Şimdi Ara

MTU 1364 Hatası alan herkes baksın. %100 çözüm Resimli (kolay) adım adım ANLATIM

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
6
Favori
15.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar bundan yaklaşık 3-4 ay kadar önce Xbox 360'ımda live'a bağlanmaya çalıştığımda MTU 1364 hatası aldım.Daha önceleri düzgün çalışan Xbox'ım nedense bu hata yüzünden live'a bağlanamıyordu.Herneyse sabah akşam uğraştım ve port açarak o gün çözdüm o hatayı.Fakat dün aynı hatayı aldım.Tabi çözümü unutmuşum yaklaşık 5-6 saat arası bütün portlardan tutun Mtu'yu yukarı çekmeye , ttnet'i arayıp modemi fabrika ayarlarını almaya herşeyi denedim.Sonunda 5-10 dakikalık uğraşla sorunu çözdüm.Eh ben bu kadar yaka silktim 5-6 saat bu sorunla uğraşarak,dedim ki resimli anlatım yapayım da forum arkadaşlarımda aynı sorundan müzdarip olmasınlar.

Evet MTU 1364 hatasının detaylı adım adım anlatımı aşağıdadır ;

1 - İlk olarak Xbox'ımızı açıyoruz ve My Xbox bölümünde en sağdaki sekme olan "System Settings" 'e giriyoruz.
     MTU 1364 Hatası alan herkes baksın. %100 çözüm Resimli (kolay) adım adım ANLATIM

2 - Daha sonra buradan "Network Settings"'e giriyoruz.

3 - Ardından kablolu yada kablosuz olan internet bağlantımızı seçiyoruz.

4 - İnternet bağlantımızı seçtikten sonra karşımıza aşağıdaki tablo geliyor. Buradan"Configure Network"'ü seçiyoruz.

5 - Configure Network'e girdikten sonra aşşağıda "IP settings ve IP Adress" yazan yer var oraya gelip A'ya basıyoruz.
    NOT : Seçmeden önce oradaki IP adress , Subnet Mask ve Gateway numaralarını bir kağıda yazıyorsunuz bu numaralar Automatic'tir biz bunlar hiç değişmesin diye kağıda not alıp numaraları manual giricez. Şimdi adımları resimlerle beraber takibe devam.

6 - Numaraları tek tek kağıda yazdık ve IP Settings yazan yere gelip A'ya bastık ve karşımıza Automatic ve Manual diye aşağıdaki resimdeki gibi 2 seçenek çıkıyor.

7 - Burada Xbox'ın IP adresini sabitlemek için Manual seçeneğini seçiyoruz.Karşımıza yine aşağıdaki resimdeki "Ip Adress" "Subnet mask" "Gateway" yazan menü/yer çıkıyor.

8 - Daha sonra IP adress'i seçiyoruz ve önceden Automatic olan ve kağıda yazdığımız IP adresini giriyoruz. "Aşağıdaki gibi"
    NOT : Bu benim önceden Automatic yazan IP adresim sizdeki farklı olabilir dediğim gibi siz onu giriyorsunuz bendekinin aynısıda olabilir farklıda olabilir.

9 - IP adresimizi tamamladık şimdi aynı menüden bu sefer "SUBNET MASK" e gelip aynı şekilde A'ya basıyoruz, ve daha önceden kağıda yazdığınız Subnet mask'i buraya manual olarak tek tek yazıyoruz aynı IP adress'teki gibi.

10 - Subnet Mask'ıda girdik şimdi sıra Gateway'de bu Modemimizin ip adresi sayılıyor onuda az önce Automatic'de iken kağıda yazmıştık onuda girip manual olarak yazıyoruz.

Tamaaaam şimdi Xbox'taki işimiz bitti.Şimdi geldi sıra bilgisayara, bilgisayarımızı açıyoruz kaldı ki şuanda bu yazıyı okuduğunuza göre bilgisayarımız zaten açık iyi o zaman modemimizin IP adresini biliyorsak browser'ımız zaten açık browserdaki metni yazdığımız yere IP adresimizi yazıyoruz ve kullanıcı adı ve şifre istiyor bunlar Kullanıcı adı : ttnet şifre : admin'dir. değiştirmediyseniz.

Herneyse şimdi bilgisayardaki işimizi baştan sona resimli şekilde anlatıyorum IP adresini ağ bağlantılarından bulamayanlar için en baştan ve en kolay şekilde anlatıyorum ;

1 - Internet explorer mı Chrome'mu Firefox'mu yada Opera'mı kullandığınızı bilmiyorum fakat browserımızı açıyoruz metin kutucuğumuza "www.whatismyip.com" yazıyoruz ve karşımıza IP adresiniz geliyor ve bunu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırıyoruz aynen aşağıdaki resimdeki gibi ;

2 - Bu IP'yi çubuğa yapıştırıp girdikten sonra Kullanıcı Adı ve Şifre istiyor TTnet tabi uydunet kullanıyorsanız bilemem yada superonline herneyse TTnet kullanıcı adı ve şifre istiyor
    Kullanıcı adı : ttnet
    Şifre : admin

3 - Şifre ve kullanıcı adımızı girdik ve Airties / Pikatel / Zyxel yada benzeri hangi modemi kullanıyorsak onun sayfası karşımıza çıktı ben pikatel kullanıyorum o yüzden resimli anlatımım pikatel sayfasından fakat hangi modemi kullanırsanız kullanın benim koyduğum resimlerle aynı adımları takip etmeniz gerekiyor.

Şimdi karşımıza çıkan sayfada aynen aşağıdaki resimdeki gibi "GELİŞMİŞ AYARLAR"'ı seçiyoruz.

4 - "Gelişmiş ayarlar"'a tıkladık sonra altında sekmeler çıkıyor bu sekmelerden "NAT" seçeneğine tıklıyoruz aynen resimdeki gibi.

5 - "NAT" seçtikten sonra karşımıza "ekle" ve "kaldır" seçeneği çıkıyor ve biz ekleye tıklıyoruz.

6 - "Ekle"ye tıkladık ve karşımıza aşağıdaki tablo geliyor ve buraya benim yazdıklarımın aynılarını yazmanız lazım birebir aşağıdaki resimdeki gibi olması lazım.
    NOT : Aşağıda Yerel sunucu IP'si yazan yere siz xbox'a verdiğiniz manual IP'yi yani kağıda yazdığınız IP'yi yazıyorsunuz. Diğerleri ise benimkilerle aynı olsun resimdeki gibi.

7 - Uygula dedik ve aşağıdaki ekrana geri döndü bu ekranda açtığımız port görünüyor sonra yine aşağıdaki gibi "ekle" ye basıyoruz.

8 - Ekle dedik ve yeniden ayar yaptığımız ekran çıktı ve 2. kez aşağıda gösterilen ayarları giriyoruz.

9 - Uygula dedik yine ve eski ekrana yine geri döndü son bir kez 3.defa "ekle" ye basıyoruz.

10 - Ekleye bastık ve ayar yaptığımız ekran çıktı yine ve ayarları yine benim altta gösterdiğim resimdeki gibi yapıyoruz ve uygula diyoruz.

11 - Uygula dedik yine eski yere geri döndü ve açtığımız / eklediğimiz 3 port burada görünüyor aynı aşağıdaki gibi. Ve yine aşağıda gösterdiğim "YÖNETİM" yazan yere tıklıyoruz resimde açıklamasını yaptım.

12 - "YÖNETİM" yazan yere tıkladık ve altında bir kaç seçenek/sekme karşımıza çıktı bunlardan "kaydet/yeniden başlat" ı seçiyoruz aynı alttaki resimdeki gibi.

13 - "Kaydet/Yeniden Başlat" Sekmesine tıkladık karşımıza yine ortada "Kaydet/Yeniden başlat" butonu çıkıyor alttaki resimdeki gibi bu butona tıklıyoruz.
    NOT : Kaydet / Yeniden Başlat butonuna tıkladıktan sonra Modem kendini resetliyor ve internet bağlantımız gidiyor bu butona bastıktan sonra bilgisayarımızı ve xbox'ı kapatalım 1.5-2 dakika kadar 2 dakika sonra tekrar xbox'ımızı açalım ve sorunsuz xbox live'ın keyfini çıkartalım !

Bütün işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiysek !!!

SONUÇ ;

Sorunsuz Xbox Live günleri sizi bekliyor.

Sorunuzu çözmenize yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LexisOrAlv -- 29 Ekim 2011; 12:56:32 >

• Mesaj karışmış biraz editledim.
  • Süper olmuş bence üst konu olmalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: .:BBR:.

Süper olmuş bence üst konu olmalı

Teşekkür ederim Üst konu olursa daha çok kişi faydalanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LexisOrAlv -- 26 Şubat 2011; 18:41:09 >
  • En sonunda yaptın demek
  • quote:

Orijinalden alıntı: By Asphyxia

En sonunda yaptın demek

Evet sonunda
  • mtu hatasını aİrties air6271 de bende alıyorum cok sey denedım olmadı..
    Bu yolu deneyecegım umarım bu sefer olur.mobil girdigim icin goremedım sabit ip almamıza gerek yok dımı .)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sodalayn

mtu hatasını aİrties air6271 de bende alıyorum cok sey denedım olmadı..
    Bu yolu deneyecegım umarım bu sefer olur.mobil girdigim icin goremedım sabit ip almamıza gerek yok dımı .)

xbox'a sabit ip vermeniz lazım oda resimli çok kolay anlatımlı şekilde konuda mevcut
  • airties modemlerde sıkıntısı olanlar bana ulaşsın sıkıntınızı dindirelim dostlarım :)
    Airties
    rt-205
    5450
    5050
    4450
    5020
    6270
    bu modemlerde anlatımım çözüme ulaşmıştır
    bunların dışında bir modeminiz var ve bağlanamıyorsanız problem değil yinede yardım ederim

Dipnot: gerekli fotoları buldum
    arkadaşlar aşağıdaki küçük anlatım ve gerekli fotolar ile yukarıda saydığım modemlerin tamamı liveye bağlanma sıkıntısından kurtulmuşlardır. Deneyiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Architecth

arkadaşlar mtu hatası şu dur airties modemlerde sorun yaşayanlar için söylüyorum bendeki 5450 airtiesin en iyi modemi '' diye biliyorum '' var ve cok sıkıntı cekmıstım sorunu halletmem şöyle oldu ilk önce modemin updatesi v2 iken airtiesin sitesinden v3 e yükselttim ve aşağıdaki resimlerdeki yönerge ile sorunumu hallettim.

ilk önce yukardaki mtu değerini böyle girdim yani xboxun istediği değer 1364 iken ben 1 tane ekledim :D

sonra dmz ayarını etkinleştirip xboxun aldıgı ipi ye yönlendirdim

ardından portları açtım

son olarak upnp yi devre dışı bıraktım
    ardından tümünü kaydettim ve modem kendisi resetledi ve intenet geldikten sonra denedim yine mtu hatası verdi xbox
    ve ben modemin bütün kablolarını çıkardım tekrar taktım denedim ve liveye girebildim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Architecth -- 26 Şubat 2011; 20:16:19 >

• Favorilere ekledim, çok soruluyor bu soru. Soran olursa yapıştırırız artık senin cevabı.
  • Biraz ezbere olmuş ve bazı adımlar gereksiz, ama işe yaradıysa sorun yok ;)
  • Sıkça karşılaşılan bir sorunu olabilecek en uygun şekilde anlatmışsınız, elinize sağlık.
  • @Architecth

DMZ kullandıktan sonra tekrar port açmaya gerek yok. Zaten DMZ o ip deki tüm portları açıyor. Xbox için güvenlik sorunu olacağı düşünülmüyor ama pc de çok riskli bir işlem DMZ Host.
  • zaten dmz i pc e etkinleştirmiyorum sadece xboxa verilen birşey xboxada herhangi bir zarar geleceğini zannetmiyorum :)
  • Onu anladım. Ek bilgi olarak söylemiştim. Yalnız işte dmz açtıktan sonra port açmaya gerek yok tekrar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sodalayn

mtu hatasını aİrties air6271 de bende alıyorum cok sey denedım olmadı..

AirTies 6271 ile sorun yaşamazsın çünkü ben de AirTies 6271 ile Live'a bağlanıyorum.
  • Ben de hep diyordum neden olmuyor diye Küçük bir ayrıntıyı atlamışım. Senin sayende düzelttim çok sağolasın
  • tşkler ama bu konunun aynısı vardı zaten
  • Resimli anlatım yoktu, ama dediğin gibi konunun çözümü forumda vardı. Ben de öyle çözmüştüm geçenlerde yeni modemle. ^_^
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemo0619

tşkler ama bu konunun aynısı vardı zaten

yinede güzel olmuş tşkler bende formlarda ki modaya uydum sadece. varmış yinemi bi konu gibisinden :))
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.