dünyanın hareketinin uçağa etkisi?
52 Cevap2084 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Ocak 2011; 2:07:19 

merhba arkadaşlar; dünyanın dönüş hareketinin uçağa etkileri konusunda aklıma bir soru takıldı,

batı da A noktasından doğu da B noktasına giden bir uçak 10 saatte hedefe varıyor. aynı yolu doğu dan batıya geri dönerken dünyanın dönüş yönünün varış süresine etkisi olurmu? mantıken dünya ile uçak aynı yönde olduğundan ve A noktası dünya ile birlikte hareket ettiğinden varış süresinin uzaması gerekmezmi?

saygılar..

932 Mesaj
10 Ocak 2011; 2:09:54 

iyide sadece ayak bastığımız yerler dönmüyor yani içimize çektiğimiz hava bulutlar falan bunlarda dünyayla birlikte döndüğü için hiç bir fark yok dediğin şey olsaydı rüzgar olmazdı

1284 Mesaj
10 Ocak 2011; 2:29:00 

163 Mesaj
10 Ocak 2011; 8:52:51 

Dünyanın dönüşünün uzun mesafeli atışlarda etkisi oluyor. Özellikle çekirdeğin uçuş süresinin uzun olduğu atışlarda Coriolis etkisi, çekirdeğin hedefin alt üst sağ ve sol vurmasına neden oluyor. Heralde uçağıda epey etkiliyordur

"Never trust a government that doesn't trust its own citizens with guns. "

187 Mesaj
10 Ocak 2011; 19:08:19 

quote:

Orijinalden alıntı: maqician

http://forum.donanimhab...333/mpage_3/key_/tm.htm

Verdiğiniz linkte forum kullanıcıları baya bi teori üretmiş.

Ben bu soruyu 10 yaşımdan beri düşünüyorum ama hiç araştırmadım. Arada aklıma geliyor. 100km hızla giderken havaya top attığımızda aynı yere düşer denmiş. Ben şunu hep merak etmişimdir. Örneğin 1 saniyede 100km hıza ulaşabilen bir tren olsa hiç hava almadığını düşündüğümüz bu trende acaba sonuçlar nasıl olurdu ?

Tam 35 İzmiR ;)

http://img708.imageshack.us/img708/3139/16486616822344322058910.jpg

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2011; 21:25:02 

quote:

Orijinalden alıntı: JiOxP

Verdiğiniz linkte forum kullanıcıları baya bi teori üretmiş.

Ben bu soruyu 10 yaşımdan beri düşünüyorum ama hiç araştırmadım. Arada aklıma geliyor. 100km hızla giderken havaya top attığımızda aynı yere düşer denmiş. Ben şunu hep merak etmişimdir. Örneğin 1 saniyede 100km hıza ulaşabilen bir tren olsa hiç hava almadığını düşündüğümüz bu trende acaba sonuçlar nasıl olurdu ?

bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. tren sabit iken içindeki cisimlerin ivmesi sıfır olur. dolayısıyla topu havaya attığınızdaki yatay ivmesi sıfırdır. topun 1sn havada kaldığını düşünürsek aşağı düşmeye başladığında trenin hızı 100km olur. ivme artmıştır. bu durumda top havaya atıldığı noktadan metrelerce uzağa düşecektir. trenin içindeki havanın direnci bu süreye ve mesafeye etki edebilir..

benim soruma dönecek olursak;
geçen hafta çine giden bir arkadaşım dün istanbula dönüş yaptı. gidiş süresi 10 saat dönüş süresi 11 buçuk saat.. sanırım dünyanın dönüş yönünün bu süreye etkisi var.. tabii kaptan pilotun yakıttan tasarruf yapmak için uçağı boşa almadığını düşünürsek

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2011; 21:28:24 

Amerikaya gidiş 10 saat sürerken dönüş 8 saat.

7951 Mesaj
10 Ocak 2011; 21:40:12 

Dünya okadar yüksek bir hız da dönüyor ki, zıpladığımızda yere düşmemize kadar geçen sürede onlarca kilometre uzakta bulmamız lazım kendimizi. Ancak işler böyle yürümüyor
Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir ancak atmosfer dışına çıktığında iş değişir. Ozaman başladığın yerin, ayaklarının altından nasıl kayıp gittiğini görebilirsin.

FORUMDA DEĞİLSEM, BİL Kİ EVDE DEĞİLİM

187 Mesaj
10 Ocak 2011; 21:46:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Chex

bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. tren sabit iken içindeki cisimlerin ivmesi sıfır olur. dolayısıyla topu havaya attığınızdaki yatay ivmesi sıfırdır. topun 1sn havada kaldığını düşünürsek aşağı düşmeye başladığında trenin hızı 100km olur. ivme artmıştır. bu durumda top havaya atıldığı noktadan metrelerce uzağa düşecektir. trenin içindeki havanın direnci bu süreye ve mesafeye etki edebilir..

benim soruma dönecek olursak;
geçen hafta çine giden bir arkadaşım dün istanbula dönüş yaptı. gidiş süresi 10 saat dönüş süresi 11 buçuk saat.. sanırım dünyanın dönüş yönünün bu süreye etkisi var.. tabii kaptan pilotun yakıttan tasarruf yapmak için uçağı boşa almadığını düşünürsek

Bence pilot boşa atmış
Şaka bi yana cidden bu soru beni küçükken saatlerce servis dışı bırakıyodu Cevabını aldığım iyi oldu. Sanırım danimarkaya istanbuldan gidiş 3 saat sürmüştü fakat dönüşe hiç dikkat edmemişim :D

Tam 35 İzmiR ;)

187 Mesaj
10 Ocak 2011; 21:51:57 

quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

Dünya başlangıcından beri belli bir ivme kazanmış durumda, biz de bu ivmeye dahiliz, biz ve atmosfer içerisinde kalan herşey. havada yerden 1 metre 10 metre 100 metre asılı kalsan da yere olan izdüşümün değişmeyecektir

100m yukarıda asılı kaldığımızı var sayarsak küçük bi orandada değişme olmuyormu ?

Tam 35 İzmiR ;)

7951 Mesaj
10 Ocak 2011; 21:54:47 

quote:

Orijinalden alıntı: JiOxP

100m yukarıda asılı kaldığımızı var sayarsak küçük bi orandada değişme olmuyormu ?

olur, ancak atmosfer içerisindeki iç etmenlerden olur. rüzgar gibi. havanın yer değiştirmesini yok kabul edersen evet değişme olmaz. Havanın içerisindeki partiküller bizi bu ivmeye dahil ediyor zaten. oksijen azot hidrojen şu bu olmadığı için zaten o ivmeye dahil olamıyorsun atmosfer dışında.

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2011; 22:21:28 

quote:

olur, ancak atmosfer içerisindeki iç etmenlerden olur. rüzgar gibi. havanın yer değiştirmesini yok kabul edersen evet değişme olmaz. Havanın içerisindeki partiküller bizi bu ivmeye dahil ediyor zaten. oksijen azot hidrojen şu bu olmadığı için zaten o ivmeye dahil olamıyorsun atmosfer dışında.

sizin mantığınıza göre havada hiç bir cismin uçmaması gerekiyor. örneğin uçurtmalar.. herhangi bir motorları olmadığı halde nasıl oluyor da saatlerce, günlerce, haftalarca havada kalabiliyorlar?? lütfen bunu da açıklarmısınz? saygılar..

7951 Mesaj
10 Ocak 2011; 22:30:01 

quote:

sizin mantığınıza göre havada hiç bir cismin uçmaması gerekiyor. örneğin uçurtmalar.. herhangi bir motorları olmadığı halde nasıl oluyor da saatlerce, günlerce, haftalarca havada kalabiliyorlar?? lütfen bunu da açıklarmısınz? saygılar..

Dostum çok farklı sorular.. ben yer değiştirmeyi cevapladım, şuan sorduğun apayrı bir soru. Bunu da cevaplıyayım. Yer yüzünde yürüyoruz çünkü altımızda katı tanecikler var. Suda yüzebiliyoruz, çünkü kaldırma kuvveti bize yetecek kadar molekül var suyun içerisinde, havada uçamıyoruz ancak uçmaya adaptasyon gösterenlere, kuşlara yetecek kadar gaz var. Ya da kusursuz aerodinamiğe sahip uçaklar, uçurtmalar uçabilir ama havada gaz olması şartıyla. Uzay denen boşlukta, hiç bir gaz bulunmayan bir ortamda(adı üstünde boşluk) bir jet motorunu son sürat ateşle, yine de olduğu yerde sayar. Çünkü gitmesine etkiyecek bir etmen yok.

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 1:07:52 

bu cevabınızdan şu sonuç çıkıyor; cisimleri gazlar yukarı kaldırıyor?

ben bugüne kadar kanatlarını açmadan uçabilen bir kuş görmedim yada sadece gazların kendiliğinden havaya kadırdığı bir kağıt uçak.. acaba bu saydıklarınız dünyanın hangi bölgesinde gerçekleşiyor?? ayrıca uzay sandığınız gibi yokluktan ibaret değildir. bu gün atmosferinde yaşadığımız dünyayı kaplayan gaz bulutları nerden geldi bir düşünün bakalım. yine soruyorum eğer söylediğiniz gibi atmosferin tamamı da dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtma gibi basit bir cismi havaya kaldıran kuvvet nedir?? uçurtmanın yoğunluğu havadan dahamı az acaba..? birde herhangi bir jet motorunu uzayda ateşlemeniz mümkün değil! oksijen yoğunluğu yeterli miktarda olmadığından ateş yanmayacaktır.. saygılar..

7951 Mesaj
11 Ocak 2011; 1:18:41 

quote:

bu cevabınızdan şu sonuç çıkıyor; cisimleri gazlar yukarı kaldırıyor?

ben bugüne kadar kanatlarını açmadan uçabilen bir kuş görmedim yada sadece gazların kendiliğinden havaya kadırdığı bir kağıt uçak.. acaba bu saydıklarınız dünyanın hangi bölgesinde gerçekleşiyor?? ayrıca uzay sandığınız gibi yokluktan ibaret değildir. bu gün atmosferinde yaşadığımız dünyayı kaplayan gaz bulutları nerden geldi bir düşünün bakalım. yine soruyorum eğer söylediğiniz gibi atmosferin tamamı da dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtma gibi basit bir cismi havaya kaldıran kuvvet nedir?? uçurtmanın yoğunluğu havadan dahamı az acaba..? birde herhangi bir jet motorunu uzayda ateşlemeniz mümkün değil! oksijen yoğunluğu yeterli miktarda olmadığından ateş yanmayacaktır.. saygılar..

Kardeşim sakın yanlış anlama merakımdan soruyorum eğitim düzeyin nedir? Üniversite okuyor musun? Eğer okumuyorsan lisede fen notların nasıldı? Anlattıklarım o kadar basit düzeydeki anlamamak elde değil. Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun.

Sana 1 soru? 1 kilogram demir suda batar mı? Cevap şekline göre değişir, yani tabiki yooğunluktan ibaret değil. Kuşun uçma prensibi kanatlarını kullanarak gazlar yardımıyla yükselmek. Eğer atmosferimizde gaz olmasaydı, kuş saniyede 1000 kanat da çırpsa yerden 1 santim yükselemez, çünkü sürtünme olmazdı. Ayrıca, bazı gerçekler vardır, sencesi bencesi olmayan gerçekler. Uzayda boşluklar vardı Katı sıvı gaz, hiç birşeyin olmadığı boşluklar.

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 1:26:12 

quote:

Dostum çok farklı sorular.. ben yer değiştirmeyi cevapladım, şuan sorduğun apayrı bir soru. Bunu da cevaplıyayım. Yer yüzünde yürüyoruz çünkü altımızda katı tanecikler var. Suda yüzebiliyoruz, çünkü kaldırma kuvveti bize yetecek kadar molekül var suyun içerisinde, havada uçamıyoruz ancak uçmaya adaptasyon gösterenlere, kuşlara yetecek kadar gaz var. Ya da kusursuz aerodinamiğe sahip uçaklar, uçurtmalar uçabilir ama havada gaz olması şartıyla. Uzay denen boşlukta, hiç bir gaz bulunmayan bir ortamda(adı üstünde boşluk) bir jet motorunu son sürat ateşle, yine de olduğu yerde sayar. Çünkü gitmesine etkiyecek bir etmen yok.

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek. Burada hatanız var, ancak bende bilgili olmadığım için bişey diyemeyeceğim.

Uçağın uçmasını sağlayan şey, kanatın üst kısmı ile alt kısmı arasındaki basınç farkı. Basitçe kanadın üstünde hızlanan havanın basıncı artıyor, kanadın altında ise durgun ve düşük basınçlı hava var. Yüksek basınçlı hava kanadın bittiği yerden kanadın altına kaçarak "Kaldırma kuvvetini(Lift)" oluşturuyor.

3953 Mesaj
11 Ocak 2011; 1:31:54 

jetlag oluyor etkisi, türkçe anlamını bilmiyorum ve zaten türkçe de de böyle bir ifade yok sanırım

7951 Mesaj
11 Ocak 2011; 1:35:54 

@ Mechaniker

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek.

Dostum şu soruna cevap vereyim. Bunlar çok ince mühendislik detaylarıdır, ne sen ne den anlayabiliriz o kadarını ama şunu söyliyim sana, ozaman uzay mekikleri nası gidiyorlar diye sordun ya. Mekikler zaten belirli hızla fırlatılıyorlar, boşlukta hızlanma faktörü olmaycağı için, atmosferden çıktıkları hız, ulaşacakları yere kadar yetiyor mekiklere

Ayrıca tam emin olmamakla birlikte, boşluk diye tabir ettiğimiz yerlere uzay mekikleri gönderiliyor mu bilmiyorum ancak, gönderiliyorsa bile, kalktığı üstüne aldıkları hızla gidiyorlar, varacakları yere kadar.

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 1:42:34 

quote:

@ Mechaniker

Uzayda uzay mekikleri nasıl çalışıyor o zaman? Söylediklerinize göre, atmosferden çıktıktan sonra hiç yukarı çıkamaması gerek.

Dostum şu soruna cevap vereyim. Bunlar çok ince mühendislik detaylarıdır, ne sen ne den anlayabiliriz o kadarını ama şunu söyliyim sana, ozaman uzay mekikleri nası gidiyorlar diye sordun ya. Mekikler zaten belirli hızla fırlatılıyorlar, boşlukta hızlanma faktörü olmaycağı için, atmosferden çıktıkları hız, ulaşacakları yere kadar yetiyor mekiklere

Ayrıca tam emin olmamakla birlikte, boşluk diye tabir ettiğimiz yerlere uzay mekikleri gönderiliyor mu bilmiyorum ancak, gönderiliyorsa bile, kalktığı üstüne aldıkları hızla gidiyorlar, varacakları yere kadar.

Sabit istasyonların dibine gidip çeşitli manevralar yapıyorlar. Dediklerinize göre bunlar yapılamaz.

Bunları geçtik, İstasyona kenetlenen bir mekik dönüşte uzaydan nasıl dönüyor? Tamamen boşlukta iken nasıl hızlanıyorlar? Atmosferde kazandıkları ivmeyi uzayda kullanma fikrinizi çürütüyor bu durum. Size göre mekiğin hiç dönmemesi gerek çünkü hızlanması mümkün değil.

7951 Mesaj
11 Ocak 2011; 1:50:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Sabit istasyonların dibine gidip çeşitli manevralar yapıyorlar. Dediklerinize göre bunlar yapılamaz.

Bunları geçtik, İstasyona kenetlenen bir mekik dönüşte uzaydan nasıl dönüyor? Tamamen boşlukta iken nasıl hızlanıyorlar? Atmosferde kazandıkları ivmeyi uzayda kullanma fikrinizi çürütüyor bu durum. Size göre mekiğin hiç dönmemesi gerek çünkü hızlanması mümkün değil.

Yahu kardeşim iyi güzel söylüyorsun da, o istasyonun boşlukta olduğunu nerden biliyorsun Uzay demek hiç bir yerinde hiç bir gaz olmayan yer demek deüğildir ki. Oksijen yoktur başka bir gaz vardır demekki o sıfır süratle ordan hızlanıp dünyaya geri dönebildiğine göre. Ben hiç bir gazın olmadığı tamamen boşlukta bu olay olamaz dedim. Çol mu zor birşey söyledim?

187 Mesaj
11 Ocak 2011; 2:03:19 

Gazlar kaldırıyor dememiş ki. Gazların sürtünme kuvveti ile kalkıyor demiş. Gaz dediğide hava oluyor. Sana en basit örnek arabada süratle giderken elini camdan dışarı çıkar anlatılmak isteni bence kavrarsın

Tam 35 İzmiR ;)

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 4:45:07 

quote:

Kardeşim sakın yanlış anlama merakımdan soruyorum eğitim düzeyin nedir? Üniversite okuyor musun? Eğer okumuyorsan lisede fen notların nasıldı? Anlattıklarım o kadar basit düzeydeki anlamamak elde değil. Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun.

Sana 1 soru? 1 kilogram demir suda batar mı? Cevap şekline göre değişir, yani tabiki yooğunluktan ibaret değil. Kuşun uçma prensibi kanatlarını kullanarak gazlar yardımıyla yükselmek. Eğer atmosferimizde gaz olmasaydı, kuş saniyede 1000 kanat da çırpsa yerden 1 santim yükselemez, çünkü sürtünme olmazdı. Ayrıca, bazı gerçekler vardır, sencesi bencesi olmayan gerçekler. Uzayda boşluklar vardı Katı sıvı gaz, hiç birşeyin olmadığı boşluklar.

konunun eğitim düzeyiyle ne alakası var.. her neyse.. benim bildiğim uçurtmaların kanatları yok ve kendini yukarı çekebilecek bir güçleri de yok bu durumda uçurtmayı uçuran güç nedir?? bu sorunun cevabını hala tam olarak veremediniz.. sanırım uzay hakkındaki bilgilerinizi tazelemeniz gerekiyor. yokluk ile düşük yoğunluğu karıştırıyor olabilirsiniz.

uzay mekikleri tüm bu işlemleri roket ile sağlıyorlar. büyük manevralar için ana roket, küçük menvralar için hidrojen roketleri. uzay istasyonları da hidrojen roketleri ile hızını ve konumunu koruyor. fakat uluslar arası uzay istasyonunda durum biraz farklı.. konumunu korumak için 4-5 adet gyroscope kullanıyor. (jiroskop) yerden yüksekliğini ayarlamak için de kendine bağlanan uzay mekiklerinin roketlerini kullanıyor.

quote:

Gazlar kaldırıyor dememiş ki. Gazların sürtünme kuvveti ile kalkıyor demiş. Gaz dediğide hava oluyor. Sana en basit örnek arabada süratle giderken elini camdan dışarı çıkar anlatılmak isteni bence kavrarsın

uçurtmayı uçurmak için arabaya mı binmek gerekiyor?? benim bildiğim uçurtma, yerde sabit iken ipi tutarak uçuruluyor.. ben yerde sabit ve atmosfer de sabit olduğuna göre uçurtmaya sürten bu hava moleküllerini ne hareket ettiriyor acaba???

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 11:58:35 

quote:

uzay mekikleri jet motoru değil roket kullanır. ayrıca uçaklardaki bu etkinin oluşması için kanatlara bir güç uygulanması gerekiyor. bunu da jet motoru sağlıyor. benim sorum herhangi bir motoru kanadı olmayan bi uçurtma nasıl havada aylarca asılı kala biliyor??

Uçağın karşısından aynı hızda rüzgar verilirse aynı etkiyi gösterir, aerodinamik testlerin yapılışına bakarsanız Uçağın maketi sabit, karşıdan rüzgar uygulanır. Uçağın karşısından hava uygulama ile, motorların uçağı itmesi arasında bir fark yok.

Uçurtmalarda aerodinamik olarak "verimli" yapılardır. Şöyleki her uçurtma uçmaz, bununda yapımında dikkat etmek gereken şeyler var. Zaten aylarca uçan uçurtmayı ben görmedim. Uçurtmanın uçması için ya bir rüzgar etki edecek yada uçaktaki gibi motorlarla hava akımını kendi oluşturacak, amaç motorsuz uçmak olduğu için rüzgarı bekliyorsun uçurtmak için hali ile.

496 Mesaj
11 Ocak 2011; 12:42:58 

atmosferde dünya ile döndüğü için etkisi yok
19mayıs üni. coğrafya

496 Mesaj
11 Ocak 2011; 12:45:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Amerikaya gidiş 10 saat sürerken dönüş 8 saat.

etkisi olsaydı gidiş daha kısa sürerdi dünya batıdan doğuya döner

163 Mesaj
11 Ocak 2011; 13:16:37 

quote:

Orijinalden alıntı: realitych

atmosferde dünya ile döndüğü için etkisi yok
19mayıs üni. coğrafya

Sen bir daha oku o üniyi

2323 Mesaj
11 Ocak 2011; 13:24:22 

ucak gidis donus saatlerinin farkli olmasinin sebebi, ucuslarda gidis donus rotalarinin ve irtifalarinin farkli olmasidir

187 Mesaj
11 Ocak 2011; 17:38:48 

quote:

uçurtmayı uçurmak için arabaya mı binmek gerekiyor?? benim bildiğim uçurtma, yerde sabit iken ipi tutarak uçuruluyor.. ben yerde sabit ve atmosfer de sabit olduğuna göre uçurtmaya sürten bu hava moleküllerini ne hareket ettiriyor acaba???

Ne alakası var uçurtmayı arabadan uçurtmanın Onu demiyorum sana. Yukarıda belli bir rüzgar var ve belli bir yönde esiyor. Hiç uçurtma uçurmadınız sanırım. Rüzgar çıktığı zaman uçurtulur :) Size araba ile söylemek istediğim Hani dediniz ya gazın kaldırma kuvvetimi var die. 100km hızla arabadan elinizi dışarı çıkartırsanız elinizi rüzgar zorlar yani sürtünme kuvveti ile eliniz geriye gitmek ister. işte tam bu noktayı uçurtma ile ele alalım. Rüzgar bi tarafa eser ve uçurtmayıda estiği yöbe sürüklemek ister, fakat uçurtma ipe bağlı olduğu için orada bir sürtünme yaşanır işte bu sürtünme ile arabadan elinizi dışarı çıkardığınız etki aynı işlevi gösterir. eliniz tokat şeklinde dışarı çıkartırsanız geriye gitmek istiycektir. Umarım anlatabilmişimdir :))))

Tam 35 İzmiR ;)

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 19:26:48 

quote:

Orijinalden alıntı: realitych

etkisi olsaydı gidiş daha kısa sürerdi dünya batıdan doğuya döner

Tam tersi o zaman

7951 Mesaj
11 Ocak 2011; 20:03:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Prestor

ucak gidis donus saatlerinin farkli olmasinin sebebi, ucuslarda gidis donus rotalarinin ve irtifalarinin farkli olmasidir

Bu konudaki en güzel yorum

@ Chex

Boşver bilader, sonradan anladım ki o kadar mesajı boşuna atmışım.

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2011; 22:24:09 

quote:

Uçağın karşısından aynı hızda rüzgar verilirse aynı etkiyi gösterir, aerodinamik testlerin yapılışına bakarsanız Uçağın maketi sabit, karşıdan rüzgar uygulanır. Uçağın karşısından hava uygulama ile, motorların uçağı itmesi arasında bir fark yok.

Uçurtmalarda aerodinamik olarak "verimli" yapılardır. Şöyleki her uçurtma uçmaz, bununda yapımında dikkat etmek gereken şeyler var. Zaten aylarca uçan uçurtmayı ben görmedim. Uçurtmanın uçması için ya bir rüzgar etki edecek yada uçaktaki gibi motorlarla hava akımını kendi oluşturacak, amaç motorsuz uçmak olduğu için rüzgarı bekliyorsun uçurtmak için hali ile.

sizin de söylediğiniz gibi uçak maketi sabit yani hava akımına karşı zıt yönde vektörel bir kuvvet uygulanıyor. aksi halde uçağınızın aerodinamik yapısı nekadar iyi olursa olsun uçak hava akımı karşısında geri gitmeye başlayacaktır..

uçurtmayı uçurmak için rüzgar gerektiğini ben de biliyorum.. eğer baz arkadaşların söylediği gibi tüm atmosfer de dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtmayı kaldıran bu hava akımını ne oluşturuyor??

yıllarca uçurtma uçurdum.. ayrıca uçurtma uçurmayı da çok severim. insanı dinlendirir başka boyutlara götürü.. neyse. araba ile giderken aliniz bir ivmeye sahiptir. o hızda atmofer içindeki gazlara çarpması normal. fakat uçurtma da ip sabit atmosfer sabit.. peki rüzgar nasıl oluşuyor. mantıken rüzgarın oluşması için atmosferin dünyadan ya hızlı yada yavaş dönmesi gerekiyor. yanılıyormuyum acaba ?

quote:

@ Chex

Boşver bilader, sonradan anladım ki o kadar mesajı boşuna atmışım.

bence de bukadar mesajı boşuna yazmışsınız.. kimseye bir fayda sağladığınız yok.. üstelik yanlış bilgilerle insanların kafasını karıştırıyorsunuz...

4035 Mesaj
12 Ocak 2011; 3:13:40 

quote:

bence de bukadar mesajı boşuna yazmışsınız.. kimseye bir fayda sağladığınız yok.. üstelik yanlış bilgilerle insanların kafasını karıştırıyorsunuz...

dostum bence bu konuya daha fazla mesaj atma, rezil ediyorsun kendini

baskent universitesi, makine muhendisligi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

11114 Mesaj
12 Ocak 2011; 3:24:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Blanchimont

klavyene saglık arkadasım. ALAK_ cok güzel ve mantıklı cevaplar vermis ama kimse anlayamamıs. konuyu ondan önce görmüs olsaydım bende aynılarını yazardım. sana ALAK_ ben ve senin ortak özelligini söyleyeyim. 3ümüzde mühendislik okuyoruz biz gercekten diger insanlara göre cok farklıyız ve farklı düsünüyoruz bunu bi kere daha görmüs oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taken21 -- 12 Ocak 2011; 3:26:00 >

6868 Mesaj
12 Ocak 2011; 7:39:38 

quote:

sizin de söylediğiniz gibi uçak maketi sabit yani hava akımına karşı zıt yönde vektörel bir kuvvet uygulanıyor. aksi halde uçağınızın aerodinamik yapısı nekadar iyi olursa olsun uçak hava akımı karşısında geri gitmeye başlayacaktır..

uçurtmayı uçurmak için rüzgar gerektiğini ben de biliyorum.. eğer baz arkadaşların söylediği gibi tüm atmosfer de dünya ile birlikte dönüyorsa uçurtmayı kaldıran bu hava akımını ne oluşturuyor??

http://tr.wikipedia.org/wiki/Rüzgâr

Şöyle bir okuyarak başlayın. Atmosfer dünya ile birlikte döner, rüzgar ise atmosferin Dünya ile dönerken kendi içerisinde gerçekleşen bir olaydır.

Steam ID: furkantrojka

Yamaha RBX-360|Seymour Duncan SPB3|Rotosound SH77|SansAmp Bass Driver Di
Minolta X300|Minolta MD Rokkor 50mm 1:1.7|Minolta MC Tele Rokkor 135mm 1:2.8|Sigma UC Zoom 28-70 1:2.8-4
Müzik diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum, gerçek olsa teori değil kanun olurdu.
Üç ayaklı bir masanın ayağını eksilttiğinizde yıkılıyor olması, masanın öyle yaratıldığı manasına gelmez.
Teknobiyotik 03.02.2013 tarihinde ellerinde olmayan ürünü sattı, 25.02.2013'te paramı iade etti.

496 Mesaj
12 Ocak 2011; 7:49:47 

Dostum rüzgarın da mı nasıl oluştuğunu bilmiyorsun. Yüksek basınç alçak basınç? Yok mu? Hem dünya o kadar hızlı dönerki eğer atmosfer dünya ile birlikte dönmeseydi binlerce kilometre hızında rüzgarlar oluşurdu ve sürtünmeden dolayı bütün dünya yanardı.

Take a look to the sky just before you die, it's the last time you will!

7951 Mesaj
12 Ocak 2011; 11:33:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Lars Ulrich

Dostum rüzgarın da mı nasıl oluştuğunu bilmiyorsun. Yüksek basınç alçak basınç? Yok mu? Hem dünya o kadar hızlı dönerki eğer atmosfer dünya ile birlikte dönmeseydi binlerce kilometre hızında rüzgarlar oluşurdu ve sürtünmeden dolayı bütün dünya yanardı.

İşte bu kadar ya

@ taken21

kardeşim eyvallah, belki de kutsal topraklardan aldığımız oksijen sağlıyodur aynı düşünmemizi Şaka maka, mühendislik okuyan adamın olaya bakış açısı harbiden farklı oluyor :)

@ Blanchimont

Vurma hocam öldü :)

163 Mesaj
12 Ocak 2011; 13:53:57 

Sanırım gelinen noktada dünyanın dönmesinin uçağın rotasına ve uçacağı mesafeye etki etmeyeceği düşünülüyor ancak bu yanlış. Bu konu gerçekten insanın kafasını karıştıran bir konu ve bende işin uzmanı olmasamda bir zamanlar baya araştırmıştım. Bulduğum sonuçları atıcılık için hazırlamakta olduğum bir siteye ekledim. Henüz siteyi yayına sokmadım ama ilgili bölümlerinden alıntı yapacağım. Baştan söyleyeyim, ekleyeceğim hesaplamaları ben yapmadım, yararlandığım kaynaklardan tercüme ettim. Bunların dışında, gelişmiş balistik hesaplayıcılarda atıcının bulunduğu enlem ve boylamın girilmesi gerekiyor. Sadece bu bile dünya dönüşünün çekirdeğin hareketine etki ettiğinin bir göstergesidir.

quote:

Coriolis sapması dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda oluşan, dış balistiğe etki eden faktörlerden biridir. Çekirdeğin sağ, sol, alt ve üst vurmasına neden olabilir. Dış balistiğe etkisi çok azdır ve mesafe uzadıkça etkisi daha belirgin görülür... ...Coriolis sapması dünyanın hareketi nedeniyle oluşur. Hava şartları nedeniyle veya herhangi bir aerodinamik etkinin sonucunda meydana gelmez. Çekirdeğin bir noktadan diğerine hareket geçirdiği süre boyunca dünyanın da hareket etmesi nedeniyle bu sapma gerçekleşir.

Coriolis etkisinin yatay ve dikey olmak üzere iki bileşeni vardır. Yatay bileşen enleme, yani ekvatora ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır. Azami yatay etki kutuplarda, asgari etki ise ekvatorda gerçekleşir. Yatay bileşen ne yöne ateş ettiğinize bağlı değildir. 45 derece kuzey enleminde hafif silahlar için ortalama yatay sapma 1000 metrede 7-8 cm kadardır. Yatay etki aşağıda gösterildiği gibi hesaplayabilirsiniz:
=(x.y^2.Sin(L) )/V
x = Dünyanın dönüş hızı 0,00007292 Rad/s
y = Mesafe (Feet)
L = Enlem
V = Çekirdeğin ortalama hızı (Mesafe/Uçuş süresi)

Örnek:
Eğer çekirdek 1000 yardayı 1.42 saniyede uçuyorsa hızı (3000/1,42) 2113 ft/sn. dir.
45 derece enlemi için:
(0,00007292.3000^2.sin(45))/2113
=0,22 feet = 6.5 cm kuzey yarı kürede iseniz sağa, güney yarı küredeyseniz sola sapacak demektir.

Dikey bileşen ise ne yöne ateş ettiğinize ve hangi enlemde olduğunuza bağlıdır. Kuzeye ve güneye ateş etmeniz bir şey değiştirmez ancak doğuya atmanız üst, batıya atmanız alt vurmanıza neden olur. Azami yatay etki ekvatorda, asgari etki ise kutuplardadır. 45 derece kuzey enleminde 1000 metrelik mesafede doğu yönünde atışlarınızda 7-8 cm üst, batı yönünde atışlarınızda 7-8 alt vurmanıza neden olur. Dikey etkiyi aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

=1-2[x.V/g cos(L).sin(AZ)
x =
V =
g = Yerçekimi hızı (32.2 feet/sn)
L = Enlem derecesi
AZ = Azimuth, Kuzey yönünden itibaren saat yönünde atış yaptığınız yönün açısı.

Örnek:
Namlu hızı 2870 fps, L = 45 derece, AZ = 270 derece (Batı) olsun
= 1-2(0,00007292.2870/32,2. Cos(45).Sin(270)
= 1.0092
Buradan etkili yerçekimi ve neden olduğu düşüşün 1.0092 kat daha fazla olduğu anlaşılır. Coriolis etkisi göz ardı edildiğinde düşüş 300 inç ise Coriolis etkisiyle beraber düşüş 2,8 inç artarak 302.8 inç (=300.1,0092) olacaktır. Aynı koşullarda doğu yönünde (AZ = 90 derece olduğunda) atış yapıldığında ise çekirdek 2,8 inç daha az düşecek ve üst vuracaktır.

496 Mesaj
12 Ocak 2011; 21:15:24 

quote:

Orijinalden alıntı: MarksmanTr

Sanırım gelinen noktada dünyanın dönmesinin uçağın rotasına ve uçacağı mesafeye etki etmeyeceği düşünülüyor ancak bu yanlış. Bu konu gerçekten insanın kafasını karıştıran bir konu ve bende işin uzmanı olmasamda bir zamanlar baya araştırmıştım. Bulduğum sonuçları atıcılık için hazırlamakta olduğum bir siteye ekledim. Henüz siteyi yayına sokmadım ama ilgili bölümlerinden alıntı yapacağım. Baştan söyleyeyim, ekleyeceğim hesaplamaları ben yapmadım, yararlandığım kaynaklardan tercüme ettim. Bunların dışında, gelişmiş balistik hesaplayıcılarda atıcının bulunduğu enlem ve boylamın girilmesi gerekiyor. Sadece bu bile dünya dönüşünün çekirdeğin hareketine etki ettiğinin bir göstergesidir.

Coriolis sapması sadece atılan cismin Dünya'ya göre yönünü saptırır. Bir mermi tabancadan çıktıktan sonra yön değiştirmeden düz ilerlediği için bu sapma ona etki eder. Fakat uçaklar yönlerini havadayken değiştirebildiği için uçuş rotasına ve uçuş mesafesine etki etmez. Uçağı istediğin kadar saptırmaya çalış rotasına geri döner uçak kanatlarındaki dümenleri kullanarak.

163 Mesaj
12 Ocak 2011; 21:30:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Lars Ulrich
Coriolis sapması sadece atılan cismin Dünya'ya göre yönünü saptırır. Bir mermi tabancadan çıktıktan sonra yön değiştirmeden düz ilerlediği için bu sapma ona etki eder. Fakat uçaklar yönlerini havadayken değiştirebildiği için uçuş rotasına ve uçuş mesafesine etki etmez. Uçağı istediğin kadar saptırmaya çalış rotasına geri döner uçak kanatlarındaki dümenleri kullanarak.

Zaten öyle olmasaydı bu zamana kadar başarılı bir uçuş gerçekleştirilemezdi. Lakin bu dünyanın dönüşünün uçağın rotasına etki etmediği anlamına gelmez. Uçak kalktığı anda bir rota belirler, belirlerken dünyanın dönüşü nedeniyle oluşacak sapmayı hesaplamaz ve hiç yönünü değiştirmezse, rüzgar vs gibi hava koşulları veya uçağın aerodinamiğinden kaynaklanan etkenler uçağı rotasından saptırmazsa, uçak varış noktasına geldiği zaman piste iniş yapacak konumda olmaz. Pistten ne kadar uzakta olur orasını hesaplayamam ancak verdiğim denklemlerle matematiği iyi olanlar hesaplayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarksmanTr -- 12 Ocak 2011; 21:46:14 >

496 Mesaj
12 Ocak 2011; 21:56:54 

Ama bu arkadaşın dediği doğudan batıya gitmekle batıdan doğuya gitmek arasındaki farkla çok başka birşey. Burda dünyanın dönüşünden kaynaklanan dairesel bir sapmadan bahsediyoruz dünya ile atmosferin dönüş hızının farklılığı yüzünden değişen bağıl hızdan değil.

163 Mesaj
12 Ocak 2011; 23:18:51 

Ben farklı birşeyden mi bahsediyorum? Yanlış anlama bir hata varsa ortaya çıkarmak amacıyla soruyorum. Neticede benim verdiğim örnek ile uçak örneği arasında hiçbir fark yok. İkiside bilinen hızlarla hareket eden farklı cisimlerin olması gerekenden dünyanın dönüşü nedeniyle farklı noktalara ulaşmasıyla ilgili. Mesela verdiğim ikinci örnekte doğu ve batı yönüne atış etmek çekirdeğin düşüşünü toplamda 5.6 inç etkiliyor. Bu fark dünyanın dönmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Dünya dönmüyor olsaydı bu fark olmayacaktı. Bu fark dünya döndüğü için hedefin yaklaşmasından mı kaynaklanıyor, yer çekiminin bir şekilde artmasından mı kaynaklanıyor yoksa dünyanın atmosfer ile farklı hızlarda dönmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bir uçak ile bu denenirse ölçülen fark 1 cm mi yoksa 1 km mi olur onu da bilmiyorum ancak hiç fark olmaz diyemeyiz.

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2011; 1:11:25 

quote:

bakış açısına göre değişir.. bence bu kadar basit sorulara düzgün bir cevap bile veremeyen ve imzasına bilmemne mühendisliği gibi saçma şeyler yazan insanlar kendilerini rezil ediyor...

forum mühendisim diye atıp tutan, kendilerini özel,farklı sanan insanlarla dolu anlaşılan.. ne acınası bir durum!

quote:

@ taken21

kardeşim eyvallah, belki de kutsal topraklardan aldığımız oksijen sağlıyodur aynı düşünmemizi Şaka maka, mühendislik okuyan adamın olaya bakış açısı harbiden farklı oluyor :)

@ Blanchimont

Vurma hocam öldü :)

forumun bu bölümne daha önce hiç mesaj yazmamıştım. yazmakla hata yapmışım.. sonradan anladımki konu dışı özel, gerçekten özel insanların yeriymiş.... ego tatmin etmenin böylesini de ilk defa gördüm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chex -- 13 Ocak 2011; 1:15:04 >

7951 Mesaj
13 Ocak 2011; 1:17:39 

@ Chex

Yeter

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2011; 1:23:20 

bencede yeter..

651 Mesaj
13 Ocak 2011; 2:08:51 

yerçekimi

6868 Mesaj
13 Ocak 2011; 3:08:17 

quote:

Orijinalden alıntı: MarksmanTr

Ben farklı birşeyden mi bahsediyorum? Yanlış anlama bir hata varsa ortaya çıkarmak amacıyla soruyorum. Neticede benim verdiğim örnek ile uçak örneği arasında hiçbir fark yok. İkiside bilinen hızlarla hareket eden farklı cisimlerin olması gerekenden dünyanın dönüşü nedeniyle farklı noktalara ulaşmasıyla ilgili. Mesela verdiğim ikinci örnekte doğu ve batı yönüne atış etmek çekirdeğin düşüşünü toplamda 5.6 inç etkiliyor. Bu fark dünyanın dönmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Dünya dönmüyor olsaydı bu fark olmayacaktı. Bu fark dünya döndüğü için hedefin yaklaşmasından mı kaynaklanıyor, yer çekiminin bir şekilde artmasından mı kaynaklanıyor yoksa dünyanın atmosfer ile farklı hızlarda dönmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bir uçak ile bu denenirse ölçülen fark 1 cm mi yoksa 1 km mi olur onu da bilmiyorum ancak hiç fark olmaz diyemeyiz.

Şimdi bahsi geçen sapma olayından anladığım kadarıyla; Cisim (mermi) yüzeyi yuvarlak olan dünyada bir doğru halinde ilerlediğinden gerçekleşiyor. Sapma diye adlandırılan şey aslolarak yerçekiminin o doğru hareketi bozmasından kalan fark galiba. Yani evet farklı bir şeyden bahsediyorsunuz, tartışılan dönme yönünde hareket sırasında dünya ile birlikte hareket eden atmosferin cismi taşıyacağı ya da tam tersine dönme yönünün tersinde hareket etmeyen atmosferin cismi yavaşlatacağıdır. Ama verdiğiniz bilgiyle konuya başka bir boyutta kazandırmış oldunuz. Yani şöyle ki doğuya doğru giden bir uçak bu sapmaya maruz kaldığı için düz olarak ilerlese de zamanla yükselir ve alçalması gerekir. Aynı şekilde de batıya giden bir uçağın yükselmesi gerekiyor, uçağın alçalırken daha hızlı olacağı düşüncesiyle yine doğuya gitmelerde süre farkı oluşacaktır ama ne fark edilir bilemem.

Steam ID: furkantrojka

Yamaha RBX-360|Seymour Duncan SPB3|Rotosound SH77|SansAmp Bass Driver Di
Minolta X300|Minolta MD Rokkor 50mm 1:1.7|Minolta MC Tele Rokkor 135mm 1:2.8|Sigma UC Zoom 28-70 1:2.8-4
Müzik diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum, gerçek olsa teori değil kanun olurdu.
Üç ayaklı bir masanın ayağını eksilttiğinizde yıkılıyor olması, masanın öyle yaratıldığı manasına gelmez.
Teknobiyotik 03.02.2013 tarihinde ellerinde olmayan ürünü sattı, 25.02.2013'te paramı iade etti.

11114 Mesaj
13 Ocak 2011; 10:06:02 

quote:

forumun bu bölümne daha önce hiç mesaj yazmamıştım. yazmakla hata yapmışım.. sonradan anladımki konu dışı özel, gerçekten özel insanların yeriymiş.... ego tatmin etmenin böylesini de ilk defa gördüm...

suan koptum sabah sabah iyi güldürdün chex saolasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taken21 -- 13 Ocak 2011; 10:07:33 >

2865 Mesaj
13 Ocak 2011; 19:48:59 

benimde aklımda su soru var dünyanın dönüs hareketi gibi ucakla yol alsak ucak sadece havada dursa dünyanın dönüs hızından gitmezmi

BursaSpor Fan Club

496 Mesaj
13 Ocak 2011; 21:31:24 

quote:

Orijinalden alıntı: 16hakan16

benimde aklımda su soru var dünyanın dönüs hareketi gibi ucakla yol alsak ucak sadece havada dursa dünyanın dönüs hızından gitmezmi

Arkadaş da aynısını sormuş zaten onu tartışıyoruz. Hayır uçak normal yerde ilerliyormuş gibi ilerlemeye devam eder. Atmosfer dünya ile birlikte dönüyor bu yüzden atmosfer içinde yol alan uçak bundan etkilenmez. Ha şöyle olur; Dünya'nın yörüngesinin dışına çıkarsınız orda beklersiniz o zaman dünya döner siz durursunuz. Fakat dünyanın yörüngesinden çıkmalısınız.

2865 Mesaj
14 Ocak 2011; 17:00:42 

saolu peki dünyanın yörüngesinin uznlugunu bilen vamı

BursaSpor Fan Club

1619 Mesaj
14 Ocak 2011; 17:07:02 

Acaba araba içindeki siek örneğini versek nasıl olur?

Araba 100 km\sa ile hareket ederken içindeki sinek arada duruyormuş gibi arabanın içinde uçuyor.

Konuyu okumadım ama sanırım bahsedilen şey aynı.

Kuş gibi uçmaksa özgür olmak , biz ruhumuzu kuş yapar yine uçarız....
İstikbal Göklerdedir Göklerdeki Hava Aracı Senin Elinde....

64 Mesaj
14 Ocak 2011; 17:40:23 

quote:

Yanlış. Ortamda kimyasal ateşleyiciler olmasına gerek yok (oksijen gibi). Bunu Motora vererek, gerekli yanma tepkimelerini başlatırsan eğer, karşı bi itme kuvveti oluşur ve kısacası yol alırsın

Chex-
Alak arkadaşımızın açıklayamadğı sorulara cevap vereyim.
2 türlü uçabilirsin, itme ve kaldırma kuvvetiyle. İtme, jet motorlarında karşı kuvvet uygulayarak çekme kuvvetini yenme ve çekmenin aksi yönde yer değiştirmedir. Örnek olarak, bütün uzaya çıkan araçlar, füzeler vs.
Kaldırma kuvveti, aerodinamikle alakalıdır. Eğer kaldıran kuvvet, yer çekiminden fazlaysa uçarsın. uçurtmalar için de bu geçerlidir. Farkettiyseniz, uçurtmalar her zaman uçmaz. Rüzgarlı, yani kaldırma kuvveti olduğu zaman uçarlar.

Uçak olayına gelirsek, 11 saatla 10 saat olmasının sebebi daimi rüzgarlardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jexie -- 14 Ocak 2011; 17:42:14 >

Uzaklaştırılmış
1 Şubat 2011; 18:20:44 

bu durumu şuna benzetebiliriz.örneğin sabit bir hızla giden otomobil içindeki sinek bir noktadan bir noktaya uçarken havalandığı anda arka cama yapışmaz.sanki araba duruyormuşcasına çok rahat bir şekilde istediği yere uçabilir.araba isterse 150km hızla gitsin araba sabit hızla gittiği sürece sinek için herhangi bir zorluk çekmez.yani düzmantıkla sineğin arabanın arkasından önüne doğru gitmesi için 152km hızla uçması gerekmez.zaten böyle bişey pek mümkün olmazdı xD
Burada arabayı dünya sineğide uçak sayarsak örtüştüünü görebiliriz.anak hala bana enteresan geliyor nedense
edit:yukarıda aynı örnek verilmiş.okumamıştım neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klasör.:X:. -- 1 Şubat 2011; 21:23:11 >
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı Özel » dünyanın hareketinin uçağa etkisi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.766