- x
Hacizli Araç Hk.
47 Cevap16006 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

355 Mesaj
1 Mart 2011; 16:30:59 

Merhaba Arkadaşlar,

Aracıma kredi borcundan dolayı hacizli duruma geldi. Herhangi bir polis çevirmesinde aracıma el konulur mu? Yoksa sadece satış mı yapamam?

BİZE HER SEVDADAN GERİYE KALAN GALATASARAY

2243 Mesaj
1 Mart 2011; 16:46:27 

Araciniz artik bankanin eline gecmis yani bankanizin mulkudur

Cevirme oldugunda sistemden kontrol ederlerse ve rehini gorurlerse aracinizi baglarlar.

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

522 Mesaj
1 Mart 2011; 17:33:38 

yok yakalamalı hacızlı gorunmesı lazım sıstem de polisin el koyması ıcın..

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

10941 Mesaj
1 Mart 2011; 18:01:08 

Aslında kredi ile alınan tüm otomobiller borcu bitene kadar hacizli olmuyor mu? Arkadaşın sorununu anlıyamadım ben.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

5240 Mesaj
1 Mart 2011; 18:10:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Snekercia

Merhaba Arkadaşlar,

Aracıma kredi borcundan dolayı hacizli duruma geldi. Herhangi bir polis çevirmesinde aracıma el konulur mu? Yoksa sadece satış mı yapamam?

Polis kontrolünde, mobesa kameralarına göründüğü anda veya bir başkası tarafından aracınızın yeri söylendiği zaman aracınıza el konulur. Çünkü belirttiğinize göre aracınız hacizli durumdadır.

2976 Mesaj
1 Mart 2011; 18:11:46 

Vadalaş sen o arabayla

Tabi Hacizi kaldırtamazsan.

İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7550SD -- M acoustic msx 465 -- M Acoustic MSX 1000.1 Mono -- Kicker Comp 38 -- Pioneer TS-A 6995 S -- Pionner ts s20 --JBL GTO 6508C 16cm Mid

256 Mesaj
1 Mart 2011; 18:39:39 

sadece hacizli ise bişey olmaz ancak borcunuzu 2 taksıt odemedıysenız ve yakalama konduysa ılk sorguda bağlanır

emniyet kemeri hayat kurtarır.

355 Mesaj
1 Mart 2011; 18:46:36 

arkadaşlar borç başka bir borç ben aracımı peşin aldım. Birine kefil oldum o da ödemeyince hacizli gözüküyor arabam...

3321 Mesaj
1 Mart 2011; 18:53:28 

quote:

arkadaşlar borç başka bir borç ben aracımı peşin aldım. Birine kefil oldum o da ödemeyince hacizli gözüküyor arabam...

Hadi ya çok geçmiş olsun ozaman .. Arabanın bağlanp bağlanmıyacağı için değil arkadaşının fevri davranması yüzündeng geçmiş olsun.

Logitech Z506 // Logitech G510 Keyboard // Logitech G930 Headset // Logitech G9x MW3 Edition Mouse // Logitech C310 Webcam // Galiathus Speed Alpha Mouse Pad //Intel i5 2500K 3.3GHz // Asus Maksimum IV Gene-Z // Gskill DDR3 2x2 F3 // Sandisk 120GB SSD Extreme // 3TB Seagate Backup Plus HDD // AMD HD6870 // XigmaTek Tauro 600W // Windows 7 Ultimate // Samsung SA7003D 24'' Monitör // Note 3 White/Gold

2082 Mesaj
1 Mart 2011; 18:57:03 

Sadece hacizliyse trafik ekipleri arabanızı kapatmazlar. Yakalama şerhide işlenirse o zaman kurtuluşunuz yok. Ancak hacizli aracı sadece trafik kapatmaz. Bir gün ödenmeyen borç yüzünden icra memurları aracı park halinde kıstırırlarsa yediemin deposuna götürebilirler.

355 Mesaj
1 Mart 2011; 18:57:07 

quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

Hadi ya çok geçmiş olsun ozaman .. Arabanın bağlanp bağlanmıyacağı için değil arkadaşının fevri davranması yüzündeng geçmiş olsun.

Borç amcamın

2535 Mesaj
1 Mart 2011; 18:57:33 

Yakalamalı haciz ise o zaman bağlanır.
Fakat sadece mal üzerine konulmuş bir nevi tedbir içerikli bir haciz ise satış harici hiçbir işlemde soru çıkmaz.

355 Mesaj
1 Mart 2011; 19:01:06 

quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Yakalamalı haciz ise o zaman bağlanır.
Fakat sadece mal üzerine konulmuş bir nevi tedbir içerikli bir haciz ise satış harici hiçbir işlemde soru çıkmaz.

Yakalamalı haciz olduğunu nasıl anlarım arkadaşım. internette sadece hacizli diyor

6757 Mesaj
1 Mart 2011; 19:05:31 

Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek gerekli diye düşünüyorum.

Araç kredisi çektiyseniz aracınız hacizli değil, banka lehine rehinlidir. Haciz ve rehin kavramları çok farklıdır. Rehinli olması ise sizin ciddi anlamda dezavantajlı olmanıza neden olur.

Sonra, banka icra dosyasına yakalama avansını depo etmiş ise (2009'da 500 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, ciddi bir para değil yani. Zaten araç yakalanırsa yakalama avansı geri çekilir.) icra dosyasından aracın bağlı bulunduğu trafik müdürlüğüne tezkere yazılır ve aracınızın kaydına yakalama şerhi düşülür. İlk çevirmede de aracınız yakalanır ve bir yeddiemin otoparkına çekilir. Bu noktadan sonra da bankaya olan borcunuzu kapatmazsanız aracınız satılır.

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

355 Mesaj
1 Mart 2011; 19:25:33 

İnş. bağlanmaz. arabam

6757 Mesaj
1 Mart 2011; 19:27:49 

Sana bir ödeme ya da icra emri geldi mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2976 Mesaj
1 Mart 2011; 19:30:35 

quote:

İnş. bağlanmaz. arabam

Olay düzelene kadar garaja falan kapat.

İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7550SD -- M acoustic msx 465 -- M Acoustic MSX 1000.1 Mono -- Kicker Comp 38 -- Pioneer TS-A 6995 S -- Pionner ts s20 --JBL GTO 6508C 16cm Mid

3692 Mesaj
1 Mart 2011; 19:31:55 

aracını saklayacak bahçeli bir ev ya da otopark garaj bul
borç ödenene kadar orada dursa iyi olur

6823 Mesaj
1 Mart 2011; 19:58:34 

ödüyemıyorsan
aracı sen sat müşterıyı bul 2 lıra uca ver bankaya göre karlı çıkarsın

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

355 Mesaj
1 Mart 2011; 20:00:55 

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Mart 2011; 20:08:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

ödüyemıyorsan
aracı sen sat müşterıyı bul 2 lıra uca ver bankaya göre karlı çıkarsın

arkadaşım borçlu hacizli aracı nasıl satsın noterde ortaya çıkmaz mı?

165 Mesaj
1 Mart 2011; 21:27:03 

internetten baktığın zaman hacizli yakalamalı gözüküyorsa bağlarlar
2 kere bağladılar arabamızı ordan biliyorum

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_67810728/mpage_22/f_/key_//tm.htm

1280 Mesaj
1 Mart 2011; 21:28:49 

Krediden dolayı rehinli gözükür araçlar.Eğer haciz yazdıysa icraya gönderilmiştir.
Aracınızı vermek istemiyorsanız durum düzelene kadar bir yerde saklamayı deneyin.
Her an gidebilir.Geçmiş olsun bu arada.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2016 Mesaj
1 Mart 2011; 21:30:19 

şu an korkmana gerek yok.
haciz yakamalı olursa, internette yakalamalı haciz diye yazar.
bundan sonra borç ödenmezse, bir gözün internette araç sorguda olmalı.
yakamalı haciz konmadıkça satış haricinde bir sıkıntın olmaz.

6823 Mesaj
1 Mart 2011; 21:30:52 

quote:

Orijinalden alıntı: Shark45

arkadaşım borçlu hacizli aracı nasıl satsın noterde ortaya çıkmaz mı?

alıcıyı ikna edecek tabıkı
borç ödenıp geri kalan sahıbıne ödenecek
banka satarsaa mındar olurda o yüzden

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

90 Mesaj
1 Mart 2011; 21:56:13 

üzücü bir durum. geçmiş olsun

corolla 1.6 terra 2005

2535 Mesaj
1 Mart 2011; 21:58:47 

quote:

Yakalamalı haciz olduğunu nasıl anlarım arkadaşım. internette sadece hacizli diyor

İcra dairesine gidersen öğrenirsin.
Veya plakanı ver bakmaya çalışayım internetten.

355 Mesaj
2 Mart 2011; 0:13:13 

Tam olarak öğrendim arkadaşlarım yakalamalı olmadığı sürece sadece satamıyorum.. Şuan itibariyle sadece satamıcam. Bana bu konuda yardımcı olan herkesten allah razı olsun...

355 Mesaj
2 Mart 2011; 0:18:25 

Araç sorgulamadan baktığımız zaman YAKALAMALI şeklinde yazdığı zaman araba bağlanıyormuş...

3866 Mesaj
2 Mart 2011; 0:28:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek gerekli diye düşünüyorum.

Araç kredisi çektiyseniz aracınız hacizli değil, banka lehine rehinlidir. Haciz ve rehin kavramları çok farklıdır. Rehinli olması ise sizin ciddi anlamda dezavantajlı olmanıza neden olur.

Sonra, banka icra dosyasına yakalama avansını depo etmiş ise (2009'da 500 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, ciddi bir para değil yani. Zaten araç yakalanırsa yakalama avansı geri çekilir.) icra dosyasından aracın bağlı bulunduğu trafik müdürlüğüne tezkere yazılır ve aracınızın kaydına yakalama şerhi düşülür. İlk çevirmede de aracınız yakalanır ve bir yeddiemin otoparkına çekilir. Bu noktadan sonra da bankaya olan borcunuzu kapatmazsanız aracınız satılır.

Tam bende yazacaktımki sizin yazınızı gördüm. Bazı arkadaşlar yakalamalı haciz varsa bağlanır demişler. Hacizin yakalamalısımı olur yahu? Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır.

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...

639 Mesaj
2 Mart 2011; 11:06:15 

e-devlet şifren varsa gir plakanı hacizliyse yakalama olmaz sadece satış yapamazsın.Ama yakalama şerhi varsa aracın polis tarafından yakalanırsa bağlanır.

165 Mesaj
2 Mart 2011; 21:50:00 

quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Tam bende yazacaktımki sizin yazınızı gördüm. Bazı arkadaşlar yakalamalı haciz varsa bağlanır demişler. Hacizin yakalamalısımı olur yahu? Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır.

Ama arkadaşın bahsettiği konu ayrı
Rehinli olunca aracını satman için önce rehin kaldırman gerekir.
Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın
Yakalamalı Hacizli olunca da kefil olduğun kişinin borç yazısı sana gelmiştir sen ödeyeceksin diye sende ödemediğin zaman aracın ilk çevirmede bağlanır.

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 15:07:27 

quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Haciz kavramı alt başlıklara ayrılmaz.

Ancak bir aracın üzerine haciz konursa, o araç yakalanmadan kıymet takdiri nasıl yapılacak?

Kıymet takdiri yapılmadan araç nasıl satılacak?

Adı üstünde haciz. Borç ödenmemiştir bu şekilde kapatılacaktır manasını taşır. ne demek? Ne şekilde kapatılacak borç?

Ben bilmiyorum, bana da anlatırsanız sevinirim.

quote:

Orijinalden alıntı: ozkosif

Ama arkadaşın bahsettiği konu ayrı
Rehinli olunca aracını satman için önce rehin kaldırman gerekir.
Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın
Yakalamalı Hacizli olunca da kefil olduğun kişinin borç yazısı sana gelmiştir sen ödeyeceksin diye sende ödemediğin zaman aracın ilk çevirmede bağlanır.

Bu kadar saçmalamayı nasıl becerdiniz cidden çözemedim.

Rehin, haciz, kefil, tedbir, borç yazısı, yakalamalı haciz nedir en ufak bir fikriniz var mı?

Ben cevap vereyim, yok. Çünkü fikriniz olsa bu kadar saçma şeyler yazamazdınız.

Bırakın da bu konuya da bilen insanlar açıklama getirsin.

Rehinli ve hacizli mal çatır çatır satılabilir, buna hiçbir hukuki engel yok. Alıcısı olmaz, orası ayrı konu.

Bu konulardan zerre anladığınız yok, yazmayın ki insanlara yalan dolan bilgiler vermeyin. Yanlış bilgilerle forumu kirletmeyin.

Kim ulan bu Erol Egemen?

165 Mesaj
3 Mart 2011; 20:35:12 

@ polemik konu ile ilgili araba bağlattın mi şimdiye kadar.

şimdiye kadar 2 kere aracımız bağlandı

ve şu an aracımız ı internette sorgulattığımız zaman hacizli ayriyetten de kredi ile alındığı için de rehinli gözüküyor

en son aracımız bağlandığı zamanda hacizli yakalamalı gözüküyordu

peki buna ne diyeceksin merak ediyorum...

istensen plaka sorgulama ss de koyabilirim.

amacım senin le laf kavgası yapmak değil.

165 Mesaj
3 Mart 2011; 20:55:35 

0

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 21:03:48 

quote:

Orijinalden alıntı: ozkosif

@ polemik konu ile ilgili araba bağlattın mi şimdiye kadar.

şimdiye kadar 2 kere aracımız bağlandı

ve şu an aracımız ı internette sorgulattığımız zaman hacizli ayriyetten de kredi ile alındığı için de rehinli gözüküyor

en son aracımız bağlandığı zamanda hacizli yakalamalı gözüküyordu

peki buna ne diyeceksin merak ediyorum...

istensen plaka sorgulama ss de koyabilirim.

amacım senin le laf kavgası yapmak değil.

1.5 yıl boyunca sadece icra işi yapan bir büroda avukat olarak çalıştım.

Dosyalarımız arasında kambiyo takipleri de vardı, ipotek takipleri de, rehinli araç takipleri de.

Bunun dışında çok sayıda dosyadan araba haczedip onları da sattık.

Senin iki araban yakalanmış olabilir, ben 1.5 yıl boyunca bunların peşinde koşturdum, öncesinde de hukuk fakültesini bitirdim.

Senin aslında tam olarak ne olduğunu bile bilmediğin haciz, rehin, tedbir, kefil, icra ve ödeme emirleri (borç yazısı ile bunları anlatmaya çalıştığına inanıyorum) kavramlar hakkında sayfalarca okudum, kafa patlattım.

Şimdi de konuya gelelim.

Araç kredisi ile satın alınan araç üzerinde banka lehine bir sözleşme ile rehin tesis edilir.

Kredi taksitlerinde temerrüde düşülürse banka araç için rehin takibine başlar.

Senin internette rehinli araç üzerinde gördüğün haciz, teknik anlamda bir haciz değil. Araç rehni takiplerinde takibe geçildiği zaman aracın bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğü'ne icra dosyasında bir yazı gönderilir. Bu yazıda aracın yakalanması istenir. Bu yazıyı alan Emniyet Müdürlüğü aracın kaydına bir de hacizli yakalamalı ifadesini düşer.

İkinci olarak, senin internette yakalamalı hacizli gördüğün araç ise, rehin takibi ya da ilamsız takip sonucunda satışa çıkarılacağı için kaydına yakalama şerhi düşülmüş, araç ilk çevirmede yakalanacak ve otoparka çekilecek demektir.

Hacizli olunca da kefil olduğun kişi için senin malına tebbir amaçlı el konulmasıdır yani çevirmeden felan sıkıntı yaşamassın gibi saçma sapan bir cümle var, bunu ayıklamaya gerek görmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 3 Mart 2011; 21:06:45 >

Kim ulan bu Erol Egemen?

1290 Mesaj
3 Mart 2011; 21:11:02 

Rehin kavramı aynı taşınmazlardaki ipotek kavramına benzer. Evi alırsınız, borcu bitinceye kadar kredi aldığınız banka lehine ipotek tesis edilir. Taşınır mallarda da (araba gibi) rehin işlemi yapılır.

Haciz işlemi ise tamamen farklı...İcra Müdürlüğünden örneğin icra emri gelir, borç kesinleşir ve alacaklı taraf aracınız kaydına haciz şerhi düşürtebilir. Ancak bu aracın trafikten men edilmesi ve satış işlemleri için yeterli değildir.

Eğer alacaklı taraf borcu karşılayacak başka imkan bulamazsa aracın satışı için öncelikle trafikten men edilmesini istemelidir. Bunun için de kaydına "Yakalamalı"şerhi düşülür ve araç trafik ekiplerince kontrole girerse trafikten men edilecektir.

Bu konuda tek doğru ve eksiksiz yazan kişi @Polemik arkadaşımız, kendisine teşekkür ederim kendi adıma.

1689 Mesaj
3 Mart 2011; 21:15:52 

Hukuk dersinde hocamız bize, kefil olunan kişiye borcunun olduğunu bankaların çok geç söylediğini söyledi. Sırf faizi artsın diye. Amcanızın size söylemesi çok önemliymiş bu yüzden. Aklıma geldi paylaşayım dedim geçmiş olsun

Opel Corsa 1.2 Enjoy spor paket

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 21:16:12 

Teşekkür ederim.

Kim ulan bu Erol Egemen?

165 Mesaj
3 Mart 2011; 21:25:06 

Benim anlatmak istediğim ve bildiğim

Rehinli araç bağlanmaz
Hacizli araç bağlanmaz
Hacizli Yakalamalı araç bağlanır

Anlatmak istediğim buydu

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 21:29:47 

Benim anlatmak istediğim ise

1. Bilmiyorsun.
2. Bilmediğin halde yazıyorsun.
3. Bilmediğin halde yazdığın için çok yanlış şeyler yazıyorsun.

Konuya dönersek, tekrar yazıyorum:

Rehinli araç da, hacizli araç da icra dosyasından yakalama avansı yatırıldığı zaman yakalanır.

Kim ulan bu Erol Egemen?

165 Mesaj
3 Mart 2011; 21:39:13 

Şuçu bana atma :)

Rutin çevirmede polisler insaflı davranıyor bize o zaman
memur telsizle plakayı sorgulatıyor ama aracımız bağlanmıyor.

Yanlış biliyormuşum özür dilerim.

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 21:48:25 

Estafurullah, özür dileyecek bir şey yok.

Hep birlikte öğreniyoruz işte.

Rehinli aracın bağlanmamasının nedeni, yakalama avansının yatırılmamış olmasıdır.

Kim ulan bu Erol Egemen?

355 Mesaj
3 Mart 2011; 22:48:21 

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün Avukat ile görüştüm aracım sadece tedbir itibariyle hacizli yani satılamaz durumuna geldiğini söyledi. Yani aracıma bağlanma emri çıkmamış. Arkadaşlar cavplar için teşekkür ederim....

6757 Mesaj
3 Mart 2011; 22:52:56 

Hacizli malın satılmasının önünde hukuki bir engel yoktur.

Sadece alıcı çıkmaz, meslektaşım bunu söylemek istemiştir.

Kim ulan bu Erol Egemen?

355 Mesaj
5 Mart 2011; 2:15:25 

Evet arkadaşlar bu konuda bir çok görüş ortaya atıldı. Bazı arkadaşlar bu işin yakalaması mı olur , hepsi aynı dedi. Bazıları sadece satamazsın dedi. Ben size bir örnek gönderiyorum. Araçlarda hacizler kısımlara ayrılıyor. Yakalama emri çıkmadan hacizli araba yakalanmaz. Bu durumda olan arkadaşlar aydınlatmak istedim.

0

Ekteki dosya (1)

26 Mesaj
20 Kasım 2012; 10:06:19 

arkadaşlar bir arabam var 84 model değeri 3000tl yani kasko değeri yok internetten baktım aldığım gün haciz konmuş ttnete borcum var (yemin ettim arac gitse bile bu araplara bu parayı ödemeyeceğim millete ne kazıklar atıyorlar biliyorsunuz emekliyim zaten bu araçtan başka hiç bir malım ok) sorum şu satmak istessem bu aracı bu fiyata zor satarım icra dairesine gitsem sırf gıcıklık olsun diye benim aracıma haciz koymuşlar aracımın satılmasını talep edebilirmiyim zaten borç sanırım 500 tl falan birde noterde satış 3000 tl gözüküyor bu işten zarar edermiyim tşk ederim

6367 Mesaj
20 Kasım 2012; 10:40:30 

quote:

Orijinalden alıntı: taner-47

arkadaşlar bir arabam var 84 model değeri 3000tl yani kasko değeri yok internetten baktım aldığım gün haciz konmuş ttnete borcum var (yemin ettim arac gitse bile bu araplara bu parayı ödemeyeceğim millete ne kazıklar atıyorlar biliyorsunuz emekliyim zaten bu araçtan başka hiç bir malım ok) sorum şu satmak istessem bu aracı bu fiyata zor satarım icra dairesine gitsem sırf gıcıklık olsun diye benim aracıma haciz koymuşlar aracımın satılmasını talep edebilirmiyim zaten borç sanırım 500 tl falan birde noterde satış 3000 tl gözüküyor bu işten zarar edermiyim tşk ederim

O araplara o parayi bal gibi odeyeceksin. Arac satilsa da once borcun kapatilir. Araci benzin dokup yaksan da borcun emekli maasindan taksitle tahsil edilir.

Bence borcun daha fazla artmadan git ode.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.533