Şimdi Ara

Fujitsu dünyanın ilk MeeGo işletim sistemli netbook bilgisayarını tanıttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Microsoft ile stratejik işbirliğine giden ve Windows Phone 7 platformuna adapte olacağını açıklayan Nokia'nın kararı, Intel ile birlikte geliştirilen MeeGo işletim sisteminin geleceğini de tehlikeye sokmuştu. Hatta MeeGo ekibindeki mühendisler de dahil olmak üzere şirket içerisindeki bazı geliştiriciler, bu kararı protesto etmek için yürüyüş yapmışlardı.

Nokia, MeeGo ve Symbian platformları için geliştirme çalışmalarının süreceğini açıklasa da, şirketin orta-uzun vadede Windows Phone platformu ile devam edeceği düşünülüyor. Tüm bu gelişmeler tartışıladursun, Nokia Maemo ve Intel'in Moblin işletim sistemlerinin birleştiği MeeGo platformuna sahip ilk netbook, Fujitsu tarafından anons edildi.

Japon elektronik üreticisinin yeni netbook modeli MH330, dünyanın ilk MeeGo işletim sistemli netbook modeli olma özelliğine sahip. Özelleştirilmiş arabirim ile gelişmiş sosyal entegrasyon sunacağı belirtilen işletim sistemi, 1.66GHz'de çalışan Intel Atom N455 işlemci, 1GB bellek ve 250GB kapasiteli diske sahip konfigürasyon üzerinde çalışıyor.

10.1-inç büyüklüğünde ve 1024 x 600 piksel çözünürlüğünde LED backlit ekrana sahip sistem, çıkış tarihi açıklanmasa da fiyatının 400 dolar civarında olacağı bildiriliyor.

• Nokia'da şimdilik bir ses olmasa bile MeeGo sadece Nokia'dan ibaret değil. Arkasında Intel gibi bir başka devin imzası var. AMD'nin de destek vermesi MeeGo'nun bu kadar engele rağmen yükselişini önleyemeyecektir. Nokia'nın tek kurtuluşu MeeGo. WP ile bu iş yürümez. Umarım WP projesi başarısızlıkla sonuçlanır da yapılan bu hatadan geri dönülür. Yoksa Nokia resmen Microsoft'un yan kuruluşu gibi bir şey olacak. Ki bunu yapmalarıyla kesinlikle gözümde bittiler. Nokia ne zaman MeeGo'ya geçer o zaman adam olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Nokia'da şimdilik bir ses olmasa bile MeeGo sadece Nokia'dan ibaret değil. Arkasında Intel gibi bir başka devin imzası var. AMD'nin de destek vermesi MeeGo'nun bu kadar engele rağmen yükselişini önleyemeyecektir. Nokia'nın tek kurtuluşu MeeGo. WP ile bu iş yürümez. Umarım WP projesi başarısızlıkla sonuçlanır da yapılan bu hatadan geri dönülür. Yoksa Nokia resmen Microsoft'un yan kuruluşu gibi bir şey olacak. Ki bunu yapmalarıyla kesinlikle gözümde bittiler. Nokia ne zaman MeeGo'ya geçer o zaman adam olur.

Katılıyorum. MeeGo yüksek potansiyele sahip bir işletim sistemi, keşke Nokia da gerektiği gibi arkasında dursaydı, Microsoft'a bağlı hâle gelmeseydi.
  • Qt ile iligli Barcelona'da "daha detaylı ve tatmin edici" bir takım açıklamalarda bulunacak Nokia.
  • android dusunmuyoruz cunki google a bagli olamayiz dediler microsoftla isbirligi yaptilar eee nokia simdi de microsofta baglisin nasil oluyor bu is nokiaciim???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • netbook ortamında mobil işletim sistemi bana tuhaf geldi.. git ubuntu filan koy hiç olmazsa daha kapsamlı birşey olur..
  • Tuhaf gelmesi normal, çünkü MeeGo projesinin yapabileceklerininden haberdar değilsiniz muhtemelen...

MeeGo sadece handset olarak bilinen, telefon cihazları; tablet, notebook ve diğer multimedia araçların sahip olabileceği bir işletim sisteim değil...Bunların yanı sıra; bilgisayar ve elektronik teknolojilerinin ihityaç duyulduğu her ortamda, Örneğin motorlu araçlarda dahi yer alması "planlanan" ve bu potansiyele sahip bir proje...
  • Benim en çok merak ettiğim nokta; MeeGo'nun setup olarak sunulacak mı? Örneğin ben Intel tabanlı bir tablet alsam ona MeeGo da kurabilecekmiyim?

Zaten MeeGo sayesinde Intel kullanan cihazlar ucuzlayacak ve isteyen özel olarak Windows alacak. Bende lisanslı XP varken yeni bir işletim sistemi almak istemiyorum. Ama cihazla birlikte zorla 150 dolar civarı bir ücret daha vermek zorunda kalıyorum. Bu zorunluluğu Chrome OS, MeeGo ve Ubuntu gibi sistemler kaldırır ancak.

Uzun şarj süresi için MeeGo iyi olacaktır. Intel mobil cihazlardaki enerji savurganlığını MeeGo ile de gidermeye çalışacağı için çok az pil tüketimi yapacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BruceVanWayne

Tuhaf gelmesi normal, çünkü MeeGo projesinin yapabileceklerininden haberdar değilsiniz muhtemelen...

MeeGo sadece handset olarak bilinen, telefon cihazları; tablet, notebook ve diğer multimedia araçların sahip olabileceği bir işletim sisteim değil...Bunların yanı sıra; bilgisayar ve elektronik teknolojilerinin ihityaç duyulduğu her ortamda, Örneğin motorlu araçlarda dahi yer alması "planlanan" ve bu potansiyele sahip bir proje...

açıkcası platform hakkında pek bilgim yok.. ama özellikle mobilitesinden yola çıkarak böyle bir düşünceye varmıştım. yani örnek vermek gerekirse iphonedaki ios'u klavye ve maousela yada touchpadle kullanmak nasıl olurdu??? böyle düşünce netbooklarda PC işletim sistemi olması gerektiği görüşüne varmıştım.. ama dediğim gibi meego ile ilgili pek fikrim yok.. ama ubuntu kadar da geniş yelpazede bir işletim sistemi olacağınıda zannetmiyorum.. şayet daha çok bilgi edinebileceği tavsiye edebileceğiniz bir internet sitesi filan varsa biraz araştırabilirim..

• meego daha piyasaya çıkmadan öldü..nokia meegoyu bıraktı windows phone a geçti
  • Elbette, başlangıç olarak MeeGo'nun kendi web sayfasından:http://meego.com/
    Türkçe döküman anlamında en büyük destekçilerden, meego Türkiye sayfasından:http://www.meegoturkiye.org/
    Ayrıca çeşitli geliştirme haberleri için, linux foundation websitesinden yararlanabilirsiniz...

Bunun dışında geliştirici görüşleri için, yine meego.com'daki forumu; çeşitli kullanıcı deneyimleri için youtube videolarını takip edebilirsiniz...
    Son olarak elbette ki, Google...

Bu arada başka bir arkadaş MeeGo öldü demiş... Açık kaynak kodlu bir proje nasıl ölebilir?

Nokia, MeeGo'yu destekleyen -belki kağıt üzerinde en kuvvetli- destekçiydi...(ki hala destekleri süreceği belirtiliyor, firmanın birincil stratejisi olarak yer almasa da... )
    Pek çok yerde dile getirilmez, ancak örneğin BMW ve GM gibi otomotiv devleri dahi; projeyi destekleyen firmalar arasında... Kaldı ki, "yarı-iletken devi" Intel'i göz ardı edip; "meego öldü" demek bana göre yersiz oluyor. Ayrıca Linux Foundation, projenin sonuna kadar arkasında

• intel destek verdigi sürece meego ölmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: BruceVanWayne

Elbette, başlangıç olarak MeeGo'nun kendi web sayfasından:http://meego.com/
    Türkçe döküman anlamında en büyük destekçilerden, meego Türkiye sayfasından:http://www.meegoturkiye.org/
    Ayrıca çeşitli geliştirme haberleri için, linux foundation websitesinden yararlanabilirsiniz...

Bunun dışında geliştirici görüşleri için, yine meego.com'daki forumu; çeşitli kullanıcı deneyimleri için youtube videolarını takip edebilirsiniz...
    Son olarak elbette ki, Google...

Bu arada başka bir arkadaş MeeGo öldü demiş... Açık kaynak kodlu bir proje nasıl ölebilir?

Nokia, MeeGo'yu destekleyen -belki kağıt üzerinde en kuvvetli- destekçiydi...(ki hala destekleri süreceği belirtiliyor, firmanın birincil stratejisi olarak yer almasa da... )
    Pek çok yerde dile getirilmez, ancak örneğin BMW ve GM gibi otomotiv devleri dahi; projeyi destekleyen firmalar arasında... Kaldı ki, "yarı-iletken devi" Intel'i göz ardı edip; "meego öldü" demek bana göre yersiz oluyor. Ayrıca Linux Foundation, projenin sonuna kadar arkasında

ilgine teşekkürler.. konu gerçekten ilgimi çekti.. aslına bakılırsa arkasına google'ın androidinden çok daha fazla destek alabilecek bir platform gibi duruyor.. şöyle bir nokta dikkatimi çektiki mesela android ne ne kadar açık kaynak kodlu olsada ana sürümler sadece google tarafından geliştiriliyor ve bir ortak noktada buluşmak yerine google'ın istediği yerde buluşuluyor gibi.. sanırım bu projede ise aksine genelin ortak noktası belirleniyor gibi.. yani sadece google gibi tek bir firma yerine birçok firmanın belirlediği ortak noktada buluşuluyor gibi bir izlenim elde ettim ilk aşamada.. sanırım buda, bu projenin çok daha yaygına hale gelmesi için bile geçerli tek neden olabilir.. geriye firmaların bu yazılıma adapte olmuş ürünlerini görmek kalıyor sanırım yanlışmıyım!! yani kabataslak PCde linux ne ise mobil dünyada da meego öyle birşey diyebilirmiyiz?! bunlar ilk izlenimlerim, verdiğin linklerden daha da fazla bilgi sahibi olmak için iyice konuyu araştırıcam..

• Elbette, rica ederim... Ancak daha önce de belirtmiştim; ben bu yazılım boyutu konusunda derinlemesine bilgi sahibi değilim... Bildiklerim de sizin kısa bir araştırmayla elde edebileceklerinizden fazla değildir, emin olun :)

Öncelikle küçük bir düzeltme yapayım, ifadenizle ilgili, "PC'de Linux ne ise, mobil ortamda da MeeGo o olucak" gibi bir şey... Ancak şöyle ki, "MeeGo zaten 'açık kaynak kodlu bir Linux sürümü' Daha basit ifadeyle, her ne kadar ölçek olarak aynı olmasa da, "Ubuntu" nasıl bir Linux sürümü/dağıtımı ise, MeeGo da Linux tabanlı bir işletim sistemi...

Ayrıca bir düzeltme daha, özellike Desktop PC ve ya Notebook gibi daha yüsek "ihtiyaçları" karşılama amacıyla "planlanan" bir proje de değil MeeGo...Tablletler, Netbooklar, Mobil telefonlar, araç içi sistemler ve daha gelişmiş kullanıcı deneyimi vaat eden yeni nesil televizyonlar gibi cihazlarda düşünülen bir işletim sistemi

En önemli vaatlerinden biri, sizin son kullanıcı olarak aynı programı/uygulamayı;
    -Netbookunuzda,
    -Tabletinizde,
    -Akıllı telefonunuzda,
    -Veya araç içindeki bilgisayar sisteminizde, hiç bir başka ara uygulamaya ihtiyaç duymadan çalıştırabilme imkanı sunması... Bu açıdan yaygın ve gelişmiş bir uygulama "ekosistemi" (eğer sağlanabilirse, uygulama zenginliği ile birlikte) için uygun...

Bunun dışında örneğin, Chrome kökenli "Chromium" web browser'ı kullanıyor.

Konu hakkında daha çok bilgi sahibi olan arkadaşlar vardır mutlaka, onlar sizi daha çok aydınlatabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BruceVanWayne -- 13 Şubat 2011; 22:59:34 >

• MS, Windows8' de ARM desteği olacağını açıkladığında Intel'de hareketlilik başladı zaten. MS'in isteğiyle 10-16 çekirdekli Atom işlemcileri de hazırlamaya başladılar sanırım.

MeeGo başarılı olacak mı göreceğiz. Bu arada araç bilgisayarları için bir os daha var oda Windows Embedded hatta Ford, Kia, Fiat, Nissan gibi firmalarla anlaşmalar yapılmış bile bu da bir mobil ortam sonuçta :D neler olacak göreceğiz bize keyifle izlemek kalıyor : )
  • kuru gürültü....
  • meego nun arkasında kim durucak güncelleştirmeler v.s. de bu fuji bunu çıkartıyo... Tarihe enkaz diye geçer bu sistem... Acaba sonradan windows yüklenmesini engellemişlermidir.
  • Kim mi duracak? Hmmm Intel diye bir firma var, hiç duydunuz mu acaba?

Tamam pekala, şakası bi yana; kimse bir anda herhangi bir Linux dağıtımı kadar başarılı olmasını beklemiyor... (Dikkat ederseniz, Windows mukayesesi yapılamaz bile belki de) Ve elbette açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için, QML dilinin bir parçası olan QT ile isteyen herkes yazılımlar üretebilir... Zaten heyeacanın sebebi biraz da bu, "potansiyel"

Kimse bunun nereye gideceğini, ne kadar ilerleyebileceğini henüz kestiremiyor... Nokia ise "kısa vadede" gelişim, yaygınlaşma öngör(e)mediği için projeye desteğini azaltıyor...

Hatta buyrun, bu da tablet arayüzü... Henüz geliştirme aşamasında olduğu, haber metninde ve videoda da belirtilmiş...

http://www.engadget.com/2011/02/14/intel-shows-off-more-of-its-meego-tablet-ui-still-needs-lots-of/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BruceVanWayne -- 14 Şubat 2011; 14:16:55 >

• Basit bir arayüzü var, tabi geliştirme aşamasında olduğu için normaldir. Bu arada benim diğer yazdığım mesajın silinmesinin sebebi nedir? Yanalış bir şey söylediğimi düşünmüyorum?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.