Şimdi Ara

SKODA YETI KULUBU (190. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
4.627
Cevap
77
Favori
550.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu yazı nerede çıktı ? Bir de aracınızın modeli nedir ? Sanıyorum dizel araca sahipsiniz ve sizin aracınızda da şu yazılım olayı var. Aracınızı korkamadan kullanmaya devam edin kusurumuz için bizi bağışlayın vb. vb.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poseidoneptune -- 3 Kasım 2015; 20:29:57 >
  • Poseidoneptune P kullanıcısına yanıt
    Evet. 2012 model skoda yeti greenline. 1.6 tdi. Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poseidoneptune

Çok teşekkürler bilgilerndirme için. 100km hız ile giderken tüm navigasyon cihazları hızımı 96km/h gösteriyordu. Bunun için servise dahi gidip sordum bunun lastik ebadıyla alakalı olup sistemden bir düzeltme yapılabilir mi diye ama tahmin edersiniz ki abuk subuk cevaplar verdiler.

Bir sorum daha olacak acaba elimdeki lastikleri satabilir miyim ? Daha önce hiç çıkma lastik satmadım da almadım da piyasası var mıdır varsa nedir acaba ?

Saygılar

Hız göstergesi ile ilgili standartlar doğrultusunda

Bir göstergede yazan hız asla gerçek hızın altında olamaz. Çünkü üretici yüzünden yasaları çiğnemiş oluruz.

Gerçek hız ile gösterge hızı arasında farkın üst sınırı(yani toleransı) araç gerçek hızının 10'da 1'inin 4 fazlası olmak zorundadır.

Yani gerçekte 100 ile giden bir araç göstergesinde 100 ile 114 arasında bir hız okunabilir. Standartların söylediği tolerans bu.Üreticiler farklı jant, lastik, hava basıncı, yük durumu, sıcaklık gibi durumlarda sorun olmasın diye bu aralıkta olmak üzere farklı toleranslar seçerler.
    Yeni lastikle dişleri eskimiş bir lastik arasında bile %2 gösterge hatası çıkar ki diğer etkenler de düşünüldüğünde %110+4 km gayet makul bir tolerans.

Yani bu standartlara göre GPS üzerinde gördüğünüz gerçek hızı araç göstergesinde görmeniz mümkün değil.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:31975L0443&from=en

• quote:

Orijinalden alıntı: Poseidoneptune

Merhaba bugün aracımı alalı tam 11 ay oldu.

Normalde yılda 15.000 km yi geçmem ama bu araç beni kullanmalısın diyor sanki kanıma giriyor. Aracım 1.2 TSI DSG Elegance cam tavan ve 17 jant. ki bence bu yakıt tüketimini arttırıyor.
    Her benzin alışımda bir excel tablom var ona giriş yapıyorum. Tabloyu ekte paylaşmaya çalıştım ama beceremedim isteyene gönderebilirim.
    Ama özetle;

20812 km yol kat etmişim.
    7561 TL benzin parası ödemişim.
    1722 litre benzin almışım.
    ortalama benzinin litre fiyatı 4,39 TL olmuş.
    8,27LT/100km ve bunun tl karşılığıda km de 0,3633 TL olarak hesaplanmış.

Bu 20.800 km nin içinde ne var dersek uzun yolları paylaşayım.

İstanbul-Kaş gidiş dönüş Ocak ayında 1700 km 7,5 lt/ortalama
    İstanbul-Mersin Gidiş Dönüş Nisan ayı 2400 km 7,7 lt/ortalama
    İstanbul-Selanik gidiş dönüş Temmuz ayı 1600 km 8,3 lt/ortalama
    İstanbul-Bodrum gidiş dönüş Temmuz ayı 1820 km 7,7lt/ortalama
    İstanbul-Gelibolu gidiş dönüş Ağustos Ayı 712 km 8,3lt/ortalama

Yani toplam kmnin yarısı uzun yol yarısı şehiriçi.

Bundan detaylı bir analiz çıkar mı bilmem ama bence sizlere baya bir fikir verebilir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Merhaba,
    Bilgilerinizi nerde sakliyorsunuz bilmiyorum ama benwww.fuelly.com'u kullaniyorum aracimi aldigim gunden beri.

1.6TDI Elegance (manuel) aracimi 3 yildir kullaniyorum. Detayli yakit tuketimi bu sekilde:
    http://www.fuelly.com/car/skoda/yeti/2012/certain/168135

Ozetle:
    33727km boyunca:
    4,22 TL /Litre ortalama dizel fiyati
    188,59 TL Ortalama bir depo benzin
    0,239 TL/km ortalama km basina tuketim

8.297,95 TL'de toplam odedigim. Merak edenler icin TSI ve TDI'in guzel bir karsilastirmasi olur diye umuyorum.

Iyi aksamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi certain -- 4 Kasım 2015; 21:02:08 >

• Yetiler mi çoğalmış, bana mı öyle geliyor?? Her gittiğim yerde en 4-5 tane Yeti görüyorum. Daha çok; 2012-2014 (yuvarlak sis farlı) modelleri. Hey maaşallah, insanlar eninde sonunda anlıyorlar arabanın hasını :)

• corova kullanıcısına yanıt
    Aslında ben çoğalmasını istemiyorum herkezde olmasın ayrıcalıklı olalım . Bizim kasa artık nostalji oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mşah -- 9 Kasım 2015; 10:55:33 >
  • Bizim Türkiyedeki iklim şartlarına göre bana 5-30 ince gibi geliyor ve kitapçıkta 5-40 belli km de kullanılabilir diyor bu konuda düşünceleriniz nedir.

DEĞİŞKEN SERVİS ARALIĞI İÇİN 5-30 ÖNERİYOR

BUDA YAĞIN ÖZELLİĞİ

SABİT SERVİS ARALIĞI İÇİN 5-40 ÖNERİYOR

BUDA YAĞIN ÖZELLİĞİ

Birde üretici rodajın motora etkisini açıkça belirtmiş

İzmir gibi sıcak memlekette kışın bile 0 altına düşmediğinden 5-40 bana daha mantıklı geliyor, servise'de sormak istemiyorum onlara kalırsa her şey sakıncalı zaten fazlada bu konuda bilgileri olduğunu sanmıyorum

• Buda benim canavarim☺1.2tsi 110hp manuel.gercekten bu kadar keyifli bir araba beklemiyordum. Resmen binmek icin bahane ariyorum bazen.beklentimin uzerinde bir aracmis. Suan 2000km de . Yakit ne yavas ne hizli sehir ici ortalama 8lt. Otobanda 100km civari hizlarla 6lt civarlarinda gidiyor. Performansina buyuklugune ve benzinli bir araca gore bence normal degerler.

• ercan87 E kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun kazasız belasız kullanın. Evet sizi anlıyorum aracı bir kere kullanınca vazgeçemiyorsun bağımlılık yapıyor, yakıt değerleri bu tarz araç için çok iyi, benim değerlerde neredeyse aynı
  • mşah kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar Bugün 1.6 yeti dizel aracimla hareket halindeyken araç stop etti ve kizdirma buji işareti yandı.tekrar kontağı kapatıp araci çalıştırdım.sorun Cikmadi.aynı sıkıntı 4 ay once yine olmuştu.aracın km si 42000.sebep ne olabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • m ali M kullanıcısına yanıt
    Almış olduğunuz yakıtla ilgili sıkıntı olabilir, yada bakımı yetkili serviste mi yaptırdınız bilmiyorum ama mazot filtresi ile de ilgili olabilir. Arkadaşımda dizel fiesta var bakımdan sonra durduk yerde stop etmeye ve çalışmamaya başladı sıkıntı mazot filtresinde çıktı
    Yakıtı her zaman shell den alıyorum.filtreler man filtre kullandım.yağ ise mobil esp formula 5 30.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • m ali M kullanıcısına yanıt
    bence mazot filtresini değiştirin farklı marka kullanın sonuçta fazla pahalı değil, eğer tekrarlarsa cihaza bağlatıp daha net bir bilgi alınır
  • Merhaba,

Yaklasık iki hafta önce aracımı calıstırdım hersey hareket ettiğimde esc ve motor ısıgı yandı. evım bayır bır sokakta oldugu ıcın ılerıye dogru hıc hareket edemedım. Motor gaz yemiyor. Taksiye bindim işimi hallettim eve geldim. Skoda yol yardımını aradım.

Aracın yerinde tamir edilemeyeceğinden ateşleme bişilerinin bozuldugundan vsvsvs ve değişmesi gerektiğinden bahsettiler telefonda nasıl anladılarsa çekic göndermek istediler. Ben de çekiciyi kaskodan talep edeceğimi söyleyip reddettim.

Bu arada arada sırada aracı çalıştırıyorum hikaye aynı. Kaputu açtım motora giden kabloları iki ileri geri ittim. Çalıştırdım aracı esc ışığı söndü motor ışığı yanıyordu. Çekiş düzeldi. araç muayene randevuma gittim. Motor ışığı yanıyordu hala. Eksoz muayenesi için sıra beklerken motor ışığıda söndü.

iki haftadır hiç vakit bulamadığımdan servise de gidemedim. Bunun yakıttan olma ıhtımalı sızce var mıdır ? bu basıma gelmeden depomu doldurdum ve 120 km yol yapmıstım.

Yakıt yada ateşleme ilgili sıkıntı olabilir. Arabayı kapatmadan önce rampa çıktığınız için biraz yerinde motoru çalıştırın belki öyle yapıyorsunuzdur ama biraz dinlenmesine ve yağ sıcaklığının düşmesine izin verin. Bu benzin bitene kadar deneyin eğer tekrarlamaz ise elektronik bir problem olabilir.
  • 2. el yeti alma niyetimiz vardı bugün sonlandı gibi. arkadaşlar tamam piyasa yüksek ama bu fiyatlar nedir allasen.

Ambition GreenLine 2014 15000 40000 km arası 1.6 tdilar 68 bin 71 bin lira bandında yuhh dedim. bir tane 62 bin liraya bulduk insaflı adam helal olsun dedim. arabanın 38 bin liracık hasar kaydı çıktı. elegance var sanırım onlar 75 bin üstü.

çoğu satıcı 500 liradan fazla indirim yapmıyor sebep diğer sitede bulunan yeti araçlar:) ilanların çoğuda 1 aydan fazla. ayrıca aracın satış adedine göre çok fazla yeti ilanı var. bunun özel bir sebebi var mı?

sanırım bu ikinci el fiyatını görünce yeni astra daha mantıklı gelmeye başladı. araçlarınızın değerini bilin güle güle kullanın.
    Aslında o benzinin üzerine devamlı paçallama yaptım. eksildikçe 20 litre 20 litre doldurdum. Bir daha da başıma gelmedi.

Bakım zamanı geldi. 3. yıl bakımı için fiyat aldım. En uygun fiyat olarak yağı ben götürürsem 300 TL olarak aldım.

3 yağ arasındayım. Castrol Edge 5w30, Mobil 1 esp formula 5w30 ve petronas Synthium 5000AV. Kullanıcılarından önerilerini alabilirim miyim ?

Özellikle @mşah Petronas konusunda siz de yeni bir paylaşım yapmışsınız.

Sayygılarımla
  • Haftaya serviste %20 indirim başlayacakmış ilgilenenlere duyurulur. Aradığım 7. servisin bana bu müjdeyi vermiş olması da manidar :)
    İnşallah bir daha bir şey olmaz. benimde bu ay girmem gerekiyor 600 tl dediler yağ kendim götüreceğim fiyat düşer ama sormadı ne kadar olacağını, birde artık benzin filitreleri değişmiyor bilginiz olsun boşuna para vermeyim servis ısrar etse de değiştirmeyin. Yağ olarak ben Petronası aldım 85 tl 5-30 AV
  • nereden buldunuz 85 TL'ye bende almak isterim 115 e buldum en ucuz 5000AV yi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Poseidoneptune -- 12 Kasım 2015; 17:12:04 >
  • 
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.