Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.371
Cevap
198
Favori
1.888.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: damn2u

Geniz akıntısı belli aralıklarla oluyor tabi ki, soğuğa karşı dayanıksız olduğumu sanmam ama boğazımı korumakta zorlanıyorum. Sinüzitim var fakat uzun süredir hiç rahatsızlık vermiyor. Ne Aferin Sinus ne de minoset gibi ağrı kesicilere ihtiyaç duyuyorum. Birazda gözlerim bozuk olduğu için baş ağrısı çektiğim gerçeği var açıkcası.

Başımdan geçenleri özet geçmeye çalışayım.

Pek net hatırlayamayacak kadar küçükken çaresiz bir ishal'e yakalandığımı söyler ebeveynlerim, hastanelerde kalmaların çaresiz olduğu, sürekli ishal kesici yiyecek/içecekler ile beslenmeme rağmen tabiri caizse afrikalı çocuklara döndüğümü söylerler. İshalim kesilmeye başladıktan sonra yoğun şekilde vitaminli, besleyici şeyler ile beslendiğim için epey kilo aldığımı söylüyorlar. Hatırladığım kadarıyla arı sütü, bal, pekmez, balık, yağlı ilikli etler gibi şeyler kullanıldığını hatırlıyorum. Bebeklik döneminde ise çok aşırı süt içtiğim söylenir. Bir litre sütü bir kerede içtiğim gibi söylemler bile var. Sütün belli bir miktardan sonra yarar sağlamadığı, aksine zarar olduğu söylenir ama ne kadar doğru bilemem.

Gelelim asıl can alıcı noktaya, sanırım 8-9 yaşlarındayken inşaatın ikinci katından inşaat temeline düşüp ağır yaralandım. Bağırsaklarımın epey hasar gördüğü söyleniyor, bu yüzden yara alan bölümler kesilerek bağırsağın sağlam kısımlarından tekrar birleştirildiği söyleniyor. Ameliyat sonrası sanırım 3-4 gün yemek yememe izin vermemişlerdi. Bu ameliyat sonrasında zaten kabusum başlamıştı. Çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyordum ve tuvalette kaldığım süre epey uzun oluyordu. Yıllar geçtikçe ebeveynlerin boşanması, hayatın getirdiği sorumluluklar derken sırtımda ki yük ve stres arttıkça hastalığın etkileri daha fazlalaşmaya başladı. 23 yaşından sonra hat safhaya ulaştı ve şu ana kadar da pek bir düzelme söz konusu değil.

Stresli anlarda karında şişme, bağırsaklarda gürültülü bir çalışma sesleri, ameliyat izimin bulunduğu noktalarda seyirme, midemde kaynama gibi bir çok tepkime oluyor. Bazen sokak ortasında bile ani dışkılama baskısı yüzünden gözüme kestirdiğim en yakın yerin tuvaletine adeta koşarak gidiyorum. Gözden kaçırdığım çok şey vardır ama yazı da gittikçe uzuyor farkındayım.

Gastroenteroloji bölümüne gidip şikayetlerimi anlattığımda sadece mide için endoskopi yapmışlardı, midemde yara olduğu için ülser tedavisine göre ilaçlar ve pehriz listesi verildi. Anlattığım can alıcı noktaları dinlemedi, çoğunda sözümü kestiği için zaten önemli bilgileri kendisine aktaramadım bile. Kısacası doktor epey baştan savma şekilde çalışıyordu. Sonrasında zaten doktorların tavırları yüzünden doktora gitmek istemedim. Bulunduğumuz ilde de bu konuda detaylıca yardımcı olacak bir hekimin olmadığını biliyorum. Aile doktorum bile çok daha ilgili yaklaşıyor sorunlarıma. Eşimi bile komik bir dille de olsa sık sık azarlıyor, bana baskı yapmaması, stresimi arttırıcı davranışlarda bulunmamasını söylüyor.

Dipnot: Sonradan aklıma gelsede lise yıllarımda ki yaşadığım psikolojik sorunlar yüzünden Lustral 50mg kullandığımı hatırlıyorum.
    ..................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:22:2 >

• Siz anlatınca aklıma geldi, benimde bir gün aşırı şekilde sancım vardı, evde yapılanlar ile geçmeyince hastaneye götürdüler ve sonunda apandistim yüzünden olduğu anlaşıldı ve ameliyata aldılar ama patladığını sanmıyorum çünkü ameliyatta alınan apandisti doktor bana göstermişti.

Bu iş için çok daha detaylı bir kontrole girmek istiyorum ama daha müsait bir zaman yaratamadım, malum burası Türkiye. İşin kötüsü yaş 28 hatta bir buçuk ay sonra 29'dan gün alacağım fakat askere gitmedim, bu sorunlarım yüzünden askerde başıma gelmeyen kalmayacaktır bu da büyük sıkıntı yaratıyor bana. Mide, bağırsak, göz tembelliğine bağlı sol gözde %50 görme kaybı gibi sorunlarım var, bunları referans alarak aile doktorum engelli raporu almak için heyet muayenesine girmemi söylemişti fakat engelli kategorisine girmek için gereken sınır yüzdesini geçebileceğimi sanmıyorum nedense. Bir arkadaşımda gözlerinde ki rahatsızlık yüzünden askerden çürük olarak geri döndürüldü fakat sivilde rapor almak istediğinde bu oran yetersiz gelmişti. Sonuçta tanıdık bir doktoru araya sokarak hiç olmayan bir hastalığı rapora dahil ettiler, güya göğsü içe çökük denildi ve o rapor alındı. Bizim gibi gerçekten hayat kalitesi berbat olan gerçek hastalar rapor alamazsa birde onun psikolojisinin düşünün.

Dert ettiğim çok şey var ne yazık ki. Sanırım mutlu bir evliliğim de olmasa yaşam benim için hiç çekilmez olurdu.

• quote:

Siz anlatınca aklıma geldi, benimde bir gün aşırı şekilde sancım vardı, evde yapılanlar ile geçmeyince hastaneye götürdüler ve sonunda apandistim yüzünden olduğu anlaşıldı ve ameliyata aldılar ama patladığını sanmıyorum çünkü ameliyatta alınan apandisti doktor bana göstermişti.

Bu iş için çok daha detaylı bir kontrole girmek istiyorum ama daha müsait bir zaman yaratamadım, malum burası Türkiye. İşin kötüsü yaş 28 hatta bir buçuk ay sonra 29'dan gün alacağım fakat askere gitmedim, bu sorunlarım yüzünden askerde başıma gelmeyen kalmayacaktır bu da büyük sıkıntı yaratıyor bana. Mide, bağırsak, göz tembelliğine bağlı sol gözde %50 görme kaybı gibi sorunlarım var, bunları referans alarak aile doktorum engelli raporu almak için heyet muayenesine girmemi söylemişti fakat engelli kategorisine girmek için gereken sınır yüzdesini geçebileceğimi sanmıyorum nedense. Bir arkadaşımda gözlerinde ki rahatsızlık yüzünden askerden çürük olarak geri döndürüldü fakat sivilde rapor almak istediğinde bu oran yetersiz gelmişti. Sonuçta tanıdık bir doktoru araya sokarak hiç olmayan bir hastalığı rapora dahil ettiler, güya göğsü içe çökük denildi ve o rapor alındı. Bizim gibi gerçekten hayat kalitesi berbat olan gerçek hastalar rapor alamazsa birde onun psikolojisinin düşünün.

Dert ettiğim çok şey var ne yazık ki. Sanırım mutlu bir evliliğim de olmasa yaşam benim için hiç çekilmez olurdu.
    .....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:22:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: selçuksymn

O zaman colpermini kullanalım.Peki başka ne önerilerin var neler yapmalıyız ibs li olarak?

quote:

Orijinalden alıntı: ibsdiyare

öncellikler herkese geçmiş olsun, İBS üzerine en iyi forum burda..
    güncel tutulmasında fayda var..Dogal yollar malesef çözüm üretmiyor.. bitkisel çaylar vs vs..
    ögünlerde az yemek, belli saatlerde yemek yani düzenli iyi bir diyet %20-30 çözüm yaratıyor, ancak devamlılıgı saglamak zor oldugu için belli bir süre sonra yine ibs etkileri baskın oluyor.

Bana göre ibs;
    1-Bagırsaklarda aşırı gaz oluşumu
    2-Karın bölgesinin sol kısmında yani bagırsakların oldugun yerde sürekli hafif agrı, bu sinirsel hassasiyetten sanırım.Aşırı gaz oluşumuda bu gerginliği artırıyor ama asıl neden bence sinir hücrelerindeki hassasiyet.
    3-Bu hassasiyet aşırı hareketliliğe neden oluyor ve bagırsakta dışkıyı atma mekanizmasını devreye sokan gerginlik hassasiyetini bozuyor.Bilindiği gibi bagırsakta son 20-40 cm kısımda gerginlik(fiziksel) yükseldikçe büyük tuvaletinizi yapma isteginizde artma meydana gelir, bu gerginlik son sınıra geldimi artık koşturma başlar. İşte bizde tuvaletimiz olsun olmasın bu kısımda gerginlik hep var. dolayısıyla buna yalancı tuvalet denir. Buda sinirsel hassasiyetten kaynaklanıyor.
    4-Yaptıgımız büyük tuvaletin sulu veya kıvamlı olmasının nedeni, hep bu gerginliğin olmasından dolayı, bu bölgeye posa gelirgelmez 20-40 cm lik kısma bekleme yapmadan atma gereksimini duyuyor bagırsagımız. Buda kıvamlı bir dışkıya neden oluyor.

5-günün her saati yemek yerseniz, yenen yemegin sindirim süresi yani vucuttan atılması normal koşullarda yaklaşık 18-24 saattir,(ibs hastasında bagırsak gerginliğinden dolayı daha kısadır 12- 18 saat arası) sürekli tuvalete çıkmak zorunda kalırsınız, ve azda olsa yaparsınız. bu yalancı tuvalet degildir. Bu yüzden ibs hastası kendinden emin olmak için belli saatlerde yemek yemelidir.örnegin sabah 10-11 den önce yememeli, akşam 7-8 den sonrada yememeli, bu saatler arasında her saat az az birşeyler yemeli, asla ögünde çok miktarda besin almamalıdır.

İBS rahatsızlığının aniden degil, uzun bir sürede oluştugunu düşünüyorum. Bir kalktım ibs olmuşum diye birşey yok bence, mutlaka aylarca belirtileri olur, ama bir sabah kalkmışsın ki bir agrı ve haftalarca gitmez, ani tuvalet ihtiyaçları başlar..artık dolu bardaga son damla damlamıştır, agrı ve ani tuvalet bu işin son damlasıdır. Ne kadar sürede oluştuysa o kadar sürede geçebilecegini düşünüyorum. yani 3 yıldır bu rahatsızlığı çeken biri, o kırılma noktasına ne kadar sürede geldiyse iyileşmek için en az o kadar süre lazım..

çözüm;

1- belli saatlerde yemek yeme (kesinlikle azar azar yemeli) ve diyet..
    2-Agrıyı kesebilmek için kesinlikle sinir ilaçları kullanmak lazım..(mutlaka psikiatır gidin)
    3-Gazı önlemek lazım, bu o kadar zor ki..bitkisel çaylar işe yaramıyor..Çünkü gazı yemeklerden ziyade bakteriler yapıyor. Karbonhidratı diyetlerimizde daha az tutmak belki çözüm olabilir çünkü bakteriler glikozla beslenir ve gaz yaparlar..Her besin artık karbonhidrat deposu olmuş, o kadar zor ki böyle bir diyet yapmak..
    4-Bagırsakta atıklarda yani posada suyun emilimi çok yavaş olur, Bizlerde tuvalet yapma mekanızması yani o gerginlik( bir lastiğin çekilmesi gibi düşünün, lastik gevşekken tuvalet ihtiyacı yok, lastik çekildikçe gerginlik başlıyor ve gerginlik artıkça tuvalet yapma gerekliliğide artıyor) sürekli üst sınırlara yakın oldugu için suyun bagırsakta emilimi saglayıp posanın hareketliliğini azaltmak gerekiyor. bunun içinde ilaç kullanmak lazım..

5- bagırsaktaki gerginliği azaltıcı spazmları önleyici ilaçlar kullanmak gerekiyor.

sonuç;
    1 ilaç sonuç vermez.en az 3 ilaç kullanmak lazım ki bu hastalıgın etkileri %90-95 azalsın..ara ara ilaçları kesip vucudu deneyip, kendini düzeltip düzeltmediğini kontrol edecegiz.

hepinize saglıklı günler dilerim..
    lütfen bu sayfayı güncel tutalım. çünkü bu konuda türkiyede en iyi ve faydalı paylaşımlar bu sayfada..

sana bu forumdaki ilk yazımı alıntıladım..3. yada 4. sayfada idi. bu yazıyı ve bundan sonrakileri dikkatlice okursan çok faydasını görebilecegin bilgiler bulabilirsin..

• Arkadaslar yaklasik 2 aydir anti-depresan kullanuyorum. Cok cok iyiyim. Gunde wcye bi kere gidiyorum. Bagirsaklarimi hissetmiyorum bile. Dunyaya yeniden gelmus gibiyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkann86

Arkadaslar yaklasik 2 aydir anti-depresan kullanuyorum. Cok cok iyiyim. Gunde wcye bi kere gidiyorum. Bagirsaklarimi hissetmiyorum bile. Dunyaya yeniden gelmus gibiyim.
    ...................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:22:26 >
  • Aslında vücut yapısı da çok önemli, mesela ben uzun boylu olsam bile 94 kilo civarındayım, biraz göbekliyim açıkcası, çok yediğim an bile midem ayaklanıyor o yüzden sağlıklı yaşamak adına en kısa sürede spor salonuna gitmeye başlayacağım. Spor yaptığım zamanlar çok daha sağlıklı olduğumu biliyorum çünkü.

Sağlık raporu askerlik için işime yaratacaktır tabiki ama sivil hayatta daha çok işimi göreceği de aşikar. Zaten 1-2 sene içerisinde bedelli askerlik çıkarsa direkt o şekilde halletmeyi planlıyorum çünkü askerlik süresi düşünülünce evliliğimin zarar görmesini kesinlikle istemiyorum. Bir de işin maddi yönüne bakınca 1 yıl 3 ay hayattan kopuyorsunuz, e zaten 1 yıl 3 ay çalışıp kazandığınız parayı hesaplayınca bedelli askerlik ücretinin en az %70'ini toplamış olursunuz. Askere gideceğime bu parayı kenara atıp bir kerede vermeyi tercih ederim. Neyse konumuz bu da değil aslında, saptırmayayım şimdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Arkadaslar yaklasik 2 aydir anti-depresan kullanuyorum. Cok cok iyiyim. Gunde wcye bi kere gidiyorum. Bagirsaklarimi hissetmiyorum bile. Dunyaya yeniden gelmus gibiyim.

İnş birkaç aylık tedavide tamamen iyileşmiş oılursun.
    Yoksa ömür boyu antidepresanlarla yaşamak mümkün olmaz maalsef.

Ve hangi depresanı kullanıyorsun ve nasıl etkiler görüyorsun?
    Yani aytakta zor durmak,sarhosluk hissi vb ne tarz etkileri var?

paxera 20 mg kullanıyorum. yeni nesil antidepresanlardan. ssri'ler gibi çok fazla yan etkisi yok. ilk 15 gün uyku yaptı. hafif baş dönmeleri ve kabızlık oldu. ilk 28lik kutu bittince bütün yan etkileri ortadan kalktı. şuanda kendimi çok iyi hissediyorum.

• quote:

Aslında vücut yapısı da çok önemli, mesela ben uzun boylu olsam bile 94 kilo civarındayım, biraz göbekliyim açıkcası, çok yediğim an bile midem ayaklanıyor o yüzden sağlıklı yaşamak adına en kısa sürede spor salonuna gitmeye başlayacağım. Spor yaptığım zamanlar çok daha sağlıklı olduğumu biliyorum çünkü.

Sağlık raporu askerlik için işime yaratacaktır tabiki ama sivil hayatta daha çok işimi göreceği de aşikar. Zaten 1-2 sene içerisinde bedelli askerlik çıkarsa direkt o şekilde halletmeyi planlıyorum çünkü askerlik süresi düşünülünce evliliğimin zarar görmesini kesinlikle istemiyorum. Bir de işin maddi yönüne bakınca 1 yıl 3 ay hayattan kopuyorsunuz, e zaten 1 yıl 3 ay çalışıp kazandığınız parayı hesaplayınca bedelli askerlik ücretinin en az %70'ini toplamış olursunuz. Askere gideceğime bu parayı kenara atıp bir kerede vermeyi tercih ederim. Neyse konumuz bu da değil aslında, saptırmayayım şimdi.
    ................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:22:37 >

• quote:

quote:

quote:

İnş birkaç aylık tedavide tamamen iyileşmiş oılursun.
    Yoksa ömür boyu antidepresanlarla yaşamak mümkün olmaz maalsef.

Ve hangi depresanı kullanıyorsun ve nasıl etkiler görüyorsun?
    Yani aytakta zor durmak,sarhosluk hissi vb ne tarz etkileri var?

paxera 20 mg kullanıyorum. yeni nesil antidepresanlardan. ssri'ler gibi çok fazla yan etkisi yok. ilk 15 gün uyku yaptı. hafif baş dönmeleri ve kabızlık oldu. ilk 28lik kutu bittince bütün yan etkileri ortadan kalktı. şuanda kendimi çok iyi hissediyorum.

Alıntıları Göster
    ...................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:22:47 >

• volkann86 kullanıcısına yanıt
    Ne gibi sorunların vardı bunları kullanmadan önce?

• Arkadaşlar ibs hastalığı geçirmiş biri olarak bi kaç küçük tavsiyede bulunayım sizlere.

Eminimki sizlerde benim gibi bir sürü doktora gidip bir sürü ilaç kullandınız.

Benim hastalığımı tetikleyen, gribal enfeksiyon sonrası aldığım antibiyotikler. Her ne kadar doktorlar öyle olduğuna inanmasalarda gerçek neden o. Onca hastane doktor gezdim derdimi anlatamadım.

Uzunca bir yazı yazıp başınızı ağrıtmayım, hastanelerden sonuç alamayınca kendim arayışlara girdim ve hastalıktan kurtuldum diyebilirim.

- Sürekli kullanım gerektirmeyen ilaçlarınızdan kurtulun, antibiyotiklerden uzak durun, (bağırsak florasını yok eden en büyük etken antibiyotiklerdir.)

- Probiyotik besinler tüketin. ( Eczanelerde hap olanları ve marketlerde satılan probiyotik yoğurtlar mevcut.)

- Diyet yapın, uzak durmanız gereken en önemli şey şekerli gıdalar. Sebze ağırlıklı beslenin, yağlı, asitli, şekerli, unlu gıdalardan kaçının.

- Son olarak hepimizin bildiği CEVİZ isimli mucizeyi alın elinize kabuğunu kırın, cevizin içinde yemediğimiz bir kabuk bulunur. İki ceviz tanesinin tam ortasındadır. Bir avuç kadar o kabukları biriktirip çay demler gibi suyun içine atın kaynatın. Çıkan suyuda afiyetle için bir çay bardağı yeter. (Bu arada tadı çok güzel olmayabilir şeker atmayın :) )

Bu işlemi sabah öğlen akşam uygulayın. Dakka başı tuvalete gitmekten kurtulmuş olacaksınız.

Ceviz olayını hemen uygulayın diğer yazdıklarımıda uygulayabilirseniz zamanla bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz.

Sorusu olan varsa cevaplarım, saygılarımla.

• quote:

Orijinalden alıntı: mannical

Arkadaşlar ibs hastalığı geçirmiş biri olarak bi kaç küçük tavsiyede bulunayım sizlere.

Eminimki sizlerde benim gibi bir sürü doktora gidip bir sürü ilaç kullandınız.

Benim hastalığımı tetikleyen, gribal enfeksiyon sonrası aldığım antibiyotikler. Her ne kadar doktorlar öyle olduğuna inanmasalarda gerçek neden o. Onca hastane doktor gezdim derdimi anlatamadım.

Uzunca bir yazı yazıp başınızı ağrıtmayım, hastanelerden sonuç alamayınca kendim arayışlara girdim ve hastalıktan kurtuldum diyebilirim.

- Sürekli kullanım gerektirmeyen ilaçlarınızdan kurtulun, antibiyotiklerden uzak durun, (bağırsak florasını yok eden en büyük etken antibiyotiklerdir.)

- Probiyotik besinler tüketin. ( Eczanelerde hap olanları ve marketlerde satılan probiyotik yoğurtlar mevcut.)

- Diyet yapın, uzak durmanız gereken en önemli şey şekerli gıdalar. Sebze ağırlıklı beslenin, yağlı, asitli, şekerli, unlu gıdalardan kaçının.

- Son olarak hepimizin bildiği CEVİZ isimli mucizeyi alın elinize kabuğunu kırın, cevizin içinde yemediğimiz bir kabuk bulunur. İki ceviz tanesinin tam ortasındadır. Bir avuç kadar o kabukları biriktirip çay demler gibi suyun içine atın kaynatın. Çıkan suyuda afiyetle için bir çay bardağı yeter. (Bu arada tadı çok güzel olmayabilir şeker atmayın :) )

Bu işlemi sabah öğlen akşam uygulayın. Dakka başı tuvalete gitmekten kurtulmuş olacaksınız.

Ceviz olayını hemen uygulayın diğer yazdıklarımıda uygulayabilirseniz zamanla bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz.

Sorusu olan varsa cevaplarım, saygılarımla.
    ..................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:23:4 >

• .......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:23:15 >
  • .....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:23:25 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ibsgastrit

ben dee aranıza yeni katıldııım çocukluğumdan berii mide problemim zaten vardıı 12 yaşındayken bilee gastrit çıkmıştıı şimdi midem daha da ileri bi durumda ve de 3 yıldır ibs hastasıyımm mide ağrısı çekerken bir dee bağırsak işi çıktıı artıkk benim dee canım çıktıı yaşama isteğimm kalmadııı!!!!!

İbs oldugunu sana düşündüren nedir?
    Gatritsen muhtemelen ülsere cevirmiştir.

Helico bakteride cıktıysa muhtemelen şikayetlerin bunlardan kaynaklıdır.

dahiliyeye gitmiştim kolonoskopi yapılmıştı ben öyle ibs olduğumu öğrendim ama öğrenene kadar bi yıla yakın çektim bu karın ağrısını midem de zaten kendimi bildim bileli kötüydü ama bu ibs mideden bin kat daha beter insanda psikoloji falan kalmıyor

• ya ben antidepresana başladım ama iyi mi yaptım bilmiyorum laroxyl 10 mg kullanıyorum yalnız doz benim için az mı bi işe yarar mı emin olamıyorum doktorlara da güvenmediğim için kararsızım bi işe yaramayacaksa diğer yerlerimi yan etkilerle boşuna mahvetmek istemiyorum :( :( yorumlarınızı bekliyoruumm
  • quote:

quote:

quote:

ben dee aranıza yeni katıldııım çocukluğumdan berii mide problemim zaten vardıı 12 yaşındayken bilee gastrit çıkmıştıı şimdi midem daha da ileri bi durumda ve de 3 yıldır ibs hastasıyımm mide ağrısı çekerken bir dee bağırsak işi çıktıı artıkk benim dee canım çıktıı yaşama isteğimm kalmadııı!!!!!

dahiliyeye gitmiştim kolonoskopi yapılmıştı ben öyle ibs olduğumu öğrendim ama öğrenene kadar bi yıla yakın çektim bu karın ağrısını midem de zaten kendimi bildim bileli kötüydü ama bu ibs mideden bin kat daha beter insanda psikoloji falan kalmıyor

Alıntıları Göster
    ...................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:23:37 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Dahiliye doktorunuz kolonoskopiyle nasıl midenizde sorun oldugunu söyleyebilmiş şaşırdım.
    Kolonoskopiyle anüsten girilir ve kalın barsak incelenir.

Endoskopi ise mide ve ince barsak incelemesinde kullanılır.

Bana sorarsanız endoskopi ve biyopsi yaptırın yakın zamanda yaptırmadıysanız.
    Ve tabi dahiliyeciye digil bi gastrocuya gitmeniz daha dogru olur.

Cünkü bazen bir dahiliyeci bir berberin diş çekmesi kadar vahim bir tablo çizebiliyor benden söylemesi.

Ve şikayetleriniz tam olarak biliyorsanız konumuzun 9. sayfası itibariyle yazılanları okuyun derim.
    Şikayetleriniz ibs mi digilmidir görebilirsiniz.

ibs olduğumdan eminim belirtilerin aynısı var zaten ve de kolonoskopiyle ibs olduğum söylendi sadece gastrit ise küçüklüğümden beri vardı en son 2 yıl önce endoskopide gastrit ve bulbit çıkmıştı bi daha da endoskopi yaptırmaya tövbe ettim

yalnız ilaç falan kullanmadan da olmuyor ama bu antidepresanlar midemi kötü etkiledi ilacı içtikten sonra midem ağrıyor sanki bu ibs berbat bişey insanın her yerinii mahvediyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dahiliye doktorunuz kolonoskopiyle nasıl midenizde sorun oldugunu söyleyebilmiş şaşırdım.
    Kolonoskopiyle anüsten girilir ve kalın barsak incelenir.

Endoskopi ise mide ve ince barsak incelemesinde kullanılır.

Bana sorarsanız endoskopi ve biyopsi yaptırın yakın zamanda yaptırmadıysanız.
    Ve tabi dahiliyeciye digil bi gastrocuya gitmeniz daha dogru olur.

Cünkü bazen bir dahiliyeci bir berberin diş çekmesi kadar vahim bir tablo çizebiliyor benden söylemesi.

Ve şikayetleriniz tam olarak biliyorsanız konumuzun 9. sayfası itibariyle yazılanları okuyun derim.
    Şikayetleriniz ibs mi digilmidir görebilirsiniz.

ibs olduğumdan eminim belirtilerin aynısı var zaten ve de kolonoskopiyle ibs olduğum söylendi sadece gastrit ise küçüklüğümden beri vardı en son 2 yıl önce endoskopide gastrit ve bulbit çıkmıştı bi daha da endoskopi yaptırmaya tövbe ettim

yalnız ilaç falan kullanmadan da olmuyor ama bu antidepresanlar midemi kötü etkiledi ilacı içtikten sonra midem ağrıyor sanki bu ibs berbat bişey insanın her yerinii mahvediyor.

Alıntıları Göster
    ......................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 7 Şubat 2020; 12:23:49 >

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.