Şimdi Ara

Amerikan Hava Kuvvetlerinin yeni nesil tanker uçağı; Boeing KC-46A

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
9.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amerikan Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından düzenlenen yeni nesil tanker uçak ihalesi bir kez daha yapıldı ve yoğun lobi faaliyetleri gerçekleştiren Boeing, itiraz gelmediği takdirde projenin kazanan ismi olarak havada yakıt ikmali için kullanılan tanker uçaklarının yeni tedarikçisi olmaya hak kazandı. Üçüncü defa düzenlenen yarışmanın ilkini de Boeing kazanmış ancak daha sonra bu karar geçersiz kılınmıştı. İkinci defa düzenlenen yarışmayı ise Boeing'in rakibi Northrop-EADS kazanmıştı ancak araya giren Boeing, yukarıda da belirttiğimiz gibi yoğun lobi çalışmasıyla üçüncü kez yapılan seçimde bir kez daha kazanan taraf olmayı başardı. KC-X kod adıyla anılan yeni nesil tanker uçak projesi kapsamında Boeing, kullanımda olan KC-135 tanker uçaklarının yerini almak üzere 767-200LRF modelinden türettiği KC-46A kod adlı yeni tanker uçağından tam 179 adet sağlayacak.

alt="Amerikan Hava Kuvvetlerinin yeni nesil tanker uçağı; Boeing KC-46A"

Northrop-EADS kararı protesto etmediği takdirde ki şu an için edeceği yönünde bir sinyal bulunmuyor, hazırlık çalışmalarına hız vereceği belirtilen Boeing, planlanan yol haritasında şaşma olmadığı takdirde yeni nesil tanker uçakları için ilk teslimatı 2017'de yapmayı planlıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan KC-767A tanker uçağı ile benzerlikler taşıyan yeni nesil tanker uçağı, teknolojik anlamda havacılık endüstrisindeki ve savunma/güvenlik alanlarındaki en son yenilikleri de üzerinde barındıracak. Her biri  63,500 lbf (282 kN) gücünde iki adet Pratt & Whitney PW4062 motor ile donatılan KC-46A'nın maksimum sürati 570 mph yani saatte 917 Km olarak açıklanırken, düz uçuş sürati ise 851Km/saat olarak belirtiliyor. Uzunluğu 48.5 m, kanat açıklığı, 47.6 ve yüksekliği ise 15,8 metre olan yeni nesil tanker uçağının boş ağırlığı ise 82,400 kg. Maksimum yakıt kapasitesi 91,600 kg olan Boeing KC-46A'nın, en yüksek kalkış ağırlığı ise 186,880 kg. 12,200 km aralıksız uçabilen KC-46A'nın servis tavan irtifası ise 12,200 m.

alt="Amerikan Hava Kuvvetlerinin yeni nesil tanker uçağı; Boeing KC-46A"

Savunma ve havacılık teknolojilerinin geleceği açısından önemli olarak nitelendirilen bu proje ile ilgili olarak Boeing'in başkan, tepe yöneticisi ve sözücüsü Jim McNerney, "Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil tanker uçak projesini gerçekleştirmek ile şereflendirildik. Takımımız, 60 yıllık tanker uçak deneyimimizi, önümüzdeki on yıllarda hizet edecek yeni uçak için uygulamaya hazır..." dedi. Boeing Savunma, Havacılık ve Güvenlik CEO'su ise "...Yüzlerce Boeing çalışanı ve yetenek/değer açısından ilk çözümü sunacağımız yönündeki sözümüze sadık kalan endüstrideki binlerce takım arkadaşımız olmasaydı bu ödül mümkün olmazdı..." dedi. Konu hakkında yorum yapan isimlerden biri de Washington Valisi Chris Gregoire oldu ve konuşmasında, "Boeing ve yeni nesil tanker uçağın oluşturulmasında rol olacak Washington'daki 11,000 havacılık çalışanı için ne gündü ama. Açık, şeffaf sürecin sonunda Savunma Bakanlığı, başından beri söylediğimin - Boeing, ortdu ve vergi mükellefleri için en güvenlik, en maliyet odaklı tankeri dizayn etti- farkına vardı." dedi.

• İnceleme isteriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İhaleye fesat karışmış.
  • ya mukemmel
  • arkadaki F-35B'nin hastasıyım (battlefield 2 sağolsun)
  • orda doğup büyümek varmış
  • Süper ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwr

İnceleme isteriz

merhaba ben mesut çevik. bu videomuzda usaf ın yeni nesil tanker uçağı boeing kc-46 yı inceliceğiz. referans tasarımlara oranla daha sessiz olduğu gözlerden kaçmıyor. tüple çalışan bu yeni versiyonun daha az yaktığı ve tam bi f/p ürünü olduğu söyleniyor.
  • ne güzel memleketimiz türkiye varken boşverin amerikayı bu arada hep savaş için makine üretiyor america zaten onlar hep müslümanları eziyorlar hiçte özentim yok amerikaya neyse üretsinler bakalım bizim imanımızı bölebilecekler mi
  • Video incelemesi var mı Fiyat-performas paritesi uygun olursa Ps3 ü satar bunu alırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Banzai!

quote:

Orijinalden alıntı: cwr

İnceleme isteriz

merhaba ben mesut çevik. bu videomuzda usaf ın yeni nesil tanker uçağı boeing kc-46 yı inceliceğiz. referans tasarımlara oranla daha sessiz olduğu gözlerden kaçmıyor. tüple çalışan bu yeni versiyonun daha az yaktığı ve tam bi f/p ürünü olduğu söyleniyor.

Yahu gece gece beni kırdın Konu Dışı yorumlar yine hakimiyetini göstermiş. Şaka bir yana adamlar askeri alanda dünyada bir numara olmaya devam ediyorlar. Adamlarda mükemmel bir askeri teknoloji var.

• bir tankerin duyurusu neden bu forumda yapılır anlamak üç...
  • quote:

Orijinalden alıntı: K0rkunc

bir tankerin duyurusu neden bu forumda yapılır anlamak üç...

Amerikan Donanım Haberleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkayp -- 26 Şubat 2011; 2:48:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: srkayp

quote:

• sanırım forumdaki amerikan karşıtları ve amerikayı ezerizcilerin bakması gereken foto. acı gerçekler. amerika boşuna süper güç değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

quote:

quote:

• Konuya sakine girdim hepsini okudum ama sonra donanımhaber'de olduğumu fark ettim.

Alakayı çözemedim teşekkürler.
  • Bi Askeri tanker Uçağı İncelememiz Kalmıştı.Oda Oldu.tam Oldu.Bu Foruma N'oldu Anlamıyorum.Veri yolu ne bunun? O/C Uyumlumu Bu?Yada Thunderbolt Teknolojisine Yer Verilmiş mi?Niye gerginim bu Kadar Ben Yahu..
  • İyiymiş Beğendim..
  • quote:

quote:

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.