- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
2 Yıllık Bölüm Seçimi..!
58 Cevap49362 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1 Mesaj
5 Ocak 2011; 16:39:00 

Merhaba Arkadaşlar;

Ben bu sene Ygs'e gireceğim 2 yıllık bölüm okuyacağım. Düz lise mezunuyum. Araştırmalarım sonucu 5 tane bölüm buldum. Sizce hangi bölümü seçmeliyim ve bu bölümleri okuyan veya mezun olan arkadaşlardan bilgilerini yorumlarını bekliyorum.

Bölümler

Anestezi
Diş Protezi Teknolojisi
Optisyenlik
Mekatronik
Uçak Teknolojisi

Şimdiden Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirac1e -- 7 Ocak 2011; 0:24:32 >

Hiç ßiR RapoRLa saßitLenmemiş deLiLikLeRim VaR ßenim..!

4165 Mesaj
5 Ocak 2011; 17:24:39 

Bu araştırmaların sonucu diş protezi teknolojisi ve optisyenlik bölümleri hakkında ki bilgileri paylaşır mısın ? Geçen sene bizim de bir arkadaş optisyenlik diyordu da onun için. Bildiğim optik dükkanı açıyorsun.

1 Mesaj
5 Ocak 2011; 18:11:40 

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

Bu araştırmaların sonucu diş protezi teknolojisi ve optisyenlik bölümleri hakkında ki bilgileri paylaşır mısın ? Geçen sene bizim de bir arkadaş optisyenlik diyordu da onun için. Bildiğim optik dükkanı açıyorsun.

Optisyenlik
Optisyenlik bölümü sağlık meslek liselerinden tıbbi sekreter olarak mezun olanların seçebileceği 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bunun dışında düzlise ve benzeri liselerin girişi zor olan ama 2. tercihlerde bir ihtimal girebildikleri bir bölümdür.
Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastalara uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik 2004 Haziran ayındaki yasa ile gözlükçü açmak için optisyenlik belgesinin zorunlu kılınması ise daha da popüler hale geldi.
Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Diş Protez Teknolojisi
Bölümden mezun olan kişiler TDiş Protez Teknikeri’ unvanı alır. Diş protezi teknikerleri, devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında, özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuarlarında da çalışabiliyor.
Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar.
Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir.

Bunlar gibi.. Sormak istediğin başka şeyler varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum..

1 Mesaj
5 Ocak 2011; 21:56:25 

Arkadaşlar tecrübelerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum ?

1 Mesaj
6 Ocak 2011; 14:16:48 

//Güncel

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Ocak 2011; 14:43:38 

2 yıllık okul seçeceksen saglıga gözünü kapa git puanın tutarsa.Atama derdin yok işin garanti ve parasıda baya yüksek.Diş de cok para var bence cokta iyi bölüm kesinlikle 1.derece ilgin warsa diş protezi yazmalısın..2.olarak op. 3.olarak mekatronigi yaz.2 senelik diye küçümsüyenler var ama teknikerler mühendislerden daha çabuk iş buluyor bunu söylemiyorlar.Çevremde güzel bölümlerden mevzun olan acıkta tekniker göremiyorum.Örnek veriyim kimya bölümüne dar derler.Aklınıza ne geliyorsa kimyadır halbuki , Boy , ilaç , yer , cam , kum , taş , su yani kimya teknikerleri bile hastanelerden bütün özel labaratuvarlara kadar calısabilirler.Ayrıyeten herkes elektrigi okumadan ögrenir , suyuda öyle bir cok meslegı ögrenirsiniz ama kimya deneylerini egitimsiz görme imkanınız yok.Kimyacılara olan ihtiyac bayada var.Kafadan yazmıyorum gözlemledıgım şeyler.Örnek olarak kimya meslegını seçtim senin kafanı karıstırmak amaçlı değil yanlıs anlama ;) :)

1 Mesaj
6 Ocak 2011; 15:32:41 

quote:

Orijinalden alıntı: celiksweet

2 yıllık okul seçeceksen saglıga gözünü kapa git puanın tutarsa.Atama derdin yok işin garanti ve parasıda baya yüksek.Diş de cok para var bence cokta iyi bölüm kesinlikle 1.derece ilgin warsa diş protezi yazmalısın..2.olarak op. 3.olarak mekatronigi yaz.2 senelik diye küçümsüyenler var ama teknikerler mühendislerden daha çabuk iş buluyor bunu söylemiyorlar.Çevremde güzel bölümlerden mevzun olan acıkta tekniker göremiyorum.Örnek veriyim kimya bölümüne dar derler.Aklınıza ne geliyorsa kimyadır halbuki , Boy , ilaç , yer , cam , kum , taş , su yani kimya teknikerleri bile hastanelerden bütün özel labaratuvarlara kadar calısabilirler.Ayrıyeten herkes elektrigi okumadan ögrenir , suyuda öyle bir cok meslegı ögrenirsiniz ama kimya deneylerini egitimsiz görme imkanınız yok.Kimyacılara olan ihtiyac bayada var.Kafadan yazmıyorum gözlemledıgım şeyler.Örnek olarak kimya meslegını seçtim senin kafanı karıstırmak amaçlı değil yanlıs anlama ;) :)

Teşekkürler yorumların için dediklerine katılıyorum sonuna kadar. Ama önemli olan okumak değil kendini geliştirmek bende bunu göz önüne alarak bu işe gireceğim.. Tekrar teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirac1e -- 6 Ocak 2011; 15:34:13 >

Uzaklaştırılmış
6 Ocak 2011; 18:52:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Mirac1e

Teşekkürler yorumların için dediklerine katılıyorum sonuna kadar. Ama önemli olan okumak değil kendini geliştirmek bende bunu göz önüne alarak bu işe gireceğim.. Tekrar teşekkürler..

kesinlikle öyle kardeş.Bu her yerde böyle 4 yıl okusanda kısıye baglı 2 sene okusanda yüksek lisans yapsanda kısıye baglı.İstedikten ve çabaladıktan sonra önüne engel tanımazsın zaten :)

1 Mesaj
6 Ocak 2011; 19:13:10 

Aynen kardeşim.. Ben 4 yıllık açıköğretim kamu yönetimi okuyorum. Bunu dondurup veya bırakıp bu dediğim bölümlerden birini okumayı planlıyorum kesin kafaya koydum yani. Amaçsız bir yerlere gelinmiyor. Amaç hedef belli artık..

Uzaklaştırılmış
6 Ocak 2011; 20:10:09 

Uçak Teknolojileride iyi bölüm. Ama teknisyen olarak en son tercih oluyorsunuz şirketler tarafından. Önce Liseler, sonra Üniversteler daha sonra 2 yıllıklar tercih ediliyor.

Yinede THY Tekniğe kapağı atmak demek hayatını kurtarmak demek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

338 Mesaj
6 Ocak 2011; 20:34:03 

Eğer düşünürsen Anestezi Teknikerliğide güzel bir meslek. Ben Dokuz Eylül Ekonometriyi 3. sınıfta bıraktım, düz liseliyim bu sene Kars'da Kafkas üniversitesinde Anestezi Teknikerliği okuyorum. 2010 YGS sınavında sadece Van ve Kars düz lisellileri aldı, diğer bütün üniversitelerdeki bölümleri sağlık meslek liseliler kapattı. Eğer bölüm hakkında araştırıpda bulamadığınız bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. İyi günler.

122 Mesaj
6 Ocak 2011; 20:49:39 

quote:

Orijinalden alıntı: aytacikinci
Eğer düşünürsen Anestezi Teknikerliğide güzel bir meslek. Ben Dokuz Eylül Ekonometriyi 3. sınıfta bıraktım, düz liseliyim bu sene Kars'da Kafkas üniversitesinde Anestezi Teknikerliği okuyorum. 2010 YGS sınavında sadece Van ve Kars düz lisellileri aldı, diğer bütün üniversitelerdeki bölümleri sağlık meslek liseliler kapattı. Eğer bölüm hakkında araştırıpda bulamadığınız bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. İyi günler.

Bende bu sene ıst üni radyoterapiye girdim ek tercihlerde. eğer işi öğrenirsek sırtımız yere gelmez yinede nasıl bir seçim yaptığımızı zaman gösterecek. Ekonometriyi bırakıpta karsta anestezi okuman fantastik olmuş aslında. Bu karara varman için seni çok cezbetmıs olmalı anestezi. Peki radyoterapi hakkında bilgin varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobra 2 -- 6 Ocak 2011; 22:52:29 >

1 Mesaj
6 Ocak 2011; 21:31:12 

quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Uçak Teknolojileride iyi bölüm. Ama teknisyen olarak en son tercih oluyorsunuz şirketler tarafından. Önce Liseler, sonra Üniversteler daha sonra 2 yıllıklar tercih ediliyor.

Teşekkürler Mechaniker.. Bu bölümüde ekliyorum listeme..

338 Mesaj
6 Ocak 2011; 21:38:44 

quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

Bende bu sene ıst üni radyoterapiye girdim ek tercihlerde. eğer işi öğrenirsek sırtımız yere gelmez yinede nasıl bir seçim yaptığımızı zaman gösterecek. Ekonometriyi bırakıpta karsta anestezi okuman fantastik olmuş aslında. Bu karara varman için seni çok cezbetmıs olmalı anestezi. Peki radyoterapi hakkında bilgin varmı?

Radyotreapiyi araştırmadım açıkcası. Ama eminimki KPSS atanmma puanları düşüktür. Radyoloji araştırmıştım ama Anestezi daha çok cezbetti. Ekonometri, şahsen ciddi anlamda gereksiz derecede zor ve mezun olunca KPSS lisans düzeydinden çok iyi bir puan almadıkça işletme veya iktisattan farkı olmayan bir bölüm. Güzel bir ingilizcen olur, çok iyi bir KPSS puanı alırsın "birazda" torpilin olur banka müfettişliği gibi bir mevkiye gelebilirsin "belki".
Sağlık sektörüne yönelik bölümler her zaman revaçda oldu ve olacakta, hele ki kendini biraz geliştirirsen, özel sektörde ( çoğu kişinin burun kıvırdığı 2 yıllık sağlık bölümleri diploman ile) çok ciddi meblalarla çalışman mümkün. Devletede atanman zaten hiçde zor değil.
Ekonometriden çok boş gezen veya 1000 liraya bankada sabah 7 akşam 9 çalışan gişe memurları biliyorum. Ama sağlık çıkışlı, özellikle teknik eleman olarak boşda gezen rastlamadım açıkcası. Devlette de alınan maaşlar azımsanacak gibi değil, Türkiye şartlarında döner sermaye ile ortalama 2000 lira güzel bir rakam bana göre.

1 Mesaj
6 Ocak 2011; 21:54:50 

quote:

Orijinalden alıntı: aytacikinci

3yıl ekonometri okuduktan sonra bırakıpta 2 yıllık Anestezi bölümüne geçmen bir hayli cesaret isteyen birşey.. Beni baya bi etkiledi şimdi. Bu bölümü ekliyorum listeme teşekkürler.

338 Mesaj
6 Ocak 2011; 22:02:36 

quote:

3yıl ekonometri okuduktan sonra bırakıpta 2 yıllık Anestezi bölümüne geçmen bir hayli cesaret isteyen birşey.. Beni baya bi etkiledi şimdi. Bu bölümü ekliyorum listeme teşekkürler.

Bence de ekleyin, hem okuması zevkli, hem çalışması üstelik maddi yönden de tatmin edici. Eğer ki ameliyathane ortamı, orda karşılaşacağınız manzaralar sizi germeyecekse -ki zaten okurken hastane stajları ile bu durumlara daha fazla aşina olacaksınız; okunası bir bölüm.
Ekonometriyi bırakmam evet cesaret işi ancak bizim bölümde şu anda 45 kişi mevcut var bunun 20 si sağlık meslek lisesi çıkışlı, geri kalanın nerdeyse yarısı ya üniversiteyi bırakmış gelmiş yada 4 yıllık bitirip gelip üstüne 2 yıllık okuyanlar. Fizik, Kimya, Gıda müh. , Ekonometri...vs. gibi bölümlerden gelenler var.
Size seçiminizde ve öğreniminizde başarılar dilerim, herşeyden önce mesleği sevmeye bakın, hangi bölümü seçeerseniz seçin mümkünse o işte çalışan kişilerle irtibat kurup ona göre kararınız verin. Sağlıcakla kalın. İyi akşamlar.

1 Mesaj
7 Ocak 2011; 0:11:20 

Bilgilerin için teşekkürler arkadaşım çok sağol. Öncelikle dediğin gibi, yaptığın işi sevmek 1.kural. Bu başarıldığı zaman para da gelir huzurda. Ben bu anestezi bölümünü gerçekten ciddiye almaya başladım. Hadi hayırlısı bakalım.

207 Mesaj
7 Ocak 2011; 0:35:23 

bende meslek lise bilgisayar bölümü mezunuyum bu bölümler kaç puan istiyor

1 Mesaj
7 Ocak 2011; 0:58:21 

quote:

Orijinalden alıntı: özgür41

bende meslek lise bilgisayar bölümü mezunuyum bu bölümler kaç puan istiyor

Anestezi ygs2 180 ile 420 puan arası..
Diş Protez Teknolojisi ygs2 220 ile 420 puan arası..
Optisyenlik ygs1 350 ile 470 puan arası..
Mekatronik ygs1 160 ile 420 puan arası..
Uçak Teknolojisi 2 üni. de var zaten Ygs1'den alıyor.. Biri Ege üni. puanı 286, Diğeride İstanbul Üni. 260

Not: geçen senenin taban puanlarından bakarak yazdım..

1229 Mesaj
7 Ocak 2011; 10:19:43 

quote:

THY teknikerleri çok para alıyor ama akp onun da önünü kapadı.Geçen aylarda arkadaşın babası da içinde olduğu baya bir insanı bir günde kapı önüne koydular.Kendi adamlarını aldılar az parayla çalıştırmak için.Tecrübesiz adamlar şu an bu işte çalışıyor.

Uzaklaştırılmış
7 Ocak 2011; 12:08:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Clive

THY teknikerleri çok para alıyor ama akp onun da önünü kapadı.Geçen aylarda arkadaşın babası da içinde olduğu baya bir insanı bir günde kapı önüne koydular.Kendi adamlarını aldılar az parayla çalıştırmak için.Tecrübesiz adamlar şu an bu işte çalışıyor.

O yaşlı dediğin adamlar gidecek MNG'de yada diğer firmalarda 5000$'a iş bulacak. Benim tüm lise arkaşlarım şu anda eğitimlerde, zaten az paraya çalıştırıyor dediğiniz 1850 TL THY teknik teknisyen başlangıç maaşı.

Emekliliği gelmiş kişilerdir onlar, adam yapısal atölyesinde çalışacak hali yok ama duruyor çünkü 5000 TL civarı para alıyor, emekli olsa kim verecek bu parayı? Gençlerin önünü tıkamaktan başka bişey değil.

Tecrubesiz diyorsunuz ama yanlarına verebilecekleri çok sayıda orta yaşlı insan var zaten şu anda. Yaşlılarında sayısı azımsanacak gibi değil hala.

Torpiliniz varsa çok rahat, torpilsizde çok ders çalışarak girebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechaniker -- 7 Ocak 2011; 11:10:17 >

1 Mesaj
7 Ocak 2011; 18:18:16 

Başka yorumu olan varmı arkadaşlar ?

670 Mesaj
7 Ocak 2011; 19:40:25 

Uçak teknojisi bölümüne girme. Yok THY 1850 TL maaş veriyor gibi bir sürü açıklama gelebilir. Ama eğer havacılıkla ilgin yoksa bu bölümü okuma bu bölümün artılarını ve eksilerini bildiğim kadarıyla yazıyorum:
ARTILARI:
1.Çok saygın ve elit bir meslek sana bir örnek vereyim. Bu bölümden mezun olunca Uçak Bakım (Gövde-Motor) Teknisyeni unvanını alıyorsun. Bir teknisyen bir uçağa bakım yaparken içeri pilot vb elemanlar girmez. Sen gidersin şu şu parçalar değiştirilecek diyeceksin adamın başka seçeneği olmuyor zaten 2. ise 60 bin dolarlık parçaları değiştiriyorsun ve bazı parçaların 6 ay gibi sürede teslim ediliyor. Yani tamamen manevi olarak kazancın var. Maddi olarak çok para kazanamıyorsun.
EKSİLERİ:
1.5000 TL demiş arkadaş kazandıkları para hikaye 1850 TL + en fazla dil tazminatı alırsın 100 TL civarında para alırsın. 2. olarak en fazla baş teknisyen olabilirsin (80 Teknisyene bir baş teknisyen düşüyor yani seni baş teknisyen olma ihtimalin yüzde 1 ihtimalden az) 3. olarak ingilizceyi zaten biliyor olman lazım ve uçak bakım teknisyenleri vardiyalı olarak çalışıyorlar. 4.Türkiye'de sandece THY ve MNG Kargoda çalışabilirsin. Yurt dışında çalışmayı unut derim.

Eğer benden bölüm seçme hakkında tavsiye istersen eskiden insanlar maaş iyi olan veya sevdikleri işleri seçiyordu. Şimdi bunlara torpil durumuda eklendi insanlar torpille işe alındıkları için hangi sektörde tanıdıkları varsa o sektöre yöneliyor.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 7 sa. 59 dk. kadarı kaldı.
7 Ocak 2011; 20:01:54 

beyler bende lisenin başından beri karar verdiğim meslek havacılık 4 senelik olmassa bende istanbul üniversitesi uçak teknolojisini seçmeyi düşünüyorum sizce hangi bölümü seçiyim 2 senelik teknik lisede okuyorum son sınıfım diploma puanım tahmini 70-75 arası birşey gelcek.

1 Mesaj
7 Ocak 2011; 20:21:40 

quote:

Orijinalden alıntı: d.eray

Uçak teknojisi bölümüne girme. Yok THY 1850 TL maaş veriyor gibi bir sürü açıklama gelebilir. Ama eğer havacılıkla ilgin yoksa bu bölümü okuma bu bölümün artılarını ve eksilerini bildiğim kadarıyla yazıyorum:
ARTILARI:
1.Çok saygın ve elit bir meslek sana bir örnek vereyim. Bu bölümden mezun olunca Uçak Bakım (Gövde-Motor) Teknisyeni unvanını alıyorsun. Bir teknisyen bir uçağa bakım yaparken içeri pilot vb elemanlar girmez. Sen gidersin şu şu parçalar değiştirilecek diyeceksin adamın başka seçeneği olmuyor zaten 2. ise 60 bin dolarlık parçaları değiştiriyorsun ve bazı parçaların 6 ay gibi sürede teslim ediliyor. Yani tamamen manevi olarak kazancın var. Maddi olarak çok para kazanamıyorsun.
EKSİLERİ:
1.5000 TL demiş arkadaş kazandıkları para hikaye 1850 TL + en fazla dil tazminatı alırsın 100 TL civarında para alırsın. 2. olarak en fazla baş teknisyen olabilirsin (80 Teknisyene bir baş teknisyen düşüyor yani seni baş teknisyen olma ihtimalin yüzde 1 ihtimalden az) 3. olarak ingilizceyi zaten biliyor olman lazım ve uçak bakım teknisyenleri vardiyalı olarak çalışıyorlar. 4.Türkiye'de sandece THY ve MNG Kargoda çalışabilirsin. Yurt dışında çalışmayı unut derim.

Eğer benden bölüm seçme hakkında tavsiye istersen eskiden insanlar maaş iyi olan veya sevdikleri işleri seçiyordu. Şimdi bunlara torpil durumuda eklendi insanlar torpille işe alındıkları için hangi sektörde tanıdıkları varsa o sektöre yöneliyor.

Teşekkürler bilgilerin için..

1 Mesaj
7 Ocak 2011; 20:26:09 

quote:

Orijinalden alıntı: OsmanlıHanedanı

beyler bende lisenin başından beri karar verdiğim meslek havacılık 4 senelik olmassa bende istanbul üniversitesi uçak teknolojisini seçmeyi düşünüyorum sizce hangi bölümü seçiyim 2 senelik teknik lisede okuyorum son sınıfım diploma puanım tahmini 70-75 arası birşey gelcek.

Kardeşim bak ben konunun başında bazı bölümleri yazdım. Bu bölümleri uzun araştırmalarım sonucunda yazdım. Ben bunlardan birini seçeceğim sanada tavsiyem bunlardan birisi. Ama ilk tercihin sevdiğin bir meslek olmalı. ;)

Uzaklaştırılmış
7 Ocak 2011; 20:38:19 

quote:

ARTILARI:
EKSİLERİ:

Türkiyede çalışabiliecek birçok firma var. THY teknik karşıda yeni hangar yapıyor (HABOM) 3000 Teknisyen alacak, MNG Teknik THY Tekniğin şu anki hangarına geçiyor. 5 yılda 3000 kişi istihdam edilecek. Onur Air MNG'nin şu anki hangarına geçecek orasıda 500-1000 kişi istihdam edecek.

Piyasa şu önümüzdeki 3 yıl için çok aç olacak, ondan sonra ise doyuma ulaşacak.

Dil tazminatı 500 Tl gibi bir para THY bünyesinde, birçok kişiyi gördüm şahsen 100 üzerinden 99 alman gerekiyor desinler yine çalışırım diyordu. Araba alıp dil tazminatı ile taksit ödeyen gördüm ben.

Başteknisyen olursunuz sonrada Üniverste Mezunu isen Varidya şefi olabilirsiniz. Başteknisyen 4000 TL maaş alırken şef 5500 TL civarı maaş alıyor. He Başteknisyenle aynı yılda işe başlayan adamlarda 3850 TL maaş alıyor. THY'de 3 ayda bir ikramiye alındığını unutmayalım.

Türkiyede mühendisler bile bu paraya iş bulamazken bence kaçırılmaması gereken fırsat.

Vicdani kısmı ise biraz muallak. Okulda çok ince çalışıldığına dair şeyler okurken, pratikte yapısal atölyelerinde okadar ince çalışılmıyor. yada Hidrolik atelyelerinde pompa 2-3 PSI limitin üstünde diye yeniden sökülüp sorun aranmıyor.

Bu arada Bağcılar ATL Uçak Bakım(Gövde motor) mezunuyum ben.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 7 sa. 59 dk. kadarı kaldı.
7 Ocak 2011; 20:44:59 

sizce ben Uçak teknolojisi bölümünü kazanabilirmiyim teknik lisede okuyorum diploma puanım 70-75 arası gelir.

670 Mesaj
7 Ocak 2011; 21:24:37 

@Mechaniker
Şuanda çalışıyormusunuz. Söylediğiniz maaşlar etraftan duyduklarınız mı? Yoksa yakın arkadaşlarınızdan veya kendi bilgileriniz mi? Forumdan bir arkadaş kendisi gidip bizzat konuşmuş ve benim ondan duyduklarım. Sizin söyledikleriniz doğru olsa bile ben torpil işlediğini rahatlıkla söyleye bilirim. Kendim şahit oldum. 2 yıllık makina okuyan bile uçak teknisyeni olabiliyor.

Uzaklaştırılmış
7 Ocak 2011; 22:36:59 

quote:

@Mechaniker
Şuanda çalışıyormusunuz. Söylediğiniz maaşlar etraftan duyduklarınız mı? Yoksa yakın arkadaşlarınızdan veya kendi bilgileriniz mi? Forumdan bir arkadaş kendisi gidip bizzat konuşmuş ve benim ondan duyduklarım. Sizin söyledikleriniz doğru olsa bile ben torpil işlediğini rahatlıkla söyleye bilirim. Kendim şahit oldum. 2 yıllık makina okuyan bile uçak teknisyeni olabiliyor.

Olabilir, arka atölyelerin uçak teknisyenliği ile alakası yokki. Pompayı yada APU'yu söküyorsun ve daha çok makine mezunu çalışıyor orada zaten. Zaten uçak teknisyeni olanlar arka atölyeden çok ön atölyeyi seviyorlar, çünkü uçak teknisyeni olduklarını hissediyorlar. Mesela Avyonik atölyesindede sırf masalarda beyaz önlüklerle çalışan teknisyenler var. Görsen elektronik şirketi sanırsın ama onlarda uçak teknisyeni ancak elektronik bölümlerinden mezun adamlar. Zaten iş ilanlarında genel olarak birçok meslek lisesi çeşidi yazılır, ihtiyaca göre en iyilerinden alınır. Uçak bölümünden mezun olanlar genelde ön "ön atolye" adı verilen Yapısal ve Kabin İçi atölyelerde çalışıyor.

Ben 1 yıl staj ayaptım THY Teknikte ve tüm sınıf arkadaşlarım şu anda piyasaya dağılmış durumdalar. Kendi bilgilerim ve onlardan aldığım güncel bilgilerle böyle emin konuşuyorum. Mesela maaşları bordroları dağıttığımdan biliyorum yada Dil tazminatı konusunu direk Bilmemne müdürü ile başteknisyenin servisteki konuşmalarından biliyorum.

Torpil işlemiyor demek ütopik olur, ama çok bilgili adamlarıda mülakatta direk anlıyorlar ve torpilsiz alıyorlar. Orta sıralardaki kişiler için torpil belirleyici olan şey.

0 Mesaj
8 Ocak 2011; 19:59:50 

bu bölümlere düz liselerden mezunlar girebiliyormu?

0 Mesaj
8 Ocak 2011; 20:04:27 

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum .Acaba 2 yıllıkla 4 yıllık üniversite arsındaki fark nedir? cevaplarınız için teşekkürler.(başka konuya geçiş yapmak gibi olmasın forumda böyle bir konu varsa beni oraya yönlendiriniz)

670 Mesaj
8 Ocak 2011; 20:09:46 

quote:

Bu bölüme rağbet nasıl çok tercih ediliyor mu? Meslek liselerinden düz liselere sıra gelir mi? Birde bazı arkadaşlar sadece Anadolu ve Erciyes Üniversitesinin diplomasının kaile alındığını söylüyorlar. Kapadokya MYO nasıldır acaba (İmkanları vs).

1215 Mesaj
8 Ocak 2011; 22:20:05 

Kendine göre çok güzel bölümler tespit etmişsin , forumdakilerin hala yüzde 99 u bunun farkında değil.
sağlık ile diğer seçtiğin bölümler , çok uygun.zaten Mekatronik, Uçak Teknolojisi yüksekokullar tercihlerinde sağlıktan sonra seçilecek bölümler.
ama her zaman sağlık birinci , yüksekokul seçimlerinde....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bodyguard_26 -- 8 Ocak 2011; 22:21:03 >

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

Uzaklaştırılmış
8 Ocak 2011; 22:22:39 

Uçak teknolojisini genelde bizim okul (Bağcılar ATL ve diğer ATL'ler kapatıyor.) Hatta bir arkadaş Kapadokya MYO'ya geçmiş.

1 Mesaj
9 Ocak 2011; 19:25:25 

quote:

Orijinalden alıntı: Lodger

Evet düz lise çıkışlılar girebiliyor..

quote:

Orijinalden alıntı: Lodger

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum .Acaba 2 yıllıkla 4 yıllık üniversite arsındaki fark nedir? cevaplarınız için teşekkürler.(başka konuya geçiş yapmak gibi olmasın forumda böyle bir konu varsa beni oraya yönlendiriniz)

Senin bu mesajını görünce, senin için arama yaptım ve karşıma direk çıktı. Buyur burdan takip et.. http://forum.donanimhaber.com/m_26358854/tm.htm

Not: Ama şunuda belirteyim herkes benim gibi hoşgörülü olmaz. Benim gibi arama yapsaydın hemen bulurdun. Kusura bakma sitem değil, bilgin olsun diye söyledim. Selametle..

Uzaklaştırılmış
9 Ocak 2011; 19:44:27 

quote:

Evet düz lise çıkışlılar girebiliyor..

Eğer teknik-meslek liselilerden yer kalırsa.

Böyle değilmi?

1 Mesaj
9 Ocak 2011; 19:49:33 

Evet Mechaniker aynen dediğin gibi yer kalırsa :(

1 Mesaj
9 Ocak 2011; 20:12:31 

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

Kendine göre çok güzel bölümler tespit etmişsin , forumdakilerin hala yüzde 99 u bunun farkında değil.
sağlık ile diğer seçtiğin bölümler , çok uygun.zaten Mekatronik, Uçak Teknolojisi yüksekokullar tercihlerinde sağlıktan sonra seçilecek bölümler.
ama her zaman sağlık birinci , yüksekokul seçimlerinde....

Teşekkürler usta bilgilerin için..

0 Mesaj
9 Ocak 2011; 21:33:32 

quote:

Senin bu mesajını görünce, senin için arama yaptım ve karşıma direk çıktı. Buyur burdan takip et.. http://forum.donanimhaber.com/m_26358854/tm.htm

Not: Ama şunuda belirteyim herkes benim gibi hoşgörülü olmaz. Benim gibi arama yapsaydın hemen bulurdun. Kusura bakma sitem değil, bilgin olsun diye söyledim. Selametle..

Haklısınız benim hatam.Asıl siz kusura bakmayın.Teşekkürler...

1 Mesaj
9 Ocak 2011; 22:53:40 

Bişey değil Lodger..

5 Mesaj
12 Şubat 2011; 16:14:47 

quote:

Eğer teknik-meslek liselilerden yer kalırsa.

Böyle değilmi?

Peki düz liseden uçak teknolojisi bölümüne girebilmiş olan varmı aranızda veya yakınınız?

Uzaklaştırılmış
12 Şubat 2011; 16:42:31 

Uçak bakım teknisyenliğini ilk sıraya yaz... Dil tazminatıyla birlikte sağlıkçılardan çok daha yüksek gelir elde edebilirsin. THY teknik sadece iyi maaş vermekle kalmıyor, her yıl, istediğin ülkeye ücretsiz biletle gidebilirsin....

670 Mesaj
12 Şubat 2011; 17:39:10 

quote:

Uçak bakım teknisyenliğini ilk sıraya yaz... Dil tazminatıyla birlikte sağlıkçılardan çok daha yüksek gelir elde edebilirsin. THY teknik sadece iyi maaş vermekle kalmıyor, her yıl, istediğin ülkeye ücretsiz biletle gidebilirsin....

THY dil tazmınatı için ne istiyor biliyormusun.

Uzaklaştırılmış
12 Şubat 2011; 17:45:35 

quote:

THY dil tazmınatı için ne istiyor biliyormusun.

Toefl dan 90 üstü istiyor diye biliyorum, 5-6 yıl tecrübeli teknisyen rahatlıkla bu puanı alabilir TOEFL dan, ben zira 105 aldım.... Ve daha üniversitede 1. sınıfdayım.

Uzaklaştırılmış
12 Şubat 2011; 20:33:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Imnobody

Toefl dan 90 üstü istiyor diye biliyorum, 5-6 yıl tecrübeli teknisyen rahatlıkla bu puanı alabilir TOEFL dan, ben zira 105 aldım.... Ve daha üniversitede 1. sınıfdayım.

TOEFL değil, devletin yaptığı dil sınavı. THY'de staj yaparken serviste bir müdürle konuşmuştum, devletin yaptığından 70 alman gerekiyor demişti. (YDS sanırım)

Yeni girenler için bilet olayı kalktı. 3 ayda 1 ikramiye var. Çalışanlarada belli indirimlerle biletler var, ama yeni işe girenlere bedava bilet kalktı. Eski çalışanlar alabiliyor tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechaniker -- 12 Şubat 2011; 19:35:21 >

670 Mesaj
12 Şubat 2011; 20:40:47 

Arkadaşların bu işkur'un kursları nasıl giden var mı? İyi bir eğitim veriyorlarmıdır. Eğitimi ağırmıdır. Bide iş olayı nasıl oluyor. Galiba %50 istihdam garantili maaşları nasıldır acaba galiba işkurdan katılanlar arka atölyelerde çalışıyorlarmış.

365 Mesaj
13 Şubat 2011; 0:59:04 

mekatronikten parayı kıranları tanıyorum.

0 Mesaj
25 Ocak 2012; 16:09:18 

Diş protez hakkında bilgi arayan arkadaşlar için ; http://2yillikbolumler....2012/01/dis-protez.html adresini ziyaret ediniz

Ayrıca tüm 2 yıllıklar hakkında bilgiyide http://2yillikbolumler.blogspot.com/ adresinin arama yerinden bulabilirsiniz .

İnşallah Faydam dokunmuştur...

2731 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
mc_fosil
21 Mart 2012; 18:36:52 

mekatronik iki sene de öğrenilcek birşey değil.

meslek lisesi okusaydın tamam belki

ama sonuç olarak düz lisesin ve o bölümü seçersen 4 yıldır mekatroniğin içinde olan insanlarla(meslek teknik lise mezunlarıyla) aynı sınıfta ders göreceksin

hocalar da muhtemelen çoğunluğa uyacak sen 4 sene meslek lisesi okumuşun gibi dersi anlatacak

hiç birşey öğrenememekle beraber okulu bitirmek için bayağı bir kasacaksın kendini

uçak elektroniği de aynı şekilde olduğunu söyleyebilirim

ben tercihini sağlıktan yana kullanmanı tavsiye ederim

tabi karar senin

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
21 gün 21 sa. 6 dk. kadarı kaldı.
21 Mart 2012; 23:09:38 

Arkadaşlar sadece 2 yıllık okumak olarak düşünmeyin, YGS/LYS ile 4 yıllığa yerleşemeyenlere alternatif yol
DGS gibi kolay bir sınavla 4 yıllığa geçmektir. Tabi ki okumak istediğiniz bölüme göre 2 yıllıkta okuma şartı var,
çünkü her 2 yıllık bölüm her 4 yıllığa geçiş yapamaz.
Mesela makine okuyup bilgisayar mühendisliğine geçiş yapamazsın ama bilgisayar ile alakalı bir bölüm okursan geçiş yapabilirsin.
DGS ile geçiş yapmadaki en önemli etken ise 2 yıllıktaki göstereecğiniz performanstır, yani 2 yıllıktaki AÖBP nizin yüksek olmasıdır.

Hangi bölümden hangi bölüme geçilir vs. bakmak isterseniz:
http://www.osym.gov.tr/...2011-dgsekyertablo3.pdf

Hangi net ve sıralamayla hangi üniversite/bölüm kazanılır öğrenmek isterseniz:
http://www.dikeygecis.o...012dgstercihrobotu.html

DGS ile geçiş yapınca tabi bazı sıkıntılar da olacaktır, 2 yıllıktan gördüğünüz derslerin birçoğu genelde muaf olur
ve 2. yada 3. sınıftan başlarsınız, genelde 3 yılda bitecek kadar çok dersiniz olur.
Bu yüzden okula göre 2 yıl + yaz okulu veya 2 yıl + bütünlemeler ile 2 yılda okulu bitirmek mümkündür.
Bazı üniversiteler sıfırdan başlatıyor, yani LYS ile kazanmış gibi oluyorsunuz: ODTÜ, Hacettepe, Ankara, İYTE
Bunun dışında alttan dersleriniz olduğu için 1-2 dersiniz çakışabilir, onu da danışman hocanızla grup olarak görüşerek halledebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virs -- 15 Şubat 2013; 21:05:29 >

0 Mesaj
31 Temmuz 2012; 12:01:24 

bn anadolu lisesi mezunyum hemsirelik bölümü bana geliyor ama bn 2 yıllık anesteziyi başa yzmayı düşünüyorum sizce nasl bi karar??

22 Mesaj
31 Temmuz 2012; 16:19:20 

quote:

Orijinalden alıntı: esra.46

bn anadolu lisesi mezunyum hemsirelik bölümü bana geliyor ama bn 2 yıllık anesteziyi başa yzmayı düşünüyorum sizce nasl bi karar??

TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

GÖREVLER

- Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur,
- Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular,
- Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular,
- Hastanın genel sağlık durumunu inceler,
- Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur,
- Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir,
- Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder,
- Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Anestezi cihazı,
- Laringoskop,
- Endotrakeal tüp,
- Anestezi ilaçları,
- Oksijen, azot protoksit,
- Halotan, Forane, Sevorane,
- Maske,
- Airway,
- Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin;
- Göz-el koordinasyonu gelişmiş,
- Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili,
- İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven,
- Bedence güçlü ve dayanıklı,
- Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen,
- Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli,
- Güler yüzlü ve sabırlı,
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin,
· Anestezi,
· Anestezi Teknisyenliği
bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Eğitim süresi 2 yıldır.
- Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir.
- Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır.
- Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
“Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

· Sağlık Eğitimi,
· Sağlık Memurluğu,
· Hemşirelik,
· Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER:
- Anestezi teknisyeni,
- Ambulans ve acil bakım teknikeri,
- Hemşire.

Okumanı istedim

0 Mesaj
13 Ağustos 2012; 18:21:10 

mrb arkadaslar bende yabanci uyrukluyum turkiyede okumak istiyorum okumak istedim bolumler sunlar
1.ebelik
2.dis protezi
3.anestezi teknisyeni
4.hukuk (adalet)
sizce hagi bolumu okursam daha kolay is bulabilirim siz ne dusunuyorsunuz sizce hangi bolumu seceyim yardimci olursaniz seviirim

1692 Mesaj
13 Ağustos 2012; 21:48:55 

quote:

Orijinalden alıntı: gulbis_90

mrb arkadaslar bende yabanci uyrukluyum turkiyede okumak istiyorum okumak istedim bolumler sunlar
1.ebelik
2.dis protezi
3.anestezi teknisyeni
4.hukuk (adalet)
sizce hagi bolumu okursam daha kolay is bulabilirim siz ne dusunuyorsunuz sizce hangi bolumu seceyim yardimci olursaniz seviirim

2-3 ve 4üncü madde. adaletten hukuga geçişiniz var diğerlerinde 4 senelik geçiş zor ama 2 senede bitirirseniz iş imkanı cok diye biliyorum

PSN:Darkhate90

483 Mesaj
16 Haziran 2013; 17:55:27 

Merhaba optisyenliği tavsiye etmem. http://www.optisyen.com ve http://www.optisyenler.orgadresinde ayrıntılı bilgi var

Gözlük İçin Ayrıntılı Bilgi ve Yardım İstiyorsan www.optisyen.com

257 Mesaj
29 Haziran 2013; 23:38:36