Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi
36 Cevap74316 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5524 Mesaj
24 Şubat 2011; 11:57:46 

Dün vergi sorgulaması yaparken internet vergi dairesinden eylül ayından trafik cezam olduğunu öğrendim...

Arkadaşıma cezaya itiraz epip edemeyeceğimi sordum. İtiraz edebileceğimi ve dilekçe içeriğini de kendisinin yazabileceğini söyledi . Kendisine teşekkür ederim.

Dilekçeyi bu sabah gittim SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE teslim ettim...

bilgilenmeniz açısından foruma koydum ...

24.02.2011
............ NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
SUNULMAK ÜZERE
............ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ ne

İTİRAZ EDEN : adınız soyadınız
(T.C. Kimlik No)
adres
Tel:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ : ............

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ : .............

İTİRAZ KONUSU : Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü`nün ............ .. tarih ............ .. seri sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALAR :

Açıklamalar :

1- ............ tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin; Karayolları Trafik Kanunu`na istinaden suç işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu ............ ... tarihli, toplam ............ -TL bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenmiş ve fakat tarafıma tebliğ edilmemiştir. 2011 yılı motorlu taşıtlar vergisini internet vergi dairesinden sorgularken, Bu trafik cezasından haberim olmuştur. Tarafıma herhangi bir tebliğ yapılmadığından işlenmiş olan suçun mahiyeti ile ilgili bir bilgimde yoktur. İnternet Vergi Dairesinden almış olduğum cezayla ilgili doküman Ek.1 de sunulmuştur.

2- Yukarıda bilgileri yazılı trafik ceza tutanağı, aracımın tescil plakasına göre............ tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve tarafıma tebliğ edilmemiştir. "Trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usuller ile kullanılacak belgeler hakkında yönetmelik için "tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar için yapılacaklar işlemler" başlıklı 10. maddesi;

"Karayolları trafik kanununun 116ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı tebligat kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Hükmünü amirdir.

Söz konusu madde hükmü gereğince, düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba yani tarafıma tebliğ edilmesi işlemine 7 (yedi) gün içinde başlanması gerekmektedir.

Ancak bu ceza tutanağı tarafıma tebliğ edilmemiştir. Tebligatın ilgili yönetmelik hükmüne göre yapılmadığı aşikârdır. Tutanak 07.09.2010 tarihinde düzenlenmiştir ve açık yönetmelik hükmüne göre tebligat işlemlerinin en geç 15.09.2010 tarihine kadar (tutanağın düzenlendiği tarihten sonraki 7.gün) yapılmış olması gerekirken, tutanağın tarafıma tebliğ edilmemesi usul ve yasaya aykırılık teşkil eder.

3- Öte yandan, Tutanağın düzenlendiği tarih aylar öncesi olmakla Anayasadan kaynaklanan savunma hakkım da kısıtlanmış bulunmaktadır.

Bu nedenle söz konusu Yönetmelikiçin 10/a. maddesi de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilmeyen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak Şişli 2. sulh ceza Mahkemesi`nin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar no.lu dosyasından verilen ve ekte sunduğum karar da itirazlarım doğrultusundadır.

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle;

İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden
adınız soyadınız

(T.C. Kimlik No)
adres
Tel:

Ekleri :

1- Söz konusu cezaya ilişkin internet vergi dairesinden almış olduğum doküman

2- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi`nin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar no.lu karar örneği.

3- ............ plakalı aracıma ait iki adet ruhsat fotokopisi.

4- Nüfus cüzdanı sureti.

müteferrik karar :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 5 Ocak 2012; 23:33:03 >

SAMSUN_ATAKUM
(: uozqɐɹʇ ɹǝʎ ɹǝɥ züp sɹǝʇ ǝzıq

4324 Mesaj
24 Şubat 2011; 17:49:19 

Hemen kaydettim. Bu ülkede elbet bir gün ihtiyaç duyarım. Gerçi işe yarar mı yaramaz mı orası bilinmez ama umut işte.

Teşekkürler

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1584 Mesaj
24 Şubat 2011; 18:01:49 

Bende kaydettim..

3 hafta önce EDS li bir trafik ışığında beklerken arkamdan ambulans gelmişti. Bende mecbur geçmek zorunda kalmıştım ama aklım sürekli "ya ceza gelirse" de takılıp kaldı. Henüz birşey yok umarım olmazda

Opel Corsa D 1.4/AT Twinport Enjoy

3075 Mesaj
24 Şubat 2011; 19:13:05 

paylaşım için teşekkür ederim ama benim bildiğimce adet yerini bulsun diye itiraz yolu açık ama iptal olmuyor..

6370 Mesaj
24 Şubat 2011; 19:23:14 

Bence postacinin isguzarligina gelmis. Bazen oluyor boyle seyler. Postacilar adresi bulamazsa ya da sizi adreste bulamazsa belgeyi muhtarliga teslim eder. Bence once muhtarliga gidip belge gelmis mi diye kontrol etseniz daha iyi olurdu. Cunku teblig edilmemis olmasi dusuk bir ihtimal.

Bu arada merakimdan soruyorum : bu tur bir dava acmak ve sonuclanana kadarki surecte ne kadar masrafiniz oluyor ve bunu kim karsiliyor? Avukata-mahkemeye gidip gelme ve harcanan zamanin is gucu kaybini da hesaba katarsaniz zararda olma ihtimaliniz yuksek gibi geliyor bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

9115 Mesaj
24 Şubat 2011; 20:16:21 

quote:

Orijinalden alıntı: maniavolkan

Bende kaydettim..

3 hafta önce EDS li bir trafik ışığında beklerken arkamdan ambulans gelmişti. Bende mecbur geçmek zorunda kalmıştım ama aklım sürekli "ya ceza gelirse" de takılıp kaldı. Henüz birşey yok umarım olmazda

o kayıtlar otomatik olarak sisteme düşüyor, daha sonra memurlar görüntüyü inceleyip gönderiyorlar, ceza çıkacağını sanmıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyarif -- 24 Şubat 2011; 20:17:29 >

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

5524 Mesaj
24 Şubat 2011; 20:40:38 

mahkeme masrafı yok..birini dava etmiyorum verilen cezaya itiraz ediyorum .. şu ana kadar para vermedim

muhtarlığa bıraksa bile benim haberim yok.. gelişme olur ise olumlu yada olumsuz burdan haberleşiriz :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 22 Mart 2011; 10:35:56 >

SAMSUN_ATAKUM

75 Mesaj
1 Mart 2011; 20:45:10 

Merhabalar, bende benzer bir durumda kaldım. Sizin durumla ilgili bir gelişme var mı?

1287 Mesaj
1 Mart 2011; 21:05:45 

Pek sonuç çıkacağını sanmıyorum. 10 başvurudan 1'inde ceza iptali sağlayabildim aşağı yukarı. Hele şu an Sulh Ceza Mahkemelerindeki iş yükünün inanılmaz arttığınıda hesaba katarsak çoğu zaman dilekçeleriniz okunmadan reddedilecektir kanaatindeyim. Tabii şansını denemek isteyenler deneyebilir.

18966 Mesaj
1 Mart 2011; 22:05:51 

Teşekkür ederim arkadaşım, bu dilekçe örneği çok iyi oldu. Yazıyı biraz düzelttim ve dosyalarıma kaydettim.

quote:

............ NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE SUNULMAK ÜZERE
............ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN : (adınız soyadınız) (T.C. Kimlik No)
Adres:
Tel:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ : ...........
İTİRAZ KONUSU : Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü`nün ../../.... tarih .............. seri sıra sayılı trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALAR :

1- .............. tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin Karayolları Trafik Kanununa istinaden suç işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu ............ tarihli, toplam .......- TL bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenmiş ancak tarafıma tebliğ edilmemiştir. 2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisini İnternet Vergi Dairesinden sorgularken sözkonusu trafik cezasından haberim olmuştur. Tarafıma herhangi bir tebliğ yapılmadığından ötürü işlenmiş olan suçun mahiyeti ile ilgili bir bilgim de yoktur. İnternet Vergi Dairesinden almış olduğum ceza ile ilgili doküman Ek 1'de sunulmuştur.

2- Yukarıda bilgileri yazılı trafik ceza tutanağı, aracımın tescil plakasına göre ............... tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve tarafıma tebliğ edilmemiştir. "Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelik'in "Tescil Plakasına Göre Düzenlenen Tutanaklar İçin Yapılacak İşlemler" başlıklı 10. Maddesi;

"Karayolları Trafik Kanununun 116. Maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı tebligat kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir."

hükmünü amirdir.

Söz konusu madde hükmü gereğince, düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba - yani tarafıma - tebliğ edilmesi işlemine 7 (yedi) gün içinde başlanması gerekmektedir.

Ne var ki bu ceza tutanağı tarafıma tebliğ edilmemiştir. Tebligatın ilgili yönetmelik hükmüne göre yapılmadığı aşikârdır. Tutanak ............... tarihinde düzenlenmiştir ve açık yönetmelik hükmüne göre tebligat işlemlerinin en geç .............. tarihine kadar (tutanağın düzenlendiği tarihten sonraki 7. gün) yapılmış olması gerekirken, tutanağın tarafıma tebliğ edilmemesi usul ve yasaya aykırılık teşkil etmektedir.

3- Öte yandan, tutanağın düzenlendiği tarih aylar öncesi olmakla Anayasadan kaynaklanan savunma hakkım da kısıtlanmış bulunmaktadır.

Bu nedenle söz konusu Yönetmeliğin 10/a. maddesi de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilmeyen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesinin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar sayılı dosyasından verilen ve ekte sunduğum karar da itirazlarım doğrultusundadır.

İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini arz ederim.

İtiraz Eden: (adınız ve soyadınız) (T.C. Kimlik No)
Adres
Tel:

Ekleri :

2- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesinin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar sayılı karar örneği.
3- .......... plakalı aracıma ait iki adet ruhsat fotokopisi.
4- Nüfus cüzdanı sureti.

8760 Mesaj
2 Mart 2011; 14:19:09 

Paylaşım için teşekkürler kayıt ettim......

2013 VW Golf 1.6 Tdi 105 Ps Manuel Highline + Panoromik sunroof + U led adaptif bi xenon + Refleks gümüş
Eski aracım 2012 İnsignia 1.4 turbo edition elegance+beyaz+sunroof paketi BEYAZ İNCİ -- 2010 astra h 1.3 cdti
Aldanma zenginliğine bir kıvılcım yeter, aldanma güzelliğine bir sivilce yeter!...
When the lamp is turned off, all women get beauty.

5524 Mesaj
22 Mart 2011; 10:24:38 

eveet dün eve tebligat geldi

samsun 5.sulh ceza mahkemesi

duruşma tarihi :06.05.2011
saat : 09:00

ihtar: tebliğe rağmen yapılacak duruşmaya gelmediğiniz takdirde yokluğunuzda karar verileceği tebliğ ve ihtar olunur.

...........................

Adliyedeki arkadaşımla görüştüm gitmem gerekmediğini ellerinde delil var ise (resim vs) zaten ben gitsem bile bunun birşey değiştirmeyeceğini zaten delil yok ise leyhime karar verileceğini söyledi. Gitsemmi gitmesemmi şeklinde kararsız kaldım.

mahkeme masrafını sordum.Sonuç ne olursa olsun tarafıma hiçbir külfeti olmayacağını söyledi .. Bilginize ....

SAMSUN_ATAKUM

7654 Mesaj
22 Mart 2011; 10:33:33 

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Merakımdan soruyorum,cezanın içeriği neydi? Hangi sebeple bu cezayı yemiş olabileceğinizi biliyor musunuz?
Yoksa Ben bir şey yapmadım bilmiyorum ki neye yazdılar durumu mu ?

'02 Corsa 1.8 GSI-Corsa Ç.
Xmax 250 ABS

1440 Mesaj
22 Mart 2011; 10:41:23 

bu iyi oldu habire arkadan yazıyorlar, kolaysa durdurupta yazsalarya

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

5524 Mesaj
22 Mart 2011; 10:42:42 

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Merakımdan soruyorum,cezanın içeriği neydi? Hangi sebeple bu cezayı yemiş olabileceğinizi biliyor musunuz?

Hangi sebeple olduğunu bilmiyorum faizle beraber 140 küsür lira rakama göre %99 kırmızı ışıktır..
Kırmızı ışıkta geçmişte olabilirim hatırlamıyorum bilmiyorum.

Benim itirazım şu ki yollanan tebligat elime ulaşmadı ve öğrendiğim zaman faiz çoktan işlemeye başlamıştı.. Haberdar olsam erken ödeme indiriminden faydalanabilirdim ve eğer gerçekten ortada bir ihlal var ise zaten öderdim...Ben şimdi hatırlamadığım bilmediğim bir cezaya bide faiz bindirmişler ona itiraz ediyorum...

Eğer ki gerçekten bir trafik ihlali var ve bunu istpatlarlar ise hiç olmazsa faizleri silinir diye itiraz ettim ..Kenarda duran bir ekip arabası yaptığım ihlali resimlemeden arkamdan ceza yazmış ise ceza silinir diye de umut ediyorum..Bakalım hayırlısı

///////////////////////////////////

edit : mahmekeden geldim.. Tebligatın gönderilmiş olduğu.. mahalle muhtarının bize ulaştırmadığını kırmızı ışık ihlalinin kesinleştiğini ve bu durumda itiraz hakkımın olmadığını belirterek hakim itirazımı reddetdi ...bilginize ...

o muhtarın ben ta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 6 Mayıs 2011; 11:44:37 >

SAMSUN_ATAKUM

133 Mesaj
17 Ağustos 2011; 1:35:51 

quote:

Orijinalden alıntı: nihat1551

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Hangi sebeple olduğunu bilmiyorum faizle beraber 140 küsür lira rakama göre %99 kırmızı ışıktır..
Kırmızı ışıkta geçmişte olabilirim hatırlamıyorum bilmiyorum.

Benim itirazım şu ki yollanan tebligat elime ulaşmadı ve öğrendiğim zaman faiz çoktan işlemeye başlamıştı.. Haberdar olsam erken ödeme indiriminden faydalanabilirdim ve eğer gerçekten ortada bir ihlal var ise zaten öderdim...Ben şimdi hatırlamadığım bilmediğim bir cezaya bide faiz bindirmişler ona itiraz ediyorum...

Eğer ki gerçekten bir trafik ihlali var ve bunu istpatlarlar ise hiç olmazsa faizleri silinir diye itiraz ettim ..Kenarda duran bir ekip arabası yaptığım ihlali resimlemeden arkamdan ceza yazmış ise ceza silinir diye de umut ediyorum..Bakalım hayırlısı

///////////////////////////////////

edit : mahmekeden geldim.. Tebligatın gönderilmiş olduğu.. mahalle muhtarının bize ulaştırmadığını kırmızı ışık ihlalinin kesinleştiğini ve bu durumda itiraz hakkımın olmadığını belirterek hakim itirazımı reddetdi ...bilginize ...

o muhtarın ben ta

bende şu an aynı durumdayım 2009 nisanında ceza kesilmiş sözde 2010 eylülünde bana tebliğ edilmiş. "ama ben o sıra askerdeyim." evdekilere soruyorum böyle bi ceza gelmedi diyorlar bende senin gibi itiraz etmeyi düşünüyordum ama bişey çıkmayacak gibi duruyor. :(

5524 Mesaj
17 Ağustos 2011; 9:36:40 

olsun yinede itiraz et... ispat edemezlerse iptal olur.

SAMSUN_ATAKUM

344 Mesaj
17 Ağustos 2011; 10:33:17 

Bende temmuz ayında ceza yedim hızdan, polis plakayı yanlış yazmış ama ödedikten sonra farkettim.
sizce itiraz etsem bişey çıkarmı arkadaşlar?

9115 Mesaj
17 Ağustos 2011; 11:13:07 

quote:

olsun yinede itiraz et... ispat edemezlerse iptal olur.

27 Mart 2010 tarihli mesajımdır; cezayı kesmelerine itirazım yok ama 7 aylık faizi tamamen haksız yere yedim, ceza adresimiz olmasına rağmen tebliğ edilmedi

quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

sadece ilk çıkan sistemler sadece hız ölçüyordu, günümüzdeki hız ölçme radarlarının hepsi kameralı, bazısı gece görüşlü bazısı değil, ama kamera artık hepsinde var olmak zorunda, rüşvete karşı bir önlem bu, ben uzun yolda girmiştim, çevirmeye 300 metre kala köy yoluna döndüm farlar falan yanıyordu ellerinde de "ilgilendikleri" başka araç yoktu.

20.08.2008'de girdim radara, ondan sonra webden hep sorgu yaptım, ocak 2009'da webden vergi ödedim yine ceza görünmüyordu, mart 2009'da bakktığımda ise 237 lira ceza 82,95 7 aylık faiz vardı.

gittik maliyeye, polisin elindeki tek veri plaka, ruhsattaki adres 15 yıldır oturduğumuz evin adresi, 15 yıldır, tüm seçimlerde orada oy kullandık, ikâmetgâhımız da (ulan ne zor kelimeymiş) 15 yıldır o adreste. ancak ne hikmetse maliyedeki en derin içten sevgilerimi gönderdiğim memurlarımız bizim ondan bir önceki evimize göndermişler cezayı, muhtar da burada bulunmamaktadır diye imzalamış, cezanın kesildiği bölge karakolunun camındaki 1 kağıtta 1 ay liste asılı kalmış ve ondan sonra tebliğ edilmiş saymışlar.

mahkemeye verecektik, ancak avukat astarı yüzünden pahalı olur gerek yok dedi, paşa paşa ödedik,

maliyeye gittik adres düzelttirmeye, plakadan girdiler şimdiki adres, plakadaki araç sahibi (babam) olarak girdiler şimdiki adres, vergi kimlik no tc kimlik no falan filan hepsi şimdiki adres çıkıyor gel de çıldırma...

burası türkiye demekten başka yapabilecek bişey yoktu...

ama o ceza mutlaka bir gün gelir

büyükşehirlerde polisler her aracı durdurmadığından çok fazla araç da radara girdiğinden çevirmedikleri araca ceza yazmıyorlardı, kuzenim defalarca girdim ben radara çevirmeye girmeden çıktım hiç ceza gelmedi demişti bana ben de ona güvenmiştim, ama uzun yolda tek tük aracın geçtiği yerde malesef hemen yazıyorlar

http://forum.donanimhaber.com/m_38685368/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyarif -- 17 Ağustos 2011; 11:15:44 >

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

381 Mesaj
30 Mayıs 2012; 17:54:48 

nerede okuduğumu şu an tam hatırlamıyorum ama okuduğuma göre mahkemeye başvurunca ödeme süresi donduruluyor ve cezaya faiz işlemiyordu.
ancak bugün gib'in internet sitesinden baktığımda faiz işlediğini gördüm.
gib danışma hattını aradım, ödeme süresinin dondurulmasının söz konusu olmadığını söylediler.
bu cezayı faiziyle ödeyeceksek mahkemenin uzaması bize giriyor demektir. yok mudur bunun bir yolu?
teşekkürler.

Hyundai Elantra Prime Plus Otm (2011/2012) (BRC)
Chevrolet Aveo Classic HB 1.4 Otm (2011) (BRC)

2488 Mesaj
30 Mayıs 2012; 18:01:55 

Ceza yazıldıktan ortalama ne kadar süre sonra internete düşüyor ceza?

2011 Ford Fiesta Titanyum X Paket 1.4

6620 Mesaj
30 Mayıs 2012; 18:14:17 

güzel konu,üstte kalmasında fayda var.

Engelli araçları (alım,satım,uygunluk vs) hakkındaki her türlü sorunuzu özel mesaj yolu ile sorabilirsiniz...

...Jack_Daniel's...
...more Jack_ Daniel's...
...even more Jack_Daniel's and even more Jack_Daniel's...

655 Mesaj
26 Haziran 2012; 15:23:53 

2006 Yılında O zamanki aracıma Kesilmiş Park cezasının, tarafıma bir şekilde tebliğ edilmemişti. 2009 yılının Ocak ayında o aracımı sattım ve vergi dairesinden satışın gerçekleşebilmesi için de borcu yoktur kağıdını da aldım.
Fakat 2012 yılının başında tarafıma vergi borcum olduğuna dair yazı geldi ve Vergi dairesinden sorgulattığımda, 255 Tl'lik borcun şu an faiziyle birlikte 788 Tl olduğunu öğrendim. Bu nasıl bir ceza uygulaması anlayamıyorum. Devletin kendi sistemsizliğini benim ödememi istiyor. Vergi dairesi herhangi bir itiraz hakkımın da bulunmadığını söyledi. Paşa paşa ödeyeceğiz yani.
Herkes dikkat etsin. Devletin eli cebimizde!!

Sheer Driving Pleasure

1091 Mesaj
28 Haziran 2012; 1:18:20 

Ufak bir hatirlatma artık eskisi gibi 7 günlük tebliğ süresini hakimler dikkate almıyor. Yine mahkemeye gidin verin dilekçenizi ama haklı sebebiniz yoksa sirf süreden dolayi cezaniz silinmez ben 4 ay önce ceza yedim ankarada hala tebligat bekliyorum gelecekte itiraz edeceğim. Tebligatsiz itirazlarida hakimler pek dikkate almıyormus. Aylardır dosyada duruyor resimler fotokopiler. Ama yıkmak yok :)

17 Mesaj
2 Ağustos 2012; 14:26:51 

itirazdan sonuç alabilen oldumu.2009 ceza almışım 2012 de haberim oluyor.700 tl olmuş ceza.

her neyse

17 Mesaj
2 Ağustos 2012; 14:29:45 

mahkemeye itiraz edip sonuç alabilen oldumu.2009 daki cezadan yeni haberdar oldum.

her neyse

35 Mesaj
3 Ağustos 2012; 21:24:39 

tebligat elinize 1 haftadan daha uzun sürede ulaştıysa itiraz edip iptal hakkınız var. kanunlara göre 1 hafta içerisinde teslim edilmeyen cezalar hükmünü kaybeder.

Ev araba alınır satılır

40 Mesaj
7 Ağustos 2012; 15:22:28 

selam aleykum bugün elime 23.07.2012 tarihinde kırmızı ışık ihlali yapmış olarak araç plaka ma ceza kesilmiş ama ogun ve o saat te iş yerindeydim motorda yanımdaydı itiraz dilekçesi doldurcamda ama nasıl doldurayım bilemiyorum acaba yardım edebilrimisiniz

442 Mesaj
17 Ağustos 2012; 14:00:20 

quote:

Dün vergi sorgulaması yaparken internet vergi dairesinden eylül ayından trafik cezam olduğunu öğrendim...

Arkadaşıma cezaya itiraz epip edemeyeceğimi sordum. İtiraz edebileceğimi ve dilekçe içeriğini de kendisinin yazabileceğini söyledi . Kendisine teşekkür ederim.

Dilekçeyi bu sabah gittim SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE teslim ettim...

bilgilenmeniz açısından foruma koydum ...

24.02.2011
............ NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
SUNULMAK ÜZERE
............ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ ne

İTİRAZ EDEN : adınız soyadınız
(T.C. Kimlik No)
adres
Tel:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ : ............

İTİRAZ KONUSU : Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü`nün ............ .. tarih ............ .. seri sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALAR :

Açıklamalar :

1- ............ tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin; Karayolları Trafik Kanunu`na istinaden suç işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu ............ ... tarihli, toplam ............ -TL bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenmiş ve fakat tarafıma tebliğ edilmemiştir. 2011 yılı motorlu taşıtlar vergisini internet vergi dairesinden sorgularken, Bu trafik cezasından haberim olmuştur. Tarafıma herhangi bir tebliğ yapılmadığından işlenmiş olan suçun mahiyeti ile ilgili bir bilgimde yoktur. İnternet Vergi Dairesinden almış olduğum cezayla ilgili doküman Ek.1 de sunulmuştur.

2- Yukarıda bilgileri yazılı trafik ceza tutanağı, aracımın tescil plakasına göre............ tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve tarafıma tebliğ edilmemiştir. "Trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usuller ile kullanılacak belgeler hakkında yönetmelik için "tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar için yapılacaklar işlemler" başlıklı 10. maddesi;

"Karayolları trafik kanununun 116ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı tebligat kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Hükmünü amirdir.

Söz konusu madde hükmü gereğince, düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba yani tarafıma tebliğ edilmesi işlemine 7 (yedi) gün içinde başlanması gerekmektedir.

Ancak bu ceza tutanağı tarafıma tebliğ edilmemiştir. Tebligatın ilgili yönetmelik hükmüne göre yapılmadığı aşikârdır. Tutanak 07.09.2010 tarihinde düzenlenmiştir ve açık yönetmelik hükmüne göre tebligat işlemlerinin en geç 15.09.2010 tarihine kadar (tutanağın düzenlendiği tarihten sonraki 7.gün) yapılmış olması gerekirken, tutanağın tarafıma tebliğ edilmemesi usul ve yasaya aykırılık teşkil eder.

3- Öte yandan, Tutanağın düzenlendiği tarih aylar öncesi olmakla Anayasadan kaynaklanan savunma hakkım da kısıtlanmış bulunmaktadır.

Bu nedenle söz konusu Yönetmelikiçin 10/a. maddesi de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilmeyen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak Şişli 2. sulh ceza Mahkemesi`nin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar no.lu dosyasından verilen ve ekte sunduğum karar da itirazlarım doğrultusundadır.

İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden
adınız soyadınız

(T.C. Kimlik No)
adres
Tel:

Ekleri :

2- Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi`nin 05.02.2007 tarihli, 2007/779 müteferrik karar no.lu karar örneği.

3- ............ plakalı aracıma ait iki adet ruhsat fotokopisi.

4- Nüfus cüzdanı sureti.

müteferrik karar :

Çok teşekkürler. Büyük hizmet

43 Mesaj
10 Aralık 2012; 13:23:28 

Tüm Donanım haber uyelerine selamlar. Sanırım aranızdaki en karışık hikaye bende. 01.09.2011 tarihinde 51/2b maddesinden izmir mrkezde 290 tl ceza yazılıyor plakama. 28.08.2011 tarihinde evimi taşıdığımı nufüs dairesine 15.10.2011 tarihinde bildiriyorum. Dolayısıyla tebligat eski adresime ve muhtara gidiyor , böylece durumdan haberdar olmuyorum. Aracı mart 2012 de borcu yoktur belgesi alarak sattım. Ve geçeen hafta vergi dairesinden yazı geldi. Vergi dairesindeki araştırmalarımdan cezanın 18.05.2012 tarihinde Tahakkuk edildiğini buldum. Hadi buyrun buradan yakın. Faiziyle birlikte ceza toplamı 464TL.

Hukuk devleti diye bağıran siyasetçilerin , ülkenin hukukunu savcılık sınavında üçkağıtçılık karıştıranlara bıraktıklarından memleket ne halde. Arkadaş e-devlet diyorsun haftada bir ziyaret ederim , hiçbir uyarı karşıma çıkmadı. Altyapı yok e-devlet var. Bu konuda facede ve sosyal medyada grup kurulmalı ve mücadele edilmeli.

SAYGILARIMLA

2 Mesaj
11 Aralık 2012; 22:49:22 

Slm. Alyk.
2 sene önce 1 haftalik tatilimde, benide durdurdular radara girdiniz diye. Dedim, mümkünati yok 10 km öteden basladilar sellektörle uyarmaya zaten yavas gidiyorum. uzatmayayim itiraz ettim, memur bey kendinden emin bi sekilde hay hay dedi radar arabasini cagirdilar. Oturdum koltuga memur bey bizim gecis saatimizi yanlis yazmis yarim saat o görüntüyü aradilar birrr, ikincisi 90 lik yol 10 km tolerans dedi biz 112 ile girmisiz radara, ancaaaaaak radar araci hareketli oldugu icin, görüntüden ne arabanin rengi, ne markasi, ne icinde kac kisi oldugu ve nede plakasi okunuyor. Dedim ki bumu deliliniz. Evet dediler, memur arkadas okudu yazdi plakanizi, dedim, ya öndeki arabayi cekti onu kacirinca benim arabada benziyor diye onun yerine beni yazdiysa. Dedi olurmu öyle sey. arti memura ilaveten, siz araba kullaniyordunuz yani olayi görmediniz, yani memur arkadasiniz tek basina sahit oldu ve yazdi bizim hizli gitmemize öylemi? evet öyle dedi. Ama dedim biz iki kisiyiz hizli gitmedik diyen, yani ceza yazsaniz mahkemeye versem ikiye bir, mahkeme kimi hakli bulur? hasili kelam yirttik cezadan. Görüntüleri takip edip yazan memur bey, okuma gözlügü takiyordu, yasi baya ilerlemisti, en entersanida onu hic unutmayacagim ekrana belliki günes vuruyo, iyi görebilmek icin ekranin üc yanini COKONAT kartonuyla kapatmislardi. Aslina bakarsaniz Türkiyede bazi polislerimiz, hem savci, hem hakim, hemde cellatlik yapiyor. Bakin kesinlikle aman devlete aykirilik yapiyor gibi anlasilmasin, ancak bi is yapilacaksa dogru düzgün yapilmali, eger hukuk devleti diyorsaniz tam anlamiyla uygulanmali yoksa komik oluyor. Eskiden daha berbatti hatirliyorum, hatali sollama yaptiniz radara girdiniz, radar nerde yol kenarindaki coban kiligindaki polis memuru telsizle bildirdi (?) yahu tamamda oda onsan oda hata yapabilir. Radar aletlerinin ayarlari dogrumu? Almanyada arkadasin basindan gecen olay, burada yere sabit dikilmis radarlar var, cocugun fotografini cekmisler atiyorum 60 lik yolda 80 ile, ondan bile yirtti. Avukati itiraz etmis dilekcede yazdigi su, arac sürücüsü hizli gitmedigini beyan ediyor, bu baglamda o karayolunda bulunan bütün radarlarin tekrar teknik kontrolden gecirilmesini.... ardindan gelen mektuptada aynen su yaziyor ki bende gördüm, Makinadaki yanlisliktan dolayi özür diler iyi günler dileriz. Avukat uyanik o yolda 10 adet radar var hepsinin teknik kontrolü bakimi demek hic yoktan 10000 € ila 20000 € arasi masraf devlete, orada kesecekler 50-60€ ceza... Yani demem oki. Herkez kurallara harfiyyen uyarsa hic bir problem kalmaz. (Sonunda mutlaka sosyal bir mesaj vermem lazimdi. )

809 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
unalb01370
28 Aralık 2012; 13:19:58 

tutanak tarihi 24.05.2012
tebliğ tarihi : 09.07.2012

bununla ilgili itirazım kabul gorurmu? aracım 14 plaka bolu vergi dairesine kayıtlı. kendim adanada yaşıyorum.burda nereye başvurmam gerekiyor bunun için.

İntel Q9550 //Gigabyte x38-ds4 //Sapphire 4670 // Seagate 500gb Sata2//Patriot 2gb 800 Mhz// Samsung dvd-rw //Cooler Master rc-690 (650 watt)

87 Mesaj
5 Ocak 2013; 14:18:19 

Merhaba Arkadaşlar

Bana 25.12.2012 tarihinde Maliyeden Borçununuz Vardı Diye Bir Kagıt Geldi.

Maliye Gitigimde 6,5 Sene Önce Bir Ceza Kesmişler

206 tl faizi (412 tl) toplam 618 TL olmuş

ceza tarihi soylenene göre 09.10.2006 tarihinde plaka kesilmiş
evrağı sordum maliye evrakda isim geçiyormu diye
plaka keşilmiş dendi.

işin ilgiçi ben satış yaptım 27.06.2007 yılında noter sözleşmesi elimde

simdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor 6-7 yıl sonra ceza cıktı geldi karşıma

Yardımlarınız için simdiden Teşekkürler.

" İyi Ağaç Kolay Yetişmez; Rüzgar Ne Denli Güçlü Eserse, Ağaç da O Denli Sağlam Olur. "

1091 Mesaj
5 Ocak 2013; 15:13:33 

quote:

Orijinalden alıntı: unalb01370

tutanak tarihi 24.05.2012
tebliğ tarihi : 09.07.2012

bununla ilgili itirazım kabul gorurmu? aracım 14 plaka bolu vergi dairesine kayıtlı. kendim adanada yaşıyorum.burda nereye başvurmam gerekiyor bunun için.

Cezayi nerede yediniz bu onemli. Teblig suresinden dolayi cezayi iptal ettirmeyi dusunuyorsaniz bence gereksiz ve dusuk ihtimal ama neden olmasin belki hala bu nedenden dolayi ceza iptal eden hakim vardir.

Cezayi yediginiz yerin trafik mahkemesine yoksa sulh hukuk mahkemesine muracat edebilirsiniz.

385 Mesaj
8 Ocak 2013; 14:35:40 

selam arkadaslar.
23,02,2011 tarıhınde arabam cekıldı ve 66 kıralık parayı erken odedıgım ıcın 49 lıra odedım.
1 hafta önce baktım o tarıhte 16 lıralık ceza gözüküyor ve faizle 50 lıra cıvarı bırsey olmus.
bu cezaya nasıl ne sekılde ıtıraz edılmelı arkadaslar.

bana teblıg tarıhını ve evragını buldum. ne yapalım sızce?

http://www.gunlukkiralama.net
fair man

1259 Mesaj
8 Ocak 2013; 14:55:50 

Maşallah maşallah...Helal olsun devletin memuruna...Bütçedeki açığı kapatabilmek için cansiperane çabalıyor...

5 Mesaj
13 Şubat 2013; 20:19:29 

30.1.2013 tarihinde eşim (bayan)aracımızı diğer araçlar gibi yolun uygun yerine park edip Marketten aldığı alışveriş malzemelerini bagaja koyarken dönüş yapıp park etmek isteyen ancak o anda gelen polis aracının park etmek istemesinden dolayı park edemeyip sorun yaşayan bir minibüsün ileri geri gitmesi ve devamında başka bir yere park etmesinin arkasından.(eşimin beyanına göre)Hiç bir ikaz ve uyarı yapmadan araç üstünde anahtar ve içerisinde çocuklarla komşumuz bulunuyorken arabamızın plakasını çektiğini;eşimin bunun üzerine sinirlenip"neden arabamın plakasını ve resmini çekiyorsun "beyanına "yolu kapıyorsunuz ceza yazacağım" dediğini bunun üzerine de eşimin ben yolu kapatmıyorum burada park yapılmaz işareti yok ikaz etmiyorsun resim çekiyorsun hem sen de yolun diğer tarafındasın park etmişin uygulama yapmıyorsun haber vermeden ceza mı yazacaksın diyerek söylenmesine karşın ve arkasından arabaya binip kontağı çalıştıran eşime "bayan ruhsatınız ve evraklarınız"demiş.Eşim de nasıl olsa plakayı çekti diye düşünerek "ben haklıyım gidiyorum evrak vermiyorum sana "demiş bunun üzerine polis memuru "bayan uzatmayın herkes bize bakıyor binin arabanıza gidin "demiş.Arkasından 13.2.2013 de çektiği resim ekinde olmayan[font="Arial"] 77 tl +önce 47 tl yazılıp arkasından 166 tl ye cevrilmiş toplam 243 tl lik adisyonu iki imza ile muhtarlığa bırakmış.Ben gün içinde çalıştığımdan eşim ceza makbuzunu ve savaş baltalarını alarak Bağlı Bulunduğumuz Trafik Müdürlüğüne gitmiş ve durumu Müdür yardımcısına anlatmış.İlgili Mdr.Yrd."sizi ikaz etmesi lazımdı resim de yok dava açın ama sizin de evraklarınızı vermeniz lazımdı"(ama eşime herkes bize bakıyor hadi gidin "diyen de memur aynı bilgimiz olmadan sonradan cezayı yazan da aynı memur)
şimdi böyle bir durumda dava açarsak ibreti alem için bizim için olumlu neticeye ulaşabilir miyiz? 5 seneden sonra İlk defa başımıza geliyor http://img.donanimhaber.com/micons/m13.gifve milli oluyoruz biz trafikte inek diye tabir edilen 77 km yi geçmeyen sıkıcı bir sürücü aileyiz uzun lafın kısacası beyan ve fikirleriniz benim için çok önemli okuduğunuz için teşekkür ederim.
CEZA MAKBUZUNDA YAZILANLAR
araç ceza maddesi 57/1-e ve 47/1a
NOT:Evraklar istenildiğinde vermeyeceğini belirterek(bayan sürücü)araçla ayrılmak köşebaşı park yapmak, araçların dönüşünü engellemek,
köşe başı deiği yer ile aramızda yaklaşık 5 mt var ve anayolla aramızda da ayrıcana 1 mt ötemizde yaya kaldırımı var...Sallamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simsar_34 -- 14 Şubat 2013; 22:55:51 >

SİLGİNİZ KALEMİNİZDEN ÇABUK BİTİYORSA HATAYI FAZLA YAPIYORSUNUZ DEMEKTİR..!
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.345