- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp.
590 Cevap56498 Görüntüleme15 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

434 Mesaj
26 Şubat 2011; 22:40:55 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Evet son doğalgaz faturamız da 68TL geldi. Toplam 87m3 harcamışız. Günlük ortalama tüketimimiz 2,9m3

Daire 144m2 3+1, İstanbul Ataşehir'de. Mantolamamız var. Kombiyi üşüdükçe (bazen proje yapıp gece sabahladığımda gece de dahil) yakıyoruz.

Kombimiz 2002 model Vaillant, yoğuşmalı da değil.

süper vallahaa.

12221 Mesaj
27 Şubat 2011; 0:05:54 

Aman nazar değmesin valla ısıtma sistemimizden çok memnunuz senelerdir. 9 senedir kombide sadece 3 yollu vana değişti.(o da bakım garantisinden bedava değişti) Daha da bozulmaz inşallah. Bozulursa zaten kendim yapmaya çalışırım, yapamazsak değiştiririz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 27 Şubat 2011; 0:07:22 >

2046 Mesaj
27 Şubat 2011; 0:10:30 

quote:

Aman nazar değmesin valla ısıtma sistemimizden çok memnunuz senelerdir. 9 senedir kombide sadece 3 yollu vana değişti.(o da bakım garantisinden bedava değişti) Daha da bozulmaz inşallah. Bozulursa zaten kendim yapmaya çalışırım, yapamazsak değiştiririz.

Daireniz yalıtımlı olduğundan tüketiminizde oldukca düşük ve anlaşılan çoğu günlerde kombi hiç çalışmamış siz ilk çalıştırma dışında bir zaman aralığında 1 saatlik tüketim değerini yazarsanız tüketiminiz hakkında yorum yapabiliriz. Mesala 45c bir saatte ne kadar tüketiyor. Çünkü yalıtımlı kaliteli bir binada tüketimin düşük olması kaçınılmaz. Eğer ataşehirde düşündüğüm konutlarda oturuyorsanız bu beni hiç şaşırtmadı.

Ayrıca beyaz eşya bölümünde ne kadar tecrübeli olduğunuzu biliyorum 3 yollu vanayı değiştirmek sizin için çocuk oyuncağı gibi birşey olacak. Arızayı net tespit edebilirseniz parcacıdan servisin yarı fiyatına alıp monte edebilirsiniz. Tabi en önemli şey arızayı doğru tespit etmeniz olacak.

83 Mesaj
27 Şubat 2011; 16:22:03 

arkadaşlar bana yardımcı olacak kimse yokmu yardımlarınızı bekliyorum...

YAŞANMADAN GEÇEN YILLAR UTANSIN...

4558 Mesaj
28 Şubat 2011; 0:35:09 

quote:

Orijinalden alıntı: edrt

arkadaşlar eve yeni taşındım daha önce doğalgazlı evde hiç oturmadım ev kocaelide 120m2 tabandan ısıtmalı yerler fayans yani petek yok kombi arçelik ayarlarında anlamıyorum derece ayarı yok sadece kademe var 1-2-3-4-5 kademe bu ay sadece 2 odayı açtım 1.kademede ve 155 tl fatura geldi sizce normalmi 24 saat açık kaldı. merak ettiklerim 1- kombinin markası buna etki edermi 2-aynı ayarda bütün odaları açsam çok fark olurmu yardımcı olursanız sevinirim...

Burası yeri değil sorularınızın ama oda termostatı kullanmanızı öneririm. Böylece istediğiniz ısıya geldiğinde kombi kapanır. Kocaeli gibi ılıman sayılacak bölgede, bahar geçiş dönemlerinde inanılmaz tasarruf sağlayacaktır. Bu kademelerde dijital ekranda belirli ısı gösterir. Çalıştığında kaçta, kapandığında kaç derecede olduğunu saptamalısınız. Yerden ısıtma sistemlerinde asla 50 dereceyi geçmemelisiniz.
Kullanmadığınız odalarınızın ayarını biraz azaltabilirsiniz. Asla tamamen kapatmayın. Çünkü odalar arasında yalıtım iyi olmadığından ve kapı aralarından soğuk hava olumsuz etkileyecektir. Ayarı azaltırsanız sıcak su diğer odalara yoğun gidecektir. Daha tasarruflu olacaktır.
Kombi eski olsa da bozulmadan değiştirilmez. Ev sizin olsa da. Örneğin yılda 1.000 TL doğalgaz yakıyorsunuz. Yoğuşmalı kombiyle % 20 tasarruf yapacağınızı hesapladınız. Yılda 200 TL iyi para dediniz. Yoğuşmalı kombiye en az 1.500 TL verip aldınız, montaj da hariç. Sabit fiyatlarla en az 8 yıl sonra tasarruf etmeye başlarsınız. Mantıklı olmadığı açık. Bunun yerine kombinize uyumlu (özelliği varsa modülasyonlu) 100-150 TL ye oda termostatı alıp şimdi takın. Zaten yılda 200 TL ye yakın tasarruf sağlarsınız.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

4558 Mesaj
28 Şubat 2011; 13:53:23 

Doğalgaz tüketiminizi azaltmak istiyorsanız, pahalı yalıtım, pahalı yeni gelişmiş kombi alımı dışında en ucuz yöntem; ODA TERMOSTATI ile kullanmaktır. Yoğuşmalı, yoğuşmasız her kombi mutlaka oda termostatı ile kullanılmalıdır. 8 yıldır kullandığım 10 yıllık Beretta Super Exclusive'e dahi (ne yazık ki) 1 yıl önce oda termostatı taktım, kullanıyorum. Oda termostatı bir lüks yada tembellik değil, modern kombinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece yılda en az % 10-15 tasarruf sağlamaz, yaşadığınız ortamı sık ısı değişikliklerinden kurtarır, daha sağlıklı yaşanır hale dönüştürür. Kombiyle boğuşmayı unutturur. Çocuklu aileler için vaz geçilmezdir. Bahar geçiş dönemlerinde gereksiz kombi çalışmasını ve yakıt kaybını önler. Şimdi alıp kullansanız bu bahar parasını çıkarır.
Kombinizin modülasyon özelliği varsa da yoksa da kombinize uyumlu oda termostatını seçmelisiniz. Modülasyonu olmayan garantisi geçmiş kombiniz varsa Siemens RDH 10 (80 TL) yada Siemens RDE 10.1 (115 TL) Dijital ve kablolu olması yeterlidir. Oldukça fazla çeşit kombi markasına ait oda termostatı aşağıdaki linkte var. Link, örnek olarak verilmiştir, daha ucuz yerden alınız.

KOMBİYE GÖRE ODA TERMOSTATI ÇEŞİTLERİ LİNKİ

Herkese yeterli gelen oda ısısı farklıdır. Ancak kabul edilen oda ısısı 20, banyo-tuvalet için 22 derecedir. Siz genelde 22 dereceyi seçer, duruma göre değiştirirsiniz.
Bu konuda herkesin aşağıdaki konu linkini okumasını, varsa tereddütlerini aktarmasını öneririm.

2011 Oda termostatı,Termostatik Vana,Modülasyon,Isı yalıtım Levhası, Yalıtım nedir? ÖNERİLER LİNKİ

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

83 Mesaj
28 Şubat 2011; 20:21:08 

sserin hocam verdiğin değerli bilgiler için sağol ilk iş o zaman oda termostatı taktırmak bununla başlayalım...

YAŞANMADAN GEÇEN YILLAR UTANSIN...

434 Mesaj
2 Mart 2011; 15:08:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Kafkasdans

bugün fatura geldi. 228 TL:(30 günlük)

Şimdi yeni fatura geldi şubata ait.

210 TL.

01 02 2011 den 02 03 2011,e kadar

4134 Mesaj
4 Mart 2011; 2:09:03 

sanırım bizim istanbul faturalarındda bir salaklık var. daha çok yaslıyolar galiba.. faturayı bulamadım. zaten binadan birisi tüm faturaları yırtıyor zarfları açıyor vs. çocuk desek ama değildir. onu yetiştiren ana baba ona komşusunun hakkını yemeyi hak olarak öğretiyorsa çocuk olsa ne yazar. çok fazla dosyam var gelen faturaların yırtılmış halini bile çektim ama bulamıyorum.

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

2046 Mesaj
4 Mart 2011; 9:06:37 

quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

sanırım bizim istanbul faturalarındda bir salaklık var. daha çok yaslıyolar galiba.. faturayı bulamadım. zaten binadan birisi tüm faturaları yırtıyor zarfları açıyor vs. çocuk desek ama değildir. onu yetiştiren ana baba ona komşusunun hakkını yemeyi hak olarak öğretiyorsa çocuk olsa ne yazar. çok fazla dosyam var gelen faturaların yırtılmış halini bile çektim ama bulamıyorum.

elinizde bir fatura varsa igdaş fatura sorgulama ekranından tesisat numarasını ve daire numarasını girerek öğrenebilirsiniz.

12221 Mesaj
5 Mart 2011; 13:00:49 

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

Daireniz yalıtımlı olduğundan tüketiminizde oldukca düşük ve anlaşılan çoğu günlerde kombi hiç çalışmamış siz ilk çalıştırma dışında bir zaman aralığında 1 saatlik tüketim değerini yazarsanız tüketiminiz hakkında yorum yapabiliriz. Mesala 45c bir saatte ne kadar tüketiyor. Çünkü yalıtımlı kaliteli bir binada tüketimin düşük olması kaçınılmaz. Eğer ataşehirde düşündüğüm konutlarda oturuyorsanız bu beni hiç şaşırtmadı.

Ayrıca beyaz eşya bölümünde ne kadar tecrübeli olduğunuzu biliyorum 3 yollu vanayı değiştirmek sizin için çocuk oyuncağı gibi birşey olacak. Arızayı net tespit edebilirseniz parcacıdan servisin yarı fiyatına alıp monte edebilirsiniz. Tabi en önemli şey arızayı doğru tespit etmeniz olacak.

Faturanın geldiği ay kombi 24 saat olmasa da sık çalışmıştı. Ama sıcak hissettikçe kapatıyoruz. Bir nevi oda termostatı gibiyiz annemle
Binamız 5. sınıf müteahhit işi bina ama yalıtımı iyi yaptırdık. Gerçi yalıtım öncesi de faturamız fazla gelmezdi galiba tesitatımızla kombi de iyi. Peteklerimiz Kayseri malı Şahbaz marka. Bizim ev dışında hiçbir yerde görmedim zaten
Dediğiniz kontrolü müsait bir zamanda yapıp tüketimi seve seve paylaşırım tabi ki
Kombiyi daha evvel açıp kurcalamadım ama artık 9 seneyi doldurduğundan garanti uzatmayı vs pek düşünmüyorum. Arıza yaparsa kendim kurcalayarak öğreneceğim. Zaman buldukça dökümanları vs inceliyorum. Sonuçta anne karnında öğrenilen bir şey değil, elim yatkınken öğrenmemem için hiçbir sebep yok. Hem eşe dosta da yardımcı olurum. Malum küçücük işler için 100TL'den az para almayan servislerimiz var.

2046 Mesaj
5 Mart 2011; 13:48:25 

quote:

Faturanın geldiği ay kombi 24 saat olmasa da sık çalışmıştı. Ama sıcak hissettikçe kapatıyoruz. Bir nevi oda termostatı gibiyiz annemle
Binamız 5. sınıf müteahhit işi bina ama yalıtımı iyi yaptırdık. Gerçi yalıtım öncesi de faturamız fazla gelmezdi galiba tesitatımızla kombi de iyi. Peteklerimiz Kayseri malı Şahbaz marka. Bizim ev dışında hiçbir yerde görmedim zaten
Dediğiniz kontrolü müsait bir zamanda yapıp tüketimi seve seve paylaşırım tabi ki
Kombiyi daha evvel açıp kurcalamadım ama artık 9 seneyi doldurduğundan garanti uzatmayı vs pek düşünmüyorum. Arıza yaparsa kendim kurcalayarak öğreneceğim. Zaman buldukça dökümanları vs inceliyorum. Sonuçta anne karnında öğrenilen bir şey değil, elim yatkınken öğrenmemem için hiçbir sebep yok. Hem eşe dosta da yardımcı olurum. Malum küçücük işler için 100TL'den az para almayan servislerimiz var.

Eski cihazların kalitesi bir başka oluyor, şimdilerdi fiyat kırma adına kaliteden ödün veriyorlar. Siz sıcaklık değerini kendiniz ayarlarsınız ama kombiyi dur kalk çalıştırmanın önüne geçemezsiniz, ne kadar fazla dur kalk o kadar arızalanma riski artıyor. Kombiniz eskide olsa bütün cihazlara uyumlu siemens general honeywel gibi markaların 80tl civarında olan bir proğram saati, gereksiz dur kalk çalışmanın önüne geçecektir. Daha sonra başka bir cihaz aldığınızda yine bu termostatı kullanma şansınız var. Büyük ihtimalle siz yine vaillant alırsınız ,şimdiden vaillant termostat alıp kullanabilirsiniz böylesi daha uygun olacaktır.

8433 Mesaj
5 Mart 2011; 13:55:56 

120 metre kare 2 katlı ev müstakil 4 tarafı açık. çatıda izocam. camlar pimapen. alt kat sobalı ev tek odada yanıyor. BUDERUS GB022-24K + kablosuz oda termostatı 24 derecede ayarlı lavabolarda mutfakta banyoda sıcak su kullanıyor kullanım suyuda 50 derecede ayarlı ayrıca mutfakta ocak içinde kullanıyoruz bazılarının ocağı elektrikli oluyor doğalgazı daha az yakıyorlar. günlük 7 8 metre küp yakıyoruz. ocak ayında günlük 10 12 yaktı hava -20 -25 derecelerdeydi. şuan hava gündüz 5 gece -3 civarlarında.

VW CİTY VAN UZUN ŞASİ 2.5 TDİ 6+1 130PS 340NM TORK İ20 CRDİ 90PS 221NM STYLE METALİK AÇIK GRİ
ASUS H97M-E, i5-4690 3.50 turbo 3.90 GHz, NOCTUA NH-L9i, Asus GTX750 Ti PH, KINGSTON HyperX Fury Blue 8GB DDR3-1600MHz
SILVERSTONE Grandia [SST GD05B] Sandisk 128GB Standart SSD, WD 3,5" 1TB Caviar Green Intellipower,CORSAIR RM650,
Asus VX229H 21,5 inç Full HD IPS, Logitech K360, Fiio E10. CKS90. EDİFİER S330D, EDİFİER AURORA
Samsung Galaxy Note 2

317 Mesaj
8 Mart 2011; 19:56:57 

5 ocak-8 mart arası 31 gün için tüketim 282 m3= 168 TL fatura geldi. Günlük ortalama 9 m3 civarı.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Mart 2011; 20:48:00 

4558 Mesaj
9 Mart 2011; 20:38:32 

Evet, bugünlerde günlük doğalgaz harcamalarını almak lazım. Sanırım % 20 artış olmuştur çoğumuzda.

883 Mesaj
10 Mart 2011; 17:15:25 

evet normalde ortalama günlük 5 iken 7-8 lere çıktı. 24 saat açık 06-23 arası 22,5 23-06 arası 21 derece kazan 50 derece yer izmir

21777 Mesaj
11 Mart 2011; 21:49:34 

110 metre karelik evin mutfak(10metre kare) hariç tüm odaları bütün gün (Gündüz 18,5 derecre - Akşam saat 17:00 - 24:00 arası 22,5 derece) ısındı.

Demin fatura geldi: 192TL

Aralık - Ocak = 144 TL
Ocak - Şubat = 187 TL
Şubat - Mart = 192TL

Üç aylık kış ortalaması 174TL
Gelecek yıla%40 zam geldiğinde bakıp bu değerlere iç geçiririz artık.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

127 Mesaj
16 Mart 2011; 10:52:44 

Ev Samsun'da, 3+1 neti 120 metre kare civarı, kombi dd Nitron 20.000 kcal. Bina yeni, alt üst boş, 7.5 metre dd plus radyatör. 30 günlük Şubat ayı tüketimim 227.5 TL. Sıcaklık 20-23 derece (kombiye yakın odalar 22-23, uzak odalar 19-20 derece).

161 Mesaj
29 Mart 2011; 17:00:45 

Değerli arkadaşlar açıkçası oda termostadi ve kombim gb012 ile ilgili birçok şeyi çözdüm ancak yinede sormak istediğim bir soru var.
Daha öncede bahsettiğim gibi taşındığım bina daha yeni inşaattan çıkmış ve hiç yaz görmemiş bir bina.Üstelik kocaman binada sadece ben oturuyorum.Altım,üstüm,her yanım boş.Ilk taşındığımda daire 0 dereceydi.Lafı uzatmadan şimdi yavaş yavaş yaz mevsimine giriyoruz malum.Dolayısıyla oda term.dinin derecesini düşürdüm.Şu anda oda ısısı 22 derecede.Peteklerin derecesinide 65den 45e düşürdüm.Akşam saatlerine kadar herşey normal.Fakat geceye doğru artık üst ve alt kat boş olduğu için mi bilmiyorum oda 22 dereceden 21.5 a düşüyor.Yani 45 derece petek ısısı yetmiyor.Sizce bu normalmıdır?Yani ısı kaybı sebebiyle petek ısısı odanın ısısını korumaya yeterli olmuyormu?Cevaplamanızı rica ediyorum.

4558 Mesaj
30 Mart 2011; 1:39:07 

quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Değerli arkadaşlar açıkçası oda termostadi ve kombim gb012 ile ilgili birçok şeyi çözdüm ancak yinede sormak istediğim bir soru var.
Daha öncede bahsettiğim gibi taşındığım bina daha yeni inşaattan çıkmış ve hiç yaz görmemiş bir bina.Üstelik kocaman binada sadece ben oturuyorum.Altım,üstüm,her yanım boş.Ilk taşındığımda daire 0 dereceydi.Lafı uzatmadan şimdi yavaş yavaş yaz mevsimine giriyoruz malum.Dolayısıyla oda term.dinin derecesini düşürdüm.Şu anda oda ısısı 22 derecede.Peteklerin derecesinide 65den 45e düşürdüm.Akşam saatlerine kadar herşey normal.Fakat geceye doğru artık üst ve alt kat boş olduğu için mi bilmiyorum oda 22 dereceden 21.5 a düşüyor.Yani 45 derece petek ısısı yetmiyor.Sizce bu normalmıdır?Yani ısı kaybı sebebiyle petek ısısı odanın ısısını korumaya yeterli olmuyormu?Cevaplamanızı rica ediyorum.

Oda termostatı kullanan birisi olarak bugünlerde azami kombi ısısını 50-55 derecede tutun. 50-55 dereceyi geçmediğiniz takdirde yoğuşmadan daha fazla tasarruf sağlarsınız. OTM-P modülasyonlu termostat varsa gerekmedikçe kombi azami ısısını arttırmayacaktır.
Daha soğuk günlerde ise 55 derecede tutun. Ev ısısı yeterli düzeye hiç gelemiyorsa daha yükseltirsiniz.
Yine de bu havalarda 45 derecenin yetmemesi garip. Ben Ankara'da 175 m2 brüt evi (dış cephe yalıtımsız, pencereleri ben yalıttım), Beretta bacalı kombiyle, 45 derece ile rahat ısıtıyorum. Tabi benim Siemens RDE10.1 modülasyonsuz termostatım (ve başta kombim) olduğundan mecburen. Ev ısısı 22,5 derece. Gündüz 10.00 civarlarında kendiliğindne kombi kapanıyor, akşam saat 18.00 gibi yeniden çalışıyor. Akşam 23,5 dereceye getirmeme rağmen Saat 11.00 civarında tekrar kapanıyor. Sabah erken saatlere kadar çalışmıyor.

434 Mesaj
30 Mart 2011; 12:08:31 

Bende odatermostadı var bahara aylarında İşe yarıyor,kışınortasın sadece süsolarak kullanıyorum.(Görenler bişey zannediyor:)))))))))) )

4558 Mesaj
30 Mart 2011; 13:14:15 

quote:

Bende odatermostadı var bahara aylarında İşe yarıyor,kışınortasın sadece süsolarak kullanıyorum.(Görenler bişey zannediyor:)))))))))) )

Neden? Evinizin yalıtımı yetersiz mi? Yada fazla yakıt sarfiyatı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Sisteminiz hakkında bili verebilirseniz yardımcı olabiliriz.
Kombi, oda termostatı ne marka-model, ev kaç m2, yalıtım (pencere-dış duvar varsa çatı-zemin vb)durumu.

161 Mesaj
30 Mart 2011; 15:43:38 

quote:

Kafkasdans'a katılıyorum.
bende Ariston 24ff clas kombi ve genaral ht 300 set oda termostatı var. kışın kullanamadım. fakat bahar ayları gelince kullanıyorum.
evimde yalıtım pek iyi değil, kısmetse bu sene, kışa kadar yalıtım yapacağız.

2800 Mesaj
30 Mart 2011; 15:49:40 

Evim Çankırı'da, yeni, doğu-güney yönleri tam açık, ara kat, boş olan alt daireye 15 gün önce taşındılar, diğer daireler başından beri dolu.

Kullanım alanı net 148 m2, 4+1, mantolama, pvc çift cam, 6,20 m ECA panel radyatör mevcut.

Doğalgaz 2010 Ekim ayında verildi. Bugün itibariyle toplam sarfiyat 962 m3. 6 aya bölünce yaklaşık 160 m3 ediyor. Günlük sarfiyat ise 5,3 m3 oluyor. Bu rakamlara ocak ve sıcak kullanım suyu da dahildir. En yüksek faturam 135 TL ile Ocak ayı faturasıdır.

Oda termostatı yok. En soğuk günlerde bile hava güneşliyse akşam 4-5'e dek kombiyi çalıştırmadık, oda sıcaklıkları 21 derecenin altına düşmemişti. Soğuk akşamlarda yatıncaya dek 50-55, sonra 40 derece düşürüp sabah kapattık. İstisnai durum çok az oldu. Sezon genelde çok soğuk geçmedi+güneşli gün sayısı çoktu. Kısacası kombiyi 24 saat çalıştırdığımız gün sayısı 4-5 olmuştur. (Güneşli bir Cuma günü Ankara'ya giderken kombiyi kapattık. Pazar günü döndüğümüzde ev ılıktı.) Tüm odaları ısıttığımızı, termostatik vana kullanmadığımızı da belirtmeliyim.

Bundaki en büyük etkenlerin, gün doğumundan nerdeyse gün batımına dek eve güneş girmesi ve mükemmele yakın mantolama olduğunu düşünüyorum. Kombimin katkısı da 3. sıradadır. Buderus Logamax u062 24Kw, RC 35 dış hava sensörlü ve proğramlanabilir termosatat da eklenince kare tamamlanacaktır diye umuyorum.

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

434 Mesaj
31 Mart 2011; 9:16:16 

quote:

Kışın soğuklarda kombiyi 45- 50 dereceye getiriyorum sabah akşam durmadan aynı derecede yanıyor.Evin içi zaten otomatik olarak 22derecede kalıyor,baharda bunu yapmak zor dışarıda,geceyle gündüz arasında cok ısı farkı oluşuyor ozaman iş zorlaşıyor bende uğraşmıyorum odatermostadı görev görüyor.(tam şuan Odatermostadının zamanı)

2800 Mesaj
31 Mart 2011; 10:31:36 

Oda termostatı kullanan arkadaşlara bir sorum var. Ayarladışınız dereceye gelince kombi tamamen gaz yakmayı durduruyor mu yoksa modülasyonla alev boyunu mu küçültüyor? Eğer sadece alev boyu küçülüyorsa kombi yine de gaz yakmaya devam edeceğinden oda termostatı kullanmamayı tercih ederim.

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

434 Mesaj
31 Mart 2011; 16:04:37 

benim termostad klasik on-off.

161 Mesaj
1 Nisan 2011; 10:53:02 

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Evim Çankırı'da, yeni, doğu-güney yönleri tam açık, ara kat, boş olan alt daireye 15 gün önce taşındılar, diğer daireler başından beri dolu.

Kullanım alanı net 148 m2, 4+1, mantolama, pvc çift cam, 6,20 m ECA panel radyatör mevcut.

Doğalgaz 2010 Ekim ayında verildi. Bugün itibariyle toplam sarfiyat 962 m3. 6 aya bölünce yaklaşık 160 m3 ediyor. Günlük sarfiyat ise 5,3 m3 oluyor. Bu rakamlara ocak ve sıcak kullanım suyu da dahildir. En yüksek faturam 135 TL ile Ocak ayı faturasıdır.

Oda termostatı yok. En soğuk günlerde bile hava güneşliyse akşam 4-5'e dek kombiyi çalıştırmadık, oda sıcaklıkları 21 derecenin altına düşmemişti. Soğuk akşamlarda yatıncaya dek 50-55, sonra 40 derece düşürüp sabah kapattık. İstisnai durum çok az oldu. Sezon genelde çok soğuk geçmedi+güneşli gün sayısı çoktu. Kısacası kombiyi 24 saat çalıştırdığımız gün sayısı 4-5 olmuştur. (Güneşli bir Cuma günü Ankara'ya giderken kombiyi kapattık. Pazar günü döndüğümüzde ev ılıktı.) Tüm odaları ısıttığımızı, termostatik vana kullanmadığımızı da belirtmeliyim.

Bundaki en büyük etkenlerin, gün doğumundan nerdeyse gün batımına dek eve güneş girmesi ve mükemmele yakın mantolama olduğunu düşünüyorum. Kombimin katkısı da 3. sıradadır. Buderus Logamax u062 24Kw, RC 35 dış hava sensörlü ve proğramlanabilir termosatat da eklenince kare tamamlanacaktır diye umuyorum.

yaptırmış olduğun mantolama hakkında bilgi verirsen sevinirim. mantolama türü, kalınlığı vb?

2800 Mesaj
1 Nisan 2011; 14:16:32 

quote:

Orijinalden alıntı: casper77

yaptırmış olduğun mantolama hakkında bilgi verirsen sevinirim. mantolama türü, kalınlığı vb?

Evi müteahhitten anahtar teslim aldım; detayını bilmemekle birlikte çift kat mantolama var diye biliyorum.

434 Mesaj
3 Nisan 2011; 0:54:29 

Dün Mart Faturası geldi.
200TL.

434 Mesaj
3 Nisan 2011; 0:57:48 

quote:

Şimdi yeni fatura geldi şubata ait.

210 TL.

01 02 2011 den 02 03 2011,e kadar

MART FAturası 200TL:

21777 Mesaj
3 Nisan 2011; 19:39:34 

quote:

Oda termostatı kullanan arkadaşlara bir sorum var. Ayarladışınız dereceye gelince kombi tamamen gaz yakmayı durduruyor mu yoksa modülasyonla alev boyunu mu küçültüyor? Eğer sadece alev boyu küçülüyorsa kombi yine de gaz yakmaya devam edeceğinden oda termostatı kullanmamayı tercih ederim.

Benimkisi (Bosch) on-off çalışıyor ama tesisat suyu sıcaklığını belli bir derecenin altına(Isıtma modunda 40-45 derece, gece modunda 30-35 derece) düşürmüyor.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

434 Mesaj
6 Mayıs 2011; 9:13:38 

quote:

Dün Mart Faturası geldi.
200TL.

Nisan Ayı Faturası geldi=162 TL.

2800 Mesaj
7 Mayıs 2011; 9:25:52 

quote:

Nisan faturası 50 TL...

434 Mesaj
12 Mayıs 2011; 16:46:24 

Ne havalarmış bee. kombi durmuyo yanıyor

434 Mesaj
4 Kasım 2011; 22:14:41 

Evett 2011-2012 Kıs Sezonunu BAşlattık.
bugun fatura geldi iki aylık fatura üç haftası Kalorüfer yanıyor 140 TL. Fatura Geldi Ya Bismillah

456 Mesaj
4 Kasım 2011; 23:01:27 

yer :istanbul, batı ataşehir

binada :gazbeton ve taşyünü mantolama var (canavar gibi sistem yapmış müteahit firma)

kombi :valiant yoğuşmalı modeli hatırlamıyorum,

geçen kış kavacıkta kardan mahsur kaldığım günün gecesi yaktım kombiyi bi miktar,
aylık 60 TL den fazla gaz ödemedim , o da bir kere oldu , yanlışlıkla açık kalmış kombi

beş kuruş ısıtma maliyeti yok, doğalgazı yemek pişirmede kullanıyoruz.

ev hiç yakmadan 19 derece ile 22 derece arasında geziyor...

bi garip durum...

4134 Mesaj
5 Kasım 2011; 2:56:11 

quote:

Orijinalden alıntı: wreith

binada :gazbeton ve taşyünü mantolama var (canavar gibi sistem yapmış müteahit firma)

geçen kış kavacıkta kardan mahsur kaldığım günün gecesi yaktım kombiyi bi miktar,
aylık 60 TL den fazla gaz ödemedim , o da bir kere oldu , yanlışlıkla açık kalmış kombi

bi garip durum...

süper 19-22C yetmesi gayet güzel

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

234 Mesaj
5 Kasım 2011; 16:17:06 

YER İZMİR 6 KATLI BİNANIN 4. KATI 130 M2 ALT ÜST KOMŞUDA YANAN BİŞEY YOK.YALITIM ÇOK İYİ SAYILMAZ KOMBİ VİESSMAN VITODENS 100 ODA TERMOSTATI 22.5 KOMBİ 45 DERECE AYARLI 24 SAAT AKTİF GÜNLÜK TÜKETİM ORTALAMA 7 M3

434 Mesaj
3 Aralık 2011; 10:57:08 

Bugün Kasım Ayı Faturası Geldi.

04 11 2011 - 03 12 2011 Tarihli. 224 TL. (Ocak Şubatta Yandık artık )

1975 Mesaj
3 Aralık 2011; 18:11:01 

quote:

Orijinalden alıntı: wreith

bi garip durum...

Batı Ataşehir' de yeni yapılan bloklarda ısıtma maliyeti çok az.
Bir arkadaşım da orada yaşıyor ve sabah akşam sıcaklığın sürekli 22-23 derecelerde olmasına rağmen kış ortasında sadece aylık 50TL gaz faturası ödediğini anlatmıştı.

161 Mesaj
5 Aralık 2011; 13:16:44 

02.11.2011-02.12.2011 tarihleri arası,
yer: Edirne
tüketim miktarı: 263 metreküp
tutar: 191,66

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi casper77 -- 5 Aralık 2011; 13:19:05 >

2423 Mesaj
5 Aralık 2011; 13:56:57 

ümraniye esenevler
9.kat sözde mantolama var dediler dışardan ama batı ataşehir gibi degil malesef.çift cam mütahit işi ses geçiyor camlardan

ekim ayı tüketim 106 m3 93 tl geldi .Gündüzleri max 1 veya 2 saat yanıyor akşam 18-23 arası yanıkdı oda termostatı 23c ayarlı
kombi suyu 55c musluk suyu 35 c

acaba fazlamı geldi

üst ve alt kat tam randımanlı yakmıyor kombiyi zaten çalışan insanlar sanırım gece açıyorlar sadece.

Gönül ister BatıAtaşehir gibi kaliteli binalarda oturalım..Bi kaç sene önce içerenköy kiptaş sitesinde bir arkadaşa gitmiştim kar kışda inanırmısınız ev 150m2 kadar büyük ve tshıt ile duruyor o kadar bunaldık 3-5 kişi odada otururken cam açmıştık.

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak onları , korkundan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.."

Dükkan: http://forum.donanimhaber.com/store.asp?mem=75200

434 Mesaj
5 Aralık 2011; 15:07:56 

quote:

Orijinalden alıntı: BMW 528

ümraniye esenevler
9.kat sözde mantolama var dediler dışardan ama batı ataşehir gibi degil malesef.çift cam mütahit işi ses geçiyor camlardan

ekim ayı tüketim 106 m3 93 tl geldi .Gündüzleri max 1 veya 2 saat yanıyor akşam 18-23 arası yanıkdı oda termostatı 23c ayarlı
kombi suyu 55c musluk suyu 35 c

acaba fazlamı geldi

üst ve alt kat tam randımanlı yakmıyor kombiyi zaten çalışan insanlar sanırım gece açıyorlar sadece.

Gönül ister BatıAtaşehir gibi kaliteli binalarda oturalım..Bi kaç sene önce içerenköy kiptaş sitesinde bir arkadaşa gitmiştim kar kışda inanırmısınız ev 150m2 kadar büyük ve tshıt ile duruyor o kadar bunaldık 3-5 kişi odada otururken cam açmıştık.

Bence Uygun fiyat ,ban 24 saat hiç kapatmıyorm 225 tl geldi

2423 Mesaj
5 Aralık 2011; 15:20:59 

ben kombi su sıcaklıgını 40c yapsam oda termostadını 21c yapsam 24 saat yaksam ne kadar gelir?

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak onları , korkundan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.."

434 Mesaj
5 Aralık 2011; 22:30:55 

quote:

ben kombi su sıcaklıgını 40c yapsam oda termostadını 21c yapsam 24 saat yaksam ne kadar gelir?

bence 160-180tl arası

2423 Mesaj
6 Aralık 2011; 9:22:15 

quote:

bence 160-180tl arası

peki 24 açık yanıyor diyenlere nasıl 100-120 tl arası fatura geliyor

434 Mesaj
6 Aralık 2011; 9:28:48 

quote:

peki 24 açık yanıyor diyenlere nasıl 100-120 tl arası fatura geliyor

o bişey değilki,50-60tl diyenler var.

2423 Mesaj
6 Aralık 2011; 9:34:46 

bu rakamlarda bir tutarsızlık var evet ben gerçekten ısı yalıtımlı evi gördüm o evler 50-80 arası yakar ama normal tugla yapımı yalıtımı yetersiz veya olmayanlar 24 saat açık bırakıp kaç derece su ile 60-90 tl arası geliyor diyor hayret ediyorum.

ben 55c kazan ile günde 6-8 saat ortalama ile yaktım bunu 93 tl?

neyse zaten devletin dogalgazda oldugu gibi herşeyde arkamızda gücünü hissediyoruz birde az çok yakıyor diye kafayı bozarsak hepden rahatsızlık başlayacak

883 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:06:26 

12 ekim 12 kasım arası 24 saat gece 23:00-06:00 arası 21 gündüz 06:00-23:00 arası 22.5 -23 derece arası geziyor. gelken fatura 65 tl idi . Bu ay gidişe göre sanırım 130 tl gelecek. Bir tüpün 65 tl olduğu düşünülürse bence gayet mükemmel.

2423 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:22:21 

quote:

Orijinalden alıntı: teknokolik35

12 ekim 12 kasım arası 24 saat gece 23:00-06:00 arası 21 gündüz 06:00-23:00 arası 22.5 -23 derece arası geziyor. gelken fatura 65 tl idi . Bu ay gidişe göre sanırım 130 tl gelecek. Bir tüpün 65 tl olduğu düşünülürse bence gayet mükemmel.

bu 65 tl lik faturada kazan suyu xıcaklıgı kaç derece idi?

883 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:31:39 

quote:

bu 65 tl lik faturada kazan suyu xıcaklıgı kaç derece idi?

kazan devamlı 50 derecede. yaz kış hiç ellemem. dış hava sensörü var zaman zaman kazanı 40 lara indiriyor

2423 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:41:40 

ilginç bende 55c de yaktım 23 c oda termostadı var ama sizin faturadan daha fazla geldi bana
bendeki baymak hermatik kombi acaba ondanmı?

tabi suda var evin yalıtımı iyiyse ve sıcak bölgede iseniz termostat içerisi geç soguyacagından geç algılayacak hava sogumasını daha az çalışacak kombi bunlarda etken diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BMW 528 -- 6 Aralık 2011; 10:43:37 >

2423 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:45:42 

ben şimdi yazarken aklıma geldi benim termostat hol girişinde ve orası serin oluyor mutfak sokak kapı ve salon kesizme noktası.O bölge soguk oluyor ve holdeki ben termostatı 23 ayarladıgımdan dolayı kısa zamanda o ısıya gelmeyince daha uzun süre daha fazla çalıştı kombi bu yüzden bana fazla geldi bu ay