Şimdi Ara

Sabit disk satışlarında 2010'un galibi Western Digital oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sabit disk üretiminde sektörün zirvesinde yaşanan sıkı mücadelenin 2010 galibi Western Digital oldu ve firma, ezeli rakibi Seagate'den daha fazla sayıda sabit disk satmayı başardı. Her iki firma da finansal sonuçlarını açıklarken, daha az sayıda disk satan Seagate, kurumsal taraftaki gücü ve mobil ürün yelpazesi ile gelir konusunda rakibinin önünde yer aldı.

Western Digital geride bıraktığımız 2010 yılında 52.2 milyon sabit disk satarken, Seagate ise aynı dönemde 48.9 milyon adet disk satışı gerçekleştirdi. Western Digital'in ortalama disk satış fiyatı (ASP), bir önceki yıla göre 5 dolar düşüş, bir önceki çeyrek dilime göreyse 1 dolar artış gösterirken, Seagate ise 2010 yılı ortalama disk satış fiyatını açıklamadı.

Daha az disk satmış olmasına rağmen daha fazla gelir elde eden Seagate'in, 2010 yılını daha yüksek ortalama satış fiyatıyla kapattığı düşünülüyor. Firmaların açıkladığı bilançolara baktığımızda ise Seagate'in 4. çeyrekte 2.7 milyar dolar gelir ettiği, brüt kâr payının %19.5, net kârının 159 milyon dolar ve hisse başına gelirinin ise 0.31 dolar olduğu açıklandı.

Western Digital ise son çeyrekte 2.47 milyar dolar gelir elde ederken, net kârı 225 milyon dolar veya hisse başına kazancı ise 0.96$ oldu.

• Bende WD kullanıyorum, kullanalım kullandıralım :) şaka bir yana WD ürünleri gerçekten kaliteli ancak bence yinede diğer markalara nazaran daha pahalı, fiyat konusunda aynı asus gibi "marka" kozunu kullanıyor.
  • Seagate böyle giderse yerini Samsung'a verecektir, ayrıca üreticiler SSD'ye acilen yönelmeleri gerekiyor, Hybrid disk gibi ürünleri kastetmiyorum tabi.
  • şu an samsung 500 gb. disk kullanıyorum iki gün evvel siparis ettiğim HDD bugün elime geçti ( WD 1 TB. Caviar Black 32 mb Cache ) bakalım herhangi bi fark hissedebilecekmiyim malum Caviar Black Serisi çok meth edildi
  • ben 2010 yılında 5 adet hdd aldım 5 i de samsung idi.
  • 10 tane WD HDD var bende ... Iyi diskler ama kolay sorun cikariyorlar sicak ortamlarda !! Gerci firma bu problemi servis kalitesi ile kapatiyor ama 3 sene sonra garanti disi kalinca kulahlari degisirim sorun cikarirlarsa.....
  • Bana göre WD nin Seagate' i geçmesinin nedeni Seagate' in kalitesindeki düşüklüktür. Özellikle harici diskler konusunda seagate' in başarılı ürünler çıkaramadığını düşünüyorum. Bir seagate fanı olarak yakın zamanda WD ye geçiş yaptım.
  • samsung la ilgili bir şey yazılmamış.her markayı kulladım.beni en çok memnun eden samsung hdd ler.elimde 4 senesini yaşayan 120ıj hala taş gibi ve birincil sabit disk olarak kullanıyorum.
  • 4 adet WD black cavier diski geri iade edip 'agir' yorumlarimi WD servisine iletmis biri olarak yaziyorum. WD, her resetlenmede error veren ve patlayan, patlarken bilgilerimide beraberinde patlatan, 2 ayda 10'a yakin format atmamai saglayan, 'Raid ozurlu' sacma sapan bir disk olarak bendeki yerini saglamlastirdi. Teknik servisin her seferinde disklere 30 gun el koyup sonrasinda yerine sifir olarak gonderdigi disklerde aynen 'Raid' ozurlu ve 'patlak' oldugu icin Seagate'e geri donecegim gunu iple cekiyorum. WD'lerin patladigi sistemimde senelerdir hic sorun cikarmamis Seagate'lerim sayesinde mesajimi yazabiliyorum. Servisten gonderilen yeni seri WD black disklerim neredemi? 20 gundur serviste, tahmin ettiginiz uzere ilk kilitlenmede Raid'ler error verip patladigi icin.

Cok satma konusuna gelince,
    benim gibi forumlarda yazilan 'WD hizlidir' hurafelerine inanmak isteyen cok kullanici var.

Aynen soyle birsey, cok suratli bir Lotus esprit araba dusunun,
    yol tutus sistemini Fiat yapsin ve her virajda taklalar atsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Prosatarus

4 adet WD black cavier diski geri iade edip 'agir' yorumlarimi WD servisine iletmis biri olarak yaziyorum. WD, her resetlenmede error veren ve patlayan, patlarken bilgilerimide beraberinde patlatan, 2 ayda 10'a yakin format atmamai saglayan, 'Raid ozurlu' sacma sapan bir disk olarak bendeki yerini saglamlastirdi. Teknik servisin her seferinde disklere 30 gun el koyup sonrasinda yerine sifir olarak gonderdigi disklerde aynen 'Raid' ozurlu ve 'patlak' oldugu icin Seagate'e geri donecegim gunu iple cekiyorum. WD'lerin patladigi sistemimde senelerdir hic sorun cikarmamis Seagate'lerim sayesinde mesajimi yazabiliyorum. Servisten gonderilen yeni seri WD black disklerim neredemi? 20 gundur serviste, tahmin ettiginiz uzere ilk kilitlenmede Raid'ler error verip patladigi icin.

benim gibi forumlarda yazilan 'WD hizlidir' hurafelerine inanmak isteyen cok kullanici var.

2 senedir wd 320gb sata2 hdd leri raid0 olarak kullanıyorum ve kasayı temizlerken her ikisini birden hdd kutusundan yere düşürmeme rağman sapasağlam çalışıyorlar. Oc yaparken defalarca reset atmaya, kilitlenmeye ve mavi ekrana rağmen raid e bişey olmadı. Sen sorun yaşadın diye tüm wd diskler sorunludur diye bir kural yok.

• Seagate in dususu devam edicek neden derseniz zamaninda yasanan fw sorunu seagate in pesini uzun yillar birakmicak
  • Tebrikler WD, beklenen sonuç belgelenmiş oldu.

quote:

Orijinalden alıntı: fx57

Daha az disk satmış olmasına rağmen daha fazla gelir elde eden Seagate'in, 2010 yılını daha yüksek ortalama satış fiyatıyla kapattığı düşünülüyor.

Bu satış politası devam edilirse daha kim bilir kimlerin gerisine düşer Seagate
  • keşke o listede samsungunda satışları olsaydı.. sadece merak ettim.. hatta hitachi de olabilirdi..
  • seagate 1 numaradır benim için digerlerinide denedim ama hep aralarından seagate öne çıkmıştır ben memnunum kullananlarda memnun o zmn sorun yok seagete devam..
  • wd tek geçerim saegate diskim bi göçtü onlarca hatıra resmide beraberinde götürdü sonra yine 6ay geçti ve aynı sekilde yine uctu ve kırdım sorna samsung aldım traktör gibi ses cıkarması yerlerde sürünen performansı ile öldürürmüsün ölürmüsün misali oldu ve en sonunda harici disk olarak wd aldım birde disk kutusu aldım sesmi o da neymiş ısınmamı oda neymiş ve bi wd daha aldım sırada 2tb wd ile arşiv için set yapacagım wd manyagı oldum kısacası...
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

quote:

Orijinalden alıntı: Prosatarus

4 adet WD black cavier diski geri iade edip 'agir' yorumlarimi WD servisine iletmis biri olarak yaziyorum. WD, her resetlenmede error veren ve patlayan, patlarken bilgilerimide beraberinde patlatan, 2 ayda 10'a yakin format atmamai saglayan, 'Raid ozurlu' sacma sapan bir disk olarak bendeki yerini saglamlastirdi. Teknik servisin her seferinde disklere 30 gun el koyup sonrasinda yerine sifir olarak gonderdigi disklerde aynen 'Raid' ozurlu ve 'patlak' oldugu icin Seagate'e geri donecegim gunu iple cekiyorum. WD'lerin patladigi sistemimde senelerdir hic sorun cikarmamis Seagate'lerim sayesinde mesajimi yazabiliyorum. Servisten gonderilen yeni seri WD black disklerim neredemi? 20 gundur serviste, tahmin ettiginiz uzere ilk kilitlenmede Raid'ler error verip patladigi icin.

2 senedir wd 320gb sata2 hdd leri raid0 olarak kullanıyorum ve kasayı temizlerken her ikisini birden hdd kutusundan yere düşürmeme rağman sapasağlam çalışıyorlar. Oc yaparken defalarca reset atmaya, kilitlenmeye ve mavi ekrana rağmen raid e bişey olmadı. Sen sorun yaşadın diye tüm wd diskler sorunludur diye bir kural yok.

yani sen sorun yasamadin diye WD iyidir diye bir kural yok

• http://www.tomshardware.co.uk/forum/251076-14-raid-issues-western-digital-hard-disk

isterseniz goz atabilirsiniz,
    Raid ile alakali WD'in kendi sitesinden alinmis kisim da bulunmakta
  • daha da abartayim izninizle
    WD disklerin Raid icin uygun olmadigini kisi olarak ben degil, WD kendi soylesin

evet, uygun olmaya meyilli modelleri var, Enterprise modeller
    iki kati fiyat oderseniz tam olmasada 'daha Raid' destekli WD disklere ulasabiliyorsunuz

WD forumlarindan alinti
    http://community.wdc.com/t5/Other-Internal-Drives/1-TB-WD10EARS-desynch-issues-in-RAID/m-p/

Time Limited Error Recovery sorunu ve diskler arasindaki farki ortaya koyan aciklama
    http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1397

Tam olamasa da Raid destegi olan WD diskler
    http://www.wdc.com/en/products/internal/enterprise/

Neredeyse hepimizin kullanabildigi, Raid destegi olmamasina karsin bir bucuk kati fiyatla satilan diskler
    http://www.wdc.com/en/products/internal/desktop/

vaktim yoktu hizlica gozatabildim
    vakit sorunu olmayan biri belki kisa bir ceviri yapar ve uzerine tartisilabilinir

ben belgelerle fikrimi ortaya koyuyorum ve bu belgeler WD'in kendi sitesinde mevcut, bakabilirsiniz
    kasa toplarken yerlere dusen ama kahramanca calismaya devam eden diskler pek bilimsel gelmedi bana

WD daha cok satmis, neden ?
    cevap; son iki yildir tum dunyada bircok kadin ugg denilen cirkin 'magara adami ayakkabilari' giyiyor, neden ?
    pazarlama ve reklam

'kalite' degil

saygilar

edit; imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algenthor -- 24 Ocak 2011; 21:03:38 >

• SSD'ye geçiş piyasayı çok değiştirecek ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CrySystem

SSD'ye geçiş piyasayı çok değiştirecek ...

evet ama ssdye geçiş öyle birdenbire değil oldukça yavaş olcak..dolayısı ile firmalar için yeterli miktarda adaptasyon için zaman olacak..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.