- x
Kombi ve Tesisat Öneri-eski-
3288 Cevap271274 Görüntüleme17 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     46 [48] 50 51 52 53 54 55      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

9650 Mesaj
8 Mayıs 2012; 10:14:15 

quote:

Orijinalden alıntı: djarumblacks

Merhaba Arkadaşlar,

Vaillant 242-3 pro almayı düşünüyorum fiyat 1600 + 150 Montaj civarında. Garanti olarakta 2 yıl deniyor. Okuduğum kadarıyla garantisi daha uzun olan cihazları öneriyorsunuz. Bu cihaz yerine hangisi tercih edilmeli sizce

aynı paralara premix yoğuşmalı kombiler var

yerinizde olsam premix yoğuşmalı kombi alırdım

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

14 Mesaj
8 Mayıs 2012; 10:18:28 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

aynı paralara premix yoğuşmalı kombiler var

yerinizde olsam premix yoğuşmalı kombi alırdım

Marka ve Model öneriniz nedir peki?

Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

9650 Mesaj
8 Mayıs 2012; 12:01:44 

quote:

Orijinalden alıntı: djarumblacks

Marka ve Model öneriniz nedir peki?

1500 - 1700 lira civarında
yazdığım markaların servisleri bölgenizde varsa

ariston clas premium
ariston genus premium
baymak falke condens
baymak brötje novadens
eca confeo premix s

271 Mesaj
8 Mayıs 2012; 18:20:17 

kombi konusunda kararımı verdim. vaillant 296 alıyorum. yanında calormatik 360F kablosuz modülasyonlu oda termostadı da alıyorum. belki biraz pahalı diğerlerinden ama eve keşfe gelen firmanın mevcut sisteme girecekleri yerler, yoğuşma borusunu koyacağı sekil, sistemim oksijen bariyerli olmaması nedeniyle camur ayrıstırıcı takacak olmaları ( diğerleri hiç gerek yok dedilerdi) aklıma yatmasına neden oldu. en az kombinin secimi kadar firmanında önemli oldugunu sizden öğrendim sonucta.. bilgilerinden yararlandıgım degerli uyelere cok teşekkürler..

7546 Mesaj
9 Mayıs 2012; 9:36:13 

75 m2 daire için hesaplı ve sorunsuz kombi önerebilirmisiniz ?

Vaillant var aklımda ama sanırım sorunsuz olmasına rağmen tuzlu fiyatı var :O

Ayrıca kredi kartı ile vade farksız alabileceğim yerler var mı ist de ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myresistance -- 9 Mayıs 2012; 9:46:24 >

PSN : MustafaTR (Ps3 & Ps Vita) / 31

9650 Mesaj
9 Mayıs 2012; 10:28:29 

quote:

Orijinalden alıntı: myresistance

75 m2 daire için hesaplı ve sorunsuz kombi önerebilirmisiniz ?

Vaillant var aklımda ama sanırım sorunsuz olmasına rağmen tuzlu fiyatı var :O

Ayrıca kredi kartı ile vade farksız alabileceğim yerler var mı ist de ?

kombi için bütçeniz ne kadar?

1000liraya da kombi var
3000lira ya da var

7546 Mesaj
9 Mayıs 2012; 11:18:13 

quote:

kombi için bütçeniz ne kadar?

1000liraya da kombi var
3000lira ya da var

binada alanlar hep vaillant aldı lakin fiyatı yüksek oluyor. kombi + petekler dahil 2000-2500 TL arası bütçem

ama aklıma takılanlar vaillant sorunsuz ok fakat demirdöküm yada eca da sorunlar olabiliyor mu ? Alıpta mağdur kalırmıyım.

PSN : MustafaTR (Ps3 & Ps Vita) / 31

9650 Mesaj
9 Mayıs 2012; 13:36:38 

quote:

Orijinalden alıntı: myresistance

binada alanlar hep vaillant aldı lakin fiyatı yüksek oluyor. kombi + petekler dahil 2000-2500 TL arası bütçem

ama aklıma takılanlar vaillant sorunsuz ok fakat demirdöküm yada eca da sorunlar olabiliyor mu ? Alıpta mağdur kalırmıyım.

vaillant 242-5 alabilirsiniz.ama o paralara premix yoğuşmalı kombiler var

vaillant 202-5 model ise çok donanımlı bir kombi değil
sıcak su verimi 2 yıldız
sirkülasyon pompası 2 kademeli
modülasyon aralığı %37 - %100 civarında

demirdöküm den: neva,atron,nepto,kalisto gibi kombilerden uzak durun.benden söylemesi

demirdöküm den normal kombilerden bence sadece : nitron alınabilir.1200 lira civarındadır.fan modülasyon özelliği var
ayrıca kombinin üstünde haftalık program saati var

eca'dan ise eca proteus dan uzak durun.sorunlu bir kombidir

eca'dan eca confeo plus alınabilir
sıca su verimi 3 yıldız
opsiyonel olarak oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor
ama bu kombinin modülasyon aralığı:%35-%100

ama ben ferroli domitech veya ferroli domiproject D öneririm.fiyatları internette 1100-1200lira civarındadır
sıca su verimi 3 yıldız
modülasyon aralığı %30 - %100
opsiyonel olarak oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor (modülasyonlu termostat ile)
üstelik 5 yıl garanti

premix yoğuşmalı kombilerden ise:
1500lira civarında
baymak falke condens
ariston clas premium

yerinizde olsam 1500liraya fiyat-performans premix yoğuşmalı kombi alırdım veya ferroli domitech/ferroli domiproject d

ama illaki vaillant alacaksınız: vaillant 242-3-5

163 Mesaj
9 Mayıs 2012; 15:15:54 

İmmerfaz,maktek,mastaş bu markaların peteklerini alıpta kullanan var mı ?
Kombici ile konuşmam da hatve aralığı mühim değil kollektör uzunluğu mühimdir dedi doğrumu ?

482 Mesaj
9 Mayıs 2012; 19:01:25 

bu camur ayrıstırıcı aparatı her kombiye oluyormu ?

kenanbal was here...

xbox live : kenanbal

1376 Mesaj
10 Mayıs 2012; 0:27:51 

Merhaba arkadaşlar

Bu hafta itibariyle Bosch Classic Condense kombi aldım.Birde Bosch un oda termostatları ve termostatik vanalar varmış.Bunlar ne işe yarar? 1-2 odaya termostatik vana ve salonada Bosch un oda termostatını almakta yarar varmı sizce?

3441 Mesaj
10 Mayıs 2012; 9:42:15 

Merhaba,

İzmir'de bulunan 110m2 evimiz için doğalgaz kurdurmayı düşünüyoruz. Mevcut olarak kat kaloriferimiz ve peteklerimiz mevcut, doğalgaza geçmeyi düşünüyoruz. Kombi için bütçemiz 1000-1500TL arası, diğer işlemlerin ne kadar tutacağı ve en hesaplı nereden yaptırabileceğimiz konularında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yardım eden arkadaşlara karşılığında bilgisayar konusunda tavsiye/destek verebilirim.

İyi forumlar.

Dikkat dolandırıcıdır: "Slayer__00" http://forum.donanimhaber.com/m_91517115/f_//tm.htm

9650 Mesaj
10 Mayıs 2012; 9:50:10 

quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

Merhaba,

İzmir'de bulunan 110m2 evimiz için doğalgaz kurdurmayı düşünüyoruz. Mevcut olarak kat kaloriferimiz ve peteklerimiz mevcut, doğalgaza geçmeyi düşünüyoruz. Kombi için bütçemiz 1000-1500TL arası, diğer işlemlerin ne kadar tutacağı ve en hesaplı nereden yaptırabileceğimiz konularında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yardım eden arkadaşlara karşılığında bilgisayar konusunda tavsiye/destek verebilirim.

İyi forumlar.

bende izmirdeyim

evimde kat kaloriferi vardı.ama kat kaloriferleri nin petek dizaynları büyük sıcaklık işletmelere göre yapıldığı için daha sonradan odalara petek ilaveleri yaptırmıştım
sizde ne kadar masraf çıkar bilemiyorum evinizin konumunu bilmiyorum ama kombi haricinde en az 1000-1500lira masraf çıkar
(ortalama yazıyorum)
izmirgaz abonman aboneliği hariç tabii

kombi olarak premix yoğuşmalı kombi öneririm. veya normal kombi alacaksınız modülasyon aralığı geniş+sıcak su verimi 3 yıldız özelliğinde kombiler seçin

premix yoğuşmalı kombi olarak:1500lira civarında

ariston clas premium:premix yoğuşmalı 2 yıl garanti
baymak falke condens:premix yoğuşmalı 7 yıl garanti

normal kombi : ferroli domitech veya ferroli domiproject D:
1100-1200lira civarında
sıcak su verimi 3 yıldız
opsiyonel olarak oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor (modülasyonlu termostat ile)
üstelik 5 yıl garanti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 10 Mayıs 2012; 9:51:57 >

9650 Mesaj
10 Mayıs 2012; 9:55:28 

quote:

Orijinalden alıntı: FenerLee_

Merhaba arkadaşlar

Bu hafta itibariyle Bosch Classic Condense kombi aldım.Birde Bosch un oda termostatları ve termostatik vanalar varmış.Bunlar ne işe yarar? 1-2 odaya termostatik vana ve salonada Bosch un oda termostatını almakta yarar varmı sizce?

kombiniz hayırlı olsun

bosch classic condens için en uygun termostat bosch fr10
bu termostat kombinize oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırır
termostat almaya karar verirseniz,koridora veya hemen ısınmayan kombiye uzak bir odaya monte edin

termostatik vana ise koridor,mutfak veya çabuk ısınan kombiye yakın bir oda,veya kapalı tuttuğunuz kullanmadığınız bir odaya monte edin
o oda kışın soğuk kalacağına term vana ile ılık kalsın daha iyi

termostatik vana da önerim: danfoss ve siemens

2799 Mesaj
10 Mayıs 2012; 10:02:42 

quote:

Merhaba arkadaşlar

Merhaba,

Öncelikle kombiniz hayırlı olsun.
Oda termostatı tıpkı klimada olduğu gibi, belirlenen sıcaklık değerine göre kombiyi açar/kapar/çalıştırır. Kombinin bulunmadığı bir alana kablo çekilerek konulup kullanılabilmesi klimadan farkıdır. Evin en az ısınan bir alanına yerden 1,5m yükseğe, güneş ve ev içi ısı kaynaklarından etkilenmeyecek şekilde duvara monte edilir. Bu alan salon veya koridor olabilir. Termostatik radyatör vanası ise evin fazla ısınan veya fazla ısınması muhtemel alanlarındaki petek girişlerine takılır. Bu alanların diğer odalardan fazla ısınması engellenerek ev içi ısının homojen dağılımı sağlanabilir.
Her iki cihaz da tasarrufa yardımcıdır ve ısı kontrolünü sağlarlar. Birbirine alternatif değil, tam tersine tamamlayıcısıdırlar.
Bosch Classic Condens için FR10 modülasyonlu veya FR100 modülasyonlu haftalık proğramlı oda termostatlarından birini almanızı öneririm.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=Bosch-FR10-Dijital-Gostergeli-Modulasyonlu-Oda-Termostati-0--351

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

3441 Mesaj
10 Mayıs 2012; 11:42:56 

quote:

bende izmirdeyim

evimde kat kaloriferi vardı.ama kat kaloriferleri nin petek dizaynları büyük sıcaklık işletmelere göre yapıldığı için daha sonradan odalara petek ilaveleri yaptırmıştım
sizde ne kadar masraf çıkar bilemiyorum evinizin konumunu bilmiyorum ama kombi haricinde en az 1000-1500lira masraf çıkar
(ortalama yazıyorum)
izmirgaz abonman aboneliği hariç tabii

kombi olarak premix yoğuşmalı kombi öneririm. veya normal kombi alacaksınız modülasyon aralığı geniş+sıcak su verimi 3 yıldız özelliğinde kombiler seçin

premix yoğuşmalı kombi olarak:1500lira civarında

ariston clas premium:premix yoğuşmalı 2 yıl garanti
baymak falke condens:premix yoğuşmalı 7 yıl garanti

normal kombi : ferroli domitech veya ferroli domiproject D:
1100-1200lira civarında
sıcak su verimi 3 yıldız
üstelik 5 yıl garanti

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, Karşıyakada oturuyorum. 1500TL'ye bulamadım premix olanlardan.

Kombi haricinde bir doğalgaz borusu, sayacı ve işçiliği var sanırım. 1.500TL tutacak şeyler mi bunlar, fazla geldi açıkçası.

Birde abonelik için ne kadar bir masraf çıkarılır aşağı yukarı bilgi verebilirmisiniz?

Dikkat dolandırıcıdır: "Slayer__00" http://forum.donanimhaber.com/m_91517115/f_//tm.htm

131 Mesaj
10 Mayıs 2012; 12:14:07 

quote:

Merhaba,

İyi forumlar.

Bu formda yazan ve İzmirde bulunan Biray Doğalgazla iletişime geçiniz.İşi bilen nadir firmalardandır.

9650 Mesaj
10 Mayıs 2012; 13:59:33 

quote:

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, Karşıyakada oturuyorum. 1500TL'ye bulamadım premix olanlardan.

Kombi haricinde bir doğalgaz borusu, sayacı ve işçiliği var sanırım. 1.500TL tutacak şeyler mi bunlar, fazla geldi açıkçası.

Birde abonelik için ne kadar bir masraf çıkarılır aşağı yukarı bilgi verebilirmisiniz?

ne tesadüf bende karşıyakalıyım

bende az tutar sanmıştım bir zamanlar
2yıl önce en düşük 2500lira dahil fiyat çekmişlerdi.ortalama fiyat çekenler 2700-2800lira civarındaydı
2300lira fiyat çeken bir firmaya yaptırmıştım.istersen pm den yerini söylerim burdan reklam olmasın
girne de mevlana camii zübeyde hanım caddesinde

yapılacak işlemler:

kombi dolabı (balkonda montaj olacaksa) ama bence kombiyi evin içine monte edin
doğalgaz borusu kombiye kadar uzanacak,aynı boru mutfağa kadar çekilecek
kombinin olduğu alanda mutfak veya banyoya sıcak ve soğuk su bağlantısı çekilecek
kombi montajı +kombi bağlantı seti
sayaç bağlantısı+selenoid vana
mutfağa menfez ve gaz alarm cihazı

17 Mesaj
10 Mayıs 2012; 19:40:54 

Arkadaşlar ben Ankara Etimesgut da oturuyorum evim 4 katlı binanın 3. katında güney batı cephe. binada mantolama yok Dairemin net 100m2 kullanım alanı var. Şuan evimde kullandığım kombi Baymak eco3 hermetik. Kombimi değiştirmek istiyorum nedeni ise beyninin bozulmuş olması yaz aylarında bile yazlık konumunda iken petekleri ısıtıyor olması ve her yıl başka başka arızalar çıkarması.

Evim yukarda yazdığım gibi 100m2 mantolama yok, tesisatı plastik boru döşemişler toplam 7 metre petek boyu var 1 de havlu pan var. ayrıca dijital oda termostatı kullanıyorum. Evimin özelliklerine uygun kombi önerisi yaparsanız sevinirim. Yoğuşmalı düşünüyorum ama bir kaç kombiciye gittim hiç gerek yok dediler günde 1m3 az yakar onun için o kadar para verip de yoğuşmalı almayın dediler. Herhangi bir marka takıntım yok ama Buderus en iyisi dediler. Marka takıntım yok derken Baymak kombiye takıntılıyım hayatta almam. Baymak fabrikası gelse bedava verse yine almam.

9650 Mesaj
10 Mayıs 2012; 20:23:47 

quote:

Orijinalden alıntı: scazi06

Arkadaşlar ben Ankara Etimesgut da oturuyorum evim 4 katlı binanın 3. katında güney batı cephe. binada mantolama yok Dairemin net 100m2 kullanım alanı var. Şuan evimde kullandığım kombi Baymak eco3 hermetik. Kombimi değiştirmek istiyorum nedeni ise beyninin bozulmuş olması yaz aylarında bile yazlık konumunda iken petekleri ısıtıyor olması ve her yıl başka başka arızalar çıkarması.

Evim yukarda yazdığım gibi 100m2 mantolama yok, tesisatı plastik boru döşemişler toplam 7 metre petek boyu var 1 de havlu pan var. ayrıca dijital oda termostatı kullanıyorum. Evimin özelliklerine uygun kombi önerisi yaparsanız sevinirim. Yoğuşmalı düşünüyorum ama bir kaç kombiciye gittim hiç gerek yok dediler günde 1m3 az yakar onun için o kadar para verip de yoğuşmalı almayın dediler. Herhangi bir marka takıntım yok ama Buderus en iyisi dediler. Marka takıntım yok derken Baymak kombiye takıntılıyım hayatta almam. Baymak fabrikası gelse bedava verse yine almam.

kombi için bütçeniz ne kadar
1000 liraya da kombi var 3000 liraya da var

bu arada iyi marka yoktur iyi model vardır

17 Mesaj
10 Mayıs 2012; 21:57:51 

quote:

kombi için bütçeniz ne kadar
1000 liraya da kombi var 3000 liraya da var

bu arada iyi marka yoktur iyi model vardır

üst sınır 2000 tl

9650 Mesaj
10 Mayıs 2012; 23:30:26 

quote:

üst sınır 2000 tl

premix yoğuşmalı:

ariston clas premium
eca confeo premix s
airfel digifel premix
immergas victrix

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 10 Mayıs 2012; 23:40:27 >

1473 Mesaj
11 Mayıs 2012; 11:36:05 

AŞAĞIDAKİ YAZI ALINTIDIR. DAHA ÖNCEDE ALINTI YAPMIŞTIM, YAZIDA TESİSATLA İLGİLİ GÜZEL AÇIKLAMALAR var, FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNEREK TEKRAR AKTARIYORUM.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar yorumları okudum çok üzüldüm o kadar çok bilgi kirliliği varki anlatamam. Ben makine mühendisiyim ve 5 yıldır bu işin içerisindeyim . İlk olarak şunu söyleyeyim kombi alırkenki gösterilen şu hassasiyetin onda biri yalıtım ve tesisat yaptırılırken gösterilse hiç kimsenin problemi kalmaz eminim. Herkes bir kombi kullanıyor birisinin çok kaliteli dediğine diğeri berbat diyor kimisi az yakıyor diyor kimisi çok .....
şunu unutmayın kimse elma ile elmayı karşılaştırmıyor hep elma ile armutu karşılaştırmaya çalışıyoruz.Hangi ev hangi semt hangi tesisat hangi kat hangi yön ( kuzey , güney ) bunların hepsi yakıtı değiştirir. Eğerki doğalgaz ile ısınacak iseniz 100 m2 bir daireye en az 8 m petek koymanız gerekiyor daha az koyarsanız ;
1- Faturalarınız yüksek gelir
2- Kombi daha çok çalışarak devrede kalır ve parçaların ömrü daha kısa olur

Ters bir algı var zannediliyorki petekler az konulursa daha az yakar , halbuki ne kadar fazla ( uzun ) petek koyarsanız o kadar faturanız düşer .Firmaların çoğuna sorsanız 1 m/tül peteğin verdiği ısı 2200 kcal/h derler fakat bu değer 90/70 derece (TS4310 )yani kazanla veya kat kaloriferi ile ısınan sistemlerde doğrudur ancak kombiyi 90 derecede yakamayız son kademede çalıştırıp ay sonu kalp krizi geçirmek isteyen varsa deneyebilir Değişen Türk Standartlarına göre 75/65 C ( Yeni Standart EN442 tse.org.tr den 4310 u aratırsanız İptal edilmiş Standart Yerine Geçen TS EN 442 olarak görebilirsiniz ) de 1 m/tül peteğin verdiği ısı ortalama 1650 kcal/h civarındadır ( Markalara göre değişir )Herhangi bir petek katalogunu incelerseniz 1000 yani 1 metre uzunluğundaki 600 yüksekliğinde bir peteğin verdiği ısı 1687 kcal/h dir 1500 lük yani 1,5 m uzunluğundaki peteğin verdiği ısı 2531 kcal/h ' dir. Yani kombinizi aynı derecede yaktığınız halde daha fazla ısı evinize girer ve sizde daha güzel ısındığınız için kombiyi kısabilirsiniz daha düşük derecelerde yakarsınız . Yoğuşmalı kombiler için bu yüzden fazla petek konulması istenir çünkü ne kadar düşük sıcaklıkta yakarsanız o kadar fazla fayda elde edersiniz. Petek ile ısıtılan sistemlerde bu verim en fazla %17 civarındadır yerden ısıtmalarda %25 lere varır. ( çok fazla borulama olduğu için düşük derecelerde bile ev ısıtılabilir ) Yoğuşmalı kombi için 100 m2 bir daireye atıyorum 9 m petek koyarsanız %15 yakıtınız düşer 6 m petek koyarsanız %4 yakıtınız düşer .Fazla petek koymanın tek problemi ilk yatırım maliyetini artırır aradaki fark 2 senede faturadan kendisini amorti eder. Eğerki bütçeniz yeterli ise her ikisini yani hem yoğuşmalı hemde fazla petek koymanız sizin faydanızadır. Ama eğerki bütçeniz dar ise kombiyi yoğuşmalı alıp az petek koymanın size pek bir faydası olmayacaktır.
Dikkat etmeniz gereken bir başka husus tesisatın yapılışıdır. Tesisat yapılırken genellikle süpürgelik üzerinden yapılır. ( oturulan evlerde sonradan tesisat çekildiği için , kırma dökme istenmez ) Süpürgelik tesisatı çok dirsek kullanılan bir tesisat türüdür ve her dirsek suyun dolaşım hızını düşürür . Eğer boru çapları ince ise su sirkülasyonu zorlaşır ve son petekler ısınmaz . Eğerki böyle bir tesisatınız var ise kombiye yakın olan peteklerin üst kısmı kısılarak reglaj yapılabilir. Bu durumu kurtarmaktır tabiki hiç böyle olmasına gerek yok. Tesisat yaptırılırken en son 3 peteğin birleşimine kadar 32mm ( 1 parmak olarak söylenir ) plastik boru ile yapılmalıdır. Daha sonra çap düşebilir. Kombi dairenin ortasına bir yere konulabilirse eğer hat iki koldan çalışır ve daha güzel ısıtır. Petekler ne kadar çok olursa olsun onu besleyecek olan boru çapları ufak olursa yine sağlıklı bir ısınma sağlanamaz ve pompa ömrünü çabuk tüketir. Tesisat yapılırken kombi balkonda ise balkon geçişinin yalıtım süngeri ile kaplanması gerekir . Çünkü kombinizi 50 derecede yaksanız bile borular soğuk betona temas ettikten sonra daire içine girinceye kadar atıyorum 40 dereceye iner suyun sıcaklığı . 1 m lik yer yüzünden faturanız fazla gelir . Şimdi cam elyaf yünlü kompozit borular çıkmıştır tesisat komple bu şekilde de yapılırsa daha iyi olur. Deliksiz Alüminyum folyolu boru ile de yapılabilir oksijen geçirgenliği çok az olduğu için peteklerdeki içten paslanma daha az olur.
Eğer eviniz inşaat halinde ise mutlaka mobil sistem yaptırın çünkü normal borulama sisteminde petekler tesbih tanesi gibi bir hatta bağlıdır ama mobil sistemde her peteğe ayrı boru çekilir . Bir sıcak ve bir soğuk olarak çekilen hatlar kombinin yakınına biryere konulan kollektör sisteminde toplanır. Kollektör kalın demir veya bakır bir borudur ve üzerinde birsürü ufak vana vardır. Bu kollektörden iki adet olur ( sıcak - soğuk ) ve her kollektörün üzerinde kaç adet petek var ise o kadar vana bulunur. Daire inşaat halinde olduğu için bu sistemde borular dirsek ile değil viraj alarak döner . Bu sistemin avantajı her peteğe ayrı su hattı çekildiği için ve hiç dirseksiz olduğu için su çok rahat dolaşır ve ısınma mükemmel olur . Bir diğer avantajı ise elektrik tesisatında olduğu gibi bir kılıf içinden geçer ve daha sonra bir problem olması halinde kırıp dökmeye gerek kalmamaktadır. Peteğin altından ve kollektörden uçlar çıkartılır ve bir taraftan çekilerek tüm boru hattan çıkartılır yerine yeni boru çekilir. Bu sistemlerde kullanılan borular iki türlüdür fiyat alınırken ve yaptırılırken dikkat edilmelidir.Oksijen bariyerli Pe-xb boru kullanılırsa daha iyidir. ( Oksijen bariyersiz Pe-xb borularda mevcuttur.) Bu sistem sirkülasyon güzel olduğu için yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
Faturaların düşürülmesinin bir yolu da termostatik vanalardır. Az kullanılan mahalleri gerektiğinden fazla ısıtması faturayı yükseltir. Yatak odası , çocuk odası ( heleki çocuklar büyükse ) bütün gün oturma odası kadar sıcak olmasına gerek yoktur. Bunlar ayarlı vanalardır. Oda ayarlanan sıcaklığa geldiği anda su girişini kapatır ve oda daha fazla ısınmaz , sıcaklık düşünce açar. Bu vanalar her peteğe konulmamalıdır . Aynı anda kapatıp pompaya zarar verebilir. En fazla üç dört tane odaların durumuna göre kullanılabilir. Bir faydası da kombi gereksiz çalışmadığı için daha uzun ömürlü olur .
Faturanın düşürülmesinin bir yoluda oturduğunuz odaya modülasyonlu oda termostadı koymaktır. Bu cihaz, arabanızla yolculuk ederken kırmızı trafik ışığına kadar boşa takmış gibi kombiyi ayarladığınız dereceye gelinceye kadar kısar.Oturduğunuz yani ısındım diyeceğiniz odaya göre alev boyunu değiştirirerek konfor ve yakıt tasarrufu sağlar.
Faturayı düşürmenin bir diğer yolu ise izopanlardır. Peteklerin arkasına yerleştirilen bu izolasyon malzemeleri sıcaklığın dışarı gitmesini engeller. ( Dış cephesi tek tuğla olan binalarda mutlaka takılmalıdır. ) Unutulmamalıdır ki ısıyı üretmekten çok kaçırmamak önemlidir. Camlar mutlaka çift cam olmalıdır yoksa faturalar nedeniyle doğalgaz kullanmak neredeyse mümkün olmamaktadır. Günümüz koşullarında daireler içeriden yada bina dışarıdan mantolama yapılması zorunluluk haline gelmiştir.
Yazdıklarımı buraya kadar okuduysanız eğer daha hiç kombiden bahsetmediğimin farkına varabildinizmi?
Kombide dikkat etmeniz gereken nokta modeli dir yani içindeki parçalar ve sistem . Şu anda yoğuşmalı adı altında satılan birsürü yarı yoğuşmalı cihaz vardır. Normal hermetik cihazlarda baca gazı sıcaklığı ortalama 110 derecedir. Bu atık gazın içerisinde su buharı da mevcuttur . Yoğuşmalı kombiler atık gazın sıcaklığından faydalanır ve özel eşanjör yapısı sayesinde yoğuşan su kombinin altından tahliye edilir.Dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır birincisi baca eğimi normal hermetik kombilerde aşağı doğru olmalıdır , yoğuşmalı kombilerde yukarı doğru , ikinci husus ta Gerçek Yoğuşmalı Kombilerde PREMİX( ön karışım ) Teknolojisi olmalıdır. Gelen gaz ile hava her an orantılı olarak yakılarak yakıt tasarrufu sağlanır.Yarı yoğuşmalı modelleri kesinlikle almayın.
Kombide A markası B markasını aramayı bırakın . Kombilerin iç yapılarının hepsi aynıdır, kullandıkları malzemeler aynı firmalara aittir. Tam manasıyla toplama bilgisayar gibidir. Casperinde notebooku var vestelin de ama bir tane parça üretmezler . Kombilerde de firmalar anakart ve bir iki parça üretirler geri kalan bütün parçaları başkalarından alırlar. Hangi kombinin içine bakarsanız bakın pompa ya wilo dur ya grundfos , gaz valfleri ya honeyvell dir ya sit ( sigma ) tir ve bu parçalar kendi segmentlerinde dünyaca lider firmalardır. kombi firmaları bunları üretmeyle uğraşmaz . Genleşme tankları , eşanjörleri neredeyse hepsinin ana parçaları aynıdır.
Çok firmada çalıştım şimdi kendi şirketim var. Bankacısının da , mobilyacısının da , muhasebecisinin de bu işi yaptığını gördüm . Dürüst çalışan firma çok az mutlaka iyi araştırın. Bu sektör çok suistimale açık bir sektör. Ne fiyat alırsanız mutlaka marka modellerini yazdırın . Size ucu açık ifadeler kullanıp (kalorifer tesisatı .... TL , petekler ...TL ) başka malzeme kullanırlar bunlara çokça şahit oldum (yoğuşmalı diyip normal kombi satan bile var düşünün gerisini ) Ne aldığınızı bilin işi mutlaka ehline ve dürüstlüğüne güvenebileceğiniz kişilere yaptırın . Zaten inanın malzemeleri siz sayarsanız şu marka Kompozit Borudan şu marka vana şu markanın şu özelliğindeki petek diyip bir fiyat isteyin isterseniz 30 firma gezin fiyatlar en fazla 250 TL oynar . Ama normal olarak bir fiyat araştırmasına gidin 3000 TL den 5500 TL ye kadar fiyatlar alırsınız.

Bu yazdıklarımı buraya kadar okuduysanız ya bu işten canınız yanmış birisisiniz demektir yada gerçekten işinizi kaliteli yaptırmak istiyorsunuz demektir. Mutlaka araştırmaya devam edin her fikri dinleyin ama son kararı yine siz verin . Bilgi paylaşıldıkça büyür. Ben bildiklerimi gördüklerimi deneyimlerimi size aktardım eğer yardımcı olduysam ne mutlu bana. Yinede sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olurum elimden geldiğince....

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

1376 Mesaj
11 Mayıs 2012; 12:07:37 

Merhabalar

Yorumlara bakılınca oda termostatının ve termostatik vananın yararlı olduğu görülüyor.ikisinden de 1 tane alsam yeter kanımca.

@disintegration ve @memint bu süreçte yardımlarınızdan dolayı ikinizdende teşekür ederim.Sizlerden önemli bilgiler öğrendim.Hakkınızı helal edin.Görüşmek üzere...

9650 Mesaj
11 Mayıs 2012; 12:12:20 

quote:

Merhabalar

Yorumlara bakılınca oda termostatının ve termostatik vananın yararlı olduğu görülüyor.ikisinden de 1 tane alsam yeter kanımca.

@disintegration ve @memint bu süreçte yardımlarınızdan dolayı ikinizdende teşekür ederim.Sizlerden önemli bilgiler öğrendim.Hakkınızı helal edin.Görüşmek üzere...

helal olsun

iyi forumlar

271 Mesaj
11 Mayıs 2012; 21:53:18 

arkadaşlar size termostadlı vana konusunda bişey danışacağım.dublex 3+1 evimde tüm odalara termostatik vana taktırmayı düsünüyorum. sadece holde ve banyoda düz vana olacak. holde 120+50 cm 2 petek var. banyoda da havlupan. salonda oda termostatı olacak . ayrıca salonda termostatik vana olmasını istiyorum ve vanayı son ayarına getirip kullanmayı düsünüyorum. cünkü bazen de baska odada oturdugumuz da oluyor. salonun üzerinde olan oturma odamızda 120+120 iki petek var. birine sadece termostatik vana takmayı düsünüyorum. diğerini genelde acmıyoruz. sadece cok soğuk havalarda yada acil ısıtmalarda actık. oda cok sayılı yani. ne yapayım sizce?

17 Mesaj
12 Mayıs 2012; 13:21:57 

quote:

premix yoğuşmalı:

ariston clas premium
eca confeo premix s
airfel digifel premix
immergas victrix

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Zahmet olmaz ise bir sorum daha var.
Kombi satan mağazalarda dediğiniz kombileri araştırdım fakat bana yoğuşmalı kombinin Ankarada yoğşma yapmayacağını normal kombi almamın daha yararlı olacağını ifade ettiler. bana inandırıcı gelmedi böyle bir olasılık varmı çok merak ettim. Madem yoğuşmalı kombi kışın soğuk geçen şehirlerde işe yaramıyor neden satışını yapıyorlar çok merak ettim.

9650 Mesaj
12 Mayıs 2012; 13:44:02 

quote:

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Zahmet olmaz ise bir sorum daha var.
Kombi satan mağazalarda dediğiniz kombileri araştırdım fakat bana yoğuşmalı kombinin Ankarada yoğşma yapmayacağını normal kombi almamın daha yararlı olacağını ifade ettiler. bana inandırıcı gelmedi böyle bir olasılık varmı çok merak ettim. Madem yoğuşmalı kombi kışın soğuk geçen şehirlerde işe yaramıyor neden satışını yapıyorlar çok merak ettim.

ankarada ısıtma sezonu uzundur
emin değilim ama 5-6-7 ay kombiyi kullanırsınız
ben izmirdeyim 4ay adam gibi kullanırız o kadar

sizde kışın en soğuk günlerde verim kaybı olur. ama bu da petek boyları ile ilgilidir.
petek boylarını öyle dizayn etmeniz gerekir ki yani uzun tutmanız gerekir ki
düşük kazan sıcaklığında kombiyi kullanmanız gerekir

yani örneğin evinize toplam 6 metre petek yetiyorsa sizin 8 metre yapmanız gerekir

yoğuşmalı kombiler düşük kazan sıcaklığı ister

bir kış boyunca 55c ve altında ısınmanız gerekir

ama ankarada kışlar çok sert,kışın ortasında belki kombiyi 60c de kullanacaksınız

ama sonbahar ve ilkbahar da ayrıca kışın soğuk olmayan günlerde 55c ve altında kullanacaksınız ve kombiniz yoğuşma yapacak

ankara gibi yerlerde sonhabar,kış başlangıcı,kış bitiş dönemi,ve ilk bahar başlangıçlarında yoğuşmalı kombi verimli olur

izmirde nerdeyse bütün ısıtma sezonunda yoğuşmalı kombi yararlı olur

rusyada bile yoğuşmalı kombiler satılıyor.rusya iklimi ile ankara iklimi arasında dağlar kadar fark var

yoğuşmalı kombi her yere olur.erzurumdan bize danışıp yoğuşmalı kombi alan arkadaşlar oldu

yoğuşmalı kombi doğrudan petek boyu+iklim+evin yalıtım durumu ile ilgilidir

kışın soğuk günlerde ısınmada sorun yaşarsanız evinize 1 veya 2 metre petek eklettin

doğalgaz çok zam geldi. şu zamanda en mantıklısı premix yoğuşmalı kombi almak

kışın en sert günlerde değil ama diğer günlerde çok verim alırsınız emin olun.özellikle kış başlangış ve bitiş dönemlerinde

ki bu dönemler ankarada uzun sürer

umarım anlatabilmişimdir

yazdığım kombiler premix yoğuşmalıdır

sonuc olarak:kesinlikle ama kesinlikle premix yoğuşmalı kombi alın

benden söylemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 12 Mayıs 2012; 13:50:03 >

29 Mesaj
12 Mayıs 2012; 14:45:49 

Arkadaşlar merhabalar... Tecrübeli arkadaşlara danışmak istediğim bir kaç husus var. Yardımcı olunursa sevinirim.

Evimde kombi ile alakalı tüm alt yapı mevcut (atmosfere açılan baca deliğine kadar) sadece kombi montajı yapılması gerekiyor. Ancak bodrumda aynı zamanda kaskad sistemli 3 adet merkezi kombi var. Bununla merkezi olarak ısınacağız. Müteahhit balkona şofben almamın yeterli olacağını söylemiş olsa da ben bir miktar daha ödeyip kombi almayı planlıyorum. Kalorifer kollektörüne hem merkezi hem kombi montajı yapılmış. Evim net 150 m2 ölçülerinde ara kat, yalıtımlı ve önü açık güney batı cepheli ve Bolu'dadır. Hangi kombiyi önerirsiniz? Ben falke fx 24 fi'yi 7 yıl garantisinden ve 1000 lira civarı maliyetinden dolayı almak istiyorum. Sizce de iyi bir tercih olur mu?

Ayrıca bu kombi de anti blokaj sistemi var deniyor. Bu ne demektir? Merkezi sistem çalışırken kombinin kalorifer kollektörü girişindeki vanalarını kapatmak zorundayım. Böyle yapınca 24 saatte bir devreye girecek anti blokaj sistemi çalışabilecek mi? Çalışmazsa zarar görür mü? Vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim. Saygılar. İsmail

74 Mesaj
12 Mayıs 2012; 21:06:29 

Selamlar
Bugün bizde fiyat aldık sonunda evimiz için :)
- Kombi yer değişimi ( Mutfak balkon tek camla birleşik. Cam Kapalı balkona alınacak )
- Panel montajı
- 9mt Gaz tesisatı
- 1mt ek baca yazıldı teklif formuna.
Ariston genus 24kw. kombi ile birlikte 2700 toplam fiyat verildi. Ankara Batıkent Ergazi Mahallesi .
Fiyat değerlendirmesi yapmanız mümkün müdür ? Ya da ihtiyacınız olan ek bilgi varmıdır ?

Saygılar.

51 Mesaj
13 Mayıs 2012; 1:36:03 

Sayın Disintegration öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Adana'da oturuyorum. Evimde ısıtılacak alan net 100 m civarı.
Sizin tavsiyeleriniz üzerine Baymak Falke Condens aldım. Oda termostadını ihtiyaca göre kendim alıp taktırmak ve ayrıca kendi üzerindeki kontrol paneli olmasından dolayı Novadens Extra'yı almadım. Eve mobil sistem döşettim. Toplamda 10 m petek kullanıldı. 3+1 olan evde salonda bulunan 2m+1m peteklerden 2m olana ve diğer 3 odadaki peteklere termostatik vana koydurdum. Şimdi gelelim sorularıma.

1. Dış hava sensörü siemens qac 34 yanlış değilsem kitapçık öyle diyordu, kullanırken tek olarak kullanılır mı? Yani oda termostadı olmadan.
2. Oda termostadı olarak siemens qaa 73 öneriliyor farklı bir termostat kullanılır mı? Mesela Baymak'ın kendi termostadları.
3. Modülasyonlu oda termostadı %2-3 ve konfor harici bir özelliği varmı? Mesela kombi kazan sıcaklığı veya pompa kademesi ayarı gibi.
verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emelayhan -- 13 Mayıs 2012; 1:37:37 >

9650 Mesaj
13 Mayıs 2012; 10:15:49 

quote:

Orijinalden alıntı: emelayhan

Sayın Disintegration öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Adana'da oturuyorum. Evimde ısıtılacak alan net 100 m civarı.
Sizin tavsiyeleriniz üzerine Baymak Falke Condens aldım. Oda termostadını ihtiyaca göre kendim alıp taktırmak ve ayrıca kendi üzerindeki kontrol paneli olmasından dolayı Novadens Extra'yı almadım. Eve mobil sistem döşettim. Toplamda 10 m petek kullanıldı. 3+1 olan evde salonda bulunan 2m+1m peteklerden 2m olana ve diğer 3 odadaki peteklere termostatik vana koydurdum. Şimdi gelelim sorularıma.

1. Dış hava sensörü siemens qac 34 yanlış değilsem kitapçık öyle diyordu, kullanırken tek olarak kullanılır mı? Yani oda termostadı olmadan.
2. Oda termostadı olarak siemens qaa 73 öneriliyor farklı bir termostat kullanılır mı? Mesela Baymak'ın kendi termostadları.
3. Modülasyonlu oda termostadı %2-3 ve konfor harici bir özelliği varmı? Mesela kombi kazan sıcaklığı veya pompa kademesi ayarı gibi.

tesisatınız hayırlı olsun

evet dış hava sensörü siemens qac 34,tek olarak kullanılır
baymak falke condens'e farklı bir termostat ta takabilirsiniz
ama önce uyumlu olması gerekir
ayrıca yetkili servise sormadan termostat takmayın
siemens qaa73 termostat çok fonksiyonlu bir termostattır
oda sıcaklığı,termostat sıcaklığı,kullanım suyu sıcaklığı ayrıca zaman saati var

en uygun kombinasyon siemens qac 34 dış hava sensörü+siemens qaa73 termostat

ama bu ekipmanlarla muazzam tasarruflar elde edemezsiniz.bilginiz olsun

bu arada baymak falke condens'i nerden aldınız netten mi? netten aldıysanız kaça aldınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 13 Mayıs 2012; 10:17:08 >

301 Mesaj
13 Mayıs 2012; 10:52:29 

quote:

Benim evim de Mersin'de ve net 104 m2, 7.9 m dd plus panel döşenecek. Sizin 100 m2 ev için 10 m panel biraz fazla değil mi?
Ben de sizin gibi qac 34 dış hava sensörü ve qaa 73 düşünüyorum ancak qaa73' ün fiyatı 230 tl civarında ve bu multifonksiyonel olmasına rağmen bana biraz fazla geldi.Birde kombi yerim güneye bakan balkonda, burası da fazla ısınacağından dolayı dış hava sensörünü yanıltabilir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack33 -- 13 Mayıs 2012; 10:58:02 >

51 Mesaj
13 Mayıs 2012; 14:17:08 

Kombiyi nette ilanı olan (sanalpazar ve sahibinden) arkadaş ile irtibata geçtim Ankara'ya giden arkadaşlar vardı KK tek çekim 1450 TL aldım 1m baca uzatmasını hediye ettiler. Ancak site üzerinden alsaydım 60 TL civarında kargo ücreti ödeyecektim.
Kombi üzerindeki manuel çevirmeli anahtarlarla kazan ve kullanım suyu ayarlanmıyor mu?
Anladığım kadarıyla Modülasyonlu oda termostadının asıl görevi kullanım esnasında konfor sağlamak. Tassaruf çok az. Dış hava sensörü kombi ısısını ayarlıyor diye bilyorum en azından bunu kullanarak ufak da olsa gece gündüz arası ayar mümkün olmaz mı?

51 Mesaj
13 Mayıs 2012; 15:01:34 

Banada gelen tekliflerde 8 m petek ölçüsü çıkardılar. Ben bazı yerlere ek petek bazı yerlerinde ölçüsünü artırarak 10m petek ölçüsüne ulaştım. Bunun bir sebebide yoğuşmalı kombilerde petek ölçülerinin uzun olmasından kaynaklanıyor.
Dış hava sensörü bana uygun kombi kuzey balkonda ve balkon pimapen ile içeri alınmış. Dış hava sensörünü kuzeye bağlayabilirsiniz ama uygunsa çünkü dış hava sensörü için güneş almayan mümkünse kuzey tarafında olması öneriliyor.
Ayrıca QAA 73 biraz pahalı dediğiniz gibi sadece konfor açısından biraz düşündürücü eğer kombiye ulaşım yakın ise ki benim ki öyle bence pekde gerek yok oda termostatına.

9650 Mesaj
13 Mayıs 2012; 17:21:12 

quote:

Kombiyi nette ilanı olan (sanalpazar ve sahibinden) arkadaş ile irtibata geçtim Ankara'ya giden arkadaşlar vardı KK tek çekim 1450 TL aldım 1m baca uzatmasını hediye ettiler. Ancak site üzerinden alsaydım 60 TL civarında kargo ücreti ödeyecektim.
Kombi üzerindeki manuel çevirmeli anahtarlarla kazan ve kullanım suyu ayarlanmıyor mu?
Anladığım kadarıyla Modülasyonlu oda termostadının asıl görevi kullanım esnasında konfor sağlamak. Tassaruf çok az. Dış hava sensörü kombi ısısını ayarlıyor diye bilyorum en azından bunu kullanarak ufak da olsa gece gündüz arası ayar mümkün olmaz mı?

premix yoğuşmalı ve 7 yıl garantili 1450lira gerçekten bedavaya almışsınız

yerinizde olsam bu kış kombiyi tek başına kullanırdım

dış hava sensörü ve oda termostatına o kadar parayı hemen bağlamazdım

bu işler deneme yanılma yöntemiyle olur biraz.

bazı kullanıcılar dış hava sensörü ve oda termostatından verim alamıyor veya istediği tasarrufu elde edemiyor

ben bile kendi evimde kışın bazen oda termostatını iptal ediyorum

kombi "kendi tesisat suyuna göre modülasyon" özelliğinde çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 13 Mayıs 2012; 17:49:13 >

51 Mesaj
13 Mayıs 2012; 22:15:58 

Önerileriniz için teşekkürler zaten ben oda termostatının o kadar da tasarruf sağlamayacağından ve teknik açıdan aynı kombi olduğu için (ki bunu siszden öğrendim) Novadens extra almadım çünkü tek fark dijital kumanda paneli bunun için fazladan 250 TL vermek işime gelmedi. Sonradan iytiyaç duyarsam extradan oda termostatı alırım diye düşündüm. Herhalde yapılan yorumlara göre yaptığım tespitler doğrudur. Ancak ileride fazla bir maliyeti olmadığından belki dış hava sensörü alırım ama öncelikle tavsiyeniz üzerine önümüzdeki kışı sadece kombiyi kullanarak geçireceğim.

Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Forumu araştırmadan önce, tesisat sadece tek tip boru ve kombi sadece marka çeşidi yoğuşmalı veya düz hermetik petek olarak hepsinin aynı olduğu düşüncesindeydim. Ancak foruma baktığımda sizlerin bilgileri doğrultusunda kombinin çeşitleri tesisatın boru çeşitliliği sistem farklılığı petek olarak da ısınmak veya uzun ömür için üzerindeki boyanındahi önemli olduğu. Forumda bilgilerini ve tecrübelerini bizlerden eksik etmeyen tüm üyelere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca birçok şehirde firmaların insanları yanlış yönlendirmesi ki buda bilgisizliklerinden kaynaklanıyor. Mesela yoğuşmalı için enaz 160 170 m2 ev olması ve 12-13m petek kullanılması gibi. Forumdaki arkadaşlar benim gibi öğrendiklerini çevresindekilerle paylaşırlarsa inanıyorum ki ülkemiz kazanacaktır ve beraberinde bizlerde kazanacağız. Mesela ben oturduğum binada tesisat döşetmeyen komşularıma burdan öğrendiğim bilgiler doğrultusunda seminer vermeyi düşünüyorum.

9650 Mesaj
13 Mayıs 2012; 23:36:01 

quote:

Önerileriniz için teşekkürler zaten ben oda termostatının o kadar da tasarruf sağlamayacağından ve teknik açıdan aynı kombi olduğu için (ki bunu siszden öğrendim) Novadens extra almadım çünkü tek fark dijital kumanda paneli bunun için fazladan 250 TL vermek işime gelmedi. Sonradan iytiyaç duyarsam extradan oda termostatı alırım diye düşündüm. Herhalde yapılan yorumlara göre yaptığım tespitler doğrudur. Ancak ileride fazla bir maliyeti olmadığından belki dış hava sensörü alırım ama öncelikle tavsiyeniz üzerine önümüzdeki kışı sadece kombiyi kullanarak geçireceğim.

Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Forumu araştırmadan önce, tesisat sadece tek tip boru ve kombi sadece marka çeşidi yoğuşmalı veya düz hermetik petek olarak hepsinin aynı olduğu düşüncesindeydim. Ancak foruma baktığımda sizlerin bilgileri doğrultusunda kombinin çeşitleri tesisatın boru çeşitliliği sistem farklılığı petek olarak da ısınmak veya uzun ömür için üzerindeki boyanındahi önemli olduğu. Forumda bilgilerini ve tecrübelerini bizlerden eksik etmeyen tüm üyelere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca birçok şehirde firmaların insanları yanlış yönlendirmesi ki buda bilgisizliklerinden kaynaklanıyor. Mesela yoğuşmalı için enaz 160 170 m2 ev olması ve 12-13m petek kullanılması gibi. Forumdaki arkadaşlar benim gibi öğrendiklerini çevresindekilerle paylaşırlarsa inanıyorum ki ülkemiz kazanacaktır ve beraberinde bizlerde kazanacağız. Mesela ben oturduğum binada tesisat döşetmeyen komşularıma burdan öğrendiğim bilgiler doğrultusunda seminer vermeyi düşünüyorum.

hatırladığım kadarıyla ılıman bir bölgede yaşıyorsunuz

baymak falke condens premix yoğuşmalı kombi ile gelecek kış çok verim alacaksınız

sihirli cümle şu: "bir kış sezonu boyunca yeterki 55c ve altında bir kazan sıcaklığında evinizde konforlu ısının".

bu işin temel kuralı bu

bir evin m2 si, ve petek boyu tamamen şehir efsanesi ve palavradan ibarettir

kış mevsimini bu şekilde geçirin.zaten kendi kendinize gelecek kış için deneyim elde edeceksiniz

yerel piyasalarda maalesef çok bilgi kirliliği var.

premix yoğuşmalı kombiler her eve olur.siz 1450liraya premix yoğuşmalı bir kombi aldınız,üstelik kombiniz 7 yıl garantili

yerel piyasada aynı paraya çok donanımsız,verimsiz düz normal kombiler satıyorlar

çevrenizi bilgilendirmekle & bilinçlendirmekle bence çok hayırlı bir iş yapacaksınız

doğalgaza çok zam geldi. devir premix yoğuşmalı kombi devri diyorum

iyi forumlar

405 Mesaj
13 Mayıs 2012; 23:55:53 

Baymak falke condens in Baymak sitesindeki resmi ve buroşürü kalkmış gözüküyor belki de ekran dijital ve çevirmesiz düğmelerden oluşacak belki de yakıt tüketimi düşecek??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanbatuhan -- 14 Mayıs 2012; 0:08:07 >

4 Mesaj
14 Mayıs 2012; 21:27:30 

Kırıkkale'de yaklaşık 210 m2 dubleks olan ev için, 4 cephe yalıtım ve ev doğu-güney ve batı cepheli yalnız alt kat Almanya'da yaşıyor bu sene emekli olursa gelecekmiş. Gelmeme durumuna karşılık aşağıda yer alan 3 marka arasında kaldım ne yalan söyleyeyim.. Son noktayı koyabilmek için sizlerden ricam bu üç marka arasında belirgin bir fark var mıdır?Varsa nedir..Bulunduğum bölge de servis problemi yok..Fiyatlar birbirine yakın ancak baymak fiyatı oldukça aşağıda..ne zor işmiş bu yaw..Yardımlarınıza ihtiyacım var.

1-İmmergas victrix superior 32 kw - 2.900 TL -
2-Ferroli Econcept 35c - 2850 TL
3-Baymak Falke Condense 33 kw 30.300 kcal - nette 1.800 civarında

9 Mesaj
14 Mayıs 2012; 23:05:29 

İlk önce verdiğiniz bilgilerden dolayı içtenlikle teşekkür ederim üşenmeyip bu bilgileri yazmak gerçekten çok önemli. herkesten allah razı olsun.
ben de erzincanda yaşıyorum.85 metre kare eve doğalgaz döşeteceğim.
1-evin yalıtımı yok ve güneş çok fazla görmez( 2+1)
2- tesisat sıfırdan süpürgelik üstünden döşenecek
-ben tesisatta nasıl bir boru kullanacağım( bakır boru sadece yğuşmalılar için mi geçerli)
-kombi seçiminde ne yapmam gerekiyor.kışlar -15/20 lere dayanıyor yoğuşmalı boş bir tercih olur mu
model olarak
-ferroli domitech f24
-bosch clasic silver gibi markalr söylediler
cevap verirseniz çok memnun olurum

9650 Mesaj
14 Mayıs 2012; 23:31:43 

quote:

Orijinalden alıntı: saliherz

İlk önce verdiğiniz bilgilerden dolayı içtenlikle teşekkür ederim üşenmeyip bu bilgileri yazmak gerçekten çok önemli. herkesten allah razı olsun.
ben de erzincanda yaşıyorum.85 metre kare eve doğalgaz döşeteceğim.
1-evin yalıtımı yok ve güneş çok fazla görmez( 2+1)
2- tesisat sıfırdan süpürgelik üstünden döşenecek
-ben tesisatta nasıl bir boru kullanacağım( bakır boru sadece yğuşmalılar için mi geçerli)
-kombi seçiminde ne yapmam gerekiyor.kışlar -15/20 lere dayanıyor yoğuşmalı boş bir tercih olur mu
model olarak
-ferroli domitech f24
-bosch clasic silver gibi markalr söylediler
cevap verirseniz çok memnun olurum

yaptırabiliyorsanız evinize dışardan mantolama yaptırın veya içerden duvarlara en az 3cm eps strafor uygulayın
faydasını çok görürsünüz

maddi durumunuz iyiyse

bakır boru yaptırın.en iyisi bakır borudur
hem normal kombi hemde yoğuşmalı kombi için de olur
her iki kombide donanımlıdır
ama
iki kombi arasında ferroli domitech öneririm
modülasyon aralığı daha geniştir
ve 5 yıl garanti gibi bir avantajı daha vardır

kombiyi balkona yani dışarıya monte etmeyin

100cm den büyük her peteği ve kombiye uzak petekleri çapraz bağlatın

petek markasında demirdöküm plus tercih edin.

toplamda petek boyunu da 7 metreden aşağı tutmayın.koridora da petek monte edin

9650 Mesaj
14 Mayıs 2012; 23:34:13 

quote:

Orijinalden alıntı: basaraltuntas

Kırıkkale'de yaklaşık 210 m2 dubleks olan ev için, 4 cephe yalıtım ve ev doğu-güney ve batı cepheli yalnız alt kat Almanya'da yaşıyor bu sene emekli olursa gelecekmiş. Gelmeme durumuna karşılık aşağıda yer alan 3 marka arasında kaldım ne yalan söyleyeyim.. Son noktayı koyabilmek için sizlerden ricam bu üç marka arasında belirgin bir fark var mıdır?Varsa nedir..Bulunduğum bölge de servis problemi yok..Fiyatlar birbirine yakın ancak baymak fiyatı oldukça aşağıda..ne zor işmiş bu yaw..Yardımlarınıza ihtiyacım var.

1-İmmergas victrix superior 32 kw - 2.900 TL -
2-Ferroli Econcept 35c - 2850 TL
3-Baymak Falke Condense 33 kw 30.300 kcal - nette 1.800 civarında

her 3 kombi farklı segmentlerin kombisi

immergas victrix ve ferroli econcept'in modülasyon aralığı baymak falke condens'e göre daha geniştir

ayrıca minimum ısıl güçte biraz daha az gaz tüketirler

baymak falke condens daha çok fiyat-performans premix yoğuşmalı bir kombidir

zaten 1000lira daha ucuz ama çok sağlam bir kombidir

baymak falke condens 7 yıl ,immergas 4 yıl,ferroli 5 yıl garantilidir

9 Mesaj
14 Mayıs 2012; 23:40:23 

kısa sürede cevap verdiğin için çok sağol disintegration!!! vana ve oda termostadını sorsam ev küçük olduğu için termostatik vanaya ve oda termostadına ihtiyaç var mı.bir de bakır boru döşeyebileceklerini sanmıyorum eğer olmazsa farklı seçenekler var mı

9650 Mesaj
15 Mayıs 2012; 9:11:19 

quote:

Orijinalden alıntı: saliherz

kısa sürede cevap verdiğin için çok sağol disintegration!!! vana ve oda termostadını sorsam ev küçük olduğu için termostatik vanaya ve oda termostadına ihtiyaç var mı.bir de bakır boru döşeyebileceklerini sanmıyorum eğer olmazsa farklı seçenekler var mı

termostatik vanaları: kombiye yakın çok ısınan odalara ve kapalı tuttuğunuz oda varsa,
oda soğuk kalacağına o odaya monte edin ve odayı term vana ile en düşük kademede ılık tutun

oda termostatı yalıtımlı evlerde verimli oluyor. yalıtımsız evlerde set edilen sıcaklığıa daha geç ulaştığı için yakıt tüketimi arttırıyor

oda termostatı almaya karar verirseniz koridor gibi evin orta bir bölümüne monte edin.kombiye yakın hemen ısınan bir odaya monte etmeyin.kombiye uzak bir odaya monte edebilirsiniz

sıva üstü tesisatta en iyisi bakır dır bakırın alternatifi yoktur

sıva üst tesisatta ikinci alternatif deliksiz alüminyum folyolu borudur

cam elyaf katkılı kompozit ve kompozit boru tercih etmeyin.oksijen geçirgenliği vardır

kombinizin eşanjörü 4-5 yılda delinir.ayrıca kombinin diğer parçalarına zararı var

sıva üstü tesisatta

1) bakır boru
2) dizayn oksi plus
3) deliksiz alüminyum folyolu boru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 15 Mayıs 2012; 9:19:21 >

467 Mesaj
16 Mayıs 2012; 13:04:20 

Merhaba,

Kombi eşanjör delinmesi neden olur? Demirdöküm marka 20.000 lik hermetik bir kombimiz vardı. bir kaç gündür sürekli basınç kendiliğinden artıyordu. Bugün servis geldi e eşanjör delinmesinden dolayı olduğunu soyledi 370 TL fiyat verdiler. yaklaşık 5-7 senelik bir kombi.

Bende yeni bir kombi almayı düşünüyorum.

9650 Mesaj
16 Mayıs 2012; 18:01:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Raskol

Merhaba,

Kombi eşanjör delinmesi neden olur? Demirdöküm marka 20.000 lik hermetik bir kombimiz vardı. bir kaç gündür sürekli basınç kendiliğinden artıyordu. Bugün servis geldi e eşanjör delinmesinden dolayı olduğunu soyledi 370 TL fiyat verdiler. yaklaşık 5-7 senelik bir kombi.

Bende yeni bir kombi almayı düşünüyorum.

tesisatta oksijen emiliminden dolayı eşanjör delinmiş olabilir

bence de yeni bir kombi alın

850-900liraya bile kombi var

279 Mesaj
16 Mayıs 2012; 19:05:39 

quote:

Orijinalden alıntı: tur.gut

Tavsiyeler için teşekkürler..
Evdeki borular hep sıva içinden gidiyor..
Şunu düşünüyorum petek boyunu da hesaba kataraktan 30kv daha mı iyi olur acaba??
Birde ferroli econcept üzerinde yoğunlaşıyorum..

Yaptığınız öneriler neticesinde ve servis araştırması yaparak marka tercihimi Ferroli'den yana kullanıyorum ve model olarak da Econcept düşünüyorum. Fakat kapasite konusunda çok kararsız kaldım. Bu konuda tekrar yardım isteyeceğim. 25kw benim için tam anlamıyla yeterli olur mu yoksa 35kw daha mı iyi olacaktır? Büyük olmasının ne gibi bir dezavantajı veya avantajı olur.? Yoksa tamamen gereksiz midir??
Teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2799 Mesaj
16 Mayıs 2012; 20:39:59 

quote:

Orijinalden alıntı: tur.gut

Yaptığınız öneriler neticesinde ve servis araştırması yaparak marka tercihimi Ferroli'den yana kullanıyorum ve model olarak da Econcept düşünüyorum. Fakat kapasite konusunda çok kararsız kaldım. Bu konuda tekrar yardım isteyeceğim. 25kw benim için tam anlamıyla yeterli olur mu yoksa 35kw daha mı iyi olacaktır? Büyük olmasının ne gibi bir dezavantajı veya avantajı olur.? Yoksa tamamen gereksiz midir??
Teşekkürler..

Econcept 25C ve 35C kombiler 50/30 işletmede (ideal yoğuşmalı işletme) 26,6Kw (22876Kcal/h) ile 36,7Kw (31562Kcal/h) maksimum kapasiteye sahiptir. Doğalgaz sarfiyatları 0,56 m3/h (min) 2,11 m3/h (maks) ile 0,69 m3/h (min) 2,69 m3/h (maks) olup aralarında oransal olarak ciddi fark var. Ayrıca 35C için fazladan 300 TL civarı para vereceksiniz.
Bence 25C yeterli olur, aradaki farkla Romeo oda termostatı alırsınız...

http://www.ferroli.com.tr/uploaded_files/file/urun_brosur/econcept%20tech%20teksyf.pdf

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

405 Mesaj
16 Mayıs 2012; 22:00:49 

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Econcept 25C ve 35C kombiler 50/30 işletmede (ideal yoğuşmalı işletme) 26,6Kw (22876Kcal/h) ile 36,7Kw (31562Kcal/h) maksimum kapasiteye sahiptir. Doğalgaz sarfiyatları 0,56 m3/h (min) 2,11 m3/h (maks) ile 0,69 m3/h (min) 2,69 m3/h (maks) olup aralarında oransal olarak ciddi fark var. Ayrıca 35C için fazladan 300 TL civarı para vereceksiniz.
Bence 25C yeterli olur, aradaki farkla Romeo oda termostatı alırsınız...

http://www.ferroli.com.tr/uploaded_files/file/urun_brosur/econcept%20tech%20teksyf.pdf

25 C nin maks sarfiyatı 2.11m3 değil 2.86 dır.2.11 olan Lpg ile Sayın Memint.Nereden biliyorum çok hatim ettim valla oraları.35 C de de maks 2.69 değil 3.68 gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanbatuhan -- 16 Mayıs 2012; 22:03:34 >

2799 Mesaj
17 Mayıs 2012; 8:42:51 

Haklısınız Sn @Hasanbatuhan, maks. sarfiyatlar olarak DG yerine satır kaydırarak LPG sarfiyatlarını okumuşum. Uyarınız için teşekkürler...