Şimdi Ara

2 Yıllık Bölüm Seçimi..!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
62
Cevap
1
Favori
75.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben bu sene Ygs'e gireceğim 2 yıllık bölüm okuyacağım. Düz lise mezunuyum. Araştırmalarım sonucu 5 tane bölüm buldum. Sizce hangi bölümü seçmeliyim ve bu bölümleri okuyan veya mezun olan arkadaşlardan bilgilerini yorumlarını bekliyorum.

Bölümler

Anestezi
    Diş Protezi Teknolojisi
    Optisyenlik
    Mekatronik
    Uçak Teknolojisi

Şimdiden Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirac1e -- 7 Ocak 2011; 0:24:32 >

• Bu araştırmaların sonucu diş protezi teknolojisi ve optisyenlik bölümleri hakkında ki bilgileri paylaşır mısın ? Geçen sene bizim de bir arkadaş optisyenlik diyordu da onun için. Bildiğim optik dükkanı açıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

Bu araştırmaların sonucu diş protezi teknolojisi ve optisyenlik bölümleri hakkında ki bilgileri paylaşır mısın ? Geçen sene bizim de bir arkadaş optisyenlik diyordu da onun için. Bildiğim optik dükkanı açıyorsun.

Optisyenlik
    Optisyenlik bölümü sağlık meslek liselerinden tıbbi sekreter olarak mezun olanların seçebileceği 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bunun dışında düzlise ve benzeri liselerin girişi zor olan ama 2. tercihlerde bir ihtimal girebildikleri bir bölümdür.
    Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastalara uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik 2004 Haziran ayındaki yasa ile gözlükçü açmak için optisyenlik belgesinin zorunlu kılınması ise daha da popüler hale geldi.
    Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Diş Protez Teknolojisi
    Bölümden mezun olan kişiler TDiş Protez Teknikeri’ unvanı alır. Diş protezi teknikerleri, devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında, özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuarlarında da çalışabiliyor.
    Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar.
    Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir.

Bunlar gibi.. Sormak istediğin başka şeyler varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum..

• Arkadaşlar tecrübelerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum ?
  • //Güncel
  • 2 yıllık okul seçeceksen saglıga gözünü kapa git puanın tutarsa.Atama derdin yok işin garanti ve parasıda baya yüksek.Diş de cok para var bence cokta iyi bölüm kesinlikle 1.derece ilgin warsa diş protezi yazmalısın..2.olarak op. 3.olarak mekatronigi yaz.2 senelik diye küçümsüyenler var ama teknikerler mühendislerden daha çabuk iş buluyor bunu söylemiyorlar.Çevremde güzel bölümlerden mevzun olan acıkta tekniker göremiyorum.Örnek veriyim kimya bölümüne dar derler.Aklınıza ne geliyorsa kimyadır halbuki , Boy , ilaç , yer , cam , kum , taş , su yani kimya teknikerleri bile hastanelerden bütün özel labaratuvarlara kadar calısabilirler.Ayrıyeten herkes elektrigi okumadan ögrenir , suyuda öyle bir cok meslegı ögrenirsiniz ama kimya deneylerini egitimsiz görme imkanınız yok.Kimyacılara olan ihtiyac bayada var.Kafadan yazmıyorum gözlemledıgım şeyler.Örnek olarak kimya meslegını seçtim senin kafanı karıstırmak amaçlı değil yanlıs anlama ;) :)

• quote:

Orijinalden alıntı: celiksweet

2 yıllık okul seçeceksen saglıga gözünü kapa git puanın tutarsa.Atama derdin yok işin garanti ve parasıda baya yüksek.Diş de cok para var bence cokta iyi bölüm kesinlikle 1.derece ilgin warsa diş protezi yazmalısın..2.olarak op. 3.olarak mekatronigi yaz.2 senelik diye küçümsüyenler var ama teknikerler mühendislerden daha çabuk iş buluyor bunu söylemiyorlar.Çevremde güzel bölümlerden mevzun olan acıkta tekniker göremiyorum.Örnek veriyim kimya bölümüne dar derler.Aklınıza ne geliyorsa kimyadır halbuki , Boy , ilaç , yer , cam , kum , taş , su yani kimya teknikerleri bile hastanelerden bütün özel labaratuvarlara kadar calısabilirler.Ayrıyeten herkes elektrigi okumadan ögrenir , suyuda öyle bir cok meslegı ögrenirsiniz ama kimya deneylerini egitimsiz görme imkanınız yok.Kimyacılara olan ihtiyac bayada var.Kafadan yazmıyorum gözlemledıgım şeyler.Örnek olarak kimya meslegını seçtim senin kafanı karıstırmak amaçlı değil yanlıs anlama ;) :)

Teşekkürler yorumların için dediklerine katılıyorum sonuna kadar. Ama önemli olan okumak değil kendini geliştirmek bende bunu göz önüne alarak bu işe gireceğim.. Tekrar teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirac1e -- 6 Ocak 2011; 15:34:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mirac1e

quote:

Orijinalden alıntı: celiksweet

2 yıllık okul seçeceksen saglıga gözünü kapa git puanın tutarsa.Atama derdin yok işin garanti ve parasıda baya yüksek.Diş de cok para var bence cokta iyi bölüm kesinlikle 1.derece ilgin warsa diş protezi yazmalısın..2.olarak op. 3.olarak mekatronigi yaz.2 senelik diye küçümsüyenler var ama teknikerler mühendislerden daha çabuk iş buluyor bunu söylemiyorlar.Çevremde güzel bölümlerden mevzun olan acıkta tekniker göremiyorum.Örnek veriyim kimya bölümüne dar derler.Aklınıza ne geliyorsa kimyadır halbuki , Boy , ilaç , yer , cam , kum , taş , su yani kimya teknikerleri bile hastanelerden bütün özel labaratuvarlara kadar calısabilirler.Ayrıyeten herkes elektrigi okumadan ögrenir , suyuda öyle bir cok meslegı ögrenirsiniz ama kimya deneylerini egitimsiz görme imkanınız yok.Kimyacılara olan ihtiyac bayada var.Kafadan yazmıyorum gözlemledıgım şeyler.Örnek olarak kimya meslegını seçtim senin kafanı karıstırmak amaçlı değil yanlıs anlama ;) :)

Teşekkürler yorumların için dediklerine katılıyorum sonuna kadar. Ama önemli olan okumak değil kendini geliştirmek bende bunu göz önüne alarak bu işe gireceğim.. Tekrar teşekkürler..

kesinlikle öyle kardeş.Bu her yerde böyle 4 yıl okusanda kısıye baglı 2 sene okusanda yüksek lisans yapsanda kısıye baglı.İstedikten ve çabaladıktan sonra önüne engel tanımazsın zaten :)

• Aynen kardeşim.. Ben 4 yıllık açıköğretim kamu yönetimi okuyorum. Bunu dondurup veya bırakıp bu dediğim bölümlerden birini okumayı planlıyorum kesin kafaya koydum yani. Amaçsız bir yerlere gelinmiyor. Amaç hedef belli artık..
  • Uçak Teknolojileride iyi bölüm. Ama teknisyen olarak en son tercih oluyorsunuz şirketler tarafından. Önce Liseler, sonra Üniversteler daha sonra 2 yıllıklar tercih ediliyor.

Yinede THY Tekniğe kapağı atmak demek hayatını kurtarmak demek.
  • Eğer düşünürsen Anestezi Teknikerliğide güzel bir meslek. Ben Dokuz Eylül Ekonometriyi 3. sınıfta bıraktım, düz liseliyim bu sene Kars'da Kafkas üniversitesinde Anestezi Teknikerliği okuyorum. 2010 YGS sınavında sadece Van ve Kars düz lisellileri aldı, diğer bütün üniversitelerdeki bölümleri sağlık meslek liseliler kapattı. Eğer bölüm hakkında araştırıpda bulamadığınız bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. İyi günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aytacikinci
    Eğer düşünürsen Anestezi Teknikerliğide güzel bir meslek. Ben Dokuz Eylül Ekonometriyi 3. sınıfta bıraktım, düz liseliyim bu sene Kars'da Kafkas üniversitesinde Anestezi Teknikerliği okuyorum. 2010 YGS sınavında sadece Van ve Kars düz lisellileri aldı, diğer bütün üniversitelerdeki bölümleri sağlık meslek liseliler kapattı. Eğer bölüm hakkında araştırıpda bulamadığınız bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. İyi günler.

Bende bu sene ıst üni radyoterapiye girdim ek tercihlerde. eğer işi öğrenirsek sırtımız yere gelmez yinede nasıl bir seçim yaptığımızı zaman gösterecek. Ekonometriyi bırakıpta karsta anestezi okuman fantastik olmuş aslında. Bu karara varman için seni çok cezbetmıs olmalı anestezi. Peki radyoterapi hakkında bilgin varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuzeyli.2891 -- 6 Ocak 2011; 22:52:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Uçak Teknolojileride iyi bölüm. Ama teknisyen olarak en son tercih oluyorsunuz şirketler tarafından. Önce Liseler, sonra Üniversteler daha sonra 2 yıllıklar tercih ediliyor.

Teşekkürler Mechaniker.. Bu bölümüde ekliyorum listeme..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

quote:

Eğer düşünürsen Anestezi Teknikerliğide güzel bir meslek. Ben Dokuz Eylül Ekonometriyi 3. sınıfta bıraktım, düz liseliyim bu sene Kars'da Kafkas üniversitesinde Anestezi Teknikerliği okuyorum. 2010 YGS sınavında sadece Van ve Kars düz lisellileri aldı, diğer bütün üniversitelerdeki bölümleri sağlık meslek liseliler kapattı. Eğer bölüm hakkında araştırıpda bulamadığınız bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. İyi günler.

Bende bu sene ıst üni radyoterapiye girdim ek tercihlerde. eğer işi öğrenirsek sırtımız yere gelmez yinede nasıl bir seçim yaptığımızı zaman gösterecek. Ekonometriyi bırakıpta karsta anestezi okuman fantastik olmuş aslında. Bu karara varman için seni çok cezbetmıs olmalı anestezi. Peki radyoterapi hakkında bilgin varmı?

Radyotreapiyi araştırmadım açıkcası. Ama eminimki KPSS atanmma puanları düşüktür. Radyoloji araştırmıştım ama Anestezi daha çok cezbetti. Ekonometri, şahsen ciddi anlamda gereksiz derecede zor ve mezun olunca KPSS lisans düzeydinden çok iyi bir puan almadıkça işletme veya iktisattan farkı olmayan bir bölüm. Güzel bir ingilizcen olur, çok iyi bir KPSS puanı alırsın "birazda" torpilin olur banka müfettişliği gibi bir mevkiye gelebilirsin "belki".
    Sağlık sektörüne yönelik bölümler her zaman revaçda oldu ve olacakta, hele ki kendini biraz geliştirirsen, özel sektörde ( çoğu kişinin burun kıvırdığı 2 yıllık sağlık bölümleri diploman ile) çok ciddi meblalarla çalışman mümkün. Devletede atanman zaten hiçde zor değil.
    Ekonometriden çok boş gezen veya 1000 liraya bankada sabah 7 akşam 9 çalışan gişe memurları biliyorum. Ama sağlık çıkışlı, özellikle teknik eleman olarak boşda gezen rastlamadım açıkcası. Devlette de alınan maaşlar azımsanacak gibi değil, Türkiye şartlarında döner sermaye ile ortalama 2000 lira güzel bir rakam bana göre.

• quote:

3yıl ekonometri okuduktan sonra bırakıpta 2 yıllık Anestezi bölümüne geçmen bir hayli cesaret isteyen birşey.. Beni baya bi etkiledi şimdi. Bu bölümü ekliyorum listeme teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mirac1e

quote:

3yıl ekonometri okuduktan sonra bırakıpta 2 yıllık Anestezi bölümüne geçmen bir hayli cesaret isteyen birşey.. Beni baya bi etkiledi şimdi. Bu bölümü ekliyorum listeme teşekkürler.

Bence de ekleyin, hem okuması zevkli, hem çalışması üstelik maddi yönden de tatmin edici. Eğer ki ameliyathane ortamı, orda karşılaşacağınız manzaralar sizi germeyecekse -ki zaten okurken hastane stajları ile bu durumlara daha fazla aşina olacaksınız; okunası bir bölüm.
    Ekonometriyi bırakmam evet cesaret işi ancak bizim bölümde şu anda 45 kişi mevcut var bunun 20 si sağlık meslek lisesi çıkışlı, geri kalanın nerdeyse yarısı ya üniversiteyi bırakmış gelmiş yada 4 yıllık bitirip gelip üstüne 2 yıllık okuyanlar. Fizik, Kimya, Gıda müh. , Ekonometri...vs. gibi bölümlerden gelenler var.
    Size seçiminizde ve öğreniminizde başarılar dilerim, herşeyden önce mesleği sevmeye bakın, hangi bölümü seçeerseniz seçin mümkünse o işte çalışan kişilerle irtibat kurup ona göre kararınız verin. Sağlıcakla kalın. İyi akşamlar.

• Bilgilerin için teşekkürler arkadaşım çok sağol. Öncelikle dediğin gibi, yaptığın işi sevmek 1.kural. Bu başarıldığı zaman para da gelir huzurda. Ben bu anestezi bölümünü gerçekten ciddiye almaya başladım. Hadi hayırlısı bakalım.
  • bende meslek lise bilgisayar bölümü mezunuyum bu bölümler kaç puan istiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgür41

bende meslek lise bilgisayar bölümü mezunuyum bu bölümler kaç puan istiyor

Anestezi ygs2 180 ile 420 puan arası..
    Diş Protez Teknolojisi ygs2 220 ile 420 puan arası..
    Optisyenlik ygs1 350 ile 470 puan arası..
    Mekatronik ygs1 160 ile 420 puan arası..
    Uçak Teknolojisi 2 üni. de var zaten Ygs1'den alıyor.. Biri Ege üni. puanı 286, Diğeride İstanbul Üni. 260

Not: geçen senenin taban puanlarından bakarak yazdım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Uçak Teknolojileride iyi bölüm. Ama teknisyen olarak en son tercih oluyorsunuz şirketler tarafından. Önce Liseler, sonra Üniversteler daha sonra 2 yıllıklar tercih ediliyor.

THY teknikerleri çok para alıyor ama akp onun da önünü kapadı.Geçen aylarda arkadaşın babası da içinde olduğu baya bir insanı bir günde kapı önüne koydular.Kendi adamlarını aldılar az parayla çalıştırmak için.Tecrübesiz adamlar şu an bu işte çalışıyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.