Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (130. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 128129130131132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1.06 TL Aydinda m3

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ocak faturası 141 TL
    Şubat faturası 113 TL.

Oda sıcaklığı 21.5 derece. Bina tam yalıtımlı, alt üst dolu. Kombi eca confeo premix+modülasyonlu oda termostatı var. Termostat harici 3 odada termostatik vana bulunuyor.

Yer: Kırşehir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 9 Şubat 2016; 0:04:49 >
  • Cirrus- kullanıcısına yanıt
    oda sıcaklığınız notmalde kaç derece yani ısınmadan önce ?

• @WinPeAcE

Gece gündüz sabit 21.5 dereceye ayarlı. 21'e düşünce kombiyi açıyor. 22'de kapıyor. Yani oda sıcaklıkları bu dereceler arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 9 Şubat 2016; 11:37:47 >
    yani siz yarım dereceyle ısınmışmı oluyorsunuz?

• Sorunuzu tam anlayamadım. Kombi yarım derece ısıtmıyor. Yanmazsa oda sıcaklığı 10 dereceye kadar düşer zaten. 21.5 ayarlıyoruz, oda sıcaklığı 21-22 derece arası dalganıyor sonuç olarak. Bizim için ideal değerler. Fazlası beni terletiyor. Evde çocukta yok bu arada. 23 derece civarı yaksak fatura muhtemelen 160-170 civarı gelirdi.
    Tamamdır sorduğum buydu yanmazsa demiştim oda dereceniz kaç diye 10 derece asıl cevap ??
    Kazanı kaça ayarlıyorsunuz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • @WinPeAcE

Evet yanmazsa odaasına göre 10-13 derece civarına düşüyor.

Kazan için ayar yapmıyoruz. Tamamen kendi ayarlıyor. Ancak kombinin ekranında gördüğüm kadarı ile evin ve dış havanın ısı durumuna göre kazan ısısını 35-47 arası ayarlıyor. Bu sene çok soğuk olmadı gerçi, daha soğuk havalarda 47 nin üzerine de çıkarabilir.

Söylemeyi unutmuşum, oda termostatı dışında dış hava sensörü de var.
    Şimdi tamamdır. Hangi kombiyi kullanıyorsunuz ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ECA Confeo Premix Tam Yoğuşmalı.
    evin toplam kaç m2 ve petek metrajları toplamı kaç günlük tüketim 4.7 m3 gibi sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cirrus-

@WinPeAcE

Evet yanmazsa odaasına göre 10-13 derece civarına düşüyor.

Kazan için ayar yapmıyoruz. Tamamen kendi ayarlıyor. Ancak kombinin ekranında gördüğüm kadarı ile evin ve dış havanın ısı durumuna göre kazan ısısını 35-47 arası ayarlıyor. Bu sene çok soğuk olmadı gerçi, daha soğuk havalarda 47 nin üzerine de çıkarabilir.

Söylemeyi unutmuşum, oda termostatı dışında dış hava sensörü de var.

eger 80 mtrekareden buykuse degelerınız cok ıyı bızım faturalar keskı boyle gelse 120 metrekaraleık evde orta kat kasım aralık ocak faturaları 150 200 300 tl olup çanakkalede ıkamet etmekteyım ısnıyormuyuz hayır sobalı baba evını özledım valla ne yalam söyleyım,bu arada ev 4 yasında ama yalıtım yok mutehıt sagolsun

• Ev brüt 128 metrekare. Toplam 8 metre petek var.

Yalıtım, teçhizat filan güzel tasarruf sağlıyor ama asıl olayı altın üstün dolu olup ısıtmasında. Benim ekstradan harcadığım teçhizatların ve yoğuşmalı kombinin toplamda yapacağı tasarruf maksimum %15-20'dir diye tahmin ediyorum. %20-%25 te yalıtım tasarrufu vardır.(%50 laflarına inanmıyorum) Alt kat boş olsa aynı şartlarda rahat 200 lira ve üstünü öderdim.

Çünkü alt komşu memleketine gidince hemen kendini belli ediyor. Parkeler buz gibi, tüketim de 7-8 metreküpe çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 10 Şubat 2016; 12:28:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

Hocam bana kalirsa. Gece yattiginda 19 dereceye dusurme hatta hic dusurme. 19 dereceden 23 dereceye zor cikar. Gece dusurdugun zamanki tasarrufun fazlasini yakarsin. Illa dusurcekseniz 21.5 olsun. Ev yalitimsizsa yajit artar. Tecrubeyle sabittir. 12 saatligine kombimi kapattim geldigimde ev 19 dereceydi disarsi ilik olmasina ragmen.22.6 dereceyi bulmasi cok zaman aldi ve asiri yakti. 1 haftadir evde kimse yok 7 gunde 13 m kup yakmis kapatiktan sonraki ilk gun 4.5 yakti. Bundan sonra 15 gun alti bir yere gitmedigim surece kapamam.

Bu şekilde bir deneme yapmak istiyorum yani hep 22 de bırakıcam. Bakalım tüketim Nasıl olacak? Bunu yaparken bir tavsiyeniz var mı? Peteklerim bazılarını kapatayım mı?
    Bir de genelde arkadaşlar petek boyunu uzatın diyor. Ama boyunu uzatanlar da peteklerinin bazılarını kapatıyor sanırım. Benim kafama takılan petek boyu 10 m olanın 4 m sini kapatmasıyla petek boyu toplam 6 m olanın hepsini açık tutması aynı anlama gelmiyor mu?
    Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Ben kendimden ornek vereyim. Benim salon kapali burda 2 adet 1.20 petek var. Salon acarsam en soguk auda bana 30 tl fazladan yaziyor. Salonda durmadigimdan acmiyorum. Benim kombi mutfakta bir hat salona diyer hat diyer odalara gidiyor. Salonun kapisini kapadigimda evin 3/1 tam olarak ayriliyor ortadan. Salon en soguk havada 10 derece diyer odalar 22.6. En sicak kis ayinda salo 18 derece. Termostati gece yatarken 22.2 diyer saatler 22.4 ve 22.6 eyer gece 20 ye alirsam hayatta cikarmaz 22.6 ya sebebi dis sensor var bende 22.6 da tutmak icin minimumum isita tutuyor yoksa 65 derecede calistirayimki cikarsin aniden 20 den 22.6 ya. 1-2 derece farklar buyuk farklar

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurcagri

quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

Hocam bana kalirsa. Gece yattiginda 19 dereceye dusurme hatta hic dusurme. 19 dereceden 23 dereceye zor cikar. Gece dusurdugun zamanki tasarrufun fazlasini yakarsin. Illa dusurcekseniz 21.5 olsun. Ev yalitimsizsa yajit artar. Tecrubeyle sabittir. 12 saatligine kombimi kapattim geldigimde ev 19 dereceydi disarsi ilik olmasina ragmen.22.6 dereceyi bulmasi cok zaman aldi ve asiri yakti. 1 haftadir evde kimse yok 7 gunde 13 m kup yakmis kapatiktan sonraki ilk gun 4.5 yakti. Bundan sonra 15 gun alti bir yere gitmedigim surece kapamam.

Bu şekilde bir deneme yapmak istiyorum yani hep 22 de bırakıcam. Bakalım tüketim Nasıl olacak? Bunu yaparken bir tavsiyeniz var mı? Peteklerim bazılarını kapatayım mı?
    Bir de genelde arkadaşlar petek boyunu uzatın diyor. Ama boyunu uzatanlar da peteklerinin bazılarını kapatıyor sanırım. Benim kafama takılan petek boyu 10 m olanın 4 m sini kapatmasıyla petek boyu toplam 6 m olanın hepsini açık tutması aynı anlama gelmiyor mu?
    Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Deneme yaparken tabiki de petek kapatmayın, yoksa aradaki farkı nasıl anlayacaksınız?Diyelim ki tüketim düştü, kapatılan petekten mi yoksa sabit sıcaklıktan mı kaynaklandı nereden bileceksiniz?

Diğer konuya gelirsek, birinde 6 metre petek var hepsi açık, Ötekinde 10 metre petek var 6 metresi açık, arada fark var mı?Fark petek metrajlarının dağıtımında.6 metre peteği olan adam tüm evi 19-20 derece ısıttı diyelim.10 metre peteği olan ve salondaki 4 metre peteğini kapatan bir adam örneğin, salonu kullanmadığı için kapatıyor.Kalan 6 metre petekle kullandığı odalarını 21-22 derece ısıtabilir, aynı enerji ile.Çünkü 6 metre petek daha küçük bir mekan için kullanılacak ve dolayısıyla kullandığı odaları daha iyi ısınacak.

Burda önemli olan tek şey, ihtiyacımız olan odalarımızı istediğimiz sıcaklığa ulaştırmak.Bunun yolu da odanın ısı kaybını karşılayacak kadar petek metrajı kullanmak.Örneğin bir evi 10 metre petekle 22 derece sıcaklığa ulaştırmak için kombiyi 45 dereceye ayarlıyor isek, aynı evi 6 metre petekle ısıtmak için 60 derece bile yetmeyebilir.Bu da bize fazla tüketim olarak geri döner.

• Arkadaşalr yeni tesisat yeni bina 130 m2 net, tüm petekler çapraz bğlantı danfoss termostatik vanalı
    Kombi demirdöküm nitromix 55 derece çalıştı, 2 haftalık 120 metreküp 150 tl civarı fatura gelmiş, biraz çok değilmi?...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • oldsalt O kullanıcısına yanıt
    İki katına raziyim lakin oolmayacaktır ihtimal 421 odedim

• caver kullanıcısına yanıt
    Ev nerde hocam. Agni kombiden bende de var. En sicak oda trv 3 diyerleri 2 ile 3 arasinda olsun 3 un uzerknde petek kapanmaz kolay kolay. Birde tek basina trv ise yaramaz. Cok durdugun odaya 0.1 lik ot tak. Cok isinan veya az isinmasini istedigin odalara trv tak. Ot yi 22.5 in ustune cikma. Hala dusmezse petekler yetersuz ev yalitimsiz. Kombide yapabilecegin minimum gucu yukseltmen. 55 dereceye ayarladiginda 60 da durur. 55 den 60 a zor geli kombi bunuda minimum gucu yukseltirsen asarsin. Boyle yaparaktan bircok arkadasin olayi cozuldu

• caver kullanıcısına yanıt
    Nerde yaşadığınızı bilmiyorum ama bu havalarda 55 çok hocam.Ev daha düşük derece ile ısınabiliyorsa kombiyi 45-50 civarına düşürün.Bu havalarda izmir'de 40 derece bile yetiyor mesela.Dereceyi düşürünce ev ısınmıyorsa, yalıtım durumuna göre petekler yetersizdir.

• 
Sayfa: önceki 128129130131132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.