Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (295. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 293294295296297
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Termostatik vana ile aynı anda aşırı ısınmanın ve fazla harcamanın önüne geçmiş olursunuz. Hedeflenen sıcaklığa ulaşan odalarda ki petekler kapalı olacağından kombinin ısıtıcağı su miktarı azalacaktır bu da doğal olarak daha az gaz sarfiyatı demektir. Havlupanın yanında koridordaki peteği de normal vana bırakabilirsiniz bu durumda 6 tane vana gerekiyor piyasanın tek gaz sensörlü olan Danfoss RA2000 serisi vana setini tercih ederseniz 6x40 TL= 240 TL tutar, bir alt sıvı sensörlü modeli tercih ederseniz 6x25 TL = 150 TL tutar. Piyasada en uygun aşağıdaki sitede satılmaktadır.

https://www.termostatikvana.com/termostatik-radyator-vanalari-termostatik-vana-setleri/listeleme/TtFJX9.LtGc=%7C

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 15 Kasım 2015; 13:01:20 >

• Zebza kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim açıklamanız için peki bu vanaları taktıktan sonra normal oda termostatı takmamıza gerek kalacak mı? birde bu vanaların hangisini tercih etmeliyiz köşe ve yatay köşe diyor o seçenekler bir anlam ifade ediyor mu
  • fthcicek kullanıcısına yanıt
    Evde sürekli birileri varsa oda termostatı şart değil, peteklerin yandan 15cm ve üzeri boşluk varsa yatay olanı tercih edin.
  • teşekkür ederim cevabınız için o zaman oda termostatı daha uygun gözüküyor bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthcicek

teşekkür ederim cevabınız için o zaman oda termostatı daha uygun gözüküyor bana

Bak gene
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    arkadaş cevap yazmış şimdi teşekkür mesajıda yazmamak olmazdı ayıp
  • Arkadaşlar selamlar.

Buderus gb062 kombiye servisi on/off termostat olmaz demişti. Kendi imalatım olan oda termostatını

bi arkadaşın kombisine taktım. Sorun yok çalışıyor. Takılan oda termostatı aşağıdaki linkte mevcuttur.

http://www.kablosuzodatermostati.xyz/

Buderus gb062 oda termostatı bağlantı yeri aşağıdaki resimde kırmızı daire içinde görülüyor.

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_talha -- 16 Kasım 2015; 16:48:55 >

• hasan_talha H kullanıcısına yanıt
    Foto için teşekkürler.
  • Ya bu termostat taktırmak neden bu kadar zor kaç tane elektrikçi ile görüştüm biz bunu yapamayız dediler biri eve geldi ben böyle termostat görmedim bunu bağlayamam demiş termostat elimde patladı taktıramadım 15 gündür :(

Kombi DD Neva Termostat General HT300 kablolu
  • stier_22 S kullanıcısına yanıt
    Ben dahil buradaki çoğu arkadaş termodtatlarını kendi bağladı.
    Önemli olan kombideki termostat girişini bilmek. Sonuçta çok özel birşey değilse iki tane uç bağlanacak.
    Kendiniz yapamaz mısınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Proxy1

Ben dahil buradaki çoğu arkadaş termodtatlarını kendi bağladı.
    Önemli olan kombideki termostat girişini bilmek. Sonuçta çok özel birşey değilse iki tane uç bağlanacak.
    Kendiniz yapamaz mısınız?

Keşke anlasam da takabilsem elim hiç yatkın değil zaten kombiyi açmak için falan aparat lazım güvenemem yani hayır burda çoğu kişi ya kendi bağlamış dediğiniz gibi ya da elektrikçi bağlamış bana böyle hünerli bir elektrikçi denk gelmedi koskoca beylikdüzünde
  • quote:

Orijinalden alıntı: stier_22

Ya bu termostat taktırmak neden bu kadar zor kaç tane elektrikçi ile görüştüm biz bunu yapamayız dediler biri eve geldi ben böyle termostat görmedim bunu bağlayamam demiş termostat elimde patladı taktıramadım 15 gündür :(

Kombi DD Neva Termostat General HT300 kablolu

http://odatermostati.org/termostat-u%C3%A7lar%C4%B1/dd-atron,nepto,neva-baglanti.pdf

http://odatermostati.org/termostat-u%C3%A7lar%C4%B1/HT-300-Y.pdf

buradan bakarak yapabilirsiniz

http://forum.donanimhaber.com/m_58544968/tm.htm bağlantı yaptıktan sonra kombinin parametre ayarlarından cihazı kombiye tanıtmanız gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akula06 -- 18 Kasım 2015; 15:07:30 >

• Merhaba Arkadaslar elimde sıfır Buderus RC10 Modülasyonlu oda termostatı bulunmaktadır.

Özellikleri

- Modülasyonlu

- Dijital LCD Ekran

- 5c - 35c Ayar Aralığı

- Kablolu Bağlantı

- Uyumlu olduğu modeller :

*GB042 *GB062 *GB072 *U052 *U062

Kombiyi alirken yaninda eklemislerdi, fakat kablosuz modelini aldigim icin kutusundan bile cikarmadim.ilgilenen arkadaslar Pm den yazabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Manuel aç kapa kablolu termostatlar hiçbir işe yaramıyor onlara termostat bile demek doğru değil boşuna alıp iade ile zaman kaybetmeyin.piyasada 30-60 liraya satılan çevirmeli olanlar Alacağınız termostat mutlaka dijital gostergeli termometreli olmalı

• en üst katta oturuyoruz.çatı boşluğuna beton üzerine izocam ne tavsiye edersiniz ?
    10cm 9.6m2 izocam cam yünü 40tl fiyat verdiler.
    sadece yatak odalarının olduğu kısma yapıcaz 50m2 civarı
  • quote:

Orijinalden alıntı: GokhanTR

Selamlar, bugüne kadar oda termostatının ne işe yaradığını ve tecrübelerimizi konuştuk. Okuyan çoğu kombi kullanıcısı "şimdi ben bağlamayı beceremem, servisi kim çağıracak" gibi düşüncelere kapılarak almaktan veya araştırmaktan vazgeçti.
    Ben derim ki ya yeni bir konuyla yada buradan herkes hangi kombiye bağladıysa yada bağlanırken gördüyse tecrübelerini yazsınlar. Düşünen oda termostatını takmak isteyen arkadaşlara ön fikir olur. Tabi yanlış etkileyerek bağlantısını kendi yapamayacak kullanıcıları da tetikleyip kullandıkları kombiye zarar verebileceklerini unutturmayalım. Bazen gelen servisler bile beceremiyorlar ve termostata suç atıyorlar.
    Sizler de fikirlerinizi söyleyin. Çünkü kombilerde bir standart bulunmamakta her marka kafasına göre yere köprülemeyi koymaktadır.

Bu konuya beni ihtiyaç duyduran kombi markası Sanica super combo s.

Geçenlerde bir yakınımın kombisine uyar bilgisini alarak on/off termostat alıp bağladık. Köprülemeyi yarım saat didik didik aradık ve tam vazgeçmek üzere bulabildik.

Sanica Super Combo S
    Bu modelde on kapak allaki vidalar açılıp çıkartıldıktan sonra ön paneli iki vida tutmakta onu öne doğru açtıktan sonra karşımıza kombinin boruları motor vs. çıkıyor. Sağ taraftaki pompa motoru üstü beya arkasına doğru sallanan bir beyaz klemens bir ucunda karttan gelen kablolar diğer ucu ise birbirine bağlanmış kısa bir kablo olarak köprülemeyi göreceksiniz. (Çok aramıştık ve böyle bir bilgiyi internette forumlarda bulabilseydik hiç uğraşmazdık) sanica super combo s köprülemesini kontrol kalemi ile kotrol etiğimde 220v olmadığını gördük aman dikkat mutlaka kontrol edin ve dikkatli olun. Zaten kombi şarteli kapalıylen uğraşılmalı.

Vaillant vuw
    Sanırım bu ön panele sahip büyün vailantlarda köprüleme anakart üzerinde. Burada bütün kasa sökülmüyor sadece ön panel sökülüyor ve hemen arkasında plastik çentikler açılarak anakarta ulaşılıyor;
    Anakartta üst kısımda siyah soketin 3 ve 4. pinlerinde gördüğünüz gibi köprüleme mevcut dikkatlice buraya 0.75 kablonuzu bağlayabilirsiniz. Bu köprüde 220v olduğunu gördüm. Kombi elektriğinizin kapalı olduğundan emin olun.

Baymak Eco 4
    Baymak'ın bu modelinde kullanım klavuzunda çok güzel açıklamışlar. Ön sac kapak söküldükten sonra karşımıza çıkan oaneli kendimize doğru çekip plastik çentikler yardımıyla iç kısmı açıyoruz. Hemen sağ tarafta bulunan uzunlamasına klemensleri bulduktan sonra köprüleme karşımıza çıkacak. Bu kombi markasında ki köprülemede de 220v ile karşılaştım. Kablolu oda termostat seçiminizde kablonun nereden geçmesi ve oda içerisinde nereye montaj edilmesi gerektiğini iyi düşünün önleminizi alın. Çocukların erişemeyeceği yerlerden kabloyu geçirin elektrik bu şakası olmaz.

Demirdöküm Atron
    Bu kombi markasında oda termostatını bağlayınca iş bitmiyor parametre ayarı yapılıp oda termostatı aktif oluyor.
    Sac kasa iki vida söküldükten sonra çıkarılıp ön paneli kendinize doğru çekiyorsunuz ve karşınıza sol tarafta uçları açık klemens çıkıyor.
    Plastik panel üzerinde de yazdığı gibi sağ iki uca termostat kablosunu baglıyoruz. Paneli kapatıp oda termostatı kapalı iken parametre ayarına başlıyoruz.

Demirdöküm Atron oda termostatını etkinleştirme parametre ayarı

Atron kombi parametre ayarı

1- Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi (Resimdeki 1nolu düğme)

2- Eco/Comfort - Reset düğmesi (Resimdeki 2nolu düğme)

3- Tesisat suyu sıcaklık ayar düğmesi (Resimdeki 3nolu düğme)

Tesisat sıcaklık (3nolu) ayar düğmesini 'max' konumuna getirin. Kullanım suyu (1nolu) ayar düğmesini off konumundan min - max arasına 3 kere getirin ve min - max arasında bırakın.

Ekranda '--' (iki çizgi) belirecek, Tesisat suyu (3nolu) ayar düğmesini min-max arasında çevirerek ekrandaki değeri '11' e getirip bırakın.

Daha sonra Eco/Comfort -Reset (2nolu) düğmeye basarak onaylıyoruz.

Ekranda 'p' harfi belirecek ve yanındaki değeri Kullanım suyu sıcaklık (1nolu) ayar düğmesini çevirerek '06' ya getirin ve Eco/Comfort-Reset (2nolu) düğmeye basılı tutun.

(on/off oda termostatını aktifleştireceğimiz yer işte burası ekranda '00' varsa termostat devredışı '01' varsa termostat bağlı demek)

Ekranda '00' görünecek. Kullanım suyu sıcaklık (1nolu) ayar düğmesini çevirerek değeri '01' yapın ve Eco/Comfort-Reset (2nolu) düğmeye basılı tutun ayarlar kaydedilsin. Son olarak cihazınızı şalterden kapatıp açın yeni ayarlarla kombi açılacaktır.

Eski haline getirip oda termostatını iptal etmek istediğiniz durumda son yaptığımız '01' ayarına kadar yönergeleri takip edip bu ayarı '00' yaptıktan sonra tekrar Eco/Comfort-Reset (2nolu) düğmeye basılı tutun ayarlar kaydedilsin ve kombinizi kapatıp açın.

Parametre ayarları ciddi bir iştir sıralamaya uygun yapın ve başka örn.p07 gibi değerleri değişmeyin. Diğer parametrelerle oynamayın hatanın geri gönüşü yok servis çağırmanız gerekebilir. Yukarıdaki sıralamayı yaparsanız bir sorun yaşamayacaksınız.

Bu marka modelindeki köprülemede 24v vardır. Kablolu modeli rahatlıkla istenilen yere monajını yapabilirsiniz.

Benim montajını yaptığım kombi marka ve modelleri bunlar. Sizler de tecrübelerinizi ya bu sayfaya yada yeni bir sayfa açalım paylaşıp güzelce arşivleyelim. Bilgiyi mezara götürmenin alemi yok.

Yukarıdaki tarifler el yatkınlığı dikkat gerektirir. Kendinize güvenmiyor yada işin ehli yapsın istiyorsunuz bile tecrübeniz olsun gelen montajcı bile çoğu zaman bilmeyip termostata suç attıkları görülüyor. En azından siz fikir verir kontrollü gidersiniz.

Oda termostatsız bir kombi düşünülemez

hocam birşey soracaktım.aynı kombi bendede var demirdöküm atron modeli

bu ayarları yaptım ve 01 konumundan sonra şaltreri kapattıktan sonrada termostatı denedim çalıştı.

sorum şu
    sağdaki ayar düğmesi olan tesisat düğmesini belli bir ayarda tutacakmıız yada oynayacakmıyız.? burda kafam karıştı

• KIZILÖTESİİ kullanıcısına yanıt
    Yazıldığı gibi yaptınız ve oda termostatı çalışıyorsa sorun yok. Petek sıcaklığını 60a alcaksınız okadar.

• Balkondaki kombinin açıkta kalan borularına izolasyon yapmak için 2 tip kauçuk/polietilen köpük satılıyor.

Dış yüzeyi Alüminyum kaplı ve düz kauçuk olanlar. Bilgi edindiğim kadarıyla alüminyum kaplı olanlar özellikle soğutma borusu izolasyonu için tavsiye ediliyor.

Ben alüminyum kaplı olmayan kauçuk boru ile kapladım ama şimdi tereddütte kaldım.

Kauçukların üzerini alüminyum bant ile kaplamalımıyım yoksa sıcak boru izolasyonu için tek köpük yeterlimi?
  • murattiss M kullanıcısına yanıt
    Alüminyum kaplama gelen ışınları yansıtarak soğutma sistemlerinde ısınmayı ayrıca terleme ve yoğuşmayı engeller.
    Siz ısıtmada kullanacağınız için yaptığınız izolasyon bence yeterli. Ancak açıkta bir yer kalmamasını sağlayın ki kayıp minimum olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 24 Kasım 2015; 23:28:36 >
  • SLM ARKADASLAR ECA CONFEO PLUS KOMBİME ODA TERMOSTATI OLARAK in-therm mrl-300 rf kablosuz prog oda termostatının baglantısını anlatmak istiyorum.
    LÜTFEN DİKKAT: BAGLANTI YAPMADAN ELEKTRİGİ MUTLAKA KAPATINIZ, YİNEDE KENDİNİZE GÜVENMİYRSANIZ HİÇ BULASMAYIN.

• 
Sayfa: önceki 293294295296297
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.