Şimdi Ara

DİZEL YAKIT TÜKETİMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
1
Favori
51.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

quote:

Orijinalden alıntı: @immortal

quote:

Orijinalden alıntı: drejf06

merhaba arkadaşlar bende 2011 model ford focus titanyum 1,6 TDCİ 109 hp DPF var. araç şuan 1700 km de ortalama yakıt tüketimi 6,8 lt bu değer normal mi acaba. aracın katolog değerlerinde şehir içi için verilen ortalama 5,8 lt. yani tam olarak 1 lt fark var. cevaplayabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Aracınız daha çok az km'de. Bende de aynı araçtan var ve tüketimde ilk zamanlara göre 0.5lt kadar düşüş oldu. Şehiriçi tüketim kış ayında 6-6.5lt arasında geziyor.

Katolog değerlerine bakma şimdi bile iyi yakıyor..o değerler rüzgarsız düz zeminde genelde tribünlerde araç stepnesiz tamamen boş sabit 30 km gibi hızlarda yapılıp yazılıyor..Her markada durum aynıdır..

yok öyle değil. 30 km de ölçülse 3.0 lt gibi çıkar.. dedğin gibi, araç tamamen boş, 75 kg dan ağır olmayan bir şöför ile, aynı benzinciden yakıt alarak 50 km yi 90 km sabit hızla gidiş ve geliş yaparak ölçüyorlar. tabi düz yol olacak yokuş olmayacak frene asla basılmayacak, gaz çok yavaş verilecek vs.. vs.. gibi şartlarla..

• Merhaba arkadaşlar..Benim aracım 2010 FOCUS DİZEL,şu anda aracım 19.bin km de..Normalde ortalama yakıt tüketimi 6.2 yada 6.1 arasında değişiyordu,ancak son bir ayrdır ortalama yakıt tüketimi 7.4 e kadar çıktı..Bunun sebebi ne olabilir..Sanayide ford servisine gittiğimde mazot yakt katkısı kulannmamı tavsiye ettiler..Mazot yakıt katkıları nasıldır araca zararı varmıdır,yakıt tüketimini etkiler mi..Hnagi markalar iyidir.. Tşekkürler

• Cevap yazacak bir Allah'ın kulu yok mu ?
  • Selam,
    Aracım 2003 1.8 dizel focus sedan.Cok uzun zamandır her yakıt alısımda olcuyorum ve sehirlerarası 5.5-6.0 lt arası sehirici ise 6.5-7.0 lt arası yakıt tuketimi pek degismedi diyebilirim.aracım 125 bin km de.tabi 1.8 olmasını da gozardı etmemek lazım,1.6 olunca biraz daha dusuk olmalı diye dusunuyorum en azından sehirisinde.Mazot katkısı kullanacaksanız sakın markasız dandik benzinliklerde filan satılan urunlerden kullanmayın.Wurth marka iyi deniyor mesela ondan kullanın derim.Bu ucuz markalar mazot kurumlarını sökerek enjektorlerin tıkanmasına neden olabilir.Anlık yakıt tuketimi artıslarını cok fazla takmamak lazım ancak surekli olarak olcum yaparak bu arts devam ediyorsa,mevsim sartları lastik degismi gibi nedenler elendikten sonra bir sorun olabilecegi ihtimalini dusunmek gerekiyor.Bana kalırsa soylediginiz degerler cok yuksek degil bir sure daha olcum yapın derim.
  • hava sıcaklığındaki düşüş, lastik basınçları, taktırdı iseniz kışlık lastik, önceye göre kısa mesafe kullanma gibi nedenlerde yakıt tüketimini arttırır. ben ankarada yaşıyorum, havanın çok soğuk olduğu aylarda yakıt tüketimim 0,5-1 litre artıyor.
    tabi araçta başka bir arıza, aksama yoksa.
  • merhaba arkadaşlar bende 2011 model ford focus titanyum 1,6 TDCİ 109 hp DPF var. araç şuan 1700 km de ortalama yakıt tüketimi 6,8 lt bu değer normal mi acaba. aracın katolog değerlerinde şehir içi için verilen ortalama 5,8 lt. yani tam olarak 1 lt fark var. cevaplayabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...
  • 2011 focus tdci var kilometre'ye 0,20krş yakıyor.
  • quote:

merhaba arkadaşlar bende 2011 model ford focus titanyum 1,6 TDCİ 109 hp DPF var. araç şuan 1700 km de ortalama yakıt tüketimi 6,8 lt bu değer normal mi acaba. aracın katolog değerlerinde şehir içi için verilen ortalama 5,8 lt. yani tam olarak 1 lt fark var. cevaplayabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Aracınız daha çok az km'de. Bende de aynı araçtan var ve tüketimde ilk zamanlara göre 0.5lt kadar düşüş oldu. Şehiriçi tüketim kış ayında 6-6.5lt arasında geziyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: @immortal

quote:

Katolog değerlerine bakma şimdi bile iyi yakıyor..o değerler rüzgarsız düz zeminde genelde tribünlerde araç stepnesiz tamamen boş sabit 30 km gibi hızlarda yapılıp yazılıyor..Her markada durum aynıdır..

• Senin kullanımın değişmiştir... Bende de bu araçtan vardı yakıt tüketimi karma 5,0-5,5 arasıydı... Uzun yolda 3,6-4,4 arasındaydı...
  • 2007 model focus tdci de istanbul da şehir içi ,20 krş yakıyordu, didime yola çıktım 1 depo ile 800 km yi anca geçti. yol bilgisayarı yok. 3500 devirde genelde geldim sol şeritte ve 150 km nin altına çok düşmedim acaba o yüzden mi çok yakıt tüketti? şuanda da klima ile didim de biniyorum ve halen yakıt tüketimi fazla gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acizim

2007 model focus tdci de istanbul da şehir içi ,20 krş yakıyordu, didime yola çıktım 1 depo ile 800 km yi anca geçti. yol bilgisayarı yok. 3500 devirde genelde geldim sol şeritte ve 150 km nin altına çok düşmedim acaba o yüzden mi çok yakıt tüketti? şuanda da klima ile didim de biniyorum ve halen yakıt tüketimi fazla gibi..

Siz İstanbul trafiğinde 20 krş yaktırabiliyorsanız daha ne istiyorsunuz. Ben Kayseri nin tenha trafiğinde o kadar kasmama rağmen 22 krş altına indiremedim. Bırakın yakıtı kafanıza takmayı aracınız çok iyi yakıyor.
  • Ford Focus HB 2011 TDCI 90PS 14500km de araç,

Bu haftasonu okuduğum değerler, (yola çıkmadan önce sıfırladım sayaçları)
    Bursa - Ankara, CC 100 ile ortalama 4,0 litre --> 15 kuruş
    Ankara - Bursa, CC 140 ile ortalama 5,2 litre --> 19 kuruş
    Bursa şehir içi kullanım ortalama 4,6-4,9 arasında değişiyor. --> 17 kuruş

Bu makineye daha 5,7 litreden fazla yaktıramadım bilginize...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur_yavuz

Ford Focus HB 2011 TDCI 90PS 14500km de araç,

Bu haftasonu okuduğum değerler, (yola çıkmadan önce sıfırladım sayaçları)
    Bursa - Ankara, CC 100 ile ortalama 4,0 litre --> 15 kuruş
    Ankara - Bursa, CC 140 ile ortalama 5,2 litre --> 19 kuruş
    Bursa şehir içi kullanım ortalama 4,6-4,9 arasında değişiyor. --> 17 kuruş

Bu makineye daha 5,7 litreden fazla yaktıramadım bilginize...

kullanımınız çok sakin sanıırm, ama 110 luk bendeki araç ve çok iyi hızlanıyor ve ben de biraz devirli ve hızlı kullanıyorum. 224 tl lik mazot ile 1020 km gibi gittim şuanda. ama klima sürekli açık ve seri kullanımda.
  • Arkadaşlar ben dün Ankara-İstanbul yolculuğu yaptım. Aracım 2009 TDCI 109.
    100 TL'lik yaklaşık 27 litrelik mazot aldım,
    200 km si Ankara şehir içi
    440km si Ankara-İstanbul arası yol yaptım. 15 km gösteriyordu yol bilgisayarı. Artık alayım yolda kalıcam dedim :)
    27/6 = 4,5lt/100km gibi bir değere sahip. Ortalama 120km hızla yolculuk yaptım.

NOT : Yola çıkmadan önce 60.000km bakımını yaptırdım. Yağ değişimi ve filtrelerin hepsi.

Maşallah diyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesuty -- 27 Haziran 2011; 12:21:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuty

Arkadaşlar ben dün Ankara-İstanbul yolculuğu yaptım. Aracım 2009 TDCI 109.
    440km si Ankara-İstanbul arası yol yaptım. 15 km gösteriyordu yol bilgisayarı. Artık alayım yolda kalıcam dedim :)

NOT : Yola çıkmadan önce 60.000km bakımını yaptırdım. Yağ değişimi ve filtrelerin hepsi.

100 tl ye 640 km yapması zor gibi, muhtemelen 30 tl lik mazot deponuzda varmış sanırım ya da benim araba ile sizin arabanın motoru farklı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acizim

quote:

Orijinalden alıntı: mesuty

Arkadaşlar ben dün Ankara-İstanbul yolculuğu yaptım. Aracım 2009 TDCI 109.

100 tl ye 640 km yapması zor gibi, muhtemelen 30 tl lik mazot deponuzda varmış sanırım ya da benim araba ile sizin arabanın motoru farklı :)

Ortalama 4,3 litre gibi birşey yapar dostum, zor değil araba 90 ile giderken 4,0 yakıyor. arkadaş 100 le gitmiş demektir :)) ki depoda biraz mazotu varmış demekki 120 ile gitmiş :))

• merhabalaar aracım 2011 focus hb collection tdci. istanbul içi her gün en az 40 km yol yapıyorum.en fazla yakıt ortalamam 4.8 e çıktı.bu aralar 4.5 -4.6 arası gidip geliyor.aracım şu an 9100 km de.depoyu tam doldurarak kullandım şimdiye kadar.ayda iki defa dolduruyorum.dolu depo ile yaptığım yol en fazla 950 km idi istanbul içi.kullanımım gayet sakin, sert kalkış ve ani frenlerden kaçınıyorum. istanbulda 120 dahi çok zor görüyorum.arabayı normal devri ne ise o devri vererek kullanıyorum.sonuç budur. saygılar.
  • ne güzel dizel renomu satıp enayi gibi benzinli focus aldım kafamı duvarlara vuruyorum. şimdi imrenerek okuyorum yazıları satamıyorumda lanet arabayı
  • quote:

Orijinalden alıntı: MacTavish®

ne güzel dizel renomu satıp enayi gibi benzinli focus aldım kafamı duvarlara vuruyorum. şimdi imrenerek okuyorum yazıları satamıyorumda lanet arabayı

benzinli arabayı bedava verseler almam diycemde :) belki lpg li hondaya ya da mazadaya binilebilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.