Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
12.371
Cevap
198
Favori
1.888.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2007 eylülde yakalandım. yıl 2011 4 sene olmuş.

ilk 3-4 ay sürekli tuvalet ihtiyacı , karında gururtular, şiddetli yanma agrı bendede oluodu. 3 ay ünv den kaçtım sınav zamanı ugruodum.

kolonoskopi kalın bagirsaga ve endoskopi mideme aynı anda baktılar. yetmedi ince bagırsagada burundan girdiler.

aklınıza hayalinize gelmiyecek hertürlü benzer hastalıgı elemek için yaptirmadıgım kan idrar dışkı testi kalmadı. kolumda delik olmayan yer kalmamıştı. okumadıgım site kalmadı. ne yol varsa kendimi kobay yapıp zerre korkmadan bütün ilaçlı ilaçsız yolları denedim.

kesinlikle bu hastalıgın bir çaresi yok şuan için.

ben 6. aydan sonra kabullendim ve %70 düzeldim. %30 uda artık kabullendim. günde 1 kere tuvalete gidiyorum bazen 2 günde bir. çok acılı bişi yemişsem 2 kere çıkabiliyorum gün içinde. agrı ve gaz sorunum oldugunda buscopan plus ve meteospasmyl kullanıyorum en iyi bunlar geliyor.

sessiz mekanlarda, sınavlarda benimde çok korkum olurdu karnım guruldayacak millet bana gülecek die. hissettigim an öksürürdüm veya kalem yere atar sırayı sürterdim belli olmasın die. şimdi bunlar yok ama ilk günleri hiç unutmayacam. heleki yakalanınca sagda soldaki yazıları okuyunca böylemi ömür boyu yaşiyacam die düşündüm ve 3-4 kez bindigim uçakta allahım düşsün ne olur ölim bitsin dedigimi biliyorum.

bu hastalıgı anca çeken bilir dışardan bakınca amma abartoyor veya ne olmuş sende 3-4 kere tuvalete git dienler olabilir. ama çeken bilir çeken.

allaha bin şükür genede. felç degiliz kanser degiliz özürlü degiliz. varsın buda bizim imtihanımız olsun.

• 2007 eylülde yakalandım. yıl 2011 4 sene olmuş.

ilk 3-4 ay sürekli tuvalet ihtiyacı , karında gururtular, şiddetli yanma agrı bendede oluodu. 3 ay ünv den kaçtım sınav zamanı ugruodum.

kolonoskopi kalın bagirsaga ve endoskopi mideme aynı anda baktılar. yetmedi ince bagırsagada burundan girdiler.

aklınıza hayalinize gelmiyecek hertürlü benzer hastalıgı elemek için yaptirmadıgım kan idrar dışkı testi kalmadı. kolumda delik olmayan yer kalmamıştı. okumadıgım site kalmadı. ne yol varsa kendimi kobay yapıp zerre korkmadan bütün ilaçlı ilaçsız yolları denedim.

kesinlikle bu hastalıgın bir çaresi yok şuan için.

ben 6. aydan sonra kabullendim ve %70 düzeldim. %30 uda artık kabullendim. günde 1 kere tuvalete gidiyorum bazen 2 günde bir. çok acılı bişi yemişsem 2 kere çıkabiliyorum gün içinde. agrı ve gaz sorunum oldugunda buscopan plus ve meteospasmyl kullanıyorum en iyi bunlar geliyor.

sessiz mekanlarda, sınavlarda benimde çok korkum olurdu karnım guruldayacak millet bana gülecek die. hissettigim an öksürürdüm veya kalem yere atar sırayı sürterdim belli olmasın die. şimdi bunlar yok ama ilk günleri hiç unutmayacam. heleki yakalanınca sagda soldaki yazıları okuyunca böylemi ömür boyu yaşiyacam die düşündüm ve 3-4 kez bindigim uçakta allahım düşsün ne olur ölim bitsin dedigimi biliyorum.

bu hastalıgı anca çeken bilir dışardan bakınca amma abartoyor veya ne olmuş sende 3-4 kere tuvalete git dienler olabilir. ama çeken bilir çeken.

allaha bin şükür genede. felç degiliz kanser degiliz özürlü degiliz. varsın buda bizim imtihanımız olsun.
    quote:

Orijinalden alıntı: Wingsaber

nedensiz yere guldum kendime en kisa zamanda iyilesmen umidiyle

Alıntıları Göster
    gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.
    Memleketin yarsında basur, makat çatlağı, ibs varsa bence sorun beslenme. Ben beslenme kültürümüzün yanlış oldupunu yurtdışında öğrendim. Adamlar kahvaltı yapmadan işe gidiyor bir yeşil elma ile aç duruyor. Yemekte mutlaka salata. Ekmek yok. Kimse marketten bizim millet gibi elleri poşetlerle dolu çıkmıyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...

Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
    gazlı içeceklerden uzak durun,
    yogurt az yiyin (gaz yapar)
    gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
    kızartma az yiyiniz
    hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.

Selamlar, 15 yıldır ibs(ağırlıklı ishal ve acil dışkılama ihtiyacı) ile yaşayan biri olarak bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine içerisinde sindirim enzimi, probiyotik ve bitki karışımı olan bir gıda takviyesi aldım. Daha önce probiyotik ve bitki takviyeleri kullandığım için hiç umudum yoktu, ancak denersem ne kaybederim diyerek kullanmaya başladım.

Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum.Neler degişti?

-Yemeklerden sonra gelen acil dışkılama ihtiyacı azaldı.

-Büyük abdeste çıktıktan sonra bitmeme hissi azaldı.

-Karın ağrısı azaldı.

-Cıvık dışkı azaldı.

-Artık ağrı başladığında bağırsaklarımı daha iyi tutabiliyorum.

Şikayetlerimin %60’ı azaldı diyebilirim.

Tahminimce bu hastalıkta sindirim enzimlerimiz iyi çalışmadığı için şikayetlerimizin çoğunu oluşturuyor. En azından bende takviye aldıktan sonra iyileşme oldu diyebilirim. Ancak hiçbir şikayetim %100 bitmedi. Bildiğiniz üzere İBS’de tedavi yok deniyor zaten.

Araştırıp internetten veya eczaneden sindirim enzimi takviyesi alıp deneyebilirsiniz. Reklam olmasın diye kendi kullandığım ürünün markasını belirtmedim.

Gaz problemi olan arkadaşlar bende de aynı durum var lütfen ibs ishal olanlar dikkate almasın..

Gaz nedeniyle kalın bagirsak şişip oradaki bakterilerin ince bağırsağa geçmesine neden oluyor.

Buda besinlerin hızlı sindirilip direk gaz açığa çıkmasına neden oluyor.. böyle bir döngü içindeyiz...

Bizim mutlaka ve mutlaka sindirildiginde gaz açığa çıkarmayan besinleri diyet halinde tüketmemiz gerekli..

Kendi düzenine tekrar sokmak lazım bağırsakları.. gazi kontrol altında tutunca guruldama da olmuyor..

Bende zencefil çayı ve meteospasmly gazi biraz kontrol ediyor.. diyet yapınca on numara gidiyor ne zaman bozarsam tekrar başa dönüyorum:) sizde de durum aynı..

Karin ağrısı gazdan.. Gazlar bakteriden.. bakteri bozulan floradan.. flora bozulması anksiyeteden..

Döngü böyle dönelim duralım.. diyet olmadan..önce tamir etmek.lazim yoksa kolonoskopi ve gastroskopi temiz çıkıyor..

Doktorlar bakteri konusuna girmiyor birkaç kişi calidur demiş ama diyet olmadan yani gazi kesmezsen bakteriler tekrar ince bağırsakta çoğalıp erken sindirip gazi açığa çıkarıyor herkes hamile gibi geziyor..

Umarım bir isik tutmuştur hastalığa..
  • gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CARNIVALE -- 28 Ocak 2011; 13:29:58 >
  • Çok zor bir şey. Allah kolaylık versin hocam.
  • Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o tuvalet hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Memleketin yarsında basur, makat çatlağı, ibs varsa bence sorun beslenme. Ben beslenme kültürümüzün yanlış oldupunu yurtdışında öğrendim. Adamlar kahvaltı yapmadan işe gidiyor bir yeşil elma ile aç duruyor. Yemekte mutlaka salata. Ekmek yok. Kimse marketten bizim millet gibi elleri poşetlerle dolu çıkmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
    gazlı içeceklerden uzak durun,
    yogurt az yiyin (gaz yapar)
    gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
    kızartma az yiyiniz
    hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.

• Selamlar, 15 yıldır ibs(ağırlıklı ishal ve acil dışkılama ihtiyacı) ile yaşayan biri olarak bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine içerisinde sindirim enzimi, probiyotik ve bitki karışımı olan bir gıda takviyesi aldım. Daha önce probiyotik ve bitki takviyeleri kullandığım için hiç umudum yoktu, ancak denersem ne kaybederim diyerek kullanmaya başladım.

Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum.Neler degişti?

-Yemeklerden sonra gelen acil dışkılama ihtiyacı azaldı.

-Büyük abdeste çıktıktan sonra bitmeme hissi azaldı.

-Karın ağrısı azaldı.

-Cıvık dışkı azaldı.

-Artık ağrı başladığında bağırsaklarımı daha iyi tutabiliyorum.

Şikayetlerimin %60’ı azaldı diyebilirim.

Tahminimce bu hastalıkta sindirim enzimlerimiz iyi çalışmadığı için şikayetlerimizin çoğunu oluşturuyor. En azından bende takviye aldıktan sonra iyileşme oldu diyebilirim. Ancak hiçbir şikayetim %100 bitmedi. Bildiğiniz üzere İBS’de tedavi yok deniyor zaten.

Araştırıp internetten veya eczaneden sindirim enzimi takviyesi alıp deneyebilirsiniz. Reklam olmasın diye kendi kullandığım ürünün markasını belirtmedim.

• Dilek Karakuzu D kullanıcısına yanıt

Türkiye'de yaşayıp da psikolojik açıdan sağlıklı olmak çok zor, bir saniye sonramız belli değil. Bu hastalık kaliteli beslenmeyi gerektiriyor, şu pahalılıkta o da çok zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mogolo

BENDE de Sürekli s.çmama hastalıgı var 2 aydır s.çmıyorum

yakında fosil s.çabilirsin o zaman panpa
  • Size şimdi bu hastalıga nasıl basladıgımı anlatayım dıkkatlıce okursanız sonuna kadar aynı durumda oldugunuzuda cok iyi anlayacaksınız ...

yaklasık 1 ay önce bir gece mide gazı ve yanmasıyla başladı daha sonrasında sonrasında karnımda sıddetlı agrı once biraz ishale yakın ama ishal degıl normal dışkıdan daha ince bi şekilde tuvalete cıktım. bı sure tuvalette kaldım yatagıma uzandıgımda atesımın oldugunu hıssettım annemi uyandırdım. annem baktı ateşim var 38 derece cıvarı, hemen hastaneye gıttık cunku karnım o kadar cok agrıodu oyle boyle degıl acıl ates dusurucu yaptı serum falan derken sabah oldu ıc hastalıkları doktorunu bekledım ona muhayne oldum fakat o sırada bıle komadayım gegirtiler kusmalar karnıma gıren spazmlar berbat bı durumdaydım kan tahlılı ıdrar tahlılı ve dıskı tahlılı aldılar. kanda iltihap gördü fazlasıyla idrar ve dışkıyı normal buldu dediki kolit bi durum bagırsak ıltıhaplanması antıbıyotıklerı kullan 6 tane ıgne verdı yanınada zirid diye bı karın agrısı gıderıcı bı ılac bıde buscopan neyse ben bunları 3-4 gun kullandım duzeldım. Oh dedım dunya varmıs tabı bu sırada 65 kılodan 59 kıloya düştüm 10 gunde bu kadar kılo verdım. hastalıgım tekrarladı bu sefer yıne gıttım kan tahlılı ıdrar dıskı aynı tahlılerı yıne verdım. doktor dedı temız senin hastalıgın IBS Eee dedım çöüzümü nedir doktor hanım dedı bu olayın tedavısı yok vercegım ılacları kullan dedı. transa buskos mı ne onu verdı hem sakınlestırır hemde karnında agrıyı falan alır dedı.

İşin garibi bi doktor kolit dedi yani kalın bagırsak ıltıhabı bı doktor Ibs dedi bi doktor sen onları bosver kolonoskopi endoskopi onerıyorum dedı. O gunden bugune yanı 1 aylık zamanda bu durum 3-4 gunde bır tekrarlıyor bazen cok sıddetlı oluyor bazen ıse hafif ataklarla

Belirtileri

Sabahları kalkınca hafıf mıde bulantısı
    mide yanması gegirti bazen reflü
    şiddetli karın agrısı tuvalete gıtme istegi
    Tuvalete 2-3 defa ınce yada keci pisligi ufak parcalarla dışkı.2-3. defadan sonra gıdınce bazen sümüksü bir sıvı oda cok azcık
    ciddi halsizlik
    ölsem daha iyi düşünceleri
    işe okula gidememe
    Psikolojik bozulmalar
    canınızın hıc bırsey ıstememesi
    hayattan sogukluk
    sık idrara çıkma yani çişe bu sızde varmı bılmıyorum bende cok oluyor
    sürekli bilgissayr basında bu hastalıgı arastırmak
    Doktorlara olan güvensızlık
    asabilik,
    etraftaki cevredeki yakınlarınıza sureklı bende bagırsak sorunu var demek
    hastalıgınızın kanser belırtılerı ıle aynı olması durumunda olusan ciddi psikojık bozukluk

Daha unuttugum seyler varsa hastalıgı yasayanlar varsa eklesinler

Bana göre tedavıye gelınce
    bence bu işin yemeyle içmeyle alakası yok bU HASTALIK olmadan once cıkolatada yerdım kızartmada glutenlı urunlerde sekerde ne oldu hıc bıse sımdı bı IBS VAR Dıye saglımızdanda olmayalım yıyelım saglıklı urunleri... bünyemız sinirlerden olusuyor Beynimiz tüm vucudumuza hareket emırlerını verıyor agrıyıda sızıyıda gormeyı duymayı herseyı beyın saglıyor. Bi arkadasım dediki belki size komık gelebılır cok agrın oluyorsa git masturbasyon yap bakalım o an agrıyı nasıl unutcaksın dedı bı denedım baktım agrıyı unuttum sonra dusundumkı beynimiz herseye emirleri veriyor Bırakalım bagırsagı karnımızı mıdemızı dusunmeyı guzel seyler dusunelım huzurlu mutlu yasamaya calısalım.En ıyı tedavı ınsanın kendısındedır. Psikolojık bulanlar ıse tabıkıde ilacsız psikoloktan destek alabılırler ama kimyasal olan uyusturu tarzı ılaclarla beynımıze hukum ettırmeyelım. Kendı kendımıze yenelım spor yapalım aktıvıtelere katılalım denıze gıdelım eglenelım eve kapanmayalım Ben bugunden ıtıbaren tum forumdakı yazıları okudukdan sonra bu kararı aldım sızede tavsıyem bunları yapın Allahh herkese guc kuvvet saglık versın UNUTMAYIN BETERIN BETERI VAR

• erken kalakacağımı bildiğim zaman sancım oluyor okula uğramadan önce 1-2 defa girmem gerekiyor, yetmezse okulda da devam. okul olmadığında veya geç kalktığımda ise bi sıkıntı yok. acaba ben de ibs miyim
  • Kenan bey allah razı olsun sizden yemin ederim bu tedavi yönteminin olduğunu okuduğum an bile yarı iyileştim umut var ya yıllar sonra büyük umut allah yardımcımız olsun bu konudan muzdarip hapis hayatı yaşayan insanlara inşallah bi çare olacaksınnz
  • Valla ben dünyayı istemiyorum işime gidip geleyim yeter aşk bitti aşık olamıyorum çünkü düşünemiyorum kıskançlık yapacak bir halde bile değilim ciddi anlamda sanki hayatım boyunca hiç mutlu olamayacakmş gibiyim lopermid le filan anca işe gidiyorum şu ishali yensem dünyanın en mutlu adamı olacam
  • madamecocoz.. kullanıcısına yanıt
    ............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 20:5:34 >
  • Benim canım kardeşlerim,hastadaşlarım beni yanlış anlamayın ama geçmiş 300 sayfayı okumadığınız o kadar belli ki,yazılan şeyler hep tekrarlanıp duruyor,aynı öneriler sunuluyor,tamam tekrar yazın ama öncelikle şu geçmişteki 300 sayfayı okuyun öyle yazın bari,farklı şeylerle gelen yok çünkü.Canım kardeşim bak bende bir kez daha yazayım kesin psikolojik diye bir şey yok ki,ibs nin psikolojik ve bakteriyel kaynaklı olduğu bin kez burada söylendi,psikolojik sananlardan birisi de bendim,ne tür bir tedavi gördüğümü geçmiş sayfalarda yazmıştım,tekrar yazmıycam buna binaen hastalığımın %99 ihtimalle bakteriyel kaynaklı olduğunu tam olarak tespit etmiş bulunmkatayım,bütün adımlarım bu yönde olacak.Bu hastalığın psikolojik rahatsızlıklara ön ayak olduğunu kendimde bizzat gözlemledim,çünkü hastalık beni bulduğunda psikolojik olarak hiç bir sınımtım yoktu,hastalık beni bulupta yıllarca toplum içinde kaygı içinde,utanarak,sıkılarak,sürekli bağırsaklarımı düşünerek yaşadığım için ibs nin yanında nur topu gibi bir de anksiyetem oldu.Amma velakin ibs ye psikolojik olarak en zayıf anlarında yakalananlar da var ki bu da ibs nin psikolojik kısmı oluyor.Çoğunluğun dediği gibi kendinizi gözlemlemeniz ve hastalığın ne sebepten çıktığını tespit etmenizin size çok faydası olacak ve yolu yarılamış olacaksınız.

• Tekrardan merhabalar arkadaşlar;

%90 oranında sıkıntılarım geçti ve sürekli azalmaya devam ediyor.

Son sıkıntılarımdan sonra doktor endoskopi istedi ancak 1 ay sonraya randevu verildi. 3 haftalık güzel bir diyetle birlikte sıkıntılarımdan büyük oranda kurtuldum. Ancak yine de endoskopi yaptıracağım.

Yaptığım şeyleri buraya yazacağım ancak bunlar bana iyi gelen yöntemlerdir. Ben doktor vs. değilim tabi ki. Ama olayın ana sebebinin beslenme olduğunu çözdüm. Çevrenizde insanlara baktığınız da hayvan gibi yemelerine rağmen bir şey olmuyor ben ne yaptım da böyleyim soruları geliyordu hep aklıma. Ama sonunda olayı çözdüm.

Bir tv programında Canan Karatay hocanın serotonin hormonunun %90 ı bağırsaklarda oluşur, sözünü duyduktan sonra psikolojik rahatsızlıklarım da bundan kaynaklandığını çözdüm. Bozuk bağırsak florası ve geçirgenliği azalmış bağırsak yüzünden serotonin oluşturulamıyor ve psikolojik rahatsızlıklarda kaçınılmaz oluyor.

Fazla uzatmadan yaptıklarım ve yapmadıklarım;

Öğünlerim; Bunların mümkün olduğu ve kesenizin el verdiği imkanlar doğrultusunda en doğalını ve evde yapılmış olanını yemeye çalışın; Evde yapamıyorsanız marketlerdeki en iyi ürünleri ve doğallarını kullanmaya çalışın.

Kahvaltı
    Aç karnına önce 1 çay kaşığı bal'dan 15 20 dk sonra kahvaltı yenecek.
    2 haşlanmış yumurta (kayısı kıvamında olacak)
    1 dilim tam buğday ekmek (üzerine tereyağ veya zeytinyağ sürün)
    2,3 adet ceviz
    10,15 adet zeytin
    Şekersiz çay
    Öğlen
    1 kase evde mayalanmış yoğurt (probiyotik)
    1 kase lahana turşusu (probiyotik)
    Çok az sebze yemeği (zeytin yağıyla pişmiş)
    Akşam
    Yine evde mayalanmış yoğurt ve turşu (probiyotik)
    Çorba (özellikle evde yapılmış tarhana çünkü probiyotik)
    Salata (bol zeytinyağlı ve limonlu)
    Sebze yemekleri ve sebze haşlamaları (zeytin yağıyla pişmiş)

Ara Öğünler Atıştırmalıklar;
    Kuru kayısı, kuru incir, hurma, şekersiz bitki çayları (adaçayı,rezene,papatya,melisa vb.)
    Leblebi (sarı,beyaz), Çiğ Badem, Ceviz. (çiğ badem ve ceviz probiyotik tutunumunu arttırıyor)
    Kefir (kesinlikle kefir tüketin günde en az 1 su bardağı a101'de altınkılıç şok markette içim kefir var)

Kesinlikle Yemediklerim;
    Günde 1 dilim tam buğday ekmek dışında ekmek yemeyin.
    Şeker ve şeker içeren hiç bir şeyi yemeyin. Şekeri direk hayatınızdan yok edin. (bağırsaklardaki tüm zararlı bakterilerin en sevdiği şey şekerdir)
    Süt
    Kaşar peyniri ve hazır peynirleri yemeyin (bana sorarsanız hiç peynir yemeyin) Evde yapabiliyorsanız ekşimik tüketin.
    Paketinden açıp yiyebileceğiniz hazır gıdaları kesinlikle yemeyin. Pakete girmiş hiç bir şey yemeyin.
    Ev dışında restorantta cafede vs. dışarda yemek yemeyin.
    Çiğ sebzeler (buharda haşlanarak yiyin)
    Çiğ meyveler (hoşaf şeklinde tüketin tabi ki şeker eklemeden.)

Arkadaşlar bunları yapmak gerçekten zor hep kendinizle uğraşmış oluyorsunuz ancak bağırsak floranız kısa sürede düzelmeye başlıyor. İlk haftadan itibaren iyileşmeyi hissediyorsunuz.

Sormak istedikleriniz varsa yazın.

Allah cümlemize ailelerimize ve sevdiklerimize şifa nasip etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkmember -- 15 Mayıs 2017; 23:37:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: osmanlı torunları23

Die off etkisi bizim doğada Kombiyotik yoğurt mayasi soğan antibiyotik için glutamin ve çinko magnezyum B12 d vitamini alıyorum no stress kahkaha at şuanda süper gidiyo allah nazardann korusun harika glutamin 1000 mg herkese hayırlı bayramlar süper

Keşke tam ne demek istediğini anlasak kardesim
  • Candida part1

Kesin çözümü yazıyorum ;

Hiçbir ŞEKER yok ( bal,meyve,süt dahil yasak)

Hiçbir BAKLİYAT yok

Hiçbir TAHIL yok (karabuğday ,kinoa esmer pirinç dahil yasak)

KURUYEMİŞLER KABUKLU VE ÇİĞ AZ MİKTARDA SEEBEST ( AZ!)

Ne yiyeceğiz kardeşim o zaman???

- Et - Yumurta - Ev Yoğurt - kuruyemiş - Sebze - Tahin ( bunu da abartmadan )

Şimdi gelelim önemli sorunlara ;

1- Bu diyeti yaptığım halde sıkıntı yaşıyorum neden ?

1a : Bağırsak bozuk olduğu için histamin alerjin çıkabilir ( histaminli gıdaları araştır)

1b: Pişmiş sebzeler dokunabilir.Gün gün çiğ ve az pişmiş deneyip hangisinin dokunmadığını bul.

2- Ne zaman düzelirim?

Bu tamamen size kalmış.Tahmini 6 ay - 12 ay arası sürebilir şanslıysanız daha erken veya da 18-24 ayı bulabilir.

3- Candida - SİBO - İbs hangisi var bende?

3 ünün ortak noktası bu diyetlerden geçiyor isim derdine düşmeyin.Floranız berbat halde özetle.

4- Diyet şart mı ?

Kalıcı çözüm için evet.

5- Candidayı öldüren gıdalar neler?

Part2 de yazıyorum.

Geç part 2 ye devam )

• Candida parti 2

Candida düşmanı besinler ;

Sarımsak # Hindistan cevizi yağı # Soğan # Zencefil # Zerdeçal # Kekik yağı vs vs netten bakabilirsiniz liste uzun.

Kemik ve et suları çok önemli.

Gelelim şu mayalı gıdalar meselesine.Herkes farklı görüşte bu konuda ancak ortak olanlar ; Ev yoğurdu ve ev elma sirkesi.

Kefir ve turşu konusunda ayrımlar var ben kullanmıyorum.(Candida içerdikleri söyleniyor)

Takviyeler ;

Probiyotik şart ( trde 10 milyar bakterili gördüm en fazla onlardan kullanıyorum)

Vitamin eksikliği varsa vitamin

Ve Sindirim enzimleri bu önemli besinlerin sindirimi için bunu alın.

Bunlar dışında günde 1 saat yürümek faydalı.

Unutmayın! Evet zor ama yalnız değilsiniz birçok insan bu illetten nasibini aldı.Diyeti bozmadan takviyeleri aksatmadan kullandığınızda İyileşmeme gibi bir İHTİMAL YOK.O yüzden umutsuzluğa düşmeyin.

Dibi gören insandan güçlüsü yoktur. Bol şans.

• 40 küsür yıldır bu lanet hastalığı çekiyorum. biraz önce ofiste koşarak tuvalete gittim mesela. iki kere kolonoskopi yaptırdım. ilkini özel klinikte profesöre, ikincisini özel hastanede doçente yaptırdım. hiç bir şey bulamayınca spastik kolon dediler. ha ben zaten çok önceden daha doktora gitmeden internetten semptomlara bakarak spastik kolon teşhisini koymuştum kendime. dediğim gibi de çıktı zaten.

stresten uzak duracaksınız. ilk kural bu. ha bu ülkede stresten uzak nasıl durursunuz onu bilemiyorum? ben 7 ay sonra emekli olacağım ve hayatımdaki stresin %90 nını veren iş hayatıma son vereceğim. bir dönem 20 ay kadar çalışmamıştım. o 20 ay içinde beş bilemedin altı kere atak yedim o kadar. stres çok çok çok önemli bu lanet hastalık için.

öğünlerde çok yemeyeceksiniz. hatta günde beş altı öğün azar azar yiyeceksiniz. bir öğün içinde tıka basa yediğinizde midede ki şişkinlik bu hastalığı tetikliyor bir şekilde.

bazı yiyecekler hastalığı tetikliyor. bende elma, armut, kahve ve şalgam suyu beni mahvediyor mesela. bir kilo elma armut üstüne bir litre şalgam suyu çaksam o basınçla uzaya çıkan ilk türk ben olurum. hastalığınızı ne tetikliyorsa o yiyeceklerden de uzak durun.

yolculuk falan filan öncesi yolculuktan 12 saat önce iki tane, yolculuğa 6 saat kala iki tane daha löpermid alıyorum. ilaç almadan öncesinde barsaklarım ister sakin ister manyakça çalışsın o löpermid'leri mutlaka alıyorum. sonra hayatımın en rahat en huzurlu yolculuğunu yapıyorum. barsaklar yolculuk öncesi saçmalamaya çalışıyorlar, bunu çok net hissediyorum ama oldukları yerde sayıyor ilaç sayesinde. löpermid candır lakin oo bu ne rahatlıkmış diyerek ilaç bağımlısı da olmayın sakın. bırakın normal hayatınızda saçmalasın barsaklarınız. o da öyle çalışıyor yapacak bir şey yok.

spor yapın. vucudunuzu yorun. yorgun vucutta atak yeme sıklığınız epeycene azarlır. ben işim dolayısıyla spor yapamıyorum ama emekli olunca hergün uzun yürüyüşler yapacağım, bisiklete bineceğim. sürekli yoracağım bedenimi.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.