Şimdi Ara

Apple'ın piyasa değeri 300 milyar doları geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
8.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün verdiğimiz bir haberde, Facebook'un piyasa değerinin, yeni bir yatırım çerçevesinde 50 milyar dolar olarak hesaplandığını sizlerle paylaşmıştık. Facebook'tan sonra Apple'ın piyasa değeriyle ilgili olarak ta yeni bilgiler açıklandı. Hisse değeri 330 dolara yükselen Apple'ın toplam piyasa değeri ise 302 milyar dolara ulaşmış durumda. Borsada işlem gören en değerli teknoloji şirketi unvanını koruyan Apple, petrol firmalarını ayrı bir tabloda değerlendirirsek, kalan listenin zirvesine aday en güçlü isimlerin başında geliyor.

Birkaç gün içerisinde MacOS X App Store uygulama mağazasını tanıtması ve Verizon için hazırladığı iPhone 4 CDMA versiyonunu kısa süre içerisinde satışa sunması Apple, aynı zamanda iPad 2 için de hazırlıklarını tamamlamış durumda. Piyasaya süreceği yeni ürünlerle satışlarını arttırması beklenen Apple'ın, yılın ilk yarısında 88 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Kıyaslama yapmak açısından ay dönemde Microsoft'un 68 milyar dolar, HP'nin 129 milyar dolar ve IBM'in 99 milyar dolar gelir açıklamaı bekleniyor.

alt="Apple'ın piyasa değeri 300 milyar doları geçti"

Geçtiğimiz Mayıs ayında piyasa değeri açısından 222 milyar dolar ile 219 milyar dolarlık Microsoft'u geride bırakan Apple, farkı giderek açıyor zira Microsoft'un dğeri şu anda 240 milyar dolar seviyesinde. Kasasında 50 milyar dolardan fazla nakit parası bulunan Apple'ın, pek çok büyük firmayı aynı anda satın alabilecek büyüklükte bir finansal güne sahip. Kurucuları arasında yer aldığı ARM firmasındaki hisselerini 90'lı yılların ortalarında satmak zorunda kalan firmanın, şimdi şirketin tamamını alacağı iddia ediliyor.

Apple piyasaya süreceği yeni ürünlerle daha fazla gelir elde edeceğini öngörüyor. Belirttiğimiz gibi Mac OS X AppStore ile uygulama satışına MacBook kullanıcılarını eklemeye hazırlanan firma, Verizon uyumlu iPhone 4 ile Amerika'daki müşterisi sayısını daha da arttıracak. Öte taraftan 7-inç versiyonu da bulunan iPad 2 ile tablet satışları da hız kazanabilir. Tabi şirket adına asıl gelişmenin Haziran ayında yaşanması ve hem yazılım hem de donanım tarafında önemli yenilikler içeren iPhone 5'in tanıtılması bekleniyor.

• vay anasını ya,şirkete bak .dünyada devletlerin ekonomisinden bile büyük bütçeleri var .USA niye USA anlayın işte,ağzım açık kaldı
  • Fiyatları o kadar pahalı olursa tabi...
  • normal bir büyüme asla değil...uzak doğulu teknoloji devleri bile bir yerlere gelebilmek için ar-ge ye döktükleri milyon dolarlara rağmen bir saygınlık yıllar sonra görebilirken...apple'nin çoğu fason olan ürünlerinin 500 milyar dolar marka değeri edecek bir isim olmasında başka güçlerin kesinlikle rolü var...buna mafyamı dersin,amerikan hükümetinin desteğimi dersin,emparyalizmin getirisi mi dersin bilinmez ama bilinen bir gerçek varki Amerika dünyaya istediği her şekliyle yön vermekte...
  • Mafya falan değil, Os X in aqua arayüzü + tasarım ve piyasaya cıkan ilk teknolojilerin en iyisini ve başarılısını kensine lisanslaması hepsi bu .
  • Apple'nın geçmişini pek bilmem, sadece forumdan duyup bildiğim kadar ancak.. Piyasa değerinin Microsoft'u yakalayım geçen yaz başında biraz olsun geçmesini hatırlıyorum yaklaşık 6 ay süre içerisinde.. Bir Facebook'un piyasa değeri kadar büyümüş..
    Ben bu haber başlığına 50 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Facebook'un yanında niye bu kadar az bir değere sahip demek için girmiştim ama şimdi görüyorum ki bir teknoloji şirketi olan ve inanılmaz bir büyümeyle Microsoft geçmiş Apple piyasa değerini Facebook'a göre az değil aslında Facebook'un Apple'a oranla piyasa değerini çok yüksek olduğunu gördüm. Biraz karışık oldu ama Facebook düşündüğümden daha fazla değere sahipmiş, Apple'nın ise bu kadar büyümesine anlam veremiyorum. Dediğim gibi belki çok derinlemesine göremiyorum olayı ama bu başarıya nasıl ulaşmış anlamış değilim.. Evet her çıkardığı ürün milyonlar satıyor tutmayan bir ürünü yok ama bunu nasıl beceriyor akıl sır ermiyor.. Herşey bir marka oluşturmakta ve bunu pazarlamaktan geçiyorum ben sadece bu gözlerle bu kadarını görebiliyorum.

Bu arada benimde imla hatalarım olmuş olabilir ama bu haberde inanılmaz imla hataları var hayırdır hiç böyle olmazdı, nazar falan mı değdi nedir :D Hey maşallah bende ilgisiz biri olarak ammma uzatmışım mesajımı..

• xxx1 hala ne zirvaliyosunuz...
    Teknoloji dunyasinda kullandigimiz HER URUNE Apple modern halini verdi.

Tum desktop bilgisayarlarin anasi Macintosh 1984 - Mouse ile klavyeyle ve su an kullandigimiz arayuz ile ilk piyasaya cikan bilgisayardi.

Tum mp3 playerlarin da anasi IPod oldu, eskiden Sonynin walkmanleri tipindeyken mp3 playerlar simdi hepsi IPad taklidi.

Telefonlara bakarsak, IPhone dan onceki cep telefonlari baska, IPhone dan sonrakiler baska. Simdi Nokia si, Samsung u hepsi IPhone tipinde telefon cikarmaya basladi.

Tablette de oyle. Apple oncu oldu. IPad cikana kadar kimse tablet konusunda basarili olamiyordu, Apple canlandirdi piyasayi.

Hala abuk subuk komplo teorilerine girmenin anlami yok, Apple resmen her konuda oncu firma
  • quote:

Orijinalden alıntı: fx57
    Piyasaya süreceği yeni ürünlerle satışlarını arttırması beklenen Apple'ın, yılın ilk yarısında 88 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Kıyaslama yapmak açısından ay dönemde Microsoft'un 68 milyar dolar, HP'nin 129 milyar dolar ve IBM'in 99 milyar dolar gelir açıklamaı bekleniyor.

Bu rakamlar yılın ilk yarısı için değil tamamı için. Yani Apple'ın 2011 yılının tamamında 88 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.
  • apple iPhone'dan önce de vardı beyler sanırım hepiniz apple'ı iphone ile tanıdınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxx1

normal bir büyüme asla değil...uzak doğulu teknoloji devleri bile bir yerlere gelebilmek için ar-ge ye döktükleri milyon dolarlara rağmen bir saygınlık yıllar sonra görebilirken...apple'nin çoğu fason olan ürünlerinin 500 milyar dolar marka değeri edecek bir isim olmasında başka güçlerin kesinlikle rolü var...buna mafyamı dersin,amerikan hükümetinin desteğimi dersin,emparyalizmin getirisi mi dersin bilinmez ama bilinen bir gerçek varki Amerika dünyaya istediği her şekliyle yön vermekte...

Kötüden örnek olmaz, mafya ile ne alakası var hem, "Mafyamı dersin, Amerikan hükümetinin desteği mi dersin". Hey Allah'ım...
  • Centauri;

çok güzel özetlemişin arkadaşım,aynen dediğin gibi öncü firma.Çok önceye gitmeye gerek yok,ipad çıktı simdi bütün devler buna samsungda dahil hepsi tablet çıkarmaya başladı.hatta öyle ki tıpkısını yapmaya çalışıyorlar,hani çinlilere diyoruz ya taklitçi diye .apple öyle bi firma ki ,koskoca devler bile taklitçi olmak zorunda kalıyor
  • neyazikki apple bilmeyen çok arkadaşlar var iphone ipodla ögrenenler dolu macintosh desem hatirlar misiniz?
  • heyecana gerek yok. steve de keramet. steve de zaten yaşlanıyor ve süper sağlıklı bir adamda değil. steve nalları diktiğinde apple dan geriye bir şey kalmayacak. Trend ürünler devamlılığı oldukça, fırtına gibi eser ve kısa sürelerde vurgun misali servet kazandırır. Birde kalıplaşan klasikler vardır istikrarlı ama görece durağan satış başarısı olan.

Apple trend satıyor. Microsoft ise klasik. Bill gates olmadanda Microsoft bir şekilde ilerler ki zaten bill amcanın artık pek bir şey yaptığına ihtimal vermiyorum. Ama apple için aynı durumun geçerli olduğunu sanmıyorum.

Hepsi kişisel görüş tahmin ve varsayımlarımdan ibarettir, tartışma amacı gütmeden fikir belirtmek istedim.

Doğrusunu yanlışını zaman gösterecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Centauri

Teknoloji dunyasinda kullandigimiz HER URUNE Apple modern halini verdi.

Tum desktop bilgisayarlarin anasi Macintosh 1984 - Mouse ile klavyeyle ve su an kullandigimiz arayuz ile ilk piyasaya cikan bilgisayardi.

Tum mp3 playerlarin da anasi IPod oldu, eskiden Sonynin walkmanleri tipindeyken mp3 playerlar simdi hepsi IPad taklidi.

Telefonlara bakarsak, IPhone dan onceki cep telefonlari baska, IPhone dan sonrakiler baska. Simdi Nokia si, Samsung u hepsi IPhone tipinde telefon cikarmaya basladi.

Tablette de oyle. Apple oncu oldu. IPad cikana kadar kimse tablet konusunda basarili olamiyordu, Apple canlandirdi piyasayi.

Hala abuk subuk komplo teorilerine girmenin anlami yok, Apple resmen her konuda oncu firma

PC evet, isletim sistemi evet, startphone evet. Ancak telefon konusunda kimsenin apple a benzer urunler yaptigi yok. kaldiki apple sadece telefon denilecek bir cihazi zaten yok. apple in urettigi telefon segmentinden ayri, smartphone denilen bir cihaz, karistirmayin bunu. Mp3 calarlar konusunda oncuyu birak ses kalitesi bakimindan yerlerde surunen cihazlar uretti yillarca. sony wolkman gibi bir mp3 calar gormedim simdiye kadar hic, sony yillar sonra mp3 calar piyasasina da girmek istediginde de kendi ozgun tasarimini uretti, taklit bir urun degil . cinli fason ureticiler kolay ipod taklit ediyor diye tum mp3 calar ureticileri onlari taklit etmis olmuyor. Tablette apple in oncu oldugu konusu da yanlis, tablet konusunda su anda zaten rakipsiz bir sekilde gidiyorlar. apple disinda dogru duzgun tablet satabilen kimse zaten . tek olduklari bir alanda da oncu demek icin baskalarinin da dise dokunur birseyler yapabilmesi gerek. digerleri nal toplamakla mesgul..

Piyasa degeri konusu ise su anda sisirilmis olarak duruyor. borsada sisirilerek olusan deger uzerinden konusmak yanlis.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

vay anasını ya,şirkete bak .dünyada devletlerin ekonomisinden bile büyük bütçeleri var .USA niye USA anlayın işte,ağzım açık kaldı

• fanboy'lara hisse değıtılsın artık, ayıptır elmanın yaptığı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxx1

normal bir büyüme asla değil...uzak doğulu teknoloji devleri bile bir yerlere gelebilmek için ar-ge ye döktükleri milyon dolarlara rağmen bir saygınlık yıllar sonra görebilirken...apple'nin çoğu fason olan ürünlerinin 500 milyar dolar marka değeri edecek bir isim olmasında başka güçlerin kesinlikle rolü var...buna mafyamı dersin,amerikan hükümetinin desteğimi dersin,emparyalizmin getirisi mi dersin bilinmez ama bilinen bir gerçek varki Amerika dünyaya istediği her şekliyle yön vermekte...

tebrik ediyorum seni bundan daha güzel saçmalıyamazsın fason dediğin ürünler nedne bu kadar çok taklit ediyorlar peki ? bana bunu açıklarmısın dünya kadar şirket var bunlar neden hep apple yaptıktan sonra ona benzer ürünler çıkartıyorlar fason diyorsun ya ondan

• google ne kadar acaba
  • Şu tabletlerin apple dan önce üretildiğini piyasada tutmadığına dair bir haber okumuştum sanki Bu ürünleri çıkartan mühendisler bir araya gelip appleda mı birleşti acaba :) Apple'ın kazandığı bu imaj bencede şişrilmiş gibi gözüküyor. o iphone kasanın arkasında bir şey saklı ama ne?
  • manipülasyon olmasın ? bildiğim kadarı ile hisseleri çok dağılmış bir şirket değil arakasında hükümet desteğide varsa ufak bir şişirme olmuş olabilir sonuçta ABD kimyasal silah için Irağa girdi; ülkemizde de enflasyon %0,2 öyle değil mi? hükümet ne derse o olur ;) ve emin olun ABD şirketlerinin inanılmaz bir torpili var...

Neden Apple ın fason mal ürettiği söylendiğinde bu kadar kızılıyor anlamıyorum. Adamlar bütün ürünlerini foxconn a ürettirmiyorlar mı? ekonomide bu sisteme fason üretim denir. Tabii bu apple ürünlerini kalitesiz yapmaz o ayrı... Günümüzde markalaşmış birçok cihaz artık bu şekilde üretiliyor nedense türk kullanıcılarında şöyle bir kaygı var "o fason abi dandik yani" çıkarın kafanızdan şu kalıpları ondan sonra istediğiniz kadar "babanızın" markasını koruyabilirsiniz...

Birde Apple her şeyi ilk üreten firma değildir aslına bakarsanız en iyisini de yapan bir firma değilir ama en iyi reklamı yapan ve kaliteli cihazlar ortaya çıkarabilen bir firma olduğu bir gerçek...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.