Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.898.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:25:31 >
  • ibsdiyare İ kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim ibsdiyare, en kısa sürede bende kolonoskopi olacağım zaten.. ben artık şuna inanmaya başladım maalesef bazı doktorlar artık işlerinden öyle bunalmış ki, ilacı yaz gönder prensibine göre çalışıyorlar. bende sırf o yüzden tıp fakültesine sevkimi istiycem. daha öncede burnumdam aniden gelen bir sıvı yüzünden aynı tıp fak. gitmiştim. doktorları inanılmaz derecede kaliteli. geçen gün verilen ilaçlarda ağrılarımı hafifletti, tuvalet ihtiyacım normale dönmeye başladı. gaz sorunum yok denecek kadar azaldı. yeniden doğmuş gibiyim. gercekten bu meret hayatımızı ele geçirmiş bir canavar gibi. 2014'te hayatımı tamamen değiştirecek @ibsdiyare çok önemli 2 tane sınavım. şimdiden ne yapabilirim diye düşünmeye başladım, psikolojimi alt üst ediyor...
  • Arkadaşlar merhaba,

5 senelik ibs hastasıyım, antidepresen haricinde herşeyi kullandım. Ne denediysem kalıcı çözüm olmadı(Forumda tavsiye edilen colpermin dahil). Yabancı sitelerde araştırma yaparken dişteki amalgam dolgunun ibs etkiliyebildiğini okudum. Benim rahatsızlığım, ilk diş dolgumun yapılmasının ardından 2 hafta kadar sonra başlamıştı. Hastalığımın psikolojik olmadığını düşündüğüm içinde dolgudaki civanın etkliyebileceğini sanıyorum. Hastalığınızın başlangıcını anımsayabilenler hemen öncesinde dolgu vb. işlem yaptıranlar yorum yaparlarsa sevinirim.

Daha çok bilgi isteyenler 'dental filling ibs' aratabilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasta2008 -- 22 Eylül 2013; 3:27:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasta2008

Arkadaşlar merhaba,

5 senelik ibs hastasıyım, antidepresen haricinde herşeyi kullandım. Ne denediysem kalıcı çözüm olmadı(Forumda tavsiye edilen colpermin dahil). Yabancı sitelerde araştırma yaparken dişteki amalgam dolgunun ibs etkiliyebildiğini okudum. Benim rahatsızlığım, ilk diş dolgumun yapılmasının ardından 2 hafta kadar sonra başlamıştı. Hastalığımın psikolojik olmadığını düşündüğüm içinde dolgudaki civanın etkliyebileceğini sanıyorum. Hastalığınızın başlangıcını anımsayabilenler hemen öncesinde dolgu vb. işlem yaptıranlar yorum yaparlarsa sevinirim.

bu konu hakkında geçmişte bir kaç yazı yazmıştım, dolgudan ziyade dişteki çürükler, ve tükrük yapısındaki bozulmalar ibs ile aynı belirtileri veren etkilere neden olabiliyor.

ancak dolgu ilginç bir tespit olmuş, bu verdiğin bilgi için teşekkürler, biraz araştıralım, bilenlere soralım. çünkü bende de dolgulardan 6 ay sonra başladı.

not:diş hekimimle görüştüm. bendekilerin hepsi kompozit, amalgam hiç yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibsdiyare -- 25 Eylül 2013; 10:21:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ibsdiyare

quote:

Arkadaşlar merhaba,

bu konu hakkında geçmişte bir kaç yazı yazmıştım, dolgudan ziyade dişteki çürükler, ve tükrük yapısındaki bozulmalar ibs ile aynı belirtileri veren etkilere neden olabiliyor.

ancak dolgu ilginç bir tespit olmuş, bu verdiğin bilgi için teşekkürler, biraz araştıralım, bilenlere soralım. çünkü bende de dolgulardan 6 ay sonra başladı.

Alıntıları Göster
    .....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:25:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Orijinalden alıntı: ibsdiyare

quote:

Arkadaşlar merhaba,

IBS digilim lakin bendeki sorunlarda civa karışımlı bu dolgulardan sonra başlamıştı.
    Bununla ilgili bir bilgiyi bende dün okumustum.Candida mantarını aktif edebiliyor denmiş.
    .)))

Gastro bölümü üzerine ciddi anlamda doktora yapar hale geldik şuna bakın .))

http://dogalhayat.com.tr/amalgam-dolgu-ve-civa-tehlikesi/civa-zehirlenmesi-ve-amalgam-dolgular-hakkinda-yayinlar/amalgam-civali-dis-dolgusu-zehirlenmesi/

sinir sistemini etkilediği bilgisi de var burada... yıllar önce ilk defa toplamda 7-8 dolgu yaptırmıştım.. 6 ay sonra belirtiler başlamıştı. böyle bilgiler paylaşan arkadaşlar oldukça çözüme ulaşmak daha kolay olacaktır. dolgu-ibs ilişkisi ciddi şekilde araştırılması gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibsdiyare -- 25 Eylül 2013; 10:23:36 >

• .......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:25:54 >
  • 3-4 sene önce Ankara'daki su kesintilerinin olduğu dönem bende şöyle bir rahatsızlık başladı.Yediğim her şeyi,kusarak çıkartmaya başladım.Yemekden önce bir bulantı ve ardından kusma.Heryemek öncesi bu böyle oldu.4-5 kilo verdim.Atatürk hastanesine gittim.Önce bir tahlil,bir kaç gün bekle sonuç al.Sonra yenisi.Uzattıkça uzattılar.Kendim araştırma yaptım.Gidip Helipak aldım.14 gün kullandım.Tüm yemeklerin tadı değişti.Herşey çok güzel oldu,düzelmiştim.Yalnız gaz kaldı.Bir türlü geçmedi.Dr'a sordum geçer dedi ama geçmedi.Bende sadece gaz ve şişkinlik var.Kefir,karbon vs.En son sabahları kahvaltıya zeytin yağı ile başlıyorum.Ve en önemlisi katkılı beyaz ekmek tüketmiyorum.KEPEK EKMEĞİ yiyorum.Toplu yemekhanelerde yemek yemiyorum.Yağları iyi olmuyor.Kabak çekirdeği yiyorum bazan.Ama kepek ekmeğini ihmal etmiyorum.Sizede tavsiye ederim.Amalgam dolgu bende de var.Aldırmayı düşünüyorum.Hepinize geçmiş olsun

• amalgam dolgular buna neden olur demiyoruz, böyle bir tespit varsa degerlendirmek lazım..

dişlerdeki çürükler kesinlikle gaza neden olur bu bilimsel olarak ıspatlanmış birşey.

amalgam dolgular gelişmiş ülkelerde yasaklanmış buda bir gerçek.

dünyada bilinen tüm insanların %30 u ibs li teşhisi var, buda bilimsel. ibs yi hissetme düzeyi çok önemli kimisinde hafif şiddette olur önemsemez kimisinde orta kimisinde şiddetli belirtiler vardır..şiddetli belirtiler ise azınlıgı oluşturuyor.

dolguyla ilgili verilen bilgilere dayanarak dolguları çıkarmak çokta dogru bir hareket olmayabilir. ama amalgamı tercih etmeyin.

ibs sinirsel işleyişle alakalı bir rahatsızlıktır organik bulgular yoktur. ibs psikolojik kaynaklı olmayabilir ama psikolojiyi kesinlikle bozar. çok mutlu huzurlu rahat insanlarda bile sinirsel işleyiş her an bozulabilir.
  • Dişler ile ilişki kurmamın esas sebebi 4 gündür dişlerimi 3 er saatlik aralıklarla ve yemek öncesi sonrası uzun uzun fırçalıyorum, ağızda gargara yapıyorum. Özellikle akşam başlayan gaz sorununda %80 lik bir azalma oldu. Sabah belirtilerin az yada hiç olmamasının nedenini yutkunma yapılmadığı için civa sindirim sistemine geçmiyor, akşama doğru ise gün içerisinde biriken civanın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Doktor değilim tamamen gözleme bağlı elde etmeye uğraştığım sonuçları paylaşıyorum. Dişinden şüpelenen arkadaşlar diş fırçalama işini gerçekleştirip 1-2 gün sonra sonuçları paylaşırlarsa sevinirim.
  • quote:

Dişler ile ilişki kurmamın esas sebebi 4 gündür dişlerimi 3 er saatlik aralıklarla ve yemek öncesi sonrası uzun uzun fırçalıyorum, ağızda gargara yapıyorum. Özellikle akşam başlayan gaz sorununda %80 lik bir azalma oldu. Sabah belirtilerin az yada hiç olmamasının nedenini yutkunma yapılmadığı için civa sindirim sistemine geçmiyor, akşama doğru ise gün içerisinde biriken civanın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Doktor değilim tamamen gözleme bağlı elde etmeye uğraştığım sonuçları paylaşıyorum. Dişinden şüpelenen arkadaşlar diş fırçalama işini gerçekleştirip 1-2 gün sonra sonuçları paylaşırlarsa sevinirim.

diş doktorumla görüştüm.bendeki dolgular hepsi kompozit, yani amalgam degil. amalgam dolgu olanlar bu konuyu dikkate almalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibsdiyare -- 25 Eylül 2013; 10:18:52 >

• quote:

Dişler ile ilişki kurmamın esas sebebi 4 gündür dişlerimi 3 er saatlik aralıklarla ve yemek öncesi sonrası uzun uzun fırçalıyorum, ağızda gargara yapıyorum. Özellikle akşam başlayan gaz sorununda %80 lik bir azalma oldu. Sabah belirtilerin az yada hiç olmamasının nedenini yutkunma yapılmadığı için civa sindirim sistemine geçmiyor, akşama doğru ise gün içerisinde biriken civanın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Doktor değilim tamamen gözleme bağlı elde etmeye uğraştığım sonuçları paylaşıyorum. Dişinden şüpelenen arkadaşlar diş fırçalama işini gerçekleştirip 1-2 gün sonra sonuçları paylaşırlarsa sevinirim.

eğer her yutkunduğunda midene civa gitseydi zaten yaşayamazdın. çünkü civa çok zehirli bir metaldir. bence senin gaz sorunun psikolojik olarak azalmış. yani sen ibs ye amalgam dolgunun sebep olduğunu düşünmüş ve dişini fırçalayınca bu durumun düzeleceğini sanmışsın. ben amalgam dolguların ibs yi tetiklediğine pek inanmıyorum. eşimdede amalgam dolgu var fakat çok sağlıklı bir insan.

• Merhaba arkadaşlar,
    Öncelikle ibs hastası olarak bu başlığı çok geç fark ettiğim için kendime kızıyorum. Bu mesajımda hastalığımla nasıl baş ettiğimi sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım faydalı olurum.

Öncelikle bu hastalıkla 2008 senesinden beri mücadele ediyordum. Doktorlar ile bu hastalıkla ilgili tedavi denemelerim 2011 yılında başladı. Çoğu ilaç benim hastalığımı, 1-2 haftalık rahatlamadan öteye götüremedi. Kabus gibi geçen 5 sene geçirdim. Öyle şiddetli diyare atakları geçiyordum ki 2 sefer su kaybından ve tansiyon düşmesinden dolayı bayıldım. Birinde banyoda bayılıp düşüp burnumu ve dişlerimi kırdım.. Çok daha kötüsü bile olabilirdi, ölümden döndüm, şanslıydım. Hastanelerde artık bu doktor ibs teşhisi koymasın başka bişi teşhisi koysunda tedavi olayım diye dualar ettiğimi, aylarca hastane git gelleri yaptığımı biliyorum, kansersin dese doktor daha mutlu olacağımı bildiğim anları hatırlıyorum.

Allaha çok şükür ki yaklaşık 10 -11 aydır oldukça rahatım. Hiç bir diyare atağı yaşamadım. Çözümü şöyle buldum, aslında hepinizin çok iyi bildiği şeyleri yaptım...

1-) Kilo verdim. 182 boyunda 110 kg bir adamken şuan 75 kilogramım. Ve kilomu koruyorum. Tavsiyem kesinlikle ideal kilonuzu bulun. İnternette birçok site var boy- kilo endeksi hesabı yaparak olmanız gereken kiloyu size söyleyen, araştırın ve mutlaka fit olun.

2-) Mutlaka spor yapın. Haftanın 3 günü yarım saat yaklaşık 5 km koşuyorum. Hergün, hiç kaytarmadan 10 dk'lık basit kardiyo egsersizler yapıyorum. Asansör kullanmayı, kısa mesafelerde araç kullanımını, eşimden ve çevremdekilerden birşeyleri ayağıma getirmesi gibi alışkanlıkları ise tamamen bıraktım. Hareket etmek için kendime bahaneler yaratıyorum. Hareket edin.

3-) Yaşım 36. Ben bu yaşımda yemek yemeği öğrendim. Türkçesi neler yenir neler yenmez onları öğrendim. İki şeyi yememek dışında hiç bir şeyi kendime yasaklamadım. 1. Tatlılar 2. Yağ ve yağda kızaran gıdaları yememeğe özen gösteriyorum. Kendime şöyle bir ölçü koydum ; normal şartlarda o yemekten yada içecekten yiyebileceğim miktarın 1/3 ünü yiyorum. Herşeyden yiyorum. En çok balık ve sebze tüketiyorum ve protein dengemi bozmayacak şekilde dengeli olarak kırmızı et. En kaliteli karbonhidratları almaya çalışıyorum. İşlenmemiş halleri ile. Yoğurt, kepek ve birçok tam tahıllardan oluşan kahvaltımı düzenli yiyorum. Günlük olarak 2200 - 2500 arası kalori alarak ne yediğime dikkat ediyorum. Yemek yemeği öğrenin.

4-) Günde 6 öğün yiyorum. Hiç bir zaman çok acıkmama, kan şekerimin düşmesine, midemin kazınmasına müsade etmiyorum. Meyvalarla ara öğünlerinizde tanışın.

5-) Stresten uzak durmaya çalışıyorum. İş hayatımda stresten kaçmam çok zor olsada, özel hayatımda buna dikkat ediyorum. Örneğim en sevdiğim takımımın en kritik maçının son 10 dakikasını beni strese sokmaya başladığını anladığım an izlemeyip, tv'yi kapatıp kaçıyorum. Beni üzen ortamlarda bulunmamaya gayret sarf ediyorum.

Beni baştan yaratan bu kurallarım, umarım sizede bir fikir verir, sizede yardımcı olur. En kötü hastalıklardan biri olan ibs ile baş etmenize faydası olur. Saygılarımla.

"edit imla kuralları"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Modax -- 25 Eylül 2013; 17:38:05 >

• quote:

....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:26:15 >
  • İlaçlar falan hikaye Kullandığınız ilaçları ömür boyu mu kullanacaksınız? Bunun tek derdi kendi kendinize telkin vererek vb şeyler yapmaktır. İlk önce psikolojinizi düzeltmeye bakın, kendi kendinizi şartlamayın. Ondan sonra baya bir azalma oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkann86

arkadaşlar ben anti depresan kullanarak 2 ay olmadan iyileştim. 1 gün wc'ye gitmediğim bile oluyor maşallah. kendimi bildim bileli bu hastalığı çekiyordum.

bu illetin kabız versiyonu bende de var ilaçın ismi nedir acaba
  • freemanx F kullanıcısına yanıt
    benim ilaç paxera.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freemanx

quote:

arkadaşlar ben anti depresan kullanarak 2 ay olmadan iyileştim. 1 gün wc'ye gitmediğim bile oluyor maşallah. kendimi bildim bileli bu hastalığı çekiyordum.

Aman diyim aman freemanx arkadaşım sakın ola kafana göre gidip eczaneden bu ilacı alıpta kullanmayasın,Volkan Bey doktor kontrolünde,sadece size söylemiyorum,herkese söylüyorum sakın kafanıza göre ad kullanmayın,kullanıp bırakırsınız ya da kafanıza göre atarsınız her gün bir iki tane sonra da sonuçlarına siz katlanırsınız,tehlikeli işler bunlar.
  • Arkadaslar herkese gecmis olsun bende bagirsak tembelligi var tahlillerim normal cikti ama rahat etmek icin kolonoskopi yaptiricam gazi universitesi tipta.ankarada onerebilecegini gittiginiz kolonoskopi merkezi var mi ozel olursa daha cabuk olur 1 ay sonra askere gidicem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Miss-Nothing

quote:

Orijinalden alıntı: freemanx

quote:

Aman diyim aman freemanx arkadaşım sakın ola kafana göre gidip eczaneden bu ilacı alıpta kullanmayasın,Volkan Bey doktor kontrolünde,sadece size söylemiyorum,herkese söylüyorum sakın kafanıza göre ad kullanmayın,kullanıp bırakırsınız ya da kafanıza göre atarsınız her gün bir iki tane sonra da sonuçlarına siz katlanırsınız,tehlikeli işler bunlar.

antideprasanlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı. yanlış doz ve miktar şoka girmenize neden olabilir ve ölüme kadar giden sonuçlar ortaya çıkarabilir.
    verilen ilaç ve tedavi şekillerini sadece tecrübe açısından degerlendirmek lazım, zaten forumda dikkat edilirse bahsedilen antideprasanlar hep aynı etken maddeye sahip yani eş deger ilaçlar. paxil, paxera vs vs.

antideprasanlarda daha öncede dediğim gibi günlük kullanım dozu kişiden kişiye degişir ve kapıyı açan dogru anahtar gibidir. örnegin aylarca 20 mg kullanın hiç fayda etmez. 30 mg çıkın herşeyi çözer. yada 30 mg kullanırsın aylarca hiç faydası olmaz, 10 mg kullanırsın herşey düzelir. ayrıca fiziksel durum çok önemli. yanlış dozla hayatınız içinden çıkılmaz bir durum alabilir.

verilen bilgileri ilaç tedavi şekillleri vs leri tecrübe açıısndan degerlendirip bu bilinçle doktora gitmek daha verimli sonuçlar almanızı saglar.

kesinlikle doktor kontrolsüz ilaç kullanılmamalıdır.

• 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.