Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cok ayrıntılı ve profesyonel yazmışsınız, elinize sağlık. Ancak benim konu hakkında hiç bilgim olmadığı için pek anlayamadım doğrusu.
    Aşağıdaki konuda bana yardımcı olabilir misiniiz?

Evde demirdöküm kalisto kombi kullanıyorum. Özellikle haftalık programlanabilir bir termostat almak istiyorum. Sabah kalkmadan kombi yansın bir saat sonra da eve dönene kadar kapalı kalsın diye. Tabi biraz tasarrufun da zararı olmaz...

1. Modülasyonlu termostat tam olarak nedir, benim kombime uygun mu? (Web sitesinde kombiya modülasyonlu diyor ama kullanma kılavuzunda böyle bir bilgi göremedim)

2. Uzaktan kumanladı termostatlar bulunduğu yerin sıcaklığına göre mi ayarlıyor kombiyi? 100 TL fark vermeye hangi durumlarda değer?

3. Modülasyonlu termostat almamı hangi durumlarda tavsiye edersiniz?

4. General marka HT-300 düşünüyordum, bunu tavsiye eder misiniz?

Bir çocuğa anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

• sevgili memint üstad:
    öncelikle zaman ayırıp kafamdaki soru işaretlerinden beni kurtardığınız için teşekkürler derhal modülasyonlu bir oda termostatı ve bazı odalarda termostatik vana için harekete geçmiş bulunmaktayım ilginize teşekkür eder iyi çalışmlar dileri
  • @gfdsizm kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: stserkan

Cok ayrıntılı ve profesyonel yazmışsınız, elinize sağlık. Ancak benim konu hakkında hiç bilgim olmadığı için pek anlayamadım doğrusu.
    Aşağıdaki konuda bana yardımcı olabilir misiniiz?

Evde demirdöküm kalisto kombi kullanıyorum. Özellikle haftalık programlanabilir bir termostat almak istiyorum. Sabah kalkmadan kombi yansın bir saat sonra da eve dönene kadar kapalı kalsın diye. Tabi biraz tasarrufun da zararı olmaz...

1. Modülasyonlu termostat tam olarak nedir, benim kombime uygun mu? (Web sitesinde kombiya modülasyonlu diyor ama kullanma kılavuzunda böyle bir bilgi göremedim)

2. Uzaktan kumanladı termostatlar bulunduğu yerin sıcaklığına göre mi ayarlıyor kombiyi? 100 TL fark vermeye hangi durumlarda değer?

3. Modülasyonlu termostat almamı hangi durumlarda tavsiye edersiniz?

4. General marka HT-300 düşünüyordum, bunu tavsiye eder misiniz?

Bir çocuğa anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

1. Modülasyonlu termostat, kombinin oda sıcaklığına göre modülasyon yapmasını sağlayan kumanda türü. Ama öncelikle kombinin oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olması gerekir. Pek çok kombide bu özellik standart haline gelmişse de henüz DD kombilerde yok. Modülasyon sadece oda sıcaklığına göre olmaz, tesisat suyu ve kullanım suyu sıcaklığına göre de modülasyon kavramı var. Ayrıca doğalgazın yeteri kadar hava ile karışmasını düzenleyen fan modülasyonu diye başka bir modülasyon daha var. Sizin kombiye on/off termostat veya haftalık proğramlı kumandalar uyar. Detayı yetkili servisten öğrenebilirsiniz.
    2. Tüm termostatlı kumandalar bulundukları alanın sıcaklığını algılayarak kombiye kablolu veya kablosuz komut gönderir. Kombiyi günün farklı saatlerinde farklı ısıtacak şekilde kullanacaksanız uyumlu bir haftalık proğramlı kumanda kullanmanızı öneririm. Örnek, gündüz 19C, akşam 21C, gece 18C gibi...
    3. DD kombilerin hiçbiri modülasyonlu kumandalarla uyumlu değildir. Oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğine sahip kombi kullanırsanız kumandanız modülasyonlu olsun.
    4. DD dışı bir kumanda kullanımı için yetkili servis görüşünü almakta fayda var.

Linkini verdiğim ürünleri bi inceleyin derim. http://www.kombi.com/urun.php?prod=Demirdokum-SD-5002-Haftalik-Dijital-Programlanabilir-Oda-Termostati-0--384

• Mehmet Bey, teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.
    Uzaktan kumandanın bu fonksiyonu gerçekten kullanılıyor mu acaba, yoksa sabir bir yerde duruyor mu?
  • Hangi fonksiyonunu kastediyorsunuz?
  • Forumdaki uzman arkdaşlardan bir kaç konuda yardım istiyorum.
    Ankara da özellikle kışları daha sert gecen yüksek bir bölgede ikamet etmekteyim. Güney-Güneiniydoğu cepheli ara kat evimde Baymak-Falke 20.640 kcal/h kapsiteli çift eşanjörlü HC kombi kullanmaktayım. Kombi ilk açıldığında servis tarafından Danfoss 5001RF + RX1 tek kanallı modül takımıştı. Ürünü büyük bir hevesle almış olmama rağmen eşim yüzünden satmak zorunda kaldım. 2009 nisan ayında 245 tl yr aldığım ürünü 1-2 ay sonra 175 tl ye sattım. şimdi ise eşim arkdaşlarından oda termostatının konforunu ve avantajını duyunca kendisi taktıtalım diyor. ikimizde çalıştığımız ve çocukta kreş de olduğundan programlanabilir kablosuz bir oda termostatı almayı düşünüyorum.
    kombimin oda sıcaklığına göre modülasyon yapıp yapmadığını bilmiyorum. sahip olduğum kombiye uygun oda termostatı ve çalışma sıcaklıkarı konusunda ( kombinin max. çalışma sıcaklığı ve oda ayar sıcaklığı ) yardımlarını bekliyorum. bana göre akşamları 21 C uygun iken biizm hanım 24 C tutturursa kombinin termostatsız 50C de çalışması daha mantıklı gibi ama:) gündüzleri ve geceleri konfor için ve sabit sıcaklık için gerekli olduğunu düşünüyorum.

son olarak dışa bağımlığı olduğumuz doğalgaz tüketimi konusunda en etkili çözümün izolasyona dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

şimdiden paylaşımlar için herkese çok teşekkürler

• Baymak dökümanlarında kombinin oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olduğuna dair bir bilgi yok. Bence olsa yazarlardı. Çok da dert etmeyin. Kombinin modülasyonsuz olsa da oda termostatı ile kullanımı, özellikle sizin gibi gündüz evde olmayanlar için ciddi tasarruf sağlar. Proğramlı kablosuz kumanda, bir kez proğramladıktan sonra, yerini değiştirme dışında yanına hiç uğramayacağınız bir cihaz. Önceki mesajları okuduysanız üzerinde durduğum en önemli konu, günün farklı dilimleri için seçilen set sıcaklık değerlerinin evde üşümeden yaşayabileceğiniz en düşük sıcaklık değerleri olması gereğidir. Eskiden merkezi kömürlü kaloriferlerle ısınıyorduk, kaloriferci kaç derecede yakıyorsa öyle ısınıyorduk. Evde genellikle kısa kollularla dolaşıyorduk veya pencere açıyorduk. Ama DG'la ısınmaya geçince tasarrufu öğrendik, öğreniyoruz. Doğrusu da bu. Proğramlı kumanda da günü 3 farklı ayar dilimine bölmek size uygun olur. Sabah 8-akşam 16 arasında 16C, akşam 16-gece 24 arası 22C, gece 24-sabah 8 arası 18C ayarlayarak başlarsınız. yaklaşık 1 haftalık kullanımdan sonra konfor anlayışınıza göre güncellersiniz.
    Kombinizle uyumlu kumanda için link

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Baymak dökümanlarında kombinin oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olduğuna dair bir bilgi yok. Bence olsa yazarlardı. Çok da dert etmeyin. Kombinin modülasyonsuz olsa da oda termostatı ile kullanımı, özellikle sizin gibi gündüz evde olmayanlar için ciddi tasarruf sağlar. Proğramlı kablosuz kumanda, bir kez proğramladıktan sonra, yerini değiştirme dışında yanına hiç uğramayacağınız bir cihaz. Önceki mesajları okuduysanız üzerinde durduğum en önemli konu, günün farklı dilimleri için seçilen set sıcaklık değerlerinin evde üşümeden yaşayabileceğiniz en düşük sıcaklık değerleri olması gereğidir. Eskiden merkezi kömürlü kaloriferlerle ısınıyorduk, kaloriferci kaç derecede yakıyorsa öyle ısınıyorduk. Evde genellikle kısa kollularla dolaşıyorduk veya pencere açıyorduk. Ama DG'la ısınmaya geçince tasarrufu öğrendik, öğreniyoruz. Doğrusu da bu. Proğramlı kumanda da günü 3 farklı ayar dilimine bölmek size uygun olur. Sabah 8-akşam 16 arasında 16C, akşam 16-gece 24 arası 22C, gece 24-sabah 8 arası 18C ayarlayarak başlarsınız. yaklaşık 1 haftalık kullanımdan sonra konfor anlayışınıza göre güncellersiniz.

Mehmet hocam teşekkür ederim..
    dediğiniz gibi "günün farklı dilimleri için seçilen set sıcaklık değerlerinin evde üşümeden yaşayabileceğiniz en düşük sıcaklık değerleri olması " konusunda bayanlar biraz mantıksız..çünlü onlara göre konfor değilde kombinin 50-60 da yanması önemli hissettiği sıcaklık arka planda..
    danfoss otomatik kontrol konusunda dünya markası ama biraz pahalı..tekrar aynı cihazımı almalıyım yoksa daha ekonomik aynı işi görür rf cihazlar varmıdır?

ankara-ulus da rüzgarlıyı bir dolaşacağız..
    bir de sormak istediğim bu ürününün 2 ve 3 kanallı olanı da var bunların farkı nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: bkmçvş

quote:

Baymak dökümanlarında kombinin oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olduğuna dair bir bilgi yok. Bence olsa yazarlardı. Çok da dert etmeyin. Kombinin modülasyonsuz olsa da oda termostatı ile kullanımı, özellikle sizin gibi gündüz evde olmayanlar için ciddi tasarruf sağlar. Proğramlı kablosuz kumanda, bir kez proğramladıktan sonra, yerini değiştirme dışında yanına hiç uğramayacağınız bir cihaz. Önceki mesajları okuduysanız üzerinde durduğum en önemli konu, günün farklı dilimleri için seçilen set sıcaklık değerlerinin evde üşümeden yaşayabileceğiniz en düşük sıcaklık değerleri olması gereğidir. Eskiden merkezi kömürlü kaloriferlerle ısınıyorduk, kaloriferci kaç derecede yakıyorsa öyle ısınıyorduk. Evde genellikle kısa kollularla dolaşıyorduk veya pencere açıyorduk. Ama DG'la ısınmaya geçince tasarrufu öğrendik, öğreniyoruz. Doğrusu da bu. Proğramlı kumanda da günü 3 farklı ayar dilimine bölmek size uygun olur. Sabah 8-akşam 16 arasında 16C, akşam 16-gece 24 arası 22C, gece 24-sabah 8 arası 18C ayarlayarak başlarsınız. yaklaşık 1 haftalık kullanımdan sonra konfor anlayışınıza göre güncellersiniz.

Mehmet hocam teşekkür ederim..
    dediğiniz gibi "günün farklı dilimleri için seçilen set sıcaklık değerlerinin evde üşümeden yaşayabileceğiniz en düşük sıcaklık değerleri olması " konusunda bayanlar biraz mantıksız..çünlü onlara göre konfor değilde kombinin 50-60 da yanması önemli hissettiği sıcaklık arka planda..
    danfoss otomatik kontrol konusunda dünya markası ama biraz pahalı..tekrar aynı cihazımı almalıyım yoksa daha ekonomik aynı işi görür rf cihazlar varmıdır?

ankara-ulus da rüzgarlıyı bir dolaşacağız..
    bir de sormak istediğim bu ürününün 2 ve 3 kanallı olanı da var bunların farkı nedir?

Siz kombinin kalorifer devresi sıcaklığını zaten minimum 50C yapacaksınız ki oda sıcaklığı özellikle akşam saatlerinde set ettiğiniz değere çabuk ulaşsın ve kombi kapansın. Kombi, termostatlı kumanda tarafından yönetildiği için, siz kalorifer devresini 60C yapsanız bile kombiniz çoğu zaman 50C civarı kazan sıcaklığında çalışarak istenen oda sıcaklığını sağlayacaktır. Bu ayarlarda nadiren, çok soğuk akşamlarda belki 60C veya biraz üstüne çıkabilir. Ama kombiyi 40C gibi en düşük ayarda çalıştıracaksanız, akşamları ısınamazsınız ve kombiyi sürekli çalıştıracağınız için oda kumandasına da ihtiyaç kalmaz. Önemli olan ev ortamında günün farklı saatlerinde gerektiği kadar ısı üretimini sağlayıp fazlasını sınırlandırmak...Bu işi de en iyi oda kumandası yapar ve konfor tercihlerinize göre, yani sizin adınıza kombiyi yönetir.

Alternatif kumanda seçenekleri konusunda yetkili servise danışmanızı öneririm.

2-3 kanallı kumandalar bildiğim kadarıyla birden çok proğramlama yapma olanağı veriyor. Farklı haftalarda farklı proğram kullanabiliyorsunuz örneğin. Birden fazla kombili (kaskad) sistemler için de olabilir, emin değilim.

• Çalışıyorum, sabah 6:45 te kalkar 7:30 da evden çıkarım.Evde kimse kalmıyor.Akşam 15:30 - 16:15 arası evde olurum.
    Buna göre oda termostatını nasıl ayarlamalıyım.evde olduğum süre içinde hangi derecelerde ısıtsın, kapalı çalışmadığı zamalarda hangi sıcaklıkta kalsın.Kullandığınız zaman kodların paylaşırmısınız.Haftasonları yakma planı nedir?İdeal olann zamanlama nasıl olmalıdır.(kombim 296/3 - vaillant yoğuşmalı ve vaillant 360 f oda termosatatım var.az kullandığım salonda iki adet termostatik vana ve 8 metre petek var.ev 125 metrekara)

-kaloriferli sistemden kombi sisteme dönüş yaptı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayhan -- 1 Ekim 2011; 23:21:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayhan

Çalışıyorum, sabah 6:45 te kalkar 7:30 da evden çıkarım.Evde kimse kalmıyor.Akşam 15:30 - 16:15 arası evde olurum.
    Buna göre oda termostatını nasıl ayarlamalıyım.evde olduğum süre içinde hangi derecelerde ısıtsın, kapalı çalışmadığı zamalarda hangi sıcaklıkta kalsın.Kullandığınız zaman kodların paylaşırmısınız.Haftasonları yakma planı nedir?İdeal olann zamanlama nasıl olmalıdır.(kombim 296/3 - vaillant yoğuşmalı ve vaillant 360 f oda termosatatım var.az kullandığım salonda iki adet termostatik vana ve 8 metre petek var.ev 125 metrekara)

-kaloriferli sistemden kombi sisteme dönüş yaptı

Sabah 6-öğle 14 arası...16-17C, (Hafta sonları evde kalıyorsanız 21C)
    14-22 arası..................20-21C,
    22-6 arası....................18-19C

Bu proğramla başlarsınız, kendi tercihleriniz doğrultusunda kişiselleştirirsiniz. Bu proğramda kombi tamamen kapatılmıyor. Gündüz saatlerinde minimum 16-17C sıcaklık korunuyor, bununla birlikte evinizin yalıtımı varsa sabah 6'ya dek 18-19C yi korumak için çalışan kombi, 6'dan itibaren termostat komutuyla duracaktır. Dış sıcaklık yükselmeye geçtiği için iç sıcaklıkta düşme yavaşlayacak, saat 6'da 18-19C olan iç sıcaklık gündüz 14'e dek kolay kolay 16-17C seviyesine inmeyeceği için kombi pratikte yanmayacaktır. (Eğer ki dış soğumaya bağlı olarak iç sicaklık 16-17C olursa kombi daha fazla soğumaya müsade etmeyip devreye girecektir.) Saat 14 olunca minimum 16-17C civarı olan iç sıcaklığın proğram gereği 20-21C'ye çıkması için kombi tekrar yanacaktır. (Eğer güneş varsa muhtemelen kombi kısa sürede hedefe ulaşıp tekrar kapanacaktır.) Yalıtım standartlarına göre inşa edilmiş ve güneş gören evlerde, kombiler yeterli set sıcaklıklarla oluşturulan proğramların yönetiminde, sadece akşamın ilerleyen saatleri ve geceleyin kesintisiz veya kısa aralar vererek yanarlar. Gündüz, hele bir de güneş varsa akşama kadar devreye girmeyebilir.

• quote:

Hangi fonksiyonunu kastediyorsunuz?

Uzaktan olması fonksiyonu. Yani sormak istediğim uzaktan kumanda gerçekten kullanılıyor mu yoksa bir köşede duruyor mu pratikte?
  • quote:

Orijinalden alıntı: stserkan

quote:

Hangi fonksiyonunu kastediyorsunuz?

Uzaktan olması fonksiyonu. Yani sormak istediğim uzaktan kumanda gerçekten kullanılıyor mu yoksa bir köşede duruyor mu pratikte?

Oda kumandası kabloluysa, uygun alanın duvarına monte edilerek, kablosuzsa monte edilmeden kullanılır. Kablosuzun avantajı istenilen odaya götürülerek kullanılabilmesi...Kumanda alıp kullanmak istemeyen veya bilmeyen varsa bir köşeye koyabilir, nitekim böyle örnekler olabiliyor...
  • MERHABALAR...

cok yararlı bilgiler edindim sayenizde ancak değinilmeyen bi konu var cok merak ettiğim...ben hafta içi 8-18 calısıyorum ve ev bos oda termostatı kullanıyorum ve aksamları geldıgımde ev soguk ve sıcaklıgı arttırarak ısınmayı beklıyorum...

haftalık program saatli termostatlar var piyasada ancak çalışma koşulları belirtilmiyotr.kombim eca confeo plus ve uyumlu termostat linki aşağıda...sizden ricam gunlük ayarlama saatleri nasıldır kac farklı sıcaklıkta veya programda ayarlanabiliyor bilginiz varsa ve paylaşırsanız cok sevinirim

http://www.ecasanalmarket.com/eca-aksesuarlar/923-eca-modulasyonlu-program-saatli-oda-termostati.html

• Sabah 8-16 arası..17C
    16-24 arası...........21C
    24-8 arası............19C

olarak proğramlayıp deneyin. Yeterli olmazsa 1-2C arttırarak kendinize uygun ayarları yapın. Link verdiğiniz kumandanın kullanım detayları hakkında bilgim yok. Kullandığınız oda termostatı proğramlı değilse, her gece yatmadan 18C yapın, akşam geldiğinizde 22C ye alın. Diğerine yakın konfor elde edersiniz, ama hergün akşam-gece ayarlarını unutmamanız gerekir...
  • memint hocam, bilgiler için teşekkür ederim.Yukarıdaki derecelerin 1'er fazlasını ayarladım. :)

Peki bu havalarda bile, oda kapılarını ve tüm petekleri açıp açmama konusunda ne dersiniz.?
  • Az kullanılan veya hiç kullanılmayan odaların peteklerini tamamen kapatmak doğru değil. Kapılar kapatılsa bile, kapı altı, anahtar deliği, kapatılan odanın soğuyan duvarları bir bütün olarak ISI KÖPRÜSÜ oluşturarak sıcak alanlardan ısı çekecektir. Bu defa, yaşam odasının sıcaklığı düşecek ve set sıcaklıklara ulaşmak için kombi daha fazla gaz yakacaktır. Petekleri yarım kısmak düşünülebilir, amaç hiç kullanılmasa bile odanın sıcaklığını 17-19C arasında tutmak olmalı. Kapıları ise özellikle sıcaklık farkının olduğu akşam saatlerinde kapatmak gerekir. İşin en doğrusu fazla ısınması istenmeyen odanın peteğine termostatik vana takmaktır.
  • merhaba

Bosch classic plus ile kullanmak için, kaliteli hangi model Kablosuz Oda termostatı almam gerekir?
    ayrı birşey almama gerek var mı? tesisat sıvaüstü, kombi balkonda, kullanılan odalar uzak,
    çocuklar var kombi devamlı yanıyor.

saygılar
  • Kablosuz oda kumandası olarak yine Bosch ürünü olan TR20RF kumandayı kullanabilirsiniz. Link
    Oda kumandasında gündüz-akşam 22C, gece 19-20C gibi ayarları seçin, gerekirse arttırın. Her 1C derece artış faturaya minimum %5 yansır.
    Balkon pvc ile kapatılmamışsa ve kombiniz dolap içinde değilse, tamamen dolap içinde kalacak şekilde kombi dolabı yaptırın. Tesisat borularının açıkta kalan kısmını camyünü vb ile sarın. Diğerlerinden gereksiz çok ısınan oda varsa, peteklerine termostatik vana koyabilirsiniz. Yalnız termostatik vana konan odada oda kumandasını kullanmayın...

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.