Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (79. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
377.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ümraniye'de aldığımız evimize kombi taktıracağız. Kombi için maximum bütçem 1.500TL(doğalgaz açtırma,proje,kurulum hariç) Ev 125m2 brüt ve yoğuşmalı-yoğuşmasız kombiler arasında kaldım. Son olarak 2 modelden birini almayı düşünüyorum. üstadlardan ve kullananlardan yorum rica edeceğim.

Yoğuşmasız Kombi Vaillant fiyatı 1.550TL
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-turboTEC-pro-VUW-TR-242/3-3-Hermetik-Konvansiyonel-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--60

Yoğuşmalı Kombi Demirdöküm fiyatı 1.525
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=DEMIRDOKUM-Nitromix-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21264kcal/h)-24,7kw-21242--10218

Sitedeki rakamlardan farklı olarak bayilerden aldığım fiyatları yanına yazdım,yorumlarınızı esirgemeyin lütfen

• quote:

Orijinalden alıntı: nedenmiben

merhabalar, eski ve problemli kombimi değiştirmek istiyorum, kombi + proje+ bağlantı vs. tüm yan giderler dahil bütçem 2000 tl

evim,yalıtımsız, güney-doğu cephe, tüm camlar pvc,en üst kat,önü açık bir ev (ankara-keçiören), çatıda izocam var, altta yılın yarısı evde olmayan yalnız yaşayan teyzemiz var.tesisatın tamamı 2 yıl önce yenilendi, tamamı plastik boru (fakat yüzde 99 u gömülü olduğu için modelini/cinsini bilemiyorum ,radyatörlere giriş-çıkışlar alt kısımdan)

ölçüler:
    salon: 25 m2 - radyatör 320x40 (alçak radyatör)
    mutfak:11 m2 - 90 cm (standart radyatör)
    oda 1: 9 m2 -90 cm
    oda 2: 7m2 -90 cm
    yatak odası : 14 m2 -100 cm
    kolidor 1: 9 m2 - 90 cm
    banyo: 4 m2 - havlupan
    kolidor 2: 4 m2 -
    tuvalet: 2 m2

toplam : 85 m2

...................................doğu................ güney-doğu...............................................
    ............................................||balkon ||............||balkon ||
    .......................................... ================================
    odaların dizilimi: kuzey doğu || salon || mutfak|| oda 1|| oda 2|| yatak odası || yan daire

mevcut durum ve sıkıntılar:
    -kombi mutfakta bulunuyor , salonu kışın çok az kullanıyorum bu sebepten radyatörleri genelde kısıyorum, yatak odası en soğuk oda oluyor , kombiden uzak olmasına bağlıyorum. geçtiğimiz kış ,odalardaki radyatörleri kademeli olarak kısarak ısı dengesini kurmaya çalıştım fakat tam verim alamadım:)) şimdi bebeğimizde var bu sebepten evdeki ısı dengesi önemli mevcut vanaları termostatik vanalar ile değiştirmeyi planlıyorum ,sizce uygun olur mu? ne kadara mal olur? oda termostadı vs. aparatlar hakkında hiç bilgim yok, kombi + aparatlar şeklinde önerilerilere de açığım.

özellikle kombi seçimi olmak üzere evdeki ısı sistemi konusunda değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekler şimdiden teşekkür ederim,
    saygılarımla emrah.

Merhabalar üstteki msjım sanırım arada kaynadı uzman arkadaşların yorumlarını bekliyorum,

ayrıca şuan elimdeki kombi alarko termo confort adlı 8-10 yıllık bir kombi 3 lü vana arızası var(kalorifer ve sıcak suyu vana aç/kapa yaparak kullanabiliyorum) ve bakımsız yani bugun servis çağırsam 300-350 tl lik masrafı var, ayrıca 2 gün sonra başka masraf çıkarmıyacağının garantiside olmadığı için değiştirmek istiyorum , sizce mantıklı mı? bu kombiyi herhangi bir şekilde değerlendirebilirmiyim?

• Satın Üstadlar sizlere bir sorum olacaktı.

evim 180 metrekare.net ise 150 metrekare.

5 katlı binanın 3katı yeni daire.bir kaç ay asonra taşınıcam.

toplam petek uzunluğu 12 metre.

mobil sistem döşeli.oksijen bariyerli borular var.

havlupanlar hariç tüm peteklere eca termostatik vana aldım.

demidöküm panel plus aldım petekleri.kompakt sistem mevcut evimde.

kombi konusunda öğrenmek istediğim benim evim için kaç KW'lık kombi almalıyım yada kaç KCAL olmalı.

evim kuzey doğu cephe.mantolama yok.duvarlar arasında izolasyon mevcut.

kimi ustadiyorki en az 28 kw lık kombi gerek kimi usta ise sana 20 kw lık yeter bile diyor.kafam karıştı iyice.

model olarak arada kaldıklarım şunlar.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=ARISTON-Genus-Premium-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(25800kcal/h)-30kw-25800--52

http://www.kombi.com/urun.php?prod=DEMIRDOKUM-Nitromix-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(24940kcal/h)-29kw-24940--10409

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-346/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(26316kcal/h)-30,6kw-26316--69

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VIESSMANN-Vitodens-100-W-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22360kcal/h)-26kw-22360--94

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-296/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21070kcal/h)-24,5kw-21070--68

http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Econcept-Tech-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21156kcal/h)-24,6kw-21156--132

• ANKARA/DİKMEN de oturuyoruz. ev brüt 150m2 net 135m2
    yalıtımsız en üst katız üstümüz çatı.
    salon 29,5 m2 1 adet 170*40 cm, derinlik 20cm, 29 dilim döküm petek - 1 adet 100*60 panel petek (salon kuzey cephe)
    yatak odası 15 m2 110*60 cm, derinlik 15cm, 19 dilim döküm petek (kuzey cephe)
    diğer oda 14m2 160*60, derinlik 15cm, 28 dilim döküm petek (kuzey ve doğu cephe)
    çocuk odası 9m2 80*60 panel petek (doğu cephe)
    mutfak 14m2 60*90, derinlik 15cm, 10 dilim döküm petek (doğu)
    banyo 7m2 120*50 havlupan
    camlar ahşap çift cam
    şimdi bu durumda yoğuşmalı mı hermetik mi almalıyız. ve kaçlık kombi olmalı
    şuan vaillantın 15 yıllık 20000kcal.lık bacalı bir kombisi var geçen kış ısınma konusunda aşırı sıkıntı çekmedik. yine 20000.lik yeterli olur mu 24000.lik mi almalıyız sizce. ve döküm petekleri değiştirmek gerekir mi yoksa işe yararmı petekler gelen ustalara göre iyi durumdalar
    alacapımız kombi ariston genus modeli ama hermetik mi yoğuşmalı mı ve kaçlık olsun karar veremedik bütün kombiciler başka birşey diyor ve bugün karar vermeliyiz yerimiz ikisi içinde uygun. lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olsun

• degerli arkadaşlar izmir narlıdereden yazıyorum bizim semte yeni dogalgaz geldi ekim sonu dogal gaz kulanımı başlayacakmış benim sorunum su firmanın kimisi yoguşmalı kimisi yoguşmasız kombi önermektedir. internetten ve yorumlardan okudugum kadarıyla avrupada yoguşmasız kombi kullanılmayacakmış artık. hangi kombi markasını seçecegimide karar veremedim yorumcu arkadaşlar her markayı tavsiye ediyor hemen hemen aralarında bir fark olmadıgını ifade etmektedir. ayrıca sayaçtan kombiye kadar bakır boru yapımını tavsiye ediyorlar uygunmudur. benim ev güney cephesine bakmaktadır 143 metrekaredir 100 metrekaresi net kulanım alanıdır. yardımcı olursanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: ademozdem

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ademozdem

öncelikle tüm forumdaki arkadaşlara iyi günler dilerim.
    yakında istanbulda bulunan bürüt 120 m2 nette 97 m2 oturum alanlı tek daire üzerine etrafı açık binada bulunan orta kat(3. kat) dairemize kombi almayı düşünüyorum. daire dıştan yalıtımlı PVC pencereli olacak.

yine aynı soru belki ama kombi araştırmalarıma rağmen tam karar veremedim.

aslında benim aklımda Demirdöküm kombi almak var. neden derseniz 4 yıldır kiracı olarak kaldığım evdeki kombimden çok memnunum. beş yıllık bir kombi ve sadece bir kere arıza verdi oda 20-30 tl lik bir arıza idi sebebi de rutin bakımı yaptırmamış olmam yaptırmış olsam kışın sorun yaşamayacaktım, yani açıkcası bu tecrübe beni Demirdöküme götürüyor.

ancak genel forumlarda nedense demirdökümü kimse önermek için ağzına bile almıyor.
    gerek yoğuşma gerek hermetik olsun hep yeni nesil kombi diye söyleniyor ama bunu da pek anlayamıyorum. neden derseniz sonuçta kombi araba gibi değil ikinci el değerini koruması gibi bir derdi yok eve bir kere alınıyor eğer sorunsuz ve yeterli kapasiteli bir kombi ise yolda bırakmayacak bir ürün ise her zaman tercih edilebilir eğer yeni nesiller üst düzey bir yenilik getirmiyorsa tabi.

benim aklımda hermetik olarak demirdöküm nitron var ama herşeye rağmen tecrübeli arkadaşların bilgilerine danışmayı istiyorum ve alternatif olarak veya daha mantıklı olduğunu düşündükleri önerileri içeren cevaplarını bekliyorum.

şimdiden teşekkürler...

Foruma hoşgeldiniz...
    Burada öncelikle orta düzey bütçeye sahip olup kombi önerisi almak isteyen arkadaşlara, değişik markalardan yakıt ekonomisi, standart kullanım konforu, muhtemel servis-bakım giderleri ve kullanıcı memnuniyeti bakımından kişilerin kendi yaşadıkları ve çevreden edindikleri deneyimler ışığında öne çıkan kombiler önerilmektedir. Belki DD kombiler daha geri planda önerilmekte, fakat bunun en önemli nedenlerinin başında yine sizin gibi kullanıcılardan gelen memnuniyetsizlikler olduğunu söyleyebilirim. Siz 4 yıl önemli bir sorun yaşamamamışsınız ama genele bakıldığında özellikle Neva, Sargon gibi modellerde şikayet oranları yüksek görünüyor. Nitro, Nitromix gibi daha yeni modellerde ise DD daha başarılı olmuş gibi. Gibi diyorum çünkü bunlar daha yeni, uzun süreli kullanıcı deneyimi olmayan cihazlar.
    Ama her iki modelin de teknolojik olarak en önemli eksiği, oda sıcaklığına göre modülasyon (set değere yaklaşırken yanan gaz miktarını 0,1-0,5C lik adımlarla azaltmak) yapmamaları. Bunun yerine seçili oda sıcaklığına gelinceye kadar aynı gaz yakım kademesi ile çalışırlar, yanan gaz miktarını azaltmazlar. Bu durumun pratik kullanımda önemi, kombinin özellikle kesintisiz yakıldığı durumlarda, oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğine sahip cihazların (tabi ki uyumlu oda kumandaları ile kullanıldığında) daha tasarruflu olmalarıdır. Oda sıcaklığına göre modülasyon özelliği belli başlı tüm markaların kombilerinde mevcut, ayrıca çok yeni bir teknoloji de değil...
    DD Nitron düşünüyorsanız, eğer kombiyi kesintisiz ve/veya modülasyonlu oda kumandası ile kullanmayacaksanız neden olmasın...
    Ama oda sıcaklığına göre modülasyon yapan bir kombi istiyorsanız, bütçenize göre Bosch, ECA, Ferroli markalarının veya üst sınıf markaların cihazlarını tercih edebilirsiniz. Karar sizin...

cevabınız için teşekkür ederim.

aslında ben hermerik bir kombi almayı düşünüyorum. bununla beraber oda termostatı kullanmanın önemi ile ilgil duyduklarım ve yapılan önerilere bağlı olarak oda termostatıda kullanmak gibi bir niyetimde var.

demirdöküm ile ilgli yazdığım modellerin bu konuda uyumunu pek araştırmadım. söylediğim modeller bu konuda yetersiz kalacak ise hangi marka model önerirsiniz. tşk

Kombiyi kış aylarında gece-gündüz kesintisiz kullanacaksanız, yani yaşadığınız yerin iklimi soğuksa ve/veya evde çocuk varsa, ev iç ortam sıcaklığını sürekli 20-22C gibi tutmak istiyorsanız size oda sıcaklığına göre modülasyon yapan kombi öneririm.
    DD Nitro fiyatına yakın Ferroli Domitech 24kw, biraz daha üstte Bosch Exclusive 24kw, yerli olsun derseniz ECA Confeo Plus 24kw öneririm. Bu kombiler + özellik olarak, modülasyonlu oda komandaları ile kullanılduklarında, oda sıcaklığı set değere yaklaşırken kombinizin kontrollü yavaşlayıp durmasını sağlarlar.
    Kombi kullanımınız gece-gündüz kesintisiz olmayacaksa, örneğin gece 24'te kapatıp sabah 8'de açacak, öğleye doğru tekrar kapatıp akşama kadar açmayacaksanız veya buna yakın bir proğram uygulayacaksanız DD Nitron işinizi görecektir. Oda sıcaklığı modülasyonu olan kombilerin tasarruf üstünlüğü, kesintisiz kullanımlarda belirgin olduğundan, gündüz kapalı akşam açık olan bir kombide bu tasarruf farkı kapanacaktır. Kolay gelsin...

verdiğiniz bilgiler için tşk ederim
    ferrolinin ürününü araştırdım siz söyledikten sonra; artı olarak elektrik sarfiyatının düşük olması makul geldi demir dökümden daha düşük,
    kalite olarakda umarım öyledir, teklifiniz üzerine bu ürünü değerlendireceğim sanırım...

• Sn.@ademozdem, umarım memnun kalırsınız. Ferroli domitech forumda en sık önerdiğimiz fiyat/performans kombilerindendir, olumsuz geri dönüş hemen hemen olmadı diyebilirim.
  • arkadaşlar aşağıdaki gibi bir daire için hangi marka nasıl bir kombi önerirsiniz.(yoğuşmalı)
    bina dıştan mantolamaya sahip 3. kat alttan ısıtmalı 4 oda bir salon yaklaşık 145m2 1odası doğu 1 odası batı 1odası batı+kuzey 1odası doğu +kuzey cepheli
    il uşak(iç ege karasal iklime sahip)
  • quote:

quote:

merhabalar, eski ve problemli kombimi değiştirmek istiyorum, kombi + proje+ bağlantı vs. tüm yan giderler dahil bütçem 2000 tl

evim,yalıtımsız, güney-doğu cephe, tüm camlar pvc,en üst kat,önü açık bir ev (ankara-keçiören), çatıda izocam var, altta yılın yarısı evde olmayan yalnız yaşayan teyzemiz var.tesisatın tamamı 2 yıl önce yenilendi, tamamı plastik boru (fakat yüzde 99 u gömülü olduğu için modelini/cinsini bilemiyorum ,radyatörlere giriş-çıkışlar alt kısımdan)

ölçüler:

...................................doğu................ güney-doğu...............................................
    odaların dizilimi: kuzey doğu || salon || mutfak|| oda 1|| oda 2|| yatak odası || yan daire

-kombi mutfakta bulunuyor , salonu kışın çok az kullanıyorum bu sebepten radyatörleri genelde kısıyorum, yatak odası en soğuk oda oluyor , kombiden uzak olmasına bağlıyorum. geçtiğimiz kış ,odalardaki radyatörleri kademeli olarak kısarak ısı dengesini kurmaya çalıştım fakat tam verim alamadım:)) şimdi bebeğimizde var bu sebepten evdeki ısı dengesi önemli mevcut vanaları termostatik vanalar ile değiştirmeyi planlıyorum ,sizce uygun olur mu? ne kadara mal olur? oda termostadı vs. aparatlar hakkında hiç bilgim yok, kombi + aparatlar şeklinde önerilerilere de açığım.

özellikle kombi seçimi olmak üzere evdeki ısı sistemi konusunda değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekler şimdiden teşekkür ederim,
    saygılarımla emrah.

Merhabalar üstteki msjım sanırım arada kaynadı uzman arkadaşların yorumlarını bekliyorum,

ayrıca şuan elimdeki kombi alarko termo confort adlı 8-10 yıllık bir kombi 3 lü vana arızası var(kalorifer ve sıcak suyu vana aç/kapa yaparak kullanabiliyorum) ve bakımsız yani bugun servis çağırsam 300-350 tl lik masrafı var, ayrıca 2 gün sonra başka masraf çıkarmıyacağının garantiside olmadığı için değiştirmek istiyorum , sizce mantıklı mı? bu kombiyi herhangi bir şekilde değerlendirebilirmiyim?

Petekleriniz yeterli, fazla ısınan veya az ısınmasını istediğiniz salon, mutfak vb alanlara termo.vana koyabilirsiniz. Geçen yıllardaki deneyimlerinize göre bu planlamayı sizin yapmanız uygun olacaktır. Yalnız tüm odalara termo.vana gereksiz ve mantıklı değil. En fazla 2-3 alana koymanız yeterli. Termo.vana özellikle fazla ısıyı zor ısınan alanlara taşımada yerdımcıdır, tasarruf açısından oda termostatının yerini alamaz. Asıl tasarruf ısı ihtiyacından fazlasını almamakla, yani ortam yeterince ısındığında kombiyi kapatmakla olur. Bunu da oda termostatı yapar. Evin sıcaklığı termostatta ayarlanan dereceye geldiğinde kombiyi kapatır, sıcaklık düşmedikçe kombi çalışmaz, yani gaz yakmaz. Halbuki tüm peteklerinize de termovana taksanız kombiyi kapatamayacakları için kombi gaz yakmaya devam edecektir. En iyi sistem termostatk vana + oda termostatı şeklinde olur. Hem kombi gerektiğinde çalışır hem de ısıl dengesizlik olmaz. Oda termostatını tercihen salona veya koridora monte etmekte fayda var. Bu alanlar ısınıncaya dek diğer tüm odalar ısınmış olacakları için ısınmama sorunu olmaz.
    Mevcut kombiye yatırım yapıp risk almaya bence değmez. Belki bu tamirattan sonra 3 yıl hiç sorun çıkarmayacak, belki de 3 ay sonra başka bir sorun çıkacak...
    Önereceğim kombiler uzun yıllar kullanıcı deneyimi olan, forumda en çok önerdiğimiz cihazlardandır.
    Ferroli domiyech (24kw)
    Bosch classic plus (24kw)
    Kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: drangelman

Satın Üstadlar sizlere bir sorum olacaktı.

kombi konusunda öğrenmek istediğim benim evim için kaç KW'lık kombi almalıyım yada kaç KCAL olmalı.

kimi ustadiyorki en az 28 kw lık kombi gerek kimi usta ise sana 20 kw lık yeter bile diyor.kafam karıştı iyice.

http://www.kombi.com/urun.php?prod=ARISTON-Genus-Premium-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(25800kcal/h)-30kw-25800--52

http://www.kombi.com/urun.php?prod=DEMIRDOKUM-Nitromix-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(24940kcal/h)-29kw-24940--10409

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-346/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(26316kcal/h)-30,6kw-26316--69

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VIESSMANN-Vitodens-100-W-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22360kcal/h)-26kw-22360--94

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-296/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21070kcal/h)-24,5kw-21070--68

http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Econcept-Tech-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(21156kcal/h)-24,6kw-21156--132

Hangi il/ilçede yaşadığınızı, petek tipini (PKKP 11cm genişlikte olur) ve petek yüksekliklerini (40-50-60-90?) belirtirseniz hesaplama ve değerlendirme daha isabetli olur...

• quote:

quote:

Hangi il/ilçede yaşadığınızı, petek tipini (PKKP 11cm genişlikte olur) ve petek yüksekliklerini (40-50-60-90?) belirtirseniz hesaplama ve değerlendirme daha isabetli olur...

peteklerim PKKP 60 cm yükseliğinde.

şöyle söyleyim.

3 adet 60-150 cm

1 adet 60-140 cm

2 adet 60-130 cm

1 adet 60-120 cm

1 adet 60-150 cm havlupan

2 adet 60-120 cm havlupan

paneller demirdöküm panel plus.

evin net alanı 150-155 metrekare filan.

balkondan dışarı yatay şekilde verilecek.

ancak bursada gaz dağıtım şirketinde şöyle bir sıkıntı yaratıyor.

28 kw ve üzeri cihazlarda balkondan dışarı baca veremezsin diyor.çatıya kadar baca ile çıkacaksın diyorlar.

dolayısı ile bende 26-27 kw lık cihazlara yönelmek zorunda kaldım.

benim ev için ihtiyacım galiba 20.000 kcal civarı.

buderusun yeni çıkan GB-072 modelinin sıcak su performası gayet iyi gibi.banyoların birisinde çünkü jakuzi olacak.ancak 20100 kcal değeri var.

açıkçası ucu ucunamı yeter yoksa fazla fazlamı yeter onu hesaplayamıyorum.

viessmanın vitodens-100 modelinin 26 kw olan bir modeli var.22360 kcal bu işimi görür gibime geliyor.

yardımci olabilirseniz sevinirim.

• quote:

quote:

quote:

peteklerim PKKP 60 cm yükseliğinde.

şöyle söyleyim.

3 adet 60-150 cm

1 adet 60-140 cm

2 adet 60-130 cm

1 adet 60-120 cm

1 adet 60-150 cm havlupan

2 adet 60-120 cm havlupan

paneller demirdöküm panel plus.

evin net alanı 150-155 metrekare filan.

balkondan dışarı yatay şekilde verilecek.

ancak bursada gaz dağıtım şirketinde şöyle bir sıkıntı yaratıyor.

28 kw ve üzeri cihazlarda balkondan dışarı baca veremezsin diyor.çatıya kadar baca ile çıkacaksın diyorlar.

dolayısı ile bende 26-27 kw lık cihazlara yönelmek zorunda kaldım.

benim ev için ihtiyacım galiba 20.000 kcal civarı.

buderusun yeni çıkan GB-072 modelinin sıcak su performası gayet iyi gibi.banyoların birisinde çünkü jakuzi olacak.ancak 20100 kcal değeri var.

açıkçası ucu ucunamı yeter yoksa fazla fazlamı yeter onu hesaplayamıyorum.

viessmanın vitodens-100 modelinin 26 kw olan bir modeli var.22360 kcal bu işimi görür gibime geliyor.

yardımci olabilirseniz sevinirim.

Bursa'da size ne önerdiler, neden önerdiler bilmiyorum, ama piyasada sıklıkla " 12-13 m2 alana 1m petek, 120-140 m2 eve 24kw (20000 kacl/h) kombi olur." şeklinde, güya pratik formüller kullanıyorlar. Öyle komik (yoksa trajik mi desek) manzaralar oluyor ki, sözgelimi maksimum 14000 kacl/h ısı yayma kapasitesinde petek olan bir mekana rahatlıkla 24kw yetmez, 28 olsun denebiliyor. Ya da " ev dubleks 28kw yetmez, 35kw olmalı " türü öneriler olabiliyor. Böylesi insanı ikilemde bırakan durumlar için tek çıkış yolu " önerinin hangi rakamsal hesaplamalara dayandığını " sorup detaylı açıklama istemektir.
    Mevcut verilerinize, Bursa ilinin iklimsel özellikleri ve ısıl katsayı değerini dikkate alarak yapılabilecek hesaplamayla, eviniz için -6C dış sıcaklıkta (Bursa için kullanılan değer) yaklaşık ısı kaybı;
    Q = 150 m2 x 2,7m (tavan yüksekliği) x 40 kcal/h (m3 başına ısıl katsayı)

Q = 16200 kcal/h

Yani eviniz için bırakın 20 bini, 18 bin kcal/h kapasiteli kombiler bile rahatlıkla yeterlidir. Gerisi PİYASA EFSANESİDİR.

Petekleriniz yoğuşmalı kombi işletmesi için rahatlıkla yetecektir. Yani kış soğuklarında bile, kombiniz yoğuşma sıcaklıkları olan 40-60C arası yanınca, rahatlıkla ısınırsınız.

Bütçeniz yeterliyse, sırasıyla,
    Buderus GB072 (24kw) (en tasarruflusu olur zannediyorum)
    Vaillant ecotec plus 296/3-5 (24,5kw)
    Viessmann vitodens 100 (26kw) (muhtemelen en yüksek sarfiyat olur)
    Ferroli econcept tech 25c (25kw)
    öneririm.
    Kolaylıklar dilerim!...

• İnanın arkadaşlar bu kombi konusu çok sıkıcı kararsız kalmak yüzünden.Forumdaki her sayfada aklımı başka bişey kurcalıyo,tamam diyorum ECA birisi kötülüyo VAİLLANT diyorum birisi kötülüyo VEİSSMAN vs. vs
    Mesela bu servis konusu çok can sıkıcı çünkü kış günü soğukta arıza çıksa bu adamlar umursamazsa ne yapar evdekiler.Bu üç firma arasında kaldım ben yardım istiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: giftt

İnanın arkadaşlar bu kombi konusu çok sıkıcı kararsız kalmak yüzünden.Forumdaki her sayfada aklımı başka bişey kurcalıyo,tamam diyorum ECA birisi kötülüyo VAİLLANT diyorum birisi kötülüyo VEİSSMAN vs. vs
    Mesela bu servis konusu çok can sıkıcı çünkü kış günü soğukta arıza çıksa bu adamlar umursamazsa ne yapar evdekiler.Bu üç firma arasında kaldım ben yardım istiyorum

Eğer bakım, onarım, yedek parça, servis vb. gibi konuları da önemsiyorsanız VAILLANT'ı tek geçin derim...

2003 yılından bu yana evimde Vaillant Hermetik kombi kullanıyorum...

İlk 2 yıl kendi garantisi daha sonrada bakım sözleşmesi kapsamında bugüne kadar her yıl düzenli olarak bakımını yaptırdım... O da beni kesinlikle yolda bırakmadı...

Ben İstanbul Ümraniye'de bir site içerisinde yaşıyorum...

Özellikle kış aylarında Vaillant servisinin acil durumlarda gece saat 24.00'da bile hizmet verdiğini biliyorum... Ki zaten bir kombi markası için bundan daha büyük bir özellik olamaz diye düşünüyorum...

• 2 tane doğalgaz bayii gezdim adamlar VAİLLANT alma servisi çok sıkıntılı çok beklersin dediler bu konuda herkese de güvenilmiyor.Adam elindeki malı satmak için beni vazgeçirmeye çalışıyor belkide bu söylediklerini göz önünde bulunduracağım
  • UZMAN ARKADAŞLAR YARDIMMMM

arkadaşlar aşağıdaki gibi bir daire için hangi marka nasıl bir kombi önerirsiniz.(yoğuşmalı)
    bina dıştan mantolamaya sahip 3. kat alttan ısıtmalı 4 oda bir salon yaklaşık 145m2 1odası doğu 1 odası batı 1odası batı+kuzey 1odası doğu +kuzey cepheli
    il uşak(iç ege karasal iklime sahip)
    BÜTÇEM 2000 CİVARI
  • Merhaba arkadaşlar deneyimlerinize ihtiyacım var aşağıda kroki ve ihtiyaç olabilecek ayrıntıları belirtmeye çalıştım ayrıyeten eksik kısımlar varsa önerilerinize göre ekleyeceğim kroki aşağıda mevcuttur ;

- Yer Karaman - Merkez
    - Cephe Batı ve Kuzey , kat 2 , ev tapuda 128 veya130 m2 tam hatırlayamadım
    - Daire 20 yıllık bir daire , yapılacak daire kuzey-batı cephesi , güney-batı ve kuzey -doğu taraflarındada daire var yani her katta 4 daire var.
    - Üst kat alt kat yan daireler de oturan mevcut alt kat , üst kat , ve güney batı cephesinde oturan daireler doğalgazlı
    - Evde şimdilik yalıtım yok seneye komple apartman dış cephe düşünülüyor bu yüzden kendimiz tek yaptırmadık.
    - Güneş enerjisi mevcut

-Kombi için bütçe 2000 tl civarı diyelim , tesisat ilk kez yapılacak dikkat etmem gerekenler tesisat'da nedir ne tür metaryeller kullanmalıyım ayrıca radyotör veya kullanılacak malzemelerin markası gibi ayrıntılar olursa güzel olur zira hiç anlamıyorum.

-Krokiye göre öncelikle yoğuşmalımı seçmeliyim yoksa normal veya akıllı kombi mi ? Kombi konusunda nelere dikkat etmem gerektiğini pek bilmiyorum ama ısınmada sorun yapmayacak sürekli arıza çıkarmayacak başımıza az ağrıtıp iyi çalışacak bir cihaz az yakmasıda önemli tabi , cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Kroki için aşağıya tıklayınız.
     Kombi ve Tesisat Öneri-eski-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turgut -- 13 Ekim 2011; 20:31:16 >

• merhabalar...benim tahmini 10-11 senelik beretta marka kombim bozuldu.geçtiğimiz kış başı ve kış ortalarında iki defa arıza verip bu sene de aynı durumla karşılaşınca yenilemeye karar verdim..Evim 12.katta net 140 metrekare,yerden ısıtmalı ve kombinin bulunduğu yer kapalı mutfak balkonunun içerisinde.şimdilik aklımda yoğuşmalı olan modeller var ama bilgi ve önerilerinizi almak isterim.

http://www.vaillant.com.tr/urunler/gaz-yaktl-cihazlar/duvar-tipi-youmal-kombiler/produkt_vaillant/VUW_296%2C_346%2C_376_Yogusmali_Kombi.html

• quote:

quote:

quote:

ölçüler:

saygılarımla emrah.

Petekleriniz yeterli, fazla ısınan veya az ısınmasını istediğiniz salon, mutfak vb alanlara termo.vana koyabilirsiniz. Geçen yıllardaki deneyimlerinize göre bu planlamayı sizin yapmanız uygun olacaktır. Yalnız tüm odalara termo.vana gereksiz ve mantıklı değil. En fazla 2-3 alana koymanız yeterli. Termo.vana özellikle fazla ısıyı zor ısınan alanlara taşımada yerdımcıdır, tasarruf açısından oda termostatının yerini alamaz. Asıl tasarruf ısı ihtiyacından fazlasını almamakla, yani ortam yeterince ısındığında kombiyi kapatmakla olur. Bunu da oda termostatı yapar. Evin sıcaklığı termostatta ayarlanan dereceye geldiğinde kombiyi kapatır, sıcaklık düşmedikçe kombi çalışmaz, yani gaz yakmaz. Halbuki tüm peteklerinize de termovana taksanız kombiyi kapatamayacakları için kombi gaz yakmaya devam edecektir. En iyi sistem termostatk vana + oda termostatı şeklinde olur. Hem kombi gerektiğinde çalışır hem de ısıl dengesizlik olmaz. Oda termostatını tercihen salona veya koridora monte etmekte fayda var. Bu alanlar ısınıncaya dek diğer tüm odalar ısınmış olacakları için ısınmama sorunu olmaz.
    Mevcut kombiye yatırım yapıp risk almaya bence değmez. Belki bu tamirattan sonra 3 yıl hiç sorun çıkarmayacak, belki de 3 ay sonra başka bir sorun çıkacak...
    Önereceğim kombiler uzun yıllar kullanıcı deneyimi olan, forumda en çok önerdiğimiz cihazlardandır.
    Ferroli domiyech (24kw)
    Kolay gelsin...

İlginiz için teşekkür ederim , teknik verilerde ferrolinin biraz daha iyi olduğunu gördüm( verim,tüketim,sarfiyat,ağırlık,boyut) , gerçi müşteri hizmetleri ve servislerinden bosch a göre şikayet daha fazla. Bugün fiyat araştırması da yaptım.Ankara Rüzgarlı sokakta rastgele 2 bayiden fiyat aldım;
    -Bosch Classic Plus 1,150 TL İşçilik+malzeme+montaj+proje 350 TL (nakit)
    -Ferroli Domitech 1250 TL İşçilik+malzeme+montaj+proje 350 TL (nakit)

Son olarak eğer yoğuşmalı kombi alırsam hangi kombileri önerirsiniz? ve muhtemelen fazladan ödeyeceğim 300-500 TL nin bana tasarruf yolu ile geri dönüp dönmeyeceği ?

(eski mesajlardaki herkes artık yoğuşmalı almalı mı? almamalı mı? hakkında yapılan uzun tartışmalar biraz kafamı karıştırdı :) )

Takip eden herkese selamlar,saygılar...

• quote:

quote:

quote:

quote:

ölçüler:

saygılarımla emrah.

Ferroli domiyech (24kw)
    Kolay gelsin...

İlginiz için teşekkür ederim , teknik verilerde ferrolinin biraz daha iyi olduğunu gördüm( verim,tüketim,sarfiyat,ağırlık,boyut) , gerçi müşteri hizmetleri ve servislerinden bosch a göre şikayet daha fazla. Bugün fiyat araştırması da yaptım.Ankara Rüzgarlı sokakta rastgele 2 bayiden fiyat aldım;
    -Bosch Classic Plus 1,150 TL İşçilik+malzeme+montaj+proje 350 TL (nakit)
    -Ferroli Domitech 1250 TL İşçilik+malzeme+montaj+proje 350 TL (nakit)

Son olarak eğer yoğuşmalı kombi alırsam hangi kombileri önerirsiniz? ve muhtemelen fazladan ödeyeceğim 300-500 TL nin bana tasarruf yolu ile geri dönüp dönmeyeceği ?

(eski mesajlardaki herkes artık yoğuşmalı almalı mı? almamalı mı? hakkında yapılan uzun tartışmalar biraz kafamı karıştırdı :) )

Takip eden herkese selamlar,saygılar...

Yoğuşmalı olarak premiks yanma teknolojisine sahip cihazlardan (yoğuşma sıcaklıklarında kullanımda min. %15 tasarruf sağlar)
    Bosch classic condens (22kw kalorifer ısıtma gücü olup size yeterlidir)
    ECA confeo premiks s (24kw)
    Ariston genus (veya clas) premium (24kw)
    uzun zamandır yaygın olarak kullanılan, servis ağları geniş, çözümsüz sorunu olmayan cihazlardır.
    Özellikle modülasyonlu oda termostatı ile kullanımda tasarruf artar...

• 
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.