Şimdi Ara

Detaylı Google NEXUS S İncelemesi by thehspeed

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
1
Favori
13.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Forumda üçüncü incelememle karşınızdayım. Bu telefon hastalığım ne zaman son bulacak bilemiyorum 13 senedir bir araba parası gitti birini inşallah 2 sene kullanmak nasip olur diyerek incelememe google’ın ikinci telefonu nexus s ile başlıyorum,
    Not:Son Kullanmış olduğum telefonlar: Iphone 4-Xpreia X10-Desire HD-Galaxy S-Samsung Wave.

KASA YAPISI-DIŞ TASARIM-KUTU İÇERİĞİ

Cihazın malzeme kalitesi Olarak Sağlam bir yapıya sahip olduğunu belirtmek isterim tabi ki kalite olarak şuan IP4’ün Yanına yaklaşan yok ama galaxy ve xperiadan iki gömlek üstün,ergonomi olarak ekranın eğimli yapısından dolayı yüze ve ele iyi oturduğunu söyleyebilirim. Kutu İçeriğinde İse Klasik olarak şarj cihazı data kablosu ve samsung patentli galaxy s’inkine benzeyen kulak içi bir kulaklık çıkmakta. Tasarım olarak ise bu tabi göreceli bir kavram ama bana göre xpreia’dan sonra bana en güzel görünen telefon olduğudur. Boyutları ise 123,9 x 63 x 10,9 mm ağırlık olarak ise 129 g olarak doğan telefonun sağ kısmında güç ve aynı anda tuş kilidi olan tuş; sol yanında ses tuşları altta 3.5mm jack ve mikro usb girişi almakta üst taraf boş ve bu iki tuşun malzeme kalite ve ergonomisi galaxy s ‘e göre kat kat iyi.

EKRAN

Evet, Wave ile Hayatımıza giren SüperAmoled nexus s in yapımcısı olan samsung ile devam ediyor, ancak wave ve galaxyden farklı olan “Contour Display with curved glass screen” dedikleri eğimli bir ekran yapısı tasarımı ile gelmekte; bu yapı yüze daha iyi oturmakta ve görüntü olarak güneşte görüş açısında üstünlük sağlamakta olduğunu belirtiyorlar, estetik olaraktan göze hoş gelen bir yapısı var ama dayanıklılık olarak gorilla dispilay teknolojisinden feragat edilmiş. Tabi çoklu dokunmatik özelliğinden bahsetmiyorum bile.
    KAMERA-VİDEO

Nexus s üzerinde 5megapiksellik otofokus desteği olan LED flaşlı ön tarafta vga çözünürlüğünde görüntülü görüşme olanağı veren coğrafi etiketleme ve dokunmatik odaklamalı yazılım desteği sunan kamerası ortalama bir performans sergilemekte. Tabi iphone ve wave en az iki gömlek iyi sonuç veriyorlar.

İŞLEMCİ-RAM ve ANDROİD 2.3 Gingerbread

Evet, bu üçü telefonu alırken her zaman benim için belirleyici ölçüt olmuştur, nexus’a güç veren wave ve galaxy’den aşina olduğumuz samsung patentli 1GHz Cortex A8 (Hummingbird) işlemci ve 512 MB ram bulunmakta. Tamam, buraya kadar aynı işte benim için xpreia ve galaxyden vazgeçiren yön saf android bulunması, nedenimi? Sony ve samsung ham android yazılımın üzerinde o kadar görsel ve yazılımsal değişiklik yapıyorlar ki cihaz nefes alamıyor, galaxy s için ne romlar kullanmadım ama kendi rom’u kadar oturmuş değil e kendi romunda da çalışta 339mb ram ile açılmakta bana kalanı 110-120 MB arası oluyordu, ama nexus açılınca ki tam tamına 8sn. Hazır hale geldiğini belirtiyim,(bu arada desire hd hızlı boot seçeneği bunun yanında denemeden ileri gidemez) 275 MB ram boşta başlıyor cihaz, 2,3’ten bahsetmek gerekirse kullanım hissi iphone ile neredeyse aynı oldu diyebilirim, ama tabi iphone kadar kusursuz değil, nedenimi bunu bir iki konuda daha belirmiştim bu arada değinmek isterim, İphone’un içine attığınız her dosya itunes un kontrolü ve kendi belirlemiş olduğu yere ve kendi bayrak lama özelliği ile her dosyaya kendisi yeniden isim verip her zaman bıraktığı yerde bulmasını sağılıyor. Bunun içinde diğer cihazlar gibi tekrar tekrar tarama yapmıyor.

PİL

Benim İçin Şarj Pek Önemli Değil Ama Desire HD Gibi günde üç sefer koymak istemem şarj konusu bana 37 saat gitti bu benim gibi bütün gün internete bağlı olmasınınsa büyük etkisi var. Normal Kullanımda herhalde 2 gün gider gerçekçi olmak gerekirse…

Sonuç

Sonuç Olarak Arkadaşlar Xpreia-Desire HD-Galaxy s ten daha iyi bir tercih olur diyebilirim ama daha saygı ve sevgi duyduğum iphone'u daha geçebilmiş değiller bana göre bol bol donanım koymak daha iyi olacağı anlamına gelmiyor, Bu Üçüncü İncelememdi İnşallah diğer ikisi gibi bunu da beğenirsiniz sevgili dostlarım,
    Teşekkürler.

Teknik Veriler

Bağlantı
     Quad-band GSM: 850, 900, 1800, 1900
     Tri-band HSPA: 900, 2100, 1700
     HSPA type: HSDPA (7.2Mbps) HSUPA (5.76Mbps)
     Wi-Fi 802.11 n/b/g
     Bluetooth 2.1+EDR
     Near Field Communication (NFC)
     Assisted GPS (A-GPS)
     microUSB 2.0

Ekran
     4.0" WVGA (480x800)
     Contour Display with curved glass screen
     Super AMOLED
     235 ppi
     Capacitive touch sensor
     Anti-fingerprint display coating

Boyutlar
     63mm x 123.9mm x 10.88mm
     129g

Donanım
     Haptic feedback vibration
     Three-axis gyroscope
     Accelerometer
     Digital compass
     Proximity sensor
     Light sensor

İşlemci ve Hafıza
     1GHz Cortex A8 (Hummingbird) processor
     16GB iNAND flash memory

Kamera Ve Mutimedia
     Back-facing: 5 megapixels (2560x1920)
     720 x 480 video resolution
     H.264, H.263 MPEG4 video recording
     Auto focus
     Flash
     Front-facing: VGA (640x480)
     3.5mm, 4-conductor headset jack
    (stereo audio plus microphone)
     Earpiece and microphone
     Software noise-cancellation

Batarya
     Talk time up to 6.7 hours on 3G
    (14 hours on 2G)
     Standby time up to 17.8 days on 3G
    (29.7 days on 2G)
     1500 mAH Lithum Ion

Yazılım
     Android 2.3 (Gingerbread)
     Android Market
     Calendar
     Gmail
     Google Earth
     Google Maps with Navigation
     Google Search
     Google Talk
     Google Voice
     Voice Actions
     YouTube

• çok teşekkûrler kalemine saglik güzel bir inceleme olmus hemde hakettigi yerde
  • Ah ah şu aletten bende de olsa Desire'ın bazı oyunlardaki performansı yetmemeye başladı.
  • Dedim ya inceleme cok guzel olmus aydinlatici...
    anladigim kadariyla nexus s olsun diger androidli cihazlar olsun daha
    iphone kalitesini yakalayamamis daha once samsung bolumunde de diger arkadas bundan bahsetmisti ve tekrardan iphone4 alicagini soyluyordu ben androidli nexus one mi satali 8 ay oldu bu 8 ay zarfinda yapilan incelemer isiginda soyluyorum bunu malesef android bir arpa boyu yol yuruyememis zannımca androidli telefon almak icin biraz daha beklemek lazim kısmet...
  • Güzel inceleme olmuş amma malzame kalitesi kısmında bazı yanlışlıklar olmuş nexus s malzame kalitesi olarak galaxy s den de x10 dan da geride . Nexus s- ucuz plastik , galaxy s - ucuz plastik ve gorilla glass, x10- sert yapıda plastik ve ciziklere karsı dayanıklı olan ekran(gorilla glass gibi olmasada nexus gibi hiç olmamasindan iyidir) malzame kalitesi olarak bu 3 lu arasında
    1 x10
    2 galaxy s
    3 nexus s
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoguK@N

Ah ah şu aletten bende de olsa Desire'ın bazı oyunlardaki performansı yetmemeye başladı.

Androidlerin Linux tarafından kontrol programları varmı ?
    Misal mac itunes iphone ilişkisini Linux üzerinde sağlayan program var mı?
  • İnceleme için teşekkürler ancak bi konuda hatırlatmada bulunmak isterim Desire HD romunda boş RAM 110 Mb falan değil yine 260-280 Mb arası. Siz sanırım RAM temizleme programı kullnamadığınız için böyle görünüyor olabilir. Tabiiki yinede Nexus daha fafif bir arayüz kullandığı için daha az RAM kullandığıda bir gerçek.

Diğer konuda malzeme kaliteleri nexus s'i yakından incelemedim ancak yaklaşık aynı malzemelerin kulanıldığı galaxy s'e bakınca o kadarda kötü değil diyorum. Zira galaxy s arka kapak haricinde fena değildi ekran muhteşemdi. Hala x10'a güzel ve kaliteli diyen arkadaşlarımıza hayret ediyorum o kadar dandik görünüyorki elimdeki HD2'ye üste 500 lira verseniz o telefonun yüzüne bile bakmam.

Nexus S bana göre şu an en ideal telefon. Yalnız 512 MB RAM bana sanki biraz az gibi göründü neredeyse 1 yıldır şu 500'lü RAMlerden vazgeçemedi üreticiler. Ben yinede size hatırlatayım arkadaşlar Motorola Atrix 4G :) tabii firma beceripte bu modeli dünyaya dağıtabilirse hiç sanımıyorum ama belki...

• eline saglık cok güzel bir inceleme olmus...
  • nexus s'i türkce yapabiliryormuyuz?android 2.3 türkce destegi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanxml
    İnceleme için teşekkürler ancak bi konuda hatırlatmada bulunmak isterim Desire HD romunda boş RAM 110 Mb falan değil yine 260-280 Mb arası. Siz sanırım RAM temizleme programı kullnamadığınız için böyle görünüyor olabilir. Tabiiki yinede Nexus daha fafif bir arayüz kullandığı için daha az RAM kullandığıda bir gerçek.

Diğer konuda malzeme kaliteleri nexus s'i yakından incelemedim ancak yaklaşık aynı malzemelerin kulanıldığı galaxy s'e bakınca o kadarda kötü değil diyorum. Zira galaxy s arka kapak haricinde fena değildi ekran muhteşemdi. Hala x10'a güzel ve kaliteli diyen arkadaşlarımıza hayret ediyorum o kadar dandik görünüyorki elimdeki HD2'ye üste 500 lira verseniz o telefonun yüzüne bile bakmam.

Nexus S bana göre şu an en ideal telefon. Yalnız 512 MB RAM bana sanki biraz az gibi göründü neredeyse 1 yıldır şu 500'lü RAMlerden vazgeçemedi üreticiler. Ben yinede size hatırlatayım arkadaşlar Motorola Atrix 4G :) tabii firma beceripte bu modeli dünyaya dağıtabilirse hiç sanımıyorum ama belki...

Motorola Atrix 4G, Atrix adı ile avrupaya 2. çeyrekte gelecek.. Türkiye'ye gelir mi, bilemiyorum.. motorola TÜrkiye'de uzun süredir çok aktif değil.

Nexus S bence güzel ancak çağı geçmekte olan bir teknolojinin son temsilcisi, alabilecek olsam bugün alırdım ama 6 ay sonra bu teleofn liderlik konumunu çoktan kaptırmış olur (nexus one nerdeyse bir yıl bu ünvanı taşımıştı)

• arkadaslar nexus s ini root ettim yeni romlar yukleyen var mı?
  • "yüksek donanımlı android li cihazlar iphone 4 ün kalitesini daha yakalayamadı" diyen arkadaşlar hangi kaliteden bahsediyorlar ??

Çok basit bi örnek Steve jobs iphone 4 e bi update çıkarsa da hareketli arka plan koysa,gerçek multitasking koysa ne kadar stabil olur acaba çok merak ediyorum..adam telefon stabil olsun diye 50 tane yerden kısıtlama yapmış,şarji dayansın diye işlemci gücünü düşürmüş falan filan..yapmayın arkadaşlar ya iphone u tek ayakta tutan appstore udur..günümüzde bir çok cihaz iphone donanımına toz yutturur seviyededir hemde iphone un yarı fiyatına..
  • quote:

Orijinalden alıntı: anelka39
    Dedim ya inceleme cok guzel olmus aydinlatici...
    anladigim kadariyla nexus s olsun diger androidli cihazlar olsun daha
    iphone kalitesini yakalayamamis daha once samsung bolumunde de diger arkadas bundan bahsetmisti ve tekrardan iphone4 alicagini soyluyordu ben androidli nexus one mi satali 8 ay oldu bu 8 ay zarfinda yapilan incelemer isiginda soyluyorum bunu malesef android bir arpa boyu yol yuruyememis zannımca androidli telefon almak icin biraz daha beklemek lazim kısmet...

sevgili anelka39 kardeşim.. Dünya genelinde 3gs ten sonra iphone 4 almayıp desire hd,galaxy s gibi yüksek donanımlı androidli telefon alan binlerce insan da var..onlar da dikkatini çekmiştir umarım..
  • iphone la rakipleri arasında artık eskisi gibi ucurumlar olmadıgını kabul ediyorum ama piyasada iphone toz yutturacak kadar ileri bir cihaz oldugunada inanmıyorum. sadece donanım yada sadece işletim sistemi birşey ifade etmez bunlar bir uyum içinde calıştıgında ortaya birşeyler cıkar. iphone 4 boşta iken size 380mb boş ram saglıyor. bunu saglayabilen baska bir android cihaz mevcut mu? bildigim kadarıyla yok. ayrıca gercek multitasking evet ios da yok ama bana gore daha verimli kullanılan bir multitasking var ki buda hem cihaz hızını hemde pil ömrünü olumlu etkiliyor. oynarken cıktıgım bir oyunun asagıda hala calısması benim ne işime yarayacak? multitasking konusunda iphone un tek kusuru bazı sitelerde video izlerken tarayıcıdan cıktıgımızda download ı orada pause a alıyor tekrar acınca kaldıgı yerden devam ediyor. bunuda guncelleme ile cozebilirler ilerde bunun dışında ios un android e gore daha stabil olduguda ortada. inceleme yapan arkadas bunu daha detaylı bir sekildede acıklamıs. android resmen gercek multitasking yapacam adı altında ram ve pil sömürüyor. kimse yanlıs anlamasın google nexus s de galaxy s de desire de cok guzel aletler android de oldukca guzel bir sistem ama ios a toz yutturmak ezip gecmek gibi bir durum yok. ios sayesinde iphone burun farkıyla hala önde bence. geçilir mi geçilmez mi bunu zaman gösterir ama henüz geçilmedi malesef. keşke geçilsede rekabet dahada artsa...

• quote:

Orijinalden alıntı: iRoNMaSTeR

quote:

Ah ah şu aletten bende de olsa Desire'ın bazı oyunlardaki performansı yetmemeye başladı.

Bilmem ki, hiç aramadım öyle bir program
  • Evet Android'i Daha Çok Sevmeme Rağmen Halen IOS ve Iphone'nu Geçen Yok Bunu Kabullenelim Şu Anda Nexus's imi Gören Bayılıyor Çünkü Tamamiyle Özgün Bir Tasarıma Sahip, iphone 4 ün Bile Çinleri Var Hatta Beyaz Olanları BİLE Yazık Yawwww...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iRoNMaSTeR

quote:

Bilmem ki, hiç aramadım öyle bir program

Arch kullanıcısı değilmisin ?? NAsıl yönetiyorsun Desire'ı??

• Herkese İyi Günler,

Yaklaşık 15 gündür Nexus S kullanıyorum ve çeşitli sitelerden nexus s'i daha etkin kullanabilmek için bilgi almaya çalışıyorum. Ancak hangi siteye baksam -özellikle Türk siteler- nexus s ile ilgili açılan konuların hepsi iphone4 ile nexus s karşılaştırma konusuna dönmüş.

Evimde bilgisayar olarak I Mac, I Book ve Qosmio kullanıyorum daha önce kullandığım IPhonumu da eşime verdim. Yani kesinlikle bir taraf değilim ve iki telefonu karşılaştırmaya girmeyeceğim. Çünkü karşılaştırmanın tek bir galibi yok, nasıl bilgisayarda PC Mac'den daha iyidir -yada tam tersi- gibi bir iddiada bulunmak doğru olmayacaksa; aynısının telefonlar için de geçerli olduğunu düşünüyorum.

Mac her zaman daha stabil çalışan bunun yanında bazı özelliklerden faydalanamayacağınız bir platformdur. Örnek olarak Qosmio almamın en önemli sebebi oyun oynmaktır. Macleri ise multimedia ve photoshop vs uygulamalar için tercih ettim. Ancak PC nasıl yazılım çeşitliliği açısından Mac'den önde ise şuan için iphone4 de android üstün gibi gözüküyor. İleride ne olacağını ise arz-talep dengesinin belirleyeceğini düşünüyorum. Lakin özellikle navigasyon(igo8) ve benzeri google uygulamaları nexus s'de memnun edici.

Artık tartışmaları bir yana bırakıp nexus s 'i tartışsak. Örneğin hala ücretsiz bir .flv player bulamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: wardak

iphone la rakipleri arasında artık eskisi gibi ucurumlar olmadıgını kabul ediyorum ama piyasada iphone toz yutturacak kadar ileri bir cihaz oldugunada inanmıyorum. sadece donanım yada sadece işletim sistemi birşey ifade etmez bunlar bir uyum içinde calıştıgında ortaya birşeyler cıkar. iphone 4 boşta iken size 380mb boş ram saglıyor. bunu saglayabilen baska bir android cihaz mevcut mu? bildigim kadarıyla yok. ayrıca gercek multitasking evet ios da yok ama bana gore daha verimli kullanılan bir multitasking var ki buda hem cihaz hızını hemde pil ömrünü olumlu etkiliyor. oynarken cıktıgım bir oyunun asagıda hala calısması benim ne işime yarayacak? multitasking konusunda iphone un tek kusuru bazı sitelerde video izlerken tarayıcıdan cıktıgımızda download ı orada pause a alıyor tekrar acınca kaldıgı yerden devam ediyor. bunuda guncelleme ile cozebilirler ilerde bunun dışında ios un android e gore daha stabil olduguda ortada. inceleme yapan arkadas bunu daha detaylı bir sekildede acıklamıs. android resmen gercek multitasking yapacam adı altında ram ve pil sömürüyor. kimse yanlıs anlamasın google nexus s de galaxy s de desire de cok guzel aletler android de oldukca guzel bir sistem ama ios a toz yutturmak ezip gecmek gibi bir durum yok. ios sayesinde iphone burun farkıyla hala önde bence. geçilir mi geçilmez mi bunu zaman gösterir ama henüz geçilmedi malesef. keşke geçilsede rekabet dahada artsa...

iphone 4 bosta iken 380 mb bos ram saglasin artik yani..bende onu anlatmaya calisiyorum..yani cihazdan daha iyi yararlanmak varken tek olay stabil olsun diye ram a yer kalsin diye herseyden kismakmidir...

birde demissin ki 380 mb bos ram saglayan baska android varmi o kadar islemi iphone 4 e yaptirsinlar bakalim kac mb bos ram kalacak..

en onemli nokta da iphone 4 un pili 4-5 gun gidiyorda ben mi bilmiyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: engurlu

quote:

Orijinalden alıntı: wardak

iphone la rakipleri arasında artık eskisi gibi ucurumlar olmadıgını kabul ediyorum ama piyasada iphone toz yutturacak kadar ileri bir cihaz oldugunada inanmıyorum. sadece donanım yada sadece işletim sistemi birşey ifade etmez bunlar bir uyum içinde calıştıgında ortaya birşeyler cıkar. iphone 4 boşta iken size 380mb boş ram saglıyor. bunu saglayabilen baska bir android cihaz mevcut mu? bildigim kadarıyla yok. ayrıca gercek multitasking evet ios da yok ama bana gore daha verimli kullanılan bir multitasking var ki buda hem cihaz hızını hemde pil ömrünü olumlu etkiliyor. oynarken cıktıgım bir oyunun asagıda hala calısması benim ne işime yarayacak? multitasking konusunda iphone un tek kusuru bazı sitelerde video izlerken tarayıcıdan cıktıgımızda download ı orada pause a alıyor tekrar acınca kaldıgı yerden devam ediyor. bunuda guncelleme ile cozebilirler ilerde bunun dışında ios un android e gore daha stabil olduguda ortada. inceleme yapan arkadas bunu daha detaylı bir sekildede acıklamıs. android resmen gercek multitasking yapacam adı altında ram ve pil sömürüyor. kimse yanlıs anlamasın google nexus s de galaxy s de desire de cok guzel aletler android de oldukca guzel bir sistem ama ios a toz yutturmak ezip gecmek gibi bir durum yok. ios sayesinde iphone burun farkıyla hala önde bence. geçilir mi geçilmez mi bunu zaman gösterir ama henüz geçilmedi malesef. keşke geçilsede rekabet dahada artsa...

iphone 4 bosta iken 380 mb bos ram saglasin artik yani..bende onu anlatmaya calisiyorum..yani cihazdan daha iyi yararlanmak varken tek olay stabil olsun diye ram a yer kalsin diye herseyden kismakmidir...

birde demissin ki 380 mb bos ram saglayan baska android varmi o kadar islemi iphone 4 e yaptirsinlar bakalim kac mb bos ram kalacak..

en onemli nokta da iphone 4 un pili 4-5 gun gidiyorda ben mi bilmiyorum...

iphone 4 ün neyini kısmışlar ki. tamam iphone un bazı sınırlamaları var ama yaptığı şeylerden neyi kısmışlar onu anlamadım. gerçek anlamda multitasking yok onun yerine bana göre daha efektif daha verimli olan bir multitasking var. ihtiyacınız gercek anlamda bi multitasking ise evet bunu kısmışlar başka kısılmış ne var?

ayrıca ben boşta iken 380 mb boş ram sagladıgından bahsettim. yani android e yada ios a işlem yaptırmıyorken sagladıgı ram den bahsediyorum. sizin dediginiz gibi o kadar işlemi iphone 4 e yaptırırsan tabikide ram düşer. ama ikisinide boşta çalıştırırken ios android kadar ram yemiyor buda pil ömrünü olumlu etkiliyor.

pil konusuna da gelirsek 4-5 gun giden bir pda hatırlamıyorum zaten hiç. nexus s i bilmiyorum ama iphone 4 olsun desire olsun galaxy s olsun pilleri genelde 1 gün gidiyor. ikinci günü nadiren cıkartabiliyorlar. (hakkını vererek kullanımda tabi bu)

neyse nexus s incelemesinde bu konuyu tartısmak konu kirliliği oluyor bu durum için herkesden kendi adıma özür dilerim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.