Şimdi Ara

Genelkurmay Başkanı ‘Milli Tüfek’le atış yapıp onayını verdi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
176
Cevap
0
Favori
12.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Bluedevil86

quote:

Orijinalden alıntı: N.alper

quote:

Orijinalden alıntı: D3XTER

kaleşnikof gibi akarı kokarı olmayan silah karşısında g3 ü eleştirdim. g3,m16,m4 vb. doğudaki askere verilecek tüfekler değil benim gözümde. hem kullanan asker profesyonel değil hem de dediğin gibi çok bakım istiyor. ayrıca silahlar 30 yıllıksa bu ordunun beceriksizliğidir.orduya her sene dünyanın parası aktarılıyor nereye gidiyor bu para?

Orduya dünyanın parasının aktarıldığı falan yok. Burda ahkam kesmeyin ordu hakkında. Orduya aktarılan parayla yüzbinlerce asker besleniyor, modernizasyon projeleri yürütülmeye çalışılıyor. Ordu sadece kara kuvvetlerinden oluşmuyor. Hava ve Deniz Kuvvetlerine alınan sistemlerin fiyatının ne kadar pahalı olduğunu açın okuyun.

Paranın nereye gittiğini sorgulayacaksak eğer Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen paranın nereye gittiği sorgulanmalı.

15 - 16 yaşında kvp-cemaat gençliği orduyu eleştiriyor.

en dandiğinden bir kişinin bir gecelik yiyecek masrafı 2 tl desek .

300 binlik personelin harcadığı parayı hesaplasınlar bi zahmet.

ki mevcut personel sayımız 500 bini geçik.

Hocam her daim mantıklı eleştirilere herkes açık olmalıdır. Ancak mantıklı, yıkıcı olmayan, yapıcı olan eleştirilere açık olmalıdır. Böylece eksikler görülerek onların giderilmesi için çaba gösterilir. Ama bu sizinde bahsettiğiniz arkadaşlarımız bırakın yapıcı olmayı, temeline direk dinamit yerleştiriyor kurumun.

Yakın zamanda başımdan geçen bir olayı anlatayım sizlere.

Üniversitede derste hocamızın biri Türkiye'de milli gelirin en büyük kısmı hangi kuruma gidiyor diye bir soru sordu. Gelen cevaplar hemen Askere-Orduya şeklindeydi. O kadar yanlış bilgilerle doluyuz ki. Paranın eğitime gittiğini söyledim, ısrarla ordu diyenler oldu. En sonunda hocada benimle fikir birliği yapınca ikna oldular sanırım.

• Şarjorünün 20 mermi kapasiteli olması g3 gibi alternatiflerine nispeten yüksek kalibre kullanmasından kaynaklanıyordur sanırım. Ama yine de 30'a bir şekilde çıkarılabilirdi.
    Bize vurdumu öldüren silahlar lazım, sonuçta teröristlere girecek o mermiler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Bluedevil86

quote:

quote:

kaleşnikof gibi akarı kokarı olmayan silah karşısında g3 ü eleştirdim. g3,m16,m4 vb. doğudaki askere verilecek tüfekler değil benim gözümde. hem kullanan asker profesyonel değil hem de dediğin gibi çok bakım istiyor. ayrıca silahlar 30 yıllıksa bu ordunun beceriksizliğidir.orduya her sene dünyanın parası aktarılıyor nereye gidiyor bu para?

Orduya dünyanın parasının aktarıldığı falan yok. Burda ahkam kesmeyin ordu hakkında. Orduya aktarılan parayla yüzbinlerce asker besleniyor, modernizasyon projeleri yürütülmeye çalışılıyor. Ordu sadece kara kuvvetlerinden oluşmuyor. Hava ve Deniz Kuvvetlerine alınan sistemlerin fiyatının ne kadar pahalı olduğunu açın okuyun.

Paranın nereye gittiğini sorgulayacaksak eğer Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen paranın nereye gittiği sorgulanmalı.

15 - 16 yaşında kvp-cemaat gençliği orduyu eleştiriyor.

en dandiğinden bir kişinin bir gecelik yiyecek masrafı 2 tl desek .

300 binlik personelin harcadığı parayı hesaplasınlar bi zahmet.

ki mevcut personel sayımız 500 bini geçik.

Hocam her daim mantıklı eleştirilere herkes açık olmalıdır. Ancak mantıklı, yıkıcı olmayan, yapıcı olan eleştirilere açık olmalıdır. Böylece eksikler görülerek onların giderilmesi için çaba gösterilir. Ama bu sizinde bahsettiğiniz arkadaşlarımız bırakın yapıcı olmayı, temeline direk dinamit yerleştiriyor kurumun.

Yakın zamanda başımdan geçen bir olayı anlatayım sizlere.

Üniversitede derste hocamızın biri Türkiye'de milli gelirin en büyük kısmı hangi kuruma gidiyor diye bir soru sordu. Gelen cevaplar hemen Askere-Orduya şeklindeydi. O kadar yanlış bilgilerle doluyuz ki. Paranın eğitime gittiğini söyledim, ısrarla ordu diyenler oldu. En sonunda hocada benimle fikir birliği yapınca ikna oldular sanırım.

Aynen hocam hedef tahtasına yerleştirmişler.Saldır saldırabildiğin kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: vuque

quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

quote:

Orijinalden alıntı: necrovirus

quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

ak-47'yi dünyanın en dandik silahlarından bi tanesidir.
    sadece yaralayıcı özelligi vardır.menzili cok kısadır..

hantal g3 bile 10 ak-47'ye eşittir.

ak47 ile g3 kıyaslanamaz bile
    dağdaki askere sorun direk keleşi tercih eder
    toza suya ıvıra zıvıra daha dayanıklıdır kolay tutukluk yapmaz

silaha bakmayan üşengeç türk askerlerinin en sevdigi laftır bu.
    kaleş mermisi yaralar,g3 mermisi öldürür.

Özellikle 3. Dakikadan sonrasını izlersen sevinirim...

Tamam zaten M16'da yaralamaya yönelik bir silah.

• Konu dağılmasın MSI dergisinden görseller
     Genelkurmay Başkanı ‘Milli Tüfek’le atış yapıp onayını verdi
  • quote:

istanbuldan az nüfusu olan israil bize silah satıyorsa durun bi düşünün derim. bana burada tsk yı savunmayın bunca sene silahlanmaya milyarlarca lira harcandı ama hala askerlerimizin elinde askerlerden bile daha yaşlı tüfekler varsa, ben burada suçlayacak birini ararım.

Hükümetlerin kapı kulu gibi çalışan MKE vb kurumlara,bürokratik mekanizmalara ne dersin?? Hangi ülke orudusu silah geliştiriyor bir sayar mısın?? Adını verdiğin İsrail'in babası kim ve kim her yıl direk nakit para yardımı yapıyor İsrail'e x milyar dolar??Ayrıca İsrail'den aldığımız "silahları" sayar mısın ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phaldor -- 6 Mart 2011; 13:33:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bora_T

quote:

istanbuldan az nüfusu olan israil bize silah satıyorsa durun bi düşünün derim. bana burada tsk yı savunmayın bunca sene silahlanmaya milyarlarca lira harcandı ama hala askerlerimizin elinde askerlerden bile daha yaşlı tüfekler varsa, ben burada suçlayacak birini ararım.

Hükümetlerin kapı kulu gibi çalışan MKE vb kurumlara,bürokratik mekanizmalara ne dersin?? Hangi ülke orudusu silah geliştiriyor bir sayar mısın?? Adını verdiğin İsrail'in babası kim ve kim her yıl direk nakit para yardımı yapıyor İsrail'e x milyar dolar??Ayrıca İsrail'den aldığımız "silahları" sayar mısın ?

Bora hocam boşver uğraşma. O arkadaşın kafasında örümcek ağları kurum bağlamış. Ne desek inandıramayız.

• quote:

quote:

en basitinden senin askeri araçlarının modernizasyonunu bile onlar yapıyor. sen üretene kadar insansız hava uçaklarını da onlardan aldın. tek tek sayayım mı marka marka tüfekleri de?

• Ben sana silahları sordum,geçmişi birkaç yıla dayanan Heron'ları değil..Ayrıca modernize edilen tanklar da M60'lar oysa biz Leopard tankları üzerinde modernizasyon yapabiliyoruz (Volkan atış kontol sistemi vs) o zaman soralım Leopard'ları modernize edebiliyorken İsrail'e M60 modernizasyonunu kim ve niçin verdi ?? Ya teknik olarak altından kalkamazdık o yüzden verildi yada başka bir iş var bunun içinde..

Dünyada insansız hava aracı üretebilen ülke sayısı bir elin parmakları kadar,hele silahlı İHA üretebilen ve bunu adam gibi yapabilen ülke Amerika'dır (MQ-1 Predator) ve Amerikan desteği ile İsrail'de bunlardan birisi haline geldi..Hatta Amerika,zor da olsa istemediğinde yada uygun görmediğinde kritik sistemleri İsrail'e satmıyor ama üzerinde değişiklik hakkı veriyor..Mesela F16'lar üzerinde uzun yıllar bizim oynama hakkımız yoktu ama İsrail bildiğim kadarıyla kendi ihtiyaçlarına göre değişiklik yapma hakkını aldı,mevcut yazılım ve kodlar açık olarak verilmedi ama İsrail'in kendi geliştirme çalışmalarını yapmasına müsade edildi..Şu anda Türkiye ile birlikte Ortadoğu ve Avrupa'nın en faal ve güçlü hava filosu İsrail'dedir..İstanbul'un nüfusundan az nüfusa sahip avuç kadar ülkeye İsrail malı olmayan bu uçakları,sistemleri teknolojiyi ve nakit para yardımını kesintisiz verirseniz elbette bir yerlere gelirler..

Kendimizi aşağılamaktan,mevcut siyasi ortamdan etkilenip Taraf gazetesi ağzıyla TSK düşmanlığı yapmaktan vazgeçelim..Bakın değişen şartların etkisiyle iyi işler yapılıyor..Taarruz helikopterimizi ortak üretiyoruz (T-129 Atak) ve 3. ülkelere ihrac etme hakkını da aldık..Görev bilgisayarı ve kullanılacak füzeler üzerinde çalışıyoruz ve kendimiz yapacağız yani ciddi anlamda (tamamen olmasa da) Türk imzası taşıyacak bu helikopter..Ayrıca tamamlandığında ciddi olarak ilgi göreceğini düşündüğüm Umtas-Omtas geliştirmeleri var..Yani neymiş silah tasarım ve üretimini TSK yapmazmış..Yukarıdaki mesajımda adlarını yazdığım Amerikan silah şirketleri gibi şirketler geliştirir TSK satın alırmış..Bu nedenle "bunca yıldır TSK'ya bir sürü para verildi ama doğru dürüst silahımız bile" yok zırvasından vazgeçin..Hiç birşey yapamıyorsanız araştırın okuyun..

• quote:

Ben sana silahları sordum,geçmişi birkaç yıla dayanan Heron'ları değil..Ayrıca modernize edilen tanklar da M60'lar oysa biz Leopard tankları üzerinde modernizasyon yapabiliyoruz (Volkan atış kontol sistemi vs) o zaman soralım Leopard'ları modernize edebiliyorken İsrail'e M60 modernizasyonunu kim ve niçin verdi ?? Ya teknik olarak altından kalkamazdık o yüzden verildi yada başka bir iş var bunun içinde..

Dünyada insansız hava aracı üretebilen ülke sayısı bir elin parmakları kadar,hele silahlı İHA üretebilen ve bunu adam gibi yapabilen ülke Amerika'dır (MQ-1 Predator) ve Amerikan desteği ile İsrail'de bunlardan birisi haline geldi..Hatta Amerika,zor da olsa istemediğinde yada uygun görmediğinde kritik sistemleri İsrail'e satmıyor ama üzerinde değişiklik hakkı veriyor..Mesela F16'lar üzerinde uzun yıllar bizim oynama hakkımız yoktu ama İsrail bildiğim kadarıyla kendi ihtiyaçlarına göre değişiklik yapma hakkını aldı,mevcut yazılım ve kodlar açık olarak verilmedi ama İsrail'in kendi geliştirme çalışmalarını yapmasına müsade edildi..Şu anda Türkiye ile birlikte Ortadoğu ve Avrupa'nın en faal ve güçlü hava filosu İsrail'dedir..İstanbul'un nüfusundan az nüfusa sahip avuç kadar ülkeye İsrail malı olmayan bu uçakları,sistemleri teknolojiyi ve nakit para yardımını kesintisiz verirseniz elbette bir yerlere gelirler..

Kendimizi aşağılamaktan,mevcut siyasi ortamdan etkilenip Taraf gazetesi ağzıyla TSK düşmanlığı yapmaktan vazgeçelim..Bakın değişen şartların etkisiyle iyi işler yapılıyor..Taarruz helikopterimizi ortak üretiyoruz (T-129 Atak) ve 3. ülkelere ihrac etme hakkını da aldık..Görev bilgisayarı ve kullanılacak füzeler üzerinde çalışıyoruz ve kendimiz yapacağız yani ciddi anlamda (tamamen olmasa da) Türk imzası taşıyacak bu helikopter..Ayrıca tamamlandığında ciddi olarak ilgi göreceğini düşündüğüm Umtas-Omtas geliştirmeleri var..Yani neymiş silah tasarım ve üretimini TSK yapmazmış..Yukarıdaki mesajımda adlarını yazdığım Amerikan silah şirketleri gibi şirketler geliştirir TSK satın alırmış..Bu nedenle "bunca yıldır TSK'ya bir sürü para verildi ama doğru dürüst silahımız bile" yok zırvasından vazgeçin..Hiç birşey yapamıyorsanız araştırın okuyun..

hala söylediklerimin arkasındayım. tsk ya bunca yıldır dünyanın parası verildi, hala 30 senelik silahlar var envanterde.

• O zaman şöyle yapalım..Sen biraz daha Call of Duty falan oyna o arada piyade tüfeği ve diğer projeler bitmiş olur böylece seni tatmin eder sanırım..
  • quote:

O zaman şöyle yapalım..Sen biraz daha Call of Duty falan oyna o arada piyade tüfeği ve diğer projeler bitmiş olur böylece seni tatmin eder sanırım..

bunca sene neden yeni silah alınmadı onu söyle. hala erlere eski püskü silahlar veriliyor.
  • gençler

hadin bakalım hodri meydan

TSK yı beyenmiyorsunuz

yok savurganlık (kısmen katılmıyorda değilim)

yok beğenmemezlik

yukarda bir arkadaş açıklmaış. TSK silah üretmez satın alır diye..

hadin bakalım şimdi oynadığınız oyunları bırakın, derslerinize çok iyi çalışın. Birer makina mühendisi olun. hemde çok iyi bir mühendis. Gidin MKE ye veya bir başka kuruluşa veya bütçe müsaidse kendin yapın. Çıkarın ortaya şöyle mükemmel bir silah. Lazer se lazer..elektromanyetik ise o her neyse çağın koşullarına göre. Bizde sizinle övünelim. Bu vatan ne evlatlar yetiştirmiş, ne kadar övünsek azdır diyelim.

Eğer bunları yapmaya gücünüz aklınız yetmiyorsada yapanlarada laf edecek kadar alçalmayın.
  • quote:

quote:

O zaman şöyle yapalım..Sen biraz daha Call of Duty falan oyna o arada piyade tüfeği ve diğer projeler bitmiş olur böylece seni tatmin eder sanırım..

bunca sene neden yeni silah alınmadı onu söyle. hala erlere eski püskü silahlar veriliyor.

1-) Kimden alacaktık,o kadar büyük miktarda silahı bize kim satacaktı?Tanklarımızı,silahlarımızı Güneydoğu'da Kürtlere karşı kullanıyorsunuz diye satmayan (veya yedek parçasını) yada şartlı satan Avrupa mı yoksa PKK'ya bizzat M16,mühimmat ve eğitim veren ABD ve İsrail mi ??

2-) Hadi diyelim satacak birini bulduk para nerede? Bunca yıl orduya verildi dediğin para,gidip silah alın diye TSK'nın cebine konulan para değil,askerliğini yapan eratın maaşı yemeği barınması ve diğer TSK personelinin maaş ve ödemeleridir..Ayrıca sanırım sende algılama sorunu var,alımları SSM yapar TSK değil diyorum sen hala diyorsun ki neden yeni silah alınmadı..TSK ihtiyacı neyse talep eder,SSM de bunu tedarik eder ya da etmeye çalışır,yani satın alır..Bu nedenle düzenli olarak SSM icra komitesi toplanır ve TSK isteklerini oarada söyler SSM'de alım yada ihale kararı alır..Hatta TSK'ya örnek silah ve sistemler gelir saha testleri yapılır eğer yetersiz bulunursa "almayın işimizi görmez" deyip elerler..

Eğer hala sözlerimin arkasındayım dersen kusura bakma ama sen lütfen askere falan gitme..Savaş çıkarsa da bu vatanı savunma çünkü muhtemelen onu da berbat edeceksin..

• quote:

quote:

Ben sana silahları sordum,geçmişi birkaç yıla dayanan Heron'ları değil..Ayrıca modernize edilen tanklar da M60'lar oysa biz Leopard tankları üzerinde modernizasyon yapabiliyoruz (Volkan atış kontol sistemi vs) o zaman soralım Leopard'ları modernize edebiliyorken İsrail'e M60 modernizasyonunu kim ve niçin verdi ?? Ya teknik olarak altından kalkamazdık o yüzden verildi yada başka bir iş var bunun içinde..

hala söylediklerimin arkasındayım. tsk ya bunca yıldır dünyanın parası verildi, hala 30 senelik silahlar var envanterde.

1- Öncelikle 30 senelik silah senin envanterindeyse sitem etmeye hakkınız yok.Çünkü ağır savunma sanayinde 30 sene orta-ömür olarak tabir edilir. En basitinden günümüzde kullanılan en gelişmiş teknolojilerin kaynağını oluşturan projeler 30 yılını çoktan doldurmuş durumda. Mesela AH-64 Apache 1975 yılında uçtu, M1 ve Leopard 2 tankları 70'lerin sonunda hizmete girmeye başladı. Bunlar en basit örnekler. Mesela ABD'yi ele alalım. Dünyada envanter aktifliği ve güncelliği ile 1. sırada olan ülke, peki bugüne kadar kimse çıkıp ABD'ye hala 30 yıllık helkopterlerle uçuyosunuz yada hala 30 yıllık uçaklarınız var (F18,F15,F16), 50 yıllık uçak gemileriniz var gibi sitemlerde bulunmuş mudur sizce? Bir tank geliştirmek seri üretime geçirmek 10 yıldan fazla sürüyor böyle bir periyodta 30 yıl yaş bile değil. Büyük ihtimalle sözü M60 tanklarımıza getirme amacıyla "30 sene" tabirini kullandınız ancak M60 tanklarımızın yaşı 50 ye yakındır bu arada.

2- TSK'ya bunca yıl dünyanın parası verildi diyosunuz da araştırma yaptınız mı peki? TSK'nın bütçesi ile şu anki konumunu karşılatırıcak olursanız ne kadar harika durumda olduğunu anlarsınız. Kendinden kat kat fazla bütçeli ordular ile teknoloji yarışı içinde olduğunu da. Zira Suudi Arabistan'ın bile 30 milyar $ savunma bütçesi olduğu şu dünyada TSK'ya geçen sene 9 milyar $ ın biraz daha üstünde bütçe ayırılmıştır.

• Silahlar ile yapılan yorumların neredeyse tamamı yanlış bilgiler içeriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

Silah olmamış, bunu anlamak için uzman olmaya gerek yok, yukarıda arkadaşlar eleştirmiş zaten, ben TSK'dan bir g36 beklemiyorum ama en az L85 kalitesinde bir tüfek bekliyorum, 5.56 vs 7.62 tartışmasına gelince: bu tartışma uzun süre önce sona erdi arkadaşlar ve TSK; 5.56 hem geri tepmede ve mühimmat ağırlığında avantajlı hem de düşman için savaşın maliyetini arttırıyor, düşünün: ölmüş bir terorist mi pkk için daha kötü, yoksa esir düşmüş yada yaralıyı taşımak için 2 teroristi oyundan düşürmesi mi daha kötü...

Teröristler yaralıya yardım mı ediyor sanıyorsun Arkadaşı yaralıysa ya onla hiç ilgilenmezler ya da kafasına sıkarlar

• quote:

Orijinalden alıntı: mustea95

quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

Silah olmamış, bunu anlamak için uzman olmaya gerek yok, yukarıda arkadaşlar eleştirmiş zaten, ben TSK'dan bir g36 beklemiyorum ama en az L85 kalitesinde bir tüfek bekliyorum, 5.56 vs 7.62 tartışmasına gelince: bu tartışma uzun süre önce sona erdi arkadaşlar ve TSK; 5.56 hem geri tepmede ve mühimmat ağırlığında avantajlı hem de düşman için savaşın maliyetini arttırıyor, düşünün: ölmüş bir terorist mi pkk için daha kötü, yoksa esir düşmüş yada yaralıyı taşımak için 2 teroristi oyundan düşürmesi mi daha kötü...

Teröristler yaralıya yardım mı ediyor sanıyorsun Arkadaşı yaralıysa ya onla hiç ilgilenmezler ya da kafasına sıkarlar

Birincisi; biz bu silahı sadece pkk'ya karşı geliştirmiyoruz, ikincisi, dediğin gibi ilgilenmezlerse yaralı terorist esir alınıp konuşturulur (eğer teroristlere uluslararası savaş esiri muamelesi yapıyorsak, bu bizim ahmaklığımız, amerika yapmıyor...), eğer teroristler yaralı teroristlerin kafasına sıkarlarsa (Askerlerimizin g3 yerine 5.56 mm ile ateş ettiğini, ölmesi gerekenlerin çoğunun yaralı ve hareketsiz kaldığını düşün..) çok sayıda teroristin birbirini öldürmesi örgüt içinde husursuzluğa ve teroristler arasında kendine güvensizliğe vs yol açar, ve teroristlerin biribirlerinin kafasına sıkması asker tarafından öldürülmelerinden daha iyidir, propaganda ve lojistik destek sekteye uğrar vs... ayrıca 5.56 tepkime, mühimmat ağırlığı, ortaya çıkan alev vs birçok avantajı da vardır... Hiçbirşey bilmiyorsak taklit edelim, bırak gelişmiş ülkeleri ruslar bile ak- 74 5.45mm ve ak-101 5.56mm kullanıyor...

• 5.56'ya geçmemiz gerektiği konusuna katılıyorum. Yaralayıcı mermiler karşı orduyu yavaşlatmak ve saf dışı bırakmak konusunda daha kaliteli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

quote:

quote:

1- Öncelikle 30 senelik silah senin envanterindeyse sitem etmeye hakkınız yok.Çünkü ağır savunma sanayinde 30 sene orta-ömür olarak tabir edilir. En basitinden günümüzde kullanılan en gelişmiş teknolojilerin kaynağını oluşturan projeler 30 yılını çoktan doldurmuş durumda. Mesela AH-64 Apache 1975 yılında uçtu, M1 ve Leopard 2 tankları 70'lerin sonunda hizmete girmeye başladı. Bunlar en basit örnekler. Mesela ABD'yi ele alalım. Dünyada envanter aktifliği ve güncelliği ile 1. sırada olan ülke, peki bugüne kadar kimse çıkıp ABD'ye hala 30 yıllık helkopterlerle uçuyosunuz yada hala 30 yıllık uçaklarınız var (F18,F15,F16), 50 yıllık uçak gemileriniz var gibi sitemlerde bulunmuş mudur sizce? Bir tank geliştirmek seri üretime geçirmek 10 yıldan fazla sürüyor böyle bir periyodta 30 yıl yaş bile değil. Büyük ihtimalle sözü M60 tanklarımıza getirme amacıyla "30 sene" tabirini kullandınız ancak M60 tanklarımızın yaşı 50 ye yakındır bu arada.

2- TSK'ya bunca yıl dünyanın parası verildi diyosunuz da araştırma yaptınız mı peki? TSK'nın bütçesi ile şu anki konumunu karşılatırıcak olursanız ne kadar harika durumda olduğunu anlarsınız. Kendinden kat kat fazla bütçeli ordular ile teknoloji yarışı içinde olduğunu da. Zira Suudi Arabistan'ın bile 30 milyar $ savunma bütçesi olduğu şu dünyada TSK'ya geçen sene 9 milyar $ ın biraz daha üstünde bütçe ayırılmıştır.

tüfeklerle ağır zırhlıları bir tuttuğun için seni tebrik ediyorum.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.