Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon )

Bu Konudaki Kullanıcılar:
11 Misafir (1 Mobil) - 10 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.374
Cevap
199
Favori
1.896.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o tuvalet hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: switel

quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Bağırsak sendromu olanlara müjde
    İlk kez bir antibiyotik, "Huzursuz Bağırsak Sendromu" rahatsızlığının tedavisinde etkili oldu.

Aşağıdaki haberi okudum arkadaşlar , sizce bu antibiyotiğin faydası olucakmıdır ?

http://www.samanyoluhaber.com/h_489752_bagirsak-sendromuna-antibiyotik.html

bi doktorlara danismak gerekiyor.

Alıntıları Göster
    2007 eylülde yakalandım. yıl 2011 4 sene olmuş.

ilk 3-4 ay sürekli tuvalet ihtiyacı , karında gururtular, şiddetli yanma agrı bendede oluodu. 3 ay ünv den kaçtım sınav zamanı ugruodum.

kolonoskopi kalın bagirsaga ve endoskopi mideme aynı anda baktılar. yetmedi ince bagırsagada burundan girdiler.

aklınıza hayalinize gelmiyecek hertürlü benzer hastalıgı elemek için yaptirmadıgım kan idrar dışkı testi kalmadı. kolumda delik olmayan yer kalmamıştı. okumadıgım site kalmadı. ne yol varsa kendimi kobay yapıp zerre korkmadan bütün ilaçlı ilaçsız yolları denedim.

kesinlikle bu hastalıgın bir çaresi yok şuan için.

ben 6. aydan sonra kabullendim ve %70 düzeldim. %30 uda artık kabullendim. günde 1 kere tuvalete gidiyorum bazen 2 günde bir. çok acılı bişi yemişsem 2 kere çıkabiliyorum gün içinde. agrı ve gaz sorunum oldugunda buscopan plus ve meteospasmyl kullanıyorum en iyi bunlar geliyor.

sessiz mekanlarda, sınavlarda benimde çok korkum olurdu karnım guruldayacak millet bana gülecek die. hissettigim an öksürürdüm veya kalem yere atar sırayı sürterdim belli olmasın die. şimdi bunlar yok ama ilk günleri hiç unutmayacam. heleki yakalanınca sagda soldaki yazıları okuyunca böylemi ömür boyu yaşiyacam die düşündüm ve 3-4 kez bindigim uçakta allahım düşsün ne olur ölim bitsin dedigimi biliyorum.

bu hastalıgı anca çeken bilir dışardan bakınca amma abartoyor veya ne olmuş sende 3-4 kere tuvalete git dienler olabilir. ama çeken bilir çeken.

allaha bin şükür genede. felç degiliz kanser degiliz özürlü degiliz. varsın buda bizim imtihanımız olsun.
    Memleketin yarsında basur, makat çatlağı, ibs varsa bence sorun beslenme. Ben beslenme kültürümüzün yanlış oldupunu yurtdışında öğrendim. Adamlar kahvaltı yapmadan işe gidiyor bir yeşil elma ile aç duruyor. Yemekte mutlaka salata. Ekmek yok. Kimse marketten bizim millet gibi elleri poşetlerle dolu çıkmıyor.
    quote:

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...

Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
    gazlı içeceklerden uzak durun,
    yogurt az yiyin (gaz yapar)
    gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
    kızartma az yiyiniz
    hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.

Selamlar, 15 yıldır ibs(ağırlıklı ishal ve acil dışkılama ihtiyacı) ile yaşayan biri olarak bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine içerisinde sindirim enzimi, probiyotik ve bitki karışımı olan bir gıda takviyesi aldım. Daha önce probiyotik ve bitki takviyeleri kullandığım için hiç umudum yoktu, ancak denersem ne kaybederim diyerek kullanmaya başladım.

Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum.Neler degişti?

-Yemeklerden sonra gelen acil dışkılama ihtiyacı azaldı.

-Büyük abdeste çıktıktan sonra bitmeme hissi azaldı.

-Karın ağrısı azaldı.

-Cıvık dışkı azaldı.

-Artık ağrı başladığında bağırsaklarımı daha iyi tutabiliyorum.

Şikayetlerimin %60’ı azaldı diyebilirim.

Tahminimce bu hastalıkta sindirim enzimlerimiz iyi çalışmadığı için şikayetlerimizin çoğunu oluşturuyor. En azından bende takviye aldıktan sonra iyileşme oldu diyebilirim. Ancak hiçbir şikayetim %100 bitmedi. Bildiğiniz üzere İBS’de tedavi yok deniyor zaten.

Araştırıp internetten veya eczaneden sindirim enzimi takviyesi alıp deneyebilirsiniz. Reklam olmasın diye kendi kullandığım ürünün markasını belirtmedim.

Gaz problemi olan arkadaşlar bende de aynı durum var lütfen ibs ishal olanlar dikkate almasın..

Gaz nedeniyle kalın bagirsak şişip oradaki bakterilerin ince bağırsağa geçmesine neden oluyor.

Buda besinlerin hızlı sindirilip direk gaz açığa çıkmasına neden oluyor.. böyle bir döngü içindeyiz...

Bizim mutlaka ve mutlaka sindirildiginde gaz açığa çıkarmayan besinleri diyet halinde tüketmemiz gerekli..

Kendi düzenine tekrar sokmak lazım bağırsakları.. gazi kontrol altında tutunca guruldama da olmuyor..

Bende zencefil çayı ve meteospasmly gazi biraz kontrol ediyor.. diyet yapınca on numara gidiyor ne zaman bozarsam tekrar başa dönüyorum:) sizde de durum aynı..

Karin ağrısı gazdan.. Gazlar bakteriden.. bakteri bozulan floradan.. flora bozulması anksiyeteden..

Döngü böyle dönelim duralım.. diyet olmadan..önce tamir etmek.lazim yoksa kolonoskopi ve gastroskopi temiz çıkıyor..

Doktorlar bakteri konusuna girmiyor birkaç kişi calidur demiş ama diyet olmadan yani gazi kesmezsen bakteriler tekrar ince bağırsakta çoğalıp erken sindirip gazi açığa çıkarıyor herkes hamile gibi geziyor..

Umarım bir isik tutmuştur hastalığa..
  • ekşide ne yazmıslar beyler tedavısı ıcın

""81.universiteye hazirlanirken ve ilk senesinde, bayagi muzdarip olmustum bundan. sonra bizim orada bir rum doktor vardi, yaslica bir amca. "ekmek yeme, baharatcilardan bira mayyasi al. sabah aksam suya karistirip, ic." dedi. aninda duzeldi. bir ay kadar, bok gibi bira mayasi icmeye devam ettim ama"

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=21552083
  • Bağırsak sendromu olanlara müjde
    İlk kez bir antibiyotik, "Huzursuz Bağırsak Sendromu" rahatsızlığının tedavisinde etkili oldu.

Aşağıdaki haberi okudum arkadaşlar , sizce bu antibiyotiğin faydası olucakmıdır ?

• quote:

Bağırsak sendromu olanlara müjde

bi doktorlara danismak gerekiyor.
  • Tedavi amaçlı bazı kullanımlarda işin boyutu ses frekanslarıyla vücuttaki bazı hormonların dengelenmesine kadar vardı. Kontrolsüz bir deneyde anksiyete bozukluklarının psikolojik tedavisinde de 60 günlük bir terapinin olumlu sonuç verdiği kayıtlara geçmiş durumda. Uyku terapisi ve çocuklarda öğrenmeyi hızlandırma gibi kullanım alanlarına da halen sıkça rastlanıyor.
    Bu amaçla kullanılan ritm ve ses örneklerine internette kolayca ulaşmak mümkün

http://forum.donanimhaber.com/m_51627842/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurakUnaL2 -- 6 Ekim 2011; 23:42:24 >
  • probiyotik alın yutun.

bildiginiz bakteridir probiyotik ama faydalı bakteri bagırsak için gerekli.

ben zamanında kullandım faydasını çok gördüm.

ilaç işlerini bırakın ben 1 sene kendimi kobay yaptım denemedigim antibiyotik v.s ilaç kalmadı. amerika avrupa bütün ibs sitelerini dolaştım.

çare yok sadece azaltabilirsiniz.

http://www.eczakutusu.com/store/ProductDetails.aspx?productid=58561

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yusuf Miroğlu -- 6 Kasım 2011; 22:11:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

probiyotik alın yutun.

bildiginiz bakteridir probiyotik ama faydalı bakteri bagırsak için gerekli.

ben zamanında kullandım faydasını çok gördüm.

ilaç işlerini bırakın ben 1 sene kendimi kobay yaptım denemedigim antibiyotik v.s ilaç kalmadı. amerika avrupa bütün ibs sitelerini dolaştım.

çare yok sadece azaltabilirsiniz.

http://www.eczakutusu.com/store/ProductDetails.aspx?productid=58561

teşekkürler Yusuf Miroğlu prebiyotiklerle beraber bir de bira mayası öneriyorlar işe yarıyormuş.hepsini deniyeceğiz artık başka çare yok :).eczanede de satılır herhalde bu önerdiğiniz ilaç

• Arkadaşlar İSB mağduru bi bayanın yazısnı okudum az önce bu da bir tedavi yöntemi imiş Okumanızı tavsiye ederim
    http://www.formsante.com.tr/saglik/dogal-terapiler/950-35-yasindaki-sebla-soydan-kalender-anlatiyor-ibs-i-nasil-yendim.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anesthesia35

Arkadaşlar İSB mağduru bi bayanın yazısnı okudum az önce bu da bir tedavi yöntemi imiş Okumanızı tavsiye ederim
    http://www.formsante.com.tr/saglik/dogal-terapiler/950-35-yasindaki-sebla-soydan-kalender-anlatiyor-ibs-i-nasil-yendim.html

Tibet ayini veya reiki yerine namaz kılmayı deneseydi keşke . Tedavi olurken sevap alırdı hiç değilse :)

• quote:

quote:

Arkadaşlar İSB mağduru bi bayanın yazısnı okudum az önce bu da bir tedavi yöntemi imiş Okumanızı tavsiye ederim

Tibet ayini veya reiki yerine namaz kılmayı deneseydi keşke . Tedavi olurken sevap alırdı hiç değilse :)

işte benim demek istediğim bu midemizi ve bağırsaklarımızı unutalım düşünmeyelim sağlıklı bi insanın hayatında midesi kaç kez aklına gelir.bizmde unutmamız lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: edindzeko

quote:

quote:

işte benim demek istediğim bu midemizi ve bağırsaklarımızı unutalım düşünmeyelim sağlıklı bi insanın hayatında midesi kaç kez aklına gelir.bizmde unutmamız lazım.

Katılıyorum

• merhaba arkadaşlar,

öncelikle yalnız olmadığımı görmek ve bu rahatsızlığın bir adının bulunduğunu öğrenmek beni biraz olsun rahatlattı!!

tam 1 sen oldu bu laneet 'şeyi' farkedeli, ama bukadar kötü olabileceğini ozamanlar anlamamıştım!!

bana kalırsa tamamen PSİKOLOJİK bir rahatsızlık şöyle açıklayım:

bu illeti farkettikten sonra otobüse binemez oldum, eğer mecbur binmem gerekiyorsa o sabah tuvalletten cıkamaz oldum çunku sureklı tuvaletım gelecek hissi-3kere girmmiş olmama rağmen- ve geldiği zamanda 15 sanıye bıle tutamadan altıma koyvercem hıssı oluyor

evden 200 metre ileriye elektrik faturasını yatırmaya gıdemez oldum, herakşam cıktıgım kahveye cıkamıyorum; çıksamda 1-2 saat zor duruyorum bır bahaneyle eve donmeye calısıyorm

televizyonda ızledıgım programlarda eger dağda bayırda cekım yapılıyorsa hemen aklıma ben orda duramam tuvaletı yok onlar nasıl duruyor keske bende oyle olsam gıbı saçma sapan seyler gelıyor aklıma!!

ama otobuse bınmeyıp, trene idoya ferıbota bındıgım zaman 10 saat yolculuk yapsam tuvaletım gelmez!!!

dısarıda tuvaletım varmıs hıssıyle eve geldıgım zaman 2 gun evde kalsam yınede gelmez!!

wc olan yerlede gun boyu yemek yesemde tuvaletım gelmez!!!

benım merak ettıgım, sabah tuvaletımızı yapmıs olmamıza ragmen, yola cıkınca gelebılcek olan tuvaletımızı tutabılecek bı bagırsak sıstemımız yokmu?

arkadaslarım 'sabah tuvaletım gelsın aksama kadar tutar yınede eve yaparım' dıyor; ben nıye 1 saat bııle tuvaletımı tutamıyacagımı dusunuyorum???

acaba gercekten de tutamazmıyım??

sonuç olarak nacızane fıkrım tamamen PSIKOLOJIK!!!!

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=d%C4%B1%C5%9Far%C4%B1+%C3%A7%C4%B1kma+fobisi ŞU LINKE BIR GOZATIN O YENMİŞ

NİYE BİZDE YENEMEYELİM????

• http://sakur.uludag.edu.tr/dosya/FR-HYE-04-719-32.pdf

ZEYTIN CEKIRDEGI MUCIZESI-BİREYSEL FARKINDALIK ÜZERİNE DENEMELER

şu iki bağlantı dikkatimi çekti, ishal ve kabız olanlara diyet uygulamaları var, belki bi nebze yardımcı olur...
  • Arkadaşım, IBS ile ilgili yazın hayli eski tarihli ama belki bu cevabı okuyabilirsen çaresini şurada bulabilirsin:http://goo.gl/JwgWf umarım faydalı olur...
  • aynı hastalık bende de var

herhangi tuvalet olmayan bir yere gidicekseniz o stres ile birlikte bütün gününüz mahvolur.otobüs ile seyahat ediyorsanız uzak yerlere gitmeyi tercih etmezsiniz.
    ulan s.çma isteğini düzene sokıyım dersiniz sabah kalkınca 10dkda hazırlanmak yerine 1saatte hazırlanırsınız.nedeni ise sabah kalkar kalkmaz en az 2 kere tuvaleti boylamak olur.
    ama bitmedi!!!
    bir güzel tuvaletlerinizi yaparsınız o 1 saat içinde,dışarı bir çıkarsınız felaket karnınız ağrıyor.hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamıyorsunuz.lan altımamı yapıcam tuvalet bulabilecek miyim korkusu ise bütün gün üstünüzdedir.

işte böyle lanet bir hastalık.

öldürmez süründürür derler ya aynen o durumda bir hastalıktır.12 yıldır muzdaripim

--------------------------------------------------
    Şu linkteki tedaviyi mutlaka okumalısın derim:http://goo.gl/JwgWf İnşallah çözüm budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: promonew

aynı hastalık bende de var

herhangi tuvalet olmayan bir yere gidicekseniz o stres ile birlikte bütün gününüz mahvolur.otobüs ile seyahat ediyorsanız uzak yerlere gitmeyi tercih etmezsiniz.
    ulan s.çma isteğini düzene sokıyım dersiniz sabah kalkınca 10dkda hazırlanmak yerine 1saatte hazırlanırsınız.nedeni ise sabah kalkar kalkmaz en az 2 kere tuvaleti boylamak olur.
    ama bitmedi!!!
    bir güzel tuvaletlerinizi yaparsınız o 1 saat içinde,dışarı bir çıkarsınız felaket karnınız ağrıyor.hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamıyorsunuz.lan altımamı yapıcam tuvalet bulabilecek miyim korkusu ise bütün gün üstünüzdedir.

öldürmez süründürür derler ya aynen o durumda bir hastalıktır.12 yıldır muzdaripim

Şu linkteki tedaviyi mutlaka okumalısın derim:http://goo.gl/JwgWf İnşallah çözüm budur.

12 yılmı :S geçmiş olsun usta ya gerçekten hayatı dar ediyor bu hastalık ama şu 1 aydır kurtuldum gibi ben fazla sıkıntım yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: caga17

quote:

ama bitmedi!!!

12 yılmı :S geçmiş olsun usta ya gerçekten hayatı dar ediyor bu hastalık ama şu 1 aydır kurtuldum gibi ben fazla sıkıntım yok...

Ben bir kutu rifaximin kullandım.hiç bir etkisi olmamıştı.herhalde benim sorunum bakteriyel değil.gıda alerjisinden şüpheleniyorum.çünkü ne zaman bakliyat veya kebap türü yiyecekler yesem bir gün sonra aşırı karın ağrım oluyo.

• quote:

Orijinalden alıntı: tantalis1986

quote:

quote:

ama bitmedi!!!

Ben bir kutu rifaximin kullandım.hiç bir etkisi olmamıştı.herhalde benim sorunum bakteriyel değil.gıda alerjisinden şüpheleniyorum.çünkü ne zaman bakliyat veya kebap türü yiyecekler yesem bir gün sonra aşırı karın ağrım oluyo.

bende Gastroenteroloji gitmiştim bana lahana,pırasa,çiğ soğan,sarımsak turp,bezelye,fasulye,acı soslar,derin yağda kızartılanlar,pizza,kahve,krema,dumanda pişenler,kızartmalar bunlar rahatsız eder seni demişti.Düzenli ve zamanlı beslenmemi öğün atlatma ve öğün arası yeme demişti,suyu veya ot çaylarını günde en az 8 bardak sıvı tüketmemi , allok alıyososan azalt veya gazlı içicekte...şunlar önemli demişti liften zengin besin ör.işlenmiş tahıl yada lif katkılı un ve ekmekler,kepekli gevrekler ve esmer prinç gibi işlenmiş tahıllar tüketimini artırın.işlenmiş yada yeniden pişirilen gıdalarda bulunan dirençli nişasta incee barsakta sindirime direnen ve kalın barsağa bütünlüğünü koruyarak ulaşan nişasta tüketimini azalt demişti.festaln, helicol meteospasmyl ve ekspaz haplarını vermişti kullanmam için...sonra psikiyatri gittim okb çıktı takıntı yapıyosun dedi prozac hapı verdi ...dahiliye gittim tam emin olmak için troidin biyerinde 6mmlik nodül falan çıktı ordanda hap verdi...ama festaln işe yarıyor bağırsaklardaki gazı çok azaltıyor...yani festaln kullanınca kendimi raat hissediyorum ama sen yinede gitmediysen bi gastroenterolojiye görün

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tantalis1986

quote:

quote:

ama bitmedi!!!

bende Gastroenteroloji gitmiştim bana lahana,pırasa,çiğ soğan,sarımsak turp,bezelye,fasulye,acı soslar,derin yağda kızartılanlar,pizza,kahve,krema,dumanda pişenler,kızartmalar bunlar rahatsız eder seni demişti.Düzenli ve zamanlı beslenmemi öğün atlatma ve öğün arası yeme demişti,suyu veya ot çaylarını günde en az 8 bardak sıvı tüketmemi , allok alıyososan azalt veya gazlı içicekte...şunlar önemli demişti liften zengin besin ör.işlenmiş tahıl yada lif katkılı un ve ekmekler,kepekli gevrekler ve esmer prinç gibi işlenmiş tahıllar tüketimini artırın.işlenmiş yada yeniden pişirilen gıdalarda bulunan dirençli nişasta incee barsakta sindirime direnen ve kalın barsağa bütünlüğünü koruyarak ulaşan nişasta tüketimini azalt demişti.festaln, helicol meteospasmyl ve ekspaz haplarını vermişti kullanmam için...sonra psikiyatri gittim okb çıktı takıntı yapıyosun dedi prozac hapı verdi ...dahiliye gittim tam emin olmak için troidin biyerinde 6mmlik nodül falan çıktı ordanda hap verdi...ama festaln işe yarıyor bağırsaklardaki gazı çok azaltıyor...yani festaln kullanınca kendimi raat hissediyorum ama sen yinede gitmediysen bi gastroenterolojiye görün

ben de gastroenterelojiye gittim.bana dustapatalin ,kreon ve antidepresam insidon verdi.bir kaç ay kullandım hiçbir etki olmadı. hastalığım aynen devam etti.kreon doktorun size verdiği gibi pankreas özütü.besinleri daha iyi sindirmem için vermişti.bu aralar yine gidicem.kolonoskopi önermişti.pek istemiyorum ama askere gideceğim için yaptırıcam sanırım.

• https://www.box.com/s/sh4aabgy1e94841419x5

Böyle bir makale buldum okumanızı tavsiye ederim...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.