Şimdi Ara

Apple işlemci üretiminde Samsung ile yollarını ayırabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Apple'ın işlemci üretiminde TSMC ile işbirliğine gideceği iddia ediliyor. Yıllarca Samsung tarafından tasarlanıp üretilen işlemcileri kullanan Apple, geçtiğimiz yıl itibariyle kendi işlemcilerini tasarlamaya başlamış, üretim tarafında ise Samsung ile devam etmişti. Apple imzasını taşıyan A4 işlemcisi, aslına bakılırsa Apple'dan çok Samsung ve Intrinsity firmalarının ortaklığı ile geliştirilen bir işlemciydi. Hatta daha sonra Apple, Samsung'un pekte hoşnut olmadığı stratejik bir adım ile Intrinsity firmasını satın almıştı. Apple A4 ve Samsung Hummingbird işlemcilerindeki büyük benzerlik dikkate alındığında A4 işlemcisinin, ağırlıklı olarak Intrinsity ve Samsung firmalarının çalışmalarından doğan bir çözüm olduğu anlaşılmıştı.

Yaklaşan iPad 2 ve iPhone 5 lansmanları öncesinde Apple'ın nasıl bir strateji izleyeceği henüz bilinmiyor. Kimi kaynaklar her iki modelde de A5 işlemcisinin kullanılacağını belirtirken, kimileriyse iPad 2'de güncellenmiş A4 işlemcisine, iPhone 5 ise A5 işlemcisine yer verileceğini öne sürüyorlar. Ancak çif çekirdekli işlemci kullanan tabletlerin hızla yaygınlaştığı günümüzde ilk ihtimal daha güçlü bir seçenek olarak değerlendirilebilir. ARM Cortex-A9 mimarisini temel alacağı belirtilen çift çekirdekli A5 işlemcisi, gerçek anlamda Apple imzasını taşıyan ilk işlemci olacak gibi görünüyor. İşte bu nokta çok kritik çünkü hem akıllı telefon hem de tablet bilgisayar pazarlarında rakip olduğu Samsung'un, üzerinde çalıştığı özel güncellemeler ve yenilikleri herhangi bir şekilde öğrenmesi istemeyen Apple'ın, bu nedenle işlemci üretimini TSMC'ye vereceği öne sürülüyor.

200'den fazla müşterisi bulunan ve bugün çalışmalarına dünyanın en büyük "sözleşmeli" yarıiletken üreticisi olarak devam eden TSMC'nin, olası bir Apple anlaşması karşısında ciddi bir yatırım yapması gerekecek. Çünkü hali hazırda üretim kapasitesinin önemli bir kısmını kullanan TSMC'nin, çıkardığı her ürün milyonlarca adet satan Apple'ın taleplerini karşılayabilmek için yeni tesis veya tesisler kurması şart görünüyor.

• offf tamam iphone 5 tegra 2 anladık
  • a4 den sonra nvidia ile anlaşma yapıp tegrayı dahada güçlendirip kendi platformunda kullanabilir diye düşünüyorum
  • Şahsen tegra 2 hatta tegra 2 3D kullanılmasını isterim.
  • Çok para versin seneye çıkacak Tegra 3 ü şimdiden ürettirsin madem.
  • Yahu adamlar işlemci tasarlamak için firma satın aldılar, bizimkiler hala daha Tegra kullansın diyorlar. Komiksiniz vesselam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Yahu adamlar işlemci tasarlamak için firma satın aldılar, bizimkiler hala daha Tegra kullansın diyorlar. Komiksiniz vesselam.

• Ben pek sanmiyorum ipad2 e ayni islemci kullanilsin ozelliklerine bakarsak ipad2 ye zaten daha guclu bi islemci lazim ... yine bu dogruysa iphoneye a5 vermezler onada eski ipad islemcisi yaparlar bu 2 cihaz birbiriyle uyumlu oldu sanmiyorum ayri bi uretim bandi acilsin islemci icin
  • bu gerçekleşse dahi bu seneye yetişmesi bence çok zor.
    TSMC Apple'in olası bir talebine cevap verecek kadar boş kapasiteye sahip olmadığı ortada.
    AMD GF ile devam edeceğinden zaten nVidia da atağa geçip TSMC'de önemli miktarda üretim kapasiteleri ayırtmıştı kendine...
  • Anşalıdığı üzere iphone güzel cihaz ama şişirildiği kadar yokmuş ekranı LG üretir işlemciyi SAMSUNG yapar apple da dünya bir paraya satar.İyi kazıklamışlar milleti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rwo

Anşalıdığı üzere iphone güzel cihaz ama şişirildiği kadar yokmuş ekranı LG üretir işlemciyi SAMSUNG yapar apple da dünya bir paraya satar.İyi kazıklamışlar milleti.

Apple bunları çalıştıracak yazılımı yapar olayı bitirir.
  • ipone 4 ün tasarımını değiştirir, 512 mb ram koyar, 1,2 ghz lik tek çekirdek işlemci koyar, ekranımız zaten göz gibi der ve fan boyları ile mutlu mesut yaşar.bilgisayar olayının da öncüsü appledı şimdi noldu ben mac kullanıyorum diyen sooradan görmelerden başkasının işine yaramıyor. stive abimizin açıklaması (iphone 5 tanıtımı günü) : daha iyi bir işlemciye, ram'e, grafik çözümlerine ihtiyacımız yok zaten ios donanımlarımız ile kusursuz bir şekilde bir bütün olarak çalışıyor ve app store daki bütün uygulamaları kusur bir şekilde kullanmayı vaad ediyor. evet sitivin yıllardır yaptığı yaklaşım ama yeniliğe aç insanları göz ardı ederek daha çok şeyin öncüsü olup sonra üç beş entelin hava atma aracı olarak kalır. iphone 5 tanıtımında görüşürük, adım gibi eminim bu sözler çıkacak sitivin ağzından. çift çekirdekli işlemci ile gelse telefon harbi şaşarım. o sitiv orda oldukca bu böyle arkadaşlar adamın hayali bu. ki söylecekelrinde haklı değil mi haklılık payı.

• mac kulananlar sonradan görmedir yaklaşımı ile zaten kendini ortaya koymuşsun.. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak insanımızın en büyük problemi.. bir de sadece marjinal olmak için popüler nesnelere karşı olan kitle var onlar en komik olanlar..

not: intel işlemcili desktop kullanıyorum
  • quote:

ipone 4 ün tasarımını değiştirir, 512 mb ram koyar, 1,2 ghz lik tek çekirdek işlemci koyar, ekranımız zaten göz gibi der ve fan boyları ile mutlu mesut yaşar.bilgisayar olayının da öncüsü appledı şimdi noldu ben mac kullanıyorum diyen sooradan görmelerden başkasının işine yaramıyor. stive abimizin açıklaması (iphone 5 tanıtımı günü) : daha iyi bir işlemciye, ram'e, grafik çözümlerine ihtiyacımız yok zaten ios donanımlarımız ile kusursuz bir şekilde bir bütün olarak çalışıyor ve app store daki bütün uygulamaları kusur bir şekilde kullanmayı vaad ediyor. evet sitivin yıllardır yaptığı yaklaşım ama yeniliğe aç insanları göz ardı ederek daha çok şeyin öncüsü olup sonra üç beş entelin hava atma aracı olarak kalır. iphone 5 tanıtımında görüşürük, adım gibi eminim bu sözler çıkacak sitivin ağzından. çift çekirdekli işlemci ile gelse telefon harbi şaşarım. o sitiv orda oldukca bu böyle arkadaşlar adamın hayali bu. ki söylecekelrinde haklı değil mi haklılık payı.

Daha türkçeyi doğru düzgün yazamıyorsunuz, mac kullananlara sonradan görme gibi içi boş ve cahilliğin artık tavan yaptığı laflar söylüyorsunuz ve birde bu yetmezmiş gibi saçmasapan, kendi çapınızda kehanetlerde bulunup birde olayı tiye alıyorsunuz. Bize de bir tarafımızla düşüyor.

• bır ınsanın apple ürünlerini kötülemesini gerçekten kedi-ciğer meselesi olarak görüyorum..
  • Tüketiciye olumlu yansıyacaksa ayırsın samsunga bir zararı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertgraph1979

quote:

ipone 4 ün tasarımını değiştirir, 512 mb ram koyar, 1,2 ghz lik tek çekirdek işlemci koyar, ekranımız zaten göz gibi der ve fan boyları ile mutlu mesut yaşar.bilgisayar olayının da öncüsü appledı şimdi noldu ben mac kullanıyorum diyen sooradan görmelerden başkasının işine yaramıyor. stive abimizin açıklaması (iphone 5 tanıtımı günü) : daha iyi bir işlemciye, ram'e, grafik çözümlerine ihtiyacımız yok zaten ios donanımlarımız ile kusursuz bir şekilde bir bütün olarak çalışıyor ve app store daki bütün uygulamaları kusur bir şekilde kullanmayı vaad ediyor. evet sitivin yıllardır yaptığı yaklaşım ama yeniliğe aç insanları göz ardı ederek daha çok şeyin öncüsü olup sonra üç beş entelin hava atma aracı olarak kalır. iphone 5 tanıtımında görüşürük, adım gibi eminim bu sözler çıkacak sitivin ağzından. çift çekirdekli işlemci ile gelse telefon harbi şaşarım. o sitiv orda oldukca bu böyle arkadaşlar adamın hayali bu. ki söylecekelrinde haklı değil mi haklılık payı.

Daha türkçeyi doğru düzgün yazamıyorsunuz, mac kullananlara sonradan görme gibi içi boş ve cahilliğin artık tavan yaptığı laflar söylüyorsunuz ve birde bu yetmezmiş gibi saçmasapan, kendi çapınızda kehanetlerde bulunup birde olayı tiye alıyorsunuz. Bize de bir tarafımızla düşüyor.

sen mi geldin sooradan gürme, ben yöresel ağız kullanmayı çok severim. Türkçe'nin her türlü nimetlerinden yararlanmayı sanada tavsiye ederim. yukarda Türkçemize aykırı hiç bir yazı yok joCuQ vs. gibi. halkımın kullandığı dil.. orda cahilce demişsin sana örneğini verdim kocaman, tabi apple kullanan biri olduğun için beynin kan fışkırdı önünü göremedin. En yenilikçi bilgisayar teknolojileri ile ilerleyen öncülük eden windows a örnek olmuş apple şuanda nerde windows un yanında adı çekiliyor mu? mac kullanan insanların %60 ında windows var, peki bu işin temelini atan mac niye geriledi düşündün mü? yok sen çünkü markaya bakarsın gersi hikaye... iphone 5 lans manından sonra buraya yine uğramanı tavsiye ederim... ve bir daha halkımın kullandığı dile Türkçe bilmiyor deme, şimdi gide bilirsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: almila1299

quote:

Orijinalden alıntı: mertgraph1979

quote:

sen mi geldin sooradan gürme, ben yöresel ağız kullanmayı çok severim. Türkçe'nin her türlü nimetlerinden yararlanmayı sanada tavsiye ederim. yukarda Türkçemize aykırı hiç bir yazı yok joCuQ vs. gibi. halkımın kullandığı dil.. orda cahilce demişsin sana örneğini verdim kocaman, tabi apple kullanan biri olduğun için beynin kan fışkırdı önünü göremedin. En yenilikçi bilgisayar teknolojileri ile ilerleyen öncülük eden windows a örnek olmuş apple şuanda nerde windows un yanında adı çekiliyor mu? mac kullanan insanların %60 ında windows var, peki bu işin temelini atan mac niye geriledi düşündün mü? yok sen çünkü markaya bakarsın gersi hikaye... iphone 5 lans manından sonra buraya yine uğramanı tavsiye ederim... ve bir daha halkımın kullandığı dile Türkçe bilmiyor deme, şimdi gide bilirsin...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.