Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün araştırmalarım sonucu pancurlu balkonda bulunan kombiyi pimapen plastik bir kasa içine aldık.Sonucu göreceğiz.Bazı kişiler kombi ısısını 70 derece-termostat 23 derece olsun--bazı kişiler kombi 50 derece termostat 23 derece olsun demiş.Hangisi doğrudur.
  • hakikibalderesi H kullanıcısına yanıt
    Öğle saatlerinde 10-15 arasında ve ısı yalıtımı varsa gece de kapatmayı öneririm...

Akşam 1. kademe yetmiyorsa 1,5-2 yapılabilir, gece yatarken kapatınca sarfiyat dengelenmiş olur...
  • RKIRLI kullanıcısına yanıt
    Tesisat plastikse yoğuşmasız kombi için 60-65C, yoğuşmalı için 50-55C derece öneririm...

Pancurlu da olsa balkon evden soğuk olduğundan, kombiyi plastik muhafaza içine almanız " zararın neresinden dönerseniz kardır " bakışıyla olumlu ama yeterli olmayabilir. Kombi altındaki bağlantılar ve borular da camyünlü sargı ile izole edilmeli...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Tesisat plastikse yoğuşmasız kombi için 60-65C, yoğuşmalı için 50-55C derece öneririm...

Pancurlu da olsa balkon evden soğuk olduğundan, kombiyi plastik muhafaza içine almanız " zararın neresinden dönerseniz kardır " bakışıyla olumlu ama yeterli olmayabilir. Kombi altındaki bağlantılar ve borular da camyünlü sargı ile izole edilmeli...

Evet kombi altı bağlantı borularıda camyünlü sargı ile sardım.Yalnız. kombi altına giren boruların olduğu yerde birmiktar boşluk var.Oralarıda tamamen kapatmalımıyım.Yani kombinin dışarıyla ilgisini tamamen kesmelimiyim.Havasız kalma olurmu.
    Kombiniz -zannederim- hermetik bacalı olduğundan, gerekli havayı buradan alır ve atık gazı içeri giren temiz havayla karıştırmadan, ayrı bir yolla dışarı verir.

Dolayısıyla balkondaki kombinin altında açıklık bırakmak, ısının bir kısmının dışarı kaçmasından başka bir şey getirmez...

İdeali PVC'den ön kısmı çift camlı ve dolap içinden ayrıca EPS levha, camyünü vd ile ısı yalıtımı yapılmış 130-140cm boy kombi dolabı veya kabini, artık ne derseniz deyin...

Forumda bu şekilde yaptıranlar masrafa değdiğini paylaşmışlardı...
  • Kombim Bosch condens 2000W yoğuşmalı kombi.Taktığım dolap pvc olup önden iki kapaklıdır.Baca pancurda açılan delikten dışarı çıkarıldı.Bacanın kasadan çıktığı deliğin etrafı çekomastik le kapatıldı.havasız kalma sorunu olmuyorsa alt girişlerin etrafınıda kapatayım.Salonda iki petek var.Duvarda oda termostatı var,hemen yanına termometre taktım.OT'ı 23 derece ayarlı,termometre 23 derece gösteriyor.Benim bildiğim odada 20 derece normal olması lazım.Salon termometre 23 gösteriyor,benim ayaklarım ısınmıyor.Anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RKIRLI -- 15 Ocak 2014; 15:05:31 >
  • Unuttuğunuz bir nokta var, doğalgaz borusunda kaçak oluşursa ne olacak? Gaz sıkışmasına bağlı olarak oluşabilecek patlamayı nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz, havalandırma yeri muhakkak bırakılmalı.
  • Arkadaşlar havalandırmayı hermetik bacadan yaptığını söylediler.Ben şimdi alt boşluğu kapadım ama yinede avuç içi kadar açık bıraktım.Doğal gaz borusu ise merdiven boşluğundan eve girmeden yan duvardan direk mutfak balkonuna geliyor hemen duvarın içine mutfak ocağına bir kol giriyor diğeri kombiye giriyor.Yani tamamı dışarda sayılır.Sorun olmaz sanırım.Çok arkadaşların yazılarına bakıyorum.Devamlı yakmamış,evi küçükmüş,gündüz çok yakmazmış,gece kapatırmış vs.benim 24 saat evin her tarafındaki petekler açık.Oda termostatı kombiyi ısıya göre devreye alıp kapatıyor.Mutfakta sıcak su,banyoda sıcak su ve mutfak ocağında pişirme işlemi yapılıyor.Geçen ay 410 tl ödedim.Bu ay 28 aralık 15 ocak arası 203 metreküp oldu.Ayın sonunda bakalım ne yazacak.Geçen aya göre boruları ve kombiyi izole ettim.Devamlı oyalandığımız salon hariç diğer petekleri yarım açık yaptım.Hayırlısı...
  • Sn @RKIRLI, kombi altındaki boru girişleri için açılan deliklerin kenarlarını vd yerleri çekomastik vb ile kapatıp tam sızdırmazlık olmasını kastetmiyorum. Bu şekilde tam sızdırmaz kapatmak riskli olabilir...
    Konfor anlayışı değişken olduğundan size şu sıcaklık yeterlidir diye net bir şey söyleyemem. Bu sıcaklığı sizin belirlemeniz en doğrusu...
    Ayrıca odanın en soğuk yeri zemindir, OT 23C iken zeminde 20C ancak olur. Hele seramikse soğuğu daha fazla hissedersiniz. Zemine halı-kilim veya ayakaltı ısıtıcısı koyabilirsiniz...
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Tam sızdırmazlık anlamında değil, tabi ki atmosferle bağlantılı olacak...
    Size önerim, peteklerini kıstığınız odaların sıcaklıklarını 1-2 defa ölçüp kısmanın yeterli olup olmadığını kontrol edin. Kullanılmayan veya az kullanılan odalarda 19-20C yeterli, buna göre gerekirse 1/4-1/8 yapın...
    Bundan başka yapacak birşey kalmadı ustam çatı arasına izocam şilte diye bir olay var eğer çatı arasında koruma yoksa onu yaparsın 10 metrekaresi 30 tl civarı birşey. @RKIRLI
  • İzmir Buca'da oturuyorum.Ev 110 m2 net oturma alanı.Demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi.Plastik boru, bütün peteklerin arkasında izopan levhalar var.Ev ara kat, binada ısı yalıtımı yok.Kombi balkonda pvc büyük kombi dolabının içinde.Su boruları izole edildi.Oda termostatı var.Gündüz 22, gece 23 dereceye ayarlı ve sürekli çalışıyor.Kasım ayı 129, Aralık faturası ise 150 TL geldi.
  • sense21 S kullanıcısına yanıt
    Oda termostatı olarak dijital göstergeli mi kullanıyosun manual-dönmeli mi? Manuel olanlar pek hassas olmuyo diye bikaç duyum aldım. 200lira verip dijital almalımıyım karar veremedim şuan.
    Bi de bu iki ay kombiyi kaç derecede kullandın?
    Ben 50de çalıştırıyorum, heralde havalar güzel olduğu için pek randımanlı çalışmıyo. Deneme olsun diye 60 derece kombi 24derece termostatta çalıştırınca ilk 2 günde 20m3 yaktı. Ev hamam gibi oldu, ama tabi ki deneme amaçlı meraktan yaptık. Atletle dolaşılan bi duruma geldik. Ev 120m2 kuzeydoğu cepheli. Bosch Yoğuşmalı. Emin olmamakla birlikte :P havaların soğumasını ve 45-50derece kombi 22 derece termostatta vereceği performans/günlük m3 tüketimini görmek istiyorum ama malum şuanda izmir bahar havasında hafif yağmurlu olduğu için petekler ılımıyo bile ve çalışmaya gerek duymuyo. Ya hep ya hiç gibi bi durumdayım. kombi suyu şuanda 27derece gözüküyo. Ayarı 50de olmasına rağmen 27ye düşmesinin nedeni ev sıcak olduğu için mi ve bu kadar düşmesi normal mi? kombiyi 50 derecenin altına almalımıyım?
    200TL'ye kadar gözden çıkardım ödemeye, 150 TL gelirse ne ala. Ama 300 gelcek diye bi gerginlik yok da değil üzerimde, gözüm hergün sayaçta olcak heralde ay sonuna kadar.
    Şu kombi-termostat performans ayarlarıyla ilgili bi yardımcı olabilirmisin? @sense21

• quote:

Orijinalden alıntı: sense21

İzmir Buca'da oturuyorum.Ev 110 m2 net oturma alanı.Demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi.Plastik boru, bütün peteklerin arkasında izopan levhalar var.Ev ara kat, binada ısı yalıtımı yok.Kombi balkonda pvc büyük kombi dolabının içinde.Su boruları izole edildi.Oda termostatı var.Gündüz 22, gece 23 dereceye ayarlı ve sürekli çalışıyor.Kasım ayı 129, Aralık faturası ise 150 TL geldi.

İnanmıyorum.Gece Gündüz çalışan kombi daha fazla yakar.Evin için yazdıkların benim ev ile aynı sayılır.Geçen ay 410 Tl ödedim.24 Saat bütün petekler açık.Bilmediğim bir ayar varsa yazarmısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seconz

Bundan başka yapacak birşey kalmadı ustam çatı arasına izocam şilte diye bir olay var eğer çatı arasında koruma yoksa onu yaparsın 10 metrekaresi 30 tl civarı birşey. @RKIRLI

Son kattayım.Üzerimiz terastır.Terasa 1.5 cm strafor döşendi üzerine şap beton atıldı,üzerine fayans döşendi.Isı kaybı yok.Çok memnunum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alfie25

Oda termostatı olarak dijital göstergeli mi kullanıyosun manual-dönmeli mi? Manuel olanlar pek hassas olmuyo diye bikaç duyum aldım. 200lira verip dijital almalımıyım karar veremedim şuan.
    Ben 50de çalıştırıyorum, heralde havalar güzel olduğu için pek randımanlı çalışmıyo. Deneme olsun diye 60 derece kombi 24derece termostatta çalıştırınca ilk 2 günde 20m3 yaktı. Ev hamam gibi oldu, ama tabi ki deneme amaçlı meraktan yaptık. Atletle dolaşılan bi duruma geldik. Ev 120m2 kuzeydoğu cepheli. Bosch Yoğuşmalı. Emin olmamakla birlikte :P havaların soğumasını ve 45-50derece kombi 22 derece termostatta vereceği performans/günlük m3 tüketimini görmek istiyorum ama malum şuanda izmir bahar havasında hafif yağmurlu olduğu için petekler ılımıyo bile ve çalışmaya gerek duymuyo. Ya hep ya hiç gibi bi durumdayım. kombi suyu şuanda 27derece gözüküyo. Ayarı 50de olmasına rağmen 27ye düşmesinin nedeni ev sıcak olduğu için mi ve bu kadar düşmesi normal mi? kombiyi 50 derecenin altına almalımıyım?
    200TL'ye kadar gözden çıkardım ödemeye, 150 TL gelirse ne ala. Ama 300 gelcek diye bi gerginlik yok da değil üzerimde, gözüm hergün sayaçta olcak heralde ay sonuna kadar.
    Şu kombi-termostat performans ayarlarıyla ilgili bi yardımcı olabilirmisin? @sense21

Oda termostatı olarak dijital Demirdöküm PR-5005 kullanıyorum.Kombi tesisat suyu 55 derece, kullanım suyu 45 derece olarak ayarlı.İzmir buca da oturuyorum.İzmir de bu sene hava baya ılık geçiyor.Evin her bölümünde termostatik vanalar var.Danfoss ra2000 gaz sensörlü.

• quote:

Orijinalden alıntı: alfie25

Kardeş.Öncelikle hoş geldin.Oda termostatım manuel olup bosch marka.Dijital termostatın daha hassas olduğu söyleniyor ama biraz pahalı sayılır.En iyi ölçüm evinde termometre bulundur.Normal gördüğün ısıda termostatı sabitle.Hava iyi olursa hiç yakmaz.Isı düştüğünde normal sıcaklığa kadar ısıtır.Kombi ayarı benimde 55 derece.50-55 arasında yoğuşma devreye giriyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: RKIRLI

quote:

İzmir Buca'da oturuyorum.Ev 110 m2 net oturma alanı.Demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi.Plastik boru, bütün peteklerin arkasında izopan levhalar var.Ev ara kat, binada ısı yalıtımı yok.Kombi balkonda pvc büyük kombi dolabının içinde.Su boruları izole edildi.Oda termostatı var.Gündüz 22, gece 23 dereceye ayarlı ve sürekli çalışıyor.Kasım ayı 129, Aralık faturası ise 150 TL geldi.

İnanmıyorum.Gece Gündüz çalışan kombi daha fazla yakar.Evin için yazdıkların benim ev ile aynı sayılır.Geçen ay 410 Tl ödedim.24 Saat bütün petekler açık.Bilmediğim bir ayar varsa yazarmısın.

Arkadaşım söylediklerim doğru inanmak sana kalmış.Sen hangi ilde oturuyorsun ? Sıcaklık derecesi önemli.
    Ek olarak şu bilgileri vereyim.9,5 metre demirdöküm panel plus petek var evde.Koridor ve banyo hariç tüm bölümlerde Danfoss ra2000 gaz sensörlü termostatik vanalar var.Tüm petekler ile duvar arasında İzopan levhalar var.Oda termostatı salonda ve gündüz 22, akşam altıdan sonra 23 dereceye ayarlı.Gece 22.30 gibi 22 dereceye ayarlayıp öyle yatıyoruz.Oda termostatı otomatik olarak sıcaklık değerine göre kombiyi çalıştırıyor...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: RKIRLI

quote:

Arkadaşım söylediklerim doğru inanmak sana kalmış.Sen hangi ilde oturuyorsun ? Sıcaklık derecesi önemli.
    Ek olarak şu bilgileri vereyim.9,5 metre demirdöküm panel plus petek var evde.Koridor ve banyo hariç tüm bölümlerde Danfoss ra2000 gaz sensörlü termostatik vanalar var.Tüm petekler ile duvar arasında İzopan levhalar var.Oda termostatı salonda ve gündüz 22, akşam altıdan sonra 23 dereceye ayarlı.Gece 22.30 gibi 22 dereceye ayarlayıp öyle yatıyoruz.Oda termostatı otomatik olarak sıcaklık değerine göre kombiyi çalıştırıyor...

İnanmıyorum derken kendi yaktığımı düşünerek yazdım.Evet evim 97 m2 net alan.İzmir Menemen'deyim.Aynen bendede 9.5 m petek sanica marka.Tüm petek arkasında senin gibi izopan levha var.Koridor banyo dahil heryer açık olup 24 saat 22 derecede ayarlı.Tek farkımız bende termostatik vana yok.Salonda manuel oda termostatı var.Sizinde 24 saat çalışıyorsa bu kadar fark olmaz diye düşünüyorum.Sizin yakıtınız bana göre süper sayılır.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.