Şimdi Ara

İzmir'de Kombi ve doğal gaz tesisatı tavsiyesi (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
266
Cevap
14
Favori
102.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilmediğim için soruyorum, bizim kombi tesisatı kurarken alacağımız bakır borular nerede olması gerekir, zaten hali hazırda eve daha önceden döşenmiş parkenin altında olan plastik borular mevcut, bunların yerine bakır mı olmalıydı? yada dış kapının önünden kombinin takılacağı yere kadar olan ve gazın taşındığı borular mı bakır olmalıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enyo -- 17 Mart 2014; 18:49:26 >
  • enyo E kullanıcısına yanıt
    evin icindeki tesisat yani daha once dosenmis parke altindaki borular bakir olmaliydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enyo

Merhabalar,

Bilmediğim için soruyorum, bizim kombi tesisatı kurarken alacağımız bakır borular nerede olması gerekir, zaten hali hazırda eve daha önceden döşenmiş parkenin altında olan plastik borular mevcut, bunların yerine bakır mı olmalıydı? yada dış kapının önünden kombinin takılacağı yere kadar olan ve gazın taşındığı borular mı bakır olmalıdır?

bakır boru satın alınacak bir mal değil malzeme bu nedenle yaptırtabileceğiniz profesyonel elemanlara ihtiyacınız olacaktır. plastik tesisatlarınız kaliteli ise beyaz renkte ve duvardan vana hizasında çıkmış olmalı, gri renkte ve yerden çıkıyorsa, kombi hatları yan yana ve tavandan 150 cm e bırakılmadıysa , standart 3.sınıf eleman tarafından yapılmıştır ve peteklere bağlantısı hiç değilse bakırdan yapılmalıdır., gazın taşındığı borular bakır olması süs açısından iyi olur ancak, su boruları bakır olursa kombi ömrünü arttırır az gaz yakıt yakar ve bakımı uzar..

en azından 20 yıldır gözümle gördüğüm bu

saygılar..

çeşitli bakır-plastik eklenmeli tesisat örnekleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 18 Mart 2014; 21:32:11 >
  • Bağlantılar tamam gaz acilisi yapilacak

• necmierkek N kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun, radyatör montajlarını , havlupanı ve doğalgaz tesisatınında örneklerini koyabilirseniz, örnek açısından iyi olacaktır. gerçi heralde Gk markayı temin edememiş ustanız ama olsun idare eder, vanalar ts 3148 ise soğuk su için oluyor, ama zaten 40 derecede ısınacağınız için önemli değil..

bu arada ben hala fiyata inanmıyorum, siz de mesajınızı kaldırmışınız zaten, sözleşmeyi özelden resmederseniz rahatlıyacağım, kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

daha sonra bu formdan bir arkadaştan ögrenmiştim.izmir gazizmir deki firmaları gruplandırmış.a-b-c-d grubu şeklinde.bu gruplama hangi krıterlere göre yapılmış tam anlayamdım.her firmanın ünvanı ve ismi var.iş yapan firmaznızın durumuna bir göz atın izmirgaz sitesinden.mesela bizim tesisatçı b grubunda...

son toplantı da ısrar ettim, A sınıfını sadece doğalgaz tesisatını değerlendirme de de olsa, millet KALİTE zannediyor, siz ise en çok iş yapan firmaları A sınıfı diye sunuyorsunuz dedim, bununla ingileneceklerini söylediler, SADECE DOĞALGAZ tesisatı konusunda da olsa YENİ İZMİRGAZ listesi nihayet çıktı.
    Tabi bu milleti ilgilendiren esas KOMBİ malzeme ve işçiliği ortaya çıkartmıyor ama, en azından evlerde çekilen 10-15 metre gaz borusunu bile doğru düzgün yapanları sıraya koyuyor, aralarında gaz borusunu süper yapsa da kalorifer işinden anlamayanlar elbette bol bol var ama YENİ LİSTE mertebe açısından kafalarda bir fikir verebilir BU SENE...

http://www.izmirgaz.com.tr/images/duyurular/izmirgazyetkifirmaperformans.pdf

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

hayırlı olsun, radyatör montajlarını , havlupanı ve doğalgaz tesisatınında örneklerini koyabilirseniz, örnek açısından iyi olacaktır. gerçi heralde Gk markayı temin edememiş ustanız ama olsun idare eder, vanalar ts 3148 ise soğuk su için oluyor, ama zaten 40 derecede ısınacağınız için önemli değil..

bu arada ben hala fiyata inanmıyorum, siz de mesajınızı kaldırmışınız zaten, sözleşmeyi özelden resmederseniz rahatlıyacağım, kolay gelsin...

Evet gk vanayi temin edemedi ama herşey dedigi gibi oldu 8,30 metre havlupan haric petek uzunluğu fiyatida 4500 olarak guncelledik bütün resimleri ekliycem hayirli isler

• Daha eklemeye calisicam tesisattan fotolar

• Fotolara devam

• Merhaba

Bilgim yettiği kadar ben orltama bilgileri versem bana ne kadar tutar bilgisi verirseniz çok sevinirim.

Vaillant turboTEC pro VUW 202-3
    1 adet 100 luk 1 adet 80 lık 1 adet 90 lık 3 adet 60 lık 1 adet byeaz 5/10havlupan
    4.5 mt edıyor demırdokum plus radyatorler
    duvar ıcı ve balkondakı tesısat hazır
    dogalgaz tesısatı dosenecek
    borusan olsun ıstıyorum.
    vanalar eca ve 5 adedini termostatık olsun istiyorum.
    gaz alarmı artık gerekmıyor gıbı ben cevremde gormuyorum eskısı gıbı cok otuyor hem.
    sıfır bına 90 m2 ev.
  • Herkese merhaba Biray Doğalgaz'a ulaşmaya çalışıyorum ancak telefon sürekli meşgul numarasını bilenler haber edebilir mi?
  • melmur M kullanıcısına yanıt
    yazdığınız kombi vaillantın en düşük kalitesi..1500 tl civarında aynı paraya ddöküm yoğuşmalı modelleri var..
    rad.tör demirdöküm en iyisi ama plus olmalı..750civarı tutar 5-10 havlupan çok küçük 50 tl civarı piyasa malı...5-25 öneririm 120 tl..sanpan..
    borusan veya başka marka borunun sizin tesisata bir faydası yok, ama yazmadığınız dirsekler çin veya hindistan malı ise onların zararı olabilir.650 tl civarı
    ecanın rad vanası ve termostatik vanası, valfex ten sonra mühendislik olarak EN KÖTÜ vana, GK DÜNYANIN EN İYİLERİNDE SİEMENS TER. VANAda diğer iyisi..yazdıklarınız 200..benin tavsiye edeceğim 350 tutar.

bunun yanında reglaj vanası izopan kombi altı filitrelerin adi plastik veya gk marka prinç olması dolabın 3.sınıf veya büyük 1.sınıf olma konusu var...
    tahminen bu sizde plastik...bu da 150 ila 500 arası tutar..

yani herşey dahil listeniz...
    3.sınıf malzeme ile vck 202 kombi.... 4000 vivarı
    1.sınıf malzeme ile 5000 civarıdır.

2 iş arasında %40 yakıt farkı..5 yıl ömür farkı olmaktadır...
    kombi dahil ,borusan boru ve ddökm plus hariç yazdıklarınız pazarlamacı firma tavsiyesidir.

202-5 modeli daha iyidir ama sırf bu bile 500 tl farklı...700 euro civarıdır..4.5 metre rad.ün min ısısı 5 kw dır yazdığım ve sizin yazddığınız 11 kw dır, yoğuşmalılar ise 5-6 kw dır.havanın 10 derece setretmesi halinde size çok fazla gaz yaktırır. bu nedenle yoğuşmalı almanız şarttır, zaten izmir antalya g,bi yerler içindir yoğuşmalılar, erzurumda çalışmaz....
  • necmierkek N kullanıcısına yanıt
    Necmi bey hayırlı olsun..
    her ne kadar bu paraya bu mal lafıyla bazı şeyleri örtsek de, size anlattığım, bazı konuları, doğalgazcınızdan daha fazla işi bilmenize rağmen neden uygulatmadınız.

1- eca vananın ne kadar dar geçişli olduğunu ve dönüşe gidiş vanası konduğunda , zaten çok uçta duran kombiyi ne kadar etkilediğini anlattım, gıda çarşısı 10 km ötede neden yanlış vana takdırdınız.
    2-kendinden redüksiyonlu demir dirsekler var, neden her yere ek redüksiyonlar koydu, keza TE lerin kendinden küçültmelileri var neden her yeri ek e boğdu, ben size yatak odasından boru geçmesinin dirsek bolluğu yüzünden zaten tehlikeli olabileceğini belirttim, bir de gereksiz redüksiyonlar bunu daha da arttırıyor.
    3-sayaç çıkışında ileride değişme ihtimali olan sel.vana var ama oynamasın die 1 kelepçe yok, sayacı takarken ufak bi dikkatsizlik sağdaki dirsekleri gevşetip gaz kaçırmaz mı, ha ustalara sorarsan kaçırmaz, ama daha 1 ay evvel, gaza koku verdiler 4000 gaz kaçağı ihbarı geldi bir anda..

burada ben başka bir firmayı eleştiriyorum zannedilmesin, zaten bundan farklı yapan 2-3 kişi var ama bu konuları yüze yüz 2 saat size gösterdim, bunu tatbik etmezseniz, bakın 40 C da ısıtacak kombiniz 65 C de yoğuşma yapmadan anca ısıtacak, denemesi parayla yani..

tekrar tekrar hayırlı olsun, işi zararına yapan arkadaşımıza da Allah uzun ömür versin...

saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 27 Mart 2014; 9:20:02 >
  • quote:

yazdığınız kombi vaillantın en düşük kalitesi..1500 tl civarında aynı paraya ddöküm yoğuşmalı modelleri var..
    rad.tör demirdöküm en iyisi ama plus olmalı..750civarı tutar 5-10 havlupan çok küçük 50 tl civarı piyasa malı...5-25 öneririm 120 tl..sanpan..
    borusan veya başka marka borunun sizin tesisata bir faydası yok, ama yazmadığınız dirsekler çin veya hindistan malı ise onların zararı olabilir.650 tl civarı
    ecanın rad vanası ve termostatik vanası, valfex ten sonra mühendislik olarak EN KÖTÜ vana, GK DÜNYANIN EN İYİLERİNDE SİEMENS TER. VANAda diğer iyisi..yazdıklarınız 200..benin tavsiye edeceğim 350 tutar.

bunun yanında reglaj vanası izopan kombi altı filitrelerin adi plastik veya gk marka prinç olması dolabın 3.sınıf veya büyük 1.sınıf olma konusu var...
    tahminen bu sizde plastik...bu da 150 ila 500 arası tutar..

yani herşey dahil listeniz...
    3.sınıf malzeme ile vck 202 kombi.... 4000 vivarı
    1.sınıf malzeme ile 5000 civarıdır.

2 iş arasında %40 yakıt farkı..5 yıl ömür farkı olmaktadır...
    kombi dahil ,borusan boru ve ddökm plus hariç yazdıklarınız pazarlamacı firma tavsiyesidir.

202-5 modeli daha iyidir ama sırf bu bile 500 tl farklı...700 euro civarıdır..4.5 metre rad.ün min ısısı 5 kw dır yazdığım ve sizin yazddığınız 11 kw dır, yoğuşmalılar ise 5-6 kw dır.havanın 10 derece setretmesi halinde size çok fazla gaz yaktırır. bu nedenle yoğuşmalı almanız şarttır, zaten izmir antalya g,bi yerler içindir yoğuşmalılar, erzurumda çalışmaz....

Biray Bey

Yanıtlarınız için teşekkürler. Petekleri demirdokum plus dusunuyorum. Kombi en dusuk kalite olarak dedınız ama ev 90 mt2 ve sıfır ve ıyı yatımlı bına ıcın ust sevıyesıne gecmek cok buyuk deger katar mı ? Havlupanı yerın uzunlugu acısından 5/10 dedım beyaz olsun sıtıyorum kormaj olanlar ılerıde dokuluyor. dırsekler ıcın acıkcası marka olarak hıc udusnmedım bırsey. mutfakta ozellıkle dırsek kullanımı cok fazla olacak. reglaj vanasının ne oldugunu bılmıyorum ama evde tesısat plastık uzerıne doselı.

Siz olsanız 4.5mt2 olan petık olculerı ıcın bu sıfır bına ıcın onerınız ne olur? bana yuksek kalıyor bu rakamlar malesef.
    Bütçenizi bilemem, ama kombinin adının vaillant olması ne satarsa satsın iyidir anlamına gelmiyor,

demirdöküm yoğuşmalı kombi ile, ama benim yazdığım malzemelerle 4500 civarı tutar...

siz az yakıt yakmayı önemsemezseniz , kombinizi yukarda arkadaşların bol bol yazdığı gibi 5-8 senede değiştirip 4 kere de tamirci veya bakımcı çağırmak isterseniz (bu şans değil gerçek) o zaman bu yazdıklarınız 3600-3700 e düşer... 700 sizin bütçenizi çok bozarsa, her yıl 500 liraya ısınmak varken 900 e daha kalitesiz ısınmak, kombi borularını dışarda olması, her odanın farklı sıcaklıklarda olması bozmaz mı?...

saygılar...
  • quote:

Bütçenizi bilemem, ama kombinin adının vaillant olması ne satarsa satsın iyidir anlamına gelmiyor,

demirdöküm yoğuşmalı kombi ile, ama benim yazdığım malzemelerle 4500 civarı tutar...

siz az yakıt yakmayı önemsemezseniz , kombinizi yukarda arkadaşların bol bol yazdığı gibi 5-8 senede değiştirip 4 kere de tamirci veya bakımcı çağırmak isterseniz (bu şans değil gerçek) o zaman bu yazdıklarınız 3600-3700 e düşer... 700 sizin bütçenizi çok bozarsa, her yıl 500 liraya ısınmak varken 900 e daha kalitesiz ısınmak, kombi borularını dışarda olması, her odanın farklı sıcaklıklarda olması bozmaz mı?...

saygılar...

Biray Bey

duvar içi tesisiatım hazır. sadece sıyah boru dosenecek oda mesafe olarak mutfak ama ana gırıs kapısı olacak cokta uzun alan degıl. Hangı kombıyı onerırsınız?
    paranın alabileceği en iyi kombi ddöküm nitromix dir.
    1-ucuz
    2-yüzlerce yere denedim
    3-en az yakan kombi (montajı doğru yapılırsa)
    4-servisi yaygın
    5-kullanımı kolay..

kolay gelsin...
  • adigesave kullanıcısına yanıt
    Merhabalar , Tork doğalgaz ürünleri Türkiye sorumlusuyum, mağduriyetinizi okudum tarafımıza gelen gaz alarm cihazı şikayetleri ne yaptığımız müdahalelerde bizzat kendim ferdi olarak yaptığım gaz alarm cihazı tamirinde bahsettiğiniz sorunu birebir yaşadım eleman bağlantıyı yaparken telleri tam bağlamadan ve elektrik ten çıkacak kısa devre göz ardı edilerek siyah bant bağlanmadan kabataslak montaj yapılıp bırakılmış. Fakat bu durumu ÜÇ-AY Mühendisliğe yıkmamız ne kadar doğru bilemiyorum. Sizin yerinizde olsam Firmanın Satın alma sorrumlusu Ahmet MÜLAYİM bey ile irtibata geçerim mutlaka size çözüm sunacaktır...
  • herkese selam. bu konuda uzun zamandır mesaj bulunmuyor. kimsenin önerdiği yada şikayetçi olduğu bir firma yok mu? görebildiğim kadarıyla izmirde işi bilerek yapan forumda geçen birkaç firma bahsedilmiş. daha sonrasında eklenen hiçbir firma yok. lütfen bilgilerinizi önerilerinizi ve şikayetlerinizi paylaşın.
  • erkutatakan E kullanıcısına yanıt
    ben 23 yıllık bir firma olarak senelerdir yazıyorum, konuştuğum bazı firma sahipleri bu forum için şu yorumu yapıyor.

--Allahın belası bir forum var, millet herşeyi oradan öğrenip bize ahkam kesiyor.-- dedi.

şimdi buna yorum atın, izmirde açılmış toplam 750 civarında gaz firmasının 550 si 6-7 sene içinde (çoğu 1 sene) kapatıp gidiyor, bir gaz tesisatını bile becerebilip A sınıfı firma ünvanı alan 40 firma gerisi, 10 metre boruyu bile doğru yapamıyor denilebilir.

Kalorifer konusunda sınıflandırma yapsak heralde 29 harf yetmez.

dolayısı ile ustaları yakışıklı tavsiye ederimden başka millet akrabası değilse firma tavsiye edecek durumda değil..

düşünün izmir gibi yere yoğuşmalı kombi şart oğlu şart iken , henüz %50 firma yandan tavsiye eder oldu, bakır boruyu çeşitlerine koymayı bile beceremediler, zaten işler böyle giderse, benim tahminim ekim ayına kadar en az 40 firmanın daha kapanacağı (yerine sezonluk 30 tane daha açılır) dır.

şu an alış fiyatına taşeron parası ekleyip maliyetine iş yapılıyor, 3-5 müşteri parasını vermese bu firmalar zaten senet sermayeli oldukları için batacaklardır.

sektörün durumu bu..

bizde burada malzeme listesi verip duruyoruz ama işi araştırmadan yaptıranlara da pek faydamız olmuyor zannedersem...

saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 3 Haziran 2014; 11:41:59 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.