- x
Intel Rapid Storage Technology nedir?
70 Cevap29119 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

8171 Mesaj
30 Ocak 2011; 2:52:36 

Arkadaşlar Intel Rapid Storage Technology nedir?

Araştırdım ama sonuçlar İntel'in sitesindeki türkçe kısa anlatım dışında ingilizce. Detaylı anlatabilecek varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 30 Ocak 2011; 2:53:57 >

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

4667 Mesaj
31 Ocak 2011; 1:37:24 

Sata sürücüleri için kurulması gereken sürücülerdir. Örneğin windows xp de Cdburnerxp programında benim dvd gözüküyordu ancak windows 7 de ise dvd gözükmüyordu. daha sonra araştırdığımda eski adı matrix storage technology olan bu şeyin adı rapid storage technology olmuş ve en son sürücüleri kurarak dvd mi cdburnerxp programı görmeye başladı. tek yapmam gereken bu sürücüyü kurup sisteme reset atmaktı.

8171 Mesaj
31 Ocak 2011; 1:41:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Football Mania

Sata sürücüleri için kurulması gereken sürücülerdir. Örneğin windows xp de Cdburnerxp programında benim dvd gözüküyordu ancak windows 7 de ise dvd gözükmüyordu. daha sonra araştırdığımda eski adı matrix storage technology olan bu şeyin adı rapid storage technology olmuş ve en son sürücüleri kurarak dvd mi cdburnerxp programı görmeye başladı. tek yapmam gereken bu sürücüyü kurup sisteme reset atmaktı.

Sata platformunu kullanan donanımların, sisteme tanıtılmasında mı kullanılır yani?

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx

5 Mesaj
29 Temmuz 2011; 20:38:01 

bende ögrendiğim bi bilgiyi paylaşym notebookum msn e grmıyodu hata werıyodu kac kere format attysam duzeltemedim yapmadgm hcbsy kalmadı ve guncelleştirme bıle yapamıyodum neyse başladıma araştırmaya adamın teki yazmıs blgısayarı intel işlemci olan ve hdd kapasitesi 300gb den yuksek olan kullanıcıların İNTEL RAPİD STORAGE TEHCNOLOGY programını kurması gerekıyor dedi ve link paylaşmış bende indirdim kurdum pc yi yeniden başlattm ve msn e sorunsuz grıyo guncelleştırmeleride tıkır tıkır yapıyodu nasl bsy anlamadm ama kolay qelsn yardmcı olabldysem ne mutu :)

1720 Mesaj
4 Mayıs 2012; 22:15:04 

konuyu hortlatmak gibi olmasın ama çok çok önemli bir konu biz pc kullanıcıları adına bu aşağıda görülen setup un tam olarak ne işe yaradığını bilen yok

0

şöyleki intel chipsete sahip anakartınızda eğerki ahci modda kurulum yapmaz iseniz zaten bu setup kurulmuyor bende bugüne kadar ahci modda windows kurmadığım için bu setup ı hiç kurma şansım olmadı ancak 1 ay önce ssd alınca mecbur ahci modda kurulum yaptığım için bunu kurma şansım oldu ancak tam olarak ne işe yaradığını hala bilmiyorum.

8171 Mesaj
4 Mayıs 2012; 23:34:56 

ben konuyu açalı 1 yılı geçti ama hala bende tam olarak kayrayamadım ne işe yaradığını.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx

495 Mesaj
21 Mayıs 2012; 15:10:39 

Her türlü RAID çeşidini kontrol edebilmeyi sağlayan bir konfigürasyon yazılımı. Kurulum pakedinde gelen geniş sürücü desteğiyle de neredeyse kusursuz çalışır. Eskiden Intel Matrix Storage Technology diye geçerdi, şu anki sürümünde Matrix'in kontrolü üzerine eklemeler yapılmış, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Matrix RAID, AHCI desteği ve Intel'in kendi Rapid Recover özelliğiyle üst düzey bir program hâline getirilmiş. Kısacası SATA kullanarak Intel chipset'li bir anakartta RAID yapacaksanız bu programa ihtiyacınız var. Detaylı bilgi için: http://www.hololu.net/w...orage-manager-yazilimi/

8171 Mesaj
21 Mayıs 2012; 15:26:41 

quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

Her türlü RAID çeşidini kontrol edebilmeyi sağlayan bir konfigürasyon yazılımı. Kurulum pakedinde gelen geniş sürücü desteğiyle de neredeyse kusursuz çalışır. Eskiden Intel Matrix Storage Technology diye geçerdi, şu anki sürümünde Matrix'in kontrolü üzerine eklemeler yapılmış, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Matrix RAID, AHCI desteği ve Intel'in kendi Rapid Recover özelliğiyle üst düzey bir program hâline getirilmiş. Kısacası SATA kullanarak Intel chipset'li bir anakartta RAID yapacaksanız bu programa ihtiyacınız var. Detaylı bilgi için: http://www.hololu.net/w...orage-manager-yazilimi/

teşekkürler

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx

4314 Mesaj
29 Mayıs 2012; 11:22:42 

Yani RAID yapmiyorsak kurmanın bir anlamı yok.

INTEL i5 4670K 4.40 GHZ ~ GIGABYTE Z87-HD3 ~ ASUS 2 GB GTX 770 DIRECTCU II O.C. GDDR5 ~ GSKILL 8 GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ ~ SAMSUNG 250 GB 840 EVO SSD ~ SEAGATE 2 TB BARRACUDA ~ COOLER MASTER HAF XM ~ OCZ FATA1TY 750W 80 ~ COOLER MASTER SEIDON 120M ~ ASUS 24" VS248H ~ LG 19" FLATRON W1946 ~ BLOODY B120 TURBO ~ RAZER DEATHADDER 6400 DPI ~ 2X COOLER MASTER JET FLO 120MM ~ CREATIVE SOUND BLASTER Z ~ CREATIVE MEGAWORKS THX 550 ~ CREATIVE GIGAWORKS T20 ~ LOGITECH Z-523 ~ PIONEER DVR-S21LBK 24X

495 Mesaj
29 Mayıs 2012; 11:40:07 

quote:

Orijinalden alıntı: burak08

Yani RAID yapmiyorsak kurmanın bir anlamı yok.

Evet hocam, anlamı yok. Yalnız! Intel Smart Response (SSD'yi cache olarak kullanmak) kullanıyorsanız kurmanızda yarar var, zira Intel SRT, altyapısında RAID bulunduran bir yazılımdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 29 Mayıs 2012; 11:40:30 >

4314 Mesaj
29 Mayıs 2012; 12:54:14 

SSD'yi kim kaybetmiş ki biz bulalım :)

INTEL i5 4670K 4.40 GHZ ~ GIGABYTE Z87-HD3 ~ ASUS 2 GB GTX 770 DIRECTCU II O.C. GDDR5 ~ GSKILL 8 GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ ~ SAMSUNG 250 GB 840 EVO SSD ~ SEAGATE 2 TB BARRACUDA ~ COOLER MASTER HAF XM ~ OCZ FATA1TY 750W 80 ~ COOLER MASTER SEIDON 120M ~ ASUS 24" VS248H ~ LG 19" FLATRON W1946 ~ BLOODY B120 TURBO ~ RAZER DEATHADDER 6400 DPI ~ 2X COOLER MASTER JET FLO 120MM ~ CREATIVE SOUND BLASTER Z ~ CREATIVE MEGAWORKS THX 550 ~ CREATIVE GIGAWORKS T20 ~ LOGITECH Z-523 ~ PIONEER DVR-S21LBK 24X

495 Mesaj
29 Mayıs 2012; 13:53:05 

quote:

SSD'yi kim kaybetmiş ki biz bulalım :)

Anlamadım hocam

4314 Mesaj
29 Mayıs 2012; 13:55:11 

SSD disklerden bahsetmiyor musunuz? Çok pahalı oldukları için öyle bir yorum yaptim :) Yanlış mı anladım acaba :(

495 Mesaj
29 Mayıs 2012; 14:15:45 

quote:

SSD disklerden bahsetmiyor musunuz? Çok pahalı oldukları için öyle bir yorum yaptim :) Yanlış mı anladım acaba :(

Oldu şimdi . SRT en fazla 64 GB SSD kullanıyor. Bir tane 60 GB SSD alarak elinizdeki Terabayt boyutlarındaki mekanik diskleri SSD kadar (yaklaşık %90) hızlı kullanabilirsiniz. Bir nevi itekleyici oluyor SSD burada ama, verdiğin fiyata değiyor

4314 Mesaj
29 Mayıs 2012; 14:17:10 

Bunu bilmiyorudum. Araştırmak lazım. Teşekkürler.

229 Mesaj
1 Haziran 2012; 18:41:23 

quote:

arkadasm benim anakartda raid özelliği yok ama ahci var ve bu programı yükleyebiliyorum
ankartım foxconn h55mxv-le sitesine baktığıma göre raid yok
ben bu programla raid yapabilirmiyim yardım edersen sevinrm

495 Mesaj
1 Haziran 2012; 20:09:13 

quote:

Orijinalden alıntı: omer126

arkadasm benim anakartda raid özelliği yok ama ahci var ve bu programı yükleyebiliyorum
ankartım foxconn h55mxv-le sitesine baktığıma göre raid yok
ben bu programla raid yapabilirmiyim yardım edersen sevinrm

H55 yongası aslında RAID destekler ancak bu kartta destek sunulmamış. Yazılım sadece RAID'i yönetmek için kullanılıyor. Sizin şunun gibi bir şeye ihtiyacınız var:
http://www.incehesap.co..._kontrol-886-13509.html

229 Mesaj
1 Haziran 2012; 23:57:58 

quote:

H55 yongası aslında RAID destekler ancak bu kartta destek sunulmamış. Yazılım sadece RAID'i yönetmek için kullanılıyor. Sizin şunun gibi bir şeye ihtiyacınız var:
http://www.incehesap.co..._kontrol-886-13509.html

Rapid Storage Technology türkçesi Hızlı Depolama Teknolojisi
acaba program yüklü kalsa hdd ye yararı olurmu

495 Mesaj
2 Haziran 2012; 0:07:05 

Raid'siz sisteme hicbir yarari olmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1739 Mesaj
3 Temmuz 2012; 4:38:46 

benim bildigim bu intelin yazilimi sayesinde anakart raidi desteklemiyor ama ahciyi destekliyorsa yazilimsal olarak raid yapilabiliyor , yine buradan srt ozelligi z68 serisi ile gelmis bunla ilgili yeni 6 serisi ve 7 serisi anakartlarla srt yapilabiliyormus
benim burda bi sorum olacak bende h61 sata 6 li bi anakart var ama raid ozelligi yok ahci yi destekliyor, acaba ufak bi ssd alsam bu anakartla srt kurabilirmiyim ? anakart asrock h61m u3s3 du galba

495 Mesaj
3 Temmuz 2012; 10:52:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Rainbow6

benim bildigim bu intelin yazilimi sayesinde anakart raidi desteklemiyor ama ahciyi destekliyorsa yazilimsal olarak raid yapilabiliyor , yine buradan srt ozelligi z68 serisi ile gelmis bunla ilgili yeni 6 serisi ve 7 serisi anakartlarla srt yapilabiliyormus
benim burda bi sorum olacak bende h61 sata 6 li bi anakart var ama raid ozelligi yok ahci yi destekliyor, acaba ufak bi ssd alsam bu anakartla srt kurabilirmiyim ? anakart asrock h61m u3s3 du galba

Yazılımsal RAID risk oranı çok yüksek bir girişim olur, önermem. Yine de, kartınızın ne RAID ne de SRT özelliği var, zira söylediğiniz de yanlış. 6 ve 7 serisiyle değil Z68 ile gelen bir özellik SRT. Şu an sadece Z68, Z77, H77, Q77 chipset'lerinde mevcut. AHCI ve 6 Gbps SATA-3 desteği, sadece Sata-3 destekli SSD'leri sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına geliyor. MSI z77a-gd55 gibi bir anakart almanız sizin yararınıza olur:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 3 Temmuz 2012; 10:53:54 >

1739 Mesaj
6 Temmuz 2012; 3:25:55 

quote:

Yazılımsal RAID risk oranı çok yüksek bir girişim olur, önermem. Yine de, kartınızın ne RAID ne de SRT özelliği var, zira söylediğiniz de yanlış. 6 ve 7 serisiyle değil Z68 ile gelen bir özellik SRT. Şu an sadece Z68, Z77, H77, Q77 chipset'lerinde mevcut. AHCI ve 6 Gbps SATA-3 desteği, sadece Sata-3 destekli SSD'leri sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına geliyor. MSI z77a-gd55 gibi bir anakart almanız sizin yararınıza olur:

evet bende biraz daha arastirdim yokmus .... zaten problemde orda yeni anakart almak istemiyorum hem ssd hem anakart pahali olacak eskisini satmat cok ugrastirir 2 tane 1 TB alip raid kurmak daha ucuza gelirmis gibi geliyor ama ote yandan dogruysa pclabsin testlerine baktim guvenilirse max SRT yapmak daha performansli gozukuyor

495 Mesaj
6 Temmuz 2012; 9:57:55 

quote:

evet bende biraz daha arastirdim yokmus .... zaten problemde orda yeni anakart almak istemiyorum hem ssd hem anakart pahali olacak eskisini satmat cok ugrastirir 2 tane 1 TB alip raid kurmak daha ucuza gelirmis gibi geliyor ama ote yandan dogruysa pclabsin testlerine baktim guvenilirse max SRT yapmak daha performansli gozukuyor

Anakartınızın RAID desteğinin olmaması, mekanik diskleri de raid yapamayacağınız anlamına geliyor. Yani iki adet 1 TB HDD ve anakart alma durumunda kalıyorsunuz ki SSD ve anakart ikilisinden çok daha pahalıya denk geliyor. Yazılımsal RAID yapmamanızı önermiştim, lâkin burada yazılımsal RAID'den kastınız Intel MATRIX teknolojisi ise geçerli. Neyse, eski anakartınızı ikinci el ilânı açarak satmaya çalışın, tekrar ikinci el bir anakart alın, tabi Z68, Z77, H77 ya da Q77 yonga seti olsun. SSD'yi de buradaki ikinci elden alın ve SRT'yi kurun. Ben 60 GB OCZ+1500 GB Seagate disk'le Z68 chipset'li anakartta denedim ve birkaç gün içinde inanılmaz değerlere ulaştım. Resmen 1500 GB Harddisk'im SSD oldu, ama SSD'yi doğrudan kullanamadım. Kişisel sebeplerden dolayı SRT'yi kaldırmak durumunda kaldım, ancak tatmin edici bir artış gerçekleşiyor. Öneririm

1739 Mesaj
7 Temmuz 2012; 4:27:29 

ben yurt disindayim burda para etmiyo :)ama ote yandan ssd ler biraz daha ucuz burda... evet benim anakart maalesef hardware raid yapamiyo bende bundan dolayi raid kart alayim diyorum 20 dolara falan satiliyo .. 2sata, 2 esata, 1 ide raid 1/0/10/5 yapabiliyomus tabi srt yapamiyordur

0

495 Mesaj
7 Temmuz 2012; 12:17:52 

quote:

ben yurt disindayim burda para etmiyo :)ama ote yandan ssd ler biraz daha ucuz burda... evet benim anakart maalesef hardware raid yapamiyo bende bundan dolayi raid kart alayim diyorum 20 dolara falan satiliyo .. 2sata, 2 esata, 1 ide raid 1/0/10/5 yapabiliyomus tabi srt yapamiyordur

0

Amazon'dan ya da newegg'den alışveriş yapabiliyorsanız size güzel ve ucuz bir anakart önerebilirim. İki adet 1 TB disk, SRT'ye yaklaşamayacağı için söylüyorum.

4822 Mesaj
24 Ekim 2012; 23:27:25 

AHCI modunda SSD takili bir laptopta Intel RST, Intel MSM, Intel SRT programlarina gerek yok mu?

495 Mesaj
25 Ekim 2012; 1:42:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

AHCI modunda SSD takili bir laptopta Intel RST, Intel MSM, Intel SRT programlarina gerek yok mu?

Kendi laptop'ımda Agility 3 Sata III SSD kullanıyorum, ve yanında da 640 GB 5400 RPM gibi hantal bir mekanik disk var, bu yüzden Management Engine ve Rapid Storage'ı kurdum. SRT'yi ise kurmadım, çünkü Agility 3'ün SRT desteği yok, yani SRT'nin istediği cache sistemi üzerine dizayn edilmemiş. Eğer elinizdeki SSD'nin marka ve modelini yazarsanız size yardımcı olabilirim. Ancak, yine de elinizde bir Ultrabook varsa, mekanik diski olmayabilir; SRT'yi bu durumda zaten kullanamazsınız.

4822 Mesaj
25 Ekim 2012; 1:50:04 

quote:

Kendi laptop'ımda Agility 3 Sata III SSD kullanıyorum, ve yanında da 640 GB 5400 RPM gibi hantal bir mekanik disk var, bu yüzden Management Engine ve Rapid Storage'ı kurdum. SRT'yi ise kurmadım, çünkü Agility 3'ün SRT desteği yok, yani SRT'nin istediği cache sistemi üzerine dizayn edilmemiş. Eğer elinizdeki SSD'nin marka ve modelini yazarsanız size yardımcı olabilirim. Ancak, yine de elinizde bir Ultrabook varsa, mekanik diski olmayabilir; SRT'yi bu durumda zaten kullanamazsınız.

Imzamdaki sistemde Sandisk Extreme 120GB kullaniyorum.

Daha bugun kullanmaya basladim.

BIOS'tan AHCI'yi actim,
SSD versiyonunu guncelledim,
Device Maneger'dan IDE ATA/ATAPI contollers'taki driveri guncelledim. "Intel ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929" yaziyor.

Bunlarin haricinde bir sey yapmadim henuz (farkli ayarlar ve optimizasyonlar gibi)

495 Mesaj
25 Ekim 2012; 2:14:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Imzamdaki sistemde Sandisk Extreme 120GB kullaniyorum.

Daha bugun kullanmaya basladim.

BIOS'tan AHCI'yi actim,
SSD versiyonunu guncelledim,
Device Maneger'dan IDE ATA/ATAPI contollers'taki driveri guncelledim. "Intel ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929" yaziyor.

Bunlarin haricinde bir sey yapmadim henuz (farkli ayarlar ve optimizasyonlar gibi)

Sandisk Extreme maalesef SRT desteklemiyor, diğer konuda yazdığım optimizasyonları yazıp bu iki programı da kurarsanız kusursuz bir SSD performansı alırsınız

1720 Mesaj
24 Ocak 2013; 14:57:38 

120 gb ssd kullanıyorum RST kurdum zararımı olur bu durumda?

495 Mesaj
24 Ocak 2013; 15:02:25 

quote:

Orijinalden alıntı: raver

120 gb ssd kullanıyorum RST kurdum zararımı olur bu durumda?

Zararı olmaz, ama SRT kurmadıysanız da ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

1720 Mesaj
24 Ocak 2013; 15:37:37 

quote:

Zararı olmaz, ama SRT kurmadıysanız da ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

hocam srt başka rst başka bir olay değilmi?

495 Mesaj
24 Ocak 2013; 15:43:38 

quote:

Orijinalden alıntı: raver

hocam srt başka rst başka bir olay değilmi?

Evet, sadece SRT RST'yi gerektiriyor belki sisteminizde vardır diye söyledim sadece.

110 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:00:18 

dostlar başlık hortlasın benim önemli bir sorum var.

almak istediğim ürünlerin chipseti, Intel ® HM76 Express Yonga Seti ya da Intel ® HM77 Express Yonga Seti

bu iki üründe de rapid teknolojisi var yalnız opsiyonel.

ben bu opsiyonel meselesini anlamadım?
raid yapan kullanır manasına mı gelir yoksa ek parça almak gerekir mi demek istiyor?

495 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:04:59 

quote:

Orijinalden alıntı: msemender

dostlar başlık hortlasın benim önemli bir sorum var.

almak istediğim ürünlerin chipseti, Intel ® HM76 Express Yonga Seti ya da Intel ® HM77 Express Yonga Seti

bu iki üründe de rapid teknolojisi var yalnız opsiyonel.

ben bu opsiyonel meselesini anlamadım?
raid yapan kullanır manasına mı gelir yoksa ek parça almak gerekir mi demek istiyor?

"Anakart üreticileri isterse bu özellikleri ekleyebilirler." demek istiyor Intel

110 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:25:23 

quote:

"Anakart üreticileri isterse bu özellikleri ekleyebilirler." demek istiyor Intel

yani dostum ben iki tane ssd alırsam raid yapabilir miyim peki?

495 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:34:20 

quote:

Orijinalden alıntı: msemender

yani dostum ben iki tane ssd alırsam raid yapabilir miyim peki?

Elinizdeki laptop'ta RST olduğuna eminseniz iki SSD ile (gereksiz olduğunu sorgulamıyorum) raid yapabilirsiniz. RST tekli AHCI sürücülerde az da olsa performans artışı da sağlıyor. Eğer performansa ihtiyaç duyuyorsanız bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

110 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:38:57 

quote:

Elinizdeki laptop'ta RST olduğuna eminseniz iki SSD ile (gereksiz olduğunu sorgulamıyorum) raid yapabilirsiniz. RST tekli AHCI sürücülerde az da olsa performans artışı da sağlıyor. Eğer performansa ihtiyaç duyuyorsanız bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

dostum bugün yarın değil ama uzun süre sonra gerekli hale gelebilir. o yüzden düşündüm.

ssd + hdd kullanacağım aldığımda. hdd'yi optik kısma yerleştireceğim, ssd'yi yuvaya. hibrid teknolojisi diye bir şey varmış sanırım. bilmiyorum, senin haberin var mı ondan.

495 Mesaj
15 Temmuz 2013; 17:44:30 

"Hibrid teknolojisi" dediğiniz, az yukarıda bahsettiğim Smart Response Technology ise, buna uyumlu SSD almanız gerekiyor ki bulunması biraz zor. İkinci konu hakkında da diyebileceğim, manyetik diskler, ssd'lere görer çok daha hassas, optik sürücü kısmına takılan aparatlar da sürücüyü tutmada çok başarılı değiller. SSD'yi optik kısma, diğer diski de yuvaya takmanız çok daha uygun olur

Bu mesajda bahsedilenler: @msemender Bu mesaja 1 cevap geldi.

73 Mesaj
14 Eylül 2013; 16:09:05 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmet0767

bende ögrendiğim bi bilgiyi paylaşym notebookum msn e grmıyodu hata werıyodu kac kere format attysam duzeltemedim yapmadgm hcbsy kalmadı ve guncelleştirme bıle yapamıyodum neyse başladıma araştırmaya adamın teki yazmıs blgısayarı intel işlemci olan ve hdd kapasitesi 300gb den yuksek olan kullanıcıların İNTEL RAPİD STORAGE TEHCNOLOGY programını kurması gerekıyor dedi ve link paylaşmış bende indirdim kurdum pc yi yeniden başlattm ve msn e sorunsuz grıyo guncelleştırmeleride tıkır tıkır yapıyodu nasl bsy anlamadm ama kolay qelsn yardmcı olabldysem ne mutu :)

saçmalamışsın resmen internetle ağ ile bağlantı ile depolamanın ne alakası var.

84 Mesaj
29 Ekim 2013; 1:02:36 

Raid/ahci :D zaten yükleme ekranında yazıyor
0

Bu mesajda bahsedilenler: kuntepir

68 Mesaj
30 Mart 2014; 16:38:49 

merhabalar sercan kardeş formu okudugumda senin bu konuda bilgili oldugun belli oluo. eger vaktin ourda bana yardımcı olursan sevinirim.
sorunum şöyle kingston v300 serisi 120gb lık ssd aldım yeni ama degerleri çok düşük resimdede görebilirsin. sistemim i7 2600 3.4ghz /anakart asus p8h67 / 4X2 rem/ gtx650ti boost ekran kartı. 1tb seagate hdd. buna göre aşagıdaki sonuçlar çok düşük deilmi? ahci yaptım ve intel rapid kurulu. kingston son serisinde nand teknolojisini dandik flash belleklerle degiştirmiş ve veri kaybı oldu denilioyor genel olarak ama bu kadarmı olur? sistemimi nasıl daha verimli hale getirebilirim. hatta vaktin varsa teamwiaverdan girip bakabilirmisin. cevabını bekliorum. şimdiden teşekkürler... sagdaki intel rapidden önce achi modunda yapıldı. soldaki intel rapidden sonra. yani kötüydü zaten rapidden sonra daha kötü oldu :(
-1

Bu mesajda bahsedilenler: The Legion

anakart asus p8h67 / İ7 2600.3.40ghz / ram corsair xms3 1600 mhz 4gb x 2 / psu 600w / kasa tt v3 / hdd seagate 1 tb / ssd corsair Ls 120gb / ekran kartı asus nvidia gtx 650 ti boost /monitör 107' philips 1920x1080p / cpu sogutucu noctua NH-U12S / Win8 / mobil: asus zenfone 5

495 Mesaj
30 Mart 2014; 20:53:42 

Merhaba hocam,
Sorunuza ilişkin olarak aklıma gelen sadece tek bir sorun var o da kablolama. SSD'yi sata 3 portuna, sata 3 kablosuyla taktıysanız sorun olmaması gerek.

Bu mesajda bahsedilenler: @alipamukcu Bu mesaja 1 cevap geldi.

68 Mesaj
30 Mart 2014; 22:24:02 

kablolamada sata6gb/ a bagladım sata 3 kablosuyla ssd arızalı olabilir yada ince ayarlarımda bi sorun olabilir diye düşünüyorum benchmark degerlerim gerçekten fazla düşük dimi hocam?

anakart asus p8h67 / İ7 2600.3.40ghz / ram corsair xms3 1600 mhz 4gb x 2 / psu 600w / kasa tt v3 / hdd seagate 1 tb / ssd corsair Ls 120gb / ekran kartı asus nvidia gtx 650 ti boost /monitör 107' philips 1920x1080p / cpu sogutucu noctua NH-U12S / Win8 / mobil: asus zenfone 5

495 Mesaj
30 Mart 2014; 22:30:17 

Eğer mümkünse bir Linux işletim sistemi kurup denemenizi öneriyorum. Sonuç yine aynıysa garantiye vermenizi öneriyorum.

68 Mesaj
30 Mart 2014; 22:46:50 

hocam lınux daha önce hiç kullanmadım sistemim win8 pro 64 bit orjinal. işletim sisteminden kaynaklanıyo olabilirmi?
teamdan girip baksanız vaktiniz olurmu?

68 Mesaj
8 Nisan 2014; 12:16:38 

reis yine ben bişey daha sormak istiyorum masa üstüne corsair 120 ls ssd kurdum ahci modda. raid falan yok anladıgımda yok zaten. benim intel rapid store technology kurmama gerek varmı yani bana bi faydası olurmu? anakartım asus P8H67.

495 Mesaj
8 Nisan 2014; 12:24:42 

Kurup kurmaniz bir değişiklik yaratmayacaktır. Yeni ssd'ler artık ihtiyaç duymuyor ekstra yazılımlara.

68 Mesaj
8 Nisan 2014; 12:38:32 

quote:

Kurup kurmaniz bir değişiklik yaratmayacaktır. Yeni ssd'ler artık ihtiyaç duymuyor ekstra yazılımlara.

teşekkürler

2 Mesaj
28 Mayıs 2014; 17:57:03 

Konuyu hortlatmayım dedim ama dayanamadım

Intel RST eski adıyla Intel Matrix Storage'dır.
Bu iki yazılım Intel Sata Controller driverlarını barındırır. Kurulması gerekir. Hatta önce Windows kurarken disk bölümleme yaptığımız bölümde.
Sürücü yükle seçeneği seçilerek intelin driver sayfasından indirilmesi gereken F6 Setup drivers var onu indirip. Flash disk yada flooppy sürücü (tabi hala kullanan varsa) oradan önce yükleme yapılır. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra RST paket yazılımı yüklenir.
Burda driverları sisteme tekrar yüklüyor yukarıdaki işlemlere gerek yok demeyin. Windows kurulumunda yüklendiği takdirde sistem daha stabil ve performanslı çalışıyor.

Bu yazılımın yaptığı işe gelirsek. Intel Sata Controller chipseti raid ahci ve ide mode destekler. Anakart ve chipset modeline göre özellik fark gösterebilir. Raid yazılımsal değildir. Donanımsal raiddir. RST bunu Windows üzerinden yönetmemizi sağlar.
Bilgisayar açılışında bu işleme CTRL+I tuşuyla girip RAID konfigürasyonunuzu yapabilirsiniz. Diğer bir özellik ise ssd diskleri cache disk olarak kullanmamız sağla bunun için önce HDD'ye Windows kurulur. Sonra RST yazılımı yada Intel Matrix Storage ile SSD önbellekleme ,
moduna alınarak SSD cache olarak kullanılır. MSN ile felan hiç alakası yok....

Raid için biosda sata mode vardır bu modu RAID'e alırsınız, AHCI için AHCI mode'a IDE için IDE moda daha sonra bu ayarı değiştiriseniz. Windows işletim sistemine giremezsiniz. Driver farkından çalışmaz. Kısaca kurulması gereklidir. Chipset sata driverlarını barındırır.
Yazılım üzerinden HARDWARE RAID yapmaya yönetmeye ve SSD Cache yapmaya yarar.

Not: IDE modda bile kurulması gerekir.!

8171 Mesaj
28 Mayıs 2014; 18:03:59 

quote:

Orijinalden alıntı: emreuyar

Konuyu hortlatmayım dedim ama dayanamadım

Intel RST eski adıyla Intel Matrix Storage'dır.
Bu iki yazılım Intel Sata Controller driverlarını barındırır. Kurulması gerekir. Hatta önce Windows kurarken disk bölümleme yaptığımız bölümde.
Sürücü yükle seçeneği seçilerek intelin driver sayfasından indirilmesi gereken F6 Setup drivers var onu indirip. Flash disk yada flooppy sürücü (tabi hala kullanan varsa) oradan önce yükleme yapılır. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra RST paket yazılımı yüklenir.
Burda driverları sisteme tekrar yüklüyor yukarıdaki işlemlere gerek yok demeyin. Windows kurulumunda yüklendiği takdirde sistem daha stabil ve performanslı çalışıyor.

Bu yazılımın yaptığı işe gelirsek. Intel Sata Controller chipseti raid ahci ve ide mode destekler. Anakart ve chipset modeline göre özellik fark gösterebilir. Raid yazılımsal değildir. Donanımsal raiddir. RST bunu Windows üzerinden yönetmemizi sağlar.
Bilgisayar açılışında bu işleme CTRL+I tuşuyla girip RAID konfigürasyonunuzu yapabilirsiniz. Diğer bir özellik ise ssd diskleri cache disk olarak kullanmamız sağla bunun için önce HDD'ye Windows kurulur. Sonra RST yazılımı yada Intel Matrix Storage ile SSD önbellekleme ,
moduna alınarak SSD cache olarak kullanılır. MSN ile felan hiç alakası yok....

Raid için biosda sata mode vardır bu modu RAID'e alırsınız, AHCI için AHCI mode'a IDE için IDE moda daha sonra bu ayarı değiştiriseniz. Windows işletim sistemine giremezsiniz. Driver farkından çalışmaz. Kısaca kurulması gereklidir. Chipset sata driverlarını barındırır.
Yazılım üzerinden HARDWARE RAID yapmaya yönetmeye ve SSD Cache yapmaya yarar.

Not: IDE modda bile kurulması gerekir.!

benim sekiz yillik pc vardi. xp kurarken kurulum baslamadan sata harddisk icin disketten program yuklemek gerekiyordu yoksa kurulum devam etmiyordu. buda oyle bisey sanirim.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx

495 Mesaj
28 Mayıs 2014; 18:47:48 

Kurulması artık gerekli değil hocam, Windows artık hallediyor her şeyi. SSD cache'leme olayı ise Rapid Storage Technology değil Smart Response Technology yazılımı altında mümkün

Bu mesajda bahsedilenler: @emreuyar

2 Mesaj
29 Mayıs 2014; 0:53:03 

Evet windows hallediyor ancak kendi deneyimim windows kurulumu esnasında windows 8.1 update 1 dahil floppy disk sürücüsü yüklendiği takdirde kurduğum tüm bilgisayarlarda tespit ettim sistem daha disk daha performanslı çalışıyor. 120 gb team ssd 2 + 4*1TB seagate 6gbps rais 0 sistemde pre-install sürücü yuklenmediginde primary disk ssd secondary disk rais olmasına rağmen windows raid array'ı primary görüyor ve sistem dosyalarını raid'e kuruyor bootable disk olarak da raid'i görüyor ayrıca real life kullanımda disk performansı düşüyor ssd de dahil buna o yüzden kurulması gerekir djyorum kurmaktan zarar gelmez gereksiz görülse sadece ahci destekleyen notebook ana kartlarının driver support sitesinde bunları yayinlamazlar. Üst seviye asus n550n-jv notebook pc'imde sadece ahci desteği ve hdd olmasına rağmen ön tanımlı kurulu geliyor.

495 Mesaj
29 Mayıs 2014; 8:17:11 

Bahsettiğiniz fark tabi ki mevcut. Intel bu pakediyle dizüstü bilgisayarlarda AHCI konfigürasyonlarda performans artışı, daha uzun batarya ömrü ve geliştirilmiş sata sürücüleri de sunuyor. Yani kurulması uzun süreli kurulumlarda tercih edilebilir tabi ki lakin eskiden yaptığımız sata sürücüsü tanıtma olayı kadar da önemli değil. Windows'un AHCI sürücüleri de yeterli oluyor artık.

Bu mesajda bahsedilenler: @emreuyar

461 Mesaj
27 Haziran 2014; 19:32:10 

arkadaşlar Merhaba.
konuya tesadüfen denk geldim.
lenovo y580 laptopum var.
normalde 500gb civarinda klasik hdd var.
arkadaslarim kendilerine ssd aldılar memnun olduklarını görünce bence msata kingston 200 serisinden 120gb lik disk aldım.
düşüncem format atıp windovsu 120 ye kurmak diğerini depolama olarak kullanmak idi.
hibrit vb gibi şeyler den bahsediyorsunuz bu konularda fazla bilgim olmadigindan size sorum şu :

mevcut durumda sisteminden daha iyi performans alabilmek için bu hibrit mevzularina girmelimiyim?
yoksa ayri bölümlerde orjinal dusuncemi mi uygulamaliyim?

495 Mesaj