Şimdi Ara

Nokia: İlk önceliğimiz Android'i vurmak! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
0
Favori
7.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Football Mania

quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Kapalı kaynaklı bir yazılımla açık kaynaklı yazılımı mı vuracakmış S. Elop? Buna kargalar bile güler. Kafasını kumdan çıkarsın ve ortadaki gerçekleri görsün. Tabi Microsoft aşkından körleşmiş gözleri ile bu gerçekleri görmesi pek de mümkün gözükmüyor.

Windows Phone'un temeline baktığımızda:
    1. Kapalı kaynaklıdır
    2. Ücretlidir
    3. Yazılımsal kısıtlamaları olduğu için istediğiniz çoğu şeyi yapamayabilirsiniz(Ki benim için öyle, kullanıcıyı resmen aptallaştıran bir sistem)

Android'in temeline baktığımızda:
    1. Açık kaynaklıdır
    2. Ücretsizdir
    3. Yazılımsal kısıtlamaları olmadığı için istediğinizi yapabilirsiniz(Kısacası özgür bir yazılım ve kullanıcı deneyiminin çıtasını yükseltiyor)

Göründüğü üzere WP'de olan her şey Android'de tam tersi durumda. Bu haliyle WP'nin Android ile başa çıkması imkansız. Nokia'nın tek kurtuluşu MeeGo'da. Android'i ancak MeeGo ile vurabilir. Ben şahsen WP kullanıldığı için kesinlikle Nokia almayacağım. Milyonlarca Nokia kullanıcısı MeeGo cihazlar beklerken WP'ye geçiş hayalkırıklığı oldu. Bu da milyonlarca kişinin başka markalara yönelmesi anlamına geliyor. Akıllı telefon diye bu cihazlara para verecek adamın aklından şüphe ederim.

@sugar_klavyeci: kırk yıl düşünsem, android'i savunacağın aklıma gelmezdi.
    Nokia en büyük hatayı en başta yaptı. MeeGo gibi ne idüğü belirsiz bir sistem oluşturdu. Maemo 6 çıksaydı. Süper olacaktı, slaytlarını, kullanıcı arayüzünü de görmüştük. Nokia arm işlemcilerini kullanan bir telefon üreticisi iken intel ona nasıl bir katkı yapabilirdi ki. Oysaki Maemo6 olsaydı, arayüzü yenilenmiş bu muhteşem açık kaynaklı platformu çoğunlukla nokia kullanacaktı. .rpm paket yükleme uzantısının seçilmesi gibi olaya baktığımızda genellikle intelin dediğinin olduğunu görüyoruz. Üstelik bu Maemo 6 işletim sistemi hazırdı. Şimdiye Maemo 6 lı cihazlar piyasada olacaktı.

Android konusuna gelince Nokia bu platformu seçerse, kimseyle rekabet edemez. Samsungdan daha ucuza mı telefon üretecek. Ekranı, işlemci gibi hayati bileşenleri Samsung üreetiyor neticede. Ve Samsung bunun avantajını kullanıyor.

Maemo'yu bitirip çok yavaş gelişen MeeGo platformundan yeterince yararlanamayacağını ve Android'de HTC, Samsung gibi üreticilerle rekabet edemeyeceğini anlayan Nokia'nın tek seçeneği idi, WP7. Artık MSin eline bakıyor. Şu konuda herkes rahat olmalıdır. MS, Nokianın başarısı için elinden geleni yapacaktır. Neticede Nokianın başarısızlığı, Ms'i de etkiler.

Android şu haliyle WP7'den kat kat üstün durumda. Hatta çoğu kişinin beğenmediği Symbian bundan kat kat daha iyi. MeeGo için nasıl olur da ne idüğü belirsiz diyebiliyorsun aklın başında mı? MeeGo Android gibi kırpılmış Linux kerneli üzerine kurulu bir sistem değil. Full Linux stack içeren bir sistem. N900 neyse MeeGo da o. MeeGo henüz çıkmamış olmasına rağmen büyük potansiyele sahip. Arkasında duran devler arasında BMW gibi bir otomotiv devi bile var. Zaten Linux vakfı bizzat destekliyor. MeeGo %50 Nokia %50 Intel ortaklığına dayanan bir sistem. Bu yüzden ARM tarafında ağırlık Nokia'da, x86 tarafındaki ağırlık Intel'de olacaktı. Bir yerde haklısın, Nokia Intel ile işbirliğine gitmemiş olsaydı Maemo 6'lı cihaz 2010'da çıkmış olacaktı.

Nokia'nın bu kararı almasında başka sebepler yatıyor. Nokia'nın gizlice içine sızan Microsoft ajanları Nokia'nın WP'ye yönelmesini sağladılar. Bu konu hakkında söylenecek çok şey var, http://www.mobilbekcisi.com/3552/nokia-nasil-microsoftun-onunde-diz-coktu adresindeki yazıyı okursan ne demek istediğimi anlayacaksın. Forumda da bunun konusunu açmıştım. http://forum.donanimhaber.com/m_46738223/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

quote:

Orijinalden alıntı: GrAy
    ..Neden meego yerine wp7 aklım almıyor ya saçmalık resmen. Bu evlilikten nokia zerre kadar karlı değil her açıdan...

nokianın karını düşünen kim!!! ceosu mu?? nokianın ceosu microsofttan yeni gelen şu adamın, microsoftun en büyük 7. hissedarı olduğu söyleniyor.. anlaşılan microsofta katacağı değer nokiadan alacağından fazla olmalı.. o yüzden sanki nokianın değilde microsoftun karını düşünüyor gibi.

microsoft bütün çalışanlarına hisse verir. google geçen mühendisleri de var. onlarıdamı ele geçirecek.

şehir efsaneleri heralde en çok bizim ülkemizde. windows mobile ile android i bi karşılaştırın bakın bir çok konuda aynılar.

bir yazılım bir çok cihaz.
    aşağı yukarı herşey serbest.

sırf bu iki konu bile aslında androidin başına yeteri kadar sıkıntı olacaktır. yıllarca winmobile kullandım ve hep düşündüğüm şu idi. bir şeyler standart olsa. ekran çözünürlükleri farklı. bazı uygulamalar yarım ekranda çalışır bazıları hiç çalışmaz vs vs vs. ilerleyen zamanlarda android bunun nasıl önüne geçecek. gelişi güzel firmalar android ürünler çıkarıyor. bazıları gerçekten sorunlu cihazlar. apple tam benim istediğimi yaptı. herşeyin tek olduğu bi sistem. yazılımınıda kendileri yaptılar. bir şey iphone içinse bütün iphone larda çalışıyor. elbetteki sürüm farklılıkları olacak. ama android gibi hem sürüm farklılıkları hemde cihaz farklılıkları olmuyor.

windows bunu aynen kullandı. iphone da kes yapıştır yokken bunu dediğimizde herkes olsun iphone olsun gerisi boş derlerdi. windows da olmayınca bundan bişi olmaz deniyor. widows da aynen apple gibi tek sistem üzerine kurulu fakat bir çok firma tarafından üretiliyor. genel anlamda cihazların özellikleri aynı. sadece ekran çözünürlüğü yeter. windows phone elbetteki bu kadar kısa zamanda piyasayı sallayamaz fakat ilerde bu ikilinin başına büyük bela olacaktır.

ben iphone hiç almadım çok sade ve basit olduğundan. şu an android kullanıyorum. fakat bana telefon tavsiyesi isteyenlere şayet benim gibi değillerse mutlaka iphone öneriyorum. çünkü herkesin kullanabileceği sade basit ve bir o kadar güçlü. windows unda ondan aşağı kalır yanı yok. bu arada windows u özgün tasarımından dolayı tebrik ediyorum. türkiyeye winpohıne geldiğinde bana soranlara artık winphone yada iphone önereceğim.

evet asa yukari her sey serbest. usb mass storage, bluetooth dosya transferi, multitasking, kopya yapistir, kendi telefon melodini secme, dosya yonetimi, flash destegi.
    evet haklisini phone7de ozgurluk haric hersey serbest

androidin standartlasmamasi konusundaki elestirilerinize katiliyorum. ama zaten mukkemmel calisan iphone varken niye kullaniciyi bu kadar habseden bir cakmasini seceyim. kendimi kisitlatcaksam en azindan buna degcek bir sistemi tercih ederdim.

yazıyı yanlış okumuşsun birader. benim herşey serbest dediğim windows mobile.

windows mobile ile windows phone karıştırmayın. birinde herşey serbest diğerinde kısıtlamalar mevcut

• evet bir yanlis anlama olmus, pardon.
    yinede bu phone7 hakkinda soylediklerimi degistirmez.

standartlasmanin onemine bende inaniyorum. androidin bu konudaki eksiklerinin farkindayim.
    ama standartlasma demek temel islevleri kisitlamak demek degildir.
    dikkat ederseniz kisitlamalarin cogu akici sorunsuz kullanimdan ziyade media muzik video hatta uygulama transferini kisitlayacak seyler.

niyet acik: TEKEL

kullaniciyi apple gibi kendi sistemlerine hapsetme amacli. apple'in itunes ve appstoredan para basmasi, microsoftun agzini sulandirmis olacak ki, bunu dahada ileri goturme gayretinde. phone7 sistemde kendi telefon melodinizi bile secemiyorsunuz. elinden gelirse onu bile parayla satacak.

kisaca bu standartlasma degil, alenen viyaklatmadan kaz yolma.

eksiklerine ragmen androidin onemi burda ortaya cikiyor. rekabette alternatif acik ozgur bir sistem olmazsa buyuk sirketlerin olayi nerelere getirecekleri belli. yani android kullanmayanlar bile androidin getirdiklerinden bir sekilde faydalaniyor.
    en basit ornek: adroid gibi bir alternatif olmasa apple hic bir sekilde jailbreak olayina goz actirmazdi.
    jailbreak i apple in kendisinin cikardigindan bile supheleniyorum. yeni modellere ne kadar cabuk adapte oldugunu dusunursek.
    jailbreak applein daha fazla ozgurluk arayan, cihazin limitlerini zorlamak isteyen kullanicilari androide kaybetmemek icin biraktigi acik kapidir.

• quote:

evet bir yanlis anlama olmus, pardon.
    yinede bu phone7 hakkinda soylediklerimi degistirmez.

standartlasmanin onemine bende inaniyorum. androidin bu konudaki eksiklerinin farkindayim.
    ama standartlasma demek temel islevleri kisitlamak demek degildir.
    dikkat ederseniz kisitlamalarin cogu akici sorunsuz kullanimdan ziyade media muzik video hatta uygulama transferini kisitlayacak seyler.

niyet acik: TEKEL

kullaniciyi apple gibi kendi sistemlerine hapsetme amacli. apple'in itunes ve appstoredan para basmasi, microsoftun agzini sulandirmis olacak ki, bunu dahada ileri goturme gayretinde. phone7 sistemde kendi telefon melodinizi bile secemiyorsunuz. elinden gelirse onu bile parayla satacak.

kisaca bu standartlasma degil, alenen viyaklatmadan kaz yolma.

eksiklerine ragmen androidin onemi burda ortaya cikiyor. rekabette alternatif acik ozgur bir sistem olmazsa buyuk sirketlerin olayi nerelere getirecekleri belli. yani android kullanmayanlar bile androidin getirdiklerinden bir sekilde faydalaniyor.
    en basit ornek: adroid gibi bir alternatif olmasa apple hic bir sekilde jailbreak olayina goz actirmazdi.
    jailbreak i apple in kendisinin cikardigindan bile supheleniyorum. yeni modellere ne kadar cabuk adapte oldugunu dusunursek.
    jailbreak applein daha fazla ozgurluk arayan, cihazin limitlerini zorlamak isteyen kullanicilari androide kaybetmemek icin biraktigi acik kapidir.

zaten benim standartlaşma dediğimi bütün linuxlar için söylüyorum. fazla özgürlükte pek akıl karı değil. sonuçta herkes burdaki gibi yada sen ben gibi değil. oturup insanlar forum başında adım adım bilmem ne kurma olaylarını okumuyorlar. yada sistemin inciğini cinciğini karıştırmıyorlar. bir çok insan sonucu görmek istiyor. apple ın piyasayı sallama olayı budur. aç telefonu bağlan nete uygulamalara bak. windows mobile yada symbian varken uygulama yokmuydu. handango pocket gear gibi firmalar vardı. appl ne yaptı insanların önüne basit bi şekilde koydu.

linux ne yapıyor. hala herşey zor. linux kuruyorum wifi kartımı tanımıyor. kırk takla atarak kuruyorum. benim için problem değil fakat insanlar bunlarla uğraşmak istemiyor. yada yok ubuntu yok kubuntu bi de şimdi unitymi ne çıkacakmış. bu kadar çok arayüze ne gerek var. evet standartlaşma derken şöğüşleme demek istemiyorum gerçekten bazı standartlar.

windows mobile kullanırken en büyük sıkıntı ekran çözünürlüğü ve işlemcinin bazı şeyleri kaldıramamasıydı. bugün android kullanıyorum en büyük sıkıntı gene bu ikisi.

evet dediğin gibi microsoft da yıllarca korsan windows kullanmamıza izin verdi ve hala veriyor. jailbreak içindediğine katılıyorum.

• anladigim sistemin nasil olmasi gerektigi konusunda ayni fikirdeyiz. ayrildigimiz nokta microsoftun buna derman olup olamiyacagi.

linuxun yayginlasamamasinin nedeni bu zorlugu. en basit islemler icin bile googleda saatlerce arastirma yaptigimi bilirim. kesinlikle son kullaniciya uygun degil.

ama android linux cekirdeginden gelmis olmasina hatta acik sistem olmasina ragmen linux modeliyle uzakdan yakindan alakasi yok. herseyden once tek bir kurumun kontrolunde ve denetimde. tek bir merkez tarafindan tasarlaniyor. bu yuzden bu cok basliligin ve bugun yasanan sorunlarin zamanla insanlarin talebleri cercevesinde duzelecegini dusunuyorum. sonucda android cok yeni ve hizla sekillen bir piyasaya hitap ediyor. bu yuzden surumleri arasindaki uyumsuzluk gibi benzer sorunlari mazur gormek gerek. zamanla taslar yerine oturacaktir.
  • quote:

anladigim sistemin nasil olmasi gerektigi konusunda ayni fikirdeyiz. ayrildigimiz nokta microsoftun buna derman olup olamiyacagi.

linuxun yayginlasamamasinin nedeni bu zorlugu. en basit islemler icin bile googleda saatlerce arastirma yaptigimi bilirim. kesinlikle son kullaniciya uygun degil.

ama android linux cekirdeginden gelmis olmasina hatta acik sistem olmasina ragmen linux modeliyle uzakdan yakindan alakasi yok. herseyden once tek bir kurumun kontrolunde ve denetimde. tek bir merkez tarafindan tasarlaniyor. bu yuzden bu cok basliligin ve bugun yasanan sorunlarin zamanla insanlarin talebleri cercevesinde duzelecegini dusunuyorum. sonucda android cok yeni ve hizla sekillen bir piyasaya hitap ediyor. bu yuzden surumleri arasindaki uyumsuzluk gibi benzer sorunlari mazur gormek gerek. zamanla taslar yerine oturacaktir.

zaten android şuan alanında rakipsiz. ios ve wp aynı kefeye koymuyorum. google üreticelere herşeyi yapmalarına izin veriyor. bir htc yelefonu eline aldığında android mi kullanıyorsun anlayamıyorsun. hakeza samsungda öyle. kendi orjinal arayüzleri zaten tam bir rezalet. ben launcher pro kullanıyorum kesinlikle orjinalini kullanmam. işde bu bence standartlaşmanın gerekliliğini ortaya koyuyor.

benim anlamadığım iki şey var bu konu üzerine.

1. google android gibi bana çok hitap eden güzel bir işletim sistmei yazabiliyor fakat arayüz yazamıyor.

2. nokia nasıl bir firmadır ki geliştirdikleri işletim sisteminin bazı oyunları hiç bir nokia cihazda çalışmıyor. omnia hd yada satio gibi bi cihaz kullanmak gerekiyor.

• gercek standarlasma markadan donanindan bagimsiz tum telefonlara istediginiz surumu yukleyebildiginizde gerceklescek.

yani donanin ne olursa olsun ayni yazilim ve isletim sistemi ortami bulundugunda.

bunun disinda kullanicinin hareket kabiliyetinin kisitlamanin standartlasma olduguna inanmiyorum.
  • @sugar_klavyeci: demek istediğim şuydu; Maemo yeterince iyi bir işletim sistemi idi. Maemo6 ile de Maemo5 deki bir sürü eksik gideriliyordu. MeeGo'nun Nokia'ya bir artısı olmadı. Bir yerde çok iyi olmuş, hazır bir işletim sistemi varken diğer yanda çok yavaş gelişen işletim sistemi var. Maemo sence kötü müydü yani? Android'de ise Samsung varken piyasada (Bkz: Galaxy S, hatta Galaxy S II) kimse Nokia almaz. Diğer üreticilerin çok da güçlü olmadığı bir platform Nokia için uygundu.

Wp7nini ise eksiklikleri var. 2 büyük güncelleme olacak. Kes yapıştır vs. gibi özellikler Mart ayında ilk güncelleme ile giderilecek eksiklikler.

Maemo 5 (n900) kullandıktan sonra, Symbian şaka gibi geliyordu. Bundan dolayı Android olmasa bile, Maemo6 olmalıydı, MeeGo değil)
    Ha bunların hiçbiri olmayınca WP7 de fena bir alternatif değil.

Yalnız herkes birşeyi karıştırıyor, WP7 ile Windows Mobile aynı değil. WP7 sıfırdan yazıldı. Bunun için WinMobile daki bazı özellikleri henüz içermiyor. (kopyala yapıştır giibi)

• 13 yıllık nokia kullanıcısıyım. Nokia nın 17-18 modelini kullandım.Su anda c7 kullanıyorum. elop denen adamı dinleyince artık galaxy s2 almayı düşünüyorum.Eğer o zamana kadar o standartlarda bi telefon çıkartmazsa tabi. böyle tepe yönetici mi olurmuş adam eziğin biri. başkasını vurayım diye kendini vuracak.
  • Çıkışını başkasının çöküşünde arıyacağına sil baştan yapabilir bizlere daha güzel yenilikler sunmak için uğraşsa ne güzel olur.

IOS... android... Veee (?)
  • Bu arada, devam eden MWC'de bugün Google CEO'su Eric Schmidt bazı açıklamalarda bulundu...

Buna göre Android platformu olarak, Nokia'yı Android platformunu kullanmaya ikna etmeyi kesinlikle denediklerini; Nokia'yı aralarında görmekten mutlu olacaklarını, tekliflerinin ise hala geçerli olduğunu belirten açıklamarda bulundu...

Detaylar için yine engadget:http://www.engadget.com/2011/02/15/eric-schmidt-we-certainly-tried-to-get-nokia-to-use-android/

Anssi'nin 2005 yılındaki açıklamarına atıf yaparak, twitter'da "iki hindi-kartal" muhabbetini yapan da, yine kendi başkan yardımcılarından biriydi... Bir kedi-ciğer ilişkisi de sezilmiyor değil :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BruceVanWayne -- 15 Şubat 2011; 22:46:09 >

• nokia özgüvenini yeniden kazandı anlaşılan bu çok iyi hadi hayırlısı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

nokia özgüvenini yeniden kazandı anlaşılan bu çok iyi hadi hayırlısı :D

Öfkeyle kalkan zararla oturur demişler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lod0ss -- 17 Şubat 2011; 4:13:30 >
  • adam haklı baktı 200-300 tl lik miladi symbiyan lı telefon satmayla yürümüyor bu iş microsoft a tutunmaya çalışıyor bakalım ne yapıcak iyi şeyler yapsında bizede elbet firmalar rekabette iken faydası dokunur heralde :)
  • zune yazılımı (zorunlu değil) nokia teller için geçerli değil diyorlar.
  • buraya yazıyorum nokia 2 yıla kadar androide gececek .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence Nokia WP7 ile başarılı olacaktır.Sırf zaten Nokia diye Türkiye!de bir çok wp7 li cihaz satılabilir.Hatta mevcut dokunmatik symbianlı telefonlara göre çok daha basit ve özgün kullanımı olan wp7 yi birçok kullanıcı sevecektir.

Gelelim Wp7 'e.Kullanmayan birçok arkadaş atıp tutmuş diye düşünüyorum.Bana bir tane Android li cihaz gösterin akıcılıgı wp7 kadar başarılı olsun.(En son Desire HD test ettim)Ben Htc Magic ile Android serüvenine başladığımda Magic piyasadaki Androidli 2. cihazdı.Mevcut durumda Android uygulamaları anca kaliteli olmaya başladı.Ama WP7 yeni bir işletim sistemi olmasına rağmen özellikle Xbox Live destekleri oyunları ve uygulama arayüzleri çok başarılı.Marketteki bütün oyunları deneyebiliyorsunuz.Yazacak çok detay var aslında ama uzun uzun yazacak durumda değilim.

Bu yüzden Nokia nın doğru bir tercih yağtığını düşünüyorum.Ayrıca okumayan arkadaşlar var ise yabancı kaynaklardan biraz detay araştırmalarını öneririm.Nokia WP7 ye kendine ait birşeyler katacağını ve WP7 güncellemelerinin!!! sürelerini aksatmayarak bu işlemi yapacaklarını söylüyorlar.(Android cihaz kullananlar bu sıkıntıyı çok iyi bilirler)

• quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Nokia anca kafasını dağlara taşlara vurur.

+100000000000000000000000000

Bu nokiadan bi cacık olmayacağı belli oldu.. Adamlar işi inada vurdular salaklar ya...
  • Yaw bu nokianın yerinde olmak istemezdim açıkcası.Keşke meego işletim sistemiyle devam etselerdi daha iyi olacaktı . Android nokiaya çağrı yapıyor ama nokiadan herkez istese bile heralde stephen elop yanaşmazdı adam microsoft casusu gibi nokiaya bi geldi yıllardır symbiandan vazgeçmeyen nokiayı hemen konuşturdu ve Microsoft mobile 7'ye geçirdi .Şu anda nokia'nın Microsoft mobile 7 telefon çıkarsın o zaman belli olur ne olacağı . Ama nokianın yürüdüğü yol hayırlı değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

battı, bitti, gitti denilen motorola'nın nasıl çıkış yakaladığını unutmamak gerek.

android ile yakaladi nokia microsoft ile androidin kuyrugunu bile yakalayamaz tek rakibi java artik
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.