Şimdi Ara

Gigabyte'ın 1GHz'de çalışan GeForce GTX 560 Ti SuperOverclock modeli detaylandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Resmi lansmanı 25 Ocak'ta yapılacak GeForce GTX 560 Ti için, ekran kartı üreticilerinin hazırladığı özel tasarımlı modeller ortaya çıkmaya başladı. WinForce soğutuculu modelleriyle son dönemde sık sık gündeme gelen Gigabyte, GeForce GTX 560 Ti Super Overclock modeliyle dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Özel tasarımlı soğutucusu ve yüksek kaliteli komponentlerine ek olarak Gigabyte GeForce GTX 560 Ti Super Overclock, fabrika çıkışı hız aşırtmalı gelen saat hızlarıyla da merak uyandırmayı başarıyor.

Gigabyte'ın resmi dökümanına göre GeForce GTX 560 Ti SuperOverclock, 1000MHz GPU, 4580MHz bellek ve 2000MHz paralel işlemci hızlarına sahip. 256-bit bellek veri yolu desteğine, 384x paralel işlem birimine ve 1GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan ekran kartı, Ultra Durable VGA+ tasarımı çerçevesinde Japonya üretimi kapasitörler başta olmak üzere yüksek kaliteli komponentler ve açılı yerleştirilen çift fanlı WindForce soğutucusu ile geliyor. Model adı GV-N560SO-1GI olan yeni ekran kartı, Gigabyte'ın açıkladığı bilgilere göre 3DMark Vantage Extreme testinde X11515, 3DMark Vantage Performance testinden ise P24590 puan almayı başarıyor.

25 Ocak'ta yapılacak GeForce GTX 560 Ti lansmanını takip eden süreçte satışa sunulması beklenen Gigabyte GeForce GTX 560 Ti SuperOverclock modelinin fiyatı ise henüz açıklanmadı.

• Bana neden gtx460 dan pekte farklı olmayacak gibi geliyor.
  • @MFA hocam, gel gel haber kolpa değil gibi.

Buarada Vantage testine bakınca gördüğüm şey biraz daha azim ve cesaretin gerekli olduğu. GTX580'e yetişmesine pek bir şey kalmamış, biraz daha coşku versenize millet sevinsin. O puanı GTX570, GTX480 alamıyor yahu. Bu hızlarda hakaten GTX570'i geçiyor demek ki.

@Narcissist

GTX460'a göre ortalama %30 civarında bir performans artışı bekliyorum şahsen ki gelen haberler de o yönde. Zaten benim tahminim de artan birim ve saat hızlarına göre yapılmış bir tahmin. GTX460'ta kapalı olan SM'nin açılması bu karta 48 adet CUDA, 1 Polymorph motoru ve 8 adet doku birimi kazandırıyor. Yapısal fark bu. Tabi bir de daha hızlı bellek yongaları kullanılacaktır özel tasarımlarda (0.4ns yongalar). Bunun haricinde saat hızlarındaki %21'lik artışın da getirisi büyük olacaktır. Bu kart için hoşuma gitmeyen tek şey standart bellek hızının yetersiz kalacak gibi görünmesi. Şahsen birçok uygulamada gördüm ki 3600mhz bellek hızı ve buna bağlı olan 115GB/sn bellek bantt genişliği GTX460'a küçük darboğazlar oluşturabiliyor. Şimdi %30 civarı güçlenecek olan gpu'ya karşı, bellek bant genişliği %11 civarında artacak. Bu oranın daha yüksek olması gerekirdi diye düşünüyorum. Zaten bu kartı alacaklara da (tabi testleri gördükten sonra) genel olarak 0.4ns bellekli modelleri tercih etmelerini söyleceğiz sanırım. Belleklerin oc olabilmesi önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 20 Ocak 2011; 13:24:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U
    @MFA hocam, gel gel haber kolpa değil gibi.

kolpa denilen yalanlama da heralde kartın resimlerini ve resimde yazan bilgileri yalanladılar.. zaten sonunda yaptığımız kart bu resimdekine hiç benzemiyor diyordu

GTX 460'dan yaklaşık %70 daha hızlı vantage X skoruna göre, buna bakarak GTX 460'dan bir farkı olmadığını da anlamış oluyoruz

bence 2011'in en büyük hayalkırklığı olmuş bu kart derim noktayı koyarım

fiyatı epey tuzlu olur heralde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 20 Ocak 2011; 13:17:08 >

• acaba boştayken kaç derece oluyor ama gerçekten bu gtx in 60 serileri çok fp oluyor, gtx 460 ın yerini alıcak.
  • bu haber doğrumu yurt dışı fiyatı 310dolardan aşağı değildir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis

quote:

kolpa denilen yalanlama da heralde kartın resimlerini ve resimde yazan bilgileri yalanladılar.. zaten sonunda yaptığımız kart bu resimdekine hiç benzemiyor diyordu

GTX 460'dan yaklaşık %70 daha hızlı vantage X skoruna göre, buna bakarak GTX 460'dan bir farkı olmadığını da anlamış oluyoruz

bence 2011'in en büyük hayalkırklığı olmuş bu kart derim noktayı koyarım

fiyatı epey tuzlu olur heralde..

Yani adamlar sözümüz söz ama bizim kartın tipi böyle değil dediler ha...

Vantage skoru da hakaten bomba olmuş. Şimdi baktım GTX470 7500-8000 arası bir puan alıyor, GTX480 9500 civarı, GTX 570 de 10000'e yakın. Bu kartı iyi uçurmuşlar. 1 ghz'e kadar saat hızında acaip şekilde faydalandığını anlıyoruz bu sayede.

Ha bir de %70 performans farkı deyince şeytan dürtüyor. Ama yok. Ben zaten karta oc bile yapmıyorum. Bu almamın bir anlamı olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 20 Ocak 2011; 13:31:54 >

• bu kart'in performansindan cok suphe ediyordum, simdi boyle haberleri gorunce daha artti suphelerim, kart default hizlarda 6950'e yetisemedigi icin daha cikmadan o/c modeller cikmaya basladi, demekki 6950'e ancak overclock'la yetisebilir gibi bir izlenim var su anda
  • quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

bu kart'in performansindan cok suphe ediyordum, simdi boyle haberleri gorunce daha artti suphelerim, kart default hizlarda 6950'e yetisemedigi icin daha cikmadan o/c modeller cikmaya basladi, demekki 6950'e ancak overclock'la yetisebilir gibi bir izlenim var su anda

Vantage'tan X11500 puan (hani şu Nvidia'nın genel olarak pek başarılı olmadığı test) ve HD6950'ye anca yetişmiş olmak. Güzel şaka.

Referans saat hızlarında HD6950'ye yetişeceği neredeyse kesin. Çünkü bilgiler ortada ve gelen tüm test sonuçları bu kartın HD5870 seviyesinde yani henüz HD6950 seviyesinde (sürücülerle HD6950'nin performansı artırılabilir ki o zaman belli bir miktar öne geçebilir) olduğu yönünde. Ama tam anlamıyla kapışacağı kart HD6950 1 GB olacaktır ki kartların kafakafaya olduğunu düşünürsek, 2 GB HD6950 ile de benzer bir performansa sahip olduğunu düşünebiliriz. Geçer mi? Onu hiç zannetmem. Genel olarak çok küçük farklarla geride kalanın GTX560 olacağını zannediyorum.

Ama oc ile anca yetişiyor gibi bir durum olduğunu hiç sanmıyorum.

• M@U

oyun yok hocam piyasada bakalım crysis 2'de durum nolcak ama onda bile teklese tek oyun için kart değiştirmem.. daha önce dediğim gibi gtx 580 sli performansında 150w'lık bir kart gelene kadar gtx 460 ile yola devam :)
  • quote:

Buarada Vantage testine bakınca gördüğüm şey biraz daha azim ve cesaretin gerekli olduğu. GTX580'e yetişmesine pek bir şey kalmamış, biraz daha coşku versenize millet sevinsin. O puanı GTX570, GTX480 alamıyor yahu. Bu hızlarda hakaten GTX570'i geçiyor demek ki.

@Narcissist

GTX460'a göre ortalama %30 civarında bir performans artışı bekliyorum şahsen ki gelen haberler de o yönde. Zaten benim tahminim de artan birim ve saat hızlarına göre yapılmış bir tahmin. GTX460'ta kapalı olan SM'nin açılması bu karta 48 adet CUDA, 1 Polymorph motoru ve 8 adet doku birimi kazandırıyor. Yapısal fark bu. Tabi bir de daha hızlı bellek yongaları kullanılacaktır özel tasarımlarda (0.4ns yongalar). Bunun haricinde saat hızlarındaki %21'lik artışın da getirisi büyük olacaktır. Bu kart için hoşuma gitmeyen tek şey standart bellek hızının yetersiz kalacak gibi görünmesi. Şahsen birçok uygulamada gördüm ki 3600mhz bellek hızı ve buna bağlı olan 115GB/sn bellek bantt genişliği GTX460'a küçük darboğazlar oluşturabiliyor. Şimdi %30 civarı güçlenecek olan gpu'ya karşı, bellek bant genişliği %11 civarında artacak. Bu oranın daha yüksek olması gerekirdi diye düşünüyorum. Zaten bu kartı alacaklara da (tabi testleri gördükten sonra) genel olarak 0.4ns bellekli modelleri tercih etmelerini söyleceğiz sanırım. Belleklerin oc olabilmesi önemli.

Ben saat hızları yüzünden dedim. 1000MHz lik gpuyu 675Mhz lik gpu ile karşılaştırmanın bir mantığı yok. Aynı hızda pek fark olacağını sanmıyorum. Açılan birimler hız kazandıracak dediğin gibi belleklerde önemli amd bunu erken farketti. OC potansiyelide artmış 1GHz fabrika çıkışı güzel bir değer. Belki güç tüketimide iyileştirilmiştir.

• Başarılı eyer nvidia bu kartı 6800 rakip olarak fiyat bakımından iyi bir yere konumlandırırsa gigabyte bu modelden çok satar gibi geldi bana ve son olarak gigabyte gerçekten güzel modeller sunmaya başladı benim birdahaki tercihim gigabyte olacak....
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

bu kart'in performansindan cok suphe ediyordum, simdi boyle haberleri gorunce daha artti suphelerim, kart default hizlarda 6950'e yetisemedigi icin daha cikmadan o/c modeller cikmaya basladi, demekki 6950'e ancak overclock'la yetisebilir gibi bir izlenim var su anda

Vantage'tan X11500 puan (hani şu Nvidia'nın genel olarak pek başarılı olmadığı test) ve HD6950'ye anca yetişmiş olmak. Güzel şaka.

Referans saat hızlarında HD6950'ye yetişeceği neredeyse kesin. Çünkü bilgiler ortada ve gelen tüm test sonuçları bu kartın HD5870 seviyesinde yani henüz HD6950 seviyesinde (sürücülerle HD6950'nin performansı artırılabilir ki o zaman belli bir miktar öne geçebilir) olduğu yönünde. Ama tam anlamıyla kapışacağı kart HD6950 1 GB olacaktır ki kartların kafakafaya olduğunu düşünürsek, 2 GB HD6950 ile de benzer bir performansa sahip olduğunu düşünebiliriz. Geçer mi? Onu hiç zannetmem. Genel olarak çok küçük farklarla geride kalanın GTX560 olacağını zannediyorum.

Ama oc ile anca yetişiyor gibi bir durum olduğunu hiç sanmıyorum.

stock hizlarla 6950'a yetisse, adamlar kasip karta bu kadar overclock yapmazlardi merak etme

• Desene Zotac boşuna AMP edition yapıyor yıllardır. Bir akıllı sen vardın. Hey allam, gel beni boz diye ortada dolaşan bir kitle var bu forumda.
  • Şu kartlar artık çıksada testlerini görüp ona göre hangi kartı alacagımıza karar versek Vatan Bilgisayarın'ın büyük indirimide yakındır ona yetişse bari
  • quote:

M@U

oyun yok hocam piyasada bakalım crysis 2'de durum nolcak ama onda bile teklese tek oyun için kart değiştirmem.. daha önce dediğim gibi gtx 580 sli performansında 150w'lık bir kart gelene kadar gtx 460 ile yola devam :)

20nm'ye kadar devam yani?

Yok hocam ben 28nm'de tamam derim GTX460 ile buraya kadar.

Şaka bir yana 28nm'de bile 150w güç çekip GTX580 performansı verecek bir kartı 28nm'de bile zor görürüz diye düşünüyorum. nanometrik küçülöelerde genel olarak P/W oranı iki kat kadar iyileşiyor hocam. HD4870-HD5870 veya GTX285-GTX580 gibi örnekler var elimizde. 55nm'de üretilen GTX285'in SLI performansını 150w çekerek veren bir kart yok 40nm'de. Ama 20nm sıkıntı olmaz.

@Narcissist

Zaten ben de 1ghz gpu hızı ile karşılaştırmıyorum. Benim karşılaştırdığım referans GTX460 ile referans GTX560. Ancak GTX560'ın 820mhz gpu ve 4000mhz bellek hızı ile gelmesi çok sıkıntı olmasın. Zira her yeni seride saat hızıları artar. OC'lu sonuçları karşılaştırmaya ben de karşıyım ancak referans hızlara bakınca da %30'luk ortalama bir performans artışı gayet iyi demektir. Heleki aynı yapıdaki gpu ile ve de aynı nod'da üretilmelerine bakarak konuşursak.

@Statistik

Farklı firmaların ürettiği ve farklı mimarilerin kullanıldığı gpu karşılaştırmalarında yüzdeli ifadeler kullanmayı sevmem ancak anlaşılmasının kolay olması itibari ile örnek vereceğim. Genel olarak HD6950, GTX460'tan %30-35 civarında daha hızlı. HD5870 de %30 kadar hızlı. Şimdi GTX560 %30 civarı bir performans artışı sağlarsa direk olarak HD5870'e benzer bir performans sunacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde HD6950'ye de yetişmiş olur. Geçmiş değil. Yetişmek yalnızca belli durumlarda yakalamaktır. Genel olarak benzer ancak bazı oyun ve uygulamalarda küçük farklarla HD6950 önde olacaktır diyorum. Neye göre? Elimizdeki kart bilgileri ve gelen test sonuçlarına göre. Siz ise oc ile anca yetişiyor gibi diyorsunuz. Neye göre? Daha ilk kartlarla birlikte oc'lu modellerin de haberleri yayılıyor diye. Peki bu durum GTX460'ta da olmamış mıydı? GTX460 da duyurulduğunda ortaya oc'lu modellerin haberleri de çıktı. Nvidia'nın yüksek saat hızı kullanmıyor olması, üretici firmalar için kışkırtıcı bir durum oluşturuyor olabilir. Yani oc'lu modeller üretme konusunda. Üstüne bir de firmaların reklamını ekleyin. 1ghz'lik kart bizde ya da bu kartlar çok iyi oc oluyor, çok iyi oc potansiyeline sahip gibi.

Özetle oc'lu modellere bakıp, HD6950'ye oc'la anca yetişir gibi bir yorum komik olur. Hele ki 1ghz'lik GTX560 haberinde bu yorumu yapmanız. Neden? GTX460 bile 900mhz'de HD5870 benzeri (yer yer geçen) bir performans segiliyordu. 820mhz'de tüm birimleri ile çalışan daha iyi optimizasyona sahip gf114 gpu'sunun HD5870 benzer bir performans segileyecek olması neden garip geliyor, anlamış değilim...

• YUH! Ben GTX460 SLI ile P23000 alıyorum. Oha derim doğru olamaz bu sonuç değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: born2bemad
    YUH! Ben GTX460 SLI ile P23000 alıyorum. Oha derim doğru olamaz bu sonuç değil mi?

physx açıktır belki GBT slide'ında sizinkinin aksine ? ayrıca p skorunda işlemcinin de etkisi büyük..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: born2bemad
    YUH! Ben GTX460 SLI ile P23000 alıyorum. Oha derim doğru olamaz bu sonuç değil mi?

physx açıktır belki GBT slide'ında sizinkinin aksine ? ayrıca p skorunda işlemcinin de etkisi büyük..

PhysX kesinlikle açıktır. Yoksa 384 CUDA çekirdeği ile o puan... Yok artık!
  • Hayır physx kapalı p23000 alıyorum.İşlemci i7 950 stok hızında.Düşük mü almışsın diyorsunuz yani?
    5970 24k falan alıyordu.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.