- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Megane 2 Elektronik Arızası + Otomatik Far Hatası + Direksiyon Hatası
14 Cevap10549 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

964 Mesaj
14 Şubat 2011; 9:15:35 

Arkadaşlar başlıkta yazan tüm bu hataları araç yolda giderken aniden meydana geldi. Tek yaptığım gaza ani şekilde biraz yüklenmek oldu (4000d/d). Sonrasında araç gider halde service ışığını yaktı ve stop etti. Göstergede ABS ve airbag ışıkları yandı. Bilgi ekranında da: Elektronik Arızası + Otomatik Far Hatası + Direksiyon Hatası uyarısı çıktı.
Araçta LPG var ve debriyajda son 1 haftadır titreme sorunu vardı. Ayrıca kısalarda sonradan zenon far takılmış. Bunun dışında sorunu yoktu. Araç 2005 ve 83binde. Bakımları yapıldı (60binde baskı balata değişti) Durup dururken neden böyle bir arıza olmuş olabilir? Araç şuan çalışmıyor (marşa geçmiyor) Kontak açılıyor (havalandırma teyp camlar vs çalışıyor) ama farlar yanmıyor. Sadece gösterge aydınlatması var. Dıştaki parklar ve farlar-sisler yanmıyor.

Aracı yarın servise çektircem fakat ön bir bilgi olması açısından sorunun ne olabileceği hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirse sevinirim.

Elektrik, Elektronik Mühendisi

3277 Mesaj
14 Şubat 2011; 9:39:54 

Otomatik far hatası önemli bir şey değil ama servis ışığının yanmasını sağlar.Sensör bazen sapıtıp böyle bir hata verebiliyor ama sorun yaratmaz aracı stop edip çalıştırdığınızda servis ışığı söner ve normale döner.
Meganelar orjinal ampül dışındaki ampülleri pek sevmez kısa zaman aralıklarıyla patlatır.O yüzden orjinal ampül kullanmanızı tavsiye ederim.Direksiyon hatası hakkında bir fikrim yok açıkçası , akü kutup başlarını kontrol edin yada akünüz bitmiş olabilir mi tam olarak bilmiyorum.Eğer seyir halinde giderken araç stop etmiş direksiyon sertleşmeden kenara kadar çekmişseniz, kısa süre içerisinde elektrik destekli direksiyon olduğu için akünüzü bitirmiş olabilir. Lpg ile bir sıkıntıda olabilir en iyisi yetkili servise yada iyi bir ustaya göstermek.Yanlız dikkatli olmakta fayda var basit bir sorun için olmadık parça değişimi ve kabarık fatura çıkarma ihtimalleri var.Kam mili kaptörü var o parçada durup dururken aracın stop etmesini sağlar ama tekrar çalıştırabilmeniz lazımdı belki o arada aküde bittiyse araç çalışmamazlık yapmış olabilir.Parça değişimi yapılırsa işçilikde dahil en fazla 100 tl olması lazım bilginize.Biraz karışık oldu ama en azından bildiklerimi sıralayayım dedim.Şahsi kanaatim büyük bir sorun olmadığıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fottili -- 14 Şubat 2011; 9:47:16 >

964 Mesaj
14 Şubat 2011; 10:04:08 

Çok teşekkürler dostum cevap için. Bir nebze olsun su serpildi diyebilirim. Dediğin gibi araç stop ettikten sonra direksiyon sertleşmedi. hatta aracın ivmesiyle 20mt giderek ana caddeden ara sokağa kadar gidebildim direksiyon sertleşmeden. Ama durduktan sonra taş gibi oldu. Hemen orda bulunan bir elektrikçi gelip aküyü ölçtü ama aküde sorun çıkmadı.
Kaskom var ve yol yardımı ile aracı tanıdık bir servise çektirmeye çalışcam. Sanırım kasko ücretsiz çekici gönderiyordur (avivasa). Farlar benden önce zenon ile değiştirilmiş. Belki far arızası yüzünden araçta elektronik devre koruması gibi bir şey devreye girmiştir diye tahmin ediyorum ama belli de olmaz. Tamirciye gitmişken titreyen debriyaja da baktırırım. Son zamanlarda aracı kaldırmak ve düşük hızlarda vites değiştirmek çile olmuştu.

1115 Mesaj
14 Şubat 2011; 10:15:42 

quote:

Orijinalden alıntı: metulen

Arkadaşlar başlıkta yazan tüm bu hataları araç yolda giderken aniden meydana geldi. Tek yaptığım gaza ani şekilde biraz yüklenmek oldu (4000d/d). Sonrasında araç gider halde service ışığını yaktı ve stop etti. Göstergede ABS ve airbag ışıkları yandı. Bilgi ekranında da: Elektronik Arızası + Otomatik Far Hatası + Direksiyon Hatası uyarısı çıktı.
Araçta LPG var ve debriyajda son 1 haftadır titreme sorunu vardı. Ayrıca kısalarda sonradan zenon far takılmış. Bunun dışında sorunu yoktu. Araç 2005 ve 83binde. Bakımları yapıldı (60binde baskı balata değişti) Durup dururken neden böyle bir arıza olmuş olabilir? Araç şuan çalışmıyor (marşa geçmiyor) Kontak açılıyor (havalandırma teyp camlar vs çalışıyor) ama farlar yanmıyor. Sadece gösterge aydınlatması var. Dıştaki parklar ve farlar-sisler yanmıyor.

Aracı yarın servise çektircem fakat ön bir bilgi olması açısından sorunun ne olabileceği hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirse sevinirim.

vay bee nerdeyse hepsi bir anda sizin başınıza gelmiş 3 senedir bu forumu takip ediyorum ilk defa boyle bişey yazıldı, airbag ve abs ısıgının yanması ilginc geldi bana umarım ciddi bi sorun cıkmaz, sonucu yazarsanız seviniriz

2011 Mitsubishi ASX

964 Mesaj
14 Şubat 2011; 13:06:22 

quote:

Orijinalden alıntı: chevymel1

vay bee nerdeyse hepsi bir anda sizin başınıza gelmiş 3 senedir bu forumu takip ediyorum ilk defa boyle bişey yazıldı, airbag ve abs ısıgının yanması ilginc geldi bana umarım ciddi bi sorun cıkmaz, sonucu yazarsanız seviniriz

Özel servisle görüştüm. Elektronik arızası sebebiyle diğer hataların belirmiş olabileceğini söyledi. Yani gerçek hata abs airbag far veya direksiyonla alakalı olmayabilirmiş. Yarın bilgisayara bağlandığında çıkar ortaya artık. Kasko ile görüştüm onlarda ücretsiz çekici hizmeti gönderecekler. En azından çektirme masrafından kurtuldum diye avunuyorum

964 Mesaj
16 Şubat 2011; 12:04:16 

Araçta kısa devreye sebep olan hata bulundu. LPG montajı esnasında yapılan bir hata sebebiyle LPG hattı araçtan şase almış ve araç korumaya geçmiş. LPG BRC marka ve 4 ay önce monte edildi. Bakalım bu hatayı üstlenecekler mi? Servise bu hata ile ilgili rapor tutmalarını rica ettim.

3277 Mesaj
16 Şubat 2011; 13:17:57 

LPG kaynaklı ise BRC forumuna girip yardım isteyebilirsiniz.Yardımcı olacaklardır.

964 Mesaj
16 Şubat 2011; 13:21:14 

Önce montajı yaptırdığım yeri sonra 2A mühendisliği aradım. Şuan 2A mühendislikteki yetkililer yerinde yok. Dediğiniz gibi yapıp birde foruma yazalım bakalım. Teşekkürler

964 Mesaj
19 Şubat 2011; 21:37:20 

Sorunum serviste çözüldü. Ayrıca ayar otogaz oluşan masrafları da karşıladı. Kendilerine diğer konularda teşekkür ettim. Bu konuda da kendilerine anlayışları ve yardımları için teşekkür ediyorum.

1 Mesaj
2 Mart 2013; 22:30:53 

s.a arkdaşlar şimdiden bu siteye yeni üye oldum bu site alış veriş fikirleri beyendim bende oto elektıronik ustasıyım yanız sizinle bunu paylaşmak istiyorum megan gurublarında encok arıza nedenleri ellektıronik sorun var ve dirksyon kilidini kontırol etirin yazısı bunu da söylemek istiyorum kısadevre varsa yada saat göstergesinden nedenlerinden bitanesi olabilir@

3 Mesaj
6 Haziran 2013; 16:59:46 

merhaba arkadaşlar ,
2 haziran pazar günü akşam direksiyon kilid açık msj ekranda gözükür gözükmez SERVIS ışığı yandı araba çalışmadı.
kasko yerinde onarım için servis gönderdi , usta Kart bozuk yada kart okuyucuda sorun var dedi burada yapılmaz dedi gitti.
pazartesi günü yetkili servise gidip sorunu anlatınca hemen yaparız KOLON değişecek dediler ne kadar masraf çıkar diye sorduğumda adamalar 1250 tl dediler .
ben arabayı öğlen Kartal oto saniyiye OTO Kilitciye çektirdim. usta arabayı yaptı : Direksiyon Kilitini değiştirdim dedi 250 tl ye işi yaptırdım . .
iyiki bu tür formlar var
Siz siz olun araştırmadan biryere gitmeyin .

5 Mesaj
16 Ağustos 2014; 1:31:58 

Bugün normal devam ederken arabam otomatik far sorunu uyarısı verdi kısa bir titreme oldu servis ışığı yandı ama stop etmeden devam etti sonra kendiliğinden gitti uyarı ve kkapalı otoparka girdim farlar yine otomatik devreye girdi
ama takıldım kaldım 3 gün sonra yola gideceğim ciddi bir durummudur acaba yaşayan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

MİKAİL KILIÇ

964 Mesaj
18 Ağustos 2014; 8:58:13 

quote:

Orijinalden alıntı: mikailklcc

Bugün normal devam ederken arabam otomatik far sorunu uyarısı verdi kısa bir titreme oldu servis ışığı yandı ama stop etmeden devam etti sonra kendiliğinden gitti uyarı ve kkapalı otoparka girdim farlar yine otomatik devreye girdi
ama takıldım kaldım 3 gün sonra yola gideceğim ciddi bir durummudur acaba yaşayan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

Aynısı geçen giderken bana da oldu. Araç titreme vs yok sadece far hatası dedi. Aracı stop edip kontak kapatıp tekrar çalıştırdım sorun halloldu.

5 Mesaj
18 Ağustos 2014; 15:50:46 

peki daha sonra herhangi bir sorun yaşadınız mı ? bu uyarıyı ben bir defa aldım şu an gayet normal ...
benim sıkıntım yarın uzun yola gideceğim farklı bir sorun yaşarmıyım ? acaba otomatik farı komple kapatsam sorun yaşar mıyım ? çok fena kafama takıldı

Bu mesajda bahsedilenler: @metulen Bu mesaja 1 cevap geldi.

MİKAİL KILIÇ

964 Mesaj
18 Ağustos 2014; 16:27:29 

Ben tekrar yaşamadım. Umarım sizde yaşamazsınız. Zaten aynı sorun olursa en fazla far otomatik devreye girmiyor. Yani siz koldan manuel olarak zaten farı açabiliyorsunuz sorun olmaz

Bu mesajda bahsedilenler: mikailklcc

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Modellere Özel Forumlar » Megane » Megane 2 Elektronik Arızası + Otomatik Far Hatası + Direksiyon Hatası
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.406