- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Fahri Trafik Müfettişi park cezasına itiraz usülleri
42 Cevap13038 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

138 Mesaj
1 Şubat 2011; 11:15:08 

Arkadaşlar bugün itibariyle park cezası gelmiş.. halbuki o sırada ben aracın içindeydim ve 5dk. flan sürdü bu sonra da paralı otoparka çektim arabayı.. o 5dk içinde fahri trafik müfettişi ceza yazmış..

1-) 30 dk beklemesi ve bunu foto.laması gerekmiyor muydu böyle bir ceza yazması için..

2-) bir de dava masrafları ne kadardır.. 66 tl imiş ceza..

3-) davayı açarken cezayı da ödemeli miyim sizce

4-) otopark fişini bulabilirsem kesin kazanır mıyım?

5-) ruhsat babamın üzerine, ama davayı açan kişi ben olabilir miyim?

10546 Mesaj
1 Şubat 2011; 11:31:14 

30 dakika olayını nereden duydunuz bilemiyorum;ama yanlış.Gayet de 1 kere anons yapıyorlar,sonra cezayı basıyorlar.Geçen gün ben de mecburen yol üstünde duraklamak zorunda kaldım.Polise söyledim,arabayı göster dedi.Hemen 5 dakikada işimi halledip geldim.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

3644 Mesaj
1 Şubat 2011; 11:37:54 

Sorduklarını bilemiycem ama hergün dükkanımın önünde 5-6 araca park cezası kesiliyor..Sana hergün gördüklerimi anlatayım çoğunlukla önce bir araç anons yapıyor kimi zaman anons dahi yapılmıyor ikinci sıra veya otobüs durağının dibine park etmiş araçlara değil 5 dk hemen inip resim çekip plaka sorgulatıp ceza yazıyorlar..Tabiki birinci sıraya park yapılabiliyor dükkanımın önünde..

Bunun dışındada park yasağı olan bir yere çekince aracın sahibi başında olsa dahi 4'lüde yaksan ceza kesiyorlar yine resim çekerek yarım saat falan beklemesine gerek yok yani

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

4948 Mesaj
1 Şubat 2011; 11:40:58 

Bu müfettişlerin çoğu ruh hastası yahu. Önce düzgünce uyar, ondan sonra ceza yazacaksan yaz. Orgazm falan oluyorlar heralde ceza yazdıkları zaman. Benim bildiğim müfettişin elinde somut bir kanıt olmazsa davayı kazanıyorsunuz.

Mercedes-Benz

168 Mesaj
1 Şubat 2011; 12:00:19 

İnsanların da birçoğu ruh hastası sadece müfettişler değil. bununla birliktw Gemlikte bir kadın aracına park cezası yazıldığını farkettiğindeki haliyle o caddenin boylu boyunca resmini çekmiş.değişik açılardan aracının ve diğer araçların plakaları okunacak şekilde.daha sonra emniyette tartışıyorlardı diğer araçların da park cezalarını görmek istiyorum diye ama sonucunu bilmiyorum olayın.Bu park cezası olayı çok tartışılır.en iyisi kameralı çözüm bulmak.

bu arada cezan kayda geçtiyse ödeyeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdy48 -- 1 Şubat 2011; 12:03:16 >

Ölüm de var sonunda...

3617 Mesaj
1 Şubat 2011; 12:03:11 

kardeş bizim aracın camları orjinal siyahtı ama film diye ceza kesti ve bize şunu dedi:''istersen dava aç''.baktım açsam boşuna masraf tek çare ödemek

247 Mesaj
1 Şubat 2011; 14:37:02 

quote:

Orijinalden alıntı: canozpinar

Bu müfettişlerin çoğu ruh hastası yahu. Önce düzgünce uyar, ondan sonra ceza yazacaksan yaz. Orgazm falan oluyorlar heralde ceza yazdıkları zaman. Benim bildiğim müfettişin elinde somut bir kanıt olmazsa davayı kazanıyorsunuz.

Burası Türkiye öyle Trafik müfettişiyim diye kalkıp kimseyi uyaramazsınız oyarlar adamı,ayrıca tarafik müfettişleri kesinlikle hiç kimseyle sözlü bir dyalog içine girmezler galiba kural böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nazım19 -- 1 Şubat 2011; 14:38:34 >

10734 Mesaj
1 Şubat 2011; 16:20:52 

2008 yılında park cezası yazılmış fahri müfettiş tarafından... Olabilir, hatalı park etmiş isem elbette yazacak, onun görevi bu, saygı duyarım.
Ancak ceza 2010 da geldi bana, üstelik faizi ile birlikte... 55 TL lik cezanın 70 TL gecikme zammı var. 125 TL toplam ceza ödedim.
Bana tebligatta bulunmadılar, kesinlikle eminim, şirketimin adresi belli, şirket sürekli açık, sekreter özellikle dikkat eder ceza tebligat vs konularına... Ayrıca araç 2009 da muayeneye girdi, özellikle baktık o zaman vergisi cezası vs varmı diye, çıkmadı...

Anlamadım gitti...

138 Mesaj
1 Şubat 2011; 23:22:03 

peki dava masrafları hakkında bilgisi olan var mı? bahsettiğim otopark fişini bugün buldum..

917 Mesaj
1 Şubat 2011; 23:45:54 

Çok ciddi söylüyorum bu aralar nedendir bilmiyorum trafik cezası yazmak için aranıyorlar,herkes dikkatli olsun bence.Şu 2 hafta içinde bir tane saçma sapan ceza yedim en az 5,6 kerede çevirmeye takıldım.Çevirmede ki polisler gerekli kontrolleri yaptılar geçtim ama bir tanesinden kurtulamadım.

1788 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:08:11 

quote:

Orijinalden alıntı: gh912

Çok ciddi söylüyorum bu aralar nedendir bilmiyorum trafik cezası yazmak için aranıyorlar,herkes dikkatli olsun bence.Şu 2 hafta içinde bir tane saçma sapan ceza yedim en az 5,6 kerede çevirmeye takıldım.Çevirmede ki polisler gerekli kontrolleri yaptılar geçtim ama bir tanesinden kurtulamadım.

trafikciyim böyle bir aranma yok:) sanırım buaralar size öyle geliyor.

fahri trafikçiler genelde emekli memurlardan emekli müdürlerden vs. seçilir.o yüzden pekte gıcıklıgına kesmezler ztn herhangi bir kazançları yok bu işten.

buarada çok absürt bişey olmadıgı sürece mahkeme park cezalarında foto ve memurun imzasına öncelik tanır
olurda gerçekten sizin araç değilse o sırada o mahalde değilseni yada bunun gibi şeyler yüzünden ceza iptal edilir.başka türlü maheme iptal etmez.
ceza makbuzunun altında nereye ne şekilde başvurmanız gerektiğide yazar.

917 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:18:08 

quote:

Orijinalden alıntı: garcia1905

trafikciyim böyle bir aranma yok:) sanırım buaralar size öyle geliyor.

fahri trafikçiler genelde emekli memurlardan emekli müdürlerden vs. seçilir.o yüzden pekte gıcıklıgına kesmezler ztn herhangi bir kazançları yok bu işten.

buarada çok absürt bişey olmadıgı sürece mahkeme park cezalarında foto ve memurun imzasına öncelik tanır
olurda gerçekten sizin araç değilse o sırada o mahalde değilseni yada bunun gibi şeyler yüzünden ceza iptal edilir.başka türlü maheme iptal etmez.
ceza makbuzunun altında nereye ne şekilde başvurmanız gerektiğide yazar.

O zaman sizi bulmuşken sorabilirmiyim?sis lambamın birinin camı kırık diye ceza kesebilirlermi?

1788 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:22:29 

[/quote]
O zaman sizi bulmuşken sorabilirmiyim?sis lambamın birinin camı kırık diye ceza kesebilirlermi?
[/quote]

mantıken evet vicdanen hayır diebilirim.
kanunlar çok açık değildir yorumlar vardır o anda ne oldu nasıl bir ortamdı ne eksikti bilemem tabiki ama kanunun maddeyi yorumlayıp tabiki ceza yazabilir.
ama vicdanen pek olmaması gereken bişey diye düşünüyorum hür irademle:)yanlız şuan evdeyim sivilim ve üniformam yok inş. anlamışsınızdır.

917 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:29:33 

quote:

Orijinalden alıntı: garcia1905

mantıken evet vicdanen hayır diebilirim.
kanunlar çok açık değildir yorumlar vardır o anda ne oldu nasıl bir ortamdı ne eksikti bilemem tabiki ama kanunun maddeyi yorumlayıp tabiki ceza yazabilir.
ama vicdanen pek olmaması gereken bişey diye düşünüyorum hür irademle:)yanlız şuan evdeyim sivilim ve üniformam yok inş. anlamışsınızdır.

Bu yediğim cezaya nasıl kafam takıldı bilemezsiniz,trafik kurallarına harfi harfine uymaya özen gösteririm.Teşekkür ederim cevabınız için.

1788 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:39:09 

geçmiş olsun.takılmayın böyle şeylere ben adres değişikliği yaşamıştım kısa bir süre unutkanlıgım neticesinde ikamet adresimi bildirmemiştim kurumum hariç kimseye nüfus dairesindeki arkadaşlar sağ olsun bi işim oraya düştüğünde bana memur olmama rağmen ceza yazmışlardır.bu kanunuda orda öğrenmiştim:Dhemde öle 60-70 değil neyse olabiliyo böyle şeyler.

466 Mesaj
2 Şubat 2011; 0:40:35 

quote:

Orijinalden alıntı: set

2008 yılında park cezası yazılmış fahri müfettiş tarafından... Olabilir, hatalı park etmiş isem elbette yazacak, onun görevi bu, saygı duyarım.
Ancak ceza 2010 da geldi bana, üstelik faizi ile birlikte... 55 TL lik cezanın 70 TL gecikme zammı var. 125 TL toplam ceza ödedim.
Bana tebligatta bulunmadılar, kesinlikle eminim, şirketimin adresi belli, şirket sürekli açık, sekreter özellikle dikkat eder ceza tebligat vs konularına... Ayrıca araç 2009 da muayeneye girdi, özellikle baktık o zaman vergisi cezası vs varmı diye, çıkmadı...

Anlamadım gitti...

Yer ve zamanı hatırlamıyorum ama bir semt karakolunun (ya da bölge trafik şubesi olabilir) ekipleri tarafından yazılan cezalar ödenek vs gibi sebeplerle pul alınamadığı için gönderilemiyor ve yıllar sonra karakol bu cezaların hepsi gönderiliyor. Tebligatı alan araç sahiplerinden biri dava açıyor ve kazanıyordu. Böyle bir olay işte...

Bu mesajı yazarken birkaç haber sitesine baktım da olay şu şekilde olmuş:

quote:

İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, kendisine 7 günden sonra trafik ceza tebligatı yapılan bir sürücünün cezalarını itiraz üzerine kaldırmıştı. Hakim Rukiye Şahin’in verdiği kesinleşen kararda, aracının plakasına, yokluğunda 4 adet ceza kesilen sürücü Mustafa Yücel’in itirazı kabul edilerek şöyle denildi:

"Tanzim edilen trafik suç tutanağı ile ilgiliye tebliğ edildiği tarih arasında geçen süre nazara alınarak, Trafik Para Cezalarının tahsiline ve takibine uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler hakkındaki yönetmeliğin 10 A ve B maddeleri gereğince, 7 günlük süreye aykırı davranıldığı ve ilgilinin savunma hakkının kısıtlandığı, ayrıca trafik ceza tutanağının sürücünün yokluğunda tescil plakasına düzenlenmiş olduğu anlaşılmış ve trafik ceza tutanaklarının iptaline, evrak üzerinden yapılan incelemede kesin olarak karar verildi"

İŞTE O MADDE

Yedi günlük süre sınır getiren yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle:

"Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön) Karayolları Trafik Kanununun 116. maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir. Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vltg -- 2 Şubat 2011; 0:42:55 >

2800 Mesaj
2 Şubat 2011; 1:31:14 

40 yaşın altına fahri trafik müfettişliği ünvanı alamadığımızı öğrendiğimde ben çok üzülmüştüm ancak ankaralı trafik sapıkları çok sevinmişti(haberdar değillerdi ama duysalar pek hoşlarına giderdi).Neyse şunun surasında 6-7 sene kaldı zaten bu zaman kadar yediğim tek ceza park cezası her tür kurala uyuyorum yani gönlüm rahat.Sonrasında özellikle hafta sonları sote bir yere yatıp alacağım elime fotoğraf makinesi vereceğim ayarı.U çekenler,şerit ihlali yapanlar,kırmızıda gaza asılanlar, feci asılacam size bekleyin

Bu ülkede yaşamanın bedeli bu kadar ağır olmamalı

1196 Mesaj
2 Şubat 2011; 2:33:50 

quote:

Orijinalden alıntı: DeepNote

40 yaşın altına fahri trafik müfettişliği ünvanı alamadığımızı öğrendiğimde ben çok üzülmüştüm ancak ankaralı trafik sapıkları çok sevinmişti(haberdar değillerdi ama duysalar pek hoşlarına giderdi).Neyse şunun surasında 6-7 sene kaldı zaten bu zaman kadar yediğim tek ceza park cezası her tür kurala uyuyorum yani gönlüm rahat.Sonrasında özellikle hafta sonları sote bir yere yatıp alacağım elime fotoğraf makinesi vereceğim ayarı.U çekenler,şerit ihlali yapanlar,kırmızıda gaza asılanlar, feci asılacam size bekleyin

Sizdede ne ego varmış. Dikkat edinde ''bize fazla asılırken'' sizede asılmasınlar

2800 Mesaj
2 Şubat 2011; 14:37:35 

quote:

Orijinalden alıntı: sezerakin34

Sizdede ne ego varmış. Dikkat edinde ''bize fazla asılırken'' sizede asılmasınlar

Egodan değil arkadaşım. Düzensizliği plansızlığı ve kural tanımazlığı ata sporu zanneden yaşam formlarına gıcığım.Saygısız bir toplumuz, ben birey olarak bana düşen görevi ifa edeceğim.Bundan rahatsız olduğunuza göre sizde kural tanımaz birisiniz sanırım.Neyse zamanı gelince kendi çapımda düzeltmeye başlarım en azından Ankarada ulaşabileceğim yere kadar.Bakın bir kurumla ilgili öngörü sahibi olmak için tuvaletine,bir ülke ile ilgili öngörü sahibi olabilmek için trafiğine bakmalısınız.Bizim trafiğe dikkatlice bakınca edineceğiniz fikir çokda hoşunuza gitmeyecektir.

Bu ülkede yaşamanın bedeli bu kadar ağır olmamalı

8186 Mesaj
2 Şubat 2011; 14:41:36 

Fahri trafik müfettişliği için nereye başvuruluyor? Peder çok istekli, müfettiş olsa da İncek Bulvarı'ndaki trafik ihlallerine ceza yağdırsa.

...

6379 Mesaj
2 Şubat 2011; 14:48:20 

66 TL icin (pesin odeme indirimli 40 kusure geliyor) bu ulkede dava filan acilmaz.

Bosuna bana kizmayin simdi "senin gibi dusunenler yuzunden boyle boyle" falan diye, suclusu ben degilim.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Şubat 2011; 15:39:46 

quote:

Orijinalden alıntı: DeepNote

Egodan değil arkadaşım. Düzensizliği plansızlığı ve kural tanımazlığı ata sporu zanneden yaşam formlarına gıcığım.Saygısız bir toplumuz, ben birey olarak bana düşen görevi ifa edeceğim.Bundan rahatsız olduğunuza göre sizde kural tanımaz birisiniz sanırım.Neyse zamanı gelince kendi çapımda düzeltmeye başlarım en azından Ankarada ulaşabileceğim yere kadar.Bakın bir kurumla ilgili öngörü sahibi olmak için tuvaletine,bir ülke ile ilgili öngörü sahibi olabilmek için trafiğine bakmalısınız.Bizim trafiğe dikkatlice bakınca edineceğiniz fikir çokda hoşunuza gitmeyecektir.

Düzensizliğe plansızlığa karşı olanlar normal olmadığı gibi bu kadarda kuralcı olanlarda normal değil. Başka bir konudaki mesajımdan* ve altında başka bir arkadaşın ilavesinden ekliyorum; Fahri müfettiş tipi bu;

Züppe, kıl, ukala, çok bilmiş, dünyada konulmuş küçük büyük her kurala tamamen uyan kasıntı, sabit fikirli, emekli, yapacak işi gücü olmayan tipler.

Keşke kanun çıksa fahri müfettişler ceza yazmadan araç şöförüne bildirmek zorunda olsalar. Bak bir tane kalıyor mu fahri müfettiş olmak isteyen.

* http://forum.donanimhaber.com/m_45284468/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PAXMAHNHOB -- 2 Şubat 2011; 15:42:22 >

8186 Mesaj
2 Şubat 2011; 16:33:57 

@PAXMAHNHOB, mantığına hayran kaldım. Kitabın falan var mı senin?

...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Şubat 2011; 16:50:57 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

@PAXMAHNHOB, mantığına hayran kaldım. Kitabın falan var mı senin?

Yok ama istersen basarım.

138 Mesaj
2 Şubat 2011; 20:23:11 

olaya bak yav.. olmayan park'ın cezasını ödeyeceğiz.. paralı park ettiğim otoparkın fişi de yanımda halbuki..

bir de peşinde 3/4 ünü ödüyormuşuz..

taksitle de ilki peşin kalanı %5 faizle ödüyormuşuz.. ilgili vergi dairesine başvurarak.. "ilgili" denilen vergi dairesi hangisi oluyor ankara'da acaba?

kredi kartı ile mi ödüyoruz taksiti bilen var mı? her ay git gel yine masraf + boşa vakit vergi dairesine aksi halde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meliksah -- 2 Şubat 2011; 20:25:29 >

138 Mesaj
6 Şubat 2011; 22:22:15 

bilen gören eden duyan yok mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meliksah -- 6 Şubat 2011; 22:24:08 >

1235 Mesaj
7 Şubat 2011; 11:59:14 

Ben anlamıyorum bu trafik cezalarına itirazları...

Geçenlerde televizyonda bir taksici ceza yemiş, aylık 30.000 lira ceza yiyoruz, ekmek kazanamıyoruz yeter bu kadar bilmemne flan...

Hocam o kadar ceza yiyip de bunun cezalardan kaynaklandığını düşünüyorsan, git afrikaya kabilelere katıl, don yerine yaprak flan giy.. Sen bu medeniyeti haketmiyosun, anlamıyorsun... (Sözüm cezayı anlamayan taksi dolmuşculara) Az bile kesmişler cezayı...

Yani, bir aracın arkasında Atatürk imzası var diye ceza yiyorsa buna itiraz edersin, küfür edersin, sinirlenirsin, ama kırmızı ışıkta geçiyorsan, hatalı sollama yapıyorsan, trafiği tehlikeye atıyorsan... Yanlış yere parkediyorsan, e kesilsin be hocam bi zahmet...

Uzun yıllar önce trafik cezası yoktu bile; trafikte adam öldürmenin cezası simit parasından ucuzdu.. ama artık en azından makul denebilecek cezalar var. Ve trafiği bu kadar problem olan bir ülkede bu cezaların artması, kesilmesi bi nebze azaltacaktır hataları...

Belki hatanız çok da önemli olmayabilir, 5 dakka çıkıp gircem demiş olabilirsiniz ama, sabahtan akşama kadar 100 kırmızı ışıktan 95ini geçen ihlal eden bir taksi dolmuş şoföründen farkınız yok kurallar çerçevesinde... (Hatalısınız demiyorum, aynı şey başıma da geldi...)

Bu kurallara uymak hepimizin görevi...

Trafik cezalarındaki ceza puanlarını kasko değerlerine de yansıtsalar keşke, ceza puanı çok olan kişinin kasko değeri yüzde puan kadar fazla olsa... Güzel bir uygulama olurdu...

1st RULE of The FIGHT CLUB is; You do not talk about FIGHT CLUB.

138 Mesaj
11 Şubat 2011; 22:59:36 

işin komik tarafı park edenlere değil de cezanın sadece ben gibi 5 dk bekleyen birine yazılmış olması.. park etsem ceza yazılmayacaktı demekki ama fahri müfettiş sıfatlı adamın ceza yazası tuttu.. keşke ücretli otoparka girmeseymişim,bide otopark ücreti ödedik cezanın üstüne.. ne gerek var koy git.. aracın başında koysak mı gitsek mi diye karar verirken gözüne battı müfettiş sıfatlı adamın.. benim bekleme yaptığım yerde hergün bi araba PARK etmiş oluyor çok merak ediyorum onlara da yazmış mı sıfatlı adam..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meliksah -- 11 Şubat 2011; 23:01:21 >

402 Mesaj
3 Mart 2011; 12:58:29 

quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Düzensizliğe plansızlığa karşı olanlar normal olmadığı gibi bu kadarda kuralcı olanlarda normal değil. Başka bir konudaki mesajımdan* ve altında başka bir arkadaşın ilavesinden ekliyorum; Fahri müfettiş tipi bu;

Züppe, kıl, ukala, çok bilmiş, dünyada konulmuş küçük büyük her kurala tamamen uyan kasıntı, sabit fikirli, emekli, yapacak işi gücü olmayan tipler.

Keşke kanun çıksa fahri müfettişler ceza yazmadan araç şöförüne bildirmek zorunda olsalar. Bak bir tane kalıyor mu fahri müfettiş olmak isteyen.

* http://forum.donanimhaber.com/m_45284468/tm.htm

kurallar uyulmak için yapılmıştır arkadaş işine gelmiyorsa gelecek cezaya da razı olacaksın (caydırıcı ceza şu anda ne yazık ki yok) ... KURAL ve CEZA insanların bir düzen içerisinde yaşaması için konulmuştur ... kafasına göre yaşayanlar başkalarını huzurunu bozuyorsa başına gelecek herşeye de katlanacak ... fahri müfettiş geçinen kişiler için yaptığın yoruma kısmen katılıyorum ama elinde kanıt varsa oan göre ceza yazacak gıcık olduğuna değil ... bende fahri müfettiş olmak istiyorum ama amacım milletin zarar görmesi ve ceza ödemesi değil ... yaptığı kural ihlalleriyle başkasına maddi ve manevi zarar açacak kişileri kameramla tesbit ve ihbar etmek (bu kişi benim en yakın tanıdığım olsa dahi) ... sırf başkasına rahatsızlık vermemek için 1,5 - 2 km ilerideki dönel kavşaktan dönüş yapıp yoluma devam ediyorsam ve buna uymayıp , her an başka bir araçla burun buruna gelme ve olası bir kazaya sebebiyet vermeyi hiçe sayarak olmadık yerden U dönüşü yapan veya ters yöne giren kişiler varsa , kamerayla tesbit edilip en ağır bir şekilde ceza almalılar ... en basitinden , Eğer Elhamdülillah müslümanın diyorsak , müslümanlığın temel kurallarından birisi olan insan haklarına saygıyı en iyi şekilde bizim uygulamamız lazım ... bu saygıyı gerçekten layıkıyla uygularsak işte o zaman trafik kuralına ve fahri trafik müfettişine ihtiyaç kalmaz ...

2243 Mesaj
3 Mart 2011; 14:29:29 

MADEM BU DEVLET BU KADAR KURALCI.

O ZAMAN BIZDE HAKKIMIZI ISTIYORUZ , YOLLARIN DUZGUN OLMASINI , PATATES TARLALARI BILINMEYEN CUKURLAR VS VS

TRAFIK MUFFETTISLERI BUNLARADA YAZSA RAPOR ETSE YA.

MILLETI DUDUKLEMEK PESINDE HEPSI

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

5773 Mesaj
3 Mart 2011; 16:24:20 

quote:

Orijinalden alıntı: okanttnc

MADEM BU DEVLET BU KADAR KURALCI.

O ZAMAN BIZDE HAKKIMIZI ISTIYORUZ , YOLLARIN DUZGUN OLMASINI , PATATES TARLALARI BILINMEYEN CUKURLAR VS VS

TRAFIK MUFFETTISLERI BUNLARADA YAZSA RAPOR ETSE YA.

MILLETI DUDUKLEMEK PESINDE HEPSI

Trafik müfettişlerinin görev tanımları ve yetkileri meclis tarafından belirlenmiştir. Bunların arasında çukurların bildirilmesi diye bir madde yok.

Yoldaki çukuru rapor edecek olan sadece trafik müfettişi değil, hepimiziz.
Acaba kaç tanemiz "şu yolda çukur var" diye belediyeye bir dilekçe verdik.

2243 Mesaj
11 Mart 2011; 14:05:52 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Trafik müfettişlerinin görev tanımları ve yetkileri meclis tarafından belirlenmiştir. Bunların arasında çukurların bildirilmesi diye bir madde yok.

Yoldaki çukuru rapor edecek olan sadece trafik müfettişi değil, hepimiziz.
Acaba kaç tanemiz "şu yolda çukur var" diye belediyeye bir dilekçe verdik.

Vallahi siz vermemiş olabilirsiniz ama ben aracıma 6bin euro ekstra para verip aldığım jantı kırdım bu patates yollar yüzünden ve bu devlete senede 1 trilyon vergi veriyorum , bunları aramak en doğru hakkım.

İzmirdeki yol yüzünden jant kırdım ve davamı açtım.

Çatır çatırda parasını alacagım , jant + lastik + faizi...

Sonra gidip bu parayıda , buca da gedizde bir okulda çoçuklar sabah süt içsin diye kendim bizzat alıp , oradaki öğretmen arkadaşlarımla dağıttıracağım.

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

5773 Mesaj
12 Mart 2011; 23:12:41 

quote:

Orijinalden alıntı: okanttnc

Vallahi siz vermemiş olabilirsiniz ama ben aracıma 6bin euro ekstra para verip aldığım jantı kırdım bu patates yollar yüzünden ve bu devlete senede 1 trilyon vergi veriyorum , bunları aramak en doğru hakkım.

İzmirdeki yol yüzünden jant kırdım ve davamı açtım.

Çatır çatırda parasını alacagım , jant + lastik + faizi...

Sonra gidip bu parayıda , buca da gedizde bir okulda çoçuklar sabah süt içsin diye kendim bizzat alıp , oradaki öğretmen arkadaşlarımla dağıttıracağım.

İnşallah kazanırsınız.
Kazanaabilirseniz gerçekten çok memnun olurum, belki biraz daha çalışmaya çalışırlar...

279 Mesaj
30 Ağustos 2012; 23:48:40 

Eğer hatalı ve kural dışı park ettiyseniz Fahri Trafik Müfettişinin sizi uyarma veya fotoğraflama olayı söz konusu değildir. Ceza makbuzunuzu yazar ve trafik görevlilerine teslim eder. Ayrıca kurallar uyulması için vardır eğer hatalıysanız ödeyin cezanızı. Bende 2 kes ceza yedim ama paşa paşa gidip ödedim.

www.sepetegelsin.com

6568 Mesaj
31 Ağustos 2012; 0:34:31 

quote:

Orijinalden alıntı: grknclk

Eğer hatalı ve kural dışı park ettiyseniz Fahri Trafik Müfettişinin sizi uyarma veya fotoğraflama olayı söz konusu değildir. Ceza makbuzunuzu yazar ve trafik görevlilerine teslim eder. Ayrıca kurallar uyulması için vardır eğer hatalıysanız ödeyin cezanızı. Bende 2 kes ceza yedim ama paşa paşa gidip ödedim.

1,5 yıldan beri ödemiştir herhalde

3924 Mesaj
31 Ağustos 2012; 1:10:38 

Bize de 42-c maddesimidir, trafik levhalarına uymamaktan ceza kesmiş. O güzergahta sanırım kardeşim sürdü aracı ama ben kanıt istiyorum. Biz kendi aramızda o yolu kim kullandı diye tartışıyoruz. Varsa kanıtın göndereceksin. Yoksa kafana göre ceza yazamazsın. Ne bileyim ben arkada sana yol vermedim diye ceza kesmediğini? Türk insanı bu yapar mı yapar..

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...

269 Mesaj
30 Ekim 2012; 21:23:59 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Fahri trafik müfettişliği için nereye başvuruluyor? Peder çok istekli, müfettiş olsa da İncek Bulvarı'ndaki trafik ihlallerine ceza yağdırsa.

+1
Gebzeden destekleyen mike.
Yasim 30
10 yil sonra o kural tanimayan densiz minibuslerin kabusu olmayi dusunuyorum.
Sayet gebzede bir cok hayvan olmakla birlikte halk otobusleri ve gebze harem minibusleri trafikte teror estiriyorlar.
Bir keresinde yesil isik boyunca gecmeyip yolcu alan sonrasinda kirmizi yaninca kapilarini kapatip kirmizida gecen bir minibusu polise isaret ederek " memur bey kessenize suna adam akilli bir ceza dedigimde. Onlara belediye ceza kessin " demisti sevgili memurumuz.
Onlarda toptan rusvetmi alir yoksa korkularindan midir nedir sesini cikarmiyorlar minibuslere.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

ACER 5315
------------------------------------------------------
Minix HTPC CASE. Microsoft media center keyboard.
LG 32" fullHD LCD. Logitech Z5500 (optik).

Xbox 360 Kinect

2 Mesaj
6 Ocak 2013; 2:47:46 

olaya biraz da başka açılardan bakalım. memleketin 4-5 büyük şehri dışında tüm vilayetlerinde gündüz aktif görevde olan trafik ekibi sayısı 10 dan azdır. her gün araç sayısı artmakta trafik yoğunluğu, park sorunu ve insanların kural tanımazlığı trafiği işkenceye çevirmektedir. ve ceza yazma yetkisi sadece aktig görevde olan çok az sayıdaki trafik polisinin ( trafik polisi mesaide değilse ceza yazamıyor, diğer polisler amir yada müdür bile olsa ceza yazamıyor maalesef) görevidir. düşünün 300 bin nüfuslu bir şehirde 5-6 ekip geziyor ve elinden gelenin fazlasını yapıyor ama ne kadar yeterli olabilir. işte fahri trafik müfettişi olayı bu yüzden çıkmıştır. amaç insanlara heryerde izlendikleri hissini uyandırmak, ve kurallara uymalarını sağlamaktır.
FTM ler sosyopat, psikopat değildir ve vicdan sahibi insanlardır... (aralarında illaki bikaç arıza vardır ve emniyet tespit edebildiği her arızayı anında yok etmektedir. ftm bir hastane önünde kırmızı ışıkta geçen bir aracı izler hastane içine girdiyse ona ceza yazmaz, trafiğin sıkışık olduğu yerde önünde duran araçtan yaşlı birini indirdiklerini gördüğünde arkada kormna çalan araçlara durumu anlatmaya çalışır veza ise aklına bile gelmez, birine ceza yazacağı zaman çok düşünür, empati yapar ve illaki yazdığı ceza bir kural ihlalidir ve ondan kurtuluş yoktur. mahkemeye verdiğinizde ceza tutaanağında belirtilen yer ve saatte aracınızın başka bir yerde olduğunu kamera kaydı foto yada kişilerin şahitliği ile ispatlamanız gerekir. ki böyle bir durumda zaten haksız ceza uemişsinizdir ve tutanağı yazan ftm nin belgesi iptal edilir üzerine de yargılanır. cezayı yazan hiç tanımadığı bi insana neden böyle bir ceza yazsın ve risk alsın ki..
ayrıca artık ceza yazan ftm lerin en az %25 i zaten polis. aktif görevde olan yunus ekipler, asayiş ekipleri sivil polisler, emniyet müdürleri... bunlarmı psikopat, keyif için ceza yazan? tüm ftm ler benzin istasyonuna giripte 10-20 liralık gaz alan insanlar için ceza yazdıklarında o paranın ne anlama geldiğini, kişiyi ne kadar zorlayacağını bilir ve vicdanını en çok acıtan odur. ancak şunuda bilirler ki trafik kazalarının %97 si insan hatalarından kaynaklanmaktadır. trafik kuralları ihlalleri yüzünden insanlar canlarını, sevdiklerini kaybetmektedir... siz çok masum sebeplerle kural ihlali yapabilirsiniz, ama en masum ihlal bile can kayybına sebep olabilir... kırmızı ışıkta geçtiyseniz, trafiğin akıcılığını engelleyici hareketler yaptıysanız, kırmız ışıktaa 30 tane araç peşpeşe beklerken en akılıısı benim deyip hepsinin önüne geçip ihlal yaptıysanız, sis farlarınızı artislik olsun diye yaktıysanız (siz siz olun sis dışında gündüz ve gece sislerinizi yakmayın), park yerinden arkadan gelen araçları tehlikeye sokacak şekilde yola fırladıysanız, arkadan gelen ve sollayan aracın üzerine kırıp şerit değiştirdiyseniz (bunu yapanlar farkında bile olmazlar, neden ceza yediklerini anlamazlar, çünkü dikiz aynasına bakma alışkanlıkları yoktur, arkadan gelen nasıl kaçmıştır frene nasıl asılmıştır nasıl panik yaşamıştır bilmezler)
konuyu açan arkadaşada son bilgi ftm lerin en az yazdıkları ceza park cezalarıdır. trafiğin çok yoğun olduğu yerlerde araç trafiğinin akışını yavaşlatacak şekilde park etmiş olan araçlar ve başka araçların çıkışını engelleyecek şekilde park etmiş araçlar dışında polislerde dahil kimse elleşmez. ama binlerce araçlık otoparkı olan bir alışveriş merkezinde sırf giriş kapısı yakını diye özürlü yerine park eden ultra lüks araçları da affetmezler, çünkü onlar o özürlü park yerine araçları ile gelen özürlülerin var olduğunu bilirler...
hülasası arkadaşlar fahri trafik müfettişliği toplumda dengeyi hedefleyen bir olaydır. insanlarda otokontrol oluşturmayı hedefler. ceza yemek güzel değildir ama ceza yiyenin aynı ihlali bir daha yaparken kırk kere düşündüğünü ve yapmadığını da unutmamalıyız.
benim kardeşimde fahri tarfikçi ve benim tanıdığım en agresif insanlardan biri... trafikte kimsenin araba kullanmasını beğenmezdi ama müfettiş olduktan sonra birden bire değişti.... başladığından beri daha bir tane bile ceza yazmadı. abi yazık insanlara ya kıyamıyorum diyor :)
gene başka bir bilgi: istatiksel gerçek; yılda ftm başına yılda 10 tane bile ceza yazılmamış. 11 bin ftm 100 nine yakın ceza yazmış ki bu da yılda on cezadan az eder. yanis bir ftm ayda bir ceza bile yazmamış oluyor. olaya birde böyle bakın, ayda bir ceza yazan bi ftm gelipte size yazdıysa bahtsızsınızdır (bedevi olmadığınıza şükredin) ve gerçekten ihlal yapmışsınızdır :)))

577 Mesaj
6 Ocak 2013; 4:36:14 

Avcılar' da İett Çarşı otobüs durağına park eden araçları 5 dakika bekleyip (içinde şöför olsun olmasın dörtlü yansın yanmasın) resmini çekip 155 şikayet ediyorum. Halbuki hemen durağın yanında ve sokağın karşısında otopark var.

Ulaşımımı otobüslerle yapan biriyim. Durakta araba var diye otobüs yolun ortasında durmak zorunda kalıyor. Arabadakinin cimriliği yüzünden ( bira saati 5 tl) ben akan trafikte otobüse binmek zorunda mıyım ?

#9 - Johan Elmandeer!

110 Mesaj
8 Ocak 2013; 20:04:44 

Konu açılalı beri çok zaman geçmiş, katılım yapan beylerin fikirlerinde değişme oldu mu bilemiyorum. 2004 yılında izmirde bir ftm ceza yazmıştı bana, en sağdan en sola tek harekette geçtiğim ve onun önünü tıkayarak gidişine engel olduğum için. o zaman çok kızmıştım ona ama aynısı bana yapıldığında anladım ne olduğunu... kimsenin kimsenin önüne aniden geçerek onun hayatın tehlikeye hakkı olmadığını öğrendim. bu arada ftm dostlarım da oldu, nasıl bir iş ve sorumluluk yüklendiklerini de görerek yaşadım. bir ftm ceza yazacağı zaman kafasına göre yazamıyor. çeşitli kontrol mekanizmaları var. ve yine bir ftm her maddeden yazamıyor. mesela hiçbir ftm hız cezası yazamıyor. çünkü araçların hızını ölçecek donanımları yok. fakat aynı ftm aracın tehlikeli şekilde şerit değiştirdiğini, ters yönden gelmekte olduğunu, kırmızıda geçtiğini ya da sis farlarını gerekmeyen koşullarda yaktığını sadece gözü ile bakarak tespit edebiliyor. buna benzer maddelerden ceza yetkisi var. eğer suç ceza yetki alanını kapsamıyorsa zaten ceza iptal ediliyormuş. yine benzer şekilde bir ftm eğer bir araca ceza uygulamaya karar veriyorsa, makbuzunu olayın oluşumundan itibaren 7 gün içinde hazırlayıp bir de cebinden para ödeyip trafik şubeye götürmek zorundaymış. karşılığında aldığı bir ücret de söz konusu değil. yani bu işi zevk için değil, kamunun yararına yapıyor, bunun için masrafa giriyor.

dedekorkut isimli arkadaş birçok madde yazmış, haklı olduğunu gözümle gördüğüm pek çok şeyden bahsetmiş. benim tanıdığım ftm lerin önemli bir çoğunluğu 40 yaş civarında, mevki sahibi ve kişiliğini ispatlamış kişiler. herkes ftm yapılmıyor, güvenlik soruşturmasını geçirmeniz gerekiyormuş. bu işi yapabilmeleri için özverili ve enerjik olmaları, boşvermeye meyilli olmamaları gerekiyor. yani öyle işi olmayan emekli tipler pek ftm olmuyorlar.

arkadaşlarımdan birisi sadece şunu söylüyor: " ben heryere yetişemem. her an ceza kesemem. insanlara onları izleyen birilerinin olduğu ve yanlış davrandıklarında bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklarını hissettirmeye çalışıyorum. yegane amacım kapımın önünü temiz tutmak. herkes kapısının önünü temiz tuttuğunda daha güzel bir dünyada yaşıyor olacağız."
bu sözlerden sonra hak verdim onlara ve saygı duyuyorum. konuyu açan arkadaş ceza yediği için yedi sülalesine söveceğine ftm nin trafiği aksattığı ve diğer insanların işine gücüne engel olduğu için bu cezayı kendisine uyguladığını düşünse belki acısı hafiflerdi. sonuçta beş dakia veya değil, bir suç işlemişse ve bunu bilerek yapmışsa, sonradan aracını otoparka çekmiş olması suçunu affettirmiyor ya da tıkadığı yolu açmış, yavaşlattığı trafik nedeniyle aksattığı işleri yoluna koymuyor. suçunuz varsa bunu kabullenmek bence olgunluk göstergesidir.

Ölüm dediğin nedir ki,

Ben senin için YAŞAMAYI göze aldım...

81 Mesaj
17 Aralık 2013; 0:42:38 

Selamlar....Bana da bugün bir ceza geldi.Fahri trafik müfettişi yazmış.27.11.2013 te olmuş olay.Olayın olduğu yerden geçtim doğru,saati tam hatırlamıyorum ama 3 aşağı 5 yukarı yakın bir saat doğrudur muhtemelen...Kırmızı ışık ihlali 166 TL yazılmış...Yalnız ben çok titizimdir o konuda, geçmem.Ancak sarı yandı da mı geçtim o sırada hatırlamıyorum.
Her neyse olay yeri ve saati doğru olduğu için çok dert etmiyorum.Ancak foto olmadığı için insan kandırılmış hissediyor,bir güvensizlik oluyor.Ya her seferinde olur mu diye....?

Şunu öğrenmek istiyorum.Ben Kocaeli de oturuyorum,cezayı ise Bursa da yedim.İtiraz için Kocaeli demi başvuracam mahkemeye yoksa Bursa da mı başvuracam.Eğer Bursa ise astarı yüzünden pahalı olacak ancak Kocaeli hemen başvurmak istiyorum....Tebliğden sonra 15 gün süresi varmış..

"Ey dilim ! Sen benim hem servetimsin hem felaketim. Beni bahtiyar eden de sensin, berbat eden de." Hz. Mevlânâ....

86 Mesaj
2 Haziran 2014; 16:33:27 

trafik müfettişiymişte mişmişşş... Sen kimsin ! Necisin! Orta yaş krizindeki tipleri trafik müfettişi yapmasınlar !

Bana bugün ceza geldi . 170 lira. hatalı şerit değiştirme demişş.. Ödedim ! HARAM OLSUN !!! BENDEN 170 ÇIKtı o yazan şahıstan 1700 çıksın inş .

O kadar sinirlendim ki anlatamam ! Bunlar heralde para kolay kazanılıyor sanıyorlar !

1-Önce araba kullanmayı öğrensinler
2-Öyle herşeye kıla tüye ceza yazmamayı öğrensinler
3-Adam olsunlar
4-Egolarını başka yerde tatmin etsinler
5-Delikanlı olup cezayı yazıyorlar madem isimlerini de yazsınlar !!!!!!!

Fena sövdüm, küfür etmekten ağzım yamuldu !

Bilsem bana ceza yazdığını bariyerlere sıkıştırırdım ! Bu saatten sonrada hayatta acımam bi tanesi karşıma çıkmasın !

"Görmezden gelin, ses etmeyin, cevap vermeyin. Sessizlik herkesi mahveder."

SON MODEL ARABAYLA GAZA YANAŞANLARA ACIYORUM , PARAN YOKSA BİNME ! ARABANIN HAKKINI VER !

979 Mesaj
2 Haziran 2014; 17:26:16 

hatalı şerit değiştirmediğinden emin misin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi degobar -- 2 Haziran 2014; 17:28:15 >

Bu mesajda bahsedilenler: @Le_chacal

2011 Chevrolet Aveo LS Classic Sedan 1.4 AT - Siyah
Nikon 7000+D60+18/55+18/105+70/300+50
10/17 FishEye+60 Micro+SB600
En Beğenilmeyen Yorumlar
trafik müfettişiymişte mişmişşş... Sen kimsin ! Necisin! Orta yaş krizindeki tipleri trafik müfettişi yapmasınlar !

Bana bugün ceza geldi . 170 lira. hatalı şerit değiştirme demişş.. Ödedim ! HA... Yoruma Git
Yorumun Devamı Le_chacal - 2 Haziran 2014; 16:33:27 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Fahri Trafik Müfettişi park cezasına itiraz usülleri
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.016