Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (277. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 275276277278279
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    mavifatih.
    Mobil sistemden vanaları ayarlayarak sıcaklığı dengeye getirebilirsiniz.
    Ancak yaptığınız ayarla su akış miktarı sabit kalır.
    Dış hava sıcaklıkları değiştiğinde, bu ayarların da değişmesi gerekebilir.

Termostatik vana bu değiştirme işini kendi yapar.
    Bir kere ayarlarsınız.
    Kolay kolay değiştirme ihtiyacı duymazsınız.

engindmn yukarıda, yapılması gerekeni çok iyi açıklamış.
  • engindmn E kullanıcısına yanıt
    Termostat da yer degisiklik yapamiyorum.neden derseniz holde buyuk dolaplardan dolayi saglikli koyabilecegim yer yok.ama oda termostati salonun hole acilan kapisina yaklasik 1 metre mesafede.zaten tum odalarin kapilarini(banyo haric) acik kullaniyorum.

Yatak odasinda bulunan petegin trv sini sokup mutfaga takmayi dusundum.gun icersinde ocak vs yandigi icin daha cok isiniyor olabilir.bunun artisi olur mu?

Olursa petek giris vanalarini kendim degistirebilir miyiim?tesisat suyunu komple bosaltmam gerekir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tevfikcem T kullanıcısına yanıt
    Mutfağı komple kapatsanız daha iyi olur bence.
  • Arkadaşlar yarın itibariyle dört günlük seyahate çıkıyorum.
    Zaman bulabilirsem foruma birkaç kelime yazmaya çalışacağım.
    Bulamazsam pazartesi akşamı görüşmek dileğiyle.
    Hoşçakalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 28 Ocak 2015; 23:07:06 >
  • mavifatih M kullanıcısına yanıt
    Çatımda akmalar var seremedim tam olarak baharda çatı aktarılacak sonra serilecek 2 paket serdim oturduğum odanın üzerine tam olarak anlayamadım genel serilmedikçe anlaşılmıyor ama izocamın üzerine mecbur naylon serdim ıslanmasın diye buhar oluştuğunu gördüm Buda demek ısının sermeden önce daha çok kaçtığını gösteriyor....

Eniştem sermiş komple faydası oldu diyor ev daha fazla ısınıyor diyor söylemesi onun....

• quote:

Orijinalden alıntı: Realism

Çatımda akmalar var seremedim tam olarak baharda çatı aktarılacak sonra serilecek 2 paket serdim oturduğum odanın üzerine tam olarak anlayamadım genel serilmedikçe anlaşılmıyor ama izocamın üzerine mecbur naylon serdim ıslanmasın diye buhar oluştuğunu gördüm Buda demek ısının sermeden önce daha çok kaçtığını gösteriyor....

Eniştem sermiş komple faydası oldu diyor ev daha fazla ısınıyor diyor söylemesi onun....

hava almadıgı ıcın curutebılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

Arkadaşlar yarın itibariyle dört günlük seyahate çıkıyorum.
    Zaman bulabilirsem foruma birkaç kelime yazmaya çalışacağım.
    Bulamazsam pazartesi akşamı görüşmek dileğiyle.
    Hoşçakalın.

Slm lar iyi yolculuklar saygılar...

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    Hayırlı yolculuklar hocam.

• lamettrie kullanıcısına yanıt
    Hol de petek olmadığı için tüm odaların kapısını açık tutarak dengeleme yapıyorum.Mutfağı tamamen kapatırsam ısıyı ordan kaçırmaz mıyım?
    TRV takmak daha iydir tabi. Ya da vanayı kısabilirsiniz. Bizim mutfaktaki kapalı şu an. Buzdolabı vs az da olsa ısıtıyor mutfağı. Holde de radyatör yok ama oturma odasına 1.5 m taktım holüde ısıtıyor. Diğer odaların da az da olsa katkısı vardır ama oturma odasının ısıtması daha verimli. Gözlemleyerek geliştirebiilrsiniz mevcut durumu. Kişiye eve göre değişir.
    Peki yatak odasındaki trv yi mutfağa alcak olsam,tesisat suyunu boşaltmaya gerek var mı?

Yoksa sadece kombiyi kapatıp,vanayı söküp takarken altına bir kap gibi birşey koymak yeterli olur mu?Peteklerim üstten girişli.Kombiyi kapatınca Sirkilasyon çalışmayacağı için çok fazla su gelmez diye düşünyürum.Bu konu da destek olur msunuz?
    Diğer tüm radyatörleri giriş çıkış kapatırsınız radyatörlerdeki su boşalmaz borulardaki su boşalır. Değiştireceğiniz radyatöründe çıkışını kapatın üstten biraz su akar. Suyu boşaltsanız bile ufak kaplardan hazırda dursun kalan sular akabiliyor. TRV yi takmakla uğraşmak yerine mutfaktaki vanayı tamamen kapatın yarım ya da bir tur tur çevirin.
  • Üstadlar;

Koridora petek takmak istiyorum. Sıva üstü hat çekilecek. Hat için iki seçenek var. Çocuk odasından alırsam mesafe kısa ama neredeyse 5-6 dirsek olacak. Salondan alırsam mesafe yaklaşık 2-3 metre uzuyor. Ama 2 dirsek ile iş biter. Hangisi daha uygun olur?
    Valla son söylediğiniz biraz daha kulağıma iyi geliyor:)En iyi sök tak yapmamak sanırım.Peki trv 5 de olduğu zaman normal vana ile aynı tazyik de su akışını müsade ediyor mu?

Bir de mutfağı üst vanadan kısınca aşağıdaki reglah ayarı aynı şekilde mi kalsın yoksa tamamen açayım mı?

Teşekkürler desteğiniz için.
    TRV 5 . ayarda normal açık vana gibi çalışır. Evin 28 derece filan(yanlış hatırlamıyorsam) olması gerekir kapanması için. Alttaki vana normal şekilde açık olsun. Üstteki yarım tur olsun mutfak sıcak olursa daha da kısabilirsiniz soğuk olursa biraz daha açarsınız.
  • cglynfrk kullanıcısına yanıt
    Hangısı daha uygundur buna ısın uzmanları değerlı Ustadlar cvp verırler ama bı fıkır edınebılmenız acısından sunu yazabılırım;

Gecenlerde bende Oturma Odasından (Oturma Odasının petegı 60x140 CM) Korıdora ek attırıp Korıdora petek taktırdım..

Tam 6 adet Dırsek atıldı..

Ama Allaha sukur her 2 petekte 24 saat full acık (Zira her 2 sınde de TRV değil Normal Vanalar var) ve ısınmalarında bı sorun olmadı..

Ama dıkkat!

Ben her ıkı petegıde ÇAPRAZ baglattım!

(Degerlı Disingration Üstadın tavsıyelerı uzerıne)

Yanı demem o kı:

Kulaga 5 dırsek 6 dırsek fazla gıbı gelıyor evet ama Sayet ek alınacak Petegın ısınmasında bı problem yoksa (Komboye cok uzakta değilse) bence dirsek sayısından bı sey olmaz..
  • Merhaba üç gündür SAN TEK oda termostatımı kullanıyorum.
    Öncelikle hasan hocama çok teşekkür ederim bir ay denememi söyledi ve koşulsuz bir şekilde iade alabileceğini belirtti. Termostat düşünenlere tavsiye ederim ayrıca vaillant kombide kullanıyorum servislerin vaillant dışında termostat takılmaz tavsiyesi ile calormatic 240f almıştım çalışma prensibi biraz farklıydı periyodik olarak çalışıp set edilen değeri korumaya çalışıyordu nerdeyse kombi sürekli çalışıyordu bekleme süreleri çok kısa oluyordu. 240f satıp SAN-TEK aldım 0,3 hassasiyetle kullanıyorum bazen 2 saate yakın beklemeye geçiyor kombi çalışmadan bekliyor.
    Vaillant kombi kullanan arkadaşlarda rahatlıkla kullanabilirler.

• Arkadaşlar ECA Proteus kombi. Devre bu. sağ taraftaki Turuncu devrenin oraya mı bağlamam gerekiyor Cosayı.
    Tecrübeli arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. Yanlış yapmak istemiyorum. Teşekkürler...

edit: yeni resim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asarcik -- 30 Ocak 2015; 18:14:58 >

• fatihurhan42 F kullanıcısına yanıt
    Mrb;

Bende kısmetse aynı OT tan alıcam Hasan Hocadan..

Peki neden 0.1 değilde 0.3 hassasıyette kullanıyosnuz? Özel bı nedenı var mı?

Bu SANTEK OT u ıstersem 01 hassasıyette de kullanabılıyoruz değil mı?

Teşekkürler..
  • ufak bir terslik var gibi. resimde köprünün bulunduğu yer turuncu kablo.ilk bakışta buraya bağlanacak gibi ama kapak resminde turuncu kablonun olduğu yer 32 nolu sokete denk geliyor eğer ben ters bakmıyorsam(ana kartın kesik kenarlarına şekline göre) ve ayrıntısında program saati (opsiyonel) yazıyor. oraya direk şekilde 31 nolu soket denk gelmiş olsa daha emin olunabilirdi. sağ yandaki küçük beyaz kutunun içine giden beyaz kabloların durumu nedir? eğer turuncu kabloların olduğu yer doğru nokta çıkarsa kapak resminin baskısında yanlışlık var diyebiliriz. bu sorunuza hasanemmi daha net uygun cevaplar yazabilir. siz bağlamak için acele etmeyin bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drezin -- 30 Ocak 2015; 16:32:00 >
  • 
Sayfa: önceki 275276277278279
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.