Şimdi Ara

Nokia ve Microsoft'tan stratejik işbirliği; Windows Phone 7'li Nokia telefonlar geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
1
Favori
14.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="Nokia ve Microsoft'tan stratejik işbirliği; Windows Phone 7'li Nokia telefonlar geliyor"

Uzun süredir konuşulmakta olan bir iddia gerçek oldu ve Nokia-Microsoft ikilisi stratejik işbirliğine imza attıklarını duyurdu. Özellikle üst seviye telefon segmentinde sıkıntılı bir dönemden geçen Nokia, bir yandan düşme eğilimine giren pazar payını korumak öte taraftan da yenilikçi telefonlar sunabilmek için yazılım devi Microsoft ile stratejik ortaklığa girişti.

Symbian ve MeeGo gibi geliştiricisi olduğu platformlar için çalışmalarını sürdürmeye devam edecek olan Nokia, Microsoft'un geçtiğimiz Ekim ayında lanse edilen Windows Phone 7 işletim sistemine de adapte olacak. Henüz Windows Phone 7'li Nokia telefon lanse edilmiş olmasa da önümüzdeki aylarda ilk cihazların tanıtılarak pazara sunulması bekleniyor.

Nokia ve Microsoft arasındaki stratejik ortaklığın genel özellikleri şu şekilde;

- Nokia ve Microsoft ortak bir geliştirme yol haritasına sahip olacak ve geleceğin cihazlarını hazırlayacaklar.

- Bing, Nokia'nın yazılım ve donanımlarındaki arama servisinin kalbi olacak, Microsoft adCenter arama reklam servisi sunacak.

- Nokia Maps çekirdek olacak veya Microsoft Haritalama - Bing Maps - hizmeti sunulacak.

- Nokia'nın Windows Phone telefonları için Microsoft uygulama geliştirme kitleri sunacak.

- Nokia'nın Ovi Store uygulama mağazası Microsoft Marketplace ile entegre olacak.

Nokia'nın Microsoft'tan transfer ettiği taze tepe yöneticisi Stephen Elop, "Bugün geliştiriciler, operatörler ve tüketiciler, sadece cihaz değil aynı zamanda yazılım, servis, uygulama ve müşteri desteği ile mükemmel deneyim sağlayan, ilgi uyandırıcı mobil ürünler istiyorlar. Nokia ve Microsoft olarak rakipsiz zenginlik ve ölçekte global bir ekosistem sunmak için güçlerimizi bir araya getiriyoruz. Bu artık üç atlı bir yarıştır." dedi.

Microsoft tepe yöneticisi Steve Ballmer ise, "Nokia ile yaptığımız bu iş birliği çerçevesinde Windows Phone işletim sistemini ve tüketicilerin istediği Bing, Office ve ve tabi ki Xbox Live gibi servislerimiz getiriyoruz." dedi. N8 ve C7 gibi güçlü cihazlara sahip olan Nokia adına sorunun daha çok yazılım platformunda olduğu ve Apple iOS ya da Google Android'den farklı olarak Symbian ile uygulama geliştiricilerine giderek zorlaşan bir ortam sunulduğu bizzat Stephen Elop tarafından dile getirilmişti. Nokia'nın bu noktada yaptığı Windows Phone 7 tercihi uzun süre tartışılacak gibi görünüyor. Bazı spekülasyonlar, Microsoft'tan gelen yöneticinin yakın olduğu firmayı tercih ettiğini öne sürecek.

Yukarıdaki ihtimalden daha güçlü bir seçenek olarak, Android işletim sistemini kendi kontrolünde olmadığı için reddeden Nokia'nın, henüz yeni bir işletim sistemi olan Windows Phone 7'nin geliştirme sürecine dahil olarak, ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirebilme yeteneğine sahip olacağı için bu yönde bir tercihte bulunmuş olma ihtimali de gözardı edilmiyor. Ancak şu anki haliyle iOS ve Android'in ilk sürümlerini hatırlatan zira kes/yapıştır fonksiyonuna dahi sahip olmayan Windows Phone 7'nin rekabetçi bir olgunluğa erişmesi zaman alacak gibi görünüyor.

• Android li bir cihaz geliştirselerdi daha iyi olurdu bence. Hali hazırda birçok uygulama var. IOS gibi kısıtlamalara sahip bir işletim sistemi kullanacak.
  • Android işletim sistemi varken , Windows Mobile'ı seçmek ... Hayırlısı olsun , ne diyelim.
  • android hali hazırda çok telefonu var ve donanım yönünde nokiadan oldukça güçlü telefonlar bunlar nokianın başedebilecegini sanmıyorum w7m telefonlar daha uygun gibi duruyor ancak hali hazırda meego varken biraz saçma geldi
  • iosdaki stabilite yakalanırsa çok güçlü telefonlar ortaya çıkar diye düşünüyorum. tabii işletim sisteminin dahada gelişmesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem -- 11 Şubat 2011; 11:19:03 >
  • Finansal sonuçlarını bilemem, bunu ancak Amerika'da seans başladığında tepkileri ölçmek mümkün olabilir ki, hisseler dün dip yapma yolunda ilermekteydi... Zaten bu tip toplantıların haftasonuna yakın yapılması bu yüzdendir, hatta Apple gibi ellerinde gelse seansın bitimine yakın toplantıyı başlatabilirlerdi diye düşünüyorum...Neyse bu başka bir konu...

Bugün Nokia için gerçekten bir dönüm noktası, kurumsal arenada bazen "en kötü karar dahi kararsızlıktan iyidir" söylemi tekrarlanır... Fakat uzun süredir devam edin "kan kaybının" çözümü bu olmamalıydı diye düşünüyorum... Açık kaynak konusunda Nokia'ya destek veren büyük bir kitleninde benimle aynı fikirde olduğunu tahmin ediyorum...

Hani bu karardan önce, Amerika pazarı için Microsoft ile çeşitli anlaşmalar olabilir dedikoduları gerçek olsa; o zaman anlayışla karşılayabilrdik... Çünkü koca kıtada satışlar anlamında oldukça geri kalmışlardı... (Sadece 2007'den bu yana iphone ile beraber değil, ondan öncesinde Ericcson ve hatta Motorola dahi nokia'nın önünde ve ya yakın takipteydi)

Kısacası tabiri caizse, Nokia Microsft ile aynı yatağa girmeye karar verdi...Basın bildirisinde"Symbian veya MeeGo yatırımlarının devam edeceği; yıl sonuna kadar bir MeeGo cihazın piyasada olacağı belirtilsede"; ben özellikle MeeGo konusunda çok karamsarım... Üretilse dahi N900 gibi "üvey evlat" muamalesi görmesi sürpriz olmaz gibi... Bu biraz benim için hayal kırıklığı...

Uzun zamandır süre gelen "Amerika'lı Nokia yatırıcımları somut adımlar için şirkete baskı yapıyor" yorumları, ve OPK'dan bayrağı devralan Elop şüphesiz ki bu birlikteliğin baş mimarlarıdır... Şimdiden başarısız olacalarını söylemek "doğmamış bebeğe don biçmekten" öteye gidemez bence... Sonuçları hep birlikte göreceğiz...

Bu arada, Editör ana sayfa olarak haber yapmış (aslında herşeyi de güzel özetlemiş) konuyu ama burada da benim ve bir kaç arkadaşın katkıları boşa gitmesin:http://forum.donanimhaber.com/m_46358105/tm.htm

Saygılar,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BruceVanWayne -- 11 Şubat 2011; 11:27:44 >

• işte bu nokia adam olmaya başladı bu arada yazıdaki şu bölüm dikkatimi çekti.

--------------------------------------------------------------------------

Microsoft tepe yöneticisi Steve Ballmer ise, "Nokia ile yaptığımız bu iş birliği çerçevesinde Windows Phone işletim sistemini ve tüketicilerin istediği Bing, Office ve ve tabi ki Xbox Live gibi servislerimiz getiriyoruz." dedi. N8 ve C7 gibi güçlü cihazlara sahip olan Nokia adına sorunun daha çok yazılım platformunda olduğu ve Apple iOS ya da Google Android'den farklı olarak Symbian ile uygulama geliştiricilerine giderek zorlaşan bir ortam sunulduğu bizzat Stephen Elop tarafından dile getirilmişti

--------------------------------------------------------------------------

her defasında sonun yazılımda oldugunu söyledik ama bazı arkadaşlar geldi dediki şu engin bilgilerinizi şunlarla paylaşında birşey olsun.bu üstteki yazı onlara çok şey göstermiştir.işin içindeki adam bile aynı şeyleri söylüyor ama bazı akıllılar hala anlayamıyor yazık valla.

• Google Başkan Yardımcısı Vic Gundotra,ß Twitter hesabında yayınladığı tweet ile Nokia-Microsoft işbirliğine "İki hindi bir kartal etmez" yorumunu yaptı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beklediğimiz hamle geldi.Nokia umarım bu şekilde durumu toparlayabilir.Rekabetin artması bizim için faydalı olur.
  • Her ne kadar bir Android kullanıcısı olsam ve haberde adı geçen her iki firmaya da pek sıcak bakmasam da, tek başına üst seviye telefon segmentinde pek de anlam ifade etmeyen bu iki firmanın birleşmesi rakipleri için sıkıntı doğurabilecek ürünler ortaya çıkarabilir. Microsoftun yazılım konusundaki engin tecrübesinin yanında dünyanın en güçlü takımına sahip olması ve ayrıca Nokia'nın özellikle cep telefonu donanımı konusundaki başarısı ve tecrübesi biraraya gelince IOS ve Android'e karşı sağlam bir rakip olabileceklerine inanıyorum.
  • zamanında nokianın yukselmesıne karsı sony le ericsson bırlesmıstı ama ne care sımdıde android in yukselisini kesmek için Nokia ve Microsoft birleşiyor nokia yazılım sorununu halletmeye calısıyor Microsoftda ne kadar yardımcı olabıleckı ınsallah burdan bır seyler cıkarda rekabet bıze yarar :D
  • Bu ortakligin oturmasi zaman alacaktir.Zaten baska telefonlarda da kullanilan wp7 nokiadada kullanilacak ve bunun nokiaya pek bir arti getirecegini dusunmuyorum.Piyasa lideri daha ozel olmaliydi.Ya meego ile baslamali yada maemo ile devam etmeliydi.

. Ozetle piyasa liderligini nokia birakmakta kararli.Cunku artik kendine has bir ozelligi kalmadi.
    . Sanirim iphone ve ios sovu devam edecek vede android.
    Samsung bile badasiyla bu sene buyuk bir yukselise gececek.

Ongorulerim bunlar.

• w7 ile uyumu sağlarlarsa rekabet için oldukça iyi olacak.
  • android ve ios a rakip olamaz wm7 .
    Windowsun symbiandan pek farki yok tercih eden de yok android varken

• Ben bu "Symbian ve MeeGo gibi geliştiricisi olduğu platformlar için çalışmalarını sürdürmeye devam edecek olan Nokia" ifadesini pek gerçekçi bulmadım açıkçası... Bu ortaklık, zamanla kendi yarattıkları platformdan kurtulma çabasına dönüşecektir ki bu da ilk adım olsa gerek. Alınmış olan N8, E7 ve C7'ler ellerimizde patlamaz umarım
  • Nokia'nın symbiandan bir an önce kurtulup,androide dönmesi lazım.Windows Phone'da iyi bir tercih olabilir fakat android daha iyi olurdu.Lakin,sonuçta küçük küçük piyasaya girmeye başladılar...
  • Bu nasıl bir politikadı, Windows mobile ölü bir siste karşısında android varken
  • Symbiandan kurtulalım da
  • Bu anlaşmanın sonucu uzun vadede win phone 7 için de Nokia için de çok iyi olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: mucahit48

Google Başkan Yardımcısı Vic Gundotra,ß Twitter hesabında yayınladığı tweet ile Nokia-Microsoft işbirliğine "İki hindi bir kartal etmez" yorumunu yaptı.

Katılıyorum Ayrıca Stephen Elop'u Fatih Ürek'e benzetiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Crumby -- 11 Şubat 2011; 12:09:30 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.