Şimdi Ara

İddia: Dell, AMD'yi satın alabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
6.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'nin satışıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ATi'nin alınmasıyla başlayan zorlu finansal süreçte zaman zaman satılacağı iddia edilen AMD, geçtiğimiz günlerde tepe yöneticisi Dirk Meyer ile yollarını ayırmış ardından faaliyetlerden ve stratejilerden sorumlu üst yöneticiler de AMD'den ayrıldıklarını açıklamışlardı. Şu an geçici tepe yöneticisi Thomas Seifert liderliğinde yoluna devam eden AMD'nin, yakın zamanda yeni tepe yöneticisini açıklaması beklenirken, Dell'in, şirketi satın alacağı öne sürüldü.

Dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi olan Dell'in, AMD'yi satın alacağı yönündeki iddialar daha önce de gündeme getirilmişti. Netbook'lardan büyük ölçekli işletmlere yönelik sunucu çiftliklerine kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteren Dell için AMD'nin ürün gamı çekici olabilir. Fusion tabanlı yeni nesil işlemcilerini geçtiğimiz ay pazara sunan AMD, yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığı yenilikçi Bulldozer mimarisini ve L1ano kod adını taşıyan performans odaklı Fusion işlemcilerini de ikinci çeyrekte lanse edecek.

Dünya çapında operasyonları bulunan ve Acer'ın ardından üçüncü büyük bilgisayar üreticisi olarak gelen Dell'in, AMD'yi satın alması hem bilgisayar üreticileri hem de yarıiletken dünyasındaki dengelerin değişmesine neden olabilir. Zira şu an aktif olarak kendi geliştirdiği işlemciyi kendi markası altındaki bilgisayarlarda kullanan bir üretici bulunmuyor. Ancak öte taraftan Dell, akıllı telefon ve tablet bilgisayar segmentlerinde daha fazla etkin olmanın planlarını yapıyor fakat AMD'nin bu segmentlere özel çözümleri en azından şu an için bulunmuyor.

• Belki iş ortağı olabilrler ama satın alıcaklarını sanmıyorum..
  • Dell'den ziyade Apple'n AMD'yi alması baya ilginc olurdu. 2 taraf icinde oldukca kazancli bir ortaklik olurdu sanirim
  • Dell o kadar büyük mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ac1DBuRN

Dell'den ziyade Apple'n AMD'yi alması baya ilginc olurdu. 2 taraf icinde oldukca kazancli bir ortaklik olurdu sanirim

Satın alınca ortaklık olmuyor
  • AMD'nin belki de ilk kez kara geçtiği, uğruna Ati'yi satın aldığı Fusion teknolojisinin meyvesini toplayacağı bir dönemde, kısaca hisselerinin en iyi olduğu bir dönemde AMD'yi satın almaya cesaret edecek bir firma düşünemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

AMD'nin belki de ilk kez kara geçtiği, uğruna Ati'yi satın aldığı Fusion teknolojisinin meyvesini toplayacağı bir dönemde, kısaca hisselerinin en iyi olduğu bir dönemde AMD'yi satın almaya cesaret edecek bir firma düşünemiyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Tam meyvelerin toplanmaya başlanacağı bi dönemde böyle bir satın alma çok çok zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

AMD'nin belki de ilk kez kara geçtiği, uğruna Ati'yi satın aldığı Fusion teknolojisinin meyvesini toplayacağı bir dönemde, kısaca hisselerinin en iyi olduğu bir dönemde AMD'yi satın almaya cesaret edecek bir firma düşünemiyorum.

bende aynen öyle düşünüyorum :)) Çünkü AMD artık kendine gelmeye başladı ve oldukça da güçlü geliyor... Bu arada Dell'in AMD'i tamamen satın alabilecek parası var mı yaa? xD şaka bir yana anca ortaklık olabilir ona da AMD'nin yanaşıcağını sanmıyorum... hem BullDozer hem L1ano hemde HD7xxx serisi geliyor bu kadar güçlü bir şekilde gelirken AMD'i satın almak biraz zor bence..

bu arada HD7xxx ile ilgili herhangi bir haber var mı? Ve tahmini ne zaman çıkar??

• Bende alacagını hiç zannetmiyorum.Neden diye sorarsınız Dell bir pc ureticisi telefon uretiyor vs. amd ise teknoloji uretiyor dell amd alınca uzerine bir yuk bindirecek bu firmanın ayakta kalması gerekiyor tekel yasalarına gore yani dell e faydadan cok zarar getirir.Zira apple da aynı sekilde alması mantıklı degil neden boyle bir yukun altına girsin kendisi işlemci uretince iphonelardamı kullanacak sırf apple urunlerinde işlemcim amd olsun diye firmayımı satın alacak amd ole basit chip gelistiren tarda firma degil cok buyuk işlerin altında elleri olan firmadan birisi super bilgisayardan tutun tablet pc lere ekran kartlarına kadar uzanan bir yelpazesi var.Ha bu firmayı kim alır derseniz alması mantıklı olan firma IBM turevindeki gibi firmalar olabilir onlarda pc isini nerdeyse bıraktılar sadece teknoloji uretiyorlar.Yani fayda zarar iliskisine baktıgınız zaman dell adına yarardan cok zarar verecektir.Biri cıkar cok zengindir bunyesinde islemci uretimi yapan ekran kartı uretimi yapan bir firma ister parayı basar alır zararınada karınada goz yumar.Bence kimse boyle yukun altına girmez amd alınca zarar ederse elden cıkartabilcekmi firmayı yokmu edecek dunya boyle bir seyi kaldırabilirmi ?

SAYGILARLA

• Birde ekleme yapayım unuttum zamanında nvidia via almak istediginde X86 lisansından dolayı intel firmanın el degistirmesi halinde lisansında iptal olacagına baska bir firmanın lisansı kullamayacını belirtmisti.Aynı olay amd içinde sorun olabilir alan firma bu lisansdan yararlanamazsa cok sey kaybeder.

SAYGILARLA
  • quote:

Ancak öte taraftan Dell, akıllı telefon ve tablet bilgisayar segmentlerinde daha fazla etkin olmanın planlarını yapıyor fakat AMD'nin bu segmentlere özel çözümleri en azından şu an için bulunmuyor.

Peki guzel yazmissinda, bu ne peki..? Bunu da sen yazdin..
    http://www.donanimhaber.com/tablet-pc/haberleri/AMD-Fusion-islemcili-ilk-tablet-gun-isigina-cikti-Acer-conia.htm

"Henuz yayginlasmadi" demek daha dogru olur diye dusunuyorum..

• Arkadaşlar aramızda pra toplayalım biz alalım AMD yi. Şu haberler de bitsin.

Bence birileri almayı düşünüyor. Ama istifalardan kar sağlayıp hisseleri düşürerek kar sağlamaya çalışıyor.

O alacak bu alacak şu alacak derken başka biri alır olur biter.

Ama istifaları da düşünmüyor değil insan. Niyeeee. İşlemciler cidden çok mu kötü. Yoksa kurul mu zorladı bunları istifaya. Hoş gemiyi en son kaptan terkeder diye bir laf vardır bu da biraz rahatlatıyor insanı ya neyse. AMD ye bir şey olmaz ya. O kadar batacak dediler adamlar gitti ATİ yi aldı. Şimdi hem ekran kartı hem de işleci üretiyorlar. Üstelik ATİ yi aldıklarından beri de baya iyi işler yaptılar.

Nazar etme ne olur çalış senin de olur. AMD ye kolay kolay satılmaz. Ama tabi bilmediğimiz iç işler ile alakalı bir şeyler yok ise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 16 Şubat 2011; 6:47:56 >

• dell'in satın alması ne demek,bakalım amd satacakmı adamlar işi toparlamışlar güzel işler çıkartıyorlar birde kalkıp bu kadar emek verdikten sonra satacaklarmı
  • @Towarscke, AMD, 5 Watt'lık Fusion işlemci örneğini de gösterdi ancak henüz kullanıma sunmadı. Kaldı ki bu çözümler spesifik olarak tablet veya akıllı telefonlar için geliştirilen çözümler değil yani kullanılsalar bile ARM tabanlı çözümler karşısında, pil ömrü açısından rekabetçi olmaları şu an için zor. Tabi durumun böyle olması üreticiler için bir kıstas değil zira kendi insiyatifleri doğrultusunda kullanabilirler. AMD'nin netbook pazarındaki resmi varlığı Fusion başladı ancak Acer Ferrari One yaklaşık iki yıldır satılmakta.
  • iddeası bile kötü :)
  • dünyada amd nin dell veya başka bir firmaya satılması kadar saçma bir iş yapılacağını düşünmek bile istemiyorum...
  • Bu olay bize fena girebilir
  • İnşallah bir iddia olarak kalır
  • Olabilir ama DELL maddi açıdan AMD gibi bir devi alabilecek kapasitedemidir bilemem açıkcası ben tek başına DELL firmasının böyle bir maddi kaynağı vrebileceğine inanmıyorum ancak HP veya ACER ile birleşerek alabilirler. Benim fikrim DELL HP ortaklığı AMDyi alır ve uçurur
  • tam asparagas! Dell'in o kadar parası yok bi kere. Apple - IBM gibi devler dururken Dell'in haddine mi. Hem AMD'nin başka birine satılması X86 lisansının iptaline neden olacak bir durumdur
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.