Şimdi Ara

Gran Turismo ve Forza Motorsport Sevenler Kulübü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
139
Cevap
2
Favori
8.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Gran Turismo" ve "Forza Motorsport" Sevenler Kulübü

Arkadaşlar merhaba, öncelikle söylemek istediğim konunun amacı kesinlikle her iki oyun karşılaştırmak değildir burdaki amaç otomobil severleri bir araya getirip her iki platforma özel olan iki yarışı oynayıp seven kişileri bir araya getirmektir konunun amacını iki oyunu karşılaştırmaya getireneler hiç düşünülmeden şikayet edilecektir bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşünüyorum lütfen bu tip davranışlardan uzak duralım. Forum içersinde her iki oyunu oynayıpta seven arkadaşları aramıza bekliyoruz yarış oyunlarının bir futbol takımı olmadığını hatırlatır konuda beğenmediğiniz kısımları yada konuya eklemek istediğiniz yazılarınızı bana PM atarak ulaştırabilirsiniz yazıda hatalar varsa bunları düzeltmede yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum

Not: Konuyu nereye açacağımı bilemediğim için Xbox bölümüne açıyorum yönetici arkadaşlar uygun görürse hem Playstation hemde Xbox bölümünde gözükmesi çok daha güzel olacaktır.

Gran Turismo

Playstation için 1997 yılının aralık ayında çıkarılan efsane yarış oyunu Gran Turismo, Polyphony Digital tarafından geliştirildi ve biz yarış severlerin beğenisine sunuldu Gran Turismo, Need For Speed'den başka yarış oyunu bilmediğimiz zamanda karşımıza çıktı çoğu yarış oyununda alıştığımız arcade tipi yarışlara karşı Gran Turismo bunların tam tersine gerçekçilik üzerine kurulmuş bir yarış simülasyonuydu her araç 300 poligondan oluşuyordu hem sürüş hemde grafik açısından büyük yenilikler taşıyordu ve bunun sonucunda birçok kişi tarafından fazlasıyla sevildi ve toplamda 10,850,000 adet satarak bir rekor kırdı. Polyphony Digital bunun peşine eylül 1999 yılında Gran Turismo 2'yi çıkartarak bu oyunun bir seri hakinde devam edeceğinin sinyallerini vermiş oldu Gran Turismo 3 A-Spec Ocak 2001'de Playstation 2 için çıkartıldı ve o zamanlar grafikleriyle oyun severlerin ağzını açık bıraktı araçların herbiri 4000 poligondan oluşuyordu bu o zamanlar büyük bir rakamdı tüm dünyada fazlasıyla ses getiren Gran Turismo 3 A-Spec buna yakışacak bir şekilde 14,890,000 satarak serinin bugüne kadar en çok satan oyunu oldu zaman şubat 2005'i gösterdiğnde Polyphony Digital, Gran Turismo 4'ü önümüze koydu oyun içersinde 700'ün üzerinde otomobil vardı tüm dünyada yine büyük beğeni topladı ve 10,980,000 satış rakamına ulaştı ama ne yazıkki Gran Turismo 3 A-Spec rekorunu geçemedi. Bugün serinin 5. oyunu bizlerle içersinde 1000'den fazla otomobil bulunuyor bu dünyada hiçbir yarış oyununda görmediğimiz otomobil çeşitliliği oluyor her ne kadar bu araçların sadece 200'den fazlası 500.000 poligondan oluşan araçlar olsada otomobil çeşitliliği konusunda şuan için listesi en kalabalık yarış oyunu Gran Turismo 5'dir.

Gran Turismo (1997) Playstation

Gran Turismo 2 (1999) Playstation

Gran Turismo 3 (2001) Playstation 2

Gran Turismo 4 (2005) Playstation 2

Gran Turismo 5 (2010) Playstation 3

Gran Turismo 6 (2013) Playstation 3

Gran Turismo Çıkış Tarihleri:

* Gran Turismo 1 - Aralık 1997
    * Gran Turismo 2 - Eylül 1999
    * Gran Turismo 3 - Ocak 2001
    * Gran Turismo 4 - Şubat 2005
    * Gran Turismo PSP - Haziran 2009
    * Gran Turismo 5 - Kasım 2010

Gran Turismo Satış Rakamları:

* Gran Turismo : 10,850,000
    * Gran Turismo 2 : 9,370,000
    * Gran Turismo 3 : 14,890,000
    * Gran Turismo Concept Series : 1,560,000
    * Gran Turismo 4 - Prologue : 1,350,000
    * Gran Turismo 4 : 10,980,000
    * Gran Turismo 5 - Prologue : 4,650,000
    * Gran Turismo PSP : 1,800,000

* Toplam: 55,450,000

Forza Motorsport

Xbox bir Playstation kadar eski olmasada arkasında köklü bir firma olan Microsoft'un olması nedeniyle kısa zamanda piyasada güzel yer edinen bir konsol çıkartmayı başardı bu konuda konsolların başarısından çok baş yapıtları olan yarış oyunlarıyla ilgilendiğimiz için konuyu hemen Forza Motosport'a getirmek istiyorum Xbox için ilk olarak mayıs 2005'de çıkan Xbox'a özel bir yarış oyunudur Turn 10 tarafından geliştirilmektedir çıktığı dönemde bir Gran Turismo kadar ses getirmesede başarılı bir yarış oyunu olduğu birçok editör tarafından yazılmıştır oyun içerinde 200'den fazla otomobil vardır en büyük yeniliklerinden biride Live üzerinden online olarak yarış imkanına sahip olmasıdır diğer bir artı özelliği ise hasarın oyunda mevcut olmasıdır devam oyunu olan Forza Motorsports 2, Xbox 360 için mayıs 2007'de Turn 10 tarafından piyasaya sürülmüştür oyun içersinde 300'ün üzerinde otomobil vardır dünya genelinde beğenilmiş bir oyundur Turn 10 bu oyunu çıkarttığında devam oyunu için çalışmalarına devam eder ve 2009 ekim ayında Forza Motorsport 3 çıkartır ilk olarak içersinde 400 araç bulunan Forza Motorsport 3 ilerleyen zamanlarda çıkarılan Forza Motorsport 3: Ultimate Edition ile 500 araca ulaşmıştır dünya genelinde büyük bir ilgi görmüş ve sevilen bir oyun olmuştur araçların her biri 400.000 poligondan oluşmaktadır. Turn 10 geçtiğimiz günlerde Forza Motorsport 4'ü geliştirdiğini açıklamıştır 2011 sonu çıkacak olan oyunda kinect ile farklı yarış deneyimi yaşatmayı planlamaktadır.

Forza Motorsport (2005) Xbox

Forza Motorsport 2 (2007) Xbox 360

Forza Motorsport 3 (2009) Xbox 360

Forza Motorsport 4 (2011) Xbox 360

Forza Motorsport 5 (2013) Xbox One

Kulüb Üye Listesi:

1- Source
    2- Halleluja
    3- slicer
    4- Ygal
    5- HyperioИ
    6- arcagur
    7- erkan17
    8- Mtkp
    9- Halleluja
    10- Fatz
    11- ICOSolidEye
    12- sasa_iliç
    13- caca40
    14- Legend_Warrior
    15- BERK*
    16- moffaka
    17- TheMEA
    18- emirkaraguler89
    19- Vampire Lestat
    20- KOBEBRYANT__
    21- vico
    22- Mertleo
    23- Denonitros
    24- Jeandan
    25- 26onurhan
    26- butterfly24
    27- icemanF1
    28- kartal81
    29- Stromboli
    30- DowyJones
    31- ironblood19
    32- RED LORD CHE
    33- Social Engineering
    34- Eli Wallach
    35- apeksss
    36- team1907
    37- asdfzxc
    38- *Furious*
    39- denizosmanoglu
    40- ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Source -- 1 Eylül 2015; 21:50:46 >

• Gran Turismo'yu oynamamın üzerinden 11-12 yıl geçti. Deli gibi de oynarım hala. Koskoca yaz tatilimi zamanında Gran Turismo oynayarak bile geçirdim. Başka hiçbir oyun oynamamıştım.

Forza 1'i oynayamadmı hiç. Xbox yoktu. Forza 2 ile başladım seriye. Ama ne olduğunu anlamadan Forza 3 çıktı. Forza 2'nin son zamanlarına doğru Xbox 360 aldım. Onu da deli gibi oynuyorum.

Yaklaşık 15 yıldan beri yarış oyunlarını oynarım ve bıktığım için bıraktığım bir yarış oyunu yok. Yenisi çıktığı için bıraktıklarım var. Her türlü yarış oyununu severek oynarım. Ama bu iki oyun cidden çok farklı. Simulasyon olaylarına, gerçekçiliğe filan pek değinmiyorum. Gran Turismo 4 oyunundan beri hep hayal kurduğum bir olay vardır benim keşke şu arabalarda kokpit kamerası da olsa diye. Bu kamera açısı benim için gerçekten olmazsa olmazdır. Ama şimdi bakıyorum da hem GT5 olsun hem FM3 olsun kokpit kameraları var. Bir araba tutkunu olarak beni en çok memnun eden nokta bu. Hafızam yanıltmıyorsa bir de bu oyunlardan sonra Need For Speed: Porsche Unleashed geliyor ciddi manada sayısı çok olduğu halde düzgün ve farklı kokpitlerin olduğu oyun.

Forumda iki oyun içinde eleştrilerim var. Olumlu yorumlarım da var. Ama şunu içten söylüyorum; bu iki oyunu oynayabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum bazen.

• Ben tamamen bir yarış oyuncusuyum kimisi futbol oyuncusudur, gran turismo 4 ü ps2 ye orjinal almıştım hala durur hep söylerim, fm3 hayatımda oynadığım en iyi oyundur, needforspeed serilerinide çok severim ama forzanın bendeki yeri ayrıdır, inşallah gt6, fm4 çıkar daha iyi oyunlar görürüz, güzel konu
  • Güzel kulüp umarım tartışmaların olmadığı temiz bir konu olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GencayA

GT niye üstte?

Vallahi gülücüğü görmedim dedim insanlar bahane aramasın örnek senin mesajı düşünüyordum ciddi anlamdada şikayet ediyordum son anda farkettim şakacı seni..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ygal

Gran Turismo'yu oynamamın üzerinden 11-12 yıl geçti. Deli gibi de oynarım hala. Koskoca yaz tatilimi zamanında Gran Turismo oynayarak bile geçirdim. Başka hiçbir oyun oynamamıştım.

Forza 1'i oynayamadmı hiç. Xbox yoktu. Forza 2 ile başladım seriye. Ama ne olduğunu anlamadan Forza 3 çıktı. Forza 2'nin son zamanlarına doğru Xbox 360 aldım. Onu da deli gibi oynuyorum.

Yaklaşık 15 yıldan beri yarış oyunlarını oynarım ve bıktığım için bıraktığım bir yarış oyunu yok. Yenisi çıktığı için bıraktıklarım var. Her türlü yarış oyununu severek oynarım. Ama bu iki oyun cidden çok farklı. Simulasyon olaylarına, gerçekçiliğe filan pek değinmiyorum. Gran Turismo 4 oyunundan beri hep hayal kurduğum bir olay vardır benim keşke şu arabalarda kokpit kamerası da olsa diye. Bu kamera açısı benim için gerçekten olmazsa olmazdır. Ama şimdi bakıyorum da hem GT5 olsun hem FM3 olsun kokpit kameraları var. Bir araba tutkunu olarak beni en çok memnun eden nokta bu. Hafızam yanıltmıyorsa bir de bu oyunlardan sonra Need For Speed: Porsche Unleashed geliyor ciddi manada sayısı çok olduğu halde düzgün ve farklı kokpitlerin olduğu oyun.

Forumda iki oyun içinde eleştrilerim var. Olumlu yorumlarım da var. Ama şunu içten söylüyorum; bu iki oyunu oynayabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum bazen.

Evet bir zamanlar NFS: Porsche vardı NFS serisinde en çok sevdiğim oyun olmuştur orjinalini almıştım koca kutu hala duruyor

• Grafikler gittikçe gerçeğe yaklaşıyor...
  • Hocam üye listesi hazırlıyorsan bir yarışsever olarak beni de ekleyebilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: slicer

Hocam üye listesi hazırlıyorsan bir yarışsever olarak beni de ekleyebilirsin

Tamamdır listeye ekledim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Source

quote:

Tamamdır listeye ekledim

Listede ufak bir yanlışlık olmuş sanırım
  • quote:

quote:

Tamamdır listeye ekledim

Beni de ekle hocam listeye. Listeye ekle yazmamışım gerçi de.

• Beni de ekle hocam.
    İki oyunu da çok seviyorum , yıllardır da yarış manyağımdır
  • quote:

quote:

quote:

Tamamdır listeye ekledim

Listede ufak bir yanlışlık olmuş sanırım

Kusura bakma düzelttim

Liste güncel arkadaşlar

• Beni de ekler misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: arcagur

Beni de ekler misin?

Tamamdır ekledim
  • Beni de ekler misin kardeş...eski yarışçı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkan17

Beni de ekler misin kardeş...eski yarışçı :)

Tamam senide ekledim hocam
  • Güzel bir başlık olmuş Source. Beni de ekleyebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mtkp

Güzel bir başlık olmuş Source. Beni de ekleyebilirsin.

Aramıza hoşgeldin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.