Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (133. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kombim buderus gb062.Söylediklerinden anladığım 30 derecede yakmam evin ısısını koruyor,yani boşuna yapmıyorum kombiyi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • omerle28 O kullanıcısına yanıt
    Boşa yanma diye bişey olmaz hocam.Yanıyorsa eve ısı veriyordur.

Bu ısı evin ihtiyacından az ise evin soğumasını geciktirir.
    Eğer evin ısı kaybına denk ise evin sıcaklığı sabit kalır.
    Eğer evin ısı kaybından yüksek ise evin sıcaklığı artar.

Bu 3 durumda da bir zararınız yok.Konforunuza katkısı var.Ne kadar yakarsanız o kadar katkısı olur.Bunun ayarı da size ait.

• beyler evde 1,80 ve 1,50 metre (yaklaşık) petekler var. kombi Ariston, bu sıcak havalarda bile sürekli yanıyor, günlük 10 m3 yaktığını gördüm. mutfak ve salonda büyük petek var, bunların birisini kapatırsak biraz tüketim düşüyor ama çok düşmüyor. peteklerin üst ve alt vanaları var, her iki vanayı mı kapatayım yoksa sadece üst vanayı mı kapatayım, peteği kapatmak ne kadar faydalı olur. kombiye yakın olan mutfaktaki peteği kapatmak sorun olur mu, yoksa kombiye yakın petekleri kapatmayayım mı.

ev sıfır, yalıtım sorunu yok. kombinin dijital göstergesi yok, çevirdikçe 40-50-60 derecelerin ışıkları yanıyor. bu kombi niye sürekli çalışıyor, sorun nerede olabilir. en az 3 petek yanacak deniyor, bendeki petekler de büyük, 3 tane yakınca bu havada harıl harıl çalışıyor, kışın yandık o zaman.
  • aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Oda termostatı kullanın hocam, o zaman sürekli yanmaz.

• uzun uğraşlar sonucunda vitodents 50 kombim ile honeywell akıllı oda termostatını kullanıyorum.
    4. gundur kullanıyorum.
    evim yerden ısıtma olduğu için ısınma tepkisi geç oluyor hem bu sebeple hem de modulasyonlu olduğu için 2 derecelik artışlarda kombi kazan suyu sıcaklığını 70 derecelere kadar çıkarıyor.
    bu ıkı sebepten oda termostatını 23 dereceye sabitledim. bir daha değiştirmedim şimdilik böyle kullanıyorum. ınternet kontrolunne geçince aradaki farka bakacağım.

şimdilik 4 gunluk tuketimim şöyle
    1. gun : 7,322
    2.gun : 4,406
    3.gun : 4,259
    4.gun : 3,895

toplam 19.882 ortalama 4.9705 m3

nasıl sizce ?
  • İl sivas ev yalıtımlı en üst kat 125 m2 net bir oda yanmıyor 3+1 ama yanmadığından 2+1 diyebiliriz. net 102 m2 ediyor dış cephe 5 cm köpük, katlar arası 3,5 cm köpük, dış duvarlar cift duvar örülü duvar arası 5 cm lik taşyünü çatıda 12 cm lik köpük üstüne şap atılı ve üzerinde 16 cm lik çatı şiltesi serili. 3 cepheli diğer cephesi köpük yapılı ve yanına bina yapıldı 24 şubat 2016 itibarıyla 650 tl doğalgaz ödemişim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: komador

İl sivas ev yalıtımlı en üst kat 125 m2 net bir oda yanmıyor 3+1 ama yanmadığından 2+1 diyebiliriz. net 102 m2 ediyor dış cephe 5 cm köpük, katlar arası 3,5 cm köpük, dış duvarlar cift duvar örülü duvar arası 5 cm lik taşyünü çatıda 12 cm lik köpük üstüne şap atılı ve üzerinde 16 cm lik çatı şiltesi serili. 3 cepheli diğer cephesi köpük yapılı ve yanına bina yapıldı 24 şubat 2016 itibarıyla 650 tl doğalgaz ödemişim.

hava sıcaklıkları nasıl gidiyor bilemiyorum, petek metrajı da yazdı iseniz ben görmedim. lakin 650 TL tüketim çok fazla geldi bana. ben çorum da ikamet etmekteyim. ilk taşındığımda alt üst boş olan dairede yakıt tüketimi günlük 16m3 oluyordu. burada da paylaşmıştım-ne kadar doğru bilemiyorum- servisten gelen arkadaş gaz ayarının minimumda durduğunu ve bunun sarfiyatı artıracağını söyleyerek ayarı yükseltmişti ya da bana bu şekilde anlattı diyeyim. şubat ayı içerisinde 29 günlük faturam 250 TL geldi. kombi gündüzleri 45 derecede, geceleri 40 derecede sürekli açıktı. Dairenizin özelliklerini tam olarak bilemesem de net 120m2 olan dairemizin, alt ve üst katının boş olduğunu düşünerek kıyaslama yaptığımızda tüketiminiz bence çok fazla.

Tabi belirtilen rakam bu sezon kombinizi çalıştırdığınız günden itibaren ise çok çok iyi değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi levent_demiralp -- 14 Mart 2016; 17:29:02 >

• komador kullanıcısına yanıt
    650 TL kaç günlük tüketim hocam ? Kaç derecede yakıyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

Anladim kadariyla 3 aylik falan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

bu yıl kış sezonunda ödediğim toplam tutardır. ekim sonlarına doğru azda olsa kombi yakmaya başladık şubat 24 kadar 650 tl ödedim genellikle derece 20 de sabit .
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemci83

quote:

Anladim kadariyla 3 aylik falan

ok
  • quote:

Orijinalden alıntı: levent_demiralp

quote:

Orijinalden alıntı: komador

İl sivas ev yalıtımlı en üst kat 125 m2 net bir oda yanmıyor 3+1 ama yanmadığından 2+1 diyebiliriz. net 102 m2 ediyor dış cephe 5 cm köpük, katlar arası 3,5 cm köpük, dış duvarlar cift duvar örülü duvar arası 5 cm lik taşyünü çatıda 12 cm lik köpük üstüne şap atılı ve üzerinde 16 cm lik çatı şiltesi serili. 3 cepheli diğer cephesi köpük yapılı ve yanına bina yapıldı 24 şubat 2016 itibarıyla 650 tl doğalgaz ödemişim.

hava sıcaklıkları nasıl gidiyor bilemiyorum, petek metrajı da yazdı iseniz ben görmedim. lakin 650 TL tüketim çok fazla geldi bana. ben çorum da ikamet etmekteyim. ilk taşındığımda alt üst boş olan dairede yakıt tüketimi günlük 16m3 oluyordu. burada da paylaşmıştım-ne kadar doğru bilemiyorum- servisten gelen arkadaş gaz ayarının minimumda durduğunu ve bunun sarfiyatı artıracağını söyleyerek ayarı yükseltmişti ya da bana bu şekilde anlattı diyeyim. şubat ayı içerisinde 29 günlük faturam 250 TL geldi. kombi gündüzleri 45 derecede, geceleri 40 derecede sürekli açıktı. Dairenizin özelliklerini tam olarak bilemesem de net 120m2 olan dairemizin, alt ve üst katının boş olduğunu düşünerek kıyaslama yaptığımızda tüketiminiz bence çok fazla.

Tabi belirtilen rakam bu sezon kombinizi çalıştırdığınız günden itibaren ise çok çok iyi değer.

Kardeş benimki aylık değil bu kış sezonunda 24 şubat itibarıyla son faturam toplamda 650 tl ödedim oda termostatım 20 derecede ayarlı

• Ödediğiniz rakam makul lakin sıcaklık bizim için düşük,oda sıcaklığımız 24 derece :)
  • levent_demiralp kullanıcısına yanıt
    Sizinle aynı iklim şartlarında sayılırız bende merzifondayım aramız 60 km.Bundan sonraki mesajnızıda okudum 24c belitmişsiniz kombiiyi gündüzleri 45c geceleri 40c ayarladığınız söylediğinize göre oda tremostatınız yok sanırım var ise sürekli kombi ayarlarıyla oynamanıza gerek yok.Kombiden ayarlı 45c veya 40c ile kombi gidiş suyuna göre modülasyon yapacağına göre 24c olması için kombi modülasyon yapmadan sürekli çalışması gerekir diye düşünüyorum.Eğer oda termostatı olup 24c ayarlı ise iklim koşullarına göre tüketiminiz çok iyi 250 TL normal.Benimde 29 günlük 149 TL ama benim hem oda termostatı hemde termostatlı vana var ev yalıtımlı müstakil ahşap ev.Benim kombi 55c ayarlı modülasyonlu oda termostatı ile 20c evde 3 yetişkin olarak gayet iyi geliyor evde çocuk , hasta olması halinde 21c veya 21.5c gibi yaparız ama 24c bize göre baya abartılı.Sıcaklık kişilere göre farklılık gösterir ailece sıcak sevmiyoruz.Bu ay havalar son 2 güne kadar çok güzeldi 26 şubat dahil mart 15 itibarıyla henüz 45 M3 yaktık kombi devamlı açık oda termostatı devrede belki sizinde bu civarlardadır.

• Havalar gene soğudu gene yakalım bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: op_dede

Sizinle aynı iklim şartlarında sayılırız bende merzifondayım aramız 60 km.Bundan sonraki mesajnızıda okudum 24c belitmişsiniz kombiiyi gündüzleri 45c geceleri 40c ayarladığınız söylediğinize göre oda tremostatınız yok sanırım var ise sürekli kombi ayarlarıyla oynamanıza gerek yok.Kombiden ayarlı 45c veya 40c ile kombi gidiş suyuna göre modülasyon yapacağına göre 24c olması için kombi modülasyon yapmadan sürekli çalışması gerekir diye düşünüyorum.Eğer oda termostatı olup 24c ayarlı ise iklim koşullarına göre tüketiminiz çok iyi 250 TL normal.Benimde 29 günlük 149 TL ama benim hem oda termostatı hemde termostatlı vana var ev yalıtımlı müstakil ahşap ev.Benim kombi 55c ayarlı modülasyonlu oda termostatı ile 20c evde 3 yetişkin olarak gayet iyi geliyor evde çocuk , hasta olması halinde 21c veya 21.5c gibi yaparız ama 24c bize göre baya abartılı.Sıcaklık kişilere göre farklılık gösterir ailece sıcak sevmiyoruz.Bu ay havalar son 2 güne kadar çok güzeldi 26 şubat dahil mart 15 itibarıyla henüz 45 M3 yaktık kombi devamlı açık oda termostatı devrede belki sizinde bu civarlardadır.

Oda termostatımız yok. kombinin ayarını geceleri kendim düşürüyorum. çalışma prensibini kombinin karşısına geçip şöyle bir izleyeyim dedim. gösterge üzerindeki sıcaklık 45 dereceye kadar yükseliyor ve sonrasında kombi çalışmayı durdurup su sıcaklığı 30 dereceye kadar düşüyor. gösterge 45 derecede durduğunda oturma odasının tam ortası olarak tabir edebileceğim yer infrared ısı ölçer ile 24 dereceyi gösteriyor. pencere ve balkon kenarları 22derece civarı, peteklerin üst bölümü 42-43, alt bölümü ise 38dereceyi gösteriyor. sıcaklığını ölçtüğüm aynı yer(oturma odasının ortası) 23 dereceyi gösterdiğinde kombi tekrar çalışmaya başlıyor. ısı ölçerin kalibrasyonunu düzenli olarak yaparım lakin bu cihazlarla yapılan ölçüm ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum. 24 derece olayı da bizim için uygun sanırım çünkü bizler sıcağı çok çok seviyoruz, bir de bebeğimiz var :) geçen gün misafirliğe gittiğimizde oda sıcaklığını 21 dereceye ayarladığını söyleyen arkadaşın evinde üşümüştük.

• - 2 oda 1 salon 65 metrekare daire
    - salon , oda , muftak güney cepheli diğer oda doğuya bakmakta
    - 3 senelik tesisat borular yerden parke altı döşendi
    - kombi eca confeo dijital
    - petekler havlupan dahil 5,70 metre civarı
    - bina mantaloma ısı yalıtımlı ara kat daire
    - kombi mutfakta kapalı mekanda
    - günlük tüketim 35 derecede sürekli açık 4 metreküp

* kombiyi 35 derecede yakınca 3 dakika ısıtma yapıp 45 dereceye kadar ısıtıp 10 dakika bekleyip sistemdeki su 35 dereceye düştüğü anda tekrar devreye girip 3 dakika içinde tekrardan 45 dereceye çıkartıp durmakta, kısaca hangi sıcaklığa ayarlarsam sistemdeki suyu ayarladığım sıcaklığın 10 derece üstüne kadar ısıtıp beklemeye geçmekte

** şikayetim ise 35 derecede kullandığım halde 3 dakika ısıt 10 dakika bekle sürekli aynı şekilde çalıştığından gündüzleri evin içi aşırı ısınmakta, 35 derece altı seçenek olmadığından çok güneşli günlerde kimi zaman gündüz kapamak zorunda kalıyorum bu durumun faturaya ne gibi etkisi var tam olarak bilemiyorum gelen faturalar 140-180 aralığında değişmekte

* yaptığım araştırmalara göre kombinin daha az uygun şartlarda çalışması için honeywell marka kablolu modülasyonlu ufak bir oda termostatı var ondan bağlatmam gerekmekte sanırım yapılacak en doğru tercih bu gibi gözükmekte

* bu konuda uzman arkadaşlar görüş tavsiye ve deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

• Evet bu minimum ayar sıkıntısını ben de yaşıyorum. 1 ayar düğmesinde 40 derecede yanıyor. gece yatarken bebekten dolayı kapatmayalım diyoruz ancak biz de bunalıyoruz. oda termostatı tercihini ben de düşünüyorum yalnız kablosuz olan honeywell fiyatı benim için çok.
  • Yer giresu ortalama hava sicakligi 8-10derece ev yeni 200brut m2 cihaz ariston premum evo 6gunluk degerlerim soyle
    Sabah8aksam 16 kadar kapali
    16-22 75derece
    22-24- 60 derece
    24-08 45 derece

Evde aktif kullandigim-5mpetek
    6gunluk kaktigim dogalgaz (sifir bina,isi yalitimli ciftcam klasik,alt ust bos) 48 m3 tur ,ortalama 8m2oda sicakliklari 20-21derece
    Nasildir bilemedim?

• therapyy kullanıcısına yanıt
    Premix Yoğuşmalı Kombilerin 75 ve 60 gibi derecelerde çalıştırılması tüketim açısından ve yoğuşma performansı açısından uygun değil.55 dereceyi geçmeden ısınma şansınız varsa tüketim daha düşük olacaktır.8 m3 bu mevsimde biraz fazla gibi.

• 
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.