Şimdi Ara

GeForce GTX 550 Ti'nin teknik özellikleri netleşiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
4.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Çift grafik işlemcili GeForce GTX 590 modelini Pax East 2011 etkinliğinde tanıtacağı belirtilen Nvidia, yeni model hazırlıklarına devam ediyor. Firmanın orta segmentte GeForce GTS 450'nin yerine planladığı GeForce GTX 550 Ti modelinin teknik özellikleri netleşmeye başladı. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GF116-400 GPU'sundan güç alacağı belirtilen ekran kartının, 192x paralel işlem birimine (CUDA çekirdeği), 32x doku ünitesine, 24x ROP ve 192-bit bellek veri yolu desteğine sahip olacağı bildiriliyor.

Grafik işlem biriminin 900MHz'de çalışacağı belirtilen GeForce GTX 550 Ti modeline, 4100MHz'de görev yapan 1GB GDDR5 bellek eşlik edecek. Artan saat hızları ve 192-bit bellek veri yolu desteği sayesinde GeForce GTS 450'de 57.7GB/saniye olan bellek bant genişliği, GeForce GTX 550 Ti'de, 98.4GB/saniye olarak ifade ediliyor ki ciddi artış dikkatlerden kaçmıyor. Isıl tasarım gücünün 110 Watt olacağı belirtilen GeForce GTX 550 Ti, baskılı devre ve soğutucu tasarımı olarak GTS 450 ile benzer olacak.

Üreticiler tarafından özel tasarımlı örneklerinin CeBIT 2011 Fuarı'nda gösterilmesi beklenen GeForce GTX 550 Ti'nin resmi lansmanı içinse 15 Mart tarihi telaffuz ediliyor.

• GTX560 ı düşününce, bununda GTX460 fiyatına satılacağını öngörmek yanlış olmaz. Öyle olursa da almak ahmaklık olur.
  • müşavire katılıyorum ve ekliyorum; gereksiz kart...
  • Bitli mercimeğin bir kör alıcısı olurmuş, şöyle kendi hayatıma bakıyorumda ne kadar yersiz ve gereksiz şeyler almışımki, artık her ürünün bir alıcısının olacağını iyice idrak ettim.
  • Gtx460 192bitten daha iyi bir bant genişliğine ve daha iyi bir ısıl güç tasarımına sahip. Oc değerleride iyi olursa fiyatı kadar neden alınmasın? Alınmayacağı düşünülseydi zaten yapılmazdı. Alınabilirliği tabi ilk lanse edildiği tarihte ki kadar kötü olacak diye bir kaide yok.
  • Niye gereksiz olsun ki. Herkes muhteşem sistemler toplamıyor. PC oyunculuğu için 1440*900 veya 1680*1050 çözünürlükte her oyunu full ayarda açar bu ekran kartı. GTX 460'a görede üretim maliyetleri belli ki daha düşük. TDP değeri çok düşük. Yüksek wattlı psu sahibi olmayan normal oyuncular için fiyatıda, maliyeti gereği düşük olursa gayet çok tercih edilir. GTX 460 seviyelerinde bir kart olsun bence çok başarılı olur. Herkesi burada takılan arkadaşlar gibi GTX580 vb. kart alabilir olarak düşünmeyelim lütfen. İyi günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Die4WiN

Gtx460 192bitten daha iyi bir bant genişliğine ve daha iyi bir ısıl güç tasarımına sahip. Oc değerleride iyi olursa fiyatı kadar neden alınmasın? Alınmayacağı düşünülseydi zaten yapılmazdı. Alınabilirliği tabi ilk lanse edildiği tarihte ki kadar kötü olacak diye bir kaide yok.

gtx 460 192 bit'ten daha iyi değil aynı bant genişliğine sahip, güç tasarımını sallarsak, bu kart bant genişliği arttırılmış gts 450 gibi duruyor, nvdia'nın fiyat politikası gereği model no artınca fiyat %25 artıyor, o zaman fiyatı da gtx 460 1gb fiyatına yaklaşıyor, müşavirin yorumuna gelmiş oluyoruz... sonra ben gereksiz kart diye yorum yapıyorum... sanırım bu konu sonsuz loop haline dönüştü...
  • çıkış fiyatı ömrünü belirleyecek
  • Beyler aranızda feci derecede saçmalayanlar var. Kart 768 MB'lık GTX 460'ın altında bir yere konumlanmış eğer gözünüzü açıp teknik özelliklerine bakacak olursanız.

192 shaderlık kartı 336 shaderlık GTX 460la karşılaştıranlar titreyip kendilerine gelsinler bence. O zaman ben de GTX 460'ı 480 ile karşılaştırayım, daha adil olur o zaman.

Yurt dışından konuşursak 1 GB 460lar 180 dolardı en son. 768 olanlar 160 dolar olsa bu kart yurt dışında 150 dolardan girer, o da en fazla. Zaten 450 GTS'in yerine gelen bir kart.

Yeni 5xx serisinde GTX 480 performansına 570, 470 performansına 550 ile daha düşük fiyatlardan sahip olanlar olduğuna göre 768'lik GTX460 performansı için niye daha fazla para ödemek zorunda kalacağımıza birisi bana açıklarsa çok memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yerroner -- 24 Şubat 2011; 15:03:33 >
  • 5850 yerine 6850 çıkmış işte türkiyede gts450ler 250lira civarında olduğunu düşünürsek buda 300liraya çok yakın çıkacaktır..

300liradan Gtx460 192bit alınır bence..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

quote:

Gtx460 192bitten daha iyi bir bant genişliğine ve daha iyi bir ısıl güç tasarımına sahip. Oc değerleride iyi olursa fiyatı kadar neden alınmasın? Alınmayacağı düşünülseydi zaten yapılmazdı. Alınabilirliği tabi ilk lanse edildiği tarihte ki kadar kötü olacak diye bir kaide yok.

gtx 460 192 bit'ten daha iyi değil aynı bant genişliğine sahip, güç tasarımını sallarsak, bu kart bant genişliği arttırılmış gts 450 gibi duruyor, nvdia'nın fiyat politikası gereği model no artınca fiyat %25 artıyor, o zaman fiyatı da gtx 460 1gb fiyatına yaklaşıyor, müşavirin yorumuna gelmiş oluyoruz... sonra ben gereksiz kart diye yorum yapıyorum... sanırım bu konu sonsuz loop haline dönüştü...

Gtx460 tan iyi bir bant genişliğine sahip olması onu iyi yapmaz. onu iyi yapacak olan cuda ve rop sayılarıdır. Bunların sayısıda gtx460 tan düşük olduğu için ondan kötü bir karttır. Burda iyi okumama sonucu bir yanlış anlaman var. Bahsettiğim sadece gtx460 192bitten daha iyi bir bant genişliğine sahip olduğudur daha fazlası değil.Aranmana yada alınmanı gerektirecek bir durum yok.

• 192bitlik kartta nasıl 1GB bellek olacak? Daha önceleri bunun sorun sorun çıkaracağı için koyulmadığını okumuştuk. Ayrıca 900Mhz'e dayanmış GPU'da nedir öyle? 450deki kapalı birimlerin açılması ve bu hızlarla 450+%20-25 civarı olması beklenebilir. Bu durumda 5770 +%15 olur ki fiyat olarak ne konumda olacağını merak ediyorum.

Daha önce TPU'da yer alan bir 450 yazısından:

quote:

It helps NVIDIA to increase its GPU yields. This also leaves NVIDIA with the option to create a more powerful "GTS 455" SKU at a later time, that has a 192-bit GDDR5 memory interface, with likely 768 MB or 1536 MB of memory.

Bu kart büyük ihtimalle TPUnun öngördüğü 455 isimli model olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 24 Şubat 2011; 15:38:23 >
  • quote:

quote:

quote:

Gtx460 tan iyi bir bant genişliğine sahip olması onu iyi yapmaz. onu iyi yapacak olan cuda ve rop sayılarıdır. Bunların sayısıda gtx460 tan düşük olduğu için ondan kötü bir karttır. Burda iyi okumama sonucu bir yanlış anlaman var. Bahsettiğim sadece gtx460 192bitten daha iyi bir bant genişliğine sahip olduğudur daha fazlası değil.Aranmana yada alınmanı gerektirecek bir durum yok.

hala 460 tan iyi bant genişliği diyorsun, bu bile yanlış, ben nerede 460 tan iyi kart yazmışım bak bakalım yukarıya, yanlış anlama konusunda haklısın ama kim yanlış anlamış bir yukardaki yorumuna bak; gtx 460tan iyi kart sanmışsın...

ne aranacağım ne alınacağım onu da ben anlamadım, ezik değilim, tarzım bu...

edit: tek hatam fiyatı fazla tahmin etmiş 460 1gb a yakın düşünmüş olabilirim, bu konuda da nvidia'ya güveniyorum, affetmez kazıklar, 15 mart'ta görürüz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURK SITH -- 24 Şubat 2011; 15:46:25 >

• GTX takısını da ayağa düşürecekler bu gidişle
  • quote:

quote:

quote:

quote:

hala 460 tan iyi bant genişliği diyorsun, bu bile yanlış, ben nerede 460 tan iyi kart yazmışım bak bakalım yukarıya, yanlış anlama konusunda haklısın ama kim yanlış anlamış bir yukardaki yorumuna bak; gtx 460tan iyi kart sanmışsın...

edit: tek hatam fiyatı fazla tahmin etmiş 460 1gb a yakın düşünmüş olabilirim, bu konuda da nvidia'ya güveniyorum, affetmez kazıklar, 15 mart'ta görürüz...

Haber de yazan 98 gbs daha iyi bir değer değil mi gtx460 192 bitten. Onun ki 86gbs civarı bir bellek bant genişliği var. Bu farkta belliki bellek frekansından.
    Burda yanlış olan ne ben hala anlamadım. Kartın gtx460 daha iyi bir kart dememiş olabilirsin ama öyle dediğimi sanarak yorum yapmışsın ve bende bunun üzerinde rop ve cuda birimlerinin sayısının düşük olduğu için bu kartın gtx460 tan kötü olduğunu söyledim. Sonuc olarak bellek bant genişliğinin yani sadece bunun gtx460 192bit ten daha düşük olduğunu belirtiyorum tekrar söylüyorm düşük.

http://www.legitreviews.com/article/1360/1/

Buradaki değerlerde gösteriyor memory bandwith olan kısımda gtx460 ın bant genişliğini. Üstte de 550ti nin ki yaziyor haberde.

Tarzın sorunlu ve yapıcı değil anlamaya calis veya anlamıyorsam düzgün bir şekilde anlatmaya calis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Die4WiN -- 24 Şubat 2011; 16:26:40 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Haber de yazan 98 gbs daha iyi bir değer değil mi gtx460 192 bitten. Onun ki 86gbs civarı bir bellek bant genişliği var. Bu farkta belliki bellek frekansından.
    Burda yanlış olan ne ben hala anlamadım. Kartın gtx460 daha iyi bir kart dememiş olabilirsin ama öyle dediğimi sanarak yorum yapmışsın ve bende bunun üzerinde rop ve cuda birimlerinin sayısının düşük olduğu için bu kartın gtx460 tan kötü olduğunu söyledim. Sonuc olarak bellek bant genişliğinin yani sadece bunun gtx460 192bit ten daha düşük olduğunu belirtiyorum tekrar söylüyorm düşük.

http://www.legitreviews.com/article/1360/1/

Buradaki değerlerde gösteriyor memory bandwith olan kısımda gtx460 ın bant genişliğini. Üstte de 550ti nin ki yaziyor haberde.

Tarzın sorunlu ve yapıcı değil anlamaya calis veya anlamıyorsam düzgün bir şekilde anlatmaya calis.

Karşılıklı yanlış anladık birbirimizin yazdıklarını, nvidia gt 430 dan sonra bir fail daha kart çıkartıyor, nvidia'yı aşağılama fırsatımın içine ettin diyeceğim; tarzın sorunlu diyeceksin...

Tarzım bu, kusura bakma senin için değiştiremem (bak bu yapıcıydı, beni tarzım konusunda paradoxa sürüklüyorsun :)

• benim bilgidim 192 bit olursa 1 gb olamaz 192nin katı olması lazım önceki nvidia kartlar gibi, 256 bit veya 128 bit olması lazım 1 gb bellek için
  • Saat hızları artırılmış ve kullanılan gpu'bub kırpılmadığı bir GTS450 de diyebiliriz. Nvidia G400 serisinde başarısını düşük tuttu ve bir sonraki serinin daha başarılı görünmesini sağoladı genel olarak. G400 serisinde kırpılmayan gpu yoktu neredeyse. Ayrıca saat hızları da genel olarak düşüktü. G500 serisinde ise aynı yapıda olan gpu'lar daha iyi bir revizyonla kırpılmadan ve daha yüksek saat hızları ile kullanılıyor. Güzel taktik. Ancak bir sonraki seeri için daha sağlam işler gerekiyor ki bu da 28nm ile sağlanacak gibi.

GTX olarak adlandırılmasını ise anlayamadım. Belki de gpu'nun tam olarak kullanılması ile alakalıdır. Misal kırpılan birkaç gf114 gpu'su ile GTX560 ve GTS560 gibi kartlar gelebilir. Kırpılan gf116 gpu'su ile de GTS550 gibi bir kart sunulabilir. Tabi böyle bir durumda Nvidia'nın G500 serisinden çok ekmek yemek istediği sonucunu çıkarabiliriz. Heleki 28nm'ye geçiş süreci hâlâ muamma iken çok da tuhaf değil.

• bu kart gts455 diye planlanan kart
    gtx475 diye söylediler gtx560 ti olarak, gtx485 diye söylediler gtx580 olarak çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heatblast -- 24 Şubat 2011; 18:09:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeloAngelo

benim bilgidim 192 bit olursa 1 gb olamaz 192nin katı olması lazım önceki nvidia kartlar gibi, 256 bit veya 128 bit olması lazım 1 gb bellek için

Yanlış biliyosunuz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.