Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, bilgileriniz için teşekkür ederim.
    Birkaç sorum olacak,

1.Modülasyonlu oda termometresinde, kombinin azami ısısını 65 dereceye ve oda sıcaklığını 22 dereceye ayarladık diyelim.Hava normal sıcaklıkta haliyle evimizin sıcaklığı 20 li derecelere düştüğünde 35-45 arasındaki bir sıcaklıkta kombi yanarak evi yeniden 22 dereceye getiriyor.(bu süre modülasyonsuza göre daha geç mi olur ?)
    -çünkü modülasyonsuzda 50 derecelik azami kazan sıcaklığına ulaşıyor ve bu sıcaklıktan odayı ısıtyor-

2.Diyelim hava çok soğuk.(modülasyonsuzu azami sıcaklığı 50 dereceye ayarladığımı düşünerek) Yüksek sıcaklıkta 65 derecelerde yanma oldu.oda yeniden 22 derece oldu.((bu süre modülasyonsuza göre daha erken mi olur ?)
    -çünkü modülasyonsuzda 50 derecelik azami kazan sıcaklığına ulaşıyor ve bu sıcaklıktan odayı ısıtyor-

3.Modülasyonsuza göre , azami kazan sıcaklığını yüksek bir değere sabitlediğim için (örneğin 65 derece) tüm yıl boyunca sadece oda sıcaklığını ayarlamak yeterli olacak mıdır ?

4.Anladığım kadarıyla Modülasyon oda termometresinin hassasiyeti 0,1 dereceler ile ölçülüyor, uzun vadede bu sistem kombide elektronik zararlara yol açabilirmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayhan -- 11 Mayıs 2011; 22:31:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hayhan

Merhabalar, bilgileriniz için teşekkür ederim.
    Birkaç sorum olacak,

1.Modülasyonlu oda termometresinde, kombinin azami ısısını 65 dereceye ve oda sıcaklığını 22 dereceye ayarladık diyelim.Hava normal sıcaklıkta haliyle evimizin sıcaklığı 20 li derecelere düştüğünde 35-45 arasındaki bir sıcaklıkta kombi yanarak evi yeniden 22 dereceye getiriyor.(bu süre modülasyonsuza göre daha geç mi olur ?)

2.Diyelim hava çok soğuk.(modülasyonsuzu azami sıcaklığı 50 dereceye ayarladığımı düşünerek) Yüksek sıcaklıkta 65 derecelerde yanma oldu.oda yeniden 22 derece oldu.((bu süre modülasyonsuza göre daha erken mi olur ?)

3.Modülasyonsuza göre , azami kazan sıcaklığını yüksek bir değere sabitlediğim için (örneğin 65 derece) tüm yıl boyunca sadeceo da sıcaklığını ayarlamak yeterli olacak mıdır ?

4.Anladığım kadarıyla Modülasyon oda termometresinin hassasiyeti 0,1 dereceler ile ölçülüyor, uzun vadede bu sistem kombide elektronik zararlara yol açabilirmi?

Hangi marka-model kombi ve hangi marka-model oda termostatını kullandığınızı belirtmemişsiniz. Modülasyonlu oda termostatında ve modülasyonlu kombi uyumlu çalışmasında bazı kombilerde kombi azami sıcaklığına müdahale edilemiyor. Sizde olduğu gibi.
    1- Modülasyonlu oda termostatı 22 dereceye, kombi azami ısısı (otomatik olarak) 65 e ayarlandıysa, az soğuk havalarda 35-45 arası çalışarak tasarruf sağlanacaktır. On-off çalışan (modülsyonsuz) termostatta ise bu durum olmaz. 65 dereceye kadar ısıtır, kısa sürede oda ısısı 22 dereceye gelir ve kombi kapanır. Tasarruf bakımından modülasyonlunun çalışma şekli daha akılcıdır tabi.
    2- Hava çok soğukken modülasyonsuzda, kombi azami ısısını 50 dereceye ayarlarsanız asla kombi 65 dereceye çıkmaz, 50 derecede kapanır. Modülasyonsuz termostatta, tasarruf bakımından genel öneri; bahar geçiş dönemlerinde yada az soğuk havalarda kombi azami ısısını 40-45, soğuk havalarda ise 50-55 dereceyi geçmeden kullanmaktır. Kuzey cepheli evlerde ve çok soğuk bölgelerde, ısınamadağınız takdirde daha yükseğe ayarlarsınız tabi.
    3- Modülasyonlu termostat kullanıldığında 65 dereceye ayarlandığında bana göre kış boyunca yeterli olur.
    4- Modülasyonlu oda termostatı hassasiyetinin 0,1 derece olmasının olmasının nedeni; kombinin sıkça dur-çalış yapmasını önlemektir. Kombi ömrü için mantıklı kabul edilir. Kombiler böyle tasarlandığı için, bu nedenle elektronik sistemde zarara yol açmaz. Ayrıca tercih edilen bu durum, daha sağlıklı yaşanabilir ortam da yaratır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 11 Mayıs 2011; 22:46:25 >

• Hocam ilginiz için teşekkür ederim.
    vaillant ecoTEC VUW 296/5 Plus Yogusmali kombi için vaillnat calourmatic 260 f modülasyonlu oda termostatını düşünüyorum.??
    -1 ve 2. durumlar için Isıtma süreleri ile ilgili yorumlarınız nedir? (eğer 1. durum için tasarruf edeyim derken ısıtma süresi uzayacaksa modülasyon olmayan ürünü tercih edeceğim)
  • quote:

Hocam ilginiz için teşekkür ederim.
    vaillant ecoTEC VUW 296/5 Plus Yogusmali kombi için vaillnat calourmatic 260 f modülasyonlu oda termostatını düşünüyorum.??
    -1 ve 2. durumlar için Isıtma süreleri ile ilgili yorumlarınız nedir? (eğer 1. durum için tasarruf edeyim derken ısıtma süresi uzayacaksa modülasyon olmayan ürünü tercih edeceğim)

Çok akılcı bir seçim. Bu seçime rağmen "modülasyonsuzu seçeyim" dememeniz gerekir. Kesinlikle bu ikili tasarruflu ve uyumlu olacaktır.
    Birden ısıtıp kapatma istenen bir durum değildir. Psikolojik bakımdan da yavaşça istenen ısıya getiren kombi istenir. Çünkü petekler sürekli sıcak yada ılık olacaktır. Yavaş ısıtması, oda termostatının ayarlandığı derecenin 2 derece altından yavaşça ısıtacak demek değildir. Alev boyu kısılarak modülasyon yapılır.
    Diyelim modülasyonsuz aldınız. Birden ısıttı ve kapattı. Ayarlanan ısının 0,5 derece altında çalışacak, 0,5 derece üstünde kapatacaktır. 1 derecelik marj daha mı akılcı sizce? 1 derecelik ısı düşmeden çalışmaması da bazıları tarafından hissedilir. Özellikle hanımlar...
    Tasarruflu olacağını da anlattım zaten. Aksi takdirde, dış ısı artıp-azaldıkça azami ısı ile sürekli oynamanız gerekecektir. O zaman modülasyonsuz Demirdöküm Nitromix (premix yoğuşmalı) alın. Onda modülasyon yok. Hem 296/5 in yarı fiyatına alırsınız.

• -modülasyonlu oda termostatı oda sıcaklığı 22 derce ve azami kazan sıcaklığı 65 derece
    -modülasyonsuz oda termostatı oda sıcaklığı 22 derece ve azami kazan sıcaklığı 50 derece

Kombiyi tatil dönüşü çalıştırdık ev soğuk.Hangi sistemle içersi daha hızlı ısınır?(şöyle düşünüyorum yanlışssa düzeltin.mödülasyonluda oda hızlı birşekilde ısınır çünkü azami kazan sıcaklığını 65 dereceye kadar yükseltebilir.(atıyorum 5 saat) oysa modülasyonu olmayn aç kapa termosatlı ise 50 derecede maxsimum yanma yapacağı için aynı sıcaklık için atıyorum 10 saat gibi bir sürede ulaşacaktır)

Aklıma takılan tek sorun bu, tercihim mödülasyonludan yana olacak :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayhan -- 12 Mayıs 2011; 16:51:20 >
  • quote:

-modülasyonlu oda termostatı oda sıcaklığı 22 derce ve azami kazan sıcaklığı 65 derece
    -modülasyonsuz oda termostatı oda sıcaklığı 22 derece ve azami kazan sıcaklığı 50 derece

Kombiyi tatil dönüşü çalıştırdık ev soğuk.Hangi sistemle içersi daha hızlı ısınır?(şöyle düşünüyorum yanlışssa düzeltin.mödülasyonluda oda hızlı birşekilde ısınır çünkü azami kazan sıcaklığını 65 dereceye kadar yükseltebilir.(atıyorum 5 saat) oysa modülasyonu olmayn aç kapa termosatlı ise 50 derecede maxsimum yanma yapacağı için aynı sıcaklık için atıyorum 10 saat gibi bir sürede ulaşacaktır)

Aklıma takılan tek sorun bu, tercihim mödülasyonludan yana olacak :)

Önce şuna cevap vereyim; kısa süreli tatile çıktığınızda oda termostatını (modülasyonlu olsun yada olmasın) örneğin 16 derecede bırakabilirsiniz. Böylece geldiğinizde buz gibi bir ev sizi karşılamaz.
    İkincisi, yukardaki örneğinizde modülasyonlu ile modülasyonsuz termostat arasında fark yoktur. O zaman modülasyonsuzu da 65 dereceye getirir, aynı düzeyde ısınırsınız.
    Modülasyonlunun avantajları;
    1- Oda ısısını 0,1 derece farkla kontrol eder. Böylece zaman içince evde 1 dereceye ulaşan(modülasyonsuz termostatta olduğu gibi) ısı farkı olmayacaktır.
    2- Kombi azami ısısı 65-70 dereceye ayarlansa bile (gündüz evde bulunulmadığında yada akşamları), az soğuk ortamda gerektiğinde ısıyı düşürerek 40 derecede kombiyi çalıştırıp tasarruf sağlayacaktır.
    3- Akşamları dahi istenilen ısıya yaklaştığında alev boyunu kısarak tasarruf sağlar.
    4- Kombi sıkça aç-kapa yapmadığından atık gaz minimuma ineceği gibi, arızalanma riski de azalacaktır.

Modülasyonsuzun avantajları;
    1- Oda ısısını 1 derece farkla kontrol eder. 22 dereceye ayarlandığında, 22,5 derecede kombi kapanır ve 21,5 dereceye ininceye kadar çalışmaz.
    2- Gündüz yada gece istenen ısıdan aşağı inmeden kombi çalışmayacağından tasarruf sağlar. Özellikle bahar geçiş dönemlerinde her bölgede, ılıman bölgelerde her dönem tasarruf sağlayacaktır.

Buna göre modülasyonsuzun(modülasyoonsuza göre) öne çıkan avantajları;
    * kombiyi sık aç-kapa yaptırmadan çalıştırdığından, kombi arıza riskini en aza indirmesi,
    * evde 0,1 derece farkla stabil ısı sağlayacağından daha sağlıklı bir ortam yaratması,
    olarak özetlenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Mayıs 2011; 21:27:10 >

• @sserin, çok teşekkür ederim
  • arkadaşlar merhaba OVENTROP termostatik vanalar hakkında bilgi verebilecek kimse varmı?kaliteli bir ürünmüdür?cevaplayacak arkadaşa şimdiden teşekkürler.....
  • ustalar benim sorudan sonra bu sayfa kapandı galiba 2 gündür uğrayan yok sayfaya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacre2861

ustalar benim sorudan sonra bu sayfa kapandı galiba 2 gündür uğrayan yok sayfaya.

Duyduğum bir marka değil. Bu nedenle yanıt yazmadım. Siemens veya ECA'nın 27-28 TL ye satıldığı bir ortamda maceraya girmeye bence gerek yok. Kaç lira ki bu kadar ısrarla soruyorsunuz? 15 TL falan ise denenebilir.
  • Burada yada diğer konu başlıklarında hep tartışmasını yaptık: oda termostatı gerekli mi? Bir çoğumuzun mantığı; gerekmediğinde kombiyi kapatacak bu cihazın yararlı olduğunu düşünüyordu. Çok azımız ise Bakanlığın bu konuda bir şey yayınlamadığı vb nedenlerle gereksiz olduğunu savundu.
    Ancak Isısan-Buderus-Bosch firmalarının ifadelerine göre bazı ülkelerde oda termostatı kullanmak zorunlu. Örneğin Almanya diyorlar. Umarım doğruyu söylüyorlardır. Eğer böyle ise artık gerekli mi, gereksiz mi tartışması yapmak anlamsız olacaktır. Gelişmiş ülkelerde alınan bu kararlar bize 3-5 yıl sonra gelir.
    Bosch_Buderus'un görüşü:

""Sıcaklık Regülasyonu (Kalorifer İşletmesinde)
    Optimum bir sıcaklık regülasyonu için oda termostatı ve termostatik
    radyatör vanası kullanılmasını önemle tavsiye ederiz. Oda termostatı
    kullanımı, tasarruf bilinci nedeniyle bazı ülkelerde yasal zorunluluk
    haline bile gelmiştir (Örn. Almanya). Termostat kullanımıyla sağlanacak
    enerji tasarrufu, küçümsenmeyecek seviyededir. Bu sayede ayrıca
    ısıtma konforu da elde edilir..""

Son olarak, yine Bosch-Buderus'un görüşüyle termostatik vanaların gerekliliğine de değinelim:

"" Termostatik Radyatör Vanaları
    Herbir oda için arzu edilen oda sıcaklığının sağlanabilmesi için
    termostatik radyatör vanaları kapatılmamalı, açık bırakılmalıdır. Şayet
    uzunca bir süre sıcaklık sağlanamıyor ise, ancak o zaman termostattaki
    ısıtma eğrisi veya arzu edilen oda sıcaklığı değeri değiştirilmelidir.""

• 35tl alman malıymış
  • quote:

35tl alman malıymış

27-28 TL ye Siemens'in satıldığı bir ortamda 35 TL ye önerilecek bir marka değil bana göre. Umarım sadece adı duyulsun diye yazmadınız?
  • hayır kesinlikle böyle bir amacım yok...bu forumu uzun zamandır takip ediyorum ve yorumlarınıza verdiğiniz bilgileri dikkate alıyorum ben eca yada Siemens kullanmak istediğimi söylediğimde kombi taktırmak istediğim firma bu markayı önerdi bende sizden bilgi almak için böyle bir soru sordum....amacım kullandığım malzemelerin kaliteli ürünler olması sadece saygılar.....
  • Siz yine de Siemens yada ECA taktırın. Siemens de Alman menşeli, hem de kaiteli. Hem daha ucuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 19 Mayıs 2011; 20:45:53 >
  • teşekkürler bilgiler için peki bu termostatik vanaları değiştirmek mümkünmü yani eca taktırdık memnun olmadık daha sonra siemensle değiştirebilirmiyiz.(zararına katlanacağız artık)yani bir defaya mahsus takılan bir parça değil herhalde
  • quote:

teşekkürler bilgiler için peki bu termostatik vanaları değiştirmek mümkünmü yani eca taktırdık memnun olmadık daha sonra siemensle değiştirebilirmiyiz.(zararına katlanacağız artık)yani bir defaya mahsus takılan bir parça değil herhalde

Nesinden memnun olmayacaksınız? En fazla oturduğunuz koltuğa yakınsa uğultu yapabilir. Ancak bu markalar yapmaz.
    Alman malı istiyorsanız Siemens taktırın.
  • quote:

teşekkürler bilgiler için peki bu termostatik vanaları değiştirmek mümkünmü yani eca taktırdık memnun olmadık daha sonra siemensle değiştirebilirmiyiz.(zararına katlanacağız artık)yani bir defaya mahsus takılan bir parça değil herhalde

Böyle birşey sözkonusu olduğunda eliniz yatkınsa bunu kendinizde yapabilirsiniz. Bu memnun olmama ihtimali sizin tavsiye istediğiniz marka içinde geçerli diğer markalar içinde. Sonuçta basit çalışma prensibine sahip 30 tl lik vana alacaksınız o nedenle çokta fazla irdelemenize gerek yok. Eğer o markayı almak istiyorsanız alabilirsiniz. Siz alırsınız kullanırsınız test edersiniz, siz önerirsiniz yada almayın dersiniz. Bizlerin bütün var olan modelleri alıp test etme şansımız olmadığından bu noktada kullanıcı tavsiyelerini dikkate alıyoruz.

• yeniçeri ve sserin;ikinizede verdiğiniz bilgi tavsiyelerinize teşekkür ederim
  • değerli dostlar

vermiş olduğunuz faydalı bilgiler ve bunları biz forumdaşlarınız ile paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

Yanlız bende bu sayfaları okudukça, kararsızlık hakim olmaya başladı. Daha farklı kombi konularında görüşlerinizi almış olmama rağmen bu ingiliz sitesini inceledikten sonra verimlilik ve fiyat konusuna gelince karıştım kaldım. malumunuz Alarko seradans tam yoğuşmalı cihaz ile evimdeki 16 yıllık eskiyi değiştirme noktasındayım.

Bu okuduklarımdan sonra 30-50 derecede 23.000 Kkcal lik petek ısıtacak premix yoğuşmalı kombiler arasında iyice kararsızlaştım.
    alarko seradens 36 kw ına 2500 TL yerine ECA confeo premix 30 a 1650 TL vermek sanki daha ekonomik ve mantıklı gibi görünmeye başladı.
    veya % 3-5 verim eksikliği ile GB 012 ye 1800 TL vermek arasında sıkıştım.

Diğer bir öğrenmek istediğim nokta forumda Alarko ürünleri ile ilgili pek bir görüş de bulamıyorum ( sakın beni alarkocu veya methini yapan biri sanmayın , buna ek olarak aynı kapasitedeki , bedeldeki ve daha pahalı vaillant ecotec 346/3-5 30,6 kw 3.300 TL, Bosh Comfort condens 35 kw 3.300 TL, ve viesmann vitodens 100w 35 kw3.500 TL için bir çok öneri okumamam rağmen, servis ağı bu kadar geniş alarkodan hiç bahsedilmemesi bana ilginç geldi. inanın diğer formlarıda araltırdım durum aynı. Bunun sonucunda 10-15 yıl kullanacağım kombi markası konusunda karar vermekte çok zorlanıyorum.

Ortada bir sıkıntı var, sizce nerde hata yapıyorum !!!! veya yapıyıruz?

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.