Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kayzersoze77

Arkadaşlar, benim evde ECA Confeo plus modeli kombim var, "dicom" özellikli modülasyonlu. Ben modülasyon yaptıran kablolu termostattan alıp, çalışma odama taktırmıştım. Çalışma odam evin ortasında ve korunaklı. Termostatı 22 dereceye ayarlıyordum, fakat çalışma odam hemen ısındığı için kombiyi direkt devre dışı bırakıyordu.
    Ben de çözümü peteği kapatarak bulmaya çalıştım , ama yine de çalışma odam çabuk ısınıyor, dolayısıyla evin diğer 2 ucu olan yatak odası ve salon 20 derecelerde kalıyor.
    Kombi , balkonda ve en yakın olduğu oda çalışma odası, kabloyu denildiği gibi petekten uzakta ve yerden 1.5 metre falan yüksekliğe gelecek şekilde termostata bağlattım.
    salonumda üst katın salonunu yakmaması da büyük bir faktör sanırım. evim yeni,sıfır aldım, dıştan yalıtımlı, ben pvc kapı ve pencerelere ekstradan 3M profil lastiklerden çektim, ama şu salonu bir türlü 21 lere bile getiremiyorum. Sizce salondaki petekler mi yetersiz kalıyor? Kombiye ekstra olarak dış hava sensörü bağlatmam bir fayda sağlar mı, yani sadece bu sorunum için değil, yakıt ekonomisi açısından aynı zamanda. Çalışma odamın peteğini kapalı tutuyorum ,ama başka çözüm önerisi olan var mı?
    Şimdiden herkese teşekkürler...

Oda termostatınızı salona götürüp denediniz mi? Kombi termostatın bulunduğu alanı referans olarak agılayacağı için, termostatın evde en geç ısınan salon veya koridor gibi bir alana konması gerekir. Ki sıcaklık salonda istenilen değere gelebilsin. Salon 22C olduğunda diğer alanların fazla ısınması durumunda buralara termostatik vana veya mevcut vanalardan reglaj (debi) ayarı düşünülebilir.

Ek: Dış hava sensörü, daha çok merkezi ısınma sistemlerinde kullanımının ısı-kontrol tekniği bakımından zorunlu olduğu bir aparattır. Bireysel ısınmada ise kişisel tercihe kalmış. Eğer eviniz doğrudan güneşe cepheli olup güneş ısısının içeri alınmasında (pencere yetersizliği, mantolama vb) gecikme oluyorsa düşünebilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 19 Kasım 2011; 15:50:11 >

• Teşekkür ederim arkadaşlar tavsiyelerinizi uygulayacağım ...
  • Sayın sserin ve memint

Sizlerin fikrine ihtiacım var. Bugün itibarıyle calormatic 240 haftalık programlı oda termostatım takıldı ve çalışmaya başladı. Konfor derecesini 22,5, eco sıcaklığı 20 dereceye ayarladım. kombi ayarını servis 65 e ayarlamış. Onu da 55 e indirdim. Şimdilik bir sorun yok gibi. Konfor derecesini ilk önce 23 olarak ayarlamıştım. Termostat 22,5 ta çalışsın 23,5 ta dursun diye düşündüm. Ama baktım ki kombi çalışıyor bir süre sonra duruyor. Sadece pompa çalışıyor sonra tekrar kombi çalışıp duruyor ama termostat hep 23 te kaldı. Ne 23,5 oldu nede 22,5 a indi. Bu niye olabilir. Acaba havalar soğuduğu için 55 derecelik kombi ayarı mı az geldi. Yani 23 derecenin üzerine çıkaracak kadar ısıtmamış olabilir mi. Bu birinci sorum.
    İkincisi ise termostatın kull.klavuzunda servis ayarlarında aşağıda yazdığım bir özellik var ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı acaba.

"Optimum kontrol davranışı/Hat ayarı :
    Oda büyüklüğüne veya radyatöre optimum uyum sağlama
    Fabrika ayarı : 0
    Ayar aralığı : -5 ... +5 (pozitif değerler oda termostatının aç kapa davranışı yavaş, negatif değerler oda termostatının aç kapa davranışı hızlı"

Bu ayar nedir sizce. İşime yarayacak bir ayar mıdır. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kontrol cihazı ile ilgili konfor/fayda/sarfiyat bilgilerini daha sonra paylaşacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: yumyan

Sayın sserin ve memint

Sizlerin fikrine ihtiacım var. Bugün itibarıyle calormatic 240 haftalık programlı oda termostatım takıldı ve çalışmaya başladı. Konfor derecesini 22,5, eco sıcaklığı 20 dereceye ayarladım. kombi ayarını servis 65 e ayarlamış. Onu da 55 e indirdim. Şimdilik bir sorun yok gibi. Konfor derecesini ilk önce 23 olarak ayarlamıştım. Termostat 22,5 ta çalışsın 23,5 ta dursun diye düşündüm. Ama baktım ki kombi çalışıyor bir süre sonra duruyor. Sadece pompa çalışıyor sonra tekrar kombi çalışıp duruyor ama termostat hep 23 te kaldı. Ne 23,5 oldu nede 22,5 a indi. Bu niye olabilir. Acaba havalar soğuduğu için 55 derecelik kombi ayarı mı az geldi. Yani 23 derecenin üzerine çıkaracak kadar ısıtmamış olabilir mi. Bu birinci sorum.
    İkincisi ise termostatın kull.klavuzunda servis ayarlarında aşağıda yazdığım bir özellik var ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı acaba.

Ayar aralığı : -5 ... +5 (pozitif değerler oda termostatının aç kapa davranışı yavaş, negatif değerler oda termostatının aç kapa davranışı hızlı"

Bu ayar nedir sizce. İşime yarayacak bir ayar mıdır. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kontrol cihazı ile ilgili konfor/fayda/sarfiyat bilgilerini daha sonra paylaşacağım.

Siz bu ayarlarla şimdilik oynamayın. Sadece yakıt değerlerini nasıl etkilediğine bakın, o kadar. Yakıt sarfiyatı arttı mı, azaldı mı? Değişmedi yada arttı ise müdahale edilebilir. Şu anda 55 dereceye getirerek en iyi hamlenizi yaptınız. Karışmayın bence. Tabi ki istenen ısıya getirinceye kadar aç-kapa yapacak. Oda termostatı kullanmayanların kombileri yıllardır aç-kapa yaparak çalışıyor ve birşey olmuyor. Özellikle 38-40 yada 45 derceye ayarlayanların kombileri açıyor-kapıyor. Birşey olmaz. Siz sarfiyata ve iç ısıya bakın. Üşüyorsanız biraz daha iç ısıyı arttırın.
    Optimum kontrol davranış ayarını -3 yada 4 e getirirseniz, kombinin daha yüksek ısıda çalışarak odayı istenen ısıya getirip kapanması gerekir. + değerler ise daha yavaş ısıtma sağlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 20 Kasım 2011; 1:00:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: yumyan

Sayın sserin ve memint

Siz bu ayarlarla şimdilik oynamayın. Sadece yakıt değerlerini nasıl etkilediğine bakın, o kadar. Yakıt sarfiyatı arttı mı, azaldı mı? Değişmedi yada arttı ise müdahale edilebilir. Şu anda 55 dereceye getirerek en iyi hamlenizi yaptınız. Karışmayın bence. Tabi ki istenen ısıya getirinceye kadar aç-kapa yapacak. Oda termostatı kullanmayanların kombileri yıllardır aç-kapa yaparak çalışıyor ve birşey olmuyor. Özellikle 38-40 yada 45 derceye ayarlayanların kombileri açıyor-kapıyor. Birşey olmaz. Siz sarfiyata ve iç ısıya bakın. Üşüyorsanız biraz daha iç ısıyı arttırın.
    Optimum kontrol davranış ayarını -3 yada 4 e getirirseniz, kombinin daha yüksek ısıda çalışarak odayı istenen ısıya getirip kapanması gerekir. + değerler ise daha yavaş ısıtma sağlayacaktır.

Ankara ahlatlıbel 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c ve Demirdöküm plas petek 21 metre.
    -8 metre peteği çok kısıkta termostatik vana ile 1'e ayarlıyorum.

-3 metre peteği koridorları 2-3 arasına ayarlıyorum.
    - geriye kalan 10 metreyi ise tam açık olarak kullanıyorum.

-kombi gece 30 derece gündüz 40 derece de yanıyor. Banyo suyu süper aynı anda iki banyo çalışabiliyor.
    -petekler çapraz bağlı
    -işcilik yani firma çok önemli aza çoga bakmayın en iyi yere yaptırın.
    bence; evde bir sıcaklık ölçer termometre varsa birde sağlıklı bir insan ekstra hiç bir şeye ihtiyaç yok. (oda termostatı, dış hava sensörü, gerek yok)
    yapmamız gereken;
    1. bununduğumuz odanın kaç derece olduğunu tespit etmek, bana göre gündüz en az 20 derece olmalı odayı 20 derecede tutacak kombi sıcaklığını bulmak lazım o da benim kombide 40-45 derecede yanması demek. gecede en az 17-18 derece olmalı oda bunun içinde 30 dereceye kombiyi ayarlayıp yatarsam sorun yok.
    2. değişik marka kombi oda termostatı dış hava sensörü bağlayacaksın günlük saat saat ayar yapacaksın bun lar uyumlu çalışarak senin isteği,ni yerine getirecek ve az yakıt yakılmış olcak bana göre imkansız. KOMBİ BU DURUMDA KAFASI KARIŞIR VE DAHA FAZLA YAKIT HARCAR GÇRÜŞÜNDEYİM. HERŞEYİ DOGRU YAPSA BİLE YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAZ AMA SEN KOMBİYİ UNUTURSUN O ÇALIŞIR. BİRDE PSİKOLOJİK UNSURLAR VAR. EV 20 DERECE BEN ÜŞÜMÜYORUM. EŞİM ÜŞÜYOR. RRTESİ GÜN EV 20 DERCE BEN ÜŞÜYORUM EŞİM ÜŞÜMÜYOR.

• Orijinalden alıntı: alio6

Ankara ahlatlıbel 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c ve Demirdöküm plas petek 21 metre.
    -8 metre peteği çok kısıkta termostatik vana ile 1'e ayarlıyorum.

-3 metre peteği koridorları 2-3 arasına ayarlıyorum.
    - geriye kalan 10 metreyi ise tam açık olarak kullanıyorum.

-kombi gece 30 derece gündüz 40 derece de yanıyor. Banyo suyu süper aynı anda iki banyo çalışabiliyor.
    -petekler çapraz bağlı
    -işcilik yani firma çok önemli aza çoga bakmayın en iyi yere yaptırın.
    bence; evde bir sıcaklık ölçer termometre varsa birde sağlıklı bir insan ekstra hiç bir şeye ihtiyaç yok. (oda termostatı, dış hava sensörü, gerek yok)
    yapmamız gereken;
    1. bununduğumuz odanın kaç derece olduğunu tespit etmek, bana göre gündüz en az 20 derece olmalı odayı 20 derecede tutacak kombi sıcaklığını bulmak lazım o da benim kombide 40-45 derecede yanması demek. gecede en az 17-18 derece olmalı oda bunun içinde 30 dereceye kombiyi ayarlayıp yatarsam sorun yok.
    2. değişik marka kombi oda termostatı dış hava sensörü bağlayacaksın günlük saat saat ayar yapacaksın bun lar uyumlu çalışarak senin isteği,ni yerine getirecek ve az yakıt yakılmış olcak bana göre imkansız. KOMBİ BU DURUMDA KAFASI KARIŞIR VE DAHA FAZLA YAKIT HARCAR GÇRÜŞÜNDEYİM. HERŞEYİ DOGRU YAPSA BİLE YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAZ AMA SEN KOMBİYİ UNUTURSUN O ÇALIŞIR. BİRDE PSİKOLOJİK UNSURLAR VAR. EV 20 DERECE BEN ÜŞÜMÜYORUM. EŞİM ÜŞÜYOR. RRTESİ GÜN EV 20 DERCE BEN ÜŞÜYORUM EŞİM ÜŞÜMÜYOR.

Isı kontrolü teknolojisi, kombi/kazan gibi ısı kaynaklarının kapasitesite kontrolünü 2 şekilde mümkün kılar:
    1. Kazan su sıcaklığını belirli bir düzeyin üstüne çıkarmaz. Seçilen kalorifer devresi sıcaklığına göre cihaz kapasitesini kullanır. Su sıcaklığının bu değer civarında (+-5 oynayarak) olması sağlanarak gaz sarfiyatının belli bir düzeyin üstüne çıkmasına izin verilmez. Fakat cihaz kendisini tamamen sınırlayıp gerektiğinde kapatacak bir otomatik mekanizma olmadığından kesintisiz olarak gaz yakar.
    2. Kapasite kontrolünü kesintisiz 0 sarfiyat düzeyine kadar yapabilmek için referans iç/dış sıcaklık değerlerine göre çalışır. Bu çalışma kombi/kazanların dijital oda kumandaları ile iletişimli çalışması sayesinde olur. Oda kumandaları değişen hassasiyetlerle, algıladıkları sıcaklık ile set sıcaklığı arasındaki farka göre kombiyi yönetir. En önemli işlevi ve 1. maddedeki kontrolden farkı, istenen sıcaklık değerlerine ulaşıldığında (0,1 ile 1C geçince) kombi/kazanları kapatarak istenenden fazla ısınmaya izin vermemesidir. Isınmada en önemli tasarruflardan birisi de gereksiz ısınmayı engellemek olduğuna göre bu kontrolün mutlaka yapılması şarttır.
    Günü ikiye bölüp bu dilimlerde kombinizi sürekli aynı (45C ile 30C) kazan sıcaklığında yaktığınızı ve bu kullanımda gündüz-akşam 20C, gece sabaha kadar ise 17-18C ortam sıcaklığı elde ettiğinizden bahsediyorsunuz. Bu şekilde, oda termostatlı kullanıma göre daha fazla tasarruf sağladığınızı düşünüyorsanız; termostatlı oda kumandasının yaptığı işi siz yapıyorsanız, yani kalibrasyonundan emin olduğunuz dijital bir termometrede sıcaklık 0,5C yükselince kombiyi kapatıp 0,5C düşünce kombiyi tekrar açmak üzere teyakkuz halinde koşturup duruyorsanız, evet yapılan işin doğru olduğunu ve kumandaya çok gerek olmadığını söyleyebiliriz.
    Değilse, kontrollü bir karşılaştırma yapılmadan söylendiği için ilk mesajda büyük harflerle yazdıklarınız sadece sizin şahsi görüşleriniz olarak kalır.
    Siz tesisat-petek uygulama hatalarından çok çekmiş bir arkadaşımız olarak lütfen topu öncelikle teknolojiye, yılların ar-ge çalışmaları sonucunda geliştirilmiş sistemlere ve cihazlara atmayın...
    Saygı ve selamlarımla!

• Acaba modülasyonlu bir kablosuz programlanabilir oda termostatı ile modülasyonsuz programlanabilir oda termostatı arasında tasarruf yönünden aman aman bir fark var mıdır?

Zira modülasyonlu ile modülasyonsuz arasında baya bi fiyat farkı var.?

Eca Confeo Plus için soruyorum: General HT300 ya da 250 kullanan var mı? Bunlarda modülasyın bilgisi verilmemiş !
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

Acaba modülasyonlu bir kablosuz programlanabilir oda termostatı ile modülasyonsuz programlanabilir oda termostatı arasında tasarruf yönünden aman aman bir fark var mıdır?

Eca Confeo Plus için soruyorum: General HT300 ya da 250 kullanan var mı? Bunlarda modülasyın bilgisi verilmemiş !

Sondan başlayayım; Generale oda termostatlarının hiçbir modelinde modülasyon özelliği yoktur.
    ECA Confeo Plus için aşağıdaki linkte olan 140 TL lik yada 1 alt linkteki 190 TL lik oda termostatını alabilirsiniz. Pahalı olanın farkı;Hafta içi ve hafta sonu 3 farklı zaman dilimi için tek sıcaklık seçeneği ile program yapabilme(diğerinde haftalık program yoktur) ve 0,1°C hassasiyetle (diğerinde 0,5 derece) oda sıcaklığını ayarlama imkanı vardır. İkisi de ECA onaylıdır. Başkasını almayın.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Oda-Termostati-(Oval)-T87M1029-0--361
    http://www.ecasanalmarket.com/923-eca-modulasyonlu-program-saatli-oda-termostati.html
    Modülasyonlu ile olmayan arasında farkı daha önce açıkladım; iç ısının soğuklar nedeniyle ısınmaması durumunda, kombiyi ayarlanan azami dereceye kadar arttırır. Gerekmedikçe daha az ısıda yakar. Örneğin 60 derece max ısıda ayarlanan kombi, dış ısı çok soğuk olmadıkça bu dereceye çıkarmaz, 40-45 derecede çalıştırır. Bu çalışma şekli zaten tasarruf sağlayacağının göstergesidir. Ancak farkın ne kadar olacağını tam belirtmek çok zordur. Aynı evde, aynı hava koşullarında 2 şekilde denemeden anlamak zordur.
    Bu işte kural şudur; modülasyon özelliği olan bir kombiniz varsa, modülasyonlu oda termostatı ile kullanılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

Acaba modülasyonlu bir kablosuz programlanabilir oda termostatı ile modülasyonsuz programlanabilir oda termostatı arasında tasarruf yönünden aman aman bir fark var mıdır?

Sondan başlayayım; Generale oda termostatlarının hiçbir modelinde modülasyon özelliği yoktur.
    ECA Confeo Plus için aşağıdaki linkte olan 140 TL lik yada 1 alt linkteki 190 TL lik oda termostatını alabilirsiniz. Pahalı olanın farkı;Hafta içi ve hafta sonu 3 farklı zaman dilimi için tek sıcaklık seçeneği ile program yapabilme(diğerinde haftalık program yoktur) ve 0,1°C hassasiyetle (diğerinde 0,5 derece) oda sıcaklığını ayarlama imkanı vardır. İkisi de ECA onaylıdır. Başkasını almayın.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Oda-Termostati-(Oval)-T87M1029-0--361
    http://www.ecasanalmarket.com/923-eca-modulasyonlu-program-saatli-oda-termostati.html
    Modülasyonlu ile olmayan arasında farkı daha önce açıkladım; iç ısının soğuklar nedeniyle ısınmaması durumunda, kombiyi ayarlanan azami dereceye kadar arttırır. Gerekmedikçe daha az ısıda yakar. Örneğin 60 derece max ısıda ayarlanan kombi, dış ısı çok soğuk olmadıkça bu dereceye çıkarmaz, 40-45 derecede çalıştırır. Bu çalışma şekli zaten tasarruf sağlayacağının göstergesidir. Ancak farkın ne kadar olacağını tam belirtmek çok zordur. Aynı evde, aynı hava koşullarında 2 şekilde denemeden anlamak zordur.
    Bu işte kural şudur; modülasyon özelliği olan bir kombiniz varsa, modülasyonlu oda termostatı ile kullanılır.

Teşekkürler.
    Kablosuz ürünler her markanın gerçekten çok pahalı.(abartı)

ebay.com a 120£ baktımhttp://www.ebay.co.uk/itm/Honeywell-CMT927A1049-CM927-RF-Wireless-7-Day-Prog-Room-Stat-Reciever-/160684910533?pt=UK_Home_Garden_Hearing_Cooling_Air&hash=item25699127c5#ht_515wt_698

Tabi ebaydan hiç alıveriş yapmadım. Kargosu, gümrüğü falan ne tutar bilmiyorum. Araştıracağım biraz. Tabi yurt dışındaki ürünlerin tr desteği var mı bilmiyorum.

• bu kablosuz cm 927 yurt dışında daha ucuz.eca da 500 ytl gibi ücreti var.
  • Arkadaşlar merhaba yardımlarınızı rica ediyorum.

Vaillant 242/3-5 kombiye malesef calorMATIC 240 oda termostatı takıldı ve kombi üzerindeki ayar ise en son seviyede ayarlanarak bu ayara müdahale edilmemesi söylendi. Bir başka arkadaşım da ise aynı cihazda kablosuz modülasyonlu oda termostatı ile birlikte kombi üzerindeki ayar 60 olarak ayarlanmış ve dokunmaması tavsiye edilmiş.

Benim bu durumda nasıl bir ayar yapmam lazım fikirlerinize ihtiyacım var.

Evden sabah ayrılırken termostatı 19 dereceye düşürüyoruz gelince 22 dereceye çıkartıyoruz ve kombi üzerindeki değer son seviyeye kadar yükseldiği oluyor.

Termostat hole takılı ağırlıklı yaşam alanı mutfak hol oturma odası olarak gerçekleşiyor ve bu nedenle hole açılan kapıları açık diğer odaların kapılarını kapalı tutuyoruz.
    Salonun radyatörleri akşam gelince açılıyor yatarken kapatıyoruz ve ayrıca yatak odasının radyatörü yatmadan 2 saat kadar önce açılıyor sabah kapanıyor.

Oturma odası ve holün radyatörü tam açık mutfağın ki ise tam kapalıdan yarım tur çevrili çünkü kombiyle arasında 1 metre boru mesafesi var yok çabuk ısınıyor.

Ortalama günlük tüketim bu haldeyken 10 m3 civarı ...

• quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

bu kablosuz cm 927 yurt dışında daha ucuz.eca da 500 ytl gibi ücreti var.

Daha ucuz ama kargo maliyeti, gümrükten geçip geçmeme,vergi..vs sorunlar var. Yukarda verdiğim linkteki satıcıyla iletişime geçtim. Aletin tr dil seçeneği var mı, kargo maliyeti ne çıkar diye.. Bakalım cevap verince paylaşacağım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanberrak

Arkadaşlar merhaba yardımlarınızı rica ediyorum.

Vaillant 242/3-5 kombiye malesef calorMATIC 240 oda termostatı takıldı ve kombi üzerindeki ayar ise en son seviyede ayarlanarak bu ayara müdahale edilmemesi söylendi. Bir başka arkadaşım da ise aynı cihazda kablosuz modülasyonlu oda termostatı ile birlikte kombi üzerindeki ayar 60 olarak ayarlanmış ve dokunmaması tavsiye edilmiş.

Evden sabah ayrılırken termostatı 19 dereceye düşürüyoruz gelince 22 dereceye çıkartıyoruz ve kombi üzerindeki değer son seviyeye kadar yükseldiği oluyor.

Termostat hole takılı ağırlıklı yaşam alanı mutfak hol oturma odası olarak gerçekleşiyor ve bu nedenle hole açılan kapıları açık diğer odaların kapılarını kapalı tutuyoruz.
    Salonun radyatörleri akşam gelince açılıyor yatarken kapatıyoruz ve ayrıca yatak odasının radyatörü yatmadan 2 saat kadar önce açılıyor sabah kapanıyor.

Oturma odası ve holün radyatörü tam açık mutfağın ki ise tam kapalıdan yarım tur çevrili çünkü kombiyle arasında 1 metre boru mesafesi var yok çabuk ısınıyor.

Tam yerine geldiniz.
    sserin gibi memint gibi gerçekten çok yardımcı olacak arkadaşlar size mutlaka cevap verecektir.

1-Öncelikle nerede yaşıyorsunuz ısıtılan alan kaç m2. Bunlar gaz sarfiyatını direk etkilyecek hususlar.
    2-Neden maalesef 240 takıldı diyorsunuz.
    3-Arkadaşınızın modülasyonlu kablosuz cihazının modeli nedir. (Sanırım 360f)

Ben 100 m2 ısıtma alanlı evim için vaillant 202-5 kombi kullanıyorum. Uzun araştırmalardan ve kullanma klavuzu incelemelerinden sonra calormatic 240'ı 2-3 gün önce taktırdım. Sizinle hemen hemen aynı konumda giriş antrede duruyor. Yine sizinle aynı şekilde mutfak kombinin yanı olduğu için bir tur açık diğer tüm odalar(3 oda 1 salon) tam açık kapılar tam açık ve iyi ki bu cihazı taktırmışım. evde kimsenin olmadığı saatlerde ve gece eco sıcaklığına(20 derece) ayarlı. Ev bu sıcaklığa hiç düşmediği için devreye girmiyor zaten. Belki daha soğuklarda girer. diğer saatlerde 23 dereceye ayarlı. hafta içi blok program ayarladım. Hafta sonu için program ayarladım.
    Örn. dün sabah 8 de çalışmaya başladı. havalar çok soğuk olmadığı için 13:00 te kapandı. 14:00 da tekrar çalışmaya başladı 18:00 de kapandı 19:00 da tekrar çalışmaya başladı. 24:00 da kapandı sabah 6:30 a kadar kapalıydı. Pazar sabahı ile bu sabah arasında sadece 5 m3 gaz harcandı. Hafta içi 8:00 dan 15:30 a kadar kapalı olacak şekilde ayarlı. Muhtemelen gaz sarfiyatım dahada düşecektir.
    Cihaza hergün için 3 ayrı çalışma aralığı girebiliyorsunuz.
    Benim cihazı da servis 65 dereceye ayarlayıp gitti. Çok soğuklarda gerekirse arttırın dedi. Ben eleman gidince 55'e aldım. Bursa'da yaşıyorum ve şuan 55 işimi görüyor. İleride belki 60-65 yaparım.
    Vaillant elemanları tabiki dökümanlara göre hareket ediyor. Kombinin kull.klavuzunda kontrol cihazı takarsanız azami ısıya getirin diyor. Onun için öyle yapmıştır. Yani sizin onu ihtiyacınıza göre ayarlamanızın hiçbir mahsuru yok. Bende baştan modülasyonlu diye tutturmuştum. Ama evimin yakınında baz istasyonu var. Ayrıca ADSL kablosuz telefon vs. olduğu için servis kablosuz etkilenebilir dedi. Ve kabloluya yöneldim. İyi oldu gerçekten en azından doğru iletişim sağlıyormu diye tereddütüm yok. Dediğim gibi 23 dereceye ayarlı. 22,5 a düşüce yanmaya başlıyor 23 e gelince kapanıyor. Gece mutfağın muhtemel ocak sıcaklığı lambalar tv derken ev zaten daha kolay ısınıyor ve cihaz çok az çalışıyor veya çalışıp hemen kapanıyor. Bu cihaz olmasaydı kombim yine 50 - 55 lerde çalışacaktı. Ama gece boyunca sürekli çalışacaktı. Ben çok memnunum. Bu arada modülasyonlu değil ama benim anladığım kadarıyla kombinin modülasyonu devreye giriyor. Çünkü ilk çalıştırmada güldür güldür yanıp 23 derece yapmaya çalışmıyor cihaz. Yani kombi ayarladığım 55 derece sıcaklıkta sürekli odayı 23 dereceye getirene kadar çalışmıyor. Herzamanki gibi başlıyor ısıtmaya 30 - 35 36 37 40 a kadar hızla çıkıyor sonra yavaş yavaş 55 e geliyor ve 55 te duruyor ve pompası suyu dolaştırıyor kombi bekliyor.
    Cihaz benim çok hoşuma gitti. Bence sizin arkadaşınızdaki biraz kafanızı karıştırmış. Ama kablosuz olup acaba devredemi diye düşünmeyeceksiniz. Modülasyona gelince de sserin arkadaşın bu konularda çok yazıları var forumu geriye doğru inceleyin göreceksiniz. Benim öğrendiğim kadarıyla yardımcı olayım size şimdi 55-60 civarına indirin daha soğuklarda gerekirse 65-70 yaparsınız ki 60 yeterli olur diye düşünüyorum. Alın size kısmi modülasyon. Evinizin yalıtımı iyi ise (çift cam vs.) belli bir sıcaklıktan sonra cihazın ne kadar az devrede kaldığını göreceksiniz zaten.
    Birde ayarladığınız dereceye geldikten sonra peteklere bakın zaten ılık şekilde duruyor. Alın size modülasyon daha ne olsun.
    Tüm petekleri açınnn ısınınnn ısıya ihtiyacınız olmadığı zamanları hesaplayın ona görede program yapın. Sonrada unutun kombiyi.
    Selamlar

• Arkadaşım ilgin için teşekkür ederim.

Aklıma takılan konu modülasyon olayıydı bu nedenle farklı bir model takılabilme imkanımız varmış o bedeli ödedikten sonra + 40 50 TL daha verebilirdim modülasyonlu termostat taktırabilirdim.

Ben Bolu da yaşıyorum yaklaşık 100 m2 ve 2+1 yalıtımsız çift çam alt komşum ise soba kullanmakta ve güneş almakta.

Birde hol hat dağıtımı buradan yapıldığından dolayı çok ısınmakta burada ki radyatördeki sıcak suyu diğer taraflara yönlendirmek için ne yapmam lazım ?
    Salon dışındaki radyatör hariç hepsi birbirinden bağımsız aynı radyatörden bir başka radyatöre sıcak su geçişi yok

Kullanmadığım radyatörleri alttaki vanadan kapatıyorum ve fazla ısınmasını istemediğim mutfak ve holün radyatörlerini de alttan kısıyorum.

Acaba uygulamam doğrumu ?

Yardımlarınızı rica ediyorum

Saygılar ...

• quote:

Arkadaşım ilgin için teşekkür ederim.

Aklıma takılan konu modülasyon olayıydı bu nedenle farklı bir model takılabilme imkanımız varmış o bedeli ödedikten sonra + 40 50 TL daha verebilirdim modülasyonlu termostat taktırabilirdim.

Ben Bolu da yaşıyorum yaklaşık 100 m2 ve 2+1 yalıtımsız çift çam alt komşum ise soba kullanmakta ve güneş almakta.

Birde hol hat dağıtımı buradan yapıldığından dolayı çok ısınmakta burada ki radyatördeki sıcak suyu diğer taraflara yönlendirmek için ne yapmam lazım ?
    Salon dışındaki radyatör hariç hepsi birbirinden bağımsız aynı radyatörden bir başka radyatöre sıcak su geçişi yok

Kullanmadığım radyatörleri alttaki vanadan kapatıyorum ve fazla ısınmasını istemediğim mutfak ve holün radyatörlerini de alttan kısıyorum.

Acaba uygulamam doğrumu ?

Yardımlarınızı rica ediyorum

Saygılar ...

Açıkçası tesisat konusunda çok yardımcı olamam sizi yanıltmış olurum. Benim bildiğim kadarıyla alt değil üst vanayı kısmanız gerekiyor. Birde kullanmadığınız radyatörleri kapattığınızda o bölümlerdeki soğuk hava mutlaka evin genelini etkilyecek buda oda termostatının daha çabuk devreye girmesini sağlayacaktır bence. Ayrıca vanaları kısma veya kapatma sonucunda mantıken kombiden giden sıcak su peteklere girmeyecek veya az gireceği için ortam ısınmadan su devir daim ile tekrar kombiye dönecek ve sıcaklığın bir kısmı bacadan uçup gidecektir. Tam açık petekte suyun dolaşması ile ısı ortama ortama daha iyi iletilecek daha homojen bir ısınma sağlanacaktır.

Özellikle Oda termostatı kullandığınız için ben sizin yerinizde olsam tüm petekleri açar sadece mutfak ve holdekini kısardım. Çünkü artık kombiniz sistemde dolaşan suyun sıcaklığına göre değil, evin gerçek ısısına göre çalışıp duracağı için önemli olan ortamı belli bir ısıya getirmektir. Hol sıcak oluyor diyorsunuz oda termostatı da holde takılıydı sanırım. Ozaman muhtemelen hol 23-24 derecelere geldiğinde diğer bölümler 22 - 23,50 derece olacaktır. En iyisi piyasada 5 TL ye satılan derecelerden birtane alın otorduğunuz odaya koyun bir süre takip edin holdeki kontrol cihazı kaç dereceye geldiğinde odanız kaç dereceye geliyor. normal şartlarda 22,5 - 23 dereceler evde kısa kollu ile gezmek için bile yeterlidir.

Mevcut ayarlarınızda kombi çalışıyor su örn. 70 derece oluyor sisteme giriyor o sıcaklığı eve veremeden hop tekrar kombiye dönüyor. E ev oda termostatına göre ısınmadığı için termostat tekrar kombiye çalış kardeşim diyor. Kombi tekrar aynı döngüye giriyor. Yani sıcak su kısa bir hatta dolaşıp duruyor haliyle peteklerden çok holdeki dağıtım borularında sıcak su dolaştığı için hol çok ısınıyordur. Bence birde dediğim gibi 3-5 gün tüm petekleri açıp (mutfak ve holü kısarak) sarfiyatı ve konforu deneyin. muhtemelen hem daha az yakacak hemde daha çok ısınacaksınızdır.

Birde modülasyonlu KABLOSUZdansa modülasyonsuz KABLOLU bence daha iyidir. Özellikle her tarafımız BAZ istasyonu ve kablosuz teknoloji ile dolu iken.

Not: Ayrıca tekrar edeyim Sayın sserin inde konu ile ilgili bilgisine ve fikrine mutlaka başvurun.

Sayın sserin tesisat konusunda sanırım size daha fazla yardımcı olacaktır.

Saygılar.

• Alt üst vana olayını tam olarak anlayabilmiş değilim ama alttan neden kısıyorum derseniz tesisatı döşeyen firma radyatörleri alttan kapatmamızı önermişti.

Evde olmadığım zamanlarda dediğim gibi ağırlıklı olarak yaşam alanı olarak belirlediğim alanları açık bırakıyorum belki iş dönüşü gelince bile salona girmediğimiz oluyor.
    Dediğinde haklı olabilirsin radyatörün kapalı olduğu odalar yanan odaların sıcaklığından çalıyordur ama çok yüksek olduğunu düşünmüyorum sanki böyle daha tasarruflu gibi geliyor.

Şu radyatör alttan mı üstten mi kısmak mantıklı bir netleştirebilsem ...

Konunun duayeni kabul edilen arkadaşlardan da ilgi bekliyorum
  • quote:

Alt üst vana olayını tam olarak anlayabilmiş değilim ama alttan neden kısıyorum derseniz tesisatı döşeyen firma radyatörleri alttan kapatmamızı önermişti.

Evde olmadığım zamanlarda dediğim gibi ağırlıklı olarak yaşam alanı olarak belirlediğim alanları açık bırakıyorum belki iş dönüşü gelince bile salona girmediğimiz oluyor.
    Dediğinde haklı olabilirsin radyatörün kapalı olduğu odalar yanan odaların sıcaklığından çalıyordur ama çok yüksek olduğunu düşünmüyorum sanki böyle daha tasarruflu gibi geliyor.

Şu radyatör alttan mı üstten mi kısmak mantıklı bir netleştirebilsem ...

Konunun duayeni kabul edilen arkadaşlardan da ilgi bekliyorum

@sserin,
    Önceki iletilerinde radyatördeki üst vanının kapatılmasını. Kapattıktan sonra 1 tam tur açılmasını belirtmişti.
    Alttaki vananın kapatılmama nedeni (ki ben sserin'in iletilerini okumadan önce alt vanayı da kapatıyordum) galiba suyun devirdaimini kolaylaştırma amaçlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 21 Kasım 2011; 13:28:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yusufhoca

Arkadaşlar

Almış olduğum General HT 300 SET 'i kendim motajını yaptım gerçekten çok basitmiş eğer garanti ile ilgili problem yaşamayacaksanız boşuna servise para vermeyin ... Ayrıca haftalık program yaptım nekadar doğru yaptım bilmiyorum eğer kullanan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi ?

Kombi (Baymak Luna3 240Fi) sıcaklık ayarı 50 Dereceye ayarladım . Oda Derecelerinide aşağıdaki gibi ayarladım uygunmudur arkadaşlar yoksa farklı bir yöntemmi uygulamalıyım ?

Pazartesi - Salı - Çarşamba - Perşembe - Cuma
    07.00 - 08.00 Arası Konfor Modunda (24 Derece)
    08.00 - 17.00 Arası Ekonomi Modunda (19 Derece)
    17.00 - 00.00 Arası Konfor Modunda (24 Derece)
    00.00 - 07.00 Arası Ekonomi Modunda (19 Derece)
    Cumartesi
    07.00 - 08.00 Arası Konfor Modunda (24 Derece)
    08.00 - 13.00 Arası Ekonomi Modunda (19 Derece)
    13.00 - 00.00 Arası Konfor Modunda (24 Derece)
    Pazar
    07.00 - 00.00 Arası Konfor Modunda (24 Derece)

Merhaba,

Ben hemen hemen aynı aralıklarla konfor ısısını 23 eko modu 20 olarak kullanıyorum.Kombi ısı ayarı 30dan 75 e kadar aralıklı onuda 55 olarak ayarladım. Sizin belirlediğiniz 24 dereceye gelene kadar kombi çok çalışıp fazla yakar bence. Kaldı ki 50 derece kombi ayarında evi 24 dereceye getirir mi bilmiyorum. Bunu da bağımsız bir termostatla izleyin bir süre bence. Piyasada satılan 5 TL lik termostatlardan alın bir adet bakalım kaç dereceye ısınıyor eviniz ve size kaç derece yeterli. Eğer 22,5 - 23 dereceler sizin için yeterli gelirse niye boşu boşuna 24 derece için kombiyi zorlayacaksınız değil mi.

• Teşekkürler son bir kaç sorum daha olacak.

Yanlış anlamadıysam istediğim odada sıcaklığı düşürmek için üst vanadan kısma işini yapacağım.
    Peki radyatörü kapatmak istediğimde de üst vanadan mı kapatma işlemini gerçekleştirmeliyim ?

Ayrıca kombiye en yakın radyatörü de (1 metre uzaklıkta) üstten kısmış olmam sorun yaratır mı ?

Oda termostatı (modülasyonsuz) 22 dereceye ayarlıyken kombi sıcaklığı kaça ayarlanmalı ?
    Bir arkadaşımız sağolsun yardımcı oldu ama forum genelinde farklı fikirlerde vardı.
  • quote:

Arkadaşlar merhaba yardımlarınızı rica ediyorum.

Bunu daha önce defalarca belirttim: odalar arası yalıtım yeterli olmayacağı için, bazı odaların peteklerinin tam kapalı tutulması yada sabah-akşam açılıp-kapanması problem yaratır. Oda termostatının da anlamı kalmaz. Odalar arası yalıtım yeterli olmayacağından, bu odalardan diğer yaşam alanlarına soğuk hızla gidebileceği için verimliliği düşürür. Ayrıca ve daha önemlisi; yoğuşmalı kombide 55 dereceyi geçmeyen düşük ısıda karakış geçirilsin, ısınma düşük ısıda sağlansın diye petek boyları arttırılmaya çalışılırken, petekleri iptal etmenin tasarrufa katkısı ciddi anlamda tartışılır.
    Bu bağlamda; fazla sıcak olan ve/veya az kullanılan odaların petekleri tam kapatılıp en az 1 tur açılmalıdır. Yada Simens, ECA marka termostatik vana alınıp 3 e ayarlanmalıdır. Bu durumda en az 3 petek tam açık olmalıdır.
    Size göre kombi çalıştırma önerim şöyledir;
    1- Her zaman açık tutulacak 3 peteği belirleyin. Sizde Oturma odası, hol ve banyo peteği tam açık olsun.
    2- Mutfak radyatörünü tam kapatıp yarım yada 1 tur açın.
    3- Salon ve yatak odası petekleri de tam kapatılıp 1 tur açılmalıdır. Radyatör vanalarıyla sürekli açıp-kapayarak oynamak, vanalardan su sızması ihtimalini de arttırabilir. Minik bir sızıntı bile tesisattaki havayı boşaltacağından sürekli su basıncını düşürebilir.
    4- Oda termostatını gündüz 19 yada 20 akşam isteğinize göre 22 ye çıkarınız.
    5- Şimdi gelelim en önemli ayrıntıya; kombinize bağlanan oda termostatı modülasyonlu olmadığından, şimdilik 50 dereceye indirin. İstediğinizden çok uzun sürede ısınıyorsanız ve bu sizin konforunuza uymuyorsa 55 dereceye çıkartınız. Gündüzleri oda termostatını 19 dereceye indirdiğinizde kombi ısısını da 45 dereceye indirebilirsiniz. Bununla uğraşamam derseniz, 50 de kalsın.
    Bu çalıştırma önerisinden sonra eski ve yeni sonuçları burada paylaşınız.
    Kolay gelsin.
    SONRADAN EKLEME: Radyatör vanalarını kısmak için sıcak su gelen üst vanayı kullanın. Bazıları alt vana kapatılır dese de, termostatik vanaların da üst vanaya takılıyor olması bu görüşümü destekler niteliktedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Kasım 2011; 15:28:51 >

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.