Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (175. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeşim oda termostatı %1000 tassaruf tecrübemle söylüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Bulunduğunuz yeri bilmiyorum ama Koçtaş, Bauhaus benzeri yerlerde var. 3 cm. kalınlığında olan iyi olacaktır.
    Kombiyi 40 dereceye ayarladığınızda kombi en fazla kaça çıkıyor? Bence 55 dereceye kadar çıkabilir. 40 derecede uzun sürede ısınmada üşümüyorsanız sorun olmaz. Bazıları kombinin uzun süre yanmasından mutlu olurlar. Yanmadığı zaman üşüme hissine kapılabilirler. Bu durumda 45 derece bence uygundur. Daha soğuk havalarda 55 dereceye kadar çıkarabilirsiniz. İşte bunu modülasyonlu kombi+mod. OT kendiliğinden yapıyor. Artık siz yapacaksınız. Kolay gelsin.

hocam öncelikle selamlarımı sunarım.

sizin gibi değerli üstadların tecrübelerine ihtiyacım var.

doğalgaz ile yeni tanıştım. evim yerden ısıtmalı ara kat 115 m2. mimari projede gördüğüm kadarı ile ara kat dairede yani benim dairede zeminde 450 metre boru döşenmiş. geçen kış dahil kömürlü merkezi sistem ile ısınmaktaydık. toplamda 48 daire var. kollektörlü sistem var. yani her odaya giden boru hattı ayrı. kömür ile merkezi ısınırken en soğuk kış gününde bile oda ısısının 27 derece altına indiğini hiç görmedim. zaman zaman odada 32 dereceleri görüyordum.

bu yaz bireysel doğalgaza geçtik. buderus GB012 yoğuşmalı kombi taktırdım. elimde on off mantığı ile +1 -1 ile çalışan oda termostatı var fakat henüz bağlamadım. kombiyi şu an 35 derecede ayarladım ve termostatsız olarak kendi modülasyonu ile kullanmaktayım. dış ortam sıcaklığını takip ediyorum 8 - 10 derecelere düşmeşine rağmen evin içindeki sıcaklık 25 - 26 dereceleri göstermekte. bbu arada kombiye hiçbir ayar yapmadım bu mevsimde günde 3 - 4 metreküp gaz sarfiyatı var.(tabi sıcak su ve mutfak dahil) bu mevsimde bana gereksiz fazla tüketim gibi gelmekte.

sizden ricam tavsiye edebileceğiniz bir oda termostatı varmıdır bana uygun.

• xpress34 X kullanıcısına yanıt
    Buderus GB012 ve Buderus OTM-P ayrılmaz ikilidir, forumda konusu vardır.

http://forum.donanimhaber.com/m_56407765/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Buderus GB012 ve Buderus OTM-P ayrılmaz ikilidir, forumda konusu vardır.

http://forum.donanimhaber.com/m_56407765/tm.htm

hocam OTMP ile ilgili forumda yazılan mesajların neredeyse tümünü okudum. OTMP den de çok şikayetler vardı. hatta forumda bir üyemiz en sonunda otmp yi söküp on off mantığı ile çalışan Generali termostat takarak dertten kurtulduğunu yazmış. tüketim ise otmp ile yanlış hatırlamıyorsam günlük 10-12 metreküplerden günlük 5-6 metreküpe indiğinden bahsediyordu. mesajı bulursam buraya eklerim.

open therm termostatların kafasına göre gereksiz yere kombiyi çalıştırdığından bahsediliyor forumdaki mesajlarda.

bende otmp yok elimde +1 -1 hassasiyetle çalışan kendi mekanik termostatı var bunu da henüz bağlamadım.hassasiyet aralığı yüksek olduğu için randıman alamayacağımı düşünüyorum. bu yüzden bir tane termostat alacağım fakat otmp mi alayım yoksa + 0.1 ile -0.1 hassasiyette programlanabilir bir on off termostatmı alayım karar veremiyorum.

kararsız olduğum için fikirlerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

ilginiz için teşekkür ederim.

bu arada bahsettiğim mesajı buldum.altta;

quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Termostat meselesine gelince;bundan önce Buderus'un sadece bu cihaz için üretmiş olduğu OTM-P Modülasyon'lu oda termostadını kullanıyordum.Bu cihaz ile ilgili daha önce yaşadığım problemlere istinaden yazdığım mesajları okursan neler yaşadığımı anlayabilirsin.Ben GENERAL HT 300 oda termostadını deneme amaçlı olarak eski termostadımın yerine takdım ve günde 10-12 metreküp yakan ama evi ısıtmayan cihazım günde 5-6 metreküp ile gündüz ve akşam 21 derecede gayet güzel ve ekonomik ısıtmaya başladı.Tabi servis parametrelerini de 75-75-80 yaptığımın da belirteyim.Ve 2 haftadır bahsettiğim oda termostadı ile çok konforlu ısınıyorum.Rahatlıkla tevsiye ederim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpress34 -- 12 Ekim 2014; 11:29:18 >

• Sn. Zebra şöyle bir video buldum. Az buçuk kendime yetecek kadar elektronik bilgiye sahibim. Bedri Bey e ulaşıp devrenin pcb ve kaynak kodlarını alabilirsem kendim alt videodaki ürünü yapmayı deneyeceğim.

Elektronik bildiğimiz gibi şans işidir o arkadaşa özgü anakart veya termostat sorunu olabilir. Diğer OTM-P kullanıcı arkadaşlardan özel mesajla bilgi isteyin olumsuz dönüşlerler olursa aç-kapa oda termostatına yönelebilirsiniz.
    Bir ara forumda Ankaralı bir arkdaşımız bu tarzda bir şey pazarlıyordu, fakat fiyatları pek uygun değildi.
  • quote:

Bir ara forumda Ankaralı bir arkdaşımız bu tarzda bir şey pazarlıyordu, fakat fiyatları pek uygun değildi.

hocam forumda bahsettiğiniz ürünüde gördüm. fakat videolarını inceledim haberleşmede çok fazla gecikmeler olduğunu kendi yüklemiş olduğu videolarda gördüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shameles

Kardeşim oda termostatı %1000 tassaruf tecrübemle söylüyorum

bir şey danışmak istiyorum dostum, 75 m2 2+1 ev içinde oda termostatını tavsiye eder misiniz ? Aylık dogalgaz faturam geçen sene en fazla 100-110 tl geldi. Yalıtım orta seviye, arkası güney cephe ön taraf kuzey cephe.
  • quote:

Ben geçen kış ortasında aldım o arkadaşdan 3 ay kullanma fırsatım oldu gerçekten konforlu bir ısınma yakaladım. Keşke kış başında alıp kullansaydım diyorum. Bu yıl devreye aldım ufak bir temassızlık sorunu yaşadım geri gönderdim soğuk lehim problemi varmış tamirini bekliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ustalar siemens rev24 aldım kullanıyorum. 22.00 dereceye ayarlı ev ısısı 22.20 olduğunda kapanıyor 21.60 olduğunda yanıyor ama 22.20 dereceye geldiğinde kapandıktan sonra peteklerdeki sıcak su sebebiyle evin ısısı 22.60 derecelere kadar çıkıyor. Bu konunun başında rf modeli için hassasiyetin 0.1 dereceye düşürebildiğini okudum acaba kablolu model için de yapılabiliyor mu? Teşekkürler..
  • mrtcakmak kullanıcısına yanıt
    HASSASİYET AYARLAMA
    3 saniye + ve - ye basılıı tut sonra ekran yanıp sönerken çalışma modu seçicisiyle (ortadaki yuvarlak ) parti konfor enerji tasarruf seçicisi düğmesine 4 sn basılı tut. Bu ikisine basıldı tutarken önce parti konfor enerji tasarruf seçicisi düğmesini bırak ve ortadaki yuvarlak tuşu 4 sn daha tut sonra bırak ekranda inşallah çıkacak + ve - tuşlarıyla fark anahtarlamasına gel parti konfor enerji tasarruf seçicisi düğmesine bas ve istediğin degeri değiştir işin bitince yuvarlak tuşa bas bukadar....

sana tavsiyem 0.1 derece hassasiyetle ve arkadaki 4-5 anahtarları açık konumda kullanman....ben geçen yıl kullandım...en konforlu ve ekonomik bu şekilde (tabi bana göre)...denemeni tavsiye ederim......
  • westernblew kullanıcısına yanıt
    Oda termostatı ile daha uyugun geleceğine inanıyorum.
  • astrafe A kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim bu akşam deneyeceğim
  • Oda termostatı ile ilgili birşey sormak isterim, bende nitromix var ve garanti dahilinde, salus RT 500 kablolu oda termostatının da nitromixe uyumlu olduğu ve servisin bağlaması gerektiği söyleniyor, bu durumda demirdöküm servisi bağlayacağı için kendi termostatlarını kullandırmak amacı ile sorun çıkartırlar mı? ayrıca servis ücreti konusunda bilgisi olan var mı?
  • de-ka D kullanıcısına yanıt
    Kocaeli servisi problem çıkardı, guya uyumsuzmuş oysaki Demirdöküm Exacontrol7 ile birebir aynı ürün sadece logo farkı var.. Yaşadığınız bölgedeki servisi telefonla arayıp bilgi alınız.
  • quote:

Elektronik bildiğimiz gibi şans işidir o arkadaşa özgü anakart veya termostat sorunu olabilir. Diğer OTM-P kullanıcı arkadaşlardan özel mesajla bilgi isteyin olumsuz dönüşlerler olursa aç-kapa oda termostatına yönelebilirsiniz.

hocam internetten çok uygun fiyata ( 60 TL ) Bosch TRZ 200 model termostat buldum ve hemen aldım. bağladım şu anda çalışıyor. Bosch TRZ 200 ile OTM-P aynı termostat zaten sizde bilirsiniz.

termostat yokken ve TRZ 200 takılı iken şu farklılık dikkatimi çekti belirtmek istedim.

termostat yokken kombi üzerindeki sıcaklık min. 35 dereceye düşürülebiliyor. kombi su sıcaklığı 29.5 dereceye düşünce kombi yanmaya başlıyordu ve 40 dereceye geldiğinde sönüyordu aynı zamanda belli bir süre sonra devirdaim motoru da duruyordu.

TZR 200 ü bağladıktan sonra kombinin su sıcaklığı 21 - 24 derece aralığında geziyor yani boşuna suyu 40 derecelere kadar ısıtmaya uğraşmıyor.

izlemeye devam edeceğim şimdilik benim görüşümde sizin dediğiniz gibi ON OFF mantığı ile çalışan termostatlara göre daha tasarruflu olacak gibi duruyor.

yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpress34 -- 17 Ekim 2014; 19:21:44 >

• quote:

Kocaeli servisi problem çıkardı, guya uyumsuzmuş oysaki Demirdöküm Exacontrol7 ile birebir aynı ürün sadece logo farkı var.. Yaşadığınız bölgedeki servisi telefonla arayıp bilgi alınız.

Bende benzer bilgiler aldım,en kısa zamanda servise danışıp tamam derlerse alacağım, peki demirdökümün sitesinde Demirdöküm Exacontrol7 gözükmüyor, bunu alsak, buna da mı sorun çıkarırlar acaba?
    Birde önerileriiniz doğrultusunda 2 petek harici TRV takılı,bunu da programlı kullanmak için almak istiyorum (trv nin takılı olmadığı koridora OT bağlayıp 24 saat esasına göre dereceleri ayarlamak istiyorum) trv vanalarla birlikte ekonomi de yapabilirmiyim.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.
  • de-ka D kullanıcısına yanıt
    Exacontrol7 alırsanız sorun çıkartamazlar. Oda termostatı ve termostatik vana aynı ortamda olmama kaydı ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilr. Ben yapmaya düşündünüz şekilde kullanıyorum zaten.
  • 
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.