlayabilirsiniz:

1. Sapta kullanılan ağacın kalitesi, cinsi ve damar yönü.
    2. Kapak ağacının kalitesi.
    3. Teknenin kalitesi ve orantısı.
    4. Burgu deliklerinin işçiliği ve burgular. Bir kere "Bunlar abanoz burgu." yalanını unutun. Piyasada emin olun abanoz burgu yok. Abanoz diye satılanlar sahte ağaçlar. Plesenk daha mantıklı bir tercih ve düzgün burgular gerçekten pahalıdır.
    5. Sazın genel kurulumu.

Bunları birisinin anlayabilmesi için sazı incelemesi ve saz yapımından bir nebze anlaması gerek.
  • Teşekkürler biraz eski bir sayfaya denk geldim ancak değerini kaybetmediğini görmek gerçekten çok güzel. Bende bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum ancak okuduğum sitelerdeki yazıları burada paylaşmam okunması açısından zor olur biraz uzunlar. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz ;

bağlama kursu İzmir
    bağlama dersi İzmir
    İzmir bağlama kursu

• Bire bir özel ders kalitesinden sınıf bağlama dersi almak isteyenler için bağlama kursu İzmir bağlantısına tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirler.
  • Ustam beni de ekler misiniz uzun sap çalıyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekleyin hocam
  • Bende 38 tekne kısa sap vardı do do diyezi falan çekiyordu ama bağlama çok kaliteli değildi sattım bir iki ay sonra kısa sap bir bağlama almayı dusunuyorum aklımda bir kaç sorum var bağlamayı sıfır alamak mı yolda kaliteli ikinci el bulursam almakmı daha mantıklı.saz evi tavsiyeniz varmı konya bursa civarlarında.

• quote:

Orijinalden alıntı: keskin2516

Bende 38 tekne kısa sap vardı do do diyezi falan çekiyordu ama bağlama çok kaliteli değildi sattım bir iki ay sonra kısa sap bir bağlama almayı dusunuyorum aklımda bir kaç sorum var bağlamayı sıfır alamak mı yolda kaliteli ikinci el bulursam almakmı daha mantıklı.saz evi tavsiyeniz varmı konya bursa civarlarında.

En önemlisi, yapılmış, oturmuş bir bağlama almak.
    Ve fazla anlamıyorsanız tecrübeli, iyi çalan birini yanınızda götürmeniz gerekir.
    Şahsen çok tanımadığım birinden 2. el bağlama almazdım çünkü -tüm enstrümanlar için geçerli- sıcaktan, soğuktan ve hava akımından koruma kurallarına uyulmuş mudur, bu önemlidir.
    Adam atıyor arabanın bagajına, 1 hafta orda duruyor bağlama, anası ağlıyor tabi, bu bağlama alınmaz.
    Bağlamaya gözü gibi bakmış birinden almanız gerekir.

Sipariş de tavsiye etmem, beğenmezsiniz ve ustayla zihin güreşine girersiniz. Gerek yok.

• İyi akşamlar,

Bağlamaya gönül verenler ve yeni başlayanlar için yol gösterici nitelikte bir yazı hazırladık sizler için.

BAĞLAMANIN HİKAYESİ

Bağlama Satın Alma Rehberi

Bağlama ya da diğer adı ile saz Türk Halk müziğinde uzun süredir kullanılan ve sesi dinleyenleri büyüleyen bir enstrümandır. Bağlamanın tanımı yörelere ve boyutlarına göre değişiklik göstermektedir.

En çok kullanılan bağlama türleri ;
    – Cura,çöğür,dombra,tanbura,ikitelli

Bağlama, yöre ve kullanım amacına göre farklı türlerde çalınmaktadır. Günümüzde en çok aşağıdaki türlerle tanınır.

BAĞLAMA TÜRLERİ HAKKINDA BİLGİ

Bağlama Türleri

Cura

- Çok sık kullanılan yörük halk çalgılarından bir tanesidir.
    - Ülkemiz ve dünya genelinde en çok Akdeniz ozanları tarafından tercih edilmiştir.
    - Cura’nın genel uzunluğu 55 santim ile 60 santim arasında değişmektedir.
    - Tel sayısı kullanan ozana göre değişmektedir. İki telden altı tele kadar tel sayısı değişiklik göstermektedir.
    - Cura’nın tekne derinliği genellikle 15 santim sap uzunluğu ise en fazla 40 santimdir.
    - Curaların sapları kısa olduğu için perde sayısı azdır.
    - Mızrap veya parmaklara tellere vurularak ( şelpe tekniği ) çalınır.
    - Solo bir enstrüman değildir bu nedenle diğer saz grupları ile birlikte çalınır.

yazının geri kalanını okumak için bağlama satın alma rehberi adlı bağlantıya tıklayabilir ya da bağlama kursu İzmir bağlantısı üzerinden sitemize ulaşarak bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz.

bağlama kursu İzmir

• Paylaşım için teşekkür ederim ve her dediğinize katılıyorum. Uzun süredir bağlama çalmayı öğrenmeyi istiyorum ve gerçekten çok fazla yer ile görüştüm çok fazla yazı okudum ama siz bunları uzun güzel bir yazıda mükemmel şekilde özetlemişsiniz.
    Bağlama çalmayı merak edenler, kendisini daha çok geliştirmek isteyenler için bağlama satın alma rehberi adlı bir yazı buldum. 2 dakikanızı ayırarak rahatlıkla okuyup anlayabilirsiniz. Anlatım dili çok sadece olmuş ki bu gerçekten önemli bir faktör çünkü hiç kimse bu işe gönül verdiğinde gerekli terimleri bilmiyor başlangıcında, zaman içerisinde öğreniyor.
    Bu yazıyı okuduktan sonra İzmir içerisinde Bornova'da oturuyorum, Gaziemir bana gerçekten uzak bir yer özellikle iş çıkış saatinde ama arayıp kendileri ile görüştüm ve oramı görmek istedim.bağlama kursu İzmir almayı düşünüyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken, inanılmaz ilgili kişilerden oluşan bir kadroları ve bu işin içine girdiğinizde amacı para olan mekan sizi direk soğutabiliyor ama bu bahsettiğim yer çok daha değişik,bilmiyorum sıcak bir aile ortamı var. Vaktiniz olursa kesinlikle uğramalısınız :)

• quote:

Orijinalden alıntı: asglbstnc

Paylaşım için teşekkür ederim ve her dediğinize katılıyorum. Uzun süredir bağlama çalmayı öğrenmeyi istiyorum ve gerçekten çok fazla yer ile görüştüm çok fazla yazı okudum ama siz bunları uzun güzel bir yazıda mükemmel şekilde özetlemişsiniz.
    Bağlama çalmayı merak edenler, kendisini daha çok geliştirmek isteyenler için bağlama satın alma rehberi adlı bir yazı buldum. 2 dakikanızı ayırarak rahatlıkla okuyup anlayabilirsiniz. Anlatım dili çok sadece olmuş ki bu gerçekten önemli bir faktör çünkü hiç kimse bu işe gönül verdiğinde gerekli terimleri bilmiyor başlangıcında, zaman içerisinde öğreniyor.
    Bu yazıyı okuduktan sonra İzmir içerisinde Bornova'da oturuyorum, Gaziemir bana gerçekten uzak bir yer özellikle iş çıkış saatinde ama arayıp kendileri ile görüştüm ve oramı görmek istedim.bağlama kursu İzmir almayı düşünüyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken, inanılmaz ilgili kişilerden oluşan bir kadroları ve bu işin içine girdiğinizde amacı para olan mekan sizi direk soğutabiliyor ama bu bahsettiğim yer çok daha değişik,bilmiyorum sıcak bir aile ortamı var. Vaktiniz olursa kesinlikle uğramalısınız :)

Kardeşim reklamın da suyunu çıkarma artık. Kendi kendine monolog yapıyosun, karşında çocuk yok.

• Uygun fiyatlı üst düzey kaliteli bağlama önerileriniz var mı hocalarım öğrenci için? yani uygun fiyat aralığında kaliteli bir bağlama almak istiyorum bütçe 150-200.
  • Merhaba,

43 yaşındayım .Türküleri çok severim. Hemen hemen çoğunuda bilirim. Hep bağlama çalma hevesim oldu fakat hiç bağlamam olmadı maalesef. 5 ay evvel 450 tl ye bağlama aldım . Bu beni çok mutlu etti. Youtube den bakarak kendi kendime 6 -7 parça da öğrendim. Yakında kursa gitmeyi de düşünüyorum.

Bağlamam, yeni yapılmış bir bağlama . Aldığımda bağlşamam ağaç kokuyordu. (bu kokuyu çok severim) Hala ağaç kokusu var fakat yavaş yavaş eski keskinliğini yitiriyor. Ağaç yaş dı anlıyacağınız aldığımda.

Sürekli asılı kaldı . Asılıyken duvarın hiç bir yanına da dokunmuyor. Sadece çalarken elime alıyorum , geri hemen asıyorum. Fakat telleri asılı iken gevşetmediğim için , çok azda olsa sanki tellerle sapın arası açıldı gibi (tiz tonlara doğru).
    Ankara da oturuyorum. 5 ayda bağlama kendine gelmişmidir. Kurumuşmudur ? Kurudu ise aldığım yere götürüp tesviye yaptırayım diyorum. Yada hiç dokundurmayayaım mı . Belkide aldığımda da tiz tonlarda tellerin arası böyleydi. Bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar...

• Neredesiniz bağlama gönüllüleri?
  • Küçüklükten beri solo olarak dinlemeyi en sevdiğim enstrüman...

• Bağlamayla ilgili sorularınızı seve seve cevaplarım

• 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.